Hned v uvodu clanku mne napadlo, ze je zde jeste ctvrta skupina uzivatelu (mozna lze spojit se skupinou 3): Ti, ktere prestalo bavit experimentovani s GUI a vratili se k Windows - ktere proste funguji.
Ano, zavani to trollingem, ale co ma obycejny uzivatel delat? Proc se ma uzivatel prizpusobovat experimentum s Unity, Gnome3 nebo pomalemu KDE? Pro novacky (tj ty, kteri nejsou poznamenani) to mozna prinosem je, ale co nestastnici, kteri pocitac pouzivaji 10-20 let? Nebo se ma bezny uzivatel - neprogramator/negeek naucit s terminalem a nainstalovat si nejake to lightweight prostredi?
A pak by mne jeste zajimalo, jaky blbec prisel s v clanku vyzdvizenou vlastnosti odstraneni launcheru z panelu - proc se u toho zavira i okno aplikace? To jsou dve naprosto odlisne udalosti: nechci jiz ikonu v panelu / chci zavrit aplikaci. Prunik techto udalosti/uzivatelskych tuzeb je nulovy. (Nebo je to snad nejaka "intuitivni" zalezitost prebrana od Apple?)
Již léta spokojeně užívám Xfce. Přesněji řečeno od doby, kdy se u KDE zbláznili a začali vydávat alfa verze jako ostré. O Gnome se je zbytečné bavit, od památného Linusova výroku to šlo do (_|_) ještě mnohem víc, než jsem si uměl představit. Dnes tam již nastavit nelze prakticky nic bez vrtání se v "regeditu", přičemž "vylepšení" spočívá v tom, že regedity máme dnes nejméně dva (dconf, gconf) a rozhraní je zcela nepoužitelné pro normální práci.
Prý "Windows - které prostě fungují"... dovol, abych se zasmál "HAHA". Na mém NTB (ASUS M50Sv) jsou WIN 7 totálně zabitý (nedostatek ovladačů, neustále vynucené aktualizace, nebezpečný systém,..). Mám je jen kvůli škole, jinak bych je nepotřeboval. Jestli se nedokážete naučit základní věci pro ovládání Ubuntu, tak bych Vás osobně neposadil ani k počítači, protože moje přítelkyně (normální user) se v tom naučila během chvilky..
<emJestli se nedokážete naučit základní věci pro ovládání Ubuntu, tak bych Vás osobně neposadil ani k počítači, protože moje přítelkyně (normální user) se v tom naučila během chvilky..
Např. ono (již zřejmě nefunkční) gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
? Tak že přítelkyni zdravím, má můj obdiv. Víte, to není o tom, že se někdo nedokáže naučit ovládat, ono není v defaultním stavu co ovládat. Míra fašizace GUI a jeho orientace na debily dosáhla takového stupně, že normálním způsobem nenastavitelné jsou naprosto běžné věci.
Ano, stačí kliknout pravým čudlíkem u hodin a vybrat, zda/kdy a které ikony se mají zobrazovat v "system tray". I pokud je zobrazování ostatních skryto, tak se k těm skrytým dostanete jedním rozkliknutím. Něco tak debilního, jako schovávat ikony "neschválených" aplikací bez jakéhokoliv GUI nastavení, to může vymyslet fakt jen GUI fašista.
ja nevim co tu furt resite nejake zaklinadlo s konzoli...v terminalu si zrobim co chci nemam s tim problem, ale pokud nechci tak nemusim...unity me sralo i nainstaloval jsem Linux Mint 12 a svete div se funguje to skvele, vsechno co bezne na desktopu delam funguje hned od instalace a kupodivu, ac to zdejsi windows trollove nejsou schopni pochopit, jsem do terminalu nelezl ani jednou
Smich Vam zakazovat nebudu. Pointa je v tom, ze k Windows si clovek sedne, a funguji (OEM, i instalovane z krabice). Paklize nefunguji, je bud chyba mezi klavesnici a zidli u Vas doma, a nebo v pracovne inzenyra dane spolecnosti, ktera podobny HW sestavila.
Pred 10ti lety byl linux z uzivatelskeho hlediska bida. Nesla sit - co ted? Jak najdu ovladac, kdyz neni ovladac pro sitovku? Kdyz uz clovek neco na druhem pocitaci nasel, musel pak mountovat disketovou mechaniku. Srandovni!
Pak se situace zlepsila, i me prislo, ze Linux ma budoucnost. Vse bylo skvele a spelo k lepsim zitrkum. Obcas nejaky bug, ale vzdy vyresen.
Pred rokem se ale vsichni zblaznili... Unity, Gnome3 a podobne experimenty. Kazda druha aktualizace (ze Stable repozitare) neco rozbila. Jeden den mi sla PCI Express, po aktualizaci konec - pady systemu. Povidate, ze jsem mel zalozit ticket? Zalozil... Po pul roce nekdo udelal duplikat, protoze chyba pretrvava i v nove verzi dane distribuce. Podobnych prihod jsem mel behem posledniho roku mnoho, a musim Vam rici, ze jsem skutecne s radosti presel k Windows, na kterych skutecne nemusim kazdy tyden resit, proc/kde/jak neco opetovne vykvetlo.
Ano, neni to pohodlne. Za ten komfort, ze se mohu venovat sve praci, a ne systemu, to ale proste stoji.
A tady jsme u jádra pudla. "Před rokem se všichni zbláznili" ... hmm, co mi ale brání v tom, abych používal svůj osvědčený a odladěný desktop? Nikdo mě nenutí experimentopvat ... nebo snad jo? Kdo? Kdysi jsem používal Afterstep jako správce oken. Jednoho dne se "zbláznil", tedy přesněji povýšil verzi a dramaticky změnil design. Nevyhovovalo mě to, takže jsem "uhnul" a od té doby používám fvwm2. Vizuálně podobné "starému" afterstepu, ovládání se od té doby trochu posunulo, takže je modernější. Dodnes používám k naprosté spokojenosti, je to už asi 10 let.
Komfort práce? Maximální. Vše funguje tak, jak já chci *). Nastavení systému jsem se v míře nezanedbatelné věnoval jednou (při přechodu Afterstep -> fvwm2) a v míře zanedbatelné 1x za dva roky - po upgrade Debianu si projdu log, jestli si něco při startu okenního manažera stěžuje víc, než je zdrávo. Pokud ano, případně pokud se změní syntaxe natolik, že něco nefunguje, opravím to. Na warningy mám další dva roky času, pokud se jimi tedy vůbec budu zabývat. Ale při označení syntaxe konfigurace jako obsolete se vyplatí udělat si během těch dvou let 5 minut času na hlášku, abych to opravil.
Vraťme se zpět o pár let a změňme OS: doba začínajících Windows Vista - nic nefungovalo jako dřív, bylo nutné dělat spousty kliček aby se člověk třeba přihlásil do VPN, ty kličky předat všem potenciálním uživatelům, no děs. A dnes? Všichni nové rozhraní používajíve Vistách a Win 7, nikdo si nestěžuje. A i kdyby si stěžoval, vrátí mu někdo původní vizuální vzhled Windows a jejich Office balíku?
Takže: nestěžuj si, že se všichni zbláznili, vyber si co ti vyhovuje a máš klid. Vyhovuje-li mi nová verze, použiju ji. Nevyhovuje? Použiju tu starší, nebo zkusím něco, co mi bude vyhovovat líp. Jo, a ještě do které kategorie patřím: Osobně jsem viděl Ubuntu s Unity jen z rychlíku, líbilo se mi to, ale jako stará konzerva dál používám stabilní Debian ... a vybírám si, občas "lobuji" za zachování některých balíků, případně si starší kousky archivuji (a souběžně s tím hledám jejich nové náhrady).
*) Básnická licence, třebas teď vím o jedné "feature" pocházející z Macu, která není ve fvwm implementována. Ale dokud jsem to na Macu neviděl, nechybělo mi to.
Obavam se, ze jste nepochopil, jak vyvoj Linuxu funguje. Stabilni odzkousena prostredi poskytuji enterprise distribuce (http://www.suse.com/products/desktop/, http://www.redhat.com/rhel/desktop/, ...). Bezne distribuce, ktere jsou zdarma, jsou skutecne z velke casti platformou, kde se testuji nove pristupy a aplikace. Tohle nikdo nezakryva, a proto mi prijde absurdni, kdyz to nekdo uvadi jako problem.
ano, to by bylo hezké
sranda skončí ve chvíli, kdy chcete nainstalovat alespoň trochu novější SW, viz třeba moje pondělní příhoda s instalací LuminanceHDR do Ubuntu LTS - co je mi jako klientovi do toho, že nějaký troll zapomněl přidat závislost na libexiv2-10, která v repo LTS není a nikdy nebude.
Pod Ubuntu abych kuli závislostem překopal polovinu balíčků, pod XP z roku 2001 bez problémů nejnovější verze...
To je v pohodě. Také stárnu a nějaké experimenty a ladění mne jen otravují.
Unity jsem zkusil asi na deset minut, přišlo mi odporné, doinstaloval do Ubuntu GnomeShell a Unity odinstaloval. GnomeShell se mi vzhledově líbí víc než rozhraní v Gnome2. Ještě je hodně co zlepšovat, ale ovládá se mi to o dost lépe než Win7 (to je subjektivní, navíc ty druhé používám leda z donucení). Kdybych měl opustit Ubuntu, půjdu bezbolestně k Debianu. Kdybych měl opustit Linux, připlatím si za Apple.
Ale pointa je, že když vám vyhovuje Windows, používejte Windows. Mě se vzhledově nelíbí, připadá mi složitější na údržbu, víc mne otravuje, vlastně s nimi neumím. Naštěstí jsme v době, kdy už vynucování operačního systému slábne. MS to sice zkouší přes zamykání HW, ale naštěstí je hromada alternativ. SW omezení jsou jen minimální. A když už jsme se toho konečně dočkali, tak přeci nezačneme toužit po tom samém z druhé strany.
Treba Gnome3 se mi vzhledove libi - horsi je to s pouzitelnosti. Nektere koncepty proste nechapu a nechci se s nimi smirit - a ani se je ucit. Podobne se obavam Metro UI ve Windows 8. Jasne, nejaky vyvoj je nutny, ale proc delat takove (r)evolucni skoky?
S udrzbou je to pak asi distribuce od distribuce. Z me zkusenosti vim, ze pouzivat stable repozitar obcas proste nestaci, a nekdy je mozna lepsi aktualizace uplne vypnout (viz ma odpoved uchechtanemu pisateli vyse).
Nejlepe na mne Linux pusobil tak pred 2mi lety - vse bylo stabilni, zadne prehnane experimentovani. Myslim, ze Linuxu trvalo dlouho, nez se dostal do tak pouzitelneho stavu. Jenze o to rychleji a prekvapiveji se zase vse zvrtlo k horsimu. Alespon takovy mam z toho deni dojem.