Budoucnost zní tak slibně. Místo toho, abychom se posouvali směrem k otevřeným zařízením, tak máme na trhu další zařízení, které je:
- licencované od ZyXELu (tedy bez schémat a návrhových vzorů)
- obsahuje proprietární software, který je sice odladěný, ale třetí stranou neauditovatelný
- zákazník sice dostane rychlý internet výměnou za zařízení, které může být použito třeba i jako skrytý mikrofon jen vzdáleným nahráním jiného firmwaru.
Samozřejmě toto CETINu zřejmě nijak nevadí, protože prostě zjistil, že distribuovat svoje vlastní kompletně uzavřené modemy (třeba jako UPC) je pro ně výhodné.
Asi ještě nenadešel čas, kdy mezi parametry zařízení jako je cena a výkon najdeme i kolonku "respektuje vaši svobodu", viz. [1].
Není nakonec jedno, že takovýto proprietární software běží v Terminátoru, když stejně tak běží na druhé straně drátu v DSLAMu? A dřív nebo později data dotečou do nějakého síťového zařízení, které je na tom úplně stejně – a to i v případě switchů s Cumulus Linuxem, nebo něčím podobným.
Moc si nedokážu představit, jak by jakákoli internetová přípojka (protože Terminátor je součástí přípojky) mohla mít certifikaci „respektuje vaší svobodu“.
Ale to jste měl i u všech těch čínských šuntíků, aťto vlastních, nebo od poskytovatele. Mimoto i kdyby to bylo opensource, tak v tom stejně vždy bude nějaký hardwareový blob od nějakého filuty, neboli HW opensourceový stejně nebude.
Jako posun k lepšímu zde vidím chápání módu bridge jako STANDARDU! Takže v duchu hesla „méně je někdy více“ dělá zařízení jen to nutné (soudruzi z UPC by si zde mohli vzít příklad).
Jo, alespoň pasivní přehled stavu by zařízení mít mohlo.
Záleží na úhlu pohledu.
Bez terminátoru máte na konci VDSL modem, do kterého nikdo nevidí a nikdo ho nevydá (VDSL část je BLOB výrobce čipu - vzpomeňte, jak dopadl pokus o VDSL doplněk k Turrisu). Možná ho dokážete přepnout do bridge-mode, možná s nějakými následky (jak dopadne IPv6? nevím - VDSL jsem opustil před pár lety). A providder má prakticky nulové možnosti monitorování stavu linky.
S terminátorem máte stejně nedostupný VDSL BLOB, ale všechno ostatní je vaše - váš router dle vaší volby. A provider má informace o stavu i druhého konce linky a je to celé jeho odpovědnost, vy jen dodáte napájení.
Je to mnohem lepší, než to, co dnes dává UPC: modem, který nepřepnete do bridge a v podstatě můžete nastavit, kromě hesel a SSID, jen subnet LAN a firewall na IPv6. A když si za tohle dáte vlastní router, tak nejspíš přijdete o IPv6 (moc jsem to nezkoušel, ale zatím se mi nepovedlo dostat IPv6 za další vlastní router).
A mnohem lepší, než VDSL modem.
Zakončení ethernetem dává vám i providerovi možnost snadno přejít na jiný způsob připojení. Takže v tom vidím zlepšení (a v případě bondingu dokonce viditelné zlepšení).
- zákazník sice dostane rychlý internet výměnou za zařízení, které může být použito třeba i jako skrytý mikrofon jen vzdáleným nahráním jiného firmwaru.
Pokud myslíte vážně i tohle, tak si dejte na hlavu alobalovou čepičku a hlavně se okamžitě a trvale odpojte od internetu i mobilních sítí.
28. 1. 2020, 09:32 editováno autorem komentáře
„A providder má prakticky nulové možnosti monitorování stavu linky.“
To asi nebude pravda. Nerozumím DSLAMům, ale docela jsem čuměl, když jsem po telefonu řešil s technikem (CETINu?) závadu, co všechno věděl o nastavení mého Comtrendu (který má podrobnou analýzu linky), v podstatě všechno o lince a spojení. Zní to logicky, ale překvapilo mě to.
Vůbec to nevidím negativně jako nějakou propagaci řešení Cetinu, ale jako nahnání čerstvého vzduch do zatuchlých hájů velké trojky.
Je dobré existenci tohoto řešení dát na vědomost, jinak skončí v zapomění pod specifickými zájmy O2 (tlačit lidem čínský bastl "SmartBox," kterého mají plné sklady) a zkostnatělosti ostatních operátorů (lednová informace z T-Mobile byla neumíme, možná za půl roku umět budeme).
VDSL je oproti různým bezdrátům a docsisu rock-solid řešení. Sám jsem marně více jak tři roky na DSL bonding postavený nad ITU-T G.998.2 čekal a aktivně toto řešení od O2 a Cetinu poptával.
Jako z nouce cnost jsem dosud tento problém řešil load-balancingem dvou DSLek a teď konečně přišlo to správné řešení.
Po přečtení dvou článků o Terminatoru docházím následujícímu závěru a prosím jeho možné vyvrácení, nebo potvrzení.:
Aktuální stav - mám tarif L (až 100Mbit/s) od T-Mobile, na lince pak dosahuji rychlosti přibližně 70Mbit/s. K připojení používám modem ZYXEL a bydlím ve starém bytovém domě, kde je stoprocentně na patě domu další řada zásuvek.
Požadovaný stav - zrychlit připojení na těch placených 100Mbit/s a místo ZYXELu získat Terminátor (já vím, taky ZYXEL).
Otázky zní: 1) mám o ten bonding požádat T-Mobile? S tím mám naprosto otřesné zkušenosti stran čehokoli. Tou společností vládne aspoň na straně toho připojení přes DSL naprostý choas.
2) mám poptat nového operátoru, např. ten UVT internet?
Předem velice děkuji za rady.
Obavam se, ze odpoved neni jednoducha a nepotesi Vas.
Pokud ted mate 70 Mbps, nejspis Vam bonding po dvou parech (abyste dosahl na tech zminovanych 100 Mbps).
Terminator jako nahrada za operatorsky ZyXEL muze davat smysl, pokud z operatorskeho ZyXELu dnes delate jen bridge.
K T-Mobile: posledni informace o dostupnosti, ktere mam, jsou beze zmeny. Zatim to neumi. Pozadat je ale urcite muzete, at nemuzou rikat, ze neni zajem.
Souhrnem: chcete-li se zbavit operatorskeho ZyXELu a prejit na terminator, zkuste alternativni ISP. Rychlost Vam to ale pravdepodobne do stovky nedorovna. Pokud by se Vam podarilo premluvit CETIN, aby sluzbu zridil jako dvouparovou (i kdyz na jednom paru mate 70 Mbps), tak se s nami o tento uspech, prosim, podelte.
a) Není Zyxel jako Zyxel, zaleží na čipsetu a napříč všemi výrobci včetně "značkových"; stejně jako u vozidel je klíčovou komponentou motor a jeho nastavení (firmware)
Modemy zmíněné v recenzi používají stejný čipset BroadCom a ten se zdá jako velmi povedený; zatím není na trhu ale ani jinde v nabídce jiné alternativa.
b) Nechci nikoho pomlouvat až na velkou "trojku"... moje zkušenost od doby liberizace trhu- jakmile to bylo možné, tak jsem se s úspěchem vyhýbal T-debilu, Vodashitu a Télefonica~O2; minimálně si ušetříte nervy tím, že vás nebude nikdo terorizovat přemlouváním k dalším smlouvám a službám, nikdo vás nebude pravidelně obtěžovat telemarketing hovory na jejich služby.
Když jsem zřizoval svoji VDSL linku, kdy nebyl do objektu dotažený kabel, s nikým z "trojky" nebyla řeč, jenom mně cpali LTE a IPTV a dělali ze mně hlupáka! Oslovil jsem alternativního operátora a šlo to jako po drátkách- přijel sympatický borec od CETIN, pak jsem si zakopal rýčem v zemi... pak přijel znova, hodili jsme kabel do země, pospojoval to a přes rok vesele VDSLkuju na 100Mb/s v místě, kde to nikdo z "trojky" neviděl možné ani za 100tis.Kč (to byla původní kalkulace na dotažení kabelu z rezervy asi 10m od budovy).
Měl bych doporučení- počkejte na velkoobchodní nabídku národního master opa (Cetin alias O2) ostatním. Stejně jak se teď pohnou ledy s "bonding" a "35b" přípojkami, pak se pohnou i ty optické. Chce to čas, až se adaptují a vyškolí lidi v řetězci této služby (o obchodníky jde v první řadě, bohužel to u nich zabere nejvíc času).
A je nutné při tom registrovat drsný fakt, že Vám budou cpát to co chtějí prodat a ne co chcete Vy koupit!!! Jééé panéé, ale jaká optika- to je stará technologie, naše nové suprtrupr 5G s IPTV verze 3.1057467 s padesáti sportovními přenosy najednou oceníte.
Ještě dodávám, že když dorazil maník od CETIN, tak měl na tričku jinou firmu, která to pro ně dělá. Stejně tak je v ČR několik firem, co kopou optiku do země. Jsou to skupiny lidí, se kterými je normální domluva a nejde jim osobně (provizně) o zisk.
Z predchoziho clanku se zda, ze ti co jsou v pasmu 60-95 Mbps muzou na rychlosti typu 120-190Mbps pomoci bondingu zapomenout - CETIN si plni plan, ale ti co chteji trochu neco vic maji smolika.
1 - Muze nekdo s definitivni platnosti potvrdit, ze ten bonding pro rychlosti 100+Mbps nebude?
2 - Nekdo zminoval, ze si ten bonding ted dela pomoci nejakych specialnich modemu sam - muzete se podelit o zkusenosti?
3 - Vim ze Volny nekdy uz v roce 2006 nabizel bonding 2 ADSL linek (nebylo to levne ale nabizeli to) - pochlapi se nektery ze stavajicich ISP a nabidne podobne reseni znovu?
Teď jsem u O2 a chtěl jsem zvednout rychlost z 50 na 100 Megabit co mám na mapě u cetinu. Tak jsem si nechal poslat technika domů na ověření linky a řekl mi, že linka 100 mega nezvládne, prý max 52 mega. Tak jsem se ho zeptal, jesli by šel bonding a on mi řekl, že šel. Volal jsem na O2, že chci bonding a v O2 jsem se bavil s pěti operátory a ti neví ani co to je! Tak jsem se naštval a teď řeším přechod k 365 internet s bondingem, pokud to nepůjde, tak chci vyzkoušet Nordic 5G 100 megabit co u nás nedávno spustili.
Prosím, zvažte jiného operátora. U operátora, který v roce 2020 píše, že „Používáme pouze IPv4 a IPv6 implementován v současné době nemáme.“ nevypadá budoucnost dobře.
Nechce tu někdo hodit návod, jak to celé rozchodit s Mikrotikem, pro nás PPPoE nepolíbené?