Názor k článku V počítači jsou jen jedničky a nuly od Biktop - V čem je problém? Přesně se mi vynořila...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2008 18:36

    Biktop (neregistrovaný)
    V čem je problém? Přesně se mi vynořila poznámka jednoho učitele matematiky - "není to složité, je to jen strašně pracné". A to je přesně co tu chtěl atarist říct - je to jen hromada primitivních elementů. Údiv budí to, že se někomu podaří tu hromadu udělat tak obrovskou, ne schopnosti těch jednotlivých elementů, které jsou minimální.

    A proč si můžeme být jisti tou dvoustavovostí? No protože postupy návrhu dvoustavového logického systému jsou dovedeny k dokonalosti, existuje na to specializovaný, drahý ale hlavně praxí ozkoušený sotfware. Pokud byste do těch procesorů začal skrytě mastit trivalentní logiku, tak si to celé neuvěřitelně zkomplikujete:
    1. nemáte k dispozici tolik propracovaných matematických metod k návrhu
    2. nemáte na to software
    3. nemáte lidi se zkušenostmi
    4. zkomplikoval byste si tím ten chip - musel by mít zavedeno nebo si vnitřně vytvářet systém symetrického napájení, takže by se musely rozvádět tři úrovně, což dále komplikuje struktury na chipu, protože naprostá většina z nich (i u MOS chipů!) využívá izolační schopnosti závěrně polarizovaného přechodu - když vím, že někde může být +X voltů nebo 0, ale nemůže tam být záporné napětí, tak můžu využít toho, že ty a ty struktury tak od sebe budou odizolovány a celé bloky na tomto faktu budou postaveny. Při návrhu chipu se provede dekompozice až na jednotlivé tranzistory, odpory a kondenzátory, které samozřejmě přesně této vlastnosti využívají a jejichž struktura je jednotná. Celý problém vývoje chipu pak je akorát to, jak tyhle struktury ještě více zmenšit, jak jich nasekat co nejvíc vedle sebe a jak zařídit, aby to celé neshořelo a fungovalo to když se k tomu připojí napájecí napětí. V okamžiku zavedení trivalentní logiky můžete na tohle všechno v podstatě zapomenout a začít úplně od začátku - vymyslet optimální elementární hradla této logiky s přihlédnutím k technologii jejich budoucí miniaturní výroby, jejich optimální strukturu na chipu, rozvod napájení k nim, jejich vzájemnou izolaci atd atd. až k těm matematickým postupům redukce logických rovnic zhmotnělým v podobě odladěného vývojového softwaru.