Vývojáři jádra samozřejmě dělají kus obtížné práce. Smutné je, že přepisují desítky let starý koncept unixů v podstatě 1:1. Jestli výsledkem po 20 letech běhu projektu bude to, že Linux bude solidním unixem pro x86 platformu (ne prolezlý nedodělky a chybami, jako dnes), tak to bude sice impresivní výsledek, ale bohužel celkem na nic. Na co budeme v roce 2012 potřebovat (v té době koncepčně 50 starý) unix s monolitickým kernelem, když se právě na tu dobu očekává uvedení "bezchybných" systémů, u kterých bude možné zaručit, že neobsahují chyby (kernel psaný v jazycích typu C# a Java)? Budoucnost se netvoří tak, že se přepisují staré systémy se starými omezeními a chybami, ale tak, že se pracuje na věcech nových.
Drivery lze psát ve velkém množství. Je to otázka peněz. MS napsal driverů pro Windows velikou spoustu. Navíc výrobci nemají problém drivery napsat, pokud jim neházíte klacky pod nohy. Ovšem pokud nemáte stabilní binární interface, nutíte výrobce otevírat zdrojáky driverů, neumíte podepsat NDA proti které můžete dostat dokumentaci, a tvrdíte, že binární drivery (byť s wrapperem typu nVidia) jsou nelegální, tak nemůžete čekat jejich kooperaci. Navíc když je počet instalací Linuxu tak malý, že se bez jeho podpory výrobci obejdou. Ano, když jim teče do bot (AMD), tak si na vás možná vzpomenou...
Windows a Linux nemají ze strany výrobců HW stejné podmínky. Mimo jiné proto, si Linux ty podmínky uměle zhoršuje, viz výše. Je to chyba výrobců?