FINANCE.czFINANCE.cz

Umělá inteligence, mail na vlastní doméně a síťové smyčky, to byl rok 2022

30. 12. 2022
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Rok se s rokem sešel a nastal čas na prohlídku končícího roku, jak je viděli naši redaktoři ve svých článcích i zprávičkách. Nejvíce vás zajímala umělá inteligence, servery v oleji a programovací jazyk K.

Na konci každého roku je čas bilancování, vzpomínání a hodnocení. Podívejme se společně na to, co zajímavého se událo v uplynulých dvanácti měsících. Navazujeme tak na shrnutí roku 2021.

Hned v lednu si například Pavel Tišnovský zavzpomínal na léta s Delphi, a to u příležitosti jeho článku o IDE Lazarus a soudě dle diskuse se tématem trefil do černého. Nedlouho poté byl vydán balík FFmpeg ve verzi 5.0. Koncem ledna začal Firefox zprovozňovat nativní běh na Waylandu a Intelu byla ze strany EU odpuštěna miliardová pokuta za zneužívání monopolu.

Únor přinesl informace o desítkách zranitelností v UEFI, projekt Mesa na vlně nostalgie zapracoval na podpoře API 3Dfx Glide. V polovině měsíce jsme vzpomínali na 30 let od připojení Č(SF)R k internetu a Patrick Volkerding vydal Slackware 15.0.

V březnu jsme se zabývali postkvantovou dobou a udržitelnosti současných šifrovacích algoritmů. Povídali jsme si též o „umělé inteligenci“ ve zpracování fotografií a podívali se na novinky čerstvě vydaného GNOME 42.

V dubnu došlo na další vývoj v právu na opravu, které chystala Evropská unie pro spotřebitele a Canonical již tradičně vydal jarní verzi Ubuntu, tentokrát konkrétně LTS verzi 22.04, což jsme doprovodili návodem, jak přejít ze snapového Firefoxu na balíček DEB.

V květnu zamrzlo peklo a Nvidia z velké části otevřela zdrojové kódy svého ovladače.

Začátkem června jsme přemýšleli nad stavbou počítače, na který nebude potřeba 10 let sáhnout a radovali se nad prvními telefony Murena s /e/ OS Gaëla Duvala, někdejšího zakladatele Mandrakelinuxu. Zaměřili jsme se také na novinky v tehdy chystaném, nyní aktuálním LibreOffice 7.4. Vznikla také verze 1.0 nového zvukového API CLAP, neboli CLever Audio Plug-in.

V červenci se pracovali na změnách v XWaylandu umožňujících běh X11 desktopů přes Wayland a OpenGL oslavilo 30 let. Okurková sezóna přinesla i malé pseudofilosofování nad distribučním turismem, aby pak vše rozčísla nová varianta bezpečnostních chyb CPU zvaná RETBLEED. Blíže jsme se podívali na to, jak si Google upravuje Linux k obrazu svému, a v závěru měsíce zahloubali do archeologie s novým Winampem 5.9.

Intel mezitím oznámil finanční propad do ztráty a začal dále reorganizovat společnost, což souvisí s jeho vleklými problémy. Krita přinesla podporu JPEG XL, Motorola zase telefon s 200Mpix foťákem.

V září jsme si povídali o rozežranosti moderních CPU a GPU a vyšší spolehlivosti SSD vůči HDD, jak ukazují statistiky Backblaze. Intel zařízl značky Celeron a Pentium a EVGA přestala vyrábět grafické karty. Nvidia představila DLSS 3.0 se strojovým učením, což zase mnohé komentátory rozohnilo. Konec měsíce jsme věnovali blížícím se novým procesorů AMD Zen 4 a Intel Raptor Lake.

V říjnu Google představil novou verzi zvukového formátu Lyra v2 a vyšlo GNOME 43 s překopaným rozhraním a vylepšenou podporou GTK4. Program Ubuntu Pro se stal dostupným zdarma menším subjektům, podívali jsme se tak blíže na to, jak si jej zprovoznit a záskat tak 10letou podporu. V polovině měsíce jsme zavzpomínali na odcházející technologie jako CD, VHS či FDD. V téže době vyšel Ardour 7.0 a Blender oslavil 20 let jako open-source projekt. Vydáno bylo Ubuntu 22.10 včetně oficiálně zastřešené varianty s desktopem Unity. Opět jsme se dozvěděli, že jsme nepoučitelní co se týče hesel.

V listopadu byla představena Koalice proti falšování fotografií, ve které nechybí třeba Nikon a Leica. Facebook kontroval Google Lyru v nové verzi 1.3 vlastním formátem EnCodec, který se soustředí i na vyšší datové toky a kvalitní hudbu. V Asahi Linuxu rozběhali na Apple M2 GNOME i KDE.

Prosinec jsme zahájili smutným brbláním nad závislostí na moderních technologiích. Výrazných vylepšení se dočkalo Rawtherapee 5.9 a přiblížili jsme se vydání Xfce 4.18 s RC2 verzí. Podumali jsme též nad (ne)smrtelností Mooreova zákona a spoustu z nás naštval Google, který z Chrome/Chromia vyhodil podporu JPEG XL.

Svatopluk se rozepsal o své cestě k focení sportovních akcí, což vyplnilo i „meditování“ nad vztahem fotografie a open-source. Také už víme, že příští Linux 6.2 dostane podporu Wi-Fi 7 či o něco rychlejší běh exFAT a lepší záplatu na RETBLEED. Také už si pár dnů neděláme iluze nad tím, jak bezpečná jsou naše data u LastPass.

Stručnější novinky ze zpráviček

Některé věci, byť třeba i významné, nevydaly na samostatný článek, přesto je vhodné si je připomenout.

Nejčtenější články

TOP 10 toho, co vás nejvíce zaujalo v uplynulém roce, vypadá zajímavě. Hodnotíme dle čtenosti za první týden od vydání, dodejme však, že mnohé články nabírají čtenost i dlouhé měsíce poté, jiné nikoli. S velkým odstupem od druhého v pořadí to letos u vás vyhrál Pavel s prvním dílem článků o programovacím jazyku K.

bitcoin školení listopad 24

  1. Programovací jazyk K: důkaz, že mezi námi žijí mimozemšťané
  2. Stavíme počítač pro příštích 10 let: nadčasové komponenty za rozumnou cenu
  3. Programovací jazyk K: důkaz, že mezi námi žijí mimozemšťané (dokončení)
  4. Smyčka na ethernetu je špatná, bez přídavných ochran shodí síť
  5. Kam s e-mailem na vlastní doméně, když Google ruší G Suite zdarma?
  6. Práce s vektory, maticemi a n-dimenzionálními poli v knihovně SymPy
  7. Úpadek a pád Intelu, aneb Když náročnost vývoje a výroby přesáhne možnosti jedné firmy
  8. Mooreův zákon a jeho šance na přežití nadcházejících let
  9. Hlavní problém s chlazením olejem je psychologický, říká Josef Grill (Wedos)
  10. Otevřená budovatelská hra Cytopia, Action Quake 2 je na Steamu

U zpráviček, vynecháme-li pravidelně obnovované texty upozorňující na školení, si nejlépe vedla červencová zprávička Honzy Fikara o tom, jak umělá inteligence napsala vědecký článek.

Děkujeme za přízeň a těšíme se u zpráviček i článků v roce příštím.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.