Problém je, že "autorská práva" jsou cosi nepřirozeného, lidstvu jako celku škodícího.
Je naprosto přirozené, že umělecká díla a jejich motivy jsou lidmi sdílena, bez toho by nevznikla např. ani lidová slovesnost. A, pochopitelně, v dobách pozdějších se tak dělo i v autorských dílech: Např. motiv čerta v láhvi (plnícího každé přání), kterého je možno prodat jen za nižší cenu než za jakou byl koupen, patrně vznikl v sérii románů Hanse Jakoba Christoffela von Grimmelshausena (1622 - 1676) a šířil se uměním přes řadu povídkářů až ke scénáristům československého filmu z roku 1982 "Poslední propadne peklu" a zcela jistě ani to není poslední destinace tohoto motivu.
Kdyby byla striktně držena autorská práva na Robinsona, neměli bychom žádné robinsonády a ani Kamélie by nemohly zpívat "Mít aspoň týden jako Robinson".
Budu hodně ošklivý, asi nezbude než poslechnout radu klasika a:
"neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku,
jež vzdoruje zhoubným až dosaváde časům."
Protože u toho dubiska se najde spousta videí a dalších souborů. My, starší, si poradíme s ruským dabingem nebo titulky, mladší mají smůlu. Jistěže proti tomuto stromu lze mít mnohé výhrady, ale v tomto je tohle dubisko prostě dobré.
A budu ještě ošklivější: Doufám, že tenhle kapric EU přiměje alespoň někoho volit některou ze stran, majících na programu alespoň referendum o našem setrvání v EU (už proto, že současná EU je něco naprosto odlišného (mnohdy opačného), než o čem jsme hlasovali při vstupu).