Ubuntu LTS šachuje s linuxovými jádry, budou mít kratší podporu

2. 12. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Distribuce mění model povyšování jádra a dává uživatelům na výběr: buď zůstaňte u prvního, nebo s námi aktualizujte každých 6 měsíců. Zároveň se zavádí větev pro testování budoucího jádra.

Poslední vydání Ubuntu bývají poměrně nudná a kromě nových balíčků nic moc nepřináší. Teď se ale chystá jedna velká změna – na první pohled neviditelná, ale důležitá. A také poměrně nepřehledná, proto se ji pokusíme co nejlépe vysvětlit. Jde o to, že u některých instalací LTS (prodloužená podpora) varianty Ubuntu se bude automaticky povyšovat linuxové jádro. Veškerý následující text se vztahuje pouze k LTS vydáním, počínaje Ubuntu 16.04.

Současná situace

Dosud to fungovalo tak, že LTS vydání Ubuntu přišla s určitou verzí kernelu a na té zůstávala. Jádro se samozřejmě trochu záplatuje a probíhají drobné úpravy, ale to mění jen číslo verze úplně na konci. Pro příklad, v Ubuntu 16.04 je to aktuálně jádro verze 4.4.0-51. Uživatelé však mají možnost využít tzv. hardware enablement stack (HWE), což je v podstatě jádro a X server z poslední řadové (ne-LTS) verze Ubuntu. Jak název říká, hlavním důvodem využití této možnosti je podpora nového hardwaru ze strany linuxového jádra. To je celkem známá věc.

Méně už se ví o tom, že pár měsíců po vydání další LTS verze se vezme její kernel a přidá se do všech instalací předchozí LTE verze, které využívají nějaký HWE. Tento kernel už v systému zůstane do konce pětileté podpory, tedy ještě necelé tři roky, a jinak než svépomocí ho uživatel povýšit nemůže. Instalace, které žádný HWE nevyužily, zůstávají na úplně prvním kernelu, ale v budoucnu samozřejmě povýšit mohou. Dodejme, že první desetinkové vydání, např. 16.04.1, nový kernel nepřináší, to až ty další.

Verze a jádra Ubuntu 14.04 LTS

Verze a jádra Ubuntu 14.04 LTS

Co se změní?

Od verze 16.04.2, která vyjde v únoru 2017, se začne aplikovat nový systém, který vývojáři nazývají rolling HWE kernel. Jde o to, že všechny instalace využívající HWE kernel budou každý půlrok (přibližně únor a srpen) automaticky povyšovány na nový HWE kernel. Volbu, zda do HWE jít nebo ne, tedy bude třeba lépe promyslet, protože bude každý půlrok znamenat i potenciální problémy s povýšením. I když systém nějak bude možné ukecat, aby kernel povyšoval, tak je třeba počítat s tím, že starší HWE kernely už nebudou aktualizované a záplatované.

Člověka hned nemusí napadnout, že se to vztahuje i na instalační obrazy. Pokud si nainstalujete verzi 16.04.2, tak ta už přichází s HWE kernelem a tedy se automaticky upisujete k povyšování. Pokud tedy budete chtít zůstávat na základním kernelu, je třeba instalovat z obrazu verze 16.04, popř. 16.04.1. Tyto obrazy v současnosti bývají schované někde na FTP a většinou se automaticky nabízí obrazy nejnovější. Asi by se změnou modelu bylo dobré nabízet obě verze vedle sebe, s patřičným upozorněním.

Verze a jádra Ubuntu 16.04 LTS, nový model

Verze a jádra Ubuntu 16.04 LTS, nový model

Nutno dodat, že u serverové verze Ubuntu je to trochu jinak. U každé verze budou k dispozici dvě varianty. Jedna vždy bude mít základní kernel, druhá ten aktuální. U druhé to tedy bude fungovat tak, jak jsme uvedli v předchozích dvou odstavcích.

Co když se něco rozbije?

Aktuálně se doporučuje na HWE povyšovat pouze tehdy, pokud to uživatel z konkrétního důvodu požaduje. I když kompatibilita bývá hodně testována, samozřejmě se může stát, že nový kernel něco rozbije. Typicky může jít o grafické ovladače, zejména ty proprietární. To je problém, se kterým je třeba počítat a jde o hlavní nevýhodu nového řešení. I když jsou problémy relativně vzácné, Ubuntu LTS zkrátka je distribuce, od které uživatelé očekávají stabilitu a bezproblémový chod.

Částečným řešením bude možnost otestovat kernel ještě před tím, než dojde k ostrému nasazení. K tomuto účelu bude určena nová větev zvaná Edge. Nový kernel by v ní měl být k dispozici už několik měsíců před ostrým nasazením. Samozřejmě, většina uživatelů Edge nebude řešit, ale pokud si třeba alespoň jeden z tisíce dá tu práci, kernel předem vyzkouší a nahlásí problémy, může to s vyladěním kernelu a kompatibility hodně pomoct. Edge pro Ubuntu 16.04.2 už je k dispozici, jde o jádro verze 4.8.

Nejasnosti zůstávají

V plánech na přechod se však nacházejí určité nejasnosti. Uvádí se např: Bez ohledu na to, zda uživatelé zůstanou u předchozího modelu nebo přejdou na rolling HWE, bude požadováno povýšení na poslední HWE stack doručený s finálním desetinkovým vydáním LTS, píše se v plánu. To by znamenalo, že po dvou a něco letech by LTS vydání Ubuntu podporovalo pouze jednu verzi kernelu a povýšení by se nešlo vyhnout. To by byl v případech, kdy jsou jakékoliv zásahy do systému nežádoucí, docela velký problém. Také by nebylo zrovna fér měnit pravidla v rámci již probíhajícího cyklu. Stránka s přehledem doby podpory však stále uvádí, že by Ubuntu 16.04 LTS se základním kernelem mělo být podporováno až do dubna 2021. Totéž ukazuje také grafické schéma výše.

Z plánů také není úplně zřejmé, zda se bude povyšovat pouze kernel nebo také zobrazovací server X.Org (později třeba Mir). Termíny HWE kernel a HWE stack jsou totiž často zaměňovány. Obě komponenty jsou však do značné míry provázané a dá se předpokládat, že zobrazovací server bude povyšován též. Byť třeba ne úplně s každým povýšením kernelu. Nevýhodou HWE je, že nepodporuje Canonical Livepatch – patchování jádra za běhu systému. To zatím umí pouze základní kernel.

ict ve školství 24

Vývojáři budou mít víc času na ladění

Pro uživatele je změna nepříliš výhodná, protože přinese zejména starosti a nejistotu. Důvodem přechodu na nový systém je hlavně snížení nároků na vývojové kapacity. Dosud vývojáři museli spravovat až čtyři verze jádra zároveň, dnes to budou maximálně dvě. A to není vše. Kernely navíc budou používány v době, kdy ještě budou podporovány přímo ze strany vývojářů Linuxu, čímž vývojářům Ubuntu odpadne další kus práce. Zjednodušeně můžeme říct, že vývojáři budou mít tak třetinu práce oproti předchozímu systému.

A nebo, pokud na to chcete koukat z té pro uživatele lepší stránky, budou mít třikrát více času na správu jedné verze jádra, které tak bude vyladěnější než dosud. I když změna uživatelům ubere možnosti volby, nakonec může distribuci prospět. Ale to ukáže až čas. Bude záležet na tom, jak se komunita zapojí do testování, jak bude probíhat koordinace s výrobci grafických karet atp. Také by bylo vhodné, aby Canonical o poměrně významné změně začal uživatele víc informovat.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.