"Pravděpodobně za pomocí umělé inteligence, která jednomu redaktorovi pomůže vygenerovat násobně více obsahu.
Když pomineme problém kvality a budeme předpokládat, že takto vytvořený obsah bude podobně dobrý (což pravděpodobně nebude),"
On třeba nebude dobrý, ale bude dobře (a hlavně věrohodně) znějící. LLM dovedou přesvědčivě prezentovat i naprostý nesmysl. Tohle je moment, ze kterého mám obavu já. V okamžiku, kdy se použití LLM stane v redakcích běžnou praxí a souběžně se začne kvůli tlaku na úspory šetřit i na editorech, kteří by chyby včas podchytili, bude nám tu vznikat množství špičkově vypadajícího, ale fakticky chybného, braku. Braku, který ale už bude v daný moment posvěcený autoritou toho kterého média. Braku, který se postupem času posune do pozice zdroje s velkým "Z". Zdroje, ze kterého mohou a budou čerpat další a odkazovat se na něj maje v zádech autoritu daného média. A to se nebavím o nějakém cíleném klamání, ale o nepochopeních, nepřesnostech, mýlkách. Nastaví to úplně jinou informační realitu. Dočkáme se u článků v budoucnu patičky ve stylu "při přípravě textu nebyla použita AI"? A bude vůbec realistické něco takového tvrdit?
Před lety jsem narazil na jednom serveru u článku na chybnou grafiku (tuším nějaké schéma lodi, grafika patřila stejnojmenné lodi, ale o pár desítek let starší). Nahlásil jsem tu chybu a příčina byla banální. Fotobanka, ze které čerpali (a i zdroj ze kterého právě ona čerpala), použila chybný popis. Představuji se podobný typ omylů s nástupem LLM v mnohem masovějším měřítku a není to něco, co by mě těšilo.
17. 1. 2024, 12:01 editováno autorem komentáře
V okamžiku, kdy se použití LLM stane v redakcích běžnou praxí a souběžně se začne kvůli tlaku na úspory šetřit i na editorech, kteří by chyby včas podchytili, bude nám tu vznikat množství špičkově vypadajícího, ale fakticky chybného, braku.
Tohle už nastalo a není to vůbec věcí LLM. Spousta redakcí a novinářů jede přesně v tomto módu.
Ale to vůbec není tu a tam. A je to věc, která se tady řeší 15 let. Spousta českých IT webů přišla s modelem dva články denně, za půl roku zjistila, že došla témata a potom se jelo jen na vycpávky. Tím se to celé degradovalo. Ale pořád se jelo dva články denně, i když není co psát (ani kdo). Pokud tohle někdo objeví až s nástupem LLM, ..., budíček, dobré ráno, kde jste byli posledních 15 let?
Obecné noviny, stačí odebírat ČTK, případně zahraniční agentury. Tím víte všechny zprávy. Všechny. To, co zbývá jsou názorové články.
A já mám vůbec rád tyhle společenské paniky. Lidé se diví, jak někdo může číst, používat apod. tyhle "náhražky". No třeba proto, že jsou ve skutečnosti lepší, než ten "skutečný" produkt. Nebo nejsou lepší, ale jsou v podstatě stejně kvalitní a levnější. Ale ono to velmi málokdy bylo tak, že před tím ten "skutečný" produkt byl nějak výjimečně dobrý. Ne, byl špatný a když přišla umělá levnější náhražka, tak má lepší poměr cena výkon.
Je vidět, že zjevně neodebíráte žádné kvalitní periodikum. Třeba co se týká (nejen) války na Ukrajině, například Deník N dělá velice kvalitní práci. A to novinářskou práci. Kterou v žádné ČTK (a zhusta ani u zahraničních agentur) opravdu nenajdete. To je ostatně to, co by měli novináři dělat skutečně.
Myslím, že teď už se bavíme o dvou trochu jiných věcech. Má obava je, že kvůli LLM se nepřesnosti a chybně interpretovaná — ale špičkově prezentovaná — data (na počátku) stanou při masovém použití těchto nástrojů v médiích postupem času etablovanými zdroji a "fakty". A masovost takovéhoto typu informací může ve výsledku prakticky zamezit nějaké rozumné možnosti validace předkládaných faktů. Nebavím se o kvalitě médií obecně.
Že obchodní model některých médií je založený (nebo se změnil) na chrlení většího množství banálních článků, nijak nerozporuji, ale to ještě nezbytně neznamená, že jsou chybné. U médií, která pravidelně čtu (a která mi stojí za to, abych za ně platil) v posledních 15-20 letech, nemám dojem, že bych docházelo k nějakým až tak výrazným změnám v kvalitě (byť i jim se nějaké chyby, omyly a nepřesnosti nevyhnuly). I když třeba Root.cz není placený (a těch skoro dvacet let ho čtu rád) a laťku si drží :-) Ale to už jsme opravdu u jiného tématu.
A masovost takovéhoto typu informací může ve výsledku prakticky zamezit nějaké rozumné možnosti validace předkládaných faktů.
Já si ale fakt nemyslím, že by se to jakkoliv lišilo od stavu, který tu je od vzniku knihtisku. To, že je něco v knize, v novinách, v rádiu, v televizi, na internetu, fakt neznamená a nikdy neznamenala (ani za toho Gutenberga), že je to automaticky pravda. Nebo celá pravda. A to, že někdo o něčem píše hezky taky neznamená zjevenou pravdu.
A ani z mé strany se nejedná o argumentaci nějakými programově lživými informacemi nebo nějakou cílenou snahou. Je mnoho lidí, kteří jsou experti ve svém oboru, ale prostě to neumějí prezentovat.
Ad ta validace faktů. Od validace faktů tady ale fakt nejsou články v novinách. Ani omylem. U každého faktu musí být nějaký garant té informace. Když to řeknu trochu zjednodušeně, tak razítko a podpis. Buď ho máme a nebo ho v zákonném termínu nemáme. Novinář o tom může přinést zprávu, ale ta zpráva sama o sobě není ta podstatná informace.
ale to ještě nezbytně neznamená, že jsou chybné
Nezbytně nutně ne, ale v praxi to k tomu vede. Když vezmu jen moje autorství, tak jsem za svou praxi zažil přesně nulovou redakční práci. Dodával jsem články, byla nulová odezva od redakce, články šly ven a dostal jsem provizi. Jednou jsem dostal menší než smluvenou provizi. A ano, klidně uznám, že ten článek byl slabší. Ale nikdo mi to neřekl dopředu. Klidně bychom se mohli pobavit a doplnit. Ne. Nulová komunikace s autorem.
Potom jsem, a to si budu vyčítat ještě hodně dlouho, přesvědčil kámoše, aby taky něco napsal. Poslal článek do redakce s milionem upozornění na to, že je to pouze koncept a žádá o informaci, jestli tohle téma vůbec má dál zpracovávat. Článek vyšel. Ten koncept. Dostal sodu v diskusi.
Následně na jednom českém IT webu vyšel blábolivý článek o C++. Napsal jsem to do komentáře pod ten článek s konkrétní chybou a konkrétní opravou, autor se se mnou chvíli hádal a už jen z té debaty bylo jasné, že o tom neví vůbec nic. Ptal jsem se tedy kámoše šéfredaktora, který mimochodem třeba vydal knihu o programování kernelu, proč to tam vůbec vyšlo. Protože nemá jiné články. No nemá a ani už žádné mít nebude.