Ubuntu také nabídne ZFS. Licence prý není problém

19. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kromě Debianu podporu souborového systému ZFS chystá také Ubuntu. Oproti Debianu však nenabídne jen zdrojáky, ale přímo jaderný modul. Podle právníků Canonicalu to neobvyklá licence CDDL umožňuje.

O souborový systém ZFS už se linuxové distribuce zajímají delší dobu. Problém ale spočívá v jeho odlišné licenci. Jedná se o Common Development and Distribution License (CDDL) z dílny někdejšího Sunu, která je podle Free Software Foundation nekompatibilní s GNU GPLv2. Má se za to, že nekompatibilita licencí byla ze strany Sunu záměrem.

Podpora ZFS by se přesto měla objevit v nadcházející verzi Ubuntu 16.04 LTS, a to prostřednictvím jaderného modulu. Přestože takový postup mnoho lidí považuje za licenčně nepřípustný, Canonical má jiný názor. Jeho právníci licenci podrobně zkoumali a došli k tomuto názoru:

ict ve školství 24

Ačkoli jsou CDDL a GPLv2 obě copyleftové licence, mají jiný záběr. CDDL se vztahuje na všechny soubory pod licencí CDDL, naproti tomu GPLv2 se vztahuje na odvozená díla. CDDL se tedy nevztahuje na linuxové jádro, protože zfs.ko (jaderný modul, pozn. red) je samostatný modul – jádro očividně není odvozeným dílem tohoto souborového systému.

Není známo, zda Canonical svoji interpretaci konzultoval s Oraclem, pod který souborový systém ZFS přešel po akvizici Sunu. Dustin Kirkland ale píše, že si Canonical je svou interpretací jistý a nemá zájem o kompatibilitě licencí dál diskutovat. O ZFS se hodlá bavit jen z technického hlediska. Kirkland ještě doplňuje:

Zfs.ko, jako samostatný systémový modul, samozřejmě není odvozeným dílem linuxového jádra, ale je odvozeným dílem OpenZFS a OpenSolaris. Obdobné výjimky existují už mnoho let, co se týče samostatných jaderných modulů pod jinou licencí než GPL nebo dokonce i proprietární (např. nvidia.ko).

Debian nabídne jen zdrojáky

Podporu ZFS chystá také Debian, který ji ale plánuje vyřešit opatrněji. Přesně tak, že nebude distribuovat modul v binární podpoře. Uživatel si bude muset stáhnout zdrojové kódy z repozitáře contrib a zkompilovat je. Instalace a kompilace ale bude jednoduchá, vše by měl zajistit balíčkovací systém. Pro uživatele to tedy bude podobné jako v případě binárních balíčků, ale Debian software v takové podobě nebude distribuovat a měl by být z obliga. Neil McGovern z Debianu situaci okomentoval takto:

Víme, že obě to jsou svobodné licence, ale jsou spolu nekompatibilní. To znamená, že není možné zkombinovat jádro a modul pod CDDL. Znamená to, že by někdo Debian žaloval za to, že ZFS zakompiluje do jádra? No, možná ano, i když je to podle mě nepravděpodobné. Neznamená to ale, že by to bylo správné rozhodnutí pro Debian jako projekt!

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.