Vlákno názorů k článku U:Fon v Linuxu a modem ADU-510 CDMA od LO - Líbí se mi, jak autor tvrdí, že zkušenost...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2007 13:12

    LO (neregistrovaný)
    Líbí se mi, jak autor tvrdí, že zkušenost s provozem je velmi dobrá, vše se chová podle očekávání. Jenom to má celkem zásadní problém, ale jinak naprosto v pohodě. Vy linuxáci jste zvláštní minimalisté, když jde o funkcionalitu (čehokoliv pod Linuxem). Nakonec nelze nevzpomenout na starší recenze distribucí, kde se člověk často dočetl, že to běhá super, jenom bylo nutné po instalaci zeditovat pár konfiguráků, jinak nejelo to a tamto. Že by tradice?
  • 1. 8. 2007 14:23

    glx (neregistrovaný)
    Proc tady otravujete ? Tato diskuse neni pro vas, tak zde, prosim, nesmrdte...
    Jinak je asi kazdemu jasne, ze zanedlouho v novych verzich distribuci bude treba modem pouze zasunout a pojede to "samo".
  • 1. 8. 2007 19:48

    LO (neregistrovaný)
    Jak otravuju? Upozorňuji na zajímavý paradox. Kroťte se, a buďte slušný, ano?
  • 1. 8. 2007 22:43

    glx (neregistrovaný)
    Paradox ?
    Jaky paradox ? I presto, ze vyrobce nedodava ovladac to po malem zasahu (ktery zvladne podle navodu kazdy prumerne zrucny uzivatel) beha. To je jednoznacne super. Je temer jiste, ze v pristi verzi uzivatelovy distribuce bude stacit zasunout a vse se zkonfiguruje pomoci udev samo (presne tak to v podobnych pripadech byva). To je take super.
  • 1. 8. 2007 22:56

    LO (neregistrovaný)
    Instalační procedura je děsivá, ale chápu, že jako uživatelé Linuxu jste na to zvyklí. Ovšem to, že spojení nelze odpojit a znovu připojit, to je poměrně zásadní problém. Dveře, která jdou otevřít, zavřít, a před dalším použitím je nutné vysadit futra.

    Samozřejmě je mi záhadou, proč je nutné absolvovat instalační proceduru. Chyba je už v konceptu driverů, které musí být součástí zdrojáku kernelu, nebo se musí kompilovat (a být pod GPL; nebýt toho,driverů by mohlo být více). Efektivně lze "snadno" nainstalovat jen HW, pro který je driver v source kernelu, a se kterým je současný kernel zkompilovaný. Pak je samozřejmě otázka, proč by člověk měl cosi kutit na terminálu, když to stroj může udělat sám. Tedy mohl by, kdyby programátoři odvedli práci ku prospěchu uživatele. Takhle člověk v důsledku musí mimo jiné studovat dokumentaci kernelu, aby zjistil major a minor number pro mknod. Ale jak říkám, vy linuxáci se spokojíte s málem. Vám to tak opravdu nepřijde?
  • 1. 8. 2007 23:10

    glx (neregistrovaný)
    Asi nema cenu se prit s fanatikem, ktery jiz predem vi, jak je neco "spatne".
    Proti konceptu driveru mam nejake vyhrady i ja (zjednodusit vyrobcum jejich tvorbu je nanejvys zadouci a tanecky kolem jejich "otevrenosti" nekdy hloupe). Ale to co pisete proste neni pravda. Nvidia prakticky dokazuje, ze blabolite. Kompilace modulu totiz muze probehnout aniz o tom vite. Jen cucite na "teplomer". Zbytek ovladace je binarni. Rekompilovat jadro netreba. Mozna vase znalosti ustrnuly nekde v casech jadra 2.0 - tak rok 1997.
    Koneckoncu to obycejneho uzivatele vubec nemusi zajimat. Ten ma totiz dostat PC ve funkcnim stavu az na stul. Ze obcas neco nezvladne nejaky Fanda Jetel, ktery se jinak vydava "za desnyho odbornika" je vec jina.
  • 2. 8. 2007 0:54

    LO (neregistrovaný)
    Není pravda? Co není není pravda? Jak se můžete dočíst i v tomto článku, driver usbserial je nutné mít zkompilovaný s kernelem. To je důkazem toho, že blábolíte (obyčejně se vyjadřuji jako slušný člověk, ale na hrubý pytel hrubá záplata).

    nVidia je pěkný příklad. Já musel stáhnout zdrojáky kernelu, novouverzi gcc, a ještě nějaký další balíček. Poté proběhla kompilace. Ano, vlastní driver je binární, a díky obstrukcím komunity jsou třeba tyhle kompilační objebávky. Navíc ne-GPL kernelový modul je údajně nelegální (viz i vyjádření autorů jádra), jenom to nikdo neříká moc nahlas, aby Linux nepřišel o některé drivery (včetně toho od nVidia).

    Uživatele velmi zajímá, co se stane, když zasune něco do USB portu. Nebo co se stane, když vymění videokartu. Můj Linux naběhnul na command line, na které byla jakási chybová hláška. Windows naběhnou v SVGA režimu, a nabídnou hledání driveru (pokud už není součástí Windows). Navíc i IT profesionál je tvor, který nerad ztrácí čas, a je pohodlný. Máte na TV dálkové ovládání? A proč tedy na serveru nemáte GUI? Jde to bez něj, ale je to výrazně méně pohodlné. I když mít GUI jako na Linuxu, tak snad raději command line.
  • 2. 8. 2007 1:04

    LO (neregistrovaný)
    Upřesnění: GUI jako na Linuxu - administrativní utility v GUI. A určitě i nápovědu. Vlastní buttony, minimalizace a maximalizace oken je bez větších výhrad.
  • 2. 8. 2007 1:43

    wtf ?! (neregistrovaný)
    Prostě neumíš no, ono stačí 'yum install kmod-nvidia' (a nebo pul hodiny hledat kam kliknout :-) ) a _nic_ jinýho a funguje 3d akcelerace
  • 2. 8. 2007 16:41

    LO (neregistrovaný)
    To vyprávějte někomu, kdo to nezkoušel. Driver nv nerozdýchal připojení druhého monitoru. Jen jsem fyzicky připojil zařízení, nic v Linuxu nemodifikoval. Ve Windows vše pochopitelně OK (připojování/odpojování monitorů a změna rozlišení za běhu), po zabootování Linuxu (po několika týdnech) se zobrazily místo obrazu barevné artefakty. Driver nv měl problém. Tehdejší verze SuSE neobsahovala nVidia driver, a zřejmě nebyl ani v repository, takže jsem stahoval driver, gcc, zdrojáky kernelu + cosi, a kompiloval. Pak v SaX2 nebyl vidět kurzor myši, protože nVidia driver si myslel, že primární display je ten druhý (vypnutý projektor), obraz byl na obou monitorech (jako ve Windows v safe mode), ale kurzor myši jen na "falešně primárním" monitoru (zjevná chyba). nVidia driver používal jiné položky konfiguráku, než driver nv, což už je naštěstí minulost. Po prohození pořadí monitorů pomocí konfiguráku SuSE znovu běželo, ale 3D akcelerace nikoliv. TuxRacer měl pár snímků za vteřinu, a vypadal děsně. Na rozchození 3D akcelerace, plus přepínání monitorů (nejlépe za běhu) jsem rezignoval. Stačí, že trávím hodiny nad takovou pitomostí, jako rozchození systému po připojení druhého monitoru.

    Ale byla to jen drobná chybka, všechno běhalo skvěle. Linux miluji, hrozně mu fandím, a Billovu fotku používám jako terč na šipky. Vypadá tak nějak povinný disclaimer linuxáka? ;)
  • 4. 8. 2007 16:12

    BlackRider
    To ale brecis na spatnym hrobe. To ze nVidia neumi delat ovladace, za to prece nemuze Linux. Ja si taky nestezuju na Windows XP ze mi nefunguje webkamera, ackoli na Linuxu i na Windows 98 funguje. Proste ovladace od Creative taky stojej za mekky hnedy.
  • 3. 8. 2007 9:34

    me (neregistrovaný)
    Mate pravdu v tom, ze instace je zatim slozitejsi nez ve Windows. Ale unika vam, ze pokud mate driver ve zdrojovem kodu, lze jej vetsinou snadno portovat na jinou architekturu. Dnes se modem rozchodi na i386, pripadne i64, zitra uz muze byt modem pripojen i k pocitaci s PowerPC anebo male krabicce ve ktere tika treba procesor ARM. Take chyby driveru mouhou byt odstraneny odbornou verejnosti; to se proste deje, specializovane drivery jsou slucovany s vice univerzalnimi drivery. Neni vse jen cerne a bile.
  • 3. 8. 2007 15:01

    LO (neregistrovaný)
    Otázka je, koho trápí domácí portování driveru na jinou architekturu. On to totiž stejně tak může udělat výrobce HW, pokud mu to stojí za to (nabídka, poptávka). Naopak instalace driveru trápí každého, kdo daný driver používá.
    Slučování driverů se samozřejmě děje i ve světě Windows. Například MS má PCL drivery tiskáren, kterým předhodíte nějaké parametry tiskárny (PCL level, velikosti papíru, rozlišení atd), a máte driver. Bohužel pokud má HW nějakou nezvyklou feature, třeba když má scanner časové razítko, tak ho nevyužijete. A zákazníci se neradi vzdávají věcí, které výrobce inzeruje jako konkurenční výhodu daného zařízení.

    Ale souhlasím, že věci nejsou jen B/W.
  • 1. 8. 2007 23:52

    tdx (neregistrovaný)
    Ale, někdo ti šlápl na bebí? Máš pravdu, neotravuješ... ty totiž přímo opruzuješ. Vážně by mě zajímalo, kde bere tak zaměstnaný člověk tolik času, aby spamoval v nespočetně diskusích takové tuny balastu. Opravdu mě tvé výlevy téměř ve všem, co se tu objeví, nezajímají.

    Řada lidí tady Linux používá i více než deset let a ví o jeho kladech i záporech. Ty tu omíláš spoustu polopravd i vyložených nesmyslů. Nemá cenu reagovat prakticky na nic - nepřijímáš argumenty a zásadně musíš mít poslední slovo (což je poznat z toho, že dopisuješ reakce i do diskusí, které dávno zmizely z titulní strany). A pokud trpíváš pocitem, že jsi vyhrál, tak věř, že je to nikoli proto, že by ti neměl kdo vyvrátit tvá "tvrzední", ale pouze a jen proto, že ti, kteří co říct mají, nemají chuť odpovídat. (Viz například dotaz na restart. Pokud tě opravdu zajímá, jak se to dělá, tak si laskavě nastuduj jakoukoli základní dokumentaci k Linuxu. Opravdu jsi Linux někdy viděl?)

    Tvá "evangelizace" je směšná, osobně jsem zažil už několik podobných vln týpků jako ty (například "delphaře"), nicméně kdepak jim je dnes - narozdíl od Linuxu - konec ;-)
  • 2. 8. 2007 0:59

    LO (neregistrovaný)
    Běžte se mazlit s Tuxem. K tomu můžete plácat technické nesmysly o Windows, jak je na root.cz zvykem. A kdyby někdo pronesl nějaká ne-tuxí slova, pořádně se do něj obujte. Musím říci, že z některých lidí je mi na blití. Až se naučíte chovat, budeme se spolu bavit dál. Naštěstí lidé pracující s unixy nejsou pouze z této kategorie.
  • 2. 8. 2007 11:07

    vain (neregistrovaný)
    Já Vás neznám moc diskuze nečtu, většinou mi stačí si přečíst samotný článek/zprávičku, ale co vidím vaše komentáře tak to je prostě obyčejné rýpání. I kdyby bylo pravdivé, oprávněné nebo nevím co, proč to děláte? Co je Vám po tom? Předpokládám že používáte Windows tak proč lezete na stránky zabývající se především Linuxem. Já třeba nemám potřebu lozit na stránky o Windows a rýpat do toho jak Visty ukradly Aero a ještě k tomu to odflákli, nebo jak jsou visty nechutně HW náročné a jak mě opruzuje tzv. modrá smrt nebo jakékoliv jiné kecy, které bych přirovnal k těm vaším, ovšem na Linux.

    Já jsem jeden z těch co respektuje jak Windows tak Linux, či BSD systémy nebo OSX. Nemám nutkání někomu vnucovat svoji pravdu, protože každý ví co je pro něj nejlepší a pokud ne, tak v tom případě nejspíš je nesvépravný popřípadě retardovaný a nebo příšerně blbý, do které skupiny by ste zařadil sebe? Já si to netroufnu přes internet odhadnout, neznám Vás. Ale připomínáte mi těžce Rada Huliče, který taky pořád všem vnucuje svoji pravdu a pravdu má jenom on. Jestli jsem se já nebo kdokoliv jiný rozhodl používat Linux tak je to můj problém, jestli jste se vy rozhodl používat Windows tak je to Váš problém a já Vám do toho kecat nebudu, proč vy do toho kecáte nám? Myslíte si, že po tom co jsem se SVOBODNĚ rozhodl pro Linux, mi nějaký LO zničeho nic otevře oči? Že si od něj nechám radit? Že jsem o těch pro Vás nepřekonatelných problémech v Linuxu nevěděl před tím než jsem se pro něj definitivně rozhodl? VĚDĚL!

    Já Vám ušetřím strašně moc času, přestaňte tady kydat hnůj, ehm vaše názory, nikoho neovlivní a už vůbec nikoho nezajímají a běžte raději dělat něco užitečného.
  • 2. 8. 2007 12:10

    Jakub (neregistrovaný)
    Když tady pan LO má představu, jak je instalace modemu v Linuxu složitá, mohl by se na to podívat z druhé strany. Situace následující:
    Linux je majoritní OS a všichni výrobci dělají ovladače pro něj. Umíte si představit, jak MS tvoří ovladač ke každému zařízení na světě???

    Pane LO, mějte prosím alespoň trošku úcty k vývojářům jádra, udev a dalších částí GNU Linux, kteří dělají tisíce ovladačů k zařízením, která jsou vydávána často s minimální dokumentací a nulovou podporou výrobce!

    Linux ani Windows nejsou dokonalé, to tu nikdo netvrdí, ale taky nemají identické podmínky ze strany výrobců hw,...

    Jakub
  • 2. 8. 2007 15:13

    LO (neregistrovaný)
    Vývojáři jádra samozřejmě dělají kus obtížné práce. Smutné je, že přepisují desítky let starý koncept unixů v podstatě 1:1. Jestli výsledkem po 20 letech běhu projektu bude to, že Linux bude solidním unixem pro x86 platformu (ne prolezlý nedodělky a chybami, jako dnes), tak to bude sice impresivní výsledek, ale bohužel celkem na nic. Na co budeme v roce 2012 potřebovat (v té době koncepčně 50 starý) unix s monolitickým kernelem, když se právě na tu dobu očekává uvedení "bezchybných" systémů, u kterých bude možné zaručit, že neobsahují chyby (kernel psaný v jazycích typu C# a Java)? Budoucnost se netvoří tak, že se přepisují staré systémy se starými omezeními a chybami, ale tak, že se pracuje na věcech nových.

    Drivery lze psát ve velkém množství. Je to otázka peněz. MS napsal driverů pro Windows velikou spoustu. Navíc výrobci nemají problém drivery napsat, pokud jim neházíte klacky pod nohy. Ovšem pokud nemáte stabilní binární interface, nutíte výrobce otevírat zdrojáky driverů, neumíte podepsat NDA proti které můžete dostat dokumentaci, a tvrdíte, že binární drivery (byť s wrapperem typu nVidia) jsou nelegální, tak nemůžete čekat jejich kooperaci. Navíc když je počet instalací Linuxu tak malý, že se bez jeho podpory výrobci obejdou. Ano, když jim teče do bot (AMD), tak si na vás možná vzpomenou...

    Windows a Linux nemají ze strany výrobců HW stejné podmínky. Mimo jiné proto, si Linux ty podmínky uměle zhoršuje, viz výše. Je to chyba výrobců?
  • 2. 8. 2007 18:07

    janek (neregistrovaný)
    Kdo nezná historii, je odsouzen k tomu, aby si ji znovu prožil ;-) Synku, nejdříve se podívej, jakými cestičkami vznikalo na přelomu 80. a 90. let jádro Windows NT. A jaké trápení mají dodnes vývojáři MS se zpětnou kompatibilitou 16bitového subsystému, jehož základ je v ukradeném a přeprodaném CP/M-86 z přelomu let 70. a 80. Pak se podívej na historii x86 procesorů a polož si otázku, co se na ně už za ty desetiletí všechno nabalilo. Můžeš uvažovat i o tom, jak MS pro jádro NT použil své zkušenosti s vlastním unixovým systémem Xenix. A taky si můžeš položit otázku, proč MS trvalo 8 let, než ty 32bitový NT pro procesory 386, vyráběný od roku 1985, uvedl. Xenix pro 386 byl přitom už v roce 1987. No a podobné otázky si můžeš položit i pro 64bitové procesory x86. Proč se 64bitová XP prakticky neprodávaly, proč řada výrobců stále ještě radši předinstalovává na nová pecka s 64bitovými procesory jen 32bitové XP nebo 32bitové Visty? Další otázku si můžeš položit i o GUI, které měly Macintoshe plně funkční od roku 1984, zatímco první použitelný Windows 3.0 se objevily až v roce 1990?

    Když něčemu nerozumíš, tak se do toho, prosím, ne(píp)!
  • 6. 8. 2007 18:57

    LO (neregistrovaný)
    Historii Windows NT znám celkem dobře. 16-bit subsystém ve Windows běhá velmi slušně. CM/M 86 Microsoft neukradl. Koupil DOS, který implementoval jisté části API 8-bitového CP/M, a výrazně ho překopal. DOS po prvních verzích už nemá s CP/M moc společného - většina funkcí API byla předělána a rozšířena. A jestli MS (resp. tvůrce DOSu, který dodnes u MS pracuje) ukradl CP/M, tak ho ukradl stejně, jako Linus ukradl Unix.

    Spíš než uvažovat o tom, jak se MS u NT inspiroval Xenixem, bych uvažoval, proč se Xenixu zbavil jako neperspektivního. Ony totiž NT mají výrazně novější a lepší architekturu, než unixy. Kdo alespoň trochu vidí dovnitř, tohle musí vědět.

    x86 je přežitá architektura, to jistě ano. MS se snažil o prosazení IA64, která je daleko lepší, ale bohužel trh řekl "ne". Mimo jiné díky FUDu AMD, který tvrdil, že IA64 není zpětně kompatibilní (samozřejmě je, má x86 režim).

    Píšete o tom, že se některé věci táhnou v čase. To je fakt. Jenže největším průšvihem dneška jsou bezpečnostní problémy, nestabilita a bugy. Už žádného z těchto aspektů se nelze dostat na novou úroveň znovu-přepisem unixů z roku 1960. Naopak systémy psané v managed jazycích se na novou úroveň dostat mohou. Samozřejmě nová řešení musí být do rozumné míry zpětně kompatibilní (pro ilustraci 16-bit subsystem už ve 64-bit Windows nenajdete).
  • 12. 10. 2007 10:51

    vtech (neregistrovaný)
    Nove IA64 procesory jiz x86 kompatibilni rezim nemaji.
    Mame jich tu asi 400 (na Linuxu samozrejme).

    Jinak managed jazyky jsou peklo. Ted uz bude programovat opravdu kazdy jouda a vysledkem bude overhead v radu stovek procent. Vysledkem bude cim dal rychlejsi hardware bezici cim dal pomaleji diky cim dal horsimu software.

    Kernel OS napsany v Jave = konec sveta.
  • 2. 8. 2007 18:10

    nazir

    Navíc výrobci nemají problém drivery napsat, pokud jim neházíte klacky pod nohy.

    Děkuji, tohle si uložím a vždycky si to pro odreagování přečtu, až se třeba budu pokoušet rozeběhnout PCMCIA SonyEricsson GC85 na svých Windows XP Professional x64 Edition (ještě štěstí, že na x86_64 linuxu ten modem normálně funguje -- o důvod víc do těch windows nebootovat.).
    Jen si nejsem jistý, kdo komu házel ty klacky pod nohy...

  • 2. 8. 2007 18:37

    LO (neregistrovaný)
    Psal jsem něco jako "když nebudete házet klacky pod nohy, je zaručeno, že bude existovat driver pro každé zařízení"? Uložte si to.
  • 2. 8. 2007 18:55

    nazir

    Psal jsem něco jako "když nebudete házet klacky pod nohy, je zaručeno, že bude existovat driver pro každé zařízení"? Uložte si to.

    No to ne, psal jste jen, že "Windows a Linux nemají ze strany výrobců HW stejné podmínky. Mimo jiné proto, si Linux ty podmínky uměle zhoršuje, viz výše. Je to chyba výrobců?".
    Čili mi přišlo zajímavé, že přes ty tzv. uměle zhoršené podmínky ten kus železa pod linuxem zprovozním a pod těmi Windows, co mají zřejmě podmínky lepší (jestli jsem Vás dobře pochopil) jsem tak nějak bez šance, či podpory, takže si ani nemohu vyzkoušet to Vámi zmiňované RDP na GPRS/EDGE... :^(
    Zlí, zlí, oškliví výrobci!

  • 2. 8. 2007 19:11

    LO (neregistrovaný)
    Nikomu to neříkejte, ale na x86-64 se dají provozovat i 32-bit Windows. Přiznám se, že nevím, jestli pro dané zařízení existuje driver, nebo lze použít jiný driver. Zkoumat to nebudu - nemám Vistu, 64-bit OS, ani dané zařízení.
  • 2. 8. 2007 19:32

    nazir

    OK, já to nikomu neřeknu. Stejně by se mne ti kazišuci hned začali ptát, proč rovnou nepřejít na cosi 16-bit.
    Jen jsem upozorňoval na zajímavý paradox (Vše se chová podle očekávání. Jenom to má celkem zásadní problém, ale jinak naprosto v pohodě. OS Windows miluji, hrozně mu fandím, a fotku jakéhosi vlasatého hipísáka používám jako terč na šipky.)...

  • 2. 8. 2007 14:58

    LO (neregistrovaný)
    Dobře. Nejprve proč se na root.cz přijdu občas podívat do diskuze. Jako dlouholetý čtenář tohoto serveru vím, že se tu o Windows a sojených technologiích tvrdí spousta zjevných nesmyslů. Všichni se plácají po zádech, jak jsou skvělí, a píší nesmysly typu že RDP je technicky horší, než X11. Přitom o věci nic netuší. Jinak by věděli, jak RDP funguje (ne, opravdu to není lepší obdoba PC Anywhere), a věděli by, že je ve srovnání s X11 daleko efektivnějí. Až tak, že můžete pracovat v grafice přes 22.8kbps modem, či GPRS/EDGE, což je u X11 vyloučeno. Je také roztomilé pozorovat, jak se tu probírají možná řešení problémů, které byly dávno uspokojivě vyřešeny na Windows, jenom o tom diskutéři neslyšeli.

    Zvláště divné je vidět, jak jsou někteří zdejší čtenáři nekritičtí. Jde o Linux, je to fajn. Když to vybouchne, a budou z toho lítat jiskry, je to fajn, protože jde o Linux. Malým příkladem budiž tento článek o modemu. Ten má sice celkem zásadní problém, způsobený nejspíš chybou driveru, ale je to prý super a skvělé. Jistě, je to Linux, chyby se tedy asi nepočítají jako chyby, problémy se nepočítají jako problémy, a je třeba tvrdit, že je všechno super. Když už tu někdo napíše, že se mu něco nelíbí, tak hned musí dodat "ale miluji Linux a nenávidím Windows", aby ho ostatní neušlapali. Já nemiluji Linux, nemiluji Windows, a technika je pro mě jen technika. Až bude nejvýhodnější používat systémy Apple, nebo třeba Linux, půjdu do toho. Vždyť to není otázka náboženství, ale otázka vhodnosti k danému účelu.

    Přijde mi zvláštní, že když upozorním na některé výše uvedené věci v konkrétním případě, tak se lidé jako vy ozvou s tím, že "kydám hnůj". Můžet si všimnout, že obecně píšu k věci a technicky správně (nejsem dokonalý, mohu se splést). Neprovokuji ostatní, nezvracím sem příspěvky typu "XYZ RULEZ, PYČO!!!!!", chovám se slušně, neútočím na ostatní (samozřejmě si nenechám nadávat, to asi málo kdo).

    Mám za to, že byste se na mé příspěvky měl dívat tak, že obohacují zdejší diskuzi o jiný pohled. Má smysl, aby tu například spousta lidí tvrdila, že se Linux na desktopu pořád nepoužívá díky spiknutí celého světa, jak každé distro obsahuje vše co člověk potřebuje, a přitom jste zavírali oči před reálnými argumenty? Jeden za všechny: počítače si lidé nepořizují kvůli brouzdání webu a přehrávání porna (což opravdu umožní každé distro), ale kvůli "nepočítačové" práci (tedy nikoliv administraci unixových serverů) či zábavě (nikoliv hraní Cube a TuxRacera). Bohužel technicky ani vývojovým modelem není Linux pro tyhle věci vhodný. Můžete si to přiznat, nebo si můžete lhát, jak jsou věci skvělé, a jak se svět spiknul. Jenže bez té fáze "přiznat si to" nelze dojít do fáze "změnit to".
  • 2. 8. 2007 15:35

    vain (neregistrovaný)
    Dobrá, nepochopil jste to. Mě to naštěstí nevadí jelikož moc diskuze nesleduju, jen jsem to zkusil. Snaha byla...
  • 3. 8. 2007 9:58

    me (neregistrovaný)
    Pokud vam RDP vyhovuje, pouzivejte jej, take si myslim, ze ma nektere zajimave vlastnosti. Mate pravdu v tom, ze ve svete Unixu se obcas prosadi horsi technologie na ukor vyspelejsich reseni jen proto, ze horsi reseni ma dostupne zdrojove kody a jine, treba lepsi, jsou uzavrena. To byl i pripad X windows, nebyly v dobe sveho vzniku nejlepsi, ale byly otevrene dobre zdokumentovane, prezili az do dnesniho dne coz se o konkurencnich producktech, tehda jednoznacne lepsich, rict neda, zanikly.

    Pokud vam Unix prinasi vic problemu nez uzitku, nepouzivejete jej... Svet windows a unixu ma jinou filozofii a musi tedy resit i jine problemy. BTW, minimalismus byl jednim s klicovych faktoru uspechu Unixu. V unixu je snaha mit moznost ovladat pociac pres terminal, bez pouziti X-windows. Ale v kazdem systemu jsou aplikace spatne a dobre, ne kazdou aplikaci lze ovladat jen pres terminal.
  • 3. 8. 2007 15:12

    LO (neregistrovaný)
    Jenže zrovna na root.cz čtenáři plácali o RDP hrozivé nesmysly.

    U unixů je pár zásadních problémů. Byly určeny pro používání na sále, kde lidé chodili s bílými plášti, nikoliv do dnešních firem a domácností. Tomu je poplatná jejich filosofie, i ovládání. Navíc co vyhovovalo (k čemukoliv) před 40 lety, nevyhovuje dnes. Unixy jsou plné předpotopní historie, která celý systém zbytečně zesložiťuje. Viz terminály, resp. řídící sekvence. Kdyby vývoj unixů před desítkami let neustrnul, dávno by existovalo jednoduché API pro změnu atributů písma, změnu pozice kurzoru, a pár podobných věcí. Takhle dodnes spousta aplikací řeší definice terminálů. Některé mají sekvence na tvrdo, jiné používají vlastní tabulky, další termcaps. Snad ještě horší chaos je u vstupu z klávesice. V důsledku když přijdu k unixovému stroji, musím řešit backspace/delete a typ terminálu. Nastavení se liší od uživatele, od shellu, a dokonce od konkrétní aplikace. Před 40 lety to jistě byl způsob, jak TTY obohatit o zajímavé možnosti. Ale dnes? Podobné zbytečné historie jsou unixy plné.
  • 4. 8. 2007 10:20

    me (neregistrovaný)
    Mate pravdu, Unix je strasne skostnately a nepouzitelny. Proto pouzivejte windows anebo MacOS anebo si navrhnete vlastni OS ktery splni vsechny vase predstavy o modernim OS. Ja jsem uz starsi, starec nad hrobem, unavuje me stale ucit se nove (casto nevyzrale) technologie a z neustaleho klikani mysi jsem mival otekle zapesti. Mame jine preference jiny pohled na vec, potrebujeme k obzive jine aplikace; neshodneme se. Taky jsem si prosel obdobim, kdy pro me windows byly zlate tele, takze vam rozumim. Pokud si myslite ze jste tak dobry, ze dokazete zmenit veci k lepsimu, zdrojove kody Linuxu jsou vam k dispozici. Bye!
  • 5. 8. 2007 1:02

    LO (neregistrovaný)
    Mě připadne, že nevyzrálou technologií je GUI na unixech, ale budiž. Z myši vás může bolet ruka, pokud máte revmatické onemocnění, špatnou myš, nebo špatně sedíte. Já měl veliké boletsi, než jsem zjistil, že musím mít židli výše, a zápěstí se nesmí dotýkat hrany stolu ;).

    Také jsem si prošel období, kdy jsem měl rád unixy. Jenže pak jsem zjistil, že se věci dají dělat daleko jednodušeji a levněji, než na profi unixech.
  • 12. 10. 2007 11:03

    vtech (neregistrovaný)
    Hmm, treba simulace proudeni na stovkach procesoru a stovkach GB RAM se na Windows delaji opravdu skvele. Bohuzel(dik) zrovna tohle mne zivi.

    Ad vyzralost/nevyzralost grafickeho prostredi: X11 se nemuselo prepisovat kvuli vice monitorum, znovu kvuli videu, znovu kvuli 3D akceleraci a znovu kvuli vzdalenemu zobrazeni, jako nejmenenovany system z Redmondu. (To vzdalene zobrazeni dodnes mimochodem uplne nezvladli, RDP se nepocita).

    OpenGL 2.0 umi vse podstatne, co Direct3D 10.0. Hekticke zvysovani verzi opravdu neni znamkou vyzralosti.
  • 1. 8. 2007 16:12

    astray (neregistrovaný)
    Jáký zásadní problém? Modem funguje na očekávané rychlosti. Kde je problém?
  • 1. 8. 2007 17:55

    Fido (neregistrovaný)
    Ja vazne zadny zasadni problem nevidim. Co je tak strasne zasadniho na napsani jednoho az dvou prikazu? Spusteni programu na sestaveni spojeni je stejne slozite jako ve windows a na rozdil od windows se cela instalace buhvi jakeho baliku programu a ovladacu a restartovani pc v linuxu smrskne na napsani jednoho prikazu (mozna dvou). Co je teda slozitejsi?
  • 1. 8. 2007 22:42

    LO (neregistrovaný)
    1. Driver pro zařízení musí být součástí kernelu, a musí být zvolen při kompilaci. Tedy přichází v úvahu rekompilace kernelu, pokud zařízení má driver v kernel source. Pokud ho nemá, dojde na kompilaci driveru ze zdrojáku, protože binární drivery komunita nechce (to ale není případ tohoto konkrétního zařízení). Samozřejmě po kompilaci kernelu rebootujete, nebo ne?
    2. Pokud už na Linuxu máte driver, nenajde si zařízení. Přesně opačně, než plug and play.
    3. Pokud už máte driver zaveden a navážete spojení (poté co si ho nastavíte), nelze spojení odpojit a znovu se připojit. Zřejmě díky chybě driveru.
    4. Co se stane, když odpojíte toto zařízení, a připojíte jiné, které také na USB emuluje sériový port? A pokud je připojíte obě najednou? Předpokládám, že ttyUSB2 může být najednou úplně jiné zařízení.
    5. Ta sranda s mknod je zábavná (dokumentace kernelu, obskurní major a minor mode, command line). Možná jsem tu jediný, komu kernelový Object Manager (NT+) přijde jako daleko lepší nápad.

    Instalace driveru ve Windows nevyžaduje restart. Dodatečné programy můžete, a nemusíte instalovat (pokud se integrují do prostředí, je třeba prostředí restartovat, tedy pro jednoduchost reboot).

    Mimo toho, že Windows poznají připojení zařízení, a řeknou si o driver (pokud ho nemají), máme některé další věci. Například driver modemu, který definuje stringy použité při komunikaci s modemem. Dále existuje asociace například mezi portem COM4: a zařízením "DeskPorte 56K internal". Uživatel samozřejmě při připojení volí modem podle názvu, nikoliv podle jména portu. Ono /dev/ttyUSB2 ani COM4: není moc uživatelské.
  • 1. 8. 2007 22:59

    glx (neregistrovaný)
    Jeste jednou pro mene chapave:
    Jedna se o _nouzovy_ navod. A vzhledem k tomu, ze vyrobce nedodava zadny ovladac k popisovanemu OS, je super, ze to chodi.
    Po pridani jednoduche konfigurace do distribuce nebude treba delat a hlidat zadne mknod, protoze vse zaridi automaticky udev. System se postara i o pripady, kdy zarizeni z portu vytahnete.
    V distribucich pro bezne uzivatele jsou podobne moduly vsechny hotove. Neni treba zpravidla nic kompilovat (s tim jdete strasit male deti). Pripadne kompilace modulu probehne pri instalaci ovladace z toho co doda vyrobce (pokud doda) - podobne se napr. instaluje nvidia - spustite instalaci spustenim stazeneho souboru s priponou .run a jen mackate OK. Pritom probehne i kompilace jednoho modulu ani o tom nevite.
    Ze ma Linux pro nektera zarizeni pohodlne ovladace se zpozdenim je sice pravda a je to smutne, ale musite to holt vysvetlit vyrobcum tech zarizeni. Kdyz to muze delat treba Nvidia, mohou i ostatni. Pokud i presto nouzove rozchodite nepodporovanou vec pomoci par prikazu, jde o slusny uspech a urcite to neni duvod k rozpoutavani nejakych flamewaru. Mluvte do toho, cemu rozumite a urcite i vy budete mit lepsi naladu.
  • 2. 8. 2007 0:54

    wtf ?! (neregistrovaný)
    ty se fakt dobrej fanatik tyvole :-) Doporucil bych ti se naucit hafo o linuxu, at si pak stezujes na opravdovy problemy a nebo aby mistni na rootu nevedeli o cem pises a znelo to dobre ... to je teprv dostanes.
  • 2. 8. 2007 2:54

    LO (neregistrovaný)
    Když je člověk takový fanatik, že označí jako problém driver, který neumí spojení navázat opakovaně, a považuje za lepší instalaci driveru bez přemlouvání na command line atd., to je fakt hrozné ;)
  • 2. 8. 2007 5:47

    wtf ?! (neregistrovaný)
    nejak sis spletl thread; no ... hlavne ze TY nekoho oznacujes za fanatika :-)
  • 2. 8. 2007 12:44

    Jakub (neregistrovaný)
    Ad1) Komunita není proti binárním ovladačům, pokud je k nim poskytován zdrojový kód (v souladu s GPL).
    Ad2) Jádro je schopné rozpoznal zařízení a zavést ovladač. V tomto případě se jedná o univerzální ovladač, který nemusí plně spolupracovat s každým šrotem, který na východě vyrobí a nedají k němu dokumentaci. A nepletete si náhodou Plug&Play s Hotplug?
    Ad3) Ano, driver je univerzální a využívá pravděpodobně nějaký běžný protokol, kterým se baví rozumná zařízení. Pokud tento výrobek příkazy ignoruje, pak toto nemůže fungovat.
    Ad4) Co se stane, když připojím pod Windows na USB můj SE K750 a následně místo něj další zařízení, které bude také emulovat COM port. Ano, bude se tvářit stejně. Co když mám dva flash disky - ano, budou mít stejné písmenko.
    Ad5) Tohle je skutečně nouzovka. Běžně se o vše postará udev.

    Ha ha ha, ještě jsem neviděl driver, který ve Windows nevyžaduje restart! Navíc, já když aktualizuji Linux server, tak musím restartovat jen když vyjde update jádra a ne při běžné aktualizaci.

    Nicméně, každý systém má své mouchy a nic není dokonalé.

    Jakub
  • 2. 8. 2007 15:34

    LO (neregistrovaný)
    1) Binárními ovladači myslím ty bez přibaleného zdrojáku (třeba nVidia). Navíc čistě binární ovladače nelze použít díky záměrné absenci kernelového ABI. Nakonec ani zahrnutí driveru do zdrojáků kernelu nezaručuje, že je váš kernel zkompilován s daným driverem (viz článek).
    2) Plug&Play je přesně to, co mám na mysli. Zařízení se po připojení ohlásí, je mu zaveden driver, není třeba reboot.
    3) Generické drivery jsou levné, ale špatné řešení. Máte driver HP LaserJet XYZ, nebo driver PCL4? Pokud PCL4, tak zřejmě nebudete umět použít druhý zásobník papíru, oboustranný tisk, a řadu dalších věcí. Rozumný driver bere v potaz konkrétní zařízení. Ve Windows například drivery modemu obsahují stringy, které přísluší danému modelu (CARRIER LOST, CONNECTED 9600, CONNECTED 14400), a stejně tak stringy pro ovládání konkrétního modemu. Pokud s modemem komunikujute tak, "jak se baví slušná zařízení", tedy pomocí těch pár AT příkazů, které umí snad opravdu každý, tak to má velmi daleko k ideálnímu stavu.
    4) Pokud ve Windows připojíte jiné zařízení, dostane jiné číslo portu. U klíčenek se ve Vistě změnily možnosti, a nemám je ještě nastudované (nemám Vistu).
    5) udev se stará u některých distribucí (například u SLES ne). A systém device nodes a major-minor number zůstává zachován i s udev.

    Pokud jste neviděl driverpro Windows, který nevyžaduje restart, tak jste se holt špatně díval. Já instaluji za provozu třeba drivery nVidia karet (bez utilit; ten restart při instalaci přes setup.exe je tam kvůli nim).

    Už jsem se tu ptal, ale bylo to bez odpovědi. Pokud aplikace A, B a C používají knihovnu D, a vy provedete update knihovny D, jak bez restartu (stačí pochopitelně daných aplikací) zajistíte, aby ty aplikace začaly používat novou verzi dané knihovny? Dokud máte zavedenou v paměti starou verzi knihovny, váš systém není opraven.
  • 2. 8. 2007 18:35

    mka (neregistrovaný)
    1. Driver pro zařízení musí být součástí kernelu, a musí být zvolen při kompilaci. Tedy přichází v úvahu rekompilace kernelu, pokud zařízení má driver v kernel source. Pokud ho nemá, dojde na kompilaci driveru ze zdrojáku, protože binární drivery komunita nechce (to ale není případ tohoto konkrétního zařízení). Samozřejmě po kompilaci kernelu rebootujete, nebo ne?

    driver usb-serial bezne v kernelu je, takze kompilovat neni treba. Ono ani ta kompilace neni nic tak nemozneho. OK, jeden reboot. Ja kdyz jsem instaloval CDMA na notebook s Windows XP, tak jsem musel rebootovat 4x, pokazde to naslo X novych zarizeni, ktera bylo potreba nainstalovat...

    2. Pokud už na Linuxu máte driver, nenajde si zařízení. Přesně opačně, než plug and play.

    Holt je to moc nove zarizeni, ale i takova se daji pouzivat, staci kernelu jednoduse vysvetlit co s nimi. Neni to pekne?

    3. Pokud už máte driver zaveden a navážete spojení (poté co si ho nastavíte), nelze spojení odpojit a znovu se připojit. Zřejmě díky chybě driveru.

    Nebo chybe HW?


    4. Co se stane, když odpojíte toto zařízení, a připojíte jiné, které také na USB emuluje sériový port? A pokud je připojíte obě najednou? Předpokládám, že ttyUSB2 může být najednou úplně jiné zařízení.

    Anebo udev zalozi ttyUSB4, ttyUSB5, ...

    5. Ta sranda s mknod je zábavná (dokumentace kernelu, obskurní major a minor mode, command line). Možná jsem tu jediný, komu kernelový Object Manager (NT+) přijde jako daleko lepší nápad.

    Proto taky vymysleli udev...
    mknod je low-level nastroj z dob, kdy se k pocitacum zarizeni nepripojovala a neodpojovala za behu a kdy NT neexistovala ani ve fazi navrhu, takze to nema smysl porovnavat.
  • 3. 8. 2007 10:25

    me (neregistrovaný)
    Ja si treba delam toto:

    ln -s /dev/ttyUSB4 /dev/modem

    pak uz jen pracuji se zarizenim /dev/modem a nezajima me, zde je to USB nebo seriovy modem, ani n kterem portu je, pokud zarizeni prusunu na jiny port, prepisu symbolicky link a jedu bez problemu dal, zadne jine zmeny...

    je to ukazka pouziti symbolickeho linku, veci ktera mi ve Windows VELMI chybi; Windows nabizi akorad "zastupce" coz je smutna parodie na stejne tema (le vum, ze zastupce byl navrzen pro neco trochu jineho).
  • 3. 8. 2007 15:16

    LO (neregistrovaný)
    Jakkoliv jsem používal unixy dost dlouho, opravdu nechápu, proč mají jejich admini tak rádi linky. Jinak Windows nabízí hardlinky (od první verze; API bylo jen v POSIX subsystemu, od Win2K je i ve Win32), a ve Vistě i jakési softlinky.

    Pokud se zmení port, přepíšete link? Jako uživatel bych asi protestoval, kdybych měl lézt na konzoli, a tam vyrábět link na přesunutý modem ;)
  • 3. 8. 2007 21:01

    me (neregistrovaný)
    Pokud linky neumite vyuzit jeste neznamena ze je nepotrebuji jini.

    Vazne by me zajimalo, jak mohu link ve windows vytvorit z prikazove radky nebo z GUI. Ze je v API me jako uzivatele moc nezajima...
  • 5. 8. 2007 14:52

    miguel23 (neregistrovaný)
    ahoj,
    kernel samozdrejme rekompilovat nemusis. kompilujes modul (ovladac), kterej bude soucasti a bude pracovat s kernerlem, na kterym bezis. proto potrebujes hlavickovy soubory z toho kernelu, ktery se #includujou do zdrojaku toho modulu. Ve skutecnosti nepotrebujes mit nainstalovanej zdrojak kernelu, stacej nejaky kernel-header.
    to co tady placas o rekompilacich kernelu je blbost. kdyz kompilujes modul pro nvidii, nepotrebujes rekompilovat kernel.

    furt mi vrta hlavou ten kernel napsanej v jave nebo c#. furt si nedovedu predstavit na cem pobezi ten interpreter kdyz bude sam interpretovat ten kernel.... to bysme pak mohli ocekavat v roce 2012 novou skolu filozofie, ktera bude resit jestli byl driv c# nebo kernel :-)
  • 3. 10. 2007 0:06

    Pablo (neregistrovaný)
    4. Co se stane, když odpojíte toto zařízení, a připojíte jiné, které také na USB emuluje sériový port? A pokud je připojíte obě najednou? Předpokládám, že ttyUSB2 může být najednou úplně jiné zařízení.

    Tak napíšu jeden řádek do konfiguráku UDEV a zařízení bude mít stále stejné jméno. Hotovo.

    ad 1) to snad nemyslíte vážně...veškeré distra pro "uživatele" jsou zařízena tak, aby se kompilovat nemuselo

    Jinak k tomu SLES, víte, co ta zkratka znamená? SuSe Linux Enterprise Server! Server, proboha! To je stroj, kde normální lidé GUI nespouští! Proč by tam měly být ovladače na nVidii??

    máme některé další věci. Například driver modemu, který definuje stringy použité při komunikaci s modemem. Dále existuje asociace například mezi portem COM4: a zařízením "DeskPorte 56K internal". Uživatel samozřejmě při připojení volí modem podle názvu, nikoliv podle jména portu.

    Jo, a USB diskům to zase dává písmena podle plotu...
  • 28. 11. 2007 18:31

    MMlosh (neregistrovaný)
    a nebo vubec (pripad se starsimi a proslymi Win98), dokud se nejake nenastavi ve spravci zarizeni. A pak je potreba i reboot. Ale to jsou slavna a jeste i pres tohle mnohem-lepe-nez-Visty pouzitelna W98. A u ty flesky stacilo kdyz tam byla pri nacitani OS.

    Jinak si ale windows dokazala zapamatovat pismenko pro zarizeni, aspon ty W98, na XP jsem to nezkousel. Ale zrovna spolehlive to nebylo. Myslim ze se to zrusilo kdyz bylo to pismenko prirazeny necemu jinymu a proto jsem musel ty názvy jednotek prirazovat od Z aby se to nepletlo.
  • 1. 8. 2007 19:19

    Yokotashi (neregistrovaný)
    Myslite-li problemem, ze se musi psat prikaz, naucte se skriptovat v bashi (a pripadne pridat skript do menu, nebo jako ikonu do vaseho windowmanageru).

    Myslite-li problemem to, ze se po odpojeni musi vyndat a staci-li unload/load modulu, jak tu psal nekdo v diskusi (coz vypada velmi realisticky), staci tyto dva commandy napsat na zacatek scriptu, cimz to prevadim na predchozi pripad.

    Vec, ktera se musi udelat PRAVE JEDNOU neni problem.
  • 12. 10. 2007 11:38

    vtech (neregistrovaný)
    Tady je ten zakladni spor s panem LO.

    Co je lepsi? System, ktery mi da trosku vice prace s instalaci a pak mi roky funguje, nebo system, ktery se sice nainstaluje na 10 clicku (a 10 rebootu) a pak mi trvale leze na nervy a je pomalejsi a pomalejsi az do chvile, kdy to clovek nevydrzi a reinstaluje to.

    Je sice krasne mit Controlpanel-Add/Remove programs, ale kdyz je delta volneho mista pred instalaci a po deinstalaci 100MB a bez 3rd party nastroju (treba CleanSweep) nemam sanci prijit na to, co je spatne, tak je to uplne k nicemu.

    Ja to resim tak, ze na pocitacich deti (jedine dvoje Windows v byte) je Dual-boot. Kdyz Windows prekroci unosnou mez zahnojeni, tak rebootuju do Linuxu a ddckem preplacnu pracelu s predprivenym cistym systemem.