Reakce tady, na Phoronixu i jinde svědčí o tom, že Unity má spoustu spokojených uživatelů, kteří by o něj neradi přišli, a je tudíž reálná naděje, že přežije a bude se vyvíjet dál jako komunitní projekt. Třeba se časem dočkáme i varianty Ubuntu Unity, tak jako bylo Ubuntu GNOME. Mám z toho radost a je to další ukázka toho, že open source model je lepší, než proprietární.
Nie je to celkom pravda, existuje port pre Gentoo https://wiki.gentoo.org/wiki/Unity , nikdy som ho však neskúšal, v Gentoo mám väčšinou KDE5, prípadne xfce.
o moznosti oklesteneho Unity do Arch tedy spis tady: https://wiki.archlinux.org/index.php/unity
je tam ale (logicky) upozorneni ze to nahrazuje ruzne systemoveho knihovny takze se muze celej system po$rat ;)
Spustu lidí, si pamatuji, ještě nakrkl ten nápad zaintegrovat vyhledávání na Amazonu do Ubuntu. Vím, vypnout se to dalo lehce, ale ta pachuť tak lehce nemizí . . .
Nicméně nevím už jak je to teď, ale Ubuntu bylo dříve docela žravé a rozhodně neběželo na starších strojích tak plynule jako jeho alternativy s jinými grafickými prostředími. Čím to je, nebo bylo, pak ani nijak nezajímá . . .
+ Arch, Gentoo
zajimavej prehled co kdy z ceho kam je tu:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg
Keď som mojej krajšej polovičke oznámil, že Unity končí a o rok bude musieť mať iné prostredie na notebooku, tak bol oheň na streche. Nakoniec sme sa dohodli na tom, že zostane na 16.04LTS pokiaľ neskončí podpora a dovtedy sa to celé nejak "utrasie". Tento článok ma utvrdzuje v tom, že Unity naozaj celkom nekončí.
Jsem srdcový fanda Shuttlewotha, Canonicalu, Ubuntu, Unity a Touch zvlášť. Jak se mi kdysi ulevilo, maje jakéstakés povědomí, že existuje nějaký Linux, když jsem si koupil knížku pana Bíbra Ubuntu 10.04 LTS a zbavil se tak Vist! Od té doby ubuntím. Mám i ten tablet M10 s UT a říkám, že kdyby se dál vyvíjel, byl by to normálně a dobře použitelný ekvivalent ostatních dotekových OS. Zvláště konvergence už teď funguje velmi dobře. Podle bylo logické, že soukromá společnost Canonical se potřebuje dostat do černých čísel a že potřebuje Ubuntu dostat do širokého povědomí- podle mě tedy byl vývoj Miru logický, jestli se mělo vytvořit jednotné prostředí pro jakýkoliv druh harwaru-jsem le počítačová lama, tak nevím, jestli to nešlo i s dosavadními technikami. Šance rozšířit Ubuntu do světa byla skoro vždy takřka nulová, to je druhá věc. Canonical by podle mě musel přijít s nějakou převratnou elektronickou hračkou (jako kdysi Apple s tabletem nebo smartphonem), co by ostatní neměli a lidi by to chytlo. Tím by získali náskok a UT by se mohlo rozletět do světa. Takže shrnuto- jsem smutný z takového konce a moc si přeju, aby to nakonec třeba neumřelo úplně a nějak pokračovalo dál. A Shuttlewothovi přeju ta černá čísla konečně... :-)
To může říct akorát někdo, kdo používá Linux pár let. Ano, Ubuntu za poslední léta tahalo k Linuxu řadu nováčků a díky mu za to, ale že by to přišlo až s ním? Před 10+ lety se to samé říkalo o Mandraku a ještě před ním o Red Hat Linuxu. A stejně jako i tehdy má desktopový Linux pořád +/- 1-2 %, takže ty "masy" jsou relativně pořád stejné.
Až na to, že dneska má počítač ve vyspělém světe opravdu snad každý, nebo je nějaký poměrně snadno dosažitelný přes rodiče, školu/ univerzitu, knihovnu, kamaráda, charitu atd. podle možností.
To 1 % je v absolutních číslech několikrát větší, než bylo v roce 2002 nebo tak, kdy skutečně Red Hat a spol. byli tahouni a přicházely i odpovídající (chytré) reklamy.
Linux je dnes v intelektuálních kruzích v podstatě část hlavního proudu a už se nemusíte zamýšlet, jestli je člověk, kterému o např. Ubuntu vykládáte akademik nebo dokonce informatik. Jistě, uklízečka/ dělník si to asi sama od sebe nenainstaluje, protože by si nenainstalovala ani Windows. Prostě to není to, v čem jsou jejich silné stránky a ještě že, protože kdyby si každý IT dělal sám, tak by to byla 1. katastrofa a 2. bychom my informatici umřeli hlady.
Ještě je pár lidí, kteří o Linuxu, free and open source software nebo v menší míře BSD slyšeli, ale vůbec to nechápou, není to pro ně hmatatelné. Hodně informatiků neumí pracovat ani základním způsobem s příkazovou řádkou jak na Windows tak na distribucích Linuxu či *BSD.
Kromě toho, málokdo opravdu chápe základní koncepty z informatiky, užitečné pro každodenní život s počítačem. Třeba asymetrická kryptografie se i hodně vzdělaným lidem, akademikům jiných oborů, vysvětluje dost špatně.
Skoro bych řekl, že pro profesionály už nějakou dobu začíná být i *BSD a možná ještě Illumos -> SmartOS, OmniOS, OpenIndiana (dříve distribuce OpenSolaris) skutečná alternativa i na aktuálním hardwaru. Takové FreeBSD či OpenBSD se jistě může ukázat jako robustnější alternativa pro určitá nasazení.
pouzivam GNU/Linux 22let a rikam jednoznacne "Ubuntu pritahlo ke GNU/Linuxu vice lidi nez vsechna ostatni distra dohromady", v te dobe o ktere mluvis bylo to spis to <=1% ale hlavne z MNOHEM mensiho poctu lidi co pouzivali PC(/NB), takze v absolutnich cislech ty masy pak pritahovalo prave Ubuntu, mohl ses na ulici zeptat nahodnych lidi a cast z nich Ubuntu znala, o Mandraku by na tebe koukali ze to v zivote neslyseli ;)
to sou zas kecy :) Snap je pro ne dale priorita cislo jedna....
Upstart byl spoustu let vybornou nahrada stavajicich initu co umel auto restartovat sluzby, hlasit status, startovat paralelne, reseni zavislosti... => takze vetsinu toho proc vzniknul systemd (mysleno kdyz slo jen o ten init)... takze Upstart byl dotazen do konce vyborne, stale v Ubuntu 14.04LTS je mozne ho videt jak s nim nastartuje system za ~5vterin... takze tehdy se mohlo rict, proc nekdo zacal systemd na vlastnim pisecku, kdyz v te dobe byl dostupnej Upstart ? (pisu jako protireakci toho ze Canonical si delal to "sve". To ze ty duvody nekdo mel, nebo obecne ze kdokoliv muze mit potrebu delat neco sve a nemel by to byt zadny problem neresim)
asi tu zpravicku spatne ctes, neni receno ze "neni zadny problem" ale ze stavajici problem je mozne resit jako A nebo jako B, oboje bude muset nekdo naprogramovat, oboje ma sve plusy a minusy a oboje bude nasobne komplikovanejsi nez kdyz Unity8 je provazane s Mir jakozto oba produkty stejneho tvurce ktery nema svazane ruce pri implementaci vlastnosti ktery u jednoho nebo druheho pro prvni nebo druhe potrebuje...
Canonical se z pocatku snazil vyuzit Wayland, a s jeho vyvojarema komunikoval, vlastnosti ktere ve Waylan potreboval jeho tvurci odmitali, takze se musel vydat cestou vlastniho reseni, je to normalni, logicke a bezne,..
Budu mluvit teď o linux desktopu. Věčné války, které pracovní prostředí je lepší...v důsledku to je jedno, protože důvody/překážky k přechodu na linux jsou stále stejné - málo profi aplikací, skoro na každém kroku nějaký bug, hw ovladače grafik stále nic moc a roztříštěnost snad všeho. To jsou moje zkušenosti. Pro základní domácí práci web/email/videa asi stačí. Cokoliv více - tvorba multimédií, specializované aplikace skoro vůbec. Jako fakt není důvod proč přecházet z Win 7/8/8.1 - fungují super a hafo aplikací. Win 10 jsou zatím docela kontroverzní. Až skončí podpora Win 7, tak si myslím, že linux má šanci trochu povýšit podíl na desktopech. Lidi musejí mít důvod k přechodu a ten já zatím nevidím.
take mluvim o desktopu ( u serveru je to samozrejme mnohem dele a mnohem lepsi)...
~99% uzivatelu ma pozadavky ktere GNU/Linux uz nejakych 5(-10)let zpet v pohode plni...
podpora HW je na vysoke urovni, casto lepsi nez s Windows, kde se naopak musim resit instalace ovladace pritom s GNU/Linux funguje out-of-box i ruzne speciality jako touchscreen, wwan a pod... (a to uz pri pusteni LiveCD/USB)...
s GNU/Linux maji uzivaele zaroven narozdil od Windows bezproblemovo udrzbu, aktualizace (rychle, bez nustnosti (nekolika) restartu (az na vyjimku jadra)), instalace programu na tuknuti (stejne jako maji s telefon/tablet s Android/iOS), snadne prendani HDD do jineho pocitace bez potreby preinstalace systemu, atd, atd, atd...
Vím, že některý věci v linuxu jsou lepší.
Instalace softu, který není v repozitáři je často potřeba terminálu.
Roztříštěnost - tenhle soft je jen pro tuhle a nebo tuhle distribuci (např. Davinci Resolve 12.5).
Skoro žádný pořádný software mimo IT odvětví - zkuste si na linuxu vytvářet videa, skládat/nahrávat hudbu, diagnostikovat auto, vyvíjet elektroniku atd. - jako lepší se to, ale stále nic moc oproti konkurenčím OS.
Dokud se za desktop na linuxu nepostaví velká firma, tak bude stále jen pro fanoušky a nadšence.
Taky by mě zajímalo, jak je to z pohledu vývojářů - pro jaký OS je příjemnější vývoj.
Ono by stačilo, kdyby jedna velka fa přestala uplácet ostatní korporace.
Všechnen SW který potřebuji běžel dříve na IRIXu a na Widlous byl portován později. Jen v CGI se velcí kluci vzbouřili a 3Dčka i ostatní SW si na Linucha vydupali. Dnes už je to zde standard, ktery ignorují jen amatéři. Dokonce dnes Blackmagic konečně dopsal nativni UI pro Mayu Fusion / Digital Fusion / Fusion, která byla v dobách SiliconGraphics a Eyeonline jen pro Widle. Asi proto že velcí v CGI sami umí dobře programovat a nenechají se oblbnout a podplatit jako třeba IT manageři v automotive. Tam jsem zažil i peklo jmenem Vista.
Taky by mě zajímalo, jak je to z pohledu vývojářů - pro jaký OS je příjemnější vývoj
OT:
Pisu v C++ (pouzivam Qt, Cmake) a postupne jsem prestal na Linuxu vyvijet, i kdyz moje aplikace porad prelozit na Linuxu jde.
Presel jsem na windows protoze:
- MSVC ma vyborny debuger (s podporou Qt)
- MSVC uz obstojne podporuje C++11
- delat balik pro kazdou distribuci je opruz. Delat MSI balik je jeste vetsi opruz, ale staci to udelat 1x.
- na kazde distribuci se ta sama knihovna jmenuje jinak(boost, loki, qscintilla)
- kazda distribuce ma trochu jine(nekdy i dost silene) pozadavky na zacleneni baliku
- cmake by mel byl multiplatformni a zpetne kompatibilni, ale rozsah verzi cmake na bezne pouzivanych distribucich je obrovsky
- gentoo nepodporuje QT5, anebo podporuje, ale napr. qscintilla existuje pouze ve verzi pro qt4
- udrzovat podporu pro qt4 je opruz
- ta cast boost-u kterou pouzivam(singleton,spirit a par dalsich blbosti) byvala header only knihovna. Od verze 1.60 ale musim linkovat i nejake boost libs. Jmena boost libs se lisi na kazde distribuci
- Debian/Ubuntu g++ (libstdc++) pridalo do ABI verzovani symbolu podle verze C++ standartu(Cxx11). Cimz rozbilo kompatibilitu s Clang. Nemam duvod pouvat Linux, kdyz nemuzu kompilovat Clang-em.
Porad jeste bootuju do Linuxu, kdyz napr chci pouzit valgrind. Podobny free nastroj na Windows chybi.
Jinak ale programuju na Windows, msi balicky davam na SF. Politiku v distribucuch neresim a nikdo mi do niceho nekeca.
Zajímavé, ale realisticky stačí aby běžela fedora/centos (rpm) a resp. ubuntu/debian (deb). Ten zbytek si věci vyřeší, když budou chtít a budou dostupné zdrojáky. Opravdu se nedá říct, že Gentoo je mainstrem, ale respektuji Vás za to, že jste se snažil. Pro hardcore vývojaře je Gentoo asi dobrá platforma spíš z hlediska vývoje...
To balíčkování se jistě dá zautomatizovat. Taky věřím tomu, že GDB by uměl taky dobře debugovat. Respektuji Vaše preference, aspoň jste je zdůvodnil a alternativy jistě znáte. Je fajn, když Vám to vyhovuje.
- k instalaci softu co neni repozitari neni nutny terminal, ale je to rychlejsi, muzes ale pustit mysi program "Software & Aktualizace" mysi tuknout na pridat zdroj, mysi tam zkopirovat adresu repositare, pri odchodu na tebe vyzkoci graficke okno oznamujici ze po pridani repositare je vhodne provest obnovu a nabidne ti tlacitko Obnovit na ktere tuknes mysi...
https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Ubuntu#Adding_Personal_Package_Archives_.28PPAs.29
pripadne muzes nainstalovat graficky "PPA Manager" ktery ti umoznuje vyhledavat v dostupnych PPA balicky a nasledne pridavat repositare opet mysi, bez potreby prekopirovat adresy
https://www.linux-mint-czech.cz/y-ppa-manager/
roztristenost - ani nevis jak se tohle slovo ma trollama pouzivat ;) to ze nejaky sw neni pro tvoji distribuci je vec tvurce sw a/nebo zpravce balicku te distribuce
sam nepouzivam, ale vim ze existuji programy na strih videa, na tvorbu treba Blender, na hudbu strih/tvorbu hudby, na autodiagnostiku...
ze neni SW "mimo IT odvetvi" ? to je cistej hlod, nebo si ujasni co je to IT odvetvi ;)
GNU/Linux je, jak sam uznavas abys to pak zazdil, vhodny uz roky pro vetsinu uzivatelu, nikoliv pro fanousky a nadsence, to bylo v minulem stoleti... ;)
myslim ze z pohledu vyvojaru je vhodnejsi GNU/Linux nebo OSX, z pohledu patlalu/matlalu je vhodnejsi Widnows ;)
jeste k tomu DaVinci Resolve, nezkousel sem ale tady je videonavod (tedy jiste idealni pro Windows uzivatele co potrebuji videonavod na kazdej psouk ;) video ma 2.5minuty takze to jiste neni nic komplikovaneho...
a jestli se musi neco nekam psat? to je nakonec ukon co zvladne kazda sekretartka levou zadni... ;)
kdyz vezmu GNU/Linux ISO, hodim na USB, nastartuju v rezimu Live na ruznem HW tak vsude mi funguje veskery HW vcetne touchscreen(*1) a WWAN, vcetne ruznych hotkey... kdyz to same udelam s Windows (resp. tam ani nemam rezim Live) po instalaci nemam dostupny WWAN, Touchscreen a casto ani Wifi a Ethernet pripadne graficka jde v nizkem rozliseni, hotkey nefungujou, nezobrazuje se OSD apod...
*1) touchscreen ruzneho druhu: kapacitni, resistivni, wacom vrstva, inrfrared
Stačí mít Win 10 připojené k internetu a ovladače se stáhnou samy.
Jinak to, že má linux skoro všechny ovladače v jádře stále není důvod k přechodu na něj.
Až bude vymakaný Wayland, Flatpak, optimus, dodělány chybějící nebo limitující nastavení přes GUI a hlavně lepší podpora HW a SW, tak teprve potom může mít linux potenciál na desktopech pro většinu technicky méně zdatných lidí.
Žabomyší války mezi KDE, GNOME, UNITY atd. jsou úplně jedno!
Celková použitelnost linuxu na desktopech oproti Win nebo Mac je stále malá. Technický vychytávky linuxu BFU nezajímaj.
a jak stahnou ovladace pro Wifi a Ethernet? telepaticky nebo pres irda spojeni s nokia 6310i za 2 mesice ? ;)
neje o technicke vychytavky, stacilo by kdyby BFU chtel mit funkcni aktualizace, nemit potrebu restartovat, neodevzdavat prava na sva veskere data a pim do Microsoftu apod... jak uz sem psal 99% uzivatelum muze uz 5-10let na Desktopu plnit GNU/Linux bezproblemu... LibreOffice, Chrome/ium nebo Firefox, Thunderbird, VLC, Clementine, Audacious, GIMP, a nejaky multiplatformni videoeditor muzou mit na GNU/Linux stejne jako na Windows a nejaky prohlizec obrazku/fotek... a nezapomenout na Solitaire a Mini ;)
Win 10 obsahují daleko více ovladačů než např. Win 7. Síťovka a ovladače od základní desky my jely out of box.
Linux se lepší, ale stále to není ono. Jak jsem psal, konec podpory pro Win 7 bude pro linux důležité období. Do té doby není důvod přecházet z Win7/8/8.1.
99% uživatelů je hodně nadnesené číslo o tom se můžeme pouze dohadovat - statisticky to jsou cca 2-3% :-).
Nezapomínejte na HW problémy - tiskárny (stav inkoustů), update map do GPS navigací, jednoduchost formátovaní USB flashky apod.
Linuxu fandím, hlavně kvůli podpoře free a open source, ale na přechod je zatím brzy.
Win10 krome vice ovladacu obsahuji i vice sledovacich nastroju, berou uzivateli vice prav na jeho data, jsou obecne proste vice na h0vn0, to ze je tam vice ovladace uz je pak pro racionalne uvazujiciho nezaslepence irelevantni :) ja psal prave o zkusenosti s Win7SP1 kdy po instalaci nemam funkcni sit na 6let starem mainstream notasu (Thinkpad X220) ale ze zkusenosti to vice/mene plati i pro dalsi Thinkpad/Dell/HP...
99% NENI nadnesene cislo, ja nemluvil o tom kolik lidi ho pouziva, ale kolik lidi by bezproblemu MOHLO pouzivat... to ze ty do tech co ne pocitas lidi co maji ukradenej Photoshop na orez fotek z dovolene je tvuj problem ;)
stav inkoustu? to mi nikdy poradne nechodilo ani ve Windows, proste dokud to tisklo tak stav byl ok a nebo sem obcas vyjel statistiku tiskarny ;)
mapy do GPS navigace? naposledy sem aktualizoval jednu navigaci co ve Windows trvalo strasne dlouho tahani a pri preruseni zaclo vse pak tahat znovu, takze sem vlezl na web vyrobce, otevrel stranku s mapama, ze zdrojaku stranky vytahl seznam url pro ~30 souboru, stahl je wgetem (resume podporovane) a hodil do navigace z GNU/Linuxu pres USB mass storage... ;)
jednoduchost formatovnai USB flasky? :-D sorry, ale to zvladne v GNU/Linuxu i cvicena opice ;)
http://gamblisfx.com/wp-content/uploads/2014/07/gnome-disk-utility.png
"Do té doby není důvod přecházet z Win7/8/8.1."
zasadni nepochopeni, duvod prechazet je uz daavno a to ten nepouzivat NEsvobodny, NEotevreny, NEnormalni system od NEmoralni spolecnosti... to ze Microsoftem vymytej mozek to nevidi je pak bohuzel jina vec...
Mě nedělá potíže používat linuxu i na pokročilejší úrovni. O fylozifii a praxi free softwaru vím a taky se mi nelíbí špehování. Realita pro mě je taková, že v linux nemám adekvátní náhradu softwaru a win je uživatelsky pro mě zatím přívětivější s menším počtem bugů.
Asi máte jiné zkušenosti. Hodlám se k linuxu vrátit, až bude ukončena podpora Win 7, zatím ne, nemám důvod.
Zkuste přejít, skutečně se odhodlat a přejít třeba na měsíc. Pokud je něco nepřekonatelný problém, virt-manager a KVM umí Windows velmi dobře virtualizovat. Jinak samozřejmě můžete napsat do diskuze a lidi myslím celkem rychle a kvalifikovaně poradí.
Stav inkoustů jsem sice řešil, ale nakonec to bylo triviální, přidat uživatele do skupiny LP a doinstalovat prográmek.
Formátování flashky:
fdisk/gdisk a potom zhruba sudo mkfs... /dev/sd... podle souborového systému.
Updaty map do GPS navigací jsou tedy specialitka, ale u většiny lidí to dnes řeší mobil a připojení na wifi...
na format flasky pro BFU neni idealni radit prikaz (i kdyz je to pro pokrocileho uzivatele mnohem snadnejsi/rychlejsi) ale treba ten mnou zminovanej grafickej spravce disku... zminuju se tam i o navigaci ktera (v zavislosti na schopnosti vyrobce) lze aktualizovat tak snadno jako "nahrat MP3 do prehravace" (co zje opet totalne BFU levazadni)...
Ještě si vzpomínám na dobu, kdy jsem si myslel, že operační systém pro smrtelníky na desktop = Windows a teď vím, že jsem se mýlil už tehdy. Nikdo mi ale tak nějak "ten Linux" nevysvětlil, nikdo mi neřekl, co je opravdu ta největší výhoda a nikdo mi neřekl, jak si to mám nainstalovat a co co znamená. Rozuměl bych tomu, ale trochu předžvýkat bych to tehdy ještě potřeboval. V mém okolí rozhodně byli poměrně zkušení uživatelé, ale buď nebyl čas, nebo nebyl počítač po ruce a tak nějak jsem se k tomu nedostal.
Poslední dobou se dá říct, že problémy s hardwarem prakticky zmizely. Nějaké ty TV karty atd. zlobí, ale to vyřešil internet a to, že nikdo už moc na tradiční televizi seriózně nekouká, možná běží v pozadí a na fotbal nebo zprávy ok, ale i to se dá zjistit online, bez reklam a když mám zrovna čas.
Problém je, že (a teď se musím za ot označení sám sobě smát) monopol Microsoft a vzdělávací systém na základních a středních školách/ gymnáziích udělá své. Jen málokoho napadne si nainstalovat něco mimo totální střední proud. Odevzdat referát jako pdf z LaTeXu místo doc/docx z Wordu? I LibreOffice/ OpenOffice je na hraně - "To nemáte na pořádný office?" atd. aspoň to je do velké míry moje zkušenost.
A přitom je na "tom Linuxu" tolik věcí, co na Windows nějak nejsou, nebo je to drbání levou nohou za pravým uchem a převážná většina toho úplně zdarma a i s kódem na čtení, když se chcete něco naučit/ něco třeba udělat jinak. Třeba pořádný backup např. s Bacula/ BareOS. Na Windows director neběží -> kupte si něco komerčního nebo používejte něco, co rozhodně neškáluje. Chcete prakticky libovolný programovací jazyk? Většinou je na to balíček a jeden příkaz k instalaci. Chcete si doma postavit router a NAS? Není problém, najděte si další disk do software RAID a nastavte pár maličkostí. Za odpoledne máte hotovo i když jste to v životě nedělali.
I jednoduchou webovku, třeba s obsahem adresáře hudba pro poslech v domácí síti je na Windows celkem oříšek nastavit. Na *NIXu budete rychlejší.
Takhle bych mohl pokračovat. Prakticky všechno, co je dostatečně obecné a ne specifické pro firmy Microsoft/ IBM/ Oracle/ HPE atd. se dá na Linuxu spustit a těch věcí, co nejdou dost zásadně ubývá. PowerShell?, .NET (do jisté míry)?, MS SQL Server?, ZFS?, něco jako DTrace? všechno tak nějak nakonec do "Linuxu" přibude.
Problém je to, že když by byl každý takhle progresivní, tak výrobci operačních systémů pro desktopy nebudou mít takové marže. Lidi zaplatí jen to, co je pro ně skutečně užitečné. Většina lidí udělá pro sebe nejvíc, když se naučí pracovat s LibreOffice a GIMPem. Všude si to můžou nainstalovat, umí to prakticky vše, co si lze při každodenním použití představit a zbytek, co ještě není tam, kde třeba MS Office nebo Adobe PhotoShop, se s odpovídající masou uživatelů zlepší rychleji než pomaleji. LibreOffice mj. má už teď zakomponované věci o kterých se MS zdá. Třeba fodt podporu, což je při použití verzovacího systému lepší formát. V MS Office to neotevřete, ale hlavně že se kasají podporou standardu. LibreOffice umí zpracovávat dokumenty i na příkazové řádce, což se hodí třeba pro konverze.
Navíc na běžných distribucích Vás rozhodně nebude otravovat reklama "nainstalujte si verzi xy, když stisknete křížek, stejně se Vám nainstaluje a potom možná ani nebude rollback zpět na původní verzi". Updaty lze dnes za určitých okolností (třeba na Ubuntu 16.04 LTS) dělat i úplně bez restartu díky live patching. I bez toho je ale restartů minimum, jen když to jinak nejde (kernel) a i potom je to rychlé, do poslední chvíle můžete pracovat a start je stejně rychlý, jako když byste startoval normálně.
Takových věcí je fakt hodně a ano, normální uživatelé si toho všímají a když jim alternativu ukážete a trochu vysvětlíte, co a jak, aby chápali koncept, tak většinou zůstanou u toho. Rodiče, přítelkyně, známí. A přitom s tím mám méně práce, než předtím. Když něco je, je to otázka jednoho dvou klepnutí nebo příkazů nebo je to mezi prvními 3 výsledky na Google. Zkuste se zeptat, proč Windows dělá při updatu z verze Windows 10 na novější rollback a potom to na tom samém počítači najednou jde. Nikde nebude jednoznačná odpověď typu: podívej se do logů a bude tam xy -> máš asi vadnou RAM. (vymyšlený příklad). Mezitím ale už uživatel u počítače klidně proseděl 2 hodiny, protože čeká, kdy konečně bude pracovat a přiznejme si, že dnes není moc věcí, které by se pracovně daly dělat bez počítače.
Já bych sjednotil všechny Linuxy na jednotný systém, kde si můžete volně přepínat libovolné prostředí (Kde, Gnome classic, Xfce...). Hlavně ale potřebuji rychlý a spolehlivý systém. Nějaké barvičky a blbůstky mě osobně nezajímají- stačí mi prostředí bez efektů. Začínal jsem na Ubuntu Gnome classic v roce 2007 a stačilo mi to.
Proto používám LXDE (Lubuntu LTS 16.04). Žádné zbytečné omalovánky, rozložení ovládacích prvků jak jsem zvyklý (klasická lišta se Start jako ve Win XP). Vyhází to z Ubuntu takže není problém rozchodit i celkem exotické železo či programy. Dnes když někdo dodává cokoliv pro Linux, tak je to většinou testováno pro Ubuntu a je jedno jakou jeho odnož už máte, základ je stejný.
objevil si kolo, gratuluju :-D takze neco jako (napr.) Ubuntu... tam muzes doinstalovat "libovolne" prostredi(Xfce, KDE, GNOME Shell, GNOME Flashback(~Classic), MATE, LXDE, LXQt, Budgie(od 17.04), Cinnamon(z PPA), Enlightenment(z PPA)) a volne se mezi nimi prepinat pri prihlaseni, vcetne ruzneho prostredi pro ruzne uzivatele ;)
Myslel jsem sjednocení pro různé balíčkové systémy- rpm, deb, tgz... To je jen mé přání aby nebylo tolik růzností. Každý systém má dobré programy ale vzájemně se nedají dobře použít. Linux nebude bohužel nikdy na vrcholu své slávy dokuď to bude takhle.
A k tomu objevení kola- když v Ubuntu doinstaluji Lubuntu, tam má dost chyb- Nejde například restartovat a jiné problémy. Znáš to- devatero Distribucí a desátá bída. :) .
gratuluju, objevil si trakar ;) https://www.root.cz/clanky/nove-formaty-balicku-snap-a-flatpak-co-je-spojuje-a-cim-se-lisi/
jinak zminovat tgz format "balicku" Slackware jako "neprijemna moznost" je demagogie, kdyz Slackware je jedno z prvnich dister, ktere jde stale tou svouji stejnou cestou a jeho uzivatele jsou vdecni ze Slackware je takovy jaky je a ze se nesnazi o to byt nejake universalni a/nebo "moderni" distro ;)
dale ze kazdy system ma sve dobre programy? takovych bude tak promile a diky tomu ze jde o opensource je v podstate snadne a jen veci balickovace jestli balicek X do distra Y prida...
na jednu stranu te chapu, rad bys mel ten "jedinej spravnej/pravej/universalni" Linux, ale to by znamenalo spooooooooostu vyvojarim uriznout ruce, provest lobotomii mozku, nebo je rovnou postrilet... chci tim rict, ze uspech GNU/Linuxu je prave v te otevrenosti, v moznostich svobodnych licenci a otevrenych zdrojovych kodu, kdy kazdy muze z toho tezit a pridavat sve myslenky a napady, ale ne to "toho jedineho praveho" ale do toho co si z moznosti vyberou, nebo novou moznost pridaji, upravou neceho stavajici, nebo neco uplne noveho...
Uz jenom v nasi domacnosti jsou 4 pocitace s klientskymi Ubuntu, na trech jsou aktivne pouzivane + jedna serverova edice na serveru pouzivanem obcasne. Takze celkem nechapu, proc Canonical plasi, mam za to, ze kazdy Linuxak to ma taky tak (aspon podle vypraveni Linuxaku, kdyz se rozkecaji). Nekdy mi prijde, ze se ty linuxovy OS pocitaji jako jeden OS na domacnost, protoze jsou skryte za routerem a tak nejde videt, odkud napr. pozadavky na aktualizace jdou.