OK nepochopeni textu "zbaveni se dualstacku" a nasledny mylny vyklad bych u vas necekal. Stane se.
Ano, občas se stane, že člověk něco napíše jinak, než zamýšlel. Stane se.
V okamziku kdy 80% odbaveneho provozu bezi po v6 je logickym krokem prejit na v4 as a service.
Proč?
Pokud vam prijde nasazeni NAT64 v tomto pripade komplikovanejsi nez dualstack tak pak je pro vas asi nejlepsi cesta na v6 zapomenout uplne. Dualstack je prechodovy mechanismus.
NAT64 je také přechodový mechanismus. Otázka je, proč měnit jeden přechodový mechanismus za jiný.
Aby bylo jasno, neříkám, že se v nějakém bodě v čase nemá nasadit NAT64. Ale dává mi smysl to udělat třeba v rámci nějakého upgradu síťových prvků, ne prostě jen předělávat dualstack na NAT64.
Dle popisu nastaveni monitorovaciho nastroje, jste dualstackovanou sit zjevne nemonitoroval a to jsme byli u basic principu.
Existují různé monitorovací nástroje.
Mimochodem, vy sam pouzivate v6 a pokud ano, proc? Spatrujete v te technologi nejake benefity?
Používám IPv6 tam, kde mi to ISP umožní. Benefity spatřuji v tom, že je dostatek IPv6 adres tak, aby bylo možné adresovat sítě i jednotlivá zařízení bez složitého uvažování o tom, kolik adres je potřeba. Tím pádem všechna zařízení mohou používat tolik globálně routovatelných adres, kolik je potřeba. Tím pádem není potřeba mršit komunikaci NATy a kterákoli dvě zařízení mohou komunikovat, pokud chtějí. Je jednodušší implementace (software či firmware) a jednodušší konfigurace. Celosvětově je jednodušší routování. A s IPv6 přišly a jsou tam nativní věci jako IPsec, privacy extensions, mobility.
14. 11. 2024, 19:50 editováno autorem komentáře