Marconi bol podvodnik, to ukazal cas. vsetky patenty, ktore pouzival boli priznane v polovici storocia spat Teslovi. Ale naco o tom polemizovat, armada xcela marconiho a jeho prenos, tak ho mala. Rovnako ako cely svet obdivuje Edisona ako najvacsieho vynalezcu a pritom to bol iba clovek, co zneuzival mladych vedco a inzinierov a dokonca na zaciatku aj Teslu.
K Teslovi určitě svět nebyl spravedlivý - ale jeho rehabilitace je tématem pro jiné články, knížky nebo TV dokumenty. Nicméně myslím že proti tomu, co se dnes děje například v USA (ale i v Indii) v oblasti patentů na GMO potraviny, je to co prováděl Marconi drobnost. Farmáři jsou už dnes žalováni i v situacích, kdy se GMO plodiny zkříží s běžnými a přenesou na ně upravdné geny - ty jsou totiž patentovány a tudíž je nesmí pěstovat nikdo, kdo si nekoupil GMO osivo. Stejně tak je porušením patentu, když z GMO plodiny použije farmář část semen jako osivo pro další sezónu. Osobně nejsem zarytý bojovník proti GMO, nicméně mám pocit, že komplikace kolem patentů a autorských práv na genově upravené potraviny a jejich křížení s původními plodinami (společně s mizením původních plodin) je tikající časová bomba - v západním i třetím světě.
Sice to sem nepatří, ale to tvrzení o žalobě při křížení je tak zjednodušené, až se blíží nepravdě.
Ono je to totiž spíš naopak, celkem bez potíží farmáři získali řadu odškodnění za "kontaminaci" své úrody GMO při zmíněném "náhodném křížení".
Zmíněné soudy vedené ze strany Monsanto a dalších firem se týkaly situací, kdy si někdo zcela evidentně namnožil GMO osivo a pěstoval pak výnosnější plodinu "zdarma" - nemusí se nám to líbit, ale situace je tu z hlediska smluvního dána jasně. Že to pak třeba měl farmář snahu medializovat právě jako tu "náhodu" je sice pochopitelné, ale zdaleka ne vždy to byla pravda...
Jen formou odkazu... :) http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=genetically-modified-crop