Tak to je mi vazne lito. Snazil jsem se byt uzitecny. :-(
Pokud clanek pusobi trochu zmatene, vysvetluji si to nasledovne:
1) Jedna se o mou autorskou prvotinu.
2) Vsechny popsane ukony jsem provadel jiz pred dlouhou dobou -> pamet slabne.
Mozna byste mi mohl poradit... :-)
Když už bylo v článku zmíněno Gentoo, chtěl bych se zeptat, jestli někde u nás (NIX) není funkční mirror tohoto distra. Vím o dvou, z nichž první už nefunguje a druhý (na ftp.linux.cz) se už evidentně delší dobu neupdatuje a navíc tam nechodí rsync.
Poradí někdo ? Pořádný Gentoo mirror wanted !!! :)
Omlouvam se - Gentoo jsem zmirroroval na ftp.linux.cz po poslednim clanku o Gentoo na Root.CZ, ale jeste jsem nezaridil pravidelne zrcadleni a registraci do jejich systemu. Nejak nestiham, ale budu se snazit to napravit.
Pokud by jeste po tydnu mirror na ftp.linux.cz nefungoval, nevahejte me urgovat mailem.
-Yenya
No u novych NTB (P4) na bajecnem SiSu (tj. vsechny ty Umax klony, jak pise autor) uz to neni zdaleka tak jednoduche. Funguje vsechno, ale musi se to poladit.
1) Ac je grafika SiS650, tak funguji celkem dobre ovladace SiS630. Pokud po startu Xek uvidite vysypane barvy, pak je potreba zmackout Fn+Fneco, ktere prepina interni a externi monitor.
2) Aby fungoval modem a zvukovka, je potreba do jadra nacpat ACPI patch ze sourceforge, jinak smolik.
3) Zvukovka ovladac "Intel" (??? :), modem se musi stahovat uzavrene ovladace od SmartLinku, funguji az po aplikaci ACPI.
4) Sitovka je tusim RTL8139, takze v poho.
5) PCMCIA, USB, FireWire -- vsechno v poho.
Jinak tady ty Umax SiSy muzu do Linuxu doporucit, protoze tam jde rozjet vsechno (i modem, coz je super). Ale provedeni, vaha, vykon... No nic moc.
Zdarec, mam k dispozici Acer Aspire rady 1300, s DVD/RW.
Taktez "vyznavam" gentoo linux, takze:
Jadro vanilla 2.4.20 + cpufreq + openmosix + tajne :]
Funguje:
DVD/RW Matsuschita (ide-scsi)
Modem (Lucent..tusim..pisu toz hlavy)
PCMCIA (pcmcia-cs) vcetne WiFi orinoco - hotplug jede
Zvukarna via82xx - alsa - no problem
tlacitka rychleho spusteni - gnome no problem
touchpad - PS/2, no problem spolu s USB mysi
je tam mobilni Athlon(athlon-4 - nepouzivat!!! chyba gcc - generuje spatne SSE instrukce, pouzit misto toho athlon-tbird) - funguje zmena frekvence procaku (konkretne nasobice) za behu. takze spustim skriptik #slow a jede na 500Mhz a nezlobi, nehreje, nefouka, filmy prehrava plynule :) Spustim #fast a najednou jede na 1500MHz, pri zatezi(kompilace) fouka pomalu, rychle foukani jen velmi vyjimecne.
k tomuto slouzi projekt cpufreq, doporucuju :)
dynamicka zmena podle zateze funguje, ale nepouzivam - dle meho nazoru nema valneho vyuziti.
nefunguje :
DRI :( - savage -4 (twisterK) - nema funkcni drivery na DRI, 2D akcelerace, FB, prepinani vystupu, vse funguje
proste jede vsechno, krome 3D akcelerace.
Pripadnym zajemcum doporucuju Acer, ale ne Aspire, ale TravelMate, za o trosku vyssi cenu je mnohem lepsi samotne provedeni notebooku, case(magneziovy? tohle ma strasne mekky a ohebny plast) a klavesnice.
Preji hodne stesti.
Tak ja nevim, ale mam na stole TravelMate 230XV a uz tyden dumam nad rozchozenim sitove karty. Finta je v tom, ze s vanilla jadrem 2.4.19, 2.4.20, 2.4.21rc6 a modulem 8139too to nechodi, s knoppixovym 2.4.20 taky ne. Jedine, ke kteremu jsem se dostal a je funkcni je se SuSE 8.1 eval (nebo tak nejak) modul 8139too. Hlasi se jako rtl8139. Nejak nemuzu prijit na to, s cim zahejbat (co prepsat) aby to chodilo. Dal jsem zatim nepokrocil. Pisu to sem hlavne proto, aby nekdo nebyl zbytecne zklamanej. Ma to uzasnou vlastnost, ze pakety odchazeji, ale neprijimaji se (tcpdump to tvrdi), a jinak vsechno vypada v pohode.
Ja mam doma teda sice jen normalni sitovku ale rovnez na chipu RTL8139. V mem pripade lze pouzivat modul 8139too ale od vyrobce jsem na diskete obdrzel i ovladace pro linux a ty se pouzivali jako modul rtl8139 takze bych mozna zkusil jak uz radil predchudce jiny modul (pokudmozno od vyrobce chipu).
na tomto notebooku jsem experimentoval s distribucemi Redhat 7.1, 7.2, 7.3 a 8.0 a Slackware 8.1 a 9.0, vsechno fungovalo bezchybne (akorat sem nezkousel plnou zatez a poradne ho prehrat (mozna proto, ze je tam Celeron Tualatin), problemy se zanasenim sem jeste nemel, a to uz ho mam necely rok), jinak ovladace k modemu by se daly sehnat na www.mbsi.ca (pro hsf modely), PCMCIA IrDA a IEEE1394 bezelo vyborne (jak jinak lip nez ve wirech), jen mne nenapadlo hrat si s tv-outem, jadra a ovladace byly puvodni z distribuce, tech distribuci jsem zkousel tolik jen proto, ze ne ve vsech bezel korektne Kismet s opatchovanyma Orinoco driverama
Poraďte amatérovi, kterej nejraději bootuje do grafiky, jak vyřešit problém, že linux pracuje buď jenom s myší nebo PS2 "šimrátkem", ale ne s obojím najednou? Když vytáhnu doma notebook, kde jsem si v práci nastavil USB myš, tak šimrátko nefunguje a naopak když funguje a připojím myš, tak musím přepnout... Kolega linuxák říkal, že to nejde..? :(
Doufam, ze mas v XF86Config DVE (!!!) polohovaci zarizeni. Neco jako:
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Buttons" "7"
Option "ZAxisMapping" "6 7"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "lircm"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "IntelliMouse"
Option "Device" "/dev/lircm"
Option "SendCoreEvents" "true"
EndSection
...a pak:
Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen "Screen0"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "lircm"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
Budes muset dekodovat ten bordel a LIRC "mys" si nahradit tou svoji, ale princip to snad objasni...
Pokud to tak uz ale mas, tak netusim, kde by mohl byt problem... :-(
Nepíšeš, jakou distribuci používáš, ale na mém Mandrake 9.1 (i na 9.0) a nb ASUS L1400B jede touch pad i usb myš bez problémů dohromady.
Krom toho mi jede i vše ostatní (síťovka, winmodem, zvukovka, grafika, irda, firewire, pcmcia...). Jediné, co jsem musel stáhnout a zkompilovat byl ovladač pro modem.
Priklad /etc/X11/XF86Config(-4):
[budete potrebovat upravit radky s Device parametry]
Section "ServerLayout"
Identifier "XFree86 Configured"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "Mouse1" "AlwaysCore"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
# Internal touchpad...
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "PS/2"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "Emulate3Buttons" "yes"
EndSection
# USB Mouse...
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "IMPS/2"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "Emulate3Buttons" "no"
EndSection
---FILE TRUNCATED---
Mam zkusennosti s noteboky HP Omnibook XE-3.
Mohu je pro Linux doporucit, jedina vec, kterou jsem nikdy poradne nerozchodil je Winmodem (ESS). Neni zde nekdo, komu se to podarilo ? Oficialne podporovan neni, ale kdyz se clovek porozhledne, reseni se par najde... jenze bud zcela nefunkcni nebo takove, ktere zpusobi pad systemu :-(( Je to dano tim, ze to vychazi ze stareho closed source ovladace pro jadro 2.2 (posledni, ktery vyrobce cipu ESS kdy vydal) :-(
Na druhou stranu - ten modem je jedina vec, ktera nefunguje, coz neni tak hrozne - stejne pouzivam PCMCIA modem... ale prece jen - nema nekdo nejake info?
Nemate nekdo zkusenost se suspend linuxu na disk? Nasel jsem velmy elegantni patch jadra na sourceforge ale zatim jsem to nemel cas vyzkouset. Kouzlo tohoto patche je v tom, ze nevyuziva zadnou podporu od BIOS a pro ulozeni pameti v hybernaci nepotrebuje soubor. Vystaci si totiz se swapem (130% velikosti RAM).