Názor k článku V počítači jsou jen jedničky a nuly od Pavel Tišnovský - Ale v te prvni vete je ten problem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2008 16:46

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel
    Ale v te prvni vete je ten problem v cele sve krase naznacen. Pokud se bude jednat o slozite systemy, ktere vyhodi nejake vysledky, ma cenu delat hlasovani o vysledku - pocita se s tim, ze pravdepodobnost chyby tech systemu je o nekolik radu vyssi, nez pravdepodobnost chyby "hlasovaciho zarizeni" - co asi bude funkce typu "vyber m z n".

    Priklad: tri/ctyri samostatne systemy na ruznem principu prace, ktere vyhodnoti drahu letu a podle toho treba nastavi vykon motoru - o tom ma cenu "hlasovat", protoze jsou to slozite systemy, idealne je programoval uplne jiny tym jinymi prostredky (riziko zavleceni chyb se snizuje), testoval to nekdo jiny atd.

    Ovsem na nizsi urovni uz to neplati. Priklad: mame otestovat funkci hradla - udelame tedy 15 hradel bezicich paralelne a nasledne za ne pripojime funkci typu vyber 8 z 15. Jenze problem je v tom, ze ta hlasovaci funkce je slozitejsi nez to hradlo, ktere testujeme, takze vznika problem s tim, ze pravdepodobnost spatne chyby hlasovaci funkce muze byt vyssi nez pravdepodobnost vypadku toho hradla (testovaneho zarizeni). Timto se vetsinou nikam nedostaneme.

    Nekdy muze redundance pomoci, nekdy je na nic (a tech pripadu je vice).