V předchozí části článku jsme se zabývali první částí ankety, kterou vývojáři pořádali, aby zjistili, co si uživatelé myslí o e-mailovém klientu Thunderbird a co od něj především očekávají v budoucnosti.
Řekli jsme si, jak jsou uživatelé celkově s programem spokojeni, kde hledají jeho podporu a které funkce by rádi vylepšili. Ze stávajících vlastností jsou to především tři oblasti: globální vyhledávání, zobrazování spamu a vylepšené filtrování spamu.
Dnes dokončíme rozbor výsledků tohoto průzkumu a podíváme se na nové funkce, které by si uživatelé přáli, na Mac verzi a na nové možnosti rozvoje tohoto e-mailového klienta.
Jaké novinky byste chtěli?
Tady se vývojáři uživatelů ptali na zcela nové funkce, které by si měly v budoucnu najít cestu do Thunderbirdu. V tomto směru existují v zásadě dva způsoby: přímá integrace funkcionality a funkce v podobě rozšíření. K dispozici byly následující možnosti:
- podpora kalendáře
- synchronizace dat s PDA, telefony a jinými zařízeními
- rozšíření vyhledávacího pole
- zjednodušené vyhledávání (find-as-you-type)
- schovávací citace v mailech a diskusních skupinách
- vylepšená migrace dat (exporty e-mailů a podobně)
- minimalizace do lišty (tray)
- integrace groupware serveru
- instant messaging
- podpora 64 bitů
- podpora VoIP
- offline aplikace (například integrace Facebook)
- video konference
- další
K analýze výstupu byly použity celkem čtyři metody. Ve všech čtyřech zvítězila integrace kalendáře. Z posledních dvou metod vyplynulo také pořadí dalších položek, které bylo v obou případech stejné.
Po kalendáři si uživatelé nejvíce přáli (v tomto pořadí): podporu 64 bitů, integraci groupware serveru, synchronizaci s PDA a telefony a instant messaging. Vývojáři tedy mají jasno, na čem by měli v budoucnu zapracovat.
Zajímavé je, že celkově zvítězila integrace kalendáře, která je dnes již k dispozici v podobě rozšíření Lightning. Uživatelé však chtějí, aby byla tato vlastnost k dispozici ve standardní instalaci. Přibližně 6 % uživatelů pak nebylo uspokojeno nabízenými možnostmi a zvolili možnost „další“.
Používáte verzi pro Mac?
Na tuto otázku odpovědělo kladně 19 % uživatelů. Ostatní (tedy 81 %) verzi pro Mac nepoužívají.
Pokud ano, které novinky byste chtěli?
Uživatelé Thunderbirdu pro Mac byli navíc zvlášť dotázáni, co by si přáli speciálně pro svůj operační systém. Některé funkce v TB pro Mac jsou totiž upravovány přímo pro počítače od Apple.
Nejdůležitější je podle 54 % uživatelů podpora vyhledávání mailů za pomocí nástroje Spotlight, který jinak hledá v celém systému, na disku i ve výstupech dalších aplikací. Polovina uživatelů pak za velmi důležitou považuje také podporu ukládání hesel v Keychain.
Jak by měl Thunderbird rozšířovat uživatelskou základnu?
Více než polovina (54 %) dotázaných se domnívá, že by Thunderbird měl mít více zajímavých funkcí. Téměř stejně početná skupina (47 %) lidí si myslí, že je potřeba zapracovat na uživatelské podpoře. O něco méně respondentů (42 %) tvrdí, že pro zvětšení uživatelské základny je třeba posílit marketing.
Naprosto stejné množství (42 %) uživatelů se domnívá, že by pomohlo širší zapojení komunity. Je prý potřeba lépe informovat lidi o vývoji projektu, pořádat komunitní dny a podobně. Třetina uživatelů by uživatelskou základnu podpořila za pomocí lepší dokumentace a 31 % respondentů by uvítalo Thunderbird pro mobilní zařízení. U chytrých mobilů a PDA je podle nich velký prostor pro získání dalších uživatelů. Jen asi 30 % dotázaných vidí cestu ve větší skupině placených vývojářů.
Co dalšího chcete říct vývojářům?
V poslední části ankety se mohli uživatelé vyjadřovat k jakémukoliv tématu týkajícímu se programu Thunderbird. Nejvíce komentářů se týkalo následujících témat (pořadí dle četnosti):
- kalendářové funkce
- slideshow
- třídění pošty dle důležitosti
- vylepšené tagování
- vylepšené uživatelské rozhraní
- přidání dialogu průběhu akce
- vylepšená podpora webmailu
- šifrování lokální databáze s poštou
- jednodušší instalace
- vylepšení adresáře
- funkčnost Outlooku a Exchange
- jednodušší instalace rozšíření
- a další
Závěr a shrnutí průzkumu
Uživatelé by zcela jednoznačně přidali a vylepšili kalendářové funkce. Thunderbird by se tak funkčně přiblížil programu Outlook a v mnoha kancelářích by jej tak mohl pohodlně nahradit.
Výzkum ukázal, že podle uživatelů je Thunderbird velmi stabilní program, který ctí standardy, ale i přesto by si zasloužil jistá vylepšení. Konkrétně by vývojáři měli zapracovat na vyhledávání a podpoře kalendářových funkcí. Také by bylo dobré se podívat na oficiální podporu, marketing a zapojení komunity, aby Thunderbird rozšířil svou uživatelskou základnu.