proc ma byt meritkem uspechu market share, prodejni cisla tad .. ?
prave OSS jako jediny by si mohl dovolit uplne jiny pohled a nehnat se jako ostatni za ziskem, podilem na trhu atd..
OSS sw nemusi byt odpovedny svym akcionarum za cisla ...
treba pro par lidi bude dulezite mit telefon bez spehovaciho softwaru a jen par aplikaci, vic nechtej
stejne to vsechno smeruje ktomu ze nativnim app mozna zvoni umiracek, vsecno pobezi z cloudu, SaaS, vsechno v prohlizeci
pak uz bude dulezitej jen podovzek-platforma ktera nebonzuje, maotevrene zdrojove kody ktere lze auditovat atd .. a pak uz jen prohlizec
je to jen jeden pohled nemusi byt spravny, budoucnost je imho nepredikovatelna, vyvoj nakonec muze smerovat jinam nez jsem psal ..
nesmysl, nebudou mozna mainstream aplikace, ale hodne lze resit webkxichtem / Scopes...
priklad byl webOS, nemelo to marketshare (z pocatku) ale vytvorila se kolem toho ohromna homebrew komunita protoze to melo root v zakladu (hiden ikona pro zapnuti devmodu, root rw pres script rootfs_open), upravy systemu se delali zmenou par radek javascriptu/css a distribuce simple pres soubr.patch
nasledne se dostavili i velke/vetsi firmy a vznikali mainstream aplikace a.... treba angry birds v HD verzi vysli vyhradne a zdarma pro webOS na HP Touchpadu, teprve nakej mesic na to vyslo pro iPad / Android tablety...
a bohuzel to skoncilo jak to skoncilo, ale i tak to komunita drzela dost dlouho nad vodou...
Já bych byl taky rád, kdyby můj telefon nečekal na to až se:
a) Google usmyslí, že opraví bezpečnostní zranitelnost a vydá novou verzi Androidu
b) Výrobce telefonu se usmyslí, že opraví bezpečnostní zranitelnost a vydá novou verzi firmware pro můj telefon
c) Můj operátor se usmyslí, že opraví bezpečnostní zranitelnost a vydá novou verzi firmware pro můj telefon v síti méh operátora.
A to ještě můžu být rád, pokud se to vůbec stane...
O nových verzích Androida na rok dva starém telefonu si taky můžu nechat jenom zdát.
Cyanogenmod jsem zkoušel, ale bohužel si bluetooth stack moc nerozuměl s bluetooth stackem v autě :(. Na samovolné restartování telefonu aspoň jednou denně se zvyknout dalo, na zasekavání při přehrávání hudby moc ne...
Takže pokud na Ubuntu phone budou ty dvě aplikace, co opravdu na telefonu intenzivně používám (Spotify, Waze) a bude to umět telefonovat (+nějaký IM místo SMS), tak si myslím, že jsem cílová skupina, a prostor pro Ubuntu Phone tady určitě je.
mozno by to chcelo vyskusat cyanogenmod znova. Kedysi som mal podobny problem, ze telefonovat z auta znamenalo ocakavat alternativy :
1) nefunguje vobec
2) funguje ale po xx sekundach sa bluetooth spojenie prerusi
3) funguje
podotykam s tym istym SW, update niekedy pomohol, niekedy to rozosral este viac.
Momentalne 12.1 dlhodobo na Samsung galaxy s4 s fordom funguje ale moze to byt otazka stastnej kombinacie. Kazdopadne aspon security fixy su dodavane aj ked nie vzdy ohlasene ale tam je asi zrejmy dovod preco.
Není to až zas tak dlouho - originální TW jsem zpátky flashoval na SGS5 cca o prázdninách a 12.1 už jsem tam měl, ale třeba Cyanogenmod mezitím zase o trochu dospěl.
Další pokus bude až z trochu poladí Android M, protože tou dobou bude telefon, který má větší rozlišení než můj desktop, už dávno out, aby dostal OTA. Ekosystém okolo Androidu prostě pohltili staré telco struktury a i kvůli tomu je fragmentace Androidu ještě horší než fragmentace Linuxových distribucí...
Presne tyhle duvody me privedli k tomu ze jsem si ho koupil(Aquaris 4.5). Neni to sice zadna vykonova hitparada, ale spolehlive to vola, pise.. ma to terminal!..no co vic si prat :D Na net se to taky dostane a s kazdym updatem to umi vic a vic. Vetsina porodnich chyb uz je taky pryc. Musim ale uznat ze zazacatku to byl fakt boj, sekalo se to, padalo a baterka vydrzela jen par hodin :D Ale ted mam jistotu ze se mi vsichni dovolaji a ja se taky dovolam. U Androidu jsem se casto setkaval s problemem ze mi nekdo vola a ja ho neslysel a nebo projistotu ani telefon nezvonil..a nejsem sam kdo se s tim setkal :)
Skoda jen tech aplikaci..Je to spis pro fanouska linuxu/ubuntu :)
Neskončí. Vždy budou vznikat svobodné open source aplikace, které infrastrukturu žádného velkého bratra nepotřebují a ani by nebylo schůdne ji pro ně vytvářet.
"Cloud" bude možná doménou masových zábavních nástrojů pro uživatele, kteří v podstatě nemají představu, neřeší soukromí a ani nemají žádné nároky - jen konzumují.
A ani si nedovedu představit, že by někdy firma se svéprávným vedením provozovala třeba CAD pro své vývojáře u nějakých šmíráků. Ano, výpočty pro to třeba někdy poběží v privátním "cloudu"/farmě, clusteru - to není nic nového.
Open source aplikace budou vznikat presne do te doby, dokud bude na cem je vytvaret. Az nebujde bezne koupit nic jineho nez kompletne uzavrene a zasmirovane pristroje, tak zkonci. tezko si nekdo na psani neceho takoveho poridi vyvojarsky HW a SW za desitky a stovky tisic, aby to nakonec provozoval pouze on sam, nebot za moznost rozsireni mezi uzavrene pristroje by musel jeste platit.
Divil byste se, co vsechno jsou firmy schopny udelat. Bohuzel.
Casem se mohou tyto platformy uplne uzavrit a pokud bude chtit clovek neco naprogramovat, bude si muset koupit vyvojarsky HW, protoze ten spotrebitelsky to neumozni a jeste platit za SW a kazdou polozku ve storu. Coz bude mimo cenove moznosti bezneho smrtelnika. Pomalu, ale jiste k tomu smerujeme.
Zatím jde vývoj přesně opačně. Vývojářský SW je zdarma, platformy toho umí čím dál víc (včetně OCR a rozpoznávání hlasu), a za položku ve Storu neplatíte. Vývojářský účet sice vyjde na cca 100 USD, ale jednak jsou to drobné, a pak technicky vzato může někdo postnout aplikaci za vás.
Ve vyvojarskem SW nemam prehled, ale pred casem u nektere platformy psali, ze vyviraji penize za zverejneni programu ve storu. A predevsim mi prijde, ze se postupne zamyka HW, viz potreba rootnuti, jailbreaknuti, famy o secureboot, atd. 100 USD sice neni moc, ale kdo da ty penie na zacatku za to, aby si mohl zkusit psat nekomercne SW? 99% lidi se na to v takovem pripade vykasle a pujde delat neco jineho. A pokud dojde k uzamceni nebo neumernemu zdrazeni platformy IBM PC kompatibilni, tak vetsina lidi bude moci programovat leda na papire.
Ad pred casem u nektere platformy psali, ze vyviraji penize za zverejneni programu ve storu - u které platformy?
Ad se postupne zamyka HW, viz potreba rootnuti, jailbreaknuti, famy o secureboot, atd. - to má dobrý důvod. Aby smartphony uspěly, musí být úspěšné u masy netechnických uživatelů. Pro bezpečnost takových uživatelů je zásadní aby telefon nemohli jednoduše rozbít pár tapnutími na display, a aby aplikace byly bezpečné. Jinými slovy "můžu si přepsat firmware čímkoliv na jedno kliknutí" a "aplikaci může napsat a šířit kdokoliv" je daleko méně důležité, než "telefon prostě funguje" a "aplikace jsou bezpečné".
Ad pokud dojde k uzamceni nebo neumernemu zdrazeni platformy IBM PC kompatibilni, tak vetsina lidi bude moci programovat leda na papire - nevidím to tak černě. Dneska si můžete stáhnout Visual Studio zdarma, napsat aplikaci pro telefon, používat ji v emulátoru a natáhnout ji na vlastní telefon. Pro desktop je to stejné, jen pochopitelně nepotřebujete emulátor ani telefon. Pokud chcete aplikace šířit přes Store, vyjde vás to na pár peněz, ale není to nic drastického.
No to prave kdybych si dokazal vzpomenout.
To sice na jednu stranu chapu, na druhou stranu jde jednoznacne o SW nerozbitelnost takoveho telefonu, o bezpecnosti nemuze byt ani reci, ne u telefonu, kde muze jakykoliv program krast uzivatelova data a posilat je kamsi. A pokud uzivatel chce mit v mobilu internet a aplikace, tak se tomu bohuzel nevyhne, protoze apliakce si vyzadaji pro jistotu pristup ke vsemu.
A na cem to Visual Studio budete pouzivat, kdyz nebude PC? Na mobilu nebo tabletu?
Ad na druhou stranu jde jednoznacne o SW nerozbitelnost takoveho telefonu, o bezpecnosti nemuze byt ani reci, ne u telefonu, kde muze jakykoliv program krast uzivatelova data a posilat je kamsi - proto aplikace běží v sandboxu a mají omezené možnosti přístupu k datům uživatele. Na majiteli platformy je pak dohled nad tím, aby se do Store nedostaly aplikace které tam nemají co dělat, případně aby nevyžadovaly práva která nejsou pro aplikaci relevantní (například právo číst kontakty a připojovat se na inet pro aplikaci Baterka).
Ad na cem to Visual Studio budete pouzivat, kdyz nebude PC - PC jen tak neodejde. Na práci ještě nikdo nic lepšího nevymyslel. Samozřejmě kdo potřebuje jen koukat na lolcatz na youtube a diskutovat na Facebooku, ten PC nepotřebuje. Ale účetní nebo projektový manager těžko bude pracovat na mobilu nebo tabletu, o vývojáři nemluvě.
No jak ten dohled vypada u nejrozsirenejsiho OS, vime asi oba.
Ja se celkem bojim toho, ze odejde. Za prve mizi a slucuji se firmy, vyrabejici HW - kolik desitek jich vyrabi x86 CPU, HDD, VGA, atd? Za druhe nekolik freecoolinovych manazeru rozhodne, ze prace na PC neni dost IN a ten ucetni bude muset pracovat na tabletu. Pred casem mi jedne znamy ukazoval CAD jako webovou aplikaci, takze i takovy nesmysl je mozny.
Pokud máte na mysli Android, tak tam to trochu dokopal Google. V API umožnil akce typu odeslání SMS nebo provedení volání bez interakce s uživatelem, což vyloženě volá po zneužití. Navíc partnery instalující Android nijak nezavázal k podpoře telefonů, a sám nevydává patche ani na problémy postihující stovky milionů telefonů. Moje doporučení: hlasujte peněženkou a nohama, kupte si bezpečnější telefon. Windows Phone je na tom s bezpečností velmi dobře, iOS pořád lépe než Android, a samozřejmě tu máte BlackBerry a různé geekovské speciality typu Ubuntu Touch.
Výrobci HW procházejí konsolidací, protože poptávka po PC neroste. To ale rozhodně neznamená, že by zavírali krám.
Přesun aplikací na web je technicky dost nešťastná věc. Ale zase to berte to tak, že je to nejotevřenější platforma, pro kterou můžete napsat aplikaci i v Notepadu.
Mam, taky z techto duvodu jejn nepovazuji za OS pro normalni uzivatele. Hlasovat neni jak, jen 2 nevyhovujici platformy a 2 v cekajici na smrt, to neni dobry vyber.
Staci, aby dostacne zdrazili a uz to bude pro normalniho cloveka nerealne mit doma. Napr. stale cekam, az se do bezneho levneho domaciho PC bude moci dat 4-jadro, ale ceny zatim stoji. Naopak v noteboocich je tezky pokles vykonu, stale vice se vsude nasazuji nevyhovujici Atomy a sehnat stroj, co by nebyl horsi nez zastarele Core2Duo zacina byt problem, pokud se clovek drzi v beznych cenahc pro domacnost.
Zasmal jsem se. Stejne tak si muzu v Notepadu teoreticky napsat i OS typu Windows.
Ad Hlasovat neni jak, jen 2 nevyhovujici platformy a 2 v cekajici na smrt, to neni dobry vyber - Android a hromada derivátů (CyanogenMod, Cyanogen OS, Fire OS, Flyme OS, MIUI), iOS, Windows Phone, BlackBerry, Firefox OS, Sailfish OS, Tizen, Ubuntu Touch OS. To mi připadá jako dost bohatý výběr.
Ad Staci, aby dostacne zdrazili a uz to bude pro normalniho cloveka nerealne mit doma - ceny počítačů průběžně padají.
Ad stale cekam, az se do bezneho levneho domaciho PC bude moci dat 4-jadro, ale ceny zatim stoji - nejlevnější quad core od AMD stojí 869 Kč. U Intelu je to pravda 5190 Kč, ale pokud vám stačí dvě jádra s HT, tak se dostanete jen na 3339 Kč. BTW ceny stojí mimo jiné kvůli vývoji kurzu dolaru.
Ad v noteboocich je tezky pokles vykonu - nejlevnější kousek s Intel Core i3 vidím za 8689 Kč. Samozřejmě pokud chcete pořádný stroj, který něco vydrží, tak to nebude z nejlevnější kategorie. Třeba moje stroje pravidelně stojí tisíce dolarů.
Mimochodem všimněte si, že popisujete typické "problémy prvního světa". Třetina lidstva nemá přístup ani k bezpečné toaletě, čtvrtina nemá víc než $1.25 na den, víc než desetina nemá přístup k čisté vodě, podobné procento trpí podvýživou, 90% odpadní vody v rozvojovém světě jde do řek a jezer bez čistění, od Prahy ve vzdálenosti do Londýna (jen opačným směrem) střílí tanky a vede se zákopová válka, v místech vzdálených 2-3 hodiny letadlem hoří války ve kterých umírají stovky tisíc lidí, vypalují se města a boří památky, muži jsou stínáni na veřejnosti mečem, ženy znásilňovány a prodávány do otroctví, miliony před tím utíkají a stovky tisíc z nich jdou do Evropy.
My ovšem žijeme v úplně jiné realitě, která sahá "od návsi až po pekárnu": koruna šla dolů proti dolaru, z průměrného platu si člověk koupí už "jen" 4.7 notebooku a jen "tři" notebooky s Core i3. Co když se sníží počet výrobců PC a ceny půjdou nahoru? A to není vše: jaktože v mapě na mobilu chybí moje oblíbená restaurace? Wow, Landa někde zpíval ošklivou písničku, a jakási Franková(?) se prý s někým rozešla! OMG, chtějí nás zaplavit uprchlíci, v zemi s deseti miliony lidí už jich požádalo o azyl skoro 900! Nepřipadají vám takové problémy s trochou nadhledu poněkud malicherné? Pokud ne, kupte si letenku třeba do Indie nebo Tanzanie, a měsíc dva tam zůstaňte. On nakonec dobře zafunguje třeba i Egypt, když nebudete trávit čas jen v turistických centrech.
A kolik z nich clovek koupi bezne v obchode?
To uz muzete rovnou vybrat Atom, taky to bude zoufale zastarale a pomale. Cili jsme stale na tech cca 5000 Kc za 4-jadro do bezneho desktopu. Pravda, dolar dela hodne.
Hlavne ted vidam hodne "notebooku" s cenou pres 10 000 Kc s Atomem, hodne se propaguji a nabizeji a hadejte co si bezny clovek donese domu. uzasny upgrade z pomaleho a zastaraleho Core2Dua.
Nechodim na IT web, abych se bavil o problemech zemi 3. sveta, politice, emigrantech a podobne. Prosim netahejte to sem, osobne mi tato temata lezou krkem. Obdobne Vam doporucim, abyste si koupil letenku nekam do civilizovaneho sveta, abyste pro zmenu videl, jak to funguje ve statech, ktere nemaji tolik obyvatel jako 1 vetsi mesto jako tento narod pro srandu kralikum.
Ad kolik z nich clovek koupi bezne v obchode - celkem málo, ale můžete objednávat po webu.
Ad To uz muzete rovnou vybrat Atom, taky to bude zoufale zastarale a pomale. Cili jsme stale na tech cca 5000 Kc za 4-jadro do bezneho desktopu. Pravda, dolar dela hodne - pokud mluvíme o Intelu, tak ano.
Ad vidam hodne "notebooku" s cenou pres 10 000 Kc s Atomem - hrubý výkon není jediné měřítko. Tyhle dražší kousky s Atomem jsou lehké, mají dlouhou výdrž na baterii, a s ohledem na to jsou i poměrně levné. Koukám na Lenovo Yoga Tablet 2 10: hmotnost 600g, výdrž 15 hodin, fullHD display, 32GB SSD, dvě kamery, oddělitelná klávesnice... Je to luxusní stroj ideově navazující na netbooky, a za 10551 Kč mi to přijde dost levné. I pitomý iPhone stojí o 70% víc. Samozřejmě by to nebylo nic pro mě, a nejspíš ani pro vás. Ale většině uživatelů se CPU naprostou většinu času fláká, takže je to může oslovit.
Ad Nechodim na IT web, abych se bavil o problemech zemi 3. sveta, politice, emigrantech a podobne - jen konstatuji, že problémy západního světa jsou s trochou nadhledu dost o ničem.
Ad abyste si koupil letenku nekam do civilizovaneho sveta, abyste pro zmenu videl, jak to funguje ve statech, ktere nemaji tolik obyvatel jako 1 vetsi mesto jako tento narod pro srandu kralikum - samozřejmě je řada zemí, které jsou civilizovanější než ČR. Ale neviděl bych to špatně. V ČR je levně, a kvalita služeb je za tu cenu dost dobrá. Navíc města s více než 1M lidí jsou těžko k žití. Praha nebo Mnichov jsou příjemná města. Londýn nebo Paříž? Spousta pouliční kriminality, parky se v noci hemží bezdomovci, zloději, feťáky, prostitutkami a pasáky, do práce dojíždíte v nejlepším případě hodinu, a stejně bydlíte ve čtvrti která připomíná film Blade Runner a půlka lidí v ní mluví arabsky nebo urdsky.
Samozřejmě český veřejný život, stávající z korupce, neschopnosti a idiocie je někdy dost komediální. Ale korupce, klientelismus a nepotismus jsou českou tradicí už od vzniku republiky. Češi za to mohou děkovat jen sami sobě, je to jejich kultura. Navíc když se člověk podívá na odpadkovou mafii v Palermu, Berlusconiho bunga bunga parties, v UK týpky jako je Jeremy Corbyn (marxista co se stal leaderem Labour party, dost možná příští premiér), v Torontu na primátora Roba Forda (opilec užívající drogy a vyhrožující násilím), nebo v US na policajty to nejprve střílí a pak se ptají, tak člověk snadno změní svůj názor, že některé věci jsou možné jen v ČR :)
Tam si mozna koupim ja jako jedinec, ale dalsi milion lidi kupuje proste to, co je v obchodech, cili to hlasovani moc nefunguje.
Ten radobynotebook s Atomem a 32GB SSD je docela mozna levny, ovsem je to opravdu zoufalost. Tohle proste neni notebook, jeste tak mozna konzole na pristup k internetu, kdyz budete pouzivat webove stranky z minulosti, ktere jeste nebyly tak narocne. A taky OS, co si nesezere vykon sam pro sebe. S iPhone bych moc nesrovnaval, to je ukazkovy priklad, jak dat desitky tisic temer za nic.
Aby smartphony uspěly, musí být úspěšné u masy netechnických uživatelů. Pro bezpečnost takových uživatelů je zásadní aby telefon nemohli jednoduše rozbít pár tapnutími na display
tohle sou HROZNE KECY zastirajici pravu :-D pokud by slo o to, tak NENI problem aby ta masa nemela moznost, ale ten kdo by tu moznost chtel by "pronesl zaklinadlo" a rootnul se mu telefon ;)
napr. webOS to mel vyresene tak ze "rezim vyvojare" se aktivoval pustenim pres neviditelnou ikonu, v launcheru vyhledanim nazvu webos20090606, kde ho prepnul.. nasledne si stahl oficialni balicek pro devel pristup ke konzoli systemu, kde mohl pustit oficialni systemovej skript rootfs_open, teda pokud byl linej napsat "mount -o remount,rw /"... jinak user aplikace samo take bezeli oddelene od ostatnich, konkretne v chroot jail
Nemají náhodou nějaké AppStores - například ta Applí - licenční podmínky, které distribuci opensource aplikací minimálně dost znesnadňují, zejména pokud aplikace závisí na dalším FOSS kódu? Vzhledem k tomu, že některé platformy instalaci aplikací jinak než přes jejich AppStore oficiálně ani nepodporují, je celá filosofie FOSS v takovém ekosystému dost ochromená.
S Apple App Store jsem nedělal, takže nevím. Dost ale pochybuji, že by existovalo nějaké pravidlo, které by bránilo zveřejnění zdrojáku aplikace nabízené přes Store.
Filosofie FOSS je ochromená řadou věcí: tím že uživatelé neplatí za aplikace a nejsou tedy peníze na vývoj, fragmentací, rivalitou různých skupin...
Třeba iOS App Store není kompatibilní s aplikacemi šířenými pod GPLv2 licencí, viz třeba VLC. Konfliktů s obchodními podmínkami App Store bude asi víc.
Filosofie FOSS nemá nic společného s komerční podporou projektů ale s možností si kód libovolně upravit a použít ho jakkoliv chci. To opět na iOS nefunguje, protože k tomu potřebuji počítač od Applu a vývojářský účet.
Nikdo vás nenutí psát SW zrovna pod licencí GPL. U BSD by v iOS App Store neměl být problém. Navíc myslím že i u GPL to lze obejít prostě tak, že dáte v popisu aplikace a/nebo přímo v aplikaci link na stažení zdrojáku.
Pokud si tažený zdroják upravíte, můžete ho na svůj telefon nainstalovat pomocí sideloadingu. Samozřejmě pokud ho chcete dát na App Store, musíte buď mít vývojářský účet, nebo přesvědčit někoho s takovým účtem, aby aplikaci umístil za vás.
OSS bude existovat, dokud
1) Budou na VŠ vznikat diplomky a budou muset být dostupný kvůli transparentnosti.
2) Budou součástí frameworků atd. nějaký dema a tutoriály
3) Budou existovat nadšenci, co si budoukomunitně přihřívat vlastní polívčičku na něčem, co jim chybí (aplikace, featury,...)
4) Budou výrobci procesorů a hardware nabízet knihovny pro jejich produkty (bez nich je takový jednočip věc neprodejná).