V Linuxu byl (skoro) od začátku; balíčkovací systémy a systém repozitářů. Problém ale je v tom, že to nebylo domyšleno do důsledku, ale ten ekosystém se měnil pod rukama. Osobně si hodně slibuju od Ubuntu 12.04 LTS; to by konečně mohl být základ, na kterém se dá něco rozumného postavit. Distribuce s rok a půl trvající podporou jsou cestou do pekla.
No tak Mikrosoftu nie ze vlak unika. On ho uz zmeskal o niekolko rokov...
Ked vidim tu uvodnu obrazovku Win8(co je aj v clanku), stale nechapem co je to za bordel. Su to zufalci..
Je super, ze sa do popredia dostava Apple a Google - treba si na nich sice davat pozor(clovek nevie co z toho bude) ale aspon nie su brzdou v technologickom pokroku, akou MS rozhodne je.
Ich laxny pristup napr. k vyvoju prehliadacov, zabrzdil pokrok o min. 5 rokov. Nech si to teraz vyzeru h**zli.
:D
Ale nejde o to...
MS sice velmi nemusim, ale rano som si zabudol v TES*U bagetu na samoobsluznej pokladni, takze by som nemal cim zajedat lososa na ranajky. Tak som si spravil cerealie z mliekom a zistil som ze mlieko je chytene. Tak ze si aspon precitam root ako kazde rano.
A to MS v clanku ma trocha nakoplo :D
Inak som normalny linuxak, co sa widlam vyhyba.
Uz som myslel ze sa neozves.
Je pravda ze MS IE mali vsetky tieto vecicky implementovane aj co sa tyka CSS ficur.
Teraz si ale daj ruku na srdce... To bol naozaj tak velky problem tieto veci ohnut tak, aby tie veci boli kompatibilne so standardmi(napr. tiene, gradienty,...) ? A aby sa prvky stranky renderovali spravne ?
Podla mna skuseny programator by to s prstom v nose spravil za 2 mesiace.
MS samozřejmě mohl implementovat řadu věcí v souladu s doporučeními W3C. Jenže tu byla ta záležitost s box modelem, kde se W3C rozhodlo poněkud nelogicky prosadit box model odlišný od obou hlavních implementací (MSIE i Netscape). MS odmítnul rozbít kompatibilitu webu, a šel vlastní cestou. Osobně se tomu moc nedivím. W3C je příšerná organizace. CSS 2 byly navrženy mizerně, řadu věcí nikdy nikdo neimplementoval, a některé údajně ani implementovat nešlo. Od vydání CSS2 do verze CSS 2.1 uplynulo celých 13 let. U HTML5 je situace potenciálně dost podobná. Všichni implementují různé drafty, a W3C může přijmout ve finále něco jiného, co opět rozbije web. Tentokrát naštěstí sedí u stolu všichni, tak možná převáží rozum... a někdy v roce 2022 budeme oslavovat finální specifikaci HTML5 :D
http://html5doctor.com/2022-or-when-will-html-5-be-ready/
„Teraz si ale daj ruku na srdce... To bol naozaj tak velky problem tieto veci ohnut tak, aby tie veci boli kompatibilne so standardmi(napr. tiene, gradienty,...) ? A aby sa prvky stranky renderovali spravne ?“
Proč konečně někdo nezačně po právu kritizovat W3C?
Standardy W3C jsou neúplné, nedomyšlené.
Kam to W3C dotáhla s XHTML je jenom ukázka toho co dělá se všemi standardy.
IE implementovalo CSS dříve, než W3C napsal standard CSS. CSS 2 od W3C je tak mizerný standard, že se k němu už nehlásí ani W3C a namísto toho raději vydala opravný CSS 2.1. Jen to trvalo trošičku déle, víc jak desetiletí.
Stejně teď W3C tvoří HTML5, jenom ho chce tvořit a vytvořit někde do roku 2020–2030. Přesto webdesignéři prosazují debilně HTML5, ačkoli žádný takový standard neexistuje a minimálně deset let ještě existovat nebude. Namísto toho si webdesignéři cucají z prstu a lžou co je HTML5, a každý týden to je jinak.
Prostě s tímto materiálem W3C ani webdesignéři nepočítají s aktivitou Microsoftu, která dokáže věci implementovat rychleji, než za 13 let (doba vývoje jedné verze CSS od W3C).
Stejně tak W3C nebyla schopná popsat gramatiku a způsob parsování HTML, a to klidně vydávala řadu verzí HTML. Ale webdesignéři neplivali vztek na hochštaplerskou W3C, ale namísto toho se vztekali na autory browserů, kteří parsovali plně podle standardu – když žádný nebyl, byli plně v souladu se standardem HTML.
W3C je organizace, která kdyby se do hodiny rozpustila bez náhrady, celému webu by to jenom pomohlo. Nechápu, proč se na W3C neobrací vztek webdesignérů.
Ostatně XHTML skončilo tím, že autoři prohlížečů vynadali (slušně) W3C do idiotů a vysvětlili jako jeden muž, že jejich kokotiny žádný prohlížeč implementovat nebude. Že sice chápou její nekompetentnost v HTML, XHTML, CSS, ale XHTML 2 už je příliš velký úlet, kterému muselo předcházet velké množství lysohlávek. Takže nikdo to implementovat nebude a tím W3C dovedla XHTML do slepé uličky a musela to odpískat.
Nenadával bych na MS, především na W3C.
Podle me to neni pravda. Pocitace by se rozsirily i se starym dobrym DOSem. Uzivatele by si zvykli, ze proste napisou tohle a maji internet, tohle a maji wordovsky ekvivalent, tohle maji dvoupanelovy manazer souboru. Ty tri prikazy by si zapamatovali, v praci by jim najizdel jejich ucetni program automaticky a ani by jim neprislo, ze je neco spatne, protoze by nic jineho neznali. Rozsireni pc jde ruku v ruce hlavne se snizenim ceny a existenci programu, ktere uzivatel potrebuje (k praci nebo pro zabavu) a oboji by bylo i bez OS s GUI. GUI mozna o neco uspisilo rozsireni PC masam, ale dneska by byly pocitace vsude i bez nej.
To neni vubec pravda. Ta spolecnost ktera zacala cilit na jednotlivce a rodiny byla Apple, ten vytvoril prvni domaci pocitac. MS akora udela jeden z mnoha operacnich systemu na platformu IBM. A IBM byl dost silna na to, aby takove pocitace protlacila, tim se svezl i MS. MS nevytvoril poptavku, pouze ji usopkojil a byl v tom obratnejsi nez konkurence. O rozvoj pocitacu se nezaslouzil operacni system, ale levne HW komponenty.
To je síce pekné... ale všetko toto sa týka len využívania počítača ako zábavného nástroja... to už sa akože na počítači nepracuje? a nehovorte že vačsína ľudí používa počítač len na internet a hry. pretože obrovské množstvo ľudí sa prácou s počítačom živí, ja sám robím 2D a 3D grafiku takže prvoradý je výkon a stabilita a až potom užívateľské rozhranie. Celý smer kam to speje... to spájanie platforiem nás vlastne uberá o možnosť voľby, kde si nebudeme môcť vybrať medzi tým že je systém funkčne pohodlný alebo pohodlne funkčný...
Dívám se na to stejně. Na druhou stranu funguje to, že co lidi používají doma, to chtějí používat v práci. Opačně jsem se s tím moc nesetkal. Takže firmy postupně zapojují tablety a smartphony, zajímají se o dostupnost svých interních softwarů na těchto platformách, prostě se přizpůsobují. Jsem technik a trendové GUI mě až tak nepálí, ale to je realita.
otvorím textový editor, píšem tam text a som rád, ak ma nič neruší. namiesto toho ma však otravuje stále nejaká graficky vymakaná blbina. Jediné, čo potrebujem, je napojiť klávesnicu a hádzať do toho znaky, nie posúvať si okienka.
To je ako s wallpapermi. načo ultra geniálny wallpaper, keď je pod piatimi oknami?
Je to presne naopak. To co se lidi musi naucit z donuceni v praci pak pouzivaij i doma. To je taky duvod proc Apple ktery cili na rodiny a jednotlivce a pritom uplne ingoruje korporatni sferu (napr. ani nema vyresene multilicence) ma tak nizke zastoupeni.
Co se tyce tabletu a telefonu tam je situace trosku jina a to sice protoze se tam korporaty zatim prilis nechytaji. Maji aplikace pro koncove zakazniky, ale interni apliakace jsou na urovni formulare ve webove strance. Az tam budou chtit dat nejaky sofistifikovanejsi program, ktery zarizeni skutecne vytizi dojedou na to, ze pro svych 1 000 zamestnancu proste nebudou schopni ten soft. spravovat, protoze jim to proste Apple se svoji licencni politikou neumozni. Pak nezbude nez sahnout po konkurenotovi a chudak clovicek, se spokoji s tim, ze ma firemni tablet s Androidem (windows, nebo cim) a dalsi zarizeni si kupovat nebude.
To že uživatele nezajímá výkon je pravda jen do té doby než se mu to začne zdát "líné".To je také důvod proč existuje "tolik" sw udělátek na zvýšení výkonu.
Je ale také pravda že na běžné věci je u nových strojů výkonu dost a proto to tak může zjednodušeně vypadat.
V okamžiku kdy ale uživatel začne dělat více věcí najednou, například: kopírování/synchronizace z FLASH/CLOUD, přehrávání videa případně jeho převod do formátu pro smartfoun,má najednou otevřeno deset www stránek s Flash-em atp. Tak se uživatel výkonem zabývat bude zejména pokud nepůjde o nadupaný desktop.
Jako softwarový vývojář mám počítač na práci a zajímá mne operační systém jako takový - výkon, stabilita, bezpečnost, dostupnost ovladačů a vývojových nástrojů. Multimediální srandičky jsou na okraji mého zájmu. Když se chci bavit, pustím si televizi a je mi jedno, jaký OS v ní běží.
Na druhou stranu uznávám, že počítač jako stroj na práci je na ústupu a za pár let ho najdete jenom v laboratořích nebo serverovnách. To, co ho převálcuje, by se mělo jmenovat spíš "zabavovač" nebo "časožrout" ;-)
Jenom by mne zajimalo, nacem budou pracovat: ucetni, vyvojari, urednici... atd. Vzdyt PC dnes slouzi predevsim k praci, at uz od skladnika po vedouciho vyroby. Celkem se tesim, vsichni v praci budem mit metro, misto toho abyhom pracovali, budem brouzat po netu a prohlizet multimedialni obsah pomoci metra. Sefove budou nadseni!
No nevím,ale to,že ty budeš brouzdat po netu a prohlížet multimediální obsah,je jiný problém.Copak nebudeš schopný rozkliknout dlaždici s aplikací potřebnou pro výkon svého zaměstnání?Dále pokud vím,tak Win8 mají mít i klasický mód,tak proč hned Metro?Kdo bude chtít a muset na takovýchto operačních systémech dělat,ten bude,kdo ne tak ten se bude na nich flákat jako do teď.
pokud vim, toto neni pravda..sice bude mit "klasicky" desktop..ale napriklad omezeni nabidky start (kterou ma MS v planu uplne odstranit) me tak desi, ze na metro a win8 jsem se rozhodl neprechazet a doufam, ze to udela 99% normalnich lidi. Problemem budou OEM licence, kdy ke kompu si x 15ti letych holcicek poridi win8 a na fcb budou psat, jak je to nadhernoucky.. To bohuzel udrzi ms pri zivote.. Ale cim mene lidi si to poridi, tim vice se ms bude zamyslet nad tim, kde udelal chybu (a budto to po**re jeste vic nebo to vrati do puvodniho stavu, alespon jakou jsou win7)..
uprimne, me tyhle voloviny typu vsechny systemy stejny vsude, protlacovani googlu vsude, protlacovani fcb vsude a ja nevim co vsechno jeste pekne otravuji.
S tablety se vyvalil pytel, kazdy ma tablet, ale ze ten tablet nepouziva 99% lidi dele nez pul roku a po pul roce ho pouzivaji asi stejne casto jako kalkulacku (nepocitaje vedce), tak to nikoho nezajima.
Doufam, ze vyvoj tabletu ustane a vrati se vse do normalu.
Stejne tak me stvou vsechny cloudy a ja nevim co vsechno. Zeme se nese do strasneho absurdistanu se vsemi temi FCB a jinacimi vychytavkami. Za par let pojedete tamhle do egypta k mori a oni vas tam nepusti, protoze jste pomoci FCB preposlali jednu fotku o muslimech na ja nevim jaky cloud, google toho zneuzil a FBI spolecne s NASA to rozesila po celym vesmiru.
obcas fakt zavidim zviratum, ze nemaji problemy jako "pani tvorstva"..
Ja som nahodou koli vykonu presiel z Ubuntu 12.04 na Xubuntu pretoze mi nie uplne plynule isla hra Teeworlds :). Notebook nemam veru slaby a graficku kartu mam od NVidie takze by mala byt kompatibilna. S predchadzajucim Ubuntu 11.10 som taky problem nemal.
Takze u mna rozhodol vykon a to mam vyrazne blizsie k beznemu uzivatelovi ako k nejakemu geekovi.
Přesně tak. Já jsem z důvodu výkonu přešel z WIN XP na Ubuntu. XPčka se mi po čase strašně zpomalovaly. Nesnáším,když mi kompl startuje 5 minut. Kvůli Unity jsem přešel na Xubuntu. Xfce mi ale úplně nevyhovovaly. Teď jsem dostal starší notebook z Windows Vista. Start DualCoru do plné funkčnosti 4 minuty. Výsměch. Windows 7 byly lepší, ale po doinstalování antiviru a ostatních nutností opět zpomalení. Nainstaloval jsem Linux Mint a jsem v nebi. Rychlé, stabilní, výborná podpora HW (NTB HP). Všechny programy rychlé. Netbeans startuje 3x rychleji než na Win 7. Výkon mě rozhodně zajímá. Koho ne, ať čeká. Na to já nemám čas ani nervy.
to sa ti s xpckami denne poslednych 12r hravala 4 rocna dcera pod adminom, ze ti startovali 5minut? :) na 5r starom kompe je to zalezitost 35s, na novsom 20s. v xp stale vsetko fici perfektne, extremne rychlo. nikdy sa mi desktop linuxe nepodarilo dostat do takeho stavu aby vzdy skoro vsetko nesekalo. rozhranie xp ci 7ciek je bez prehanania desiatky krat rychlejsie ako u poslednych kde ci gnome