Názor k článku V čem spočívají Meltdown a Spectre? Zneužívají optimalizací procesorů od Miroslav Šilhavý - Jednotky KiB, MiB, ..., byly zavedeny (standardizovány) poměrně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2018 8:14

    Miroslav Šilhavý

    Jednotky KiB, MiB, ..., byly zavedeny (standardizovány) poměrně pozdě, někdy před zlomem milénia. https://en.wikipedia.org/wiki/Binary_prefix

    Existuje tedy obrovská spousta poměrně "moderní" literatury, která ještě pracovala s tím, že čtenář ví, že 1 "starý" kB = 1024 B = 1 KiB.

    Dodnes se setkáte s tím, že někteří lektoři to učí špatně, nebo ne dostatečně vysvětlují problematiku.

    Také se to nijak neodlišuje v mluvě. Když řeknete "kilobajt", každý si musí umět představit 1024 bajtů. Ještě jsem neslyšel, že by někdo mluvil o "kilo-binární bajt".

    Aby to dál nebylo jednoduché, nejrozšířenější operační systém nazývá kilobajtem 1024 bajtů (z Francie do Redmondu ještě nedošel dopis o zavedení binárních prefixů), a aby to bylo ještě jednodušší, tak už před zlomem milénia naopak výrobci disků začali naopak využívat toho, že mohou prodávat X gigabajtové disky, které ale měly "z úsporných důvodů" GB počítáno podle SI, tedy x1000^3, namísto tehdy běžných x1024^3.

    Myslím, že odborný čtenář dokázal jak v minulosti, tak dnes rozklišit, kdy je prefix myšlený jako binární. Ve skutečnosti je to nutno rozlišovat jedině tam, kde měříme nějakou skutečnou alokaci - např. velikost souboru, velikost disku, pamětí... A ani v tom není pořádek. Výrobci RAM modulů uvádějí velikost v GB z podstaty věci 2^x (konstrukce RAM to jinak neumožňuje), výrobci rotačních disků jako 10^x (kostrukce to umožňuje a oni mají vyšší zisk), a výrobci flash medií - tam nevím, nezkoumal jsem to.

    Je v tom, i po 20 letech, neskutečný bordel.