Ten problém je mnohem větší než jen daňový. Schopnost danit podnikatelské subjekty tam, kde skutečně podnikají, by ten problém řešila jen částečně.
Co má ČR udělat? Může zlepšit zákonné a daňové prostředí pro korporace, jak to udělalo Irsko, což obnáší sražení daně z příjmu pro firmy na minimum (což dnes už ani nemůže, protože se zavázala k minimální sazbě 15 %). To ale ten globální problém nerovnosti nevyřeší. Jen se ČR stane prostředkem, jak ty peníze dostat z ostatních zemí a něco málo na tom vydělá. Než ji daňovou sazbou podsekne jiná země. Tahle daňová konkurence zemí je závod ke dnu, což už si všichni včetně Irska uvědomili, a proto se domluvili na té minimální sazbě 15 %. Mimochodem ono z těch zisků moc nevidí ani USA, kde ty firmy sídlí. Jak ty peníze protečou zeměmi jako Irsko, většinou leží na účtech v daňových rájích, kde čekají, až USA zase udělají daňové prázdniny.
Další možností ČR je přitáhnout datacentra, ty služby musí pořád někde běžet. Ale IMHO datacentra jsou logistická centra 21. století: celkem náročná na infrastrukturu, ale generující relativně málo kvalifikovaných pracovních míst a přidanou hodnotu.
Další možností je sem přitáhnout vývojová centra. To je asi nejlepší z oněch možností. Aspoň to vytváří kvalifikovaná a dobře placená místa, rozpustí to peníze v ekonomice, pomůže důchodovému systému, ale opět: přidaná hodnota tu nezůstává. Vývojové centrum je vyloženě nákladové centrum: místní pobočka dostane od matky zaplaceno jen lehce nad náklady a vygeneruje minimální zisk, přidaná hodnota odfrčí pryč.