Koncetrace bohatstvi a moci tady byla, je a bude. V minulosti kdo mel statek byl bohatej, pak kdo mel spravnej kadrovej profil byl bohatej a ted je to ten kdo ovlada technologii o kterou je zajem. Internet (obecne) vytvoril spoustu prilezitosti ke zbohatnuti a miliony pracovnych mist. Obecne receno mame vice moznosti protoze jsme bohatsi (od cestovani k moznosti koupit si kvalitni potraviny). Nuzky mezi chudobou a superbohatymi (at jednotlivci nebo firmy) se rozeviraji ale nevidel bych to tak pesimisticky. Ve finale jsou to jenom jednicky a nuly a po vsech valkach ktere prijdou bude bohatstvi zase jenom o pude a vode (a mozna vzduchu).
tyhle centra bohatnou a prinaseji uzivatelsky dostupne informace, ale zaroven se ty informace stavaji mene a mene dulezite, zajimave, vybocujici z obecnych trendu. takze pro majoritu to bude jako krmna silaz, ale stale budou lidi kteri se s tim nespokoji. takze furt je tu misto pro decentralizovane systemy, socialni site, alternativu, ale je pravda, ze to je a bude diy a nebude v tom moc penez.
Cory Doctorow to poslední dobou taky dost řeší :)
https://youtu.be/rimtaSgGz_4
https://www.versobooks.com/en-gb/products/3035-the-internet-con
Já bych to tak tragicky zase neviděl, pokud se podíváme do historie, tak bych to přirovnal ke kyvadlu. Prostě je teď vychýlené z rovnováhy, ale začne se zase vracet. Na realitě je krásné, že nic není na pořád, ať mluvíme o politickém uspořádání, svobodě, koncentraci majetku, životu nebo čemkoliv jiném. Může to být na dlouho, ale nikoliv napořád.
17. 1. 2024, 11:34 editováno autorem komentáře
S temi danemi to je pekne hloupy konstrukt :-) Mezi trzbami a odvedenou dani z prijmu zadna prima umera pochopitelne neexistuje. Vzdycky zalezi i na tom, jake jsou vedle toho vykazane naklady. Jinymi slovy danovy zaklad pro dan z prijmu muze byt klidne blizko nuly.
No a pak je tak trosku chucpe snaha o kritiku volneho trhu jako takoveho. Kazdemu se libi, ze si muze volne nakupovat po EU a nemusi u toho resit nejake celniky na hranicich. Ano, ale ten volny trh mimo jine take znamena, ze dan z prijmu skonci v jinem state uvnitr EU - aneb s tim se proste smir. Irsko je samozrejme soucasti toho volneho trhu. A globalni firmy si sva sidla uvnitr EU vybiraji mimo jine podle celkovych podminek pro podnikani. Aneb nemuzeme nadavat, ze k nam se ty firmy nehrnou - kdyz soucasne tu mnohe zakony (co si sami vytvarime) podnikani komplikuji. A neco z toho k nam pritece pres EU (porad z ni vice cerpame, nez do ni davame) - ale to se take videt zda se nechce. Ale zdrojem penez v EU jsou odvadene dane zrovnatak, ze? A cerpame z ni vic nez to Irsko (to tam naopak spise penize odvadi a nas "sponzoruje").
Je proste naprosta ptakovina to pomerovat jen skrze dan odvedenou nejakou firmou zrovna v Cesku.
Danny, nejde o to, jestli něco "skončí v jiném státě EU". Jde obecně o to, že ta technologie má ve srovnání s kdečím jiným doslova obrovský potenciál k vytváření koncentrace věcné i finanční moci. Ne, že by neexistovaly ani jiné takové technologie, ale zrovna tahle z toho vyčnívá velmi velice do té míry, že je to zcela relevantní problém k řešení.
Ale ano, je to o tom :-) O prachy jde az na prvnim miste. Ve skutecnosti se jen breci, ze ty penize od gigantu typu Google, Meta, Apple, Amazon nebo Microsoft skonci primarne v Irsku a ne u nas. Akorat uz si nikdo neprizna, ze podnikat u nas je proste stale vetsi a vetsi opruz - i diky tomu, ze nase mistni zakony vznikaji zpusobem, jako kdyz pejsek s kocickou vari dort. A treba transpozice evropskych smernic se vyuzivaji jako prilezitost pro to, aby se tam strcilo neco navic. Misto aby se ti globalni hraci sem lakali je akorat odpuzujeme. A delame si to tu sami - prostrednictvim volenych zastupcu, ze? ;-)
Ten problém je mnohem větší než jen daňový. Schopnost danit podnikatelské subjekty tam, kde skutečně podnikají, by ten problém řešila jen částečně.
Co má ČR udělat? Může zlepšit zákonné a daňové prostředí pro korporace, jak to udělalo Irsko, což obnáší sražení daně z příjmu pro firmy na minimum (což dnes už ani nemůže, protože se zavázala k minimální sazbě 15 %). To ale ten globální problém nerovnosti nevyřeší. Jen se ČR stane prostředkem, jak ty peníze dostat z ostatních zemí a něco málo na tom vydělá. Než ji daňovou sazbou podsekne jiná země. Tahle daňová konkurence zemí je závod ke dnu, což už si všichni včetně Irska uvědomili, a proto se domluvili na té minimální sazbě 15 %. Mimochodem ono z těch zisků moc nevidí ani USA, kde ty firmy sídlí. Jak ty peníze protečou zeměmi jako Irsko, většinou leží na účtech v daňových rájích, kde čekají, až USA zase udělají daňové prázdniny.
Další možností ČR je přitáhnout datacentra, ty služby musí pořád někde běžet. Ale IMHO datacentra jsou logistická centra 21. století: celkem náročná na infrastrukturu, ale generující relativně málo kvalifikovaných pracovních míst a přidanou hodnotu.
Další možností je sem přitáhnout vývojová centra. To je asi nejlepší z oněch možností. Aspoň to vytváří kvalifikovaná a dobře placená místa, rozpustí to peníze v ekonomice, pomůže důchodovému systému, ale opět: přidaná hodnota tu nezůstává. Vývojové centrum je vyloženě nákladové centrum: místní pobočka dostane od matky zaplaceno jen lehce nad náklady a vygeneruje minimální zisk, přidaná hodnota odfrčí pryč.
Upřímně, třeba mně osobně to jako člověku vytvářejícímu vysokou přidanou hodnotu docela vyhovuje. Čím nižší přidaná hodnota kolem, tím nižší průměrné příjmy okolí a tím nižší ceny. Ostatně i to je jeden z důvodů, proč jsem se vrátil do a žiji v ČR. Sice tedy přeji všem aby se měli nejlépe, jak mohou, ale důvod to měnit nebo to kritizovat sám za sebe opravdu nemám.
Stavebni rizeni u nas je v obecne rovine proces klidne na cele roky - a to i v situacich, kdy zadny rozpor s uzemnim planem neni. A je tady naprosto bezny jev, ze urady zakonne lhuty nedodrzuji - sankce pro zodpovedne uredniky jsou nulove. Takze nemaji duvod spechat, ze?
Ostatne v tech stavebnich rizeni se casto napadaji i stavby, ktere v uzemnim planu mate. Jak dlouho ze se crcame jen s okruhem kolem Prahy? No klidne se ptejte, proc se to nepostavilo :-) Vase predstava, ze kdyz bude stavba v souladu s uzemnim planem v praxi proste nefunguje.
On ten investor asi tak kvalitní nebude, když si vybere pozemek zatížený nějakým problémem, že?
A já vůbec neříkám nic o tom, jestli tam ten brownfield je a má být. Já jen říkám tom, že to má být zcela oddělená debata.
A stavebních pozemků je všude hromada, tak mi připadá zvláštní, že si někdo vybere zrovna pozemek v kolizi s územním plánem. Přijde mi to vlastně jako zcela umělý problém.
Jenom jestli síla betonové lobby není naopak důsledkem regulací -- kdy stavět mohou jen ti nejsilnější, protože ti slabší nedokážou získat povolení.
A jestli ten územní plán a obecně to, co se povolí, není ve skutečnosti prolobbované - například když se staví byty s autovýtahem přímo do bytu a privátním wellness místo aby se stavěli byty normální cenové kategorie, kterých se nedostává.
Pokud ma byt tedy uzemni plan svaty, pak by ale zrovnatak nemeli mit pravo odpurci staveb protestovat tam, kde s nimi uzemni plan uz pocita a ty stavby blokovat. Ale to se v praxi nedeje, ze? ;-) Ona ta svatost uzemniho planu se pouziva take jen kdyz se to zrovna nekomu hodi do kramu - a kdyz se to nehodi, pak je uzemni plan nezajimavy. Jsou veci, ktere mate v uzemnim planu i desitky let, ale stejne je problem je postavit.
Vidím to velice podobně. Natrénovat obecnou AI vyžaduje obrovské množství dat, které má jen pár nějvětších hráčů. Ostatní si mohou pořídit potřebný výpočetní výkon, ale k těm trénovacím datům se stejně nedostanou.
Až AI postupně začně nahrazovat v lokálních firmách pracovní pozice (což už se začíná dít, i když jen na částečné činnosti), pak peníze, které zůstávaly lokálně ve mzdách, potečou opět jen těm pár velkým. MS a Google a možná ještě hrstka dalších bude firmám outsourcovat milióny "virtuálních pracovníků", takové globální personální agentury. Napojí se na to spoustu "customizátorů", ale opět to bude centralizované online bez lokálního přesahu.
Ja ako stary Hayekovec a v podstate anarchokapitalista je mi uplne uprdele kto je ako bohaty, ake a kde plati dane. A uz vobec nie jeho prinos pre "ludstvo" ako take. Spolocnost sa ma riadit slobodnou volou jednotlivca ak sa ludom paci takato spolocnost je to v poriadku. Je uplne legitimne ze sa ludia rozhodnu pre koniec civilizacie ako ju pozname aj ked si to priamo neuvedomuju a robia to vsetko v "dobrom umysle". Ako sa hovori "Spaste svet od ludi co ho chcu spasit".
P.S. Slobodna vola je to uplne najviac co clovek ma, len si to neuvedomuje. Ziadne navody ako spravne zit neexistuju...
Ano, žádné návody jak správně žít neexistují. A právě proto taky existují pravidla omezující tu svobodnou vůli, aby se lidi navzájem nepozabíjeli. Což je přesně to, co obecně jakýmkoliv anarchistům (kteří se v principu moc neliší od různých jiných propagátorů dokonalých společností) nedochází, že lidé nejsou dokonalí a ta pravidla existují právě kvůli jejich nedokonalosti jako celku.
Je prostředí monopolu nebo oligopolu opravdu o svobodné vůli?
Jasně, na začátku si ten monopol lidi svobodně vybrali, ale co potom? To je asi jako tvrdit, že když jsme si ve 46 (částečně) svobodně vybrali komunisty, tak to, že jsou u moci v 70. letech je svobodné rozhodnutí jedinců. Ve 46 ale ta nejmladší generace ještě ani nežila. Stejně jako dnes mladý člověk nikdy neměl svobodnou volbu si vybrat operační systém na mobilu, ale musí si vybrat Android nebo iOS. Jasně, pořád má svobodu používat tlačítkový telefon nebo žádný, ale to jsou volby jako noha. Asi jako říct tomu mladému člověku v 70. letech, že má svobodu vzít kleště a jít se prostříhat elektrickým drátem.
Já měl Hayeka hrozně rád, žral jsem jeho knížky. Má to dobrou vnitřní logiku, ale čím víc si toho člověk odžije, tím víc zjišťuje, že realita je tak složitá, že ji žádná ekonomická nebo filozofická teorie nedokáže spolehlivě zachytit.
17. 1. 2024, 09:44 editováno autorem komentáře
Tak ja mam Hayeka cim som starsi tym viac rad :-) Inak slobodna vola boli a to dokonca aj fyzicky. Ja si napriklad viac vazim ludi co sa zbavili alkoholizmu alebo zavislosti od drog ako ludi co to nikdy nevyskusali a moralizuju. Clovek by si mal niekolko krat za zivot siahnut na dno a potom vystupat hore, len tak sa z neho stane fenix...
Problém je, že zbavit se jakékoliv závislosti jde pořádně ve chvíli, kdy člověk nemá další problémy. V systému bez veřejné sociální sítě, pravém ancap snu, je šance člověka na rehabilitaci mizivá. Koukat se na to pohledem osobní zodpovědnosti je neúčinné a podstatně dražší pro celou společnost. Ono se stačí podívat na účinnost housing-first strategie Finska proti stavu třeba v USA.
Prave ze ja tvrdim ze clovek sa ma sam rozhodnut ci drogy zoberie ale nie. Alebo ich zoberie a potom najde silu to zmenit (respekt) pripadne zoberie drogu a zivot takto ukonci. Kazde toto riesenie je na jeho posudeni, nesnazme sa kazdeho spasit. A ze system sa to snazi riesit a stoji to peniaze je len problem systemu, nie toho co sa rozhodol pre takyto zivot.
> A ze system sa to snazi riesit a stoji to peniaze je len problem systemu,
Pointa je, že neřešit to je reálně dražší. I pokud zahodíme veškerou empatii a fakt že vzájemná spolupráce a pomoc je jeden z důvodů proč je náš druh tak úspěšný a proč máme civilizaci, náklady na řešení důsledků bezdomovectví a drogově závislých je reálně dražší než záchranná síť a pomoc lidem.
A pokud tvrdíš že si vážíš každého kdo se závislosti zbavil, zkus se s nimi o tyhle názory podělit. Jsem si celkem jistá že tě drtivá většina pošle tam kde slunce nesvítí :)
Tenhle blábol o tom, že lidé se rozhodují (svobodně, se všemi informacemi, na základě svobodné vůle) o požití drog je zcela mimo mísu s realitou. Už jsem to před lety slyšel u Urzy a on zcela ignoroval to, že je tam forma závislosti na té látce, takže to vůbec není o svobodném rozhodnutí "dneska si už nedám" a také dost často je počátek užívání spojen té látky spojen s nějakou dost nepěknou situací.
Osobně mi dost stačilo zbavování se závislosti na nikotinu. Dokud se mi nesrovnala životní situace a psychický stav, bylo to prakticky nereálné. Pár pokusů proběhlo, ale relaps byl celkem rychlý.
Ve chvíli kdy se mi srovnal život a byla jsem v pohodě, stačilo opravdu říct „Dneska si už nedám“ a nedala jsem si. Ale byl tam ten předpoklad mít na to sílu. A to šlo o pitomé cigarety, nedovedu si představit jak těžké jsou v tomhle třeba opiáty.
V tom kontextu mě hrozně štve shaming lidí, co „nemají na jídlo, ale tu krabku / flašku rumu si koupí“. Ušetřili by, kdyby to neudělali? Jo. Zhoršuje to v dlouhodobém horizontu jejich špatnou situaci? Rozhodně. Je jednoduché řešit to tím že přestanou? Fakt ne. Droga není důvod, droga je symptom.
Já mám příklad, tak 30 let starý, kdy jeden člověk po "úspěšné" léčbě alkoholismu spáchal sebevraždu. Ano, ta léčba byla formálně úspěšná, on skutečně nepil. Ale jaksi se vůbec nevyřešil ten problém, pro který začal pít.
A tohle je tak ve zkratce ten problém. Vůbec se neřeší, proč ti lidé začali brát drogy a jen se řeší, aby brát přestali. A hlavně neřešit vůbec nic okolo. Ale tohle není jen problém drog, takto se tady ne-řeší problémy tak nějak všeobecně.
Ten shaming ovšem typicky vychází z toho, že titíž lidé pak křičí, jak nemají peníze a mohou za to všichni ostatní. Je celkem jedno jestli to je symptom nebo ne. Ale peníze zcela bezpochyby nemají bezprostředně proto, že je utrácejí za drogy, nikoliv proto, že jim všichni ubližují.
Když si nebudou stěžovat nebo si budou stěžovat na věcné problémy ze svého života, žádný shaming nebude.
Když si nebudou stěžovat nebo si budou stěžovat na věcné problémy ze svého života, žádný shaming nebude.
Tohle je bomba. :-D Takže ti lidé mají nějaký problém. Ten problém je takové intenzity nebo časové délky, že raději začali pít. Když si začnou stěžovat, tak si vlastně stěžují blbě a mají si stěžovat nějak líp. A dokud si nebudou stěžovat líp, tak jim vlastně můžeme nadávat.
Tohle je univerzální návod, jak vlastně nic neřešit.
Jojo. Ona je to často volba mezi „být finančně v háji a být z toho psychicky na dně“, a „být o trochu víc finančně v háji, psychicky na dně, ale aspoň nebýt na sebevraždu, protože ta flaška vodky to trochu utlumí“
Člověk se umí vyhrabat z bažiny sám, ale nejdřív mu někdo musí hodit něco za co se chytne.
A přesně tohle se ukazuje třeba v tom Finsku. Například pomoc lidem bez domova je ve většině zemí podmíněná střízlivostí a nebraním drog. Jenže to je fakt jak chtít po člověku aby přestal kašlat, a pak ho teprve začít léčit s chřipkou. A jak se zcela nepřekvapivě ukázalo, vyřešit symptom - člověk bez domova je psychicky na dně a drogy to pomáhají ulehčit, pojďme jim dát domov - a pak teprve nabídnout pomoc se závislostí má dramaticky větší úspěšnost.
Máte problémy s chápáním psaného textu? Píši "když si budou stěžovat na věcné problémy ze svého života". Problém je, že tihle lidé si stěžují typicky na to, jak je na ně svět zlej, jak za všechno mohou ostatní, jak nemají peníze a státe, dej.
To je důvod toho shamingu. (Když si stěžovat nebudou vůbec, shaming pochopitelně nebude taky, ale jim se zase nedostane pomoci. To jsem připojil pro logickou úplnost. Ostatně i takoví jsou.)
Ne, problém není v tom, jak dobře nebo špatně si stěžují. Problém je v tom, že existoval problém, který se roky neřešil a tak prostě spadli do nějakého většího problému (resp. pro ně menšího). Tohle píše Kate snad zcela srozumitelně.
A "řešení" správné formy stěžování fakt vůbec žádným způsobem neřeší ten původní problém.
Dám příklad ze svého SVJ. Minulé vedení mělo zásadu: na anonymní podněty se nereaguje. Nevím, z jaké historické zkušenosti tohle vychází, tuhle zásadu mělo více lidí. A já jsem oponoval, že je přece úplně jedno, kdo je pod tím podepsaný a jestli vůbec. Pokud teče střecha, tak oprava střechy vůbec nemá záviset na tom, jestli se někdo (a jak moc správně) podepsal nebo ne.
Stejně tak, pokud si někdo jakkoliv blbě stěžuje, tak by se mělo jít po podstatě a ne mu jenom sebrat láhev s hláškou: problém vyřešen.
Přitvrdím:
Lidi na drogách a spol jednají naprosto iracionálně a hloupě. Možná jsou i doslova neinteligentní (znám pár takovejch lidí, a lezou mi tím na nervy).
A teď si vemte lidi jako @martinpolak, @Ergo_sum nebo @Urza, o kterých se dá celkem předpokládat, že nebudou úplně blbí, a stejně jsou schopni mít o závislosti tak scestné názory.
Kde potom brát právo očekávat od těch závisláků nějaké rozumné rozhodování?
Naprosto chybná a nesmyslná generalizace.
Chcete říct, že milióny administrativních pracovníků, kteří vykonávají práci jen díky Aderall / Ritalinu, jednají naprosto iracionálně a hloupě?
Koukněte sem. Přihořívá? https://slatestarcodex.com/2017/12/28/adderall-risks-much-more-than-you-wanted-to-know/
Tak zrovna tenhle případ jsem napsal naprosto úmyslně, protože se jedná o stejnou třídu drog (stimulanty na bázi amfetaminu), jako třeba pervitin, který si myslím, že do těch tvrdých drog zařadí každý.
Rozdíl v dostupnosti nebo složitosti výroby, což určuje nabídka "na ulici" je jiná než od lékaře je k tomu ortogonální (a na příkladu heroin / fentanyl je krásně vidět, že se může snadno setřít také.)
O používání methamfetaminu ve válce by se dalo také docela dost napsat, a že by byli němci tak hloupí, aby si dobrovolně ohrozili Luftwaffe fetem se říct nedá.
Anarchokapitalismus je vždycky při střetu s realitou hrozný oxymoron. Jaká existuje svoboda jednotlivce, pokud se veškerá moc soustředí v několika firmách? Je pro velkou část populace minimální mzda opravdu svobodnou volbou a svobodnoým rozhodnutím, pokud na tom závisí jejich přežití?
Jaký je rozdíl mezi mocí a prostředky soustředěnými v několika nadnárodních korporátech a feudalismem? Kde je anarchie v systému, kde je z principu moc soustředěná v korporátní hierarchii?
"Zdráhám se sice velké jazykové modely označit za umělou inteligenci, ale pro zjednodušení to budu v tomto článku dělat."
Dovzdelajte sa, je to umelá inteligencia. Na root.cz, najviac o AI rozpráva bulvárny novinár a potom menežér redhatu. Myslím že ak ste v Brne, Masarykova univerzita vám s radosťou dovolí prihlásiť sa na predmet v rámci celoživotného vzdelávania.
Děkuji za nabídku dovzdělání. Myslím, že článek není primárně o tom, co je umělá inteligence, takže to, co si pod ní představuji já, tu myšlenkou, kterou jsem chtěl článkem sdělit, zásadněji nepoškozuje.
Z logiky věci, když si nějaký vědní obor definuje pojem umělá inteligence tak, že pod ní patří i jednoduché neuronky, tak pod ní budou spadat i jednoduché neuronky. Já tohle plně respektuji, ale zároveň si osobně dovoluji mít na pojem umělá inteligence trochu přísnější požadavky. Nakonec nepíšu vědeckou práci, ale blogpost a ani ne primárně o umělé inteligenci, ale o trendu, který prohlubuje.
17. 1. 2024, 10:22 editováno autorem komentáře
Len je to pre mňa vec, kedy prestávam čítať. Toto nerobia ani na živě, tam napodiv v tejto problematike sa celkom orientujú, aj keď sú bulvárny server a rozoberajú ju z populárne náučnéo hladiska.
To je ako by som tvrdil, že RHEL nie je linux, lebo je za peniaze, alebo niečo podobné.
Ok, to je len moje pindanie, veľa zdaru inak :)
Jedna věc je název vědního oboru, druhá pak jak to vidí zbytek světa. Pokud laikovi řeknu že je ChatGPT „Umělá inteligence“, bude mít mnohem větší předpoklady o schopnostech daného systému. Bude od něj třeba předpokládat nějakou vnitřní racionalizaci a zhodnocení výstupních dat, které by čekal od skutečné inteligence. Rozhodně nebude čekat automat, který poskládá slova v nějakém statistickém modelu do tvaru jak by „mohla vypadat věrohodně znějící odpověď na daný prompt“, což může být klidně i naprostý nesmysl, hlavně když to vypadá jako odpověď.
Propagace LLM jako umělé inteligence už páchá reálné škody.
Myslím že sa tu zamieňaju pojmy Umelá inteligencia a Všeobecná umelá inteligencia. To je asi problém napríklad pre pána Eischmanna.
LLM fungujú na neurónových sieťach, ktoré sú dobré v identifikácii vzorov podobne ako ľudský mozog. V tomto ohľade je aj človek ten automat, ktorý skladá vierohodne znejúce odpovede. V skutočnosti človek nie je schopný vymyslieť nič úplne nové, iba tvorí variácie na to, čo už vo svojej hlave má.
Ak sa LLM prezentujú ako AI, nejak mi to nevadí. Ale mal by sa dávať dôraz na to, že AI nie sú len LLM. To je môj názor.
Ano, zaměňují, a to je ta pointa.
Marketing se snaží LLM prezentovat jako AI o schopnostech, které se blíží všeobecné AI, a drtivá většina lidí nemá vzdělání v oboru, které jim umožní rozlišit to. A to i mezi lidmi z IT. Už jsem viděla spoustu programátorů, kteří LLM asistentům v IDE přikládali mnohem větší schopnosti než reálně můžou jako jazykový model mít. Tohle je reálně nebezpečná věc.
> V skutočnosti človek nie je schopný vymyslieť nič úplne nové, iba tvorí variácie na to, čo už vo svojej hlave má.
Umí zároveň samostatně zkoumat do té doby neznámé koncepty, pojmenovat je a racionalizovat výsledek svých myšlenkových pochodů.
Pokud člověk něco neví, řekne že to neví, pokud tazatele záměrně nechce podvést a předstírat znalost něčeho čemu nerozumí. Dovede zároveň vysvětlit jak k dané informaci došel, co jsou zdroje, případně na základě čeho a proč daný výstup odvodil. LLM tohle nedovede.
Pokud programuju, můj myšlenkový postup není „Jak by asi statisticky vypadalo poskládání příkazů na základě všech programů které jsem za život viděla“. Tak možná vypadají některé dílčí bloky, boilerplate kód který opakuju pořád. Tam se LLM může hodit a hodí.
Btw, co se týká názvosloví, opravdu se mi v tom líbilo rozlišení VI (Virtuální inteligence, která inteligenci předstírá) a AI (Pravá, všeobecná umělá inteligence) použité třeba v sérii her Mass Effect. GPT je momentální top tier VI.
17. 1. 2024, 11:10 editováno autorem komentáře
"Umí zároveň samostatně zkoumat do té doby neznámé koncepty, pojmenovat je a racionalizovat výsledek svých myšlenkových pochodů."
To súhlasím. LLM nemá na to vybavenie, je to kvázi statický snapshot "mozgu". Teda, zatiaľ.
"Pokud člověk něco neví, řekne že to neví,"
Tu by som si dovolil oponovať. Človek musí vedieť, že nevie. Ľudia sú schopní suverénne tvrdiť rôzne bláboly. A to dokonca aj univerzitní profesori, ktorí sú inak veľmi múdri a sú kapacitou vo svojom obore. Už sa mi stalo, že aj LLM mi povedali, že proste nevedia. Asi tú info o tom, že nevedia dostali, prípadne si ju domysleli.
"Pokud programuju, můj myšlenkový postup není „Jak by asi statisticky vypadalo poskládání příkazů na základě všech programů které jsem za život viděla“."
Tak nejak fungujú prepojenia v mozgu. Často opakujúce vzory sa posiľňujú a zafungujú lepšie, než tie menej často opakujúce sa.
Máme zaručeno, že víme, že stroj ví, že neví? Má subjekt zaručeno, že ví, že neví? (Klasický paradox subjektu). Ale to jen na odlehčenou(i když ano, ani toto není v podstatě legrace). V této chvíli nemáme jinou možnost, než pomocí experimentů s nebo bez MR zkoumat, jak určité oblasti mozku fungují a jak reagují na chemii těla nebo na základě jakých podnětů se v těle vytváří specifická chemie, jaké jsou pak nebo před tím fyzikálně chemické reakce atd. Víme toho hodně, ale ne dost. Je to vidět už na tak zdánlivě samozřejmém stavu, jako je spánek, a na tom, že jeho poruchy nedokážeme skutečně léčit. A to je téma, které, ač je to k nevíře, s inteligencí, kognitivními funkcemi a mnoha dalšími úzce souvisí. Stále nejsme úplně pod povrchem mnoha mnoha jevů těla. Například tušíme, jakým způsobem a v určité velké toleranci také kde v těle nejspíš dochází k řešení problémů, ale ... jak vypadá funkce, která to řídí? Jak by vypadala matematická funkce nebo soustava funkcí, které by dokázaly najít řešení problému, který subjekt nemá v databázi(paměti) a který by odolával řešení i při použití podobných postupů známých z minulosti? Pokud se nad tím zamyslíme, už jen toto je tak komplexní problém, a je možné, že nikoli jen subjektu, že myslet si, že to, co se prezentuje jako výstup AI je opravdu výstupem algoritmů vedoucích k inteligentním projevům, je asi hodně odvážné. Můžeme říct, že je to jen začátek. Kéž by. Proto věta o "statistickém poskládání příkazů" je i není na místě, stejně jako ta vaše o opakujících se vzorcích. Je to téma na celou sérii článků a skutečně bych si moc přál, kdyby se toho na root někdo ujal (pokud se tak už nestalo).
> než reálně můžou jako jazykový model mít
Ono se ví, jaké jsou limity schopností, které jazykový model může mít?
> Marketing se snaží LLM prezentovat jako AI
AI je devalvovaný termín už desítky let a označovalo se tím cokoli od šachového automatu po 10 let staré neuronky na rozpoznávání obrázků. Současné LLM jsou alespoň lepší než uvedené :). Můžeš proti tomu bojovat, budiž, ale nesnaž se prezentovat že to tak není.
"AI je devalvovaný termín už desítky let a označovalo se tím cokoli od šachového automatu po 10 let staré neuronky na rozpoznávání obrázků."
Prehľadávanie stavového priestoru v tom šachovom automate a rozpoznávanie vzorov v obrázkoch sú relevantné oblasti umelej inteligencie. Ten termín nie je v tomto zmysle devalvovaný, ten termín to skrátka zahŕňa :)
AI sa devalvuje skôr vecami, ako AI pero, AI kávovar, AI Telefón (Lebo smartfón nie je pre Samsung dostatočne smart). O chvíľu budú aj žuvačky s AI.
"Ono se ví, jaké jsou limity schopností, které jazykový model může mít?"
Ono se predevsim vi, jak to funguje. Tudiz se vi, ze to nevyhledava zadna fakta, protoze jednoduse nerozumi tomu na co se ptas. Jen hleda statisticky prijatelnou odpoved na dotaz, ktery polozis. A ta odpoved muze byt za nejakych okolnosti i spravne, ale ve skutecnosti je to nahoda.
Funguje to uplne stejne, jako kdybych se te zeptal cojavim co je to koule, ty bys mel pred sebou 5 ucebnic, jednu vylosujes, najdes prvni stranku na ktere se vyskytuje slovo koule a prectes odstavec kolem.
Navic se staci podivat na ty "AI" preklady, co je propaguje ten pitomec z "paransky raj" ... vzdyt to nedokaze prelozit ani he/she ... nedokaze to byt konzistetni v prekladu tehoz slova ani v ramci jedne vety ...
> člověk ... Dovede zároveň vysvětlit jak k dané informaci došel, co jsou zdroje, případně na základě čeho a proč daný výstup odvodil. LLM tohle nedovede.
To zvládne i AI. Např. perplexity.ai uvádí zdroje.
Nijak netvrdím že je to cíl. Ale rozdíl mezi LLM a general AI je v tom, že General AI bude umět svůj výstup racionalizovat a odpovědět na otázku „Jak jsi k takovému výsledku došla“ a umí říct „Nevím“. GPT už v mnoha případech vytvořila neexistující lidi, citovala neexistující přednášky a skripta, při jednom z velkých průšvihů citovala neexistující soudní rozsudky ve chvíli kdy právník hodil prompt ve stylu „Najdi mi podobné případy které skončily ve prospěch obžalovaného“.
Ale hladat fakty tak ze sa opytam niekoho kto je plateny za to aby mi vyhovel 'akymkolvek' sposobom nie je spravny postup.
Ste si isty ze rovnakym sposobom nepracuje aj prirodzena inteligencia? Naozaj ste si niekedy sam nevyfabuloval ale nepamatal veci ktore tak nie su alebo sa tak nestali? Ja si myslim ze je to dokonca velmi verny obsah toho ako pracuje nasa prirodzena inteligencia.
Ste si isty ze rovnakym sposobom nepracuje aj prirodzena inteligencia? Naozaj ste si niekedy sam nevyfabuloval ale nepamatal veci ktore tak nie su alebo sa tak nestali?
Neříkal bych tomu inteligence ale sociální interakce. Na to máme říkanku: na blbou otázku, blbá odpověď.
Není to tak dávno, byl jsem členem jistého týmu a tam se mě vedoucí na cosi ptal a když jsem mu řekl, že tohle nevím a proto mu neodpovím, tak tohle prostě odmítl a chtěl odpověď. Tak jsem si něco vymyslel. A on byl spokojenej. Takže zákazníci LLM vyloženě existují a chtějí totéž (já tohle zažívám celý život) i po ostatních lidech. "Prostě mi něco řekni a nemusí to být nutně pravda."
Na druhej strane, rovnako škodlivá je "prirodzená blbosť", resp. to, že človek aj od druhého človeka očakáva ako-tak racionálne myslenie a konanie, ale niekedy ho to veľmi nepríjemne prekvapí.
A myslím, že z toho výrazu "umelá" je obvykle jasné, že nejaké rozdiely voči ľudskému uvažovaniu tam sú. Podobne, ako "umelá hmota" má do veľkej miery iné vlastnosti než "prirodzená hmota", čo ja viem drevo.
Súhlasím, sami projektujeme svoje myšlienkové pochody do druhých ľudí. Prípadne od nich očakávame, že nie sú bezchybní a budú mať na 100% pravdu.
LLM nám aspoň ukazujú, ako vierohodne môže znieť blábol. Raz to mojej mame vymyslelo báseň "Mandragora" od Františka Hrubína a hladali sme ju v jednom surrealistickom českom časopise, už si nepamätám meno. To moja mama názorne pochopila, čo je to tá ľudovo nazývaná "Halucinácia". Potrebovala zistiť zdroj anglických veršov a ChatGPT jej takto "poradil" :)
> Rozhodně nebude čekat automat, který poskládá slova v nějakém statistickém modelu do tvaru jak by „mohla vypadat věrohodně znějící odpověď na daný prompt“, což může být klidně i naprostý nesmysl, hlavně když to vypadá jako odpověď.
Tohle tvrzení má dva problémy:
1) Hrozí, že až zjistíme, jak funguje lidský mozek, bude to něco podobně triviálně znějícího.
2) Nic z něj nevyplývá, ba je dokonce přímo zavádějící. Kdybych ti před několika lety ukázal třeba Sparks a zeptal se, jestli popisované věci dokáže 'automat, který poskládá slova v nějakém statistickém modelu do tvaru jak by „mohla vypadat věrohodně znějící odpověď na daný prompt“', tak bys řekla 'ne'.
Hrozí, že až zjistíme, jak funguje lidský mozek, bude to něco podobně triviálně znějícího.
Jo. Minule se mi nepovedlo tady rozjet diskusi o tom, co lidé a proč označují jako AI a směřoval jsem přesně k tomuto. Za ty roky lidi označovali za inteligenci rozpoznávání značek v obraze. No tam víme, jak to funguje, takže už to není tak inteligentní. A tímto stylem se šlo postupně dál, dál lidé další a další věci označovali za inteligenci a tohle jde tak daleko, že o lidech se dá říct, že vlastně žádnou výjimečnou inteligenci nemají. Což je třeba můj názor. Já si jednak nemyslím, že ty AI systémy jsou kdoví jaké, ale na stejné straně současně si myslím, že ani lidé jako živočišný druh nějak extra inteligencí také nepřekypuje.
Neuronka v mozku určitě. Tak jak se modelují neuronky v IT, tak nemají.
Myslím si, že AI se dá naprogramovat zcela deterministicky, jenže v nějaké fázi (určitě ve vícero), musí nastoupit nějaké posouzení různých myšlenek a z nich vymazat ty nesprávné. Ale ne nějak formálně nesprávné, ale nehodící se do kontextu daného problému.
Jo prostě: nějaký člověk má problém. AI na to zareaguje vypuštěním všech jaderných raket. Na Zemi je nula lidí, člověk nemá problém, problém vyřešen. Ano, formálně je to správné řešení, ale asi ne chtěné.
"AI na to zareaguje vypuštěním všech jaderných raket."
To mas ale problem, protoze toto je jediny logicky dusledek existence lidi. Pokud se budem bavit o skutecne AI, ktera se bude ridit ciste logikou, tak k jinemu zaveru proste nemuze dojit.
Lide planetu znecistuji, zpusobuji vymirani celych druhu, prilis efektivne se mnozi, tzn v zajmu zachovani podminek na Zemi je se lidi zbavit. A je vcelku jedno, jestli to bude meteorit nebo jaderne strely.
"a zatim jen vyhodu mnoha neuronu a mnoha jejich spoju"
Je to presne tak. Az se nekomu povede sestavit dostatecne paralelne fungujici dostatecne mnoztvi neuronu, tak proste ziska fungujici mozek. Jen bude nejspis ponekud sileny. Protoze zakladem tech prirodnich je mimo jine to, ze zapominaji, a tohle ty umele neumi.
Myslim, ze to je hodne nepresne. Neurony totiz spolu komunikujic pomoci elektrickych signalu a chemickych latek (neurotransmitteru), ale rychlost komunikace je uplne hlemyzdi oproti procesorum. U neuronu a synapsi jde o rychlost mensi nez 1 ms, ale porad je to tak o 6 radu pomalejsi nez u procesoru.
Člověk má mimo jiné vize, emoce, empatii... říká se tomu třeba sociální inteligence, emořní inteligence, vizionářství. Ono se to nezdá, ale to je také součástí inteligence. A to dost podstatnou. Vychází z toho obrovské množství věcí.
I když ano, mnoho lidí jsou jen lepší jazykové modely. S tím lze souhlasit.
Taky si myslím. Podobně jako ta svobodná vůle - mám názor, že není, jen nás formuje takové množství vnějších podnětů, že chování neumíme spočítat a chápeme je jako svobodné/náhodné. Z čehož nás možná tyto systémy jednou vyvedou, až nás “spočítají”. Což je jedno z rizik, které mi v článku chybí.
P.S. Svobodná vůle má protiargument založený na kvantových jevech, to si ještě musím dostudovat. Těším se na to. :-)
23. 1. 2024, 23:25 editováno autorem komentáře
Celkom vtipne je precitat si presny opak toho co si clovek mysli.
Ked prislo ChatGPT, bola moja prva myslienka: aka skvela vec, ktora este viac posilni moznosti jednotlivca voci spolocnosti.
Tak strucne: osobne si myslim, ze uvadzane prepocty cez peniaze su bud zavadzajuce alebo mozno uplne zle. (necitim potrebu robit akademicky vyskum, ktory by porovaval majetok egyptskych faraonov voci Egyptu, ... , BigTech voci svetu)
Ked sa clovek pozrie na to, ako si zije bezny "clovek milion" voci najbohatsim ludom a porovna to s minulostou, priam bije do oci, ze byt na spici spolocnosti bolo v minulosti prudko vyhodnejsie.
Je uplne jedno, ze vyvinut LLM model stoji raketu. Ja mozem prevadzkovat ich vysledok za zhruba nic v lokalnej instancii. Presne tak isto ako povedme filmy, revolver, ci solarny panel.
To, ze pravnici venuju nezanedbatelnu energiu snahe tento trend sabotovat, je zjavne len zdrzovacia taktika.
"Pravděpodobně za pomocí umělé inteligence, která jednomu redaktorovi pomůže vygenerovat násobně více obsahu.
Když pomineme problém kvality a budeme předpokládat, že takto vytvořený obsah bude podobně dobrý (což pravděpodobně nebude),"
On třeba nebude dobrý, ale bude dobře (a hlavně věrohodně) znějící. LLM dovedou přesvědčivě prezentovat i naprostý nesmysl. Tohle je moment, ze kterého mám obavu já. V okamžiku, kdy se použití LLM stane v redakcích běžnou praxí a souběžně se začne kvůli tlaku na úspory šetřit i na editorech, kteří by chyby včas podchytili, bude nám tu vznikat množství špičkově vypadajícího, ale fakticky chybného, braku. Braku, který ale už bude v daný moment posvěcený autoritou toho kterého média. Braku, který se postupem času posune do pozice zdroje s velkým "Z". Zdroje, ze kterého mohou a budou čerpat další a odkazovat se na něj maje v zádech autoritu daného média. A to se nebavím o nějakém cíleném klamání, ale o nepochopeních, nepřesnostech, mýlkách. Nastaví to úplně jinou informační realitu. Dočkáme se u článků v budoucnu patičky ve stylu "při přípravě textu nebyla použita AI"? A bude vůbec realistické něco takového tvrdit?
Před lety jsem narazil na jednom serveru u článku na chybnou grafiku (tuším nějaké schéma lodi, grafika patřila stejnojmenné lodi, ale o pár desítek let starší). Nahlásil jsem tu chybu a příčina byla banální. Fotobanka, ze které čerpali (a i zdroj ze kterého právě ona čerpala), použila chybný popis. Představuji se podobný typ omylů s nástupem LLM v mnohem masovějším měřítku a není to něco, co by mě těšilo.
17. 1. 2024, 12:01 editováno autorem komentáře
V okamžiku, kdy se použití LLM stane v redakcích běžnou praxí a souběžně se začne kvůli tlaku na úspory šetřit i na editorech, kteří by chyby včas podchytili, bude nám tu vznikat množství špičkově vypadajícího, ale fakticky chybného, braku.
Tohle už nastalo a není to vůbec věcí LLM. Spousta redakcí a novinářů jede přesně v tomto módu.
Ale to vůbec není tu a tam. A je to věc, která se tady řeší 15 let. Spousta českých IT webů přišla s modelem dva články denně, za půl roku zjistila, že došla témata a potom se jelo jen na vycpávky. Tím se to celé degradovalo. Ale pořád se jelo dva články denně, i když není co psát (ani kdo). Pokud tohle někdo objeví až s nástupem LLM, ..., budíček, dobré ráno, kde jste byli posledních 15 let?
Obecné noviny, stačí odebírat ČTK, případně zahraniční agentury. Tím víte všechny zprávy. Všechny. To, co zbývá jsou názorové články.
A já mám vůbec rád tyhle společenské paniky. Lidé se diví, jak někdo může číst, používat apod. tyhle "náhražky". No třeba proto, že jsou ve skutečnosti lepší, než ten "skutečný" produkt. Nebo nejsou lepší, ale jsou v podstatě stejně kvalitní a levnější. Ale ono to velmi málokdy bylo tak, že před tím ten "skutečný" produkt byl nějak výjimečně dobrý. Ne, byl špatný a když přišla umělá levnější náhražka, tak má lepší poměr cena výkon.
Je vidět, že zjevně neodebíráte žádné kvalitní periodikum. Třeba co se týká (nejen) války na Ukrajině, například Deník N dělá velice kvalitní práci. A to novinářskou práci. Kterou v žádné ČTK (a zhusta ani u zahraničních agentur) opravdu nenajdete. To je ostatně to, co by měli novináři dělat skutečně.
Myslím, že teď už se bavíme o dvou trochu jiných věcech. Má obava je, že kvůli LLM se nepřesnosti a chybně interpretovaná — ale špičkově prezentovaná — data (na počátku) stanou při masovém použití těchto nástrojů v médiích postupem času etablovanými zdroji a "fakty". A masovost takovéhoto typu informací může ve výsledku prakticky zamezit nějaké rozumné možnosti validace předkládaných faktů. Nebavím se o kvalitě médií obecně.
Že obchodní model některých médií je založený (nebo se změnil) na chrlení většího množství banálních článků, nijak nerozporuji, ale to ještě nezbytně neznamená, že jsou chybné. U médií, která pravidelně čtu (a která mi stojí za to, abych za ně platil) v posledních 15-20 letech, nemám dojem, že bych docházelo k nějakým až tak výrazným změnám v kvalitě (byť i jim se nějaké chyby, omyly a nepřesnosti nevyhnuly). I když třeba Root.cz není placený (a těch skoro dvacet let ho čtu rád) a laťku si drží :-) Ale to už jsme opravdu u jiného tématu.
A masovost takovéhoto typu informací může ve výsledku prakticky zamezit nějaké rozumné možnosti validace předkládaných faktů.
Já si ale fakt nemyslím, že by se to jakkoliv lišilo od stavu, který tu je od vzniku knihtisku. To, že je něco v knize, v novinách, v rádiu, v televizi, na internetu, fakt neznamená a nikdy neznamenala (ani za toho Gutenberga), že je to automaticky pravda. Nebo celá pravda. A to, že někdo o něčem píše hezky taky neznamená zjevenou pravdu.
A ani z mé strany se nejedná o argumentaci nějakými programově lživými informacemi nebo nějakou cílenou snahou. Je mnoho lidí, kteří jsou experti ve svém oboru, ale prostě to neumějí prezentovat.
Ad ta validace faktů. Od validace faktů tady ale fakt nejsou články v novinách. Ani omylem. U každého faktu musí být nějaký garant té informace. Když to řeknu trochu zjednodušeně, tak razítko a podpis. Buď ho máme a nebo ho v zákonném termínu nemáme. Novinář o tom může přinést zprávu, ale ta zpráva sama o sobě není ta podstatná informace.
ale to ještě nezbytně neznamená, že jsou chybné
Nezbytně nutně ne, ale v praxi to k tomu vede. Když vezmu jen moje autorství, tak jsem za svou praxi zažil přesně nulovou redakční práci. Dodával jsem články, byla nulová odezva od redakce, články šly ven a dostal jsem provizi. Jednou jsem dostal menší než smluvenou provizi. A ano, klidně uznám, že ten článek byl slabší. Ale nikdo mi to neřekl dopředu. Klidně bychom se mohli pobavit a doplnit. Ne. Nulová komunikace s autorem.
Potom jsem, a to si budu vyčítat ještě hodně dlouho, přesvědčil kámoše, aby taky něco napsal. Poslal článek do redakce s milionem upozornění na to, že je to pouze koncept a žádá o informaci, jestli tohle téma vůbec má dál zpracovávat. Článek vyšel. Ten koncept. Dostal sodu v diskusi.
Následně na jednom českém IT webu vyšel blábolivý článek o C++. Napsal jsem to do komentáře pod ten článek s konkrétní chybou a konkrétní opravou, autor se se mnou chvíli hádal a už jen z té debaty bylo jasné, že o tom neví vůbec nic. Ptal jsem se tedy kámoše šéfredaktora, který mimochodem třeba vydal knihu o programování kernelu, proč to tam vůbec vyšlo. Protože nemá jiné články. No nemá a ani už žádné mít nebude.
Diky za clanek. No jo, umela inteligence nam umozni X krat zvysit produktivitu. Coz zni skvele, ale bohuzel to neznamena, ze budeme moct X krat mene pracovat. Pracovat budeme zhruba stejne a velka cast zisku spojeneho s narustem produktivity pujde na zaplaceni te AI (tj. nakladu spojenych s provozem AI a zisku spolecnosti prodavajici tu AI). To znamena, ze abychom se uzivili, budeme toho muset X krat vic pracovat. Coz by nemuselo znit tak spatne, kdyz by to mohla byt nejaka bohuliba prace, ktera neni vazana na zadnou produkci. Ale tu bohulibou praci by musel nekdo zaplatit a bohatstvi odteklo na provoz AI, takze spolecnost / stat si to nebude moct dovolit... Takze budeme muset spis X krat vic produkovat, coz vzhledem k tomu, kolik zbytecnych veci uz ted produkujeme a jaky to ma vliv (napr. na zivotni prostredi) nevypada moc dobre...
Jake jsou moznosti, abychom tohle zastavili?
Samozrejme tohle neni nic noveho (viz prumyslova revoluce, coz v tomhle ohledu zase nebylo kvalitativne nic noveho, jen kvantitativne). Jenom se mi tak nejak zda, ze uz to je nejak moc :)
"S nástupem umělé inteligence se také může stát, že žádná adekvátní lokální alternativa ani nebude existovat." Myslím si, že právě naopak. Google teď zaspal a velmi dobře to ví. OpenAI sice je bratr MS, ale pořád je to další separátní firma, která tu dříve nebyla. LLM se rozrostly jako houby po dešti a každá společnost si bude moci integrovat řešení do svého portfolia. Troufám si říct, že jsme na prahu nové éry.
LLM je jenom začátek a AI bude následovat. Informace, nové technologie (zejména energetické) jsou teď pro nás klíčová, abychom přežili, protože ať chceme nebo nechceme, hrozí válka a na druhé straně totální změna klimatu. AI v tomto bude hrát klíčovou roli.
Lokální alternativy již teď existují a naopak do toho začalo velmi silně mluvit open source řešení.
Mě vůbec nevadí, že tu Google nenechá více peněz na daních. Proč by taky měl. Tahle posedlost daněmi vyvěrá z toho, jak přebujelá společnost jsme. Stát dělá hafo věci, místo toho, aby je nechal na trhu a nemusel vymýšlet komu vezme peníze na jejich provoz.
Pokud vám vadí, že nějaké firmy vydělávají a nevrací nic zpět, tak udělejte to nejjednodušší co můžete. Staňte se jejich akcionáři a těžte ze zisku těch firem. Stát by se tedy místo snahy odrbat tyto firmy na daních měl snažit maximálně zjednodušit danění akcionářů, aby i Pepa od vedle, co denně ulomí 5 Bráníků mohl investovat do těchto "zlých" firem (které nám neuvěřitelně zkvalitňují život) a přitom se nemusel bát kriminálu.