Mě osobně II způsobil víc problémů než užitku. Konečně sice jede wi-fi karta nativně, ale dějí se podivné věci. Některé sítě není vůbec vidět a přihlásit se na Eduroam je téměř nemožné. Udávaná síla signálu vůbec neodpovídá atd. To má být ten úžasný network manager? Pěkně děkuju...
Ještě zkusím místo povýšení instalaci do čistýho, ale něco mi říká že to lepší nebude
Eduroam mi leze pěkně na nervy. Samý problémy, i ve Win, ale to je fuk. Asi je to tím, že chodím na ČZU a nejsem sám, kdo si stěžuje na nechutně atypické nastavení sítě. Ale s novým ovladačem jsem se v 8.04 připojil i přes network manager a docela to šlo, jednou net spadl, ale pak to jelo v pohodě. Zítra to zkusím s 8.10. Doma mám šifrování WPA2 a nedělá to sebemenší problém.
Ja jsem mel taky problemy s WiFi, i kdyz ne s novym Ubuntu. Nakonec jsem zjistil, ze problemem bylo ruseni. Mate moznost vyzkouset nejaky jiny system, a vyloucit nejake jine priciny?
> Některé sítě není vůbec vidět a přihlásit se na Eduroam je téměř nemožné.
Přihlásit se na Eduroam je nemožné pro téměř všechny uživatele (s Windows, GNU/Linux, ...). Předevčírem mi to nešlo, tak jsem se na to ptal různých lidí ze školy. Většina odpověděla, že na Eduroam se jim snad nikdy nepodařilo přihlásit (a používají proto jiné dostupné sítě).
Mimochodem, tento článek je absolutně o ničem. Korunováno je to větami "na takovýto flashdisk dají uložit změny nastavení a vytvořené dokumenty. Bohužel jsem se svým nepochodil a žádný větší nevlastním." -- jestli se jedná o ten disk na obrázku, co má necelých 500 MB, tak to tedy potěš.
Špatná není velikost jeho disku. Špatné je, že se tím v článku zabývá, i když je jasné, že to nemůže na takovém disku fungovat. To by tam mohl napsat, že chtěl původně vyzkoušet, jak Ubuntu pracuje s připojováním DVD, ale že vlastně zjistil, že nemá DVD mechaniku...
Celý článek je špatný proto, že: neobsahuje mnoho informací (kolik to je vět? dvacet?) a obsahuje zbytečné a irelevantní informace.
Zkrátka klasická "recenze" typu "dvacet snímků oken instalátoru a dva odstavce", která je populární zejm. na zahraničních portálech. Je to ubohost.
Ač Windows Vista vůbec nemám rád, tak zrovna tady se ho musim zastat. Nastavit eduroam na notebooku s Vistou je velmi jednoduché (i proti XP). Stačí:
1) nahrát certifikát cesnet
2) ve výběru sítí poklikat na eduroam
3) zadat heslo (pouze při prvním připojení)
4) odklepnout info, že se použije certifikát cesnet
...není nutné řešit žádný výběr radius serverů, šifrování a ověřování.
Co se týče Vist, tak mě hluboce zklamalo, že neumí pracovat nativně s některými síťovými kartami (osobně ověřeno na dvou modelech), které v XP běží bez problémů, navíc se nejedná o stařičké modely, když si uvědomím, že připojení je realizováno přes klasický eth kabel, tak je mi smutno. Ovladače od výrobce byly též instalovány. Na webu ale bylo už řešení, to ale vyžadovalo přepsání údajů ve dvou souborech a ještě přepsání jiné adresy. V linuxu zařízení běželo okamžitě. Musím ale vývojáře pochválit, páč dnes už stačí změnit jeden údaj, aby karta začala fungovat, ale pro laika to není :-D (tedy myslím absolutní lamu a BFUčka). S wifi jsem měl též problém, ale to nebyla chyba vist, moje taky ne :-D.
A to něčemu vadí, že se to autorovi nepodařilo? Mě zajímají vlastnosti, tu autor vyjmenoval, jestli se mu to povedlo nebo ne, je věc vedlejší a pro mě ukradená.
Zdravim.
Ja uz delsi dobu nemam problem se na EDUROAM prihlasit. Uz verze 8.04 byla bez problemu...
Patrejte ve skolnich dizkuznich forech...
U nas na skole bez problemu.
Problémy s připojením k Eduroamu (alespoň pro ubuntu 8.04) řeší Wicd - lze najít v repozitářích a určitě to stojí za vyzkoušení. Jedinou nevýhodou je, že si pamatuje vedle essid i kanál na kterém je signál vysílán - proto musíš nejdřív projít celou školu a zadat heslo pokaždé, když přejdeš k jinému vysílači. Ale Eduroam jede.
Nesmysl, k přihlašování do EDUROAM nepotřebujete žádný Wicd nebo speciální démon. Bohatě stačí network manager, pokud máte fungující wpa_supplicant a ovladače, které takový režim podporují v rozumné kvalitě. Pokud vás to každou chvíli odpojí, tak to změnou démona nevyřešíte.
Aspoň u nás na FITu eduroam funguje v linuxu celkem bez potíží, je to jenom závislé na podpoře ovladačů a supplicantu. Mě třeba s intel 4965 to chodí tu krásně, tu se to má tendenci neustále odpojovat. V podstatě pořádně mě to fungovalo jenom v vanilla jádrem 2.6.26, předchozí sice fungují jinde dobře, ale pro WPA enterprise je to horší. Bohužel se zdá, že to je taky případ od případu. V některých místnostech mě to jede hyperstabilně, někde se to má tendenci často odpojovat.
Rozhodně největším problémem je nedostatečná informovanost a lhostejnost, proč si nastavovat spojení, když se jde přihlásit i nešifrovaně. Dost často to vázne na tom, že se neví, kde si sehnat certifikát, případně jaké heslo se tam vůbec zadává. Potom je už problémem skutečně jenom nespolehlivý ovladač, který bohužel je poměrně často.
Ja jsem z toho Eduroamu trochu vedle. Na Gustym jsem mel fakt problemy s pripojenim (jakakoliv wi-fi), protoze se mi to nejak triskalo s touchpadem, USB flashdikem atd. (absolutne nepochopitelne, asi problem s prerusenim) - problem jadra. V Intrepidovi mi Eduroam (a jiny wi-fi) lita jak bic, ale jen na Karlove nam. (CVUT). Kdyz jsem na FELu (CVUT) v Dejvicich, tak musim kazdou minutu psat: "sudo modprobe -r ndiswrapper ; sudo modprobe ndiswrapper". Vzdycky se znova pripojim a je to na chvilku v cajku. Pak mi prestane fungovat pripojeni (ikdyz g-network-manager hlasi, ze jsem pripojenej) - odezva treba 20 vterin a nic. Opet jsem zmatenej.
Mate nekdo obdobnou zkusenost?
V Dejvicích to nějak zlobí. Každý týden používám jiný notebook (XP/Vista, různé Wifi Intel/...) a řeším stejný problém. Najednou mě to odpojí a překopne na nešifrovanou síť FEL. V Dejvicích je momentálně eduroam dost nepoužitelný bez ohledu na OS (až si to pár prváků "rozmyslí", tak se to třeba zas uklidní).
[až si to pár prváků "rozmyslí", tak se to třeba zas uklidní]
Člověče, asi nechápu, co máš na mysli. Stahování?
Tak jsem docela rád, že to není chyba na mém přijímači.
Ma niekto skusenosti s upgrade 8.04 na 8.10? To ze nova instalacia funguje, celkom verim, ale ako je to s upgrade? Naposledy (7.10 -> 8.04) som stravil par vecerov koli neuspesnemu upgrade - najprv nebola dostupna polka balickov, potom sa pokazilo zase nieco ine, a ked upgrade konecne uspesne skoncil, som nemohol vobec nabootovat. Za ten treti problem sice nemohlo kubuntu, ale blby boot prepinac (pci=nomsi - nevie niekto, co to vlastne ma byt, okrem toho, ze to vyzaduju novsie (3 roky stare) MB koli SATA?), ale aj to bolo celkom neprijemne.
Mám... Zatím stejné jako ty. Tedy nejdřív problém s "úklidem" (zaseklo se to asi na dvě hodiny, pak jsem to restartoval), pak nedostupnost balíčků, pak zase nedostupnost baličků a pak jsem šel spát... Ráno na mě zase čekala hláška o nedostupnosti balíčků... Snad to bude dneska večer lepší...
Já nechápu co to máte pořád za problémy s přechodem na novější verzi. Já přecházím už od 6.10 a stále šlape jako hodinky. Sem tam je třeba ten hnůj na disku otočit vidlama.
Já mám 30GB na / a zbytek pro /home. Namísto upgrade jsem prostě / nainstaloval znova a když jsem pojmenoval uživatele stejně tak všechno funguje včetně appletů na panelech. Stačilo jenom doinstalovat programy a zkontrolovat novinky. Tenhle fígl mi fungoval už z 7.10 na 8.04.
Mě ten upgrade teda taky moje kubuntu pořádně rozbordelil - startuje do konzole a kdm musím do teď spouštět z ní. Navíc mi to zničilo konqueror - nefunguje location bar. A do tohohle aspoň trochu použitelného stavu jsem to dostával několik hodin.
Na omluvu ubuntu ale musím dodat, že většinu těchle problémů jsem si způsobil sám instalací KDE4 do předchozích verzí.
Tak ten druhý problém už jsem vyřešil - stačilo zkopírovat nastavení konquerora z /home/username/.kde4/share/apps/konqueror do stejné složky v /.kde . Ten první asi bude taky triviální. Každopádně by systém upgradů mohl být ještě o něco malinko lepší, aby si na to člověk nemusel rezervovat celé odpoledne. Ale já vím, jsem už trochu zmlsaný linuxem. Koneckonců zkuste bez formátu disku upgradovat třeba windows xp->windows vista, že.
a doufam, ze Itrepid bude, po Feisty, konecne pouzitelny ubunti desktop OS, jak M.S. sliboval (Gutsy a Hardy byly primarne zamerene na server, nebot ten ma byt zdrojem prijmu pro Canonical; desktopy jsou odflaknute, posledni pouzitelny desktop je Feisty)
Někde na síti bylo zajímavý schéma převážně v černym a mělo to světle modrej text - bylo to údajně ve stylu Nintenda Wii (název byl myslim ,,Wii-black''). A to vypadalo opravdu dobře :)
Abych pravdu rekl, tak mne se teda barevne schema Ubuntu moc nelibi - ta jakase oranzova, posleze hneda, no nevim... I me pritelkyni se libi vice modra Mandriva nebo zelene OpenSuse
To, že OOo 3 nejsou mě trochu mrzí. Ale na druhou stranu to slibují dát do backportů, prej až vyjde 3.0.1. Takže se snad někdy počátkem prosince dočkáme.
Ja to v brzke dobe vyzkousim, rucni nastavovani GSM/3G pripojeni pres bluetooth je totiz porod, ktery me opravdu nebavi absolvovat pokazde, kdyz se zkousim pripojit k netu.
Jinak NM 0.7 ma pomerne zastaralou databazi operatoru s velkym mnozstvim duplicit :-)
Nejak jsem nepochopil, jak ten network manager funguje s GSM a bluetooth.
Zatim mam dojem ze vubec nijak, nastavovani BT pripojeni je porad jak z roku 1970 pekne rucne pres konzoli.
Zdravím,
právě jsem na ubuntu brainstormingu viděl názor, že by měl být BT přidán do gnome-network-managera (GNM). Nesouhlasím. Ač jde o jistou formu síťování (adresace atd.) jde většinou o připojení nějakých "blízkých" zařízení. Jakási náhrada USB. Rozhodně bych přes GNM nechtěl připojovat náhlavní soupravu... ;o)
Momentálně mám sice BT "rozbitý", ale z principu jde o to, že bys měl asi připojit BT seriovou linku a pak po ní hopnout do telefonu a na net. Je to tak? Na to - si myslím - postačí GNM a BT nástroje, které doinstaluješ takto:
sudo aptitude install bluez bluetooth
Ve správci sezení bys pak měl mít navíc Správce Bluetooth (bluetooth-applet). Jestli máš Intrepida, myslím, že by ti GNM měl po připojení Serial BT linky nabídnout připojení do internetu, tak jako to dělé mě, když připojím svojí k750i přes USerialB.
nevjem ci som bol slepy, ale EXT4 som tam nevidel, tak som skusil Reisera.. celkov o sa mi tato nova tema paci...aj ked si ju isto nejako troska upravim, chcel by som este upozornit na jednu zaujimavu vec, nevjem jej konkretne pouzitie, ale ked si spustite Pidgina, tak v tej casti kde sa pocictac vypina atd. (hore v pravo) objavi ikonka s aktualnym stavom IM, a vieme ju tam aj menit, teda prepinanie statusu vieme menit priamo cez ten butoon, skosal som ci to funguje aj na Skype, tam bohuzial nie, dovod je mozno to ze som ho nainstaloval z deb balicku a nie zo synapticu, resp ubuntu-tweak. Co sa mi pomerne nepacilo na predolom vydani 8.04 a do 8.10 sa dostalo tiez, ze pri instalacii je nutno pridat diskom nazvy a nejde to automaticky ako to bolo v predoslych verziach... mozno blbost, ale zaberie to cas...celkovo hodnotim instalaciu za pomerne rychlu a bezproblemovu, na desktope mi bezi vsetko ako malo a na noteboooku dufam pojde tak isto dobre...
Dovolil by som si aj porovnat openSuse s Ubuntu na mojom postarsom desktope...so suse to bolo neco strasne ..co mohlo byt dane aj tym ze tam bolo Kdeiba vo verzii 4, no celkovo aj beh systemu bol spomaleny a boot nekonecny :) takez zostavam zas na nejaky cas u ubuntu..aj ked desktop uz viacmenej ani nepouzivam :)
Uložení LiveCD na USB disk nefunguje, jak má. Zkoušeno s 32bit CD, vyzkouším 64bit zachvíli. Zkopíruje to LiveCD na flashku, vytvoří soubor pro ukládání dat, ale když nabootujete, ukáže to "Missing operating system.". Boot sektor tam tedy sice je, ale asi nenajde data.
Přecházel jsem z Ubuntu 8.04, takže jsem si udělal zálohu dat v Evolutionu.
Pak jsem v 8.10 zálohu obnovil, Evolution ani nenastartoval...
Přesunul jsem tedy adresář ~/.evolution, spustil Evolution, odklepal pár dialogů na heslo :)
Pak jsem smazal nový adresář ~/.evolution, vrátil jsem ten původní, a pak už Evolution najel a byl OK.
Nepřišel jsem na to sám, našel jsem to někde na netu.
Docela peklo je s novým Network managerem. Mam domaci sit nastavenou rucne (vypnute DHCP na routeru). Na IP meho PC je smerovano pres NAT ssh, web a port pro dc++. Ale po restartu systemu, network manager zapoměl nastavení. Takze sit jsem musel nastavit rucne. Nebo jako GUI alternativu zkusit stary gnome network manager. V repozitářích ubuntu jako ,,Sít". A dostaneme stare nastaveni ze starsich Ubuntu.
No nazdar bazar
potom co jsem si nainstaloval 8.04 na svuj notebook jsem byl velice nadšen a jako zapřisáhlý debianista jsem se dokázal smířit s tím že nebudu mít čisty Debian. Po čase mé nadšeni opadlo ale jen trošku a rozhodl jsem se že 8.04 je OS pro můj notebook. Co mne zarazilo je krátký čas mezi release. Bohužel oprávněně. V 8.04 je jen novy xorg se kterým jsem se nedokázal domluvit. To mi ale tolik nevadilo protože jinak fungoval bezchybně.Na svém notebooku mam stále 8.04. Ale na desktopu v práci jsem se rozhodl vyzkoušet Ibex. V 8.10 je toho bohužel víc na network manager jsem nakonec vyzrál tím že jsem jej odinstaloval a nakonfiguroval jsem připojení ručně a to včetně vpn a funguje dobře. Další problém na který jsem si vzpoměl je použití připojení ke vzdálené ploše v případě že dám enter po zadaní ip tak mi zablokuje plochu tak že se musím pomoci klávesnice odhlásit a přihlásit zpět.Což má za následek ztrátu rozdělané práce. Prostě je to neodladěné.
Takze napisem tu svoj nazor.. necital som vsetky predchadzajuce prispevky... takze vopred prepacte.. podla mna Ubuntu je distribucia ktora svojou kvalitou presahuje ostatne. aj ked som zastancom slackware ale v ubuntu vidim silu ktoru dokaze vynalozit vyvojari aby spravili dobre dielo.. je pravdou ze je to sice klikacie distro ale kvalita hovori za seba.. vsetka cest vyvojarom aj tato verzia sa im podarila.