Mě osobně II způsobil víc problémů než užitku. Konečně sice jede wi-fi karta nativně, ale dějí se podivné věci. Některé sítě není vůbec vidět a přihlásit se na Eduroam je téměř nemožné. Udávaná síla signálu vůbec neodpovídá atd. To má být ten úžasný network manager? Pěkně děkuju...
Ještě zkusím místo povýšení instalaci do čistýho, ale něco mi říká že to lepší nebude
Eduroam mi leze pěkně na nervy. Samý problémy, i ve Win, ale to je fuk. Asi je to tím, že chodím na ČZU a nejsem sám, kdo si stěžuje na nechutně atypické nastavení sítě. Ale s novým ovladačem jsem se v 8.04 připojil i přes network manager a docela to šlo, jednou net spadl, ale pak to jelo v pohodě. Zítra to zkusím s 8.10. Doma mám šifrování WPA2 a nedělá to sebemenší problém.
Ja jsem mel taky problemy s WiFi, i kdyz ne s novym Ubuntu. Nakonec jsem zjistil, ze problemem bylo ruseni. Mate moznost vyzkouset nejaky jiny system, a vyloucit nejake jine priciny?
> Některé sítě není vůbec vidět a přihlásit se na Eduroam je téměř nemožné.
Přihlásit se na Eduroam je nemožné pro téměř všechny uživatele (s Windows, GNU/Linux, ...). Předevčírem mi to nešlo, tak jsem se na to ptal různých lidí ze školy. Většina odpověděla, že na Eduroam se jim snad nikdy nepodařilo přihlásit (a používají proto jiné dostupné sítě).
Mimochodem, tento článek je absolutně o ničem. Korunováno je to větami "na takovýto flashdisk dají uložit změny nastavení a vytvořené dokumenty. Bohužel jsem se svým nepochodil a žádný větší nevlastním." -- jestli se jedná o ten disk na obrázku, co má necelých 500 MB, tak to tedy potěš.
Špatná není velikost jeho disku. Špatné je, že se tím v článku zabývá, i když je jasné, že to nemůže na takovém disku fungovat. To by tam mohl napsat, že chtěl původně vyzkoušet, jak Ubuntu pracuje s připojováním DVD, ale že vlastně zjistil, že nemá DVD mechaniku...
Celý článek je špatný proto, že: neobsahuje mnoho informací (kolik to je vět? dvacet?) a obsahuje zbytečné a irelevantní informace.
Zkrátka klasická "recenze" typu "dvacet snímků oken instalátoru a dva odstavce", která je populární zejm. na zahraničních portálech. Je to ubohost.
Ač Windows Vista vůbec nemám rád, tak zrovna tady se ho musim zastat. Nastavit eduroam na notebooku s Vistou je velmi jednoduché (i proti XP). Stačí:
1) nahrát certifikát cesnet
2) ve výběru sítí poklikat na eduroam
3) zadat heslo (pouze při prvním připojení)
4) odklepnout info, že se použije certifikát cesnet
...není nutné řešit žádný výběr radius serverů, šifrování a ověřování.
Co se týče Vist, tak mě hluboce zklamalo, že neumí pracovat nativně s některými síťovými kartami (osobně ověřeno na dvou modelech), které v XP běží bez problémů, navíc se nejedná o stařičké modely, když si uvědomím, že připojení je realizováno přes klasický eth kabel, tak je mi smutno. Ovladače od výrobce byly též instalovány. Na webu ale bylo už řešení, to ale vyžadovalo přepsání údajů ve dvou souborech a ještě přepsání jiné adresy. V linuxu zařízení běželo okamžitě. Musím ale vývojáře pochválit, páč dnes už stačí změnit jeden údaj, aby karta začala fungovat, ale pro laika to není :-D (tedy myslím absolutní lamu a BFUčka). S wifi jsem měl též problém, ale to nebyla chyba vist, moje taky ne :-D.
A to něčemu vadí, že se to autorovi nepodařilo? Mě zajímají vlastnosti, tu autor vyjmenoval, jestli se mu to povedlo nebo ne, je věc vedlejší a pro mě ukradená.
Zdravim.
Ja uz delsi dobu nemam problem se na EDUROAM prihlasit. Uz verze 8.04 byla bez problemu...
Patrejte ve skolnich dizkuznich forech...
U nas na skole bez problemu.
Problémy s připojením k Eduroamu (alespoň pro ubuntu 8.04) řeší Wicd - lze najít v repozitářích a určitě to stojí za vyzkoušení. Jedinou nevýhodou je, že si pamatuje vedle essid i kanál na kterém je signál vysílán - proto musíš nejdřív projít celou školu a zadat heslo pokaždé, když přejdeš k jinému vysílači. Ale Eduroam jede.
Nesmysl, k přihlašování do EDUROAM nepotřebujete žádný Wicd nebo speciální démon. Bohatě stačí network manager, pokud máte fungující wpa_supplicant a ovladače, které takový režim podporují v rozumné kvalitě. Pokud vás to každou chvíli odpojí, tak to změnou démona nevyřešíte.
Aspoň u nás na FITu eduroam funguje v linuxu celkem bez potíží, je to jenom závislé na podpoře ovladačů a supplicantu. Mě třeba s intel 4965 to chodí tu krásně, tu se to má tendenci neustále odpojovat. V podstatě pořádně mě to fungovalo jenom v vanilla jádrem 2.6.26, předchozí sice fungují jinde dobře, ale pro WPA enterprise je to horší. Bohužel se zdá, že to je taky případ od případu. V některých místnostech mě to jede hyperstabilně, někde se to má tendenci často odpojovat.
Rozhodně největším problémem je nedostatečná informovanost a lhostejnost, proč si nastavovat spojení, když se jde přihlásit i nešifrovaně. Dost často to vázne na tom, že se neví, kde si sehnat certifikát, případně jaké heslo se tam vůbec zadává. Potom je už problémem skutečně jenom nespolehlivý ovladač, který bohužel je poměrně často.
Ja jsem z toho Eduroamu trochu vedle. Na Gustym jsem mel fakt problemy s pripojenim (jakakoliv wi-fi), protoze se mi to nejak triskalo s touchpadem, USB flashdikem atd. (absolutne nepochopitelne, asi problem s prerusenim) - problem jadra. V Intrepidovi mi Eduroam (a jiny wi-fi) lita jak bic, ale jen na Karlove nam. (CVUT). Kdyz jsem na FELu (CVUT) v Dejvicich, tak musim kazdou minutu psat: "sudo modprobe -r ndiswrapper ; sudo modprobe ndiswrapper". Vzdycky se znova pripojim a je to na chvilku v cajku. Pak mi prestane fungovat pripojeni (ikdyz g-network-manager hlasi, ze jsem pripojenej) - odezva treba 20 vterin a nic. Opet jsem zmatenej.
Mate nekdo obdobnou zkusenost?
V Dejvicích to nějak zlobí. Každý týden používám jiný notebook (XP/Vista, různé Wifi Intel/...) a řeším stejný problém. Najednou mě to odpojí a překopne na nešifrovanou síť FEL. V Dejvicích je momentálně eduroam dost nepoužitelný bez ohledu na OS (až si to pár prváků "rozmyslí", tak se to třeba zas uklidní).
[až si to pár prváků "rozmyslí", tak se to třeba zas uklidní]
Člověče, asi nechápu, co máš na mysli. Stahování?
Tak jsem docela rád, že to není chyba na mém přijímači.