Pokud máš jakékoliv Ubuntu, tak prostě dej:
$ aptitude install ubuntu-netbook-remix
a máš to tam.
Protože ony ty Ubuntu distra nejsou žádné samostatné distribuce ale prostě jen jiný frontend k ubuntu.
Jinak UNR je založen na projektu Moblin: http://moblin.org/…etbook-intro
Zrovna včera jsem jej instaloval.
Netvrdím, že je to nepoužitelné, ale překvapilo mě, kolik drobností jsem musel na tak „dokonalém“ distru řešit.
– Hned po čisté instalaci mi po aktualizaci lehl fast switcher (tak nějak) applet a už se nezvedl. Vzhledem k tomu, že se používá stejnak jen na vypínání, letěl do pryč a byl nahrazený klasickým vypínacím.
- Rozložení klávesnice nešlo přepnout žádným způsobem a chybí indikace jejího rozložení. Přidáno na panel a nastaveno na double-shift.
- Firefox má tmavý a opravdu nečitelný panel s historií URL. Chyba je známá a opravitelná, ale že si toho nikdo nevšimne v základu…
- Bůhví proč, obraz webkamery v cheese je silně zúžený. Na to ale … pes, protože ve Skype je to v pořádku
- Skype má podobný problém jako Firefox. Drobný tip: Vytvořte si /usr/bin/skype.gtk a nechte jej spouštět „skype –disable-cleanlooks -style GTK“. Poté adekvátně upravte /usr/share/applications/skype.desktop. Skype začne vypadat opravdu nativně a zmizí problém s barvami (černá na tmavě hnědé) v menu.
A konečně, Pulse Audio. Ano, jsem proti němu zaměřený a opět mě „nezklamal“. Všude trvá, než se aplikace dostane ke zvuku. Flash videa hrají (zvuk) až někde po vteřině, Skype „přeskočí“ několik zvukových upozornění, vyzvánění má také zpoždění… zkrátka všude.
Co je horší, mám stále problémy s mikrofonem. Když mi funguje, je hrozně zarušený a pulse ukazatel neukazuje na volume metru žádné změny a ve Skype jednou fungoval, ale jen jednou, od té doby se mi to nedaří zopakovat.
Tím jsem vyjmenoval ± negativa. Snad jsem na nic nezapomněl. Zbytek spokojenost. Startuje to (od zmáčknutí tlačítka, tedy včetně biosu apod.) okolo 50s, chodí to také dost dobře.
PS.: Chromium je na tom prckovi skutečně rychlejší než Firefox, ale je to otázka preferencí, rozdíl není zas takové terno, ale viditelný je.
– Firefox má tmavý a opravdu nečitelný panel s historií URL. Chyba je známá a opravitelná, ale že si toho nikdo nevšimne v základu…
Kdysi jsem kdesi zavadil o řešení a teď, když ho potřebuji, tak ho nemohu nalézt. Prosím vás, kopněte mne někdo správným směrem. Už to hledám pomalu i v němčině, ale asi se neumím strýčka Googla správně zeptat… :-(
Mohl jsem to uvést.
Dostávám se k tomu vždycky přes „shiki-colors firefox“ (jiné tmavé téma)
http://userstyles.org/styles/10822
K tomu PulseAudio v KDE v Kubuntu KK jsem po upgrade distra smazal obsah složky .Pulse a Skype šlape jako hodinky, mikrofon funguje jak má, už se mi sice závada s mikrofonem jednou zopakovala a pomohla stejná oprava, výmaz obsahu složky. Pravděpodobně mažu nějaká nastavení, nevím jak jinak si pomoct, pokud někdo ví, ať poradí. Předem děkuji.
> – Rozložení klávesnice nešlo přepnout žádným způsobem a chybí indikace
> jejího rozložení. Přidáno na panel a nastaveno na double-shift.
Jak se to prosím dělá? Mám na Eeebuntu a ani po dlouhém hledání jsem nebyl schopen najít, jak na lištu přidat vlajku a jak změnit přepínací klávesu. Funguje Alt-Shift, ale kde se to dá nastavit? V KDE se to dá tohle všechno tak snadno najít…
V první řadě je třeba najít volné místo na panelu. Já ho dělám tak, že odemknu applet s ukazatelem spuštěných aplikací a zmenším jej.
Poté kliknout pravým tlačítkem do vytvořeného volného prostoru a zvolit „Přidat na Panel“; Indikátor klávesnice.
Po té co je přidaný už si ho přesunout, porovnat.. prostě doladit.
Kliknout na něj pravým tlačítkem a zvolit „Předvolby klávesnice“.
Na tabu „Rozložení“ můžete upravit skupiny.
Je tam i tlačítko „Možnosti rozložení“ a v něm mezi hafo věcmi „Klávesa měnící rozložení“.
Já tam neměl vybráno nic a také nic nefungoval (ani alt-shift). Moje nejoblíbenější metoda je „Obě klávesy Shift dohromady“, která je desátá odspodu.
Zaškrtnout, „zavřít“, „zavřít“.
Jak se dělá vlajka nevím, používám písmenné označení, které je výchozí.
PS.: V oněch možnostech rozložení jsou i další věci, jako indikace ledkou na klávesnici.
Nainstaloval jsem to manzelce na EEE901 a jsem celkem prijemne prekvapen. Lepe se vyuzije misto na desktopu, rychle si zvykla. A pro me je to oblibeny debian. Jen jsem ji teda opravdu nedokazal poradit, jak dat nejakou slozku mezi Oblibene, nebot z grafickymi klikatky moc zkusenosti nemam. Jak se to dela?
Já mám ze svého okolí reakce záporné. Lidi si koupili netbook jako malý, lehce přenosný notebook s výdrží. Ale chtějí od toho stejné prostředí jako mají na NTB a velkém PC. Nebudou se prostě učit ovládat nové prostředí s každou krabicí, co si koupí. Samozřejmě geekové (je to vidět i na anketě), kteří se furt v něčem vrtají a baví je to, nebudou souhlasit, ale běžný člověk (a tím myslím i chytré lidi v produktivním věku, ne jen starou paní technikou nepolíbenou) prostě preferují unifikaci. Mně osobně to je jedno, já se rád vrtám a stejně bych si to přeinstaloval podle sebe :)
Spravny geek pouziva prikazovy radek, a zadna klikatka nepotrebuje.
Co mne na netbookach pali je to ze na malou obrazovecku se nevejde vetsina dialog boxu, takze si tam nic nenastavite. Tlacitko OK je pod podlahou…
To by meli poresit jako prvni, kdyz uz delaji special distro.
Zkusil jsem nainstalovat Ubuntu NBR do EEE 701, a systém fungoval zcela podle očekávání. Pak jsem provedl lokalizaci a doinstaloval jsem podporu multimédií (mp3, avi) a najednou mi mód NBR začal „blbnout“, v jednotlivých záložkách chyběly ikony aplikací, některé ikony se překrývaly, a když jsem chtěl vybrat jednu ikonu, tak oblast výběru překrývala několik ikon pod sebou, a nešlo s tím nic dělat. Musel jsem nakonec odinstalovat rozšíření Netbook remix, a měl jsem klasický Ubuntu-desktop, ale s podporou Fn kláves a specifického hardwaru. Ten mi vyhovuje víc než NBR mód.
V Ubuntu na EEE mě nejvíc naštvala nepodpora mplayeru (knihovna libGL se „tluče“ s inteláckými ovladači), přičemž není mplayer == nejede většina videa (navíc implicitní videopřehrávač je totální shit, nepřehraje většinu AVI, i část MPG, a pokud něco nepřehraje, tak bez varování zablokuje OS do nutnosti hardwarového resetu – pokud se přehrává z karty nebo extrního disku, tak se počítač většinou vzpamatuje při jejich vytažení; pokud je video na vnitřním HDD, tak opravdu pomůže jen reset). Podobně implicitní hudební přehrávače – potřebují „vytvořit album“, ale normálně najít a přehrát MP3 nebo OGG v tom prostě nejde.
Takovéto nedodělky a zařazení nekvalitního softu jako implicitního spíše lidi odradí.
Mam netbook msiU100 s velikosti mon. 10". Nakonec jsem nainstaloval klasickou instalaci pro stolni stanici a je to vse v naprostem poradku. Nevidim rozdil v cinnosti. Jen ten problem u statickych ramu jako napr. u JPilotu ad. pri najeti na dolni cast okna a naklilknutim levym tl. mysi se prepne na spodni cast. Problem je tedy z poloviny vyresen. Jen to tam, treba za pomoci horkych klaves, udrzet pro vyber a potvrzeni vyberu a je to naprosto bezchybny. Jinak vse bezi jak na stolni stanici. A uz jsem testoval i Kdenlive a neni namitek. Takze jen ty okna a kdyz je nutne prepnout do dolni poloviny, tak stabilizovat pro vyber cinnosti. Jak shora uvedeno.
Koupil jsem si netbook, abych měl lehký notebook s výdrží a jako s notebookem s ním také zacházím. UNR jsem samozřejmě zkoušel, ale mě osobně zklamal, podle mě je to krok zpátky (někam na úroveň symbianu). Běžný uživatel se prostě s deseti aplikacemi nespokojí, nevím, kde na to kdo přišel…
Já se nakonec ustálil na WinXP (běžná práce) a ubuntu s LXDE(škola). Jinak všechny linuxy mají stejný problém: Obrovské všechno. Polovina dialogů se na obrazovku prostě nevejde a můžete se třeba rozkrájet.
Článek se mi líbil, Ubuntu taky, ale mám dvě menší připomínky :-)
Obojí k této větě. Stavba věty je trošku divná ;-)… Ale hlavně ta věta, když ji čtu už u několikátého článku, mi poměrně silně připomíná „… najdete na TN.cz“ :-D
Jinak se mi zdá, že Ubuntu na netbooky má hodně příjemné prostředí, a kdybych nějaký vlastnil, tak minimálně tohle prostředí (volba distra by byla možná jiná, asi Debian ;-) – sry flameři) bych tam hodně ocenil… :-)
Moc se mi to nelibi a nezda se mi to potrebne. Na svem EEE 901 pouzivam obycejne Ubuntu s temito upravami:
1. Jen jedna lista nahore, vcetne prepinani uloh (kdyz mate max. 5 programu naraz, tak to staci).
2. Ubuntu Clearlooks Compact theme (http://martin.ankerl.com/…-ubuntu-810/) – kompaktnejsi dialogy nez ve Windows. Tohle mi hodne chybi v Ubuntu.
3. Font o velikosti 7.5 bodu (coz se nekomu muze zdat prilis male, ale me to vyhovuje).
4. Nainstalovany Maximus (pri maximalizaci okna zrusi horni listu).
5. Navigacni lista Firefoxu obsahuje menu zminimalizovane na jedno tlacitko pomoci nejakeho rozsireni (mini-menu?), takze tam mam fakticky jen jednu listu.
Takze, daleko vic by se mi libilo, kdyby tyto upravy bylo mozne zapnout v defaultnim Ubuntu.
Proč se zbytečně forkovat a omezovat tím výkon vývojářů jen na konkrétní hardware? Nebylo by lepší se zaměřit na to, aby běžná desktopová distribuce běhala rychle i na netbooku (v základní instalaci/buildu všechny dostupné optimalizace pro rychlost a nenáročné balíčky), ale uživatel by zároveň měl možnost používat náročnější aplikace (samozřejmě jen, pokud je bude potřebovat).
pokud je to otázka ovladačů, tak ideální distro by mělo detekovat ovladače/hardware netbooku stejně dobře, jako na každém jiném počítači.
imho má, ale pro BFU který se opravdu jen nudí na netu a pouští svoje úžasné mp3. My ostatní oceníme, když už je potřeba na těhlech strojích udělat něco regulérního, že to jde a že jsou to klasický x86 mašinky. Stačilo do éčka doplnit paměť na 2GB a Windows 7 natom běhá jak vzteklý. Potom není problém s připojeným externím monitorem natom dělat i takový věci, jako je A.Lightroom, když nato přijde. Pochybuju, že na nějakým proprietálním os bych si alespoň prohlíd CR2.
Taky jsem zkusil UNR. Evoluce byla kdysi eebuntu a skončil u archlinuxu, Zkušenosti z pár dní jsou asi takovéhle:
+ graficky celkem pěkné
+ hw fungoval hned po instalaci
– od distribuce specializované na netbooky bych očekával alespoň náznak pokusu o šetření zápisy na SSD (noatime jako výchozí volba, /tmp v RAM, …).
- nepříjemný pocit z Pulse audio (asi to bude jak tu někdo popisoval reakční dobou než naběhne zvuk)
- skype není v repozitáři
- dependency hell /osobní averze vůči Evolutionu (nepřišel jsem na to, jak se nastaví jiný port pro SMTP server než 25) mě zavelela odinstalovat všechny balíčky co mají Evolution v názvu a ty bohužel ssebou vzali i nějaké knihovny GNOME, což zapříčinilo nefunkčnost skoro všech ikon v menu Systém/
P.S. Nechápu ten argument v článku o nižší spotřebě. Ten samý notebook má manželka s XP a vydrží při zapnuté WiFi a puštěném skype a serfování na netu v průměru o 1 až 2 hodiny na baterie běžet déle.
ohledně výdrže Eee s UNR vs. XP:
je nutné naintalovat Eee Control
http://danamlund.dk/…control.html
což upravuje takt procesoru dle potřeby a tím pádem to má zásadní vliv na spotřebu.
Jinak na Eee 1000HE to šlape jak hodinky, akorát bojuji s instalací USB DVB-T,
ale to bude spíše mou začátečnickou neznalostí linuxu.
Jinak po přechodu z win prostředí jsem si ihned zvykl a když si upravíte plochu
(pozadí, barvu oken apod.) tak je to super OS pro netbook.
Stahl jsem UNR a zkusil ho nejdriv ve VMWare. Vypadal celkem pekne, tak jsem si z nej udelal bootovaci flash disk prilozenym nastrojem, zasunul do Eee PC 901 a zacal z nej bootovat. Zvolil jsem live spusteni bez instalace. Naskocilo male logo, chvilku flashka blikala a pak se na me vychrlily stovky nejakych radku textu a skoncil jsem na blikajicim kurzoru. Dobre to maji hosi naprogramovace :-) System urceny pro netbooky nefunguje na netbooku, ktery povazuju za jakysi etalon mezi netbooky.
Funguje mi to pouze ve VMWare a navic jen s vypnutou HW akceleraci grafiky. Instalaci na disk odmitam, nehodlam si znicit vyladeny a stabilni system kvuli par minutam zkouseni neceho, co pak stejne pouzivat nebudu. Ale musim uznat, ze ve VMWare se mi to docela libilo. Mozna az na ty skarede „hlinene“ barvy.
Nevím co přesně znamená „tak jsem si z nej udelal bootovaci flash disk prilozenym nastrojem“ ale mě osobně fungoval na 901 boot remixu z flasky vytvořené pomocí usb-creatoru úplně korektně. S některými netbooky jsou drobné problémy, ale zrovna na eee asusu funguje ubuntu výborně. Nezbývá tedy něž doporučit : znovu a lépe.
Tim prilozenym nastrojem jsem myslel soubor usb-creator.exe, ktery byl uvnitr stazeneho ISO image. Pri vytvareni bootovaci flashky jsem postupoval presne podle navodu a flash disk vadny urcite neni (otestovano).
Mozna zkusim ISO vypalit na CD a nabootovat z externi USB mechaniky :-)
Aha. Já poštěl utilitku usb-creator normálně z Ubuntu. S win verzí zkušenosti nemám.Jinak problematika bootu z usb je hezky popsaná tady : http://www.pendrivelinux.com/
.. a byl jsem docela zklamany. Nepatral jsem po tom, proc pri prvnich dvou spustenich nesel vubec nainstalovat, flashku jsem si pripravoval celkem 3×. Pro cloveka, ktery o linuxu nic nevi a chce to zkusit je to prakticky nepouzitelne. Co se stalo na me instalaci:
- nefukncni audio, po stazeni 160 updatu se rozjelo
- nefunknci wifi (Acer aspire d150), v nejakem pod podmenu jsem musel zaskrtnout, ze chci opravdu ovladac pro broadcom wifi. On hw wifi vidi, nabidne jeho nastaveni, ale uz se clovek vubec nedozvi, proc to nefunguje
- po nainstalovani updatu nejde pridavat polozky na panel, nekdo radi vec – odemknout panel, presunout ubuntu ikonku vpravo a pak v nejake casti jde pridavat na panel. Potom zase s ikonkama carovat, aby je clovek dostal kam potrebuje
- i kdyz si clovek vybere cestinu, vetsina je anglicky. System pak nabidne doinstalovani cestiny, rika: Kliknete na tlacitko „Nejaka hlaska cesky“. Samozrejme, ze je tam jen anglicke tlacitko
- a spousty malych drobnosti, ktere jde resit, kdyz uz ubuntu znate a vite kam sahnout
Po vsech updatech se system chova uz lepe, ale na prvni pokus to vypada jako nedodelane, chybujici, trochu zmatene. Ted uz se mi libi. Ale pokud si toto nainstaluje nekdo neznaly, asi moc nadseny nebude