Root.cz (www.root.cz), informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Nastesti to nejste vy, kdo urcuje redakcni politiku, takze si trhnete koncetinou.
Prolog je predohra. Na konci byva epilog.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Prolog_%28literatura%29
https://cs.wikipedia.org/wiki/Epilog
A jako zvlastni bonus temer cimrmanovskeho charakteru je, ze ve stejne dobe na jinem miste vymyslel stejny princip sifrovani Hugo Koch, ktery si bohuzel patent podal pozdeji, malem se na chodbe setkal se Scherbiusem :-) Nicmene Kochuv patent byl platny a po par letech jej Scherbius odkoupil. Videno v dokumentu na CT pred par lety. Jeste doplnim zajimavy fakt, ze pro sifrovani byl vybiran nahodny kod, ten ovsem nebyl tak zcela nahodny a take diky lenosti se casto nemenil, cili se bezne stavalo, ze vojcl pri sifrovani zvolil treba jmeno sve pritelkyne a nekolik tydnu az mesicu to nezmenil.
Jo jo, amatérismus ČS rozvědky v Londýně je, co se šifrování týče, zarážející. Používali šifru, jejíž bezpečnost byla zcela závislá na tom, že se stejným klíčem se nepoužijí dvě stejně dlouhé zprávy, věděli to, a stejně to porušovali.
A když odbojáři nenápadně vložili do zprávy, kterou posílali do Londýna, kódodové slovo, které znamenalo, že jsou prozrazeni a že jim za zády stojí gestapák s pistolí, z Londýna je upozornili, že to slovo nemají používat, protože se má používat jenom v nouzi :).
Autor tu nešťastně smíchal několik věci:
Zájemcům doporučuji výborný simulátor Enigmy, funguje i pod Wine
Netřeba si systém svinit Wine, stačí Python nebo téměř libovolný BASIC: http://www.abclinuxu.cz/blog/Linuch/2010/8/pocket-enigma
alebo lubovolny prehliadac podporujuci javascript... tato verzia emuluje 12 modelov enigmy
http://people.physik.hu-berlin.de/~palloks/js/enigma/enigma-u_v20.html
Oprava: ten link priamo na emulator nefunguje, asi si to kontroluje referala
Funkcny link:
http://people.physik.hu-berlin.de/~palloks/js/enigma/
Jmenoval se Arthur Scherbius, nikoliv Schreibius, a to britské luštitelské pracoviště se nalézalo v Bletchley Parku, nikoliv v
Bletchely Parku.
Autorovi článku bych doporučoval více zkoumat zdroje a eventuálně nechat článek někým znalým před publikací přečíst. Nepřesností více druhů je v článku opravdu dost.
autor si precital titul "kniha kodu a sifer", vydavatelstvo argo a dokoran v edicii aliter, rok vydania 2003. precital si kapitolu "boj s enigmou" str 141 - 182, skratil, preformuloval a nechal si zaplatit od root-a za clanok.
ako pokracovanie serialu niekedy v buducnosti doporucujem nieco na co sa edicia aliter specializuje, je tam vela zaujimavych knih. take problemy pre tretie tisicrocie by sa iste dali supnut do nejakej kapitoly "co caka na hackerov najblizsich 100 rokov"...
lenze serial je "o hackeroch" a kniha detailnejsie popisuje to, co autor vycucol cca na tri normostrany. v akademickej sfere sa to vola plagiatorstvo a vyhadzuje sa za to zo skoly.
v zdrojoch k tomuto clanku akosi nemozem najst ako zdroj "kniha kodu a sifer" na ktoru som odkazal, na druhu stranu niektore odstavce sa az napadne (vratane jednej ceskej gramatickej chyby) podobaju odstavcom z knihy.
zakupte si ju:
http://www.argo.cz/knihy/146743/kniha-kodu-a-sifer/
vasa poziadavka na "okopirovanie a poslanie" je scestne, v podstate ma nabadate k spachaniu trestneho cinu..
zpat k vasemu: "...původně „zkrátil a přeformuloval“ a teď „opsal“. Takže jak to je?..." - nieco skopiroval, nieco skratil a preformuloval. doporucujem precitat si inkriminovanu knihu stranky 141 - 182. eckhardtova a koubsky by fakt mali "radost" :-(
Tak jsme to s autorem probrali, odcituji část jeho reakce:
„Knihu pochopitelně mám, občas s v ní dohledávám k některým věcem souvislosti - proto jí uvádím jako zdroj. Nicméně žádnou pasáž jsem doslovně nepřebíral... Podoba je asi i v pasáži o předání dokumentů o Enigmě ve Francii, ale to je pasáž, která je v různých zdrojích velmi podobná, protože to stěží jde napsat jinak.
Co se problematiky a obsahu článků týče, tam samozřejmě překryv je. Ale tomu se prostě nelze vyhnout - dokonce i věci z minulých dílů kde jsem se do Singha ani nepodíval tam určitě jsou, prostě proto že Singh to celé zpracoval detailně, v mnoha věcech jde víc do hloubky.“
A já mu věřím. Že používá knihu jako zdroj je v pořádku. Někde ty informace získávat musí, jinak by si je musel vymýšlet nebo psát o něčem, co zažil (Když jsem potkal Edisona, byl to mladý milý kluk a hned jsme se skamarádili.).
Plagiátorství by samozřejmě byl průšvih jako mraky, ale Lukáš Erben není žádný blázen. Byl například šéfredaktorem Business Worldu, takže by si opisovat nedovolil.
Taky jsem byl několikrát (anonymem v diskusi) obviněn z plagiátorství, ale nikdy jsem nic neopsal. Je to snadné: když píšete o novém Firefoxu 19, bude to velmi podobné všem článkům o Firefoxu 19 a vůbec nemusíte opisovat. Jednoduše píšete o stejné věci, takže se články těžko budou diametrálně lišit.
Tím bych to uzavřel, dokud někdo nesnese jasné důkazy o plagiátorství. To jest: tento odstavec (cituji...) je na straně X. té a té knihy. Do té doby to bude jen anonymní pindání v diskusi.
Nejsem sice přihlášen, ale podle IP adresy, se dá zjistit, že pod touto přezdívkou nejde o anonymní příspěvky. Pana Lukáše Erbena neznám, ale to že byl šéfredaktorem Business Worldu,
není žádnou zárukou toho, že se v problematice kryptografie dostatečně vyzná. Už jen praštěný název seriálu svědčí spíše o opaku a množství chyb, na které je upozorňováno, to doplňuje. Je třeba rozdělit dvě věci. Jednak atraktivnost tématu, ta se samozřejmě líbí a zvláště těm, kteří se s ním setkávají poprvé. Druhá věc je kvalita zpracování a tady se vyskytují silné pochybnosti a zaznělo jich zde v diskuzi nemálo.
je tomu cca 7 rokov co na scienworde vysla seria clankov k propagacii knihy co som spominal (cesky preklad, podotykam). autori uvolnili dve nekompletne kapitoly, jednou z nich bola ta o enigme a ulohe poliakov v jej prelomeni. na scienworde uz tie clanky nedohladate aj ked wikipedia na ne stale odkazuje. daju sa najst v dvoch zo siestich mne znamych web archivoch. ponamahajte sa a hladajte.
to, ze p. erben robil sefredaktora "cohokolvek" je skor na jeho skodu, pre mna to zmanema, ze bude zbehly v tom ako okopirovat, skratit a pripadne mierne preformulovat povodny text tak aby sa elegantne mohol vyhybat obvineniam z plagiatorstva. velmi dobre viem o com hovorim, manzelka pracovala 3 roky ako redaktorka "regionalneho platku" a dobre popisuje ako tam jeden odpisoval od druheho a navyse redaktori medzi redakciami od seba navzajom..
mimochodom, natiahnutim do nasho interneho systemu theses s vyssie spominanymi clankami zo stareho scienwordu to system vyhodnoti na 64% ako plagiat. mozno by autor urobil lepsie keby tuto kapitolu oznacil ako "abstrakt" povodneho textu, tak sa totiz v akademickej sfere taketo clanky oznacuju, rozhodne nie ako povodny a/alebo originalny text.
Se teda musim winklera trochu zastat. Mozna to napsal prilis tvrde, mozna to neni uplne plagiat. Knihu mam doma, a zrovna kapitolu o Enigme si z ni obcas rad pripomenu, a nepotreboval jsem se ani podivat do zdroju, abych podle stylu poznal, odkud se autor inspiroval. Muj nazor je takovej, ze autor proste tu knihu vykrad, a to jak obsahem, tak stylem a udelal z toho takovej koncetrat, kde vynechal slozitejsi zduvodnovani.
V slušný společnosti se to nazývá abstrakt, tady je to originální článek a místo toho aby to šéf ověřil spokojí se s vyjádřením autora. Důkazem je přece to že autor jako redaktor již někde pracoval.
Knihu mám také, posledně ji četl syn a autor kapitolu o Enigmě prostě jenom zkrátil.
root sa stal uz len reklamnym nosicom (ako volakedy povedal manzelkyn sef "pamatajte, ze pisete preto aby sa zdvihol naklad a tym padom sa predala reklama viac platiacim zakaznikom ktorych obchodnici budu omracovat citanostou"). takze tu uz nejde o kvalitu ale o to vydat denne aspon jeden-dva clanky aby sa citatelia vracali a dala sa predavat reklama.
osobne by som si radsej precital jeden technicky clanok za tyzden ktory by som si pripadne mohol prejst v prikladoch a nie 5 clankov ktore su o nicom.
root je uz len reklamnym nosicom. ostatne weby firmy internet info (lupa, mesec,...) sa aspon nehraju na nieco co nie su, aj ked u mesca to v minulosti bol jeden z mala dobrych ekonomickych webov ak nie vobec jediny. poslednych 5 rokov to uz o nom tiez neplati.
"V roce 1926 pak přišel model C, který přinesl zásadní novinku – takzvaný reflektor, který zásadně měnil fungování Enigmy a výrazně zvýšil její možnosti." - reflektor naopak zhorsil vlastnosti enigmy z hlediska kryptografie, protoze porusil pravidlo, ze se kazdy znak muze zakodovat na jakykoliv znak, tedy i sam na sebe, coz pri pouziti s reflektorem nebylo mozne ...
Podle wikipedie ano: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekret_Enigmy
Polsky je to asi správně.
Na Youtube jsem našel docela zajímavé video v češtině. Vhodné spíš pro ty, co o Enigmě příliš neví a nestojí o velké podrobnosti: https://www.youtube.com/watch?v=SAI4m_5NCcc&t=3s