jasny, nepochybuju o tom ze dist-upgrade je funkcni, jen se mi to nezamlouva a vzdy instaluju odznova ( a jsem rad, ze nejsem sam, ale ze jsme s Queegem500 dva :)
PS: ten dist-upgrade mi prijde jako kdyz nainstalujes na server lennyho a pak pres nej (bez formatu disku) nainstalujes squeeze
Nevidím jediný důvod proč instalovat server znovu a neupgradovat ho. Debian je vynikající právě v tom, že s takovými věcmi nejsou problémy.
Když pominu mysql (tam bohužel neumím být slušný, protože vypínat db při upgrade mi příjde jako idiocie), tak navíc dokážete celý upgrade udělat za běhu bez přerušení běhu služeb a pak jen relativně krátký výpadek na reboot (a případný check disků).
Chápu, že pokud má někdo doma svůj počítač nebo malý servřík, může ho to bavit a instalace nové distribuce může být zábava. Pokud spravuji sto různě konfigurovaných severů, nová instalace nedává naprosto žádný smysl.
ten duvod je "cistota instalace" - v systemu nezustane zadnej balast
"Pokud spravuji sto různě konfigurovaných severů, nová instalace nedává naprosto žádný smysl." - imho. pokud uz ma nekdo ~100 stroju, tak by nemel byt problem poridit/pujcit jeden docasny, na nej provest cistou instalaci, premigrovat sluzby a stary server po uspesny migraci smazat/preinstalovat - jak je videt (clanek by asi jinak nevznikl), tak upgrade neni vzdy bezproblemovy
ocividne je to otazka nazoru, zustavam u cisty instalace, instalacim zdar
Je vidět, a nemyslím to zle, že jste ~100 serverů nikdy nespravoval, protože váš navrhovaný postup je možná teoreticky možný, ale v praxi nerealizovaelný. Těch ~100 serverů byste vaším způsobem upgradoval min. rok, reálně možná i více, nemluvě o tom, že jsou nějaké služby vazané na veřejnou ip adresu serveru, takže váš postup postupné migrace by stejně nešel použít.
mno tak jeste naposled a necham toho :]
"Je vidět, a nemyslím to zle, že jste ~100 serverů nikdy nespravoval"
100 najednou sem jich opravdu nikdy nespravoval, nejvic sem jich mel "pod rukama" ~50 a vsechny vzdy ciste nainstalovany uvedenou metodou (vetsinou RHEL) - pokud preinstalovavate server ~3.5dny (365 / 100 serveru), pak nezbyva nez Vam doporucit zustat u dist-upgrade, existuji i zpusoby jak instalaci zautomatizovat a v pripojeni nove nainstalovaneho serveru s premigrovanymi sluzbami na novou ip taky nevidim problem (a verte nebo ne, uz jsem takto migroval...)
co jsem koukal na google, tak problemy s dist-upgrade proste obcas jsou a (jak uz jsem psal) tento clanek je toho dukazem - a ze mate serveru 100+ neni zadna omluva, proc to nedelat poradne !
u me na serverech proste bordel nebude, instalacim zdar
Já tedy instaluju vždy zásadně od znova, na novém distru postupně (subsystém po subsystému, služba po službě) vše rozjedu a odzkouším a poté přejdu. Spoléhat se na to, že ňáký skripty správně pochopí mé netriviální dělení disku, custom kernel a initrd a že nějaké skripty správně vytvoří konfigy pro nové verze SW (které se můžou dost lišit) na základě mých starých konfigů... to se mi opravdu nechce.
Je to nicméně hlavně o tom, jak se kdo dívá na kritické/produkční služby. Nebo taky o důvěru ve stroje obecně. Znám lidi, co distupgrade dělaj zásadně za jedne večet na všech serverech a "prošlo" jim to jak ze Etch na Lenny, tak z Lenny na Squeeze. Ono když server bootuje, tak se vážný nedostatky doladí v řádu dnů a ty lehčí v řádů měsíců... Já budu ale i tak dál instalovat od znova a do produkce pouštět až věci, které někdo připravil a otestoval.
Debian na to myslí a když nemyslí, tak se na to většinou přijde. Zrovna včera jsem dostal bugreport k src:cyrus-imapd-2.4.
Smetí nezůstává a když jo, tak je to chyba balíčku.
Když víte, co děláte, tak se dají s .deb dělat i takové čachry, že jsem "upgradoval" Ubuntu <něco> na Debian squeeze a server(y) to v klidu přežil(y) včetně rebootu. Vyžadovalo to ovšem trochu netriviální práce v /etc, ale jinak v zásadě nenastal žádný větší problém.