Ještě jedna skupina - ti kteří přešli na Windows 7.
K té patřím i já. Už mne naštvaly ty nedodělanosti nejen na Ubuntu (všeobecně na linuxu) a vyprsknutí dalšího pro někoho líbivého kabátku - pro většinu nikoliv (zlatý gnome 2.x či nadcházející fork u linux mint). Uvnitř však není nic dotaženo a vyladěno. Žravost baterie díky chybám v jádru se řeší už od kdy.... resp. kolik let?? V linuxu se mi u NB zblázní větráky a funí (a to nejen u *buntu) ve WIn nikoliv. Nefunkčnost nového skeneru (za to distribuce nemohou, ale výrobci)" a další "vymoženosti". Už mne omrzelo si dva dny hrát s něčím a pak přijít, že nejde něco dalšího. Vždy vyzkouším (už 8.04) i "všechny" hlavní ostatní distribuce, ale po čase "rádů zase nakonec vrátím k Win.
nechtěl jsem s tím začínat, ale když už je to venku... wokna jsem na desktopu opustil cca kolem roku 2003.
Z počátečního nadšení přišlo vystřízlivění, později drobné zklamání a v poslední době již jenom frustrace.
V šuplíku se mi válel 2.5" sata disk, tak jsem ho na chvíli šoupnul do noťasu a nainstaloval ty nenáviděné/zavrhované 7ky.
A ejhle, maká to, nepadá to, dá se na to koukat a Ubuntu ve vmware chodí rychleji, než Win XP ve vmware pod ubuntu.
Takže je asi rozhodnuto, až mi současná 10.04 totálně vyhnije, tak se zase zařadím mezi ovce...
A zajisté jste si pro tento účel, v souladu s licenčními podmínkami, zakoupil krabicovou verzi W7 Home Premium za cca 4100,- Kč. Nebo dokonce W7 Ultimate za cca 7300,-Kč. Nebo nee? A k tomu VMvare, to máte naroubovaný obraz systému do VMware Playeru, nebo koupený VMware Workstation za cca 4100,-Kč, nebo kolik?
...A zajisté jste si pro tento účel, v souladu s licenčními podmínkami, zakoupil...
protože dotaz byl na mne, tak rád odpovím
ve zkratce ANO.
Počítače mám již pouze služební, ve výběrovém řízení vyhrály DELLy s musejí se kupovat s jednou licencí libovolného OS Windows. V rámci dodatečné smlouvy s MS má zaměstnavatel právo na PC nainstalovat libovolnou verzi MS, tedy můžu tam mít kdykoliv chci např. Enterprise 7. Totéž se týká Office a dalších SW.
VmWare máme zakoupen jako multilicenci, ale já používám player, stačí mi.
Na co dalšího jste se ptal?
Jo zapomněl jsem, v rámci smlouvy s MS může mít každý zaměstnanec nainstalovány Office, Outlook, a widle i na tuším že jednom domácím PC.
trochu jsem tušil, že se to tu zase zvrhne na flame WinXLin...
Chtěl jsem svým příspěvkem jenom vyjádřit mou narůstající nespokojenost se směřováním linuxu na desktopu. O ostatním použití na jiných platformách není třeba diskutovat.
Váš přístup k volným licencím je poněkud specifický, málokdo z běžných uživatelů má takové možnosti. Proto jsem narážel na to "...zakoupil..." vs. šuplíkový disk. Dost lidí to řeší nelegální cestou.
Co se týká směřování linuxu na desktopu, tam je to dle chuti každého soudruha. Vybrat se dá. Ale netvrdím, že je vývoj optimální a nějak mne těší.
Já jsem se "dopracoval" od Gnome2 přes KDE 4.x k Unity. I když si zrovna na "neprodukčním" PC hraji s Debianem a Gnome3. Windows si užiji dost, když vysekávám známé z "průšvihů" s tímto OS. On si kdejaký uhrovitý hošík myslí, že je na Windows machr.
A abych trošku podpořil flame, když jsem před nějakou dobou potřeboval nový ntb, vyhrál to MacBook. Z náboženských důvodů nebudu kupovat ntb s předinstalovanými Windows (stejně bych je nechal po dobu záruky na disku hnít, potom pryč s nimi). A ntb bez OS byly zrovna jedna velká bída (a jako jednotlivec nemám páky na prodejce/výrobce).
Bože, naprosto nesmyslný a plochý argument.
Příspěvek vypovídá o tom, jak na tom Ubuntu je. Je na tom tak špatně, že někteří přešli zpět na Windows! Ne o pár tisících za licenci. Linux NENÍ zdarma. Přestaňte tento blud už konečně používat.
Na peníze za licenci se*e pes, pokud to nemáte OEM s notebookem, tak to zaplatíte, když potřebujete stabilní a fungující systém, čímž tedy Ubuntu pomalu přestává být.
Řeší se ve vývoji hovadiny, nikoli problém, a maskuje se to pomocí eye-candies.
Většina špičkového open-source zažívá v současnosti krizi:
Linux jádro: problémy s příkonem
Ubuntu: špatné kroky špatným směrem
Office: absence groupware a nedotaženost kancelářských balíků
Já jsem také přešel zpět. Po 10 letech. Na Windows 7. Pochopitelně, také dělám více věcí, které se prostě naturálně dělají lépe ve Windows a MS Office.
Ale stejně ... Linux a Unixy mi daly hodně, ale současný stav je zoufalý.
Taky jsem jeden z nich. A nejsem na to moc hrdy. Na Linux jsem kompletne switchnul s prichodem bety Ubuntu 4.10 v roce 2004. Diky projektu ve Flexu jsem byl nucen pouzivat Windows delsi dobu, zvykl si a po upgradu na Ubuntu 11.10, dvoutydennim zkouseni Unity, nasledne Gnome 3 se vratil k Windows 7 a Cygwinu.
Tady to neni o penezich (licenci na Windows i Office mam), ale o tom, ze ve Windows jsem produktivnejsi a nemusim neustale zjistovat, jak se to ci ono v Unity / Gnome 3 resi. Mozna jsem filosofii ovladani nepochopil. Nevim. Nikde jsem podrobny crash course v ovladani nenasel. Switch byl mozna zpusoben take opravdu velkym nastvanim, kdyz se za me nekdo po osmi letech spokojeneho uzivani Gnome 2 rozhodl, ze vlastne ted potrebuji uplne neco jineho a nedal mi na vyber.
Ja vam to hosi preju, ze mate windy a ze je mate legalne s jeste dalsimi vecmi. Kdyz jste spokojeni, tak neni co resit. Jakej je vztah tohoto faktu k unity a ubuntu? Ze vam ubuntu nevyhovovalo do ty miry, a windows do ty miry vyhovovalo, ze jste rozbili prasatko a preladili? No to je super. Takze jste vlastne ten linux ani moc nepotrebovali, ne?
No vsak na linux na "hrani s desktopem " se vyborne hodi vmware , dokonce jsou i trial verze nebo zdarma (to je pro toho rypala vedle ) a nad tim bdi "dospely" system windows :D jo trolim , ale proste historie ukazuje , ze je to tak .
Nicmene s tema vetrackama a podobne to uz ma i linux vyreseno , dokonce umi S3 suspend to ram a taky pri trose snahy a dobreho hw zlvadne hw akceleraci, takze zrovna ten linux mint mam jako dualboot na notebooku a pred nekteryma kolegama radsi ukazuju linux abych mel informace i z druhe strany barikady :))))))))
Souhlas. Ubuntu je dobrý OS, do polárních krajin bych ho preferoval před Win7.
Noťas topí jako zběsilý. Jinak se pomalu setřely rozdíly v ovládání s widlemi, což naopak považuji za dobré a mnoho věcí bylo v linuxech obecně dřív než ve widlích. Přes to všechno se mi ...buntu líbí a dokonce jsem ho v naší internetové kavárně pro důchodce zprovoznil a staříci, ke kterým patřím i já na tom surfují jako staří piráti. Ono je potřeba vidět problém z více úhlů.... Hezké dny všem.
Přesně tak. Snažil jsem se přejít na Linux několik let. Zkoušel jsem různá distra. Žádné nefungovalo na 100 procent. Mnohokrát se ani nerozjelo Live CD. Ubuntu většinou jelo. Když člověk překousnul pomalejší výkon grafiky, kdy na ATI HD3850 nejelo ani plynule video, přišla nějaká aktualizace kernelu a poté nenaběhnutí systému. Přišel jsem takhle o spoustu dat. A k těm cenám Windows ještě jednu poznámku. Když bych si za každou hodinu, co jsem strávil nastavováním, instalecí a googlováním při řešení nefunkčností napočítal 10Kč, jistě by to byla vyšší částka než za krabicovou verzi Win, které nainstaluju a můžu makat a vydělávat peníze. Ale pokud někomu stačí OpenOffice, Mozilla a popřípadě Eclipse nebo Netbeans, pak mu Linux asi stačí.
Zo zvedavosti som si včera stiahol Ubuntu a vyskúšal ho ako live CD. V zásade ho musím pochváliť, po takmer päť rokoch, čo som sa o Linux nezaujímal tu badať veľký krok v pred. Po prvý raz mi plne fungoval notebook ako taký (grafika, zvuk, dokonca sieť), po prvý krát sa na to dá pozerať (predtým som býval alergický na "vyhladzovanie" písma a amatérsky dizajn). Jediná výhrada ostáva voči poinštalačnému nastavenie fontov vo FF (drobné pätkové písmo, menšie než písma GUI), ale to sa dá ponaprávať dosť ľahko.
Na druhej strane ma prekvapila zmena filozofie oproti Ubuntu z čias Efta alebo Fawn. Predtým to bol klasický Linux s možnosťou voľby (hoci iného typu voľby, než u Windows), dnešné Ubuntu je dosť zväzujúce. Je to asi fajn prostredie pre používanie tých pár aplikácií, ktoré sa zmestia do tej ľavej lišty, ale čokoľvek navyše sa mi javí ako "nechcené" - v tej lište je málo miesta, vyhľadávanie nainštalovaných aplikácií je strašne neprehľadné.
Ale skúšal som to len chvíľu, takže už nejdem kritizovať, možno sa mýlim :-)
Sedmicky mam jen na netbooku, ale je to taky zle - jednou si mysli, ze nemam wifi, podruhe, ze nemam kameru, po treti ze nemam baterku, kterou to zrovna nabijelo :), nekdy kombinace vseho, do toho parkrat spadne LogonUI (ci jak se to jmenuje). Proste je to software, to nemuze z principu nikdy fungovat (snad krom Hello World ;-).
mě jede Debian s KDE na notebooku bez problémů včetně Optimus a baterie mi vydrží o 50% déle (4.5h místo 3h co uvádí výrobce, asi s w7, jiný MS systém na to nejde nainstalovat)... to co tady píšete jsou účelové lži... jsem rád, že se tobě podobní sdružují kolem Windows, linuxové komunitě by jste stejně jen škodili...
Naprostý souhlas...spousta chyb a řeší se kokotiny.Je to pomalé(navzdory výkřikům o rychlosti),nevzhledné,málo funkční...poslední ubuntu,které mi připadalo zajímavé,byla verze 6..od té doby to jde jen a jen dopr...každou verzi zkouším s nadějí že snad už...a pak pokorně vezmu zavděk windowsem...windows je prostě lepší ve všem,což si fanatici nepřipustí.A bohužel se to netýká jen ubuntu..zářný příklad je PClinuxos..nadějná distribuce,ve verzi 2007 téměř dokonalá,a dnes?Skoro k ničemu,prostě hnus...linux obecně jde do kopru..
Pote, co Ubuntu preslo na Unity, jsem se zacal stavat svedkem situaci, kdy mi kompletne zamrzly okna a nebyl jsem schopen delat nic nez natvrdo restartovat (CTRL+ALT+DEL nic, CTRL+ALT+BACKSPACE nic, pokus o prepnuti to terminalu CTRL+ALT+F1 nic).
Opravdu bych si pral, kdyby vyvojari okennich prostredi obecne mysleli krome vymyslenim novych ficur i na to, jak umoznit uzivateli z takovych situaci elegantne vybruslit (staci, aby zamrzla aplikace ve fullscreen na popredi, treba flash).
O vikendu jsem zaktualizoval ubuntu z 10.04 na 11.10. Proti unity jako konceptu nic nemam ale ptam se jestli jsem prilis narocny uzivatel, to neni mezi vyvojari unity jediny ktery pouziva skype? Jinak by zjistil ze kdyz zavrete okno skype tak uz nemate zpusob jak skype vyvolat zpet.
Dnes mi na primarnim monitoru zmizel ten horni panel, kde je? Jak ho dostat zpet? Pouzivam keepass coz je mono applikace, spusti se pres celou plochu a neni mozno vyvolat/nebo prekryva ten postrani panel(launch bar?).
Unity standardně skrývá "nepovolené" aplikace v traylistu. Musíte si je povolit příkazem:
gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
.
Pak už bude vidět Skype stále.
Co se týče horního panelu, zkusil bych postupovat podle tohoto návodu?
http://www.tuxgarage.com/2011/04/missing-top-and-side-panels-in-unity.html
A s Mono aplikacemi bohužel nemám zkušenosti. Snad pomůže někdo jiný.
Proč bych proboha měl uzavírat běžící aplikaci tím, že ji přetáhnu do koše? Drag&drop je složitá operace které vyžaduje precizní uživatelské chování. Ctihodní developeři by si měli přečíst aspoň nějakou knihu o základech UX, než se rozhodnou oslňovat a vymýšlet funkce stylem "tohle nikdo nemá, pojďme to tam dát".
Hned v uvodu clanku mne napadlo, ze je zde jeste ctvrta skupina uzivatelu (mozna lze spojit se skupinou 3): Ti, ktere prestalo bavit experimentovani s GUI a vratili se k Windows - ktere proste funguji.
Ano, zavani to trollingem, ale co ma obycejny uzivatel delat? Proc se ma uzivatel prizpusobovat experimentum s Unity, Gnome3 nebo pomalemu KDE? Pro novacky (tj ty, kteri nejsou poznamenani) to mozna prinosem je, ale co nestastnici, kteri pocitac pouzivaji 10-20 let? Nebo se ma bezny uzivatel - neprogramator/negeek naucit s terminalem a nainstalovat si nejake to lightweight prostredi?
A pak by mne jeste zajimalo, jaky blbec prisel s v clanku vyzdvizenou vlastnosti odstraneni launcheru z panelu - proc se u toho zavira i okno aplikace? To jsou dve naprosto odlisne udalosti: nechci jiz ikonu v panelu / chci zavrit aplikaci. Prunik techto udalosti/uzivatelskych tuzeb je nulovy. (Nebo je to snad nejaka "intuitivni" zalezitost prebrana od Apple?)
Již léta spokojeně užívám Xfce. Přesněji řečeno od doby, kdy se u KDE zbláznili a začali vydávat alfa verze jako ostré. O Gnome se je zbytečné bavit, od památného Linusova výroku to šlo do (_|_) ještě mnohem víc, než jsem si uměl představit. Dnes tam již nastavit nelze prakticky nic bez vrtání se v "regeditu", přičemž "vylepšení" spočívá v tom, že regedity máme dnes nejméně dva (dconf, gconf) a rozhraní je zcela nepoužitelné pro normální práci.
Prý "Windows - které prostě fungují"... dovol, abych se zasmál "HAHA". Na mém NTB (ASUS M50Sv) jsou WIN 7 totálně zabitý (nedostatek ovladačů, neustále vynucené aktualizace, nebezpečný systém,..). Mám je jen kvůli škole, jinak bych je nepotřeboval. Jestli se nedokážete naučit základní věci pro ovládání Ubuntu, tak bych Vás osobně neposadil ani k počítači, protože moje přítelkyně (normální user) se v tom naučila během chvilky..
<emJestli se nedokážete naučit základní věci pro ovládání Ubuntu, tak bych Vás osobně neposadil ani k počítači, protože moje přítelkyně (normální user) se v tom naučila během chvilky..
Např. ono (již zřejmě nefunkční) gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
? Tak že přítelkyni zdravím, má můj obdiv. Víte, to není o tom, že se někdo nedokáže naučit ovládat, ono není v defaultním stavu co ovládat. Míra fašizace GUI a jeho orientace na debily dosáhla takového stupně, že normálním způsobem nenastavitelné jsou naprosto běžné věci.
Ano, stačí kliknout pravým čudlíkem u hodin a vybrat, zda/kdy a které ikony se mají zobrazovat v "system tray". I pokud je zobrazování ostatních skryto, tak se k těm skrytým dostanete jedním rozkliknutím. Něco tak debilního, jako schovávat ikony "neschválených" aplikací bez jakéhokoliv GUI nastavení, to může vymyslet fakt jen GUI fašista.
ja nevim co tu furt resite nejake zaklinadlo s konzoli...v terminalu si zrobim co chci nemam s tim problem, ale pokud nechci tak nemusim...unity me sralo i nainstaloval jsem Linux Mint 12 a svete div se funguje to skvele, vsechno co bezne na desktopu delam funguje hned od instalace a kupodivu, ac to zdejsi windows trollove nejsou schopni pochopit, jsem do terminalu nelezl ani jednou
Smich Vam zakazovat nebudu. Pointa je v tom, ze k Windows si clovek sedne, a funguji (OEM, i instalovane z krabice). Paklize nefunguji, je bud chyba mezi klavesnici a zidli u Vas doma, a nebo v pracovne inzenyra dane spolecnosti, ktera podobny HW sestavila.
Pred 10ti lety byl linux z uzivatelskeho hlediska bida. Nesla sit - co ted? Jak najdu ovladac, kdyz neni ovladac pro sitovku? Kdyz uz clovek neco na druhem pocitaci nasel, musel pak mountovat disketovou mechaniku. Srandovni!
Pak se situace zlepsila, i me prislo, ze Linux ma budoucnost. Vse bylo skvele a spelo k lepsim zitrkum. Obcas nejaky bug, ale vzdy vyresen.
Pred rokem se ale vsichni zblaznili... Unity, Gnome3 a podobne experimenty. Kazda druha aktualizace (ze Stable repozitare) neco rozbila. Jeden den mi sla PCI Express, po aktualizaci konec - pady systemu. Povidate, ze jsem mel zalozit ticket? Zalozil... Po pul roce nekdo udelal duplikat, protoze chyba pretrvava i v nove verzi dane distribuce. Podobnych prihod jsem mel behem posledniho roku mnoho, a musim Vam rici, ze jsem skutecne s radosti presel k Windows, na kterych skutecne nemusim kazdy tyden resit, proc/kde/jak neco opetovne vykvetlo.
Ano, neni to pohodlne. Za ten komfort, ze se mohu venovat sve praci, a ne systemu, to ale proste stoji.
A tady jsme u jádra pudla. "Před rokem se všichni zbláznili" ... hmm, co mi ale brání v tom, abych používal svůj osvědčený a odladěný desktop? Nikdo mě nenutí experimentopvat ... nebo snad jo? Kdo? Kdysi jsem používal Afterstep jako správce oken. Jednoho dne se "zbláznil", tedy přesněji povýšil verzi a dramaticky změnil design. Nevyhovovalo mě to, takže jsem "uhnul" a od té doby používám fvwm2. Vizuálně podobné "starému" afterstepu, ovládání se od té doby trochu posunulo, takže je modernější. Dodnes používám k naprosté spokojenosti, je to už asi 10 let.
Komfort práce? Maximální. Vše funguje tak, jak já chci *). Nastavení systému jsem se v míře nezanedbatelné věnoval jednou (při přechodu Afterstep -> fvwm2) a v míře zanedbatelné 1x za dva roky - po upgrade Debianu si projdu log, jestli si něco při startu okenního manažera stěžuje víc, než je zdrávo. Pokud ano, případně pokud se změní syntaxe natolik, že něco nefunguje, opravím to. Na warningy mám další dva roky času, pokud se jimi tedy vůbec budu zabývat. Ale při označení syntaxe konfigurace jako obsolete se vyplatí udělat si během těch dvou let 5 minut času na hlášku, abych to opravil.
Vraťme se zpět o pár let a změňme OS: doba začínajících Windows Vista - nic nefungovalo jako dřív, bylo nutné dělat spousty kliček aby se člověk třeba přihlásil do VPN, ty kličky předat všem potenciálním uživatelům, no děs. A dnes? Všichni nové rozhraní používajíve Vistách a Win 7, nikdo si nestěžuje. A i kdyby si stěžoval, vrátí mu někdo původní vizuální vzhled Windows a jejich Office balíku?
Takže: nestěžuj si, že se všichni zbláznili, vyber si co ti vyhovuje a máš klid. Vyhovuje-li mi nová verze, použiju ji. Nevyhovuje? Použiju tu starší, nebo zkusím něco, co mi bude vyhovovat líp. Jo, a ještě do které kategorie patřím: Osobně jsem viděl Ubuntu s Unity jen z rychlíku, líbilo se mi to, ale jako stará konzerva dál používám stabilní Debian ... a vybírám si, občas "lobuji" za zachování některých balíků, případně si starší kousky archivuji (a souběžně s tím hledám jejich nové náhrady).
*) Básnická licence, třebas teď vím o jedné "feature" pocházející z Macu, která není ve fvwm implementována. Ale dokud jsem to na Macu neviděl, nechybělo mi to.
Obavam se, ze jste nepochopil, jak vyvoj Linuxu funguje. Stabilni odzkousena prostredi poskytuji enterprise distribuce (http://www.suse.com/products/desktop/, http://www.redhat.com/rhel/desktop/, ...). Bezne distribuce, ktere jsou zdarma, jsou skutecne z velke casti platformou, kde se testuji nove pristupy a aplikace. Tohle nikdo nezakryva, a proto mi prijde absurdni, kdyz to nekdo uvadi jako problem.
ano, to by bylo hezké
sranda skončí ve chvíli, kdy chcete nainstalovat alespoň trochu novější SW, viz třeba moje pondělní příhoda s instalací LuminanceHDR do Ubuntu LTS - co je mi jako klientovi do toho, že nějaký troll zapomněl přidat závislost na libexiv2-10, která v repo LTS není a nikdy nebude.
Pod Ubuntu abych kuli závislostem překopal polovinu balíčků, pod XP z roku 2001 bez problémů nejnovější verze...
To je v pohodě. Také stárnu a nějaké experimenty a ladění mne jen otravují.
Unity jsem zkusil asi na deset minut, přišlo mi odporné, doinstaloval do Ubuntu GnomeShell a Unity odinstaloval. GnomeShell se mi vzhledově líbí víc než rozhraní v Gnome2. Ještě je hodně co zlepšovat, ale ovládá se mi to o dost lépe než Win7 (to je subjektivní, navíc ty druhé používám leda z donucení). Kdybych měl opustit Ubuntu, půjdu bezbolestně k Debianu. Kdybych měl opustit Linux, připlatím si za Apple.
Ale pointa je, že když vám vyhovuje Windows, používejte Windows. Mě se vzhledově nelíbí, připadá mi složitější na údržbu, víc mne otravuje, vlastně s nimi neumím. Naštěstí jsme v době, kdy už vynucování operačního systému slábne. MS to sice zkouší přes zamykání HW, ale naštěstí je hromada alternativ. SW omezení jsou jen minimální. A když už jsme se toho konečně dočkali, tak přeci nezačneme toužit po tom samém z druhé strany.
Treba Gnome3 se mi vzhledove libi - horsi je to s pouzitelnosti. Nektere koncepty proste nechapu a nechci se s nimi smirit - a ani se je ucit. Podobne se obavam Metro UI ve Windows 8. Jasne, nejaky vyvoj je nutny, ale proc delat takove (r)evolucni skoky?
S udrzbou je to pak asi distribuce od distribuce. Z me zkusenosti vim, ze pouzivat stable repozitar obcas proste nestaci, a nekdy je mozna lepsi aktualizace uplne vypnout (viz ma odpoved uchechtanemu pisateli vyse).
Nejlepe na mne Linux pusobil tak pred 2mi lety - vse bylo stabilni, zadne prehnane experimentovani. Myslim, ze Linuxu trvalo dlouho, nez se dostal do tak pouzitelneho stavu. Jenze o to rychleji a prekvapiveji se zase vse zvrtlo k horsimu. Alespon takovy mam z toho deni dojem.
rekl bych, ze to je prilisna slozitost gnome shellu, ani ne tak pro uzivatele, ale vzhledem ke stavu grafickych ovladacu, je nutne implementovat nejaky fallback mod, se kterym gnome shell tak nejak nepocita nebo spis vypada uplne jinak...
ale ubuntaci chteji mit jeden destkop, aby se to prostredi dalo spojit s jejich distribuci a vypadalo to stejne ...
no a prislo jim jednodussi implementovat unity2d v qtcku nez kompletni gnome panel :)
2Jiří Eischmann:
"Od GNOME 3.4 poběží GNOME Shell i bez 3D akcelerace..." trochu pozde ne ? A to jako Canonical mel povinnost to do sve distribuce rozbehat ? Proste zjistili, ze na Gnome-shell to nenaroubuji. Zeptejte se vyvojaru Mintu, proc forkli gnome...
2Radovan Suchanek: Presne tak, proto zahodime stare gnome a vytvorime neco co je s tim starym nekompatibilni .... stare doplnky nefunguji, je potreba 3D akcelerace, atd. to mi jako zdokonalovani zabehnuteho neprijde
Mna osobne tiez unity odradil a radsej som presiel k Mintu. Ich nove Gnome 3 je celkom podarene a pacilo sa mi. Potom som skusil KDE a zostal som zatial pri nom. Nieje to uz 4.1, 4.2 ktore som skusal. Vsetko mi tu funguje, ide to rychlo (ked vypnem efekty). Takze som sa niekolkorocno oklukou dostal od mojho prveho Knoppixu znova ku KDE. Na Gnome nezanevriem, je to moja srdcovka ale momentalne potrebuje este vyzriet.
Nemám v úmysle vyvrátit túto teoriu iba ju doplním, tak ako na Ubuntu s unity možeš použiť org graf. ovládače tak isto to platí aj pre fedoru s gnome3. Okrem toho Nouveau už natoľko pokročili že si kľudne možeš zahrať hry. Všetko som to odskúšal na 8 druhoch notebookov a desktopoch z roznými konfiguráciami a všetko ide ako má, čiže nerieším :)
Výchozí prostředí je v dané distribuci většinou nejodladěnější. Možná už to aktualizace spravily, ale na podzim jsem z GNOME Shell v Ubuntu 11.10 rozhodně nadšený nebyl. Hodně lidem, kteří přispívají do GNOME včetně mně, vadí i to, že Ubuntu se čím dál více vzdaluje od vanilkového GNOME. A nezačalo to Unity, to byla až poslední kapka. Už několik let se začalo do Ubuntu dostávat čím dál více patchů oproti upstreamu, některé verze součástí GNOME byly jednu dvě verze pozadu za aktuálním GNOME atd. To se potom blbě píše dokumentace nebo překlady pro aktuální verzi... Takže důvody, proč přejít na jiné distro, existují.
Myslím že opäť súhlasím. Je smutné ako sa veľká distribúcia vzdáva zabehnutých zbraní ktoré ju dostaly do popredia najpoužívanejšej distribúcie. Ak si teraz sadne bežný uživateľ k Ubuntu Linuxu a stiahne si k nej príručku, zistí že všetko je tam inák. Bolo by naozaj načase skončiť zbytočným špekulovaním a vymýšlaním a začať zdokonalovať to, čo už tu roky máme.
mi jako pouhemu uzivateli GNOME je to fakt jedno ... :)
proc vadi lidem vzdalovani oproti vanilkovemu GNOME taky nechapu, nikdo taky nepouziva vanilkovy kernel ....
prostredi proste musi fungovat (nepada to a otevru v tom aplikaci), coz je jeden z duvodu, proc hodne lidi (vcetne me) opustilo KDE4 ... to, ze v Canonicalu si delaji co chteji je zname, ale nikdo jim to zakazat nemuze, pokud uzivatelske prostredi funguje, tak je uplne jedno jake bude ....
proc to nerict naprimo: Jestli ma byt duvod prechodu na jinou ditribuci fakt, ze GNOME je vzdaleno od upstreamu, tak to nvm na co bych mel prejit :):
1) Gnome PANEL v Ubuntu je stale ten ve verzi 2.32 a to se nejspis nezmeni, pokud to fungovalo v predchozi verzi neni duvod proc by to nefungovalo ted ...
2) Gnome SHELL v Ubuntu je vanilkove. Mam dojem, ze do nej vubec nedrbou, rekl bych, ze tam uz vanilkovejsi byt nemuze :)
Nějak jsem z článku ani diskuze nepostřehl, jestli vývojáři přidali možnost odstranit pro mě největší (a v rozhodování ohledně používání Unity fatální) vlastnost, že při maximalizovaném okně (u mě téměř vždy) se launcher (ten pruh vlevo) neustále skrývá.
Osobně by mi vyhovovalo, kdyby byl stále navrchu a maximalizované okno by bylo o ten kousek zleva menší. Jde to už, nebo půjde, nebo ne ?
presne !! Lepe bych to nevyjadril !! sem v te skupine take a rikam si proc sem na toho maca nepresel uz pred lety...tolik casu co sem spalil vobchazenim kdejakejch nedodelku a bugu..no ted si aspon rikam ze lepsi prejit pozde nez vubec...ale neberte to jako ze linux je spatnej, to ne linux je dobrej jen ty distra stojej za hovno, na servru je porad nejlepsi
Jak dlouho ještě budu muset na Internetu číst takovéhle žvásty: "Vývojáři Unity stále zastávají teorii, že Unity je tak skvělé, že nepotřebuje téměř žádná nastavení."
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/11/ubuntu-desktop-designers-clarify-on-configurability/
Kdyby zachovali standardni koncept linuxu, totiz to, ze si muze vybrat, unity by si lidi vyzkouseli, par by si ho nechalo ale protoze je to nedodelany zmetek, by vetsina zustala pri starem a cekali by az to dodelaji a nebude to padat.
Navic unity je podle me pro normalni uzivatele jako delany. Tj. pro normalniho cloveka ktery zapne pocitac a chce na nem neco delat pro svuj ucel. A ne ladit system k obrazu svemu, ne hledat proc toto zarizeni nefunguje.
Bohuzel unity jeste nefunguje takze jsem ho nemohl nasadit pro tyhle lidi, kde mam stale stary ubuntu, protoze proste by me zastrelili, kdybych jim tam toto nainstaloval.
Naopak pro linuxaka je unity fuj, nejde tam nic nastavit, neni zadny vyber, okna se oteviraji jak chteji (proc se otevre v chromu na celou obrazovku?), kdyz uz si neco nastavim (prave tlacitko mysi na ikone domaci slozky) tak to nefunguje, po nastaveni 3d v compizu se to cele rozesere, a uz nevrati zpet do stejne podoby, proste des a hruza, jak tohle mohli vydat jako stabilni verzy?
Tyhle veci, ze vyvojari testuji na uzivatelich jsem vzdy kritizoval na ms ale bohuzel ted to dela i ubuntu fakt fuj.
A co takhle vyzkoušet unity na dotykovém displeji? http://www.youtube.com/watch?v=q25lYk75dcA
Nebo místo tabletu si představte mini notebook s klávesnicí a dotykovým (třeba HP Mini 5130 - to je živná půda pro Unity).
Jednak dotykový displej ľudia príliš nechcú so žiadnym OS (aspoň nie pre prácu), jednak mnohé vlastnosti Unity budú zrejme otravné aj tam. To, či si OS zapamätá poslednú pozíciu okna, alebo mu natvrdo vnútim otvárať okno maximalizované, to asi dotykový displej veľmi nevyrieši.
Ale čiastočne súhlasím, Unity na mňa pôsobí ako OS pre jednoúčelové zariadenie. Mám tam napevno pár programov a výrobca odo mňa chce, aby som nič nemenil, ani nespúšťal "systémové kraviny", ktoré musím najprv vyhľadať, pretože ich spustím možno 5 krát za život.
toz super, po updatu mi nefunguje wifina na compaq mini 110.. klasicka odrbavacka
"sudo apt-get install --reinstall bcmwl-kernel-source" a reboot (ktera mi pomohla po prvni instalaci 11.10) mi nezabira, Broadcom STA driver sice krasne sviti ze je funkcne naistalovan, lec wifi neexistuje... este jednou ze zvedavosti juknu na nejakou vychytavku, kdyz mi to funguje.. damned..
Ako pisal jeden prispievatel vyssie, totalne ma vytocilo, ze mi upgrade Ubuntu nedal na vyber a znicil vsetko co sa dalo v prospech Unity. Tak som zahodil cele Ubuntu, vratils a k Debianu (wheezy). Chvilku to trvalo, kym sa mi podarilo rozchodit moj novy notebook, mal som problemy s wifi, grafickou kartou a podobne, ale po par pokusoch som to dal. Gnome som zrusil a pouzivam Fluxbox,
Som maximalne spokojny.
Z