Video je jiste poucne. Osobne ocenuji novatorske prvky, typu prepinani 2 poslednich aplikaci, ktere mi pripada vazne hezky vyresene. Take to motto: "If you can see it - you can use it." je velmi prinosne, ikdyz do extremu provedene tim, ze vyhodili lock screen.
Co ale dela dnesni hlavni hrace iOS a Android zatim neprekonatelne je funkcni ecosystem s neprebernym mnozstvim aplikaci, kdy nektere z nich za ta leta vyzraly a jsou pouzitelne nejen k prijimani obsahu, ale i k jeho byt trochu skromnemu vytvareni. Mark Shuttleworth pri prezentaci mnoho funkcnich neukazal a otazkou je, kolik profesionalnich vyvojaru se pohrne na dalsi platformu, za kterou nestoji zadny softwarovy gigant.
Dalsi zajimavou otazkou je, co by na prezentaci rekl Horst Fuchs. Zaznelo v ni klicove slovo "cloud", ktere dnes nesmi chybet v zadne IT prezentaci ba ani v predpovedi pocasi.
Jenže tohle naprostou většinu uživatelů nezajímá a vývojáři zase dělají programy pro platformy, které mají hodně uživatelů bez ohledu na programovací jazyk. Třeba u QT vidím problém v tom, že aplikace psaná pro desktop bude na tomhle nepoužitelná a naopak. Bude se stejně muset napsat znova. A proto je důležité jak rychle a snadno se dá vyvíjet pro danou platformu (kvalitní nástroje pro vývoj - IDE, testy, refaktorovací nástroje, nástroje pro hlídání kvality atd.). V tom IMHO java vede.
Dneska není problém udělat lepší OS pro telefony, než je Android nebo iOS. Technologie jsou zvládnuté, HW dostatečný a Android a iOS ukázují co je dobré, co se povedlo a může se okopírovat a také to, co se nepovedlo a je potřeba dělat jinak. Problém je v tom, že Android, ač v mnoha ohledech nedokonalý, už je tak rozšířený, že prosazení dalšího OS bude velice těžké. Tím spíš, že Ubuntu nebude jediný, nový OS má Blackberry, plánuje se Firefox OS a Tizen od Samsungu. A pak jsou tu ještě Windows 8. Z těhle všech systémů uspěje tak maximálně jeden.
Na co mi je, ze mam rovnaky OS v telefone a na serveri? Na telefone spustam aplikacie typu "vypis najblizsie spoje na hlavnu stanicu" alebo tie zname Angry Birds. Na serveri ich nepotrebujem a na telefone zas nepotrebujem spustat web server.
Na to, aby som si synchronizoval kontakty a kalendar, na to rovnaky OS tiez nepotrebujem.
Pre TEBA je to velmi uzitocna vec. Nikto (zo statistickeho hladiska) si nekupi Nokiu XYZ miesto Samsungu ABC, pretoze na nej pobezi web server.
Cestovny poriadok, do ktoreho nemusim zadavat na ktorej zastavke stojim, to je pre mna killer aplikacia. Aj vacsina dalsich killer aplikacii je podobne jednoducha a pre desktop/server by ich nikto nepisal. Lebo su to casto veci, co sa daju pozriet na webe a ako nativna aplikacia to existuje len kvoli komfortu.
Iste niektore aplikacie nie su take trivialne (web browser, pdf prehliadac) ale je otazne, ci preto to potrebujem rovnaky OS ako na desktope a serveri.
Každopádně server na mobilu je obvykle něco úplně jiného než server třeba na VPS. Server na mobilu bývá z pohledu uživatele jednoduchá app (málem s tlačítkem Stop/Start) pro místní síť a tak akorát sdílí obsah mobilu. Server na VPS jedním bývá vystaven větší síti a bývá sofistikovanější. Tomu odpovídá i správa.
Ještě jsem neviděl, že by někdo na mobilu spouštěl pro reálný provoz třeba LAMP, Play!, Tomcat nebo IIS.
Preco by to malo byt nieco ine? Dnesne mobily uz maju pomaly vyssi vykon ako servery pred poltuctom rokov. Uz som mobil raz vyuzil ako maly server, ked sa organizovala konferencia na odlahlej horskej chate. Bezal tam file server, web server s kopiou intranetovej aplikacie a databazy a este to sluzilo ak ako openvpn tunel. Bola by hlupost si umelo (softverovo) odopierat nejaku funkcnost, ked je toho hardver schopny.
Jasně. Nejde mi o to, jestli je to možné, ale co je typické využití. K notebooku (nebo dokonce k serveru) bych si mohl připojit GPS. Na mobilu mohu spouštět webový server, e-mailový server, ejabberd, nějaké IDE a kompilátor. To všechno jde a možná to bude mít čas od času nějaké využití. Ale spíš vzácně. Jistý překryv tu bude (např. správci souborů se hodí všude, spouštět hudbu se hodí na notebooku i mobilu), ale pro většinu lidí nejspíš jeden OS na těchto všech zařízeních až taková killer feature nebude.
Nemluvě o rozdílech v ovládání. Poznal jsem to, když jsem zkoušel BombusMod (výborný Jabber klient pro J2ME) spustit na Androidu. Fungoval, ale to ovládání najednou bylo strašně nepřirozené. To jsou rozdíly jen mezi mobily. Mobil vs. desktop (či notebook) je celkem jasný rozdíl (aspoň dnes), a server je úplně někde jinde.
Aby som to dovysvetlil - dnes nam poskytovatelia hadzu do hlavy gigabajty ulozneho priestoru zdarma, prenajom vypoctoveho vykonu stoji supky. Ked niekto bude navrhovat nejaku serioznu sluzbu, nebude spustat server na mobile. Da sa to, ale nema to ziadnu buducnost. Urcite mozu byt specificke sluzby - napr. streamujem z mobilu na zariadenia v okoli, ale mat kvoli tomu vsade rovnaky OS je kanon na vrabce.
Ono mi nejde o to, jaké to má pro koho vlastnosti. To stejné můžu klidně tvrdit to stejné o EvilWM ( http://www.6809.org.uk/evilwm/ ). Co potom takové KDE, Gnome, či třeba XFCE? Jestli pak Unity dosáhlo jejich oblíbenosti? Hodně lidí na něj nadává, je dost lidí co kvůli tomu raději upřednostnilo distribuci Mint (proto taky začal hvězda tohodle distra tak stoupat). Další věc, kterou vidím, že sice by teoreticky mělo být možno nainstalovat i jiný WM, ale protože po Ubuntu šáhnou většinou začátečníci, nebo BFU a ti to z nejrůznějších důvod moc řešit nebudou, nebo ani nechtějí, To se potom ale lehce chlubí úspěšností :)
Jinými slovy, beru to prohlášení asi podobně vážně, jak prohlašování, jak jsou Widle úspěšné, když jsou většině uživatelů podstrkovány, kde to jen jde :) Sice Unity není OEM Windows, a Canonical není MS, to je fakt, ale přijde mi to hodně podobné. Kdyby existovala statistika, z nichž by vyplívalo, že mezi pokročilými uživateli, kteří nemají problém si jednoduše WM vyměnit, Unity ASI dosahuje podobné oblíbenosti jako KDE, XFCE, nebo Gnome, pak by to byla jiná a považoval bych to za úspěch Canonicalu.
A poslední věc, která mu dost láme vaz v tomhle je, že se uchytilo jen v Ubuntu, kde jej protlačuje právě Canonical. Jinde moc velký ohlas pokusy o jeho nasazení nemělo (tedy co já vím)
Uspech skor vidim v tom, ze maju vlastny window manager a mozu si lepsie riadit vydavanie verzii a zaclenovanie vlastnosti.
Predtym bolo ubuntu zalozene na gnome, unity bolo len v netbookovej odnozi. Ale nedivim sa, ze presli. Robit biznis s Miguelom Icazom by sa ani mne nechcelo. Viem si predstavit, ze Valve sa s nimi dohodne, aby nieco implementovali a este by museli za Icazom (Ktory by ich poslal svinskym krokom prec).
Uspech, ako uspech. Jasne ze by som si unity nevybral, kebyze nie som pohodlny(na debiane v praci mam kde 4). Ale chapem, vlastny piesocek, vlastne pravidla, aj napriek tomu, ze stratili niekolko povodnych pouzivatelov.
Já třeba Unity upřednostňuju, vyhovuje mi, líbí se mi.
Ovšem obešel bych se bez několika otravných bugů. Například libreoffice ikona dělá psí kusy a udivuje mně, že s tím nikdo nic nedělá. Jestlipak to není tím, že si myslí, že na mobilech libreoffice nikdo pouštět nebude :)
Cožpak, jako další alternativa pro mobily to vůbec nezní špatně. Nevidím do hloubky, ale na ovladače androidu navlíknout ubuntu... to asi nejde jen tak ne?
Takže fandím, ale ve skrytu duše mám strach, aby projet nezazdili tak, jako pomalinku činí Canonical s reklamou v Ubuntu.... ale to je subjektivní pocit.
Na ovladače Androidu je to celkem jednoduché, stačí je zkompilovat (stejně už jsou většinou ve vanilla jádře). Na telefon je to už horší, musel byste ho rootnout, což je někdy triviální a jindy hodně práce. Na těch prezentacích je Galaxy Nexus, kam by to mělo jít celkem snadno, až Ubuntu za pár týdnů vydá instalátor.
Takovej vychloubačnej článek bych čekal na jiných místech, než právě tady. Každopádně se musím smát představě, jak by asi Ubuntu dokázalo změnit mobilní svět. Komu bude chtít sebrat podíl na trhu? Gůglu? Kdo budou jeho zákazníci? "Čtyřprocentní" uživatelé WP7 a WP8? A bude to Shuttleworth financovat tak, aby se to alespoň trochu prodávalo, nebo spíš darovalo?
No dobrá, když si chce Ubuntu udělat ostudu, tak ať v tom pokračuje. Ale doporučuju, aby se nepoužíval název Ubuntu Linux, ale jen Ubuntu, a aby zmizely zmínky o tom, že je Ubuntu založeno na Debianu, a i bláboly, že Debian je založen na Ubuntu.
Vypadá to trochu přefouknutě, ale rozhodně jsou v tom dobré myšlenky. Opravdu bych Ubuntu přál, aby to alespoň částečně vyšlo. To znamená, aby např. do dvou let skutečně nějaké viditelné procento mobilních zařízení obsahovalo jejich systém.
Určitý rozumný základ to má. Unity, ať se vám líbí nebo ne, je jednoduché a funkční prostředí a svou jednoduchostí dost připomíná prostředí na mobilech. Zrovna tak jako si část uživatelů klade otázku proč nemůže mít Android na počítači, je logické ptát se, proč nemůžete mít Unity na telefonu.
Přes všechny geekovsko-ajťácké výhrady Ubuntu podporuju. Je to zatím jediný Linux pro obyčejné lidi.
Já tomu zas tak moc nevěřím. Woknouz je na většině desktopů, kdo nemá osmičky, jako by nebyl. Ale na mobilech o nic takovýho nemá nikdo zájem, každej chce ajFouna nebo něco s Androidem. V čem chce Ubuntu trumfnout konkurenci tak, aby o něj byl zájem, aby si získalo normální zákazníky, ne jen ty z řad Ubuntu ultras? S tím, co chce nabízet, se moc neuchytí, konkurence je mocná, nenechá si zmenšovat teritorium.
Chce oslnit s Unity? Příliš chvály jsem na něj nezaregistroval. Pravdou je, že se spíš hodí na mobilní zařízení, než třeba na desktop, i GNOME3 není pro desktop vhodný tolik, jako třeba pro tablety. Ale co na mobilech? Nebude to s ním jako s Metrem od M$?
Chce oslnit kvalitou? Ale Ubuntu není o kvalitě, už dávno ne, Ubuntu je o kvantitě. Kde jsou ty časy, kdy se dal ještě tvrdit opak? 3 nebo 4 roky zpátky? A jakmile bude mobilní Ubuntu věčně plný nedodělávek a alfaverzí, to se může jít rovnou zahrabat. Ubunťák se s tím smíří, vybrečí se na fóru, ale někdo, kdo tomu vůbec nerozumí, kdo zažil jen modrý e a Seznam internetů, se s tím patlat nebude a příště si to nekoupí. A nenechá si to jen pro sebe, i dneska se dá komunikovat mimo Skype nebo Xichtbůk, třeba verbálně.
Aby se dneska někdo na mobilní scéně uchytil, musí hned od začátku nabídnout širokou paletu nejrůznějšího kvalitního (nikoliv polofunkčního) softwaru, ne aby v Ubustore (nebo jak si to chce nadávat) bude 50 aplikací, z toho 10% hodin a kalendářů. A na to je potřeba silnej, kvalitní a stabilní vývojovej tým, ne pár beďárů, co umí rozchodit leda tak Karla.
A pochopitelně zákazník nestojí o žádný revoluce, jako tomu bylo například u GNOME3 nebo u KDE4.
Já tomu prostě moc nevěřím, ubukomunita je sice největší, ale jak jsem psal, Ubuntu je spíš o kvantitě, ne o kvalitě. Prostě velký, leč měkký péro.
U Windows Phone bych to neviděl tak špatně. Ocenění IDEA 2011 za design, velmi spokojení zákazníci. Tržní podíl je dobrý v Itálii (11.8%), Británii (5.1%), Francii (4.7%), Austrálii (4.2%), jižní Americe i jihovýhodní Asii. V několika zemích WP předstihly iPhone. Samozřejmě by to mohlo být o trochu lepší, kdyby Nokia neměla problémy uspokojit poptávku. V řadě zemí navíc nové telefony s WP8 ještě ani nejsou k dostání.
Prodeje v USA byly celkem slabé, Nokii se tam tradičně nedaří (i když zvýšila tržní podíl na dvojnásobek), navíc její přístroje nejsou k dispozici u všech operátorů (v US většinu telefonů prodají právě operátoři). Modely s Windows od HTC ale mají nově lepší zastoupení u operátorů, a prý prodávají dobře, takže se nechme překvapit.
Specifikem amerického trhu jsou prodejci. I když zákazník přijde do prodejny s jasnou představou o poptávaném modelu, jsou mu ji schopni na počkání :) změnit. A ti prodejci jsou dnes školení na prodej produktů Applu a Samsungu.
Nicméně příběh Windows Phone je výstrahou pro Canonical. I když máte dobrý produkt, se kterým jsou zákazníci spokojení, a máte několik výrobců, přesto není nijak jednoduché produkt prosadit na obsazeném trhu. Jsou k tomu potřeba miliardy dolarů na marketing, a i tak to jde těžko. Dokáže Canonical hrát tuhle hru? Mám o tom jisté pochybnosti.
> kdo nemá osmičky, jako by nebyl.
Tohle sem moc nepatří, ale tady nesouhlasím. U mých uživatelů je na desktopech pořád majoritní windows XP a bude to tak, dokud neskončí podpora. Jednoznačně převládá názor "proč to měnit, když to funguje, nic nového se učit nebudu, peníze zbytečně nevyhodím". Dále velmi ojediněle Vista, trochu větší množství sedmiček (samé předinstalace s novým počítačem) a asi do deseti případů Ubuntu. Moje klientela ale nejsou teenageři, kterým hučí v hlavě. Většinou malé firmy a lidé středního věku.
K věci: rozhodně je něco na tom, že hlavní není operační systém, ale výběr aplikací (čili hračiček, které si uživatel může nainstalovat). Těm, kterým nezáleží na aplikacích je zároveň jedno jaký mají operační systém. Chtějí jen telefonovat a posílat zprávy. Smartphonu je pro ně škoda a mnohem líp by si posloužili hloupým telefonem, který vydrží nabitý 14 dní a dělá to, co potřebují.
Mimochodem, další logická otázka je: "Android je přece vlastně Linux ne? Jak to, že mi teda na Ubuntu nejdou Androidí aplikace?"