"... které nyní vypadá moderněji..."
Když vlhkou plesnivou omítku přelepíš hezkou neprodyšnou tapetou, tak to možná chvilku bude líp vypadat, použitelnost plesnivé špeluňky to ale až tak moc nevylepší... Nehledě na to, že ne každýmu se vynucená tapeta s růžovejma žirafkama líbí.
No především je třeba z UI zcela odstranit ovládací prvek kaskádového menu, není nic otravnějšího, už to neodpovídá stupni integrace UI do našeho kognitivního aparátu. UI se stal běžnou součástí kultury, není už třeba takové míry vizuální gramatické bezkontextovosti. Lidé dnes intuitivně rozeznávají na co kliknout.
Windows 10 vyzera modernejsie ale zeby bol intuitivnejsi a uzivatelsky privetivejsi si osobne nemyslim.
Uz plochy dizajn sposobil to, ze je neprehladnejsi. Mozme sa dalej bavit o uzivatelskej privetivosti, ktora tiez o triedu klesla oproti napr. Win7. Len taku blbost ako vypnutie PC MS poriadne domrvil (brrr vo win8 to bol fakt tragedia, musel som hladat nainternete ako sa vypina). Od win8 to vylepsil ale na stary sposob to nema.
Prepinanie medzi desktopom a "metrom". Novy ovladaci panel vs stary. Takto mozem pokracovat.Tiez som este nespomenul co mi MS nedovoli na win10 (ovladat aktualziacie,odinstalovat predinstalovane aplikacie,..)
Este nikto nikdy ma nepresvedcil v com su nove rozhrania(Gnome, Unity, Win8/10) lepsie ako klasicke start menu.
Posadim mojho 5 rocneho syna pred PC s napr. win7(xfce) a win10 ( UNITY/GNOME).
Ovladat zaklad na win7 (xfce) ho naucim za par minut. Aj ked nieco nechtiac urobi/otvori, tak sa dokaze z toho dostat.
Postavim ho pred win10 (UNITY/GNOME) a naucit ho zaklad mi potrva dlhsie ale hlavne ak nieco nechtiac urobi, tak bude mat problem sa z toho dostat.
No je třeba myslet trochu dopředu, máme zde dva národy, jedním z nich jsou děti, které s tablety a počítači vyrostly. Ty mají svůj kognitivní aparát adaptovaný. Těch neadaptovaných bude ubývat. Aby na stáří na tom nebyli ještě hůře, je třeba na vytvářet soustavný tlak, aby se jejich kognitivní aparát postupně přizpůsobil, protože jinak se jim stane, že v pozdějším věku díky tomu ztratí schopnost normálně žít, až těch adaptovaných bude většina.
Ty riesis nasledky a nie priciny.
Ano mlady clovek sa skor prisposbi ale pricina tkvie v tom, ze preco by sme sa mali prisposobovat niecomu, co je casto horsie ako to, co tu uz mame.
To je problem modernych rozhrani a dnesnej doby. Inovacie pre inovacie ale nie pre prospech uzivatela.
Co by si robil keby ti niekto upravil dizajn klasickeho noza, priboru, kolesa, volantu, stolicky a X veci, ktorych funkcny dizajn je prevereny casom? Nadaval by si, no a pri dizajne aplikacii sa ohanas kognitivnym aparatom a adaptaciou.
Tvoje komentare mi pripadaju ako by som si pisal s nejakym SW robotom. Uz mi tu len chyba veta - odpor je marny, vsichni budete asimilovani.
Design je kulturní záležitost a mění se, i u toho nože i kola. UI se navíc, jako dříve hudba, stává záležitostí generačního kognitivního imprintingu. Prostě každá generace se potřebuje do určité míry vymezit proti předchozím generacím, má to samozřejmě hluboký evoluční podtext, slouží to k omezení mezigenerační mesaliance.
Ja myslim, ze to bude mnohem horsi varianta, kterou jste nezminil. Myslim si, ze v tomto pripade jde o "presvedceni", ktere ale nezavisi na mnozstvi zkusenosti (cili "cerstvost absolventa" nehraje roli). Nechci nikoho spojovat s nabozenstvim, jen mi obecne slovni spojeni "nabozensky fanatik" (coz mohou byt take lide vyssiho veku se spoustou zkusenosti) nejlepe ilustruje vztah mezi vnitrnim stavem cloveka a nekritickym myslenim bez sebekontroly. Nechci timto pana Noveho nijak urazit, jen jsem chtel obecne ilustrovat "vnitrni svet" cloveka jisteho typu, ktery opravdu veri tomu, co hlasa.
Trh to rozhodnul tak, že moderní UI museli vnucovat lidem trikama, jako že zavření dialogu znamená instalaci toho, o co nemají zájem. A když se podíváš na podíl W7, vidíš, kolik lidí ten hnus fialovej prostě nechce...
I tak se očekáváni nenaplnily, na W8 zákaznící nadávali tak, že vydupali aspoň částečný kompromis ve formě W8.1 a velká část jich šla do W10 proto, že si naivně mysleli, že nic horšího, než osmičky, ani být nemůže...
Ten uz rozhod, win7 za posledni 1/2 roku narostly o 1% a setrvale se drzej na +-50% toho, co leze na web. Win 10 se ani pres doslova vnucovani vsem nedostaly pres 25%. Defakto 100% desitek jen +- nahradilo 8 a 8.1, sedmicky neklesly ani o pid.
A jestli se M$ neprobere, tak tezce splace nad vejdelkem, protoze desitky korporat nasadit nemuze, ani kdyby je nasazovat chtel, jednoduse proto, ze na nich nic nefunguje, a jeste k tomu kazdyho 1/4 roku prestane fungovat neco dalsiho.
Tak zrovna dlaždice ve startu mě vyhovují (jako jediná věc). Mít cokoli na ploše je kravina. (Mít plochu je kravina, na linuxu žádnou plochu nemám a ta ve windows sloužila akorát k tomu abych musel minimalizovat programy, když jsem chtěl něco spustit.) Snadno editovatelné menu je docela dobrý výmysl.
Plocha? To je ta kravina, co na ni nahrkají aplikace ve widlích svoje ikony, uživatel do ní natahá tu stažený film, támhle důležitý dokument a vznikne nepřehledná hromada marastu? Vždyť je to pravý peklo.
Jenom synchronizace na víc stojů:
- Nesynchronizuješ vůbec, uživatel brečí, že nemá super důležitý dokument, na kterým pracoval měsíc.
- Synchronizuješ vše, pak má uživatel na ploše zástupce i od aplikací, který nejsou na druhým stroji nainstalovaný a sjezdí tě, proč to nefunguje.
- Nebo vymýšlíš jak debil selektivní pravidla, co zohlední zástupce, druhy dokumentů, ... a stejně bude uživatel nadávat, že něco chybí/přebývá.
Vypadá moderněji :D:D:D ...sice sem tam nereaguje lišta s ikonama, ovládací panely, ale je to IN. Přidejte tu vychytávku do Gnome i do KDE :D bez toho nemůžu žít.
No řekl jste to přesně :D
Jsou věci, kde bych komunitu rozhodovat nenechal.
Dřív mi připadal linuxový desktop zacíleny na puberťáky, směšé ikony, loga ještě horší ..dragon v KDE 3 :D hrůza
Logo Hadoop - sakra co to je, to jsme ve školce?
Infantilizace společnosti je dnes běžný jev, i staří lidé se dnes chovají, jako by nikdy neměli zemřít a tak i uvažují a myšlenky na svůj konec úporně vytěsňují ze své mysli. Například plánují i na několik let dopředu. Přicházející populace do Evropy z Afriky, je v tom mnohem dospělejší, takto vůbec neuvažuje, ví, že se nemusí dožít zítřka, proto je ochotna bojovat i za vyšší věci, než je vlastní pohodlí.
Oni sem nepřišli pracovat, ale dobýt to tady. A proto riskují i vlastní život, když ani neumí plavat a pouští se na moře. Je to pro ně hop, nebo trop. A toho už v Evropě nejsme schopni a proto naše kultura zanikne. My se chceme domlouvat i v situaci, kdy mají hovořit zbraně.
To máte jako v Sýrii, Rusko očekávalo, že útok sarinem se bude dlouho vyšetřovat, jejich propaganda bude říkat, možná to bylo, možná ne, a kdoví kdo kdo za to může, tedy standardní ruské lži a ruská taktika. USA vystřelilo 59 raket a daly najevo, že jsou zpět ve hře, a že k potrestání zla žádné vyšetřování nepotřebují a že to budou oni, kdo na to zlo ukáží a že se zase dokáží zastat křesťanů a bude rozhodovat křesťanská morálka, ne komunistická, ne ruská, či čínská.
A stejný postup doufám zvolí i v Koreji, Čína dostala pár týdnů na sesazení diktátora, a doufám, že pak bude jednat USA, pokud Čína nedostojí svým závazkům.
Čína staví 20 letadlových lodí, k čemu je asi potřebuje, co myslíte? Až je bude mít, co s vámi bude?
Blbost - někdo jim nakecal, jak to bude super ultra mega, tak se sebrali a šli. Myslím, že si brzo přišli na to, že realita je jiná, že tu nebudou sedět v kanclech a strouhat tužky, jestli nějaký kancl vubec viděli, ale že dostanou lopaty a krumpáče. Oni už tvární nebudou, vzdělavatelní asi taky moc ne. Nebezpečné budou jejich "adaptované" frustrované děcka.
Vojáci? a čím budou válčit, smradlavýma ponožkama?
To myšlení a vidění světa mají někde jinde, ale pořád jsou to lidi se základní psychologií - myslím, že jsou teď dost nasr... nakrklí a mají dost problémů sami se sebou.
Vyvozujete nesprávné závěry, to, že kultury generují určitou psychologii neznamená, že bychom jim měli podlehnout a dovolit jim, aby nás negativně ovlivňovaly.
Trump jako příklad tohoto postupu vybral Severní Koreu, není se tam třeba zdržovat Radou bezpečnosti, protože tam válka trvá už 60 let, byla jen dočasně ve stavu vyhlášení příměří. Dobře to poslouží neutralizaci Číny a Ruska, které usilují o ovládnutí euroasijského kontinentu pod vlajkou komunismu. Komunismus dnes v Číně zažívá renesanci, státní aparát zase začíná vynucovat jeho uznání a připravuje se na dobytí Evropy a dobu, kdy Čína bude globálním hegemonem.
Ostatně v minulých dnech anglické ministerstvo obrany varovalo Rusko, že použije proti nim jaderné zbraně i preventivně. Konečně se křesťanská civilizace dostala z defenzívy, kam ji zahnala světová levota a vrátila se ke svým reformačním kořenům, války se zlem.
Windows = swodniw, což znamená v jazyce Inků a Májů (okopírovali to) Hnus fialový. A když za tím bylo nějaké číslo, znamenalo to kolikrat je to hnusnější. Liché ušlo, sudé bylo zlé. Liché = Hnus fialový, sudé = Hnus fialový smradlavý jako staré ponožky.
Windows 10 je to nejhnusnější co existuje i po funkční stránce.
Pokud chceš opravdu se chvástat designem a značkou, kup si Apple a nainstaluj tam jakoukoli distribuci s GNOME (např. Fedora je úžasná).
a funguje? Pred zhruba rokom aj nieco som instaloval cisty Leap 42.1 na obycajny Dell latitude laptop, ktory ma dokonca "certifikat" Canonicalu a dodava sa aj s predinstalovanym Ubuntu. Bol to des, ved ani externy monitor nesiel pripojit bez toho aby mi nieco mrzlo alebo padala siet. Tym ze to mala byt viac "stable" verzia som to rovno sekol na (k)Ubuntu a odvtedy bez problemov. Tumbleweed by som sa veru bal nahodit na takyto pracovny stroj
Fedup (resp. plugin do DNF v posledních verzích) je naprosto pohodě, Fedoru mám od 17 do 25 na jeden zátah. Na manželčiným stroji je od 18 do 24 (ještě nebyl čas na upgrade)... Jediná nevýhoda je 3/4 hodiny reboot, ale jendou za půl roku přes noc není problém (v porovnání s jiným systémem, kde je to 1x za měsíc na dva dny).
Porovnejme s Debianem, kde se jedná o úpravu /etc/apt/sources.list na novější verzi a v podstatě update, dist-upgrade. Případně doupravit backports.
Resp. můžete používat Testing nebo dokonce Unstable jako prakticky konzervativnější rolling release. Není problém takto upgradovat za běhu a potom následuje obyčejně reboot vcelku běžné délky. Žádné zásadní problémy jsem u nikoho, koho znám, nezaznamenal. Maximálně, když to celé měli nějaké pohackované nebo používali proprietární ovladače např. nVidia. To může být oříšek, ale obyčejně se nic tragického nestane.
Instaluju jen velmi minimalne, a kdyz uz tak jedine distribuce co jdou nejakym bootstrapem (treba debian, gentoo, apod). Sice to vypada slozite ale kdyz clovek vi co dela tak je to daleko jednodussi a spolehlivejsi cesta.
Jinak na svem pracovnim notebookui mam gentoo a jednou tak za 1/4 roku zaktualizuju. Metodou: beadm create newroot, beadm mount newroot, chroot, sync, emerge -avuDN @world. Pak jen prebootit a jede se dal. Ze to trva nejakou to chvili nez se to prelozi, to mi jedno, stale pracuji v starem BE a nove BE se muze "vytvaret" klidne par dni. Takze v podste atomicky upgrade. Mam-li novy hw, vezmu disk pripojim, sendnu zfs datasety nebo pripojim jako mirror a necham resilverovat.
Cista instalace mi dnes prijde spise jako anachronismus.
Asi se casy meni. Take jsem to tak drive delal. Pak jsem vydrzel s updaty od fedory 21 po fedoru 24. Na fedoru 25 jsem updatoval taky, ale mel jsem problemy s waylandem, tak jsem dal cistou instalaci (aspon bylo na chvilku zas vic mista na disku). To byl krok vedle, protoze jsem prisel o nektere historicke knihovny a tak prestaly nektere aplikace (presneji hry) fungovat.
tak to bude spis (tvejma) rukama, minimalne DEB based distra zvladaji upgrade na novejsi verzi s lehkosti a eleganci, problem sem mel parkrat v minulem stoleti, ale jinak v 99% se povyseni verze povedlo bez zadrhleu :) takze tve problemy jsou nejspis takove ze {zm,um}rvis stavajici system a "systemovej upgradator" na tom vyhori ;)
Tak holt dojde na Xfce. Gnome v současné verzi je slušně řečeno "nepovedené" a pro práci (tu opravdovou, za kterou dostáváte peníze) je nepoužitelné. Možná zkusím i Mate nebo Cinnamon, ale mainstream v podobě Gnome rozhodně ne. A takové to bylo krásné prostředí, jak je vidět z obrázku verze 10.10.
No jeste,ze jsi mi to vysvetlil,ze kdyz pouzivam gnome 3, tak vlastne nepracuji:))) a chudak Linus asi tez ne)))
Ja opravdu nechapu ten hate. G3 mi prijde uplne v pohode pouzitelne, jednoduche prostredi pro novacka, poweruser si prida par doplnku(ja pouzivam taskbar a vylepsenou spravu ploch), nevidim tam zadny problem....presel jsem z plasmy 5, kde me stvalo neskutecne mnozstvi chyb, naprosto mizerna podpora Waylandu atd...
"Linuxový desktop také roste jako celek a vypadá to, že úprk uživatelů k macOS, kterého jsme byli svědky před několika lety, se zastavil nebo i obrátil."
Miluji statistiky postavene na dotazich ze StackOverflow :-D Kurna a na co se maji tak jablickari asi ptat, kdyz to je jednoduchy, ergonomicky a vse tam funguje ? Navic maji zive oficialni discussions.apple.com a celkem slusny support, tak proc by chodili na StackOverflow ? To ze tam uzivatele linux desktopu maji problemy a potrebuji poradit nijak neimplikuje rust linux desktopu, spise rust problemu...
Ja s Ubunutu taky skoncil co prislo Unity. Mozna to nekdo ma rad ale pro mne to bylo z logickyho a zabehaneho Gnome2 rana pesti a UX katastrofa neprekousnutelnych rozmeru. Takze Mint. Trochu jsem na to dalsi zvedavej, ale moc sanci mu nedavam.
Nie len stack overflow https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0
Jednoduchy mac mozno je, niekedy az tak ze mac aplikacie su orezane na minimum. Ale ergonomicky mi Mac teda nepride (aj ked to je vec vkusu). Vyhoda Linuxu je ze si ho mozem prisposobit svojim potrebam (aj uzivatel Windows ktory prejde na Linux sa nemusi ucit nove klavesove skratky vsetko si nastavi ako vo Windows a moze hned zacat pracovat)
No jo, ale u toho Apple byl vizionář, tam to bylo stylem - Lidi neví co chtějí, dokud jim to neřekneme.
V linuxech do toho kecá moc lidí, což je neštěstí.
Universální platforma neexistuje = Apple není nejlepší, je jen prestižní. ...mám pocit, že nejlepší časy už má za sebou.
Co by linuxovému UI přineslo ztracenou inovativnost? Kdyby bylo založeno na formátu WebAssembly, tím by se nativní prostředí propojilo s prohlížečem a zůstala by hlavní výhoda desktopu, rychlost. Aplikace by pak byly snadno přenositelné do virtuálního prostředí prohlížečů, vytvořilo by to tlak na implementaci WebAssembly i v prohlížečích.
Klient i server by získali jednotné nástroje. Haskell by běžel na klientu i serveru v úplně stejném prostředí. Klient by se stal jen dalším procesorem a ne zcela jiným prostředím.
Linuxovému desktopu by pomohlo hlavně věnovat se opravám chyb a přestat furt předělávat klíčové technologie. network-manager + dnsmasq + vpn - to jsou na Ubuntu noční můry, ještě jsme se nevzpamatovali z problémů způsobených nástupem systemd a místo stabilizace zavedeme další chaos přepisem na Wayland.
Spousta lidí si stěžuje, že Unity se poslední dobou nevyvíjí, ale já osobně nevidím potřebu tam něco přidávat. Na běžnou práci mi stačí, stejně jako mi bude stačit Gnome nebo KDE, pokud ho ale distribuce nakonfiguje, aby to to fungovalo a uživatel to nemusel řešit.
Ale to, že po probuzení notebooku nefunguje wifi (na "service network-manger restart" jsem si musel dokonce udělat klávesovou zkratku), občas se přestanou vykreslovat fonty nebo že Ubuntu 17.04 staví na náhodně zamrzajícím kernelu 4.10, to jsou věci, které Linuxu škodí.
Sám? Neblázni.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager/+bug/1585863
"This bug affects 174 people"
A to je jeden z mnoha duplikátů k témuž problému.
> po probuzení nefunguje wifi
Jasné, preto som mojej urobil skript na reštart networkmanagera, ktorý zatiaľ vždy pomohol. Samozrejme to ide cez sudo a je nopasswd, spúšťaciu ikonku má na paneli. Odvtedy sa nesťažuje.
> občas se přestanou vykreslovat fonty
..toto sa jej ešte nestalo, možno má iba šťastie
NM jeden čas blbnul ve i ve Fedoře, trvalo to tak dva měsíce, než to fixli (bylo to tuším ve FC22). Odmítal se připopjit k drátové síti, když měl WiFi. Od té doby ve FC NM funguje, jak má.
Jestli oni pánové z Canonicalu nevzali zrovna tuhle cca dva roky starou, rozhrkanou verzi, neudělali z ní vlastní fork a nemají ji doteď jako aktuální, protože přece nezahodí to, co po večerech dobastlili...
Já výtvory pánů z Canonicalu používám jen tam, kde je protlačí i do čistého debianu, tedy zřídka. Používal jsem Wicd a to dělalo přesně co mělo a nepokoušelo se to o žádné heuristiky navíc. Nicméně kolegům z ubuntu se nedávno ptal na jméno a heslo, to ale při stisku OK zapoměl uložit, následně se nespojil a tak se zase zeptal na jméno a heslo. Ten kdo jen upgradoval a měl jméno a heslo uložené z předchozí verze ubuntu, tak problém neměl (dokud heslo nesmazal).
Bohužel wicd se chová špatně na 802.11x na metalickém připojení. Konkrétně pošle DHCP dotaz ještě než doběhne autorizace. To by nebyl problém, pokud by náš firemní server vůbec neodpovídal na DHCP, pokud se uživatel nepřihlásí, jenže někdo vymyslel, že nepřihlášený uživatel bude v "omezené" síti. Naštěstí lze wicd snadno míchat s ifup/ifdown, kde to mám vyřešeno pomocí wpasupplicantu správně.
Další problém je, že NM nemá nic jako post-ifup skripty, což je v mém případě prakticky nutnost, protože občas potřebuju nahodit/shodit nebo překonfigurovat některé služby na notebooku podle sítě, do které jsem připojen. NM má naopak dbus interface, který využívají aplikace k zjištění, zda mají jít do online/offline stavu. Bohužel to nejspíš není nic obecného, takže jiní správci síťových připojení (třeba wicd) tento dbus interface neimplementují, takže se aplikace nedozví, že síť je down. Když už jsme u toho, tak NM často špatně odhadne, jestli je "připojen" - respektive, většina aplikací interpretuje "připojen" jako "připojen k internetu", ale NM tvrdí že je připojen i když není v systému žádná defautní routa, takže o připojení do internetu ani nemůže být řeč. Doufal jsem, že když si zapnu NM, a dám tam i Modem Manager, tak budu připojení spravovat z jednoho rozhraní. Modem Manager bohužel nefunguje s hodně modemy, a není skriptovatelný/konfigurovatelný tak, aby si člověk svůj modem snadno přidal.
Prostě s NM mám stejné zkušenosti jako s PulseAudiem. To je druhá zprasenost, která funguje jen většinou, bohužel se ale dnes už téměř nedá nepoužít, pokud chce člověk například automagicky přesměrovat hudbu do bluetooth sluchátek při jejich zapnutí. O systemd, který je pokud vím od stejné firmy jako NM a PulseAudio, už raději ani nemluvím.
Další problém je, že NM nemá nic jako post-ifup skripty, což je v mém případě prakticky nutnost, protože občas potřebuju nahodit/shodit nebo překonfigurovat některé služby na notebooku podle sítě, do které jsem připojen.
Ale s hledanim sis moc prace nedal, co?
https://www.google.com/search?q=NetworkManager+dispatcher+scripts
No nevím, jestli tohle je dobrá zpráva pro Linux. Canonical narval do Unity hromady peněz a ty peníze jsou tam znát. Schválně jsem si nainstaloval jiný desktopy nebo distribuce a já nevím, ale na mém HW polovina věcí nefunguje, systémy jsou nepřátelské, jen takový příklad za všechny. XFCE mám nastaveno, že notebook se při napájení do sítě nesmí uspávat. No a přesto se uspí. Dám Vypnout počítač a nic se nestane, musím jít do konzole a napsat sudo poweroff. Zavřu víko tabletu a z 50% se po otevření neprobere. V lock obrazovce mi nefunguje heslo, takže session neodemknu, ale přepnutím do konzoli heslo funguje normálně, musím patřičný process zabít, abych se dostal na desktop. Jsou to hloupost, ale pěkně nepříjemný a takovýchhle detailů, které fungují jinak, nečekaně, nebo nefungují, těch je tam hromada. Jo jsou to detaily, ale jsou to pěkně otravné detaily, které v Ubuntu Unity prostě nenastávají. A právě vychytat tyhle detaily je nejdražší položka celého vývoje.
Takže jestliže Canonical přestane financovat tenhle vývoj, tak se obávám že se vracíme o pár let dozadu. Je mi to líto. Na druhou stranu chápu, asi to je drahé a návratnost je nulová.... .
Mám to podobně. Unity jsem si zamiloval. Dřív jsem používal KDE, dlouho ho obhajoval, ale s přechodem na Unity se mi velice ulevilo. Teď jsem zkoušel vše možné, GNOME, XFce, KDE, Budgie, Pantheon, Cinnamon, nic není tak uživatelsky a ergonomicky přítulné jako Unity. GNOME plácá místem, KDE je nestabilní obludnost, XFce na mě působí jak Windows 98, atd. Asi to GNOME po spoustě nastavování a doinstalování pluginů zkousnu, ale nadšením tedy neskáču. Po Unity se mi bude stýskat.
Tiez mi bude chybat Unity. Presiel som vsak na Plasma 5.9 a som vcelku spokojny - je to uz celkom stabilne, a hlavne na jednom notebooku s Unity nefungoval externy displej, s KWin+Plasma 5.9 funguje. Myslim ze je spravne zbavit sa X11 ale aj Compizu a celeho toho hrozneho stacku a prejst na Wayland.
Ubuntu 16.04 má naštěstí podporu ještě 4 roky, tak není kam spěchat od něj. V archívech 18.04 by Unity také ještě mělo být, čímž by se ta podpora ještě od dva roky protáhla. Naštěstí hned po ohlášení došlo k forku Unity 8 a ujala se toho komunita. Jmenuje se to Yunit. Komunita se zdá aktivní a už pracují na tom, jak přejít z Miru na Wayland. Točí se kolem toho ještě Ubports, naštěstí obě komunity úzce spolupracují, Yunit se zaměřuje na desktop, Ubports na mobily. Doufám, že uspějí a do konce podpory Ubuntu 16.04 budu Yunit použitelné. Když ne, přejdu nejspíš na Mac a s Linuxem na desktopu skončím.
To Ubuntu a jeho klony na tom musí být fakt blbě, podle toho, co ty a Stehlík popisujete.
Fedora WS, výchozí instalace na noťasu (s Gnome):
- Napájení ze sítě, jenom po nastavené době vypne obrazovku
- Zaklapnu ho, jedno jestli s napájením nebo bez, usne a tři dny trvá, než zabije baterku, pokud není zdroj. Po probuzení všechno jak bylo, jenom clipboard je prázdný.
- Připojím LAN, začne používat LAN. Odpojím, přejde na WiFi. No problem.
- Fonty atd. bez problémů, ale to bude tím, že řeším jejich čitelnost, nezkoumám pod lupou, jestli je v patce správný počet pixelů
- Přihlášení heslem naprosto spolehlivě
- Po probrání nebo zapnutí začne hned hledat sítě, a to včetně WiFi.
Jenomže pokud někdo chce "exotiku" v podobě XFCE s piditýmem a pidi podporou, měl by počítat s tím, že nebude všechno v rychtiku.
To WiFi bude IMHO souviset s WiFi čipsetem.
Podobně problémy s mizejícími fonty (nikoliv pod lupou, ale na obrazovce není ani jeden znak, všude je bílo) bude nejspíš souviset s Intel grafikou.
Dokonce to asi ani nebudou Ubuntu specific bugy, spíš budou vadné X11 (resp. ovladač pro X11), systemd, network manager a podobně.
Že to někomu funguje na Fedoře bude spíš štěstí na jinou kombinaci HW než výsledek tvrdé práce v RedHatu, který do upstreamu schválně neposlali.
"výsledek tvrdé práce v RedHatu, který do upstreamu schválně neposlali"
Nemyslím si. My všechno důsledně upstreamujeme. Je to nutnost, pokud člověk nechce zabřednout do podobných problémů. Myslím si, že důvodem bude spíše rozdíl Ubuntu oproti upstreamu a to jak množstvím downstreamových patchů, tak často nestandardní kombinací verzí komponent (třeba GNOME mají poskládané tak minimálně ze tří různých vydání). Třeba GNOME v Ubuntu je kvůli tomu docela rozbité a na Waylandu pořádně neběží. Já používám GNOME na Waylandu na pracovním notebooku 8-10 hodin denně už 3/4 roku a víceméně bez problémů. Lidi, kteří to vyzkouší na Ubuntu, mi potom tvrdí, že si vymýšlím.
Vím, že RedHat upstreamuje, proto jsem to napsal právě tak, abych "Petrovi M" ukázal, že není chyba v Ubuntu, ale spíš v HW či některé z komponent systému těsně nad HW. Chyběl mi tam smajlík, který by tu ironii zdůraznil, nebo nevím. Holt písemný projev přenáší sotva 20 % informace oproti osobnímu hovoru.
"Že to někomu funguje na Fedoře bude spíš štěstí na jinou kombinaci HW než výsledek tvrdé práce v RedHatu, který do upstreamu schválně neposlali."
Ono je to spíš obráceně - upstream většinou funguje bez problémů. Problém je v Debian-based distribucích, protože většina balíků v Debianu má s upstreamem pramálo společného. Je to jenom lepení patchů na patche.
Osobně používám na všech pracovních stanicích (a vlastně i embedded boxech) Arch Linux, který se snaží balíčkovat pokud možno 'vanilkový' upstream, a s většinou problémů, na které lidi neustále žehrají jsem se nikdy nesetkal.
Debian (narozdíl od ubuntu) lepí patche jen v případě, kdy upstream odmítne bugreport vyřešit. Dále pak přidává patche tam, kde je potřeba balíček přizpůsobit základním komponentám (tedy že v /etc/neco-conf.d/ mohou vznikat foo.dpkg-old a foo.dpkg-dist, a musí se ignorovat, a podobně). O moc dalších patchích v debianu nevím.
Unity sice uznavam, ale co pises je smula na HW, osobne pouzivam Xubuntu 6x 14.04, 1x 16.04 a 1x 14.05, a problemy co popisujes nemam na zadnem HW a to mam od kazdeho neco, nekolik generaci Atomu, pak i5, CoreDuo, PentiumM... grafarny Intel, ATI, Nvidia... dotekove obrazovky kapacitni, resistivni, wacom, infradiodove... Wifi G, N, AC... BT 2,3,4...
a ani s network managerem, ani s vypinanim, ani prihlasovanim, zadavanim hesla do lock screen, zaviranim/otviranim vika, kdyz nastavim tak se mi nevypina... nemam problem ani se suspend do ram ani s s hibernaci na disk...
Já furt nechápu, co se s tím moderním desktopem tak blbne. Tolik prachů se do toho muselo nalít a mě to v podstatě jen odpuzuje.
Prostředí, co vznikla evolucí Windows 95, tj. Gnome2 i odpovídající verze KDE (asi 3) se mi v podstatě docela líbila. Chtělo to jen ladit, ladit a ladit, dotahovat věci dokonce, hezky naskinovat (v tehdejším ubuntu to bylo docela hezký). A klidně i 90% kódu smazat, ono by to fungovalo stejně dobře, jen by to žralo míň prostředků.
Díky tomu, co se dělo za posledních 10 let v Ubuntu/Unity, KDE i Gnome, mám na desktopu debian a první, co dělám, je, že instaluju MATE. Přitom jsem (ač programátor) v podstatě blbej uživatel, co se nechce v ničem šťourat (mít možnost šťourat, ale nemuset), chce, aby mu věci fungovaly ve výchozím nastavení dobře. Přesně pro lidi, jako jsem já, jsou ty "obrázkové distribuce" a GUI, ale oni mě prostě vyhnali do debianu.
Tak dřív taky stačila jen tužka a papír. Bude se hlavně kopírovat, kopírovací rutinu na základě známých znalostí bude dělat AI. Zajímalo by mě, zda například dědicové Hogera mají autorská práva na jeho hlas. https://www.root.cz/zpravicky/spolecnost-lyrebird-umi-imitovat-libovolny-hlas-s-pouzitim-jen-minutoveho-vzorku/
Jo, přesně. Mobil nebo tabet je na brousení webu, koukání na youtube v posteli, chatování, mapy, kešky, trackery, focení atd.. Maximálně tak sběr dat v terénu, pokud se u toho nemusí moc psát.
Neumím si představit, že bych na mobilu třeba napsal knihu nebo odladil šachový algoritmus.
Je rozdíl mezi vstupem a výstupem. Vstup je obecně několikanásobně komplikovanější, než výstup. Je tam potřeba validace, parsování, zohlednit možný chyby, šum, rušení,... Co vstupuje do systému, nad tím nemám moc.
Když chci vypsat text, prostě procházím sekvenci znaků, řídícíma řeším, co se stane. Jinak mám paměti bitmapu, odpovídající fontu a pro tisknutelný znaky prostě nakopíruju na odpovídající obrázek písmena, kam patří. Hotovo.
Když chci přečíst text (OCR), nemůžu si nadiktovat font a jeho velikost, nevím znakovou sadu, kvalita obrázku nemusí být nejvyšší (chybějící detaily, šmouhy, fleky, blbý kontrast), ... Tam se hodně hraje na pravděpodobnosti - "Je pravděpodobnější, že je to b, nebo 6?"
Podobně se zvukem, procházíš text po skupinách hlásek (kvůli rozdílům jako di/dy, ni/ny) a přehráváš nasamplovaný zvuky. Easy. Při poslechu je hluk na pozadí, různý přízvuk, vady řeči,... A systém musí být dost "inteligentní" na to, aby poznal, že komunikuješ s ním a ne s někým dalším (u zmíněnýho OCR je jasný, že když mu nahraješ obrázek, má ho zpracovat). Je plno startupů. co trpí utkvělou představou, že to rychle zvládnou a posypou se kačáky...
Z historických důvodů je myšlení programátorů bezkontextové, myšlení lidí je silně kontextové, emoce je kontextové uvažování, dnes se zpracovávají informace, zítra se budou zpracovávat emoce, v podstatě neuronové sítě provádí spíše záznam emocí, pocitů, že něco tak je, než záznam informací, tedy, že něco je tak a ne jinak. Změna paradigmatu v nazírání na data, tedy i na ty vstupy povede k nalezení uspokojivých řešení. A tomu samozřejmě bude odpovídat přirozeně změněné UX. Komunikace člověk-stroj bude ubývat, protože plno věcí bude fungovat automaticky, z kontextu a na základě empirické pravděpodobnosti. Stroj bude nejdříve střílet, a pak se ptát :-))) Iniciátorem zahájení komunikace bude častěji stroj než člověk.
...Strojové čtení třeba v navigacích používají všichni. ...
Urcite ... ty shitozni navigace, ty normalni maj namluveny pokyny.
Jo, taky muzu svymu autu rict, ze chci nastavit 20 stupnu ... asi tak o 10 radu efektivnejsi je otocit cudlem. Protoze to auto se me 10x zepta jestli to myslim vazne, a jestli sem se neprerek ...
"Desktop umírá, mladí ho k ničemu nepotřebují."
Což nijak neodpovídá na otázku, proč se s tim tak blbne. Navíc to neni přesný, nejde jen o mladý, jde o to, že většina uživatelů jsou konzumenti. A těm stačí tabletoidní/šmatlafouní UI.
Že desktop UI umírá, je zdání dané tim, že spousta uživatelů-konzumentů neměla v minulosti jinou možnost jak používat PC a teď, když vznikly tablety as šmatlacím UI, které těmto konzumentům stačí, dochází logicky k odlivu konzumentů od desktopu k šmatlacímu UI.
Ale to neznamená, že by desktop jako takový umřel. Těch, kteří jej potřebují, je stále dost. Přeci jen v absolutních číslech je nejen programátorů, ale dalších tvůrců všelijakého obsahu (grafika, CAD, sazba, cokoliv...) více než kdy v minulosti (ponechme teď stranou kvalitu).
A ne, AI to nevytrhne, protože zatim žádná AI neexistuje.
Osobaku se taky prodava nasobne vic nez autobusu (hobby vs. profi) a vyrobci delaji oboje. Tomu se logicky prizpusobily ceny a jde argumentovat i opacne - dneska smatlafoun vyrobi kazda mensi firmicka v cine, takze velci vyrobci mozna pujdou do onacejsich zarizeni, ktere maji vyssi pridanou hodnotu (ano, smatlafoun zadnou pridanou hodnotu nema - vezmes LCD z jednotne linky, ARM procesor z jine jednotne linky, baterii, operacni system z dalsi unifikovane firmy a cely to doslova slepis)
Sorry, ale uživatel chce mít hlavně minimum starostí a námahy.
Každý, i jenom fiktivní problém, je práh, přes který se musí přehoupnout. Naprostou většinu stopne už pokus o odchod ze světa widlí, protože si myslí, že jinde budou problémy ještě větší. Nebo si prostě myslí, že to tak musí být (jako katolík, co si myslí, že nedělní dopoledne se nedá trávit jinak, než v kostele) a nehodlá nic ani zkoušet.
Další část na nějakou dobu zmrzne u Ubuntu, protože strejda G mu vykopne nejvíc výsledků (= z pohledu BFU "nejvíc používaný s největší komunitní podporou") a nesebere odvahu na to, aby šli jinam (přece jsou všechny distra postavený na stejným jádře a zvykl jsem si na svůj DE). Raděj zase řeší zbytečný problémy jak na Widlích, jenom v o trochu menším rozsahu. (Taky jsem si tím prošel, naštěstí tahle etapa trvala jenom pár týdnů).
No a Fedora sice taky není dokonalá, ale co potřebuju, funguje. Občas se něco sice rozbije (posledně tlačítka na regulaci jasu), ale jde to během pár minut opravit. Beru to tak, že platím za používání OS tím, že ho testuju. Proti W nebo U je to i tak zlatý ;)
produktivnejsi by bylo zbavit se komentatoru co maji jen blbe kecy, jako treba ty :) schizofrenie kterou popisujes v realu neexistuje, to co exituje je nekolik moznosti fameworku na kterych je postavene mnoho desktopovych prostredi, s tim ze za kazdym stoji vyvojari kteri chteli PRAVE TO a ne to co TY JIM URCIS udelat, a tak to take udelali, protoze muzou, protoze maji svobodnou volbu a pracuji se svobodnym opensource ekosystemem... to je tem opravdovy luxux, svoboda, moznost volby co vytvaret i to co pouzivat... :)
No nevim nevim, trochu mi to pripomina PR clanek na Red Hat. Navic stezovat si, ze Canonical delal veci podle sebe (Mir Unity)? Prijde mi, ze je to prave Red Hat ktery v posledni dobe "vnucuje" sva reseni vsem. Jak zmeny otresou pozici Ubuntu? Vubec nijak protoze a dost pochybuji, ze by se lide presunuli k Fedore, to uz spis k Debianu nebo Mintu.
Za pět let, co jsem prošel pár projektů, tak výsledek linuxových distribucí mezi vývojáři je takovýto:
Ubuntu Unity - 11
Gentoo Gnome 3 - 1
Fedora Gnome classic - 2
Překvapilo mě, že Linux má přes čtvrtinu podílu mezi vývojáří, co jsem se pohyboval. Čím dál víc je mezi vývojáři používaný Mac a Windows hlavně tam, kde nemají volbu. A neviděl jsem zatím nikoho používat Ubuntu s něčím jiným než Unity. Mezi známými je několik, co používají Linux a mají všichni Ubuntu s Unity, jeden tuším testuje OpenSuse ale nevím s čím.
Ion3, pak NotIon, už víc než deset let. K tomu programy odkudoli. Sem tam má nějaký program úžasný nápad, spustit si službu ze svého DE, která mu neběží. Někdy to tak nechám, někdy obojí zabiju a pak už nepoužívám. Beztak potřebuju hlavně browser, editor a kompilátor, a z nich žádný použitelný není pevně spjat s nějakým DE.
P.S.: Vzpomínáte na Galeon, Epiphany, Konqueror, a další pokusy o prohlížeč vyvýjený přímo pro nějaké DE? Svého času jsem všechny používal, byly rychlejší a lehčí než Netscape a následně Firefox, ale také rychle zastaraly, a neměly skoro žádné pluginy.
Problém je, že většina těch vývojářů není nijak placena a dělají to primárně pro sebe (ostatně tak vznikl a na tom stojí celý Linux).
Pokud se ti líbí, jak to udělali, tak je to cool - můžeš si to vzít a použít jak chceš. Pokud ne, nikoho to moc vzrušovat nebude ;)
A pokud chceš mít "nárok" mluvit do vývoje, musíš sám přispívat (kódem a nebo finančně).
Díkybohu za Gnome 3.
Jediné linuxové DE které se snaží být ergonomické, minimalistické, elegantní, nezabugované a s dotekem aktuálních design trendů.
Jsem strašně moc rád že alespoň zde nemaj hlavní slovo strejcové kolem 40-50 let kteří by strašně rádi koukali na DE ve stylu woken 95 ...
Kdyby gnome chcíplo, regulérně přejdu na jabko.
Strejcové vs uhrovití? Něco jako brzda a plyn?
Gnome3 bude za 10 let taky směšné, to se nebojte.
Za 20 si ho nebude ani nikdo pamatovat, ale Win95 ano.
Oni ti strejcové používají desktop na práci, zajímá je aplikace, ne ikonky a rámečky, alespoň u uživatelů
"s dotekem aktuálních design trendů" ...není Gnome trpajzlík?
...degradace na hošíka :D:D:D ...no je prostě sladký
Uhry už pěknou dobu nemam ;)
Ano, za deset let tady už bude ještě lepší gnome 5. Proč by mne to mělo vadit ? :)
Máš myšlení konzervy ...
Wokna 95 uz ted skoro nikdo nepamatuje :D za 20 už si nikdo ani nevzpomene na mikrošrot.
Btw nejsem strejc, a přesto makam jak šroub, asi mas chybu v rovnici co
Ty Win95 jen pár důchodců :D a budou se divit, že se na tom dalo i něco dělat, při tom jak to padalo - to se nezapomíná :D
Konzerva trochu jsem, ale ne myšlením - pod rukama toho mám docela dost.
Nejnovější nutně neznamená nejlepší - záleží, jak a na čem to používáte.
Naučil jsem se rozlišovat mezi chci/potřebuji :D
Nadšení po vývoj je supr, ale taky tu musí byt někdo, kdo ty nadšence krotí, aby to mělo šanci přežit.
Taky makám jako šroub, strejc taky nejsem, jen mě to hrabání
v COOL novinkách přešlo - stačí mi, že to funguje - i ten uživatel se mění.
...jen to Unity jsem nepřekousl, zakotvil jsem na Debianu.
Praxe dokázala, že desktop ve stylu W95 je pro práci velmi efektivní. Pod pojmem práce rozumím všechny činnosti, kde je třeba myš, klávesnice a normální nedotykový monitor.
Vaše hovadiny, kde zaberete čtvrtinu plochy okna nástrojovou lištou s vystínovanými nebo naopak černobílými neintuitivními ikonami si nechte na besídku mateřské či základní školy. Ivanku Kudlákovou ze 4.B tím možná ohromíte.
Praxe ukázala, že svařování obloukem je pro práci velmi efektivní. Pod pojmem práce rozumím všechny činnosti, jde je třepa spokovat profily, plechy a sem tam nějakou trubku.
Vaše hovadiny, kde zaberete kus dílny bombama s kyslíkem, acetylenem nebo CO2 a klubkem šlauků si nechte na besídku mateřské či základní školy. Ivanku Kudlákovou ze 4.B tím možná ohromíte.
(Existuje dost alternativ, který jsou jiný, ale taky efektivní - acetylenový nebo vodíkový plamen, tření, MIG, MAG, WIG,... Někdy je volba o nákladech, jindy o technologickým požadavku, jindy dle vlastních preferencí. Tak přemýšlím, co jsi tou besídkou chtěl říct. Že by to bylo přiznání, že neznáš/neumíš/odmítáš cokoliv jinýho s pokusem to zobecnit a ospravedlnit vlastní neschopnost?)
Možná problém s chápáním informace v psané podobě?
Ale jako jo... Zamyslel jsem se nad tím a opravdu jsem naprosto neschopný ovládat Gnome3, neumím číst, o myši jsem jen četl.
Myslím ale, že - paradoxně - narozdíl od KDE to Gnome aspoň spolehlivě funguje.
Obecně vzato taky nedokážu náležitě ocenit na monitoru nevyužitou plochu, obrovský font pro slabozraké, časté rolování v "moderních" webech, nemožnost cokoliv pohodlně nastavit, potvrzování změn opuštěním dialogu a absenci smysluplných informací. Také jsem neschopný pochopit široké prázdné okraje po obou stranách a mám ultrakonzervativní názor, že ergonomie je docela užitečná věc.
Jako sorry, W95/98/ME jsem zažil. Ale nevím, co je na nich tak efektivního.
Ono když si to člověk srovná, tak třeba blbý spuštění programu znamenalo:
a) Zminimalizovat všechna okna (a ne všechny to mají povoleno), najít ikonu na ploše a poklepat na ni.
b) Kliknout na Start, najít Programy, v tom složku s programem (často v jiné složce se jménem dodavatele SW, asi reklama) a tam kliknout na příslušnou ikonu. Pokud se člověk uklepl, spustil odinstalaci.
c) Najít v průzkumníkovi v Program Files patřičný .exe a modlit se, aby to bylo ono
d) QuickLaunch, ale mám pocit, že ten ve W95 ještě nebyl.
V Gnome? Klepnu na Super a začnu psát název programu. Pamatuje si, co často spouštím a většinou po dvou až třech písmenech mám zvýrazněnou ikonu programu, který chci. Enter a je to. Za zlomek času a ani nemusím sundat pracky z klávesnice.
To jsou ale pouze vylepšení, která dnešní klasická prostředí mají také(třeba Alt-F2 a píšu název aplikace...). A navíc neotravují obrovskými ikonami, fonty, nemožností pořádně pracovat s okny, uspořádat menu aplikací apod...
Ikony, fonty atd... si pochopitelně můžete, podle přání, zvětšit.
Čemu vadí větší ikona, která je 99,9% času schovaná a panel s ní vyjede jenom na vyžádání?
Co je to vlastně "možnost pořádně pracovat s okny"? Sice v Gnome nemám minimalizaci, ale mám kolik chci ploch a uklidím si to prostě na jinou plochu, kterou si můžu vyhradit jako parkovací, nebo specializovanou pro ten program. Jinak přesouvat, zvětšovat a zmenšovat jde dle libosti obou případech. A dokonce se okno dá i zavřit.
"Menu aplikací" je zase co? Nějakej hnus, co zaplní 95% obrazovky pěti vnořenýma úrovněma menu, kde některý ujedou i mimo obrazovku a musí se v tom sloupci scrollovat, aby člověk našel jednu pidiikonku 16x16 pixelů na Full HD monitoru? V záplavě těch, co na ně stejně nikdo nikdy neklikne, protože je to třeba aktualizace, odinstalace, konfigurace, nápověda, odkaz na web aplikace,...? To nestačí si prostě top 10 aplikací připnout do vyskakovacího pruhu na levé straně? A fakt se tohle monstrum na widlích nikdy nerozbilo, když si jenom tak někdo přetáhl ikonky jinam a chtěl tu ručně přesunutou věc aktualizovat nebo odinstalovat?
Ad Nějakej hnus, co zaplní 95% obrazovky pěti vnořenýma úrovněma menu, kde některý ujedou i mimo obrazovku a musí se v tom sloupci scrollovat, aby člověk našel jednu pidiikonku 16x16 pixelů na Full HD monitoru - v klasickém Start Menu seznam aplikací neujede mimo obrazovku, ale byl tam problém s rozbalováním, kdy při více úrovních byla ta navigace myší dost nepohodlná. Ten samý problém měla klasická menu v MS Office. Ukázky jsou z ReacOS a OpenOffice.org, ale je snad jasné, co na tom chci ukázat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Start_menu#/media/File:ReactOS_Start_menu.png
https://lh3.googleusercontent.com/OOoNinja/R6f-LERcAhI/AAAAAAAAAZU/kYontzICaHE/s640/OOo240-language-tools_language.png
Jak se zvyšoval počet nainstalovaných aplikací, přišel MS s různými vylepšeními: připínání aplikací na taskbar a do Start Menu, fulltext i na názvy aplikací (tlačítko Start a začnete psát jméno aplikace). Ve Win10 se seznam aplikací rozbaluje in-place, a na začátku jsou nejpoužívanější aplikace. Do těch dlaždic v pravé části Start Menu si můžete natahat aplikace dle libosti.
To že jsou ve Start Menu věci, které nikdy nepotřebujete, je trochu problém. Odinstalace programu tam podle MS být nemá, ale vývojáři ji tam často cpou. Help má být v aplikaci, není důvod ho dávat do Start Menu.
Problém s odinstalací po přesunu ikony ve Start Menu jsem ve Windows ještě neviděl, i když samozřejmě nevylučuji, že může nastat.
Jinak mi přijde zajímavé, že ve Windows je Start Menu implementované "unixově": je to folder na FS (resp. je jejich několik), a každý shortcut je soubor. Kupodivu na Linuxu je to zpravidla jeden konfigurák, i když unixová filosofie je "všechno je soubor". Nemyslím že by jeden z těch způsobů byl nutně lepší, ale je to zajímavý detail.
Jinak mi přijde zajímavé, že ve Windows je Start Menu implementované "unixově": je to folder na FS (resp. je jejich několik), a každý shortcut je soubor. Kupodivu na Linuxu je to zpravidla jeden konfigurák, i když unixová filosofie je "všechno je soubor". Nemyslím že by jeden z těch způsobů byl nutně lepší, ale je to zajímavý detail.
Ono linuxový desktop vyvýjí parta lidí, co chce aby to hezky vypadalo (viz redesigny gnome a kde) a na filozofii dobrého oddělení a čistých api docela kašle. Osobně nejsem z práce freedesktop.org nadšený, nadruhou stranu tu alespoň ten nepořádek aspoň trochu unifikuje.
Mě spíš trochu překvapuje jiná věc. Open source komunita dlouho brojila proti údajnému ignorování a porušování standardů ze strany spousty firem (ano, včetně MS). Jenže když se podíváte, tak ve světě dnešních Linuxu standardy jaksi moc nejsou. Svého času tu byly pokusy o Linux Standard Base, ale zjevně jde o mrtvolu. Pokud jde o celý svět Unixů, tak Single UNIX Specification jen pasivně po létech sepisuje to co už má každý, a v podstatě jde také o mrtvolu. Freedesktop.org je podle všeho spíš komunikační a hostingová platforma, než tvůrce desktopu. A se zvětšující se code base je svět Unixů čím dál více "bazaar". To nevidím jako dobrou zprávu pro uživatele, natož pro vývojáře.
no nepovydej :D
asi si nikdy gnome nepožíval a nebo se ho nenaučil používat.
virtuální plochy
coverflow mezi appkama na jedny ploše
expose like funkcionalita (+ fuzzy search všech aplikací)
fuzzy switch mezi aplikacema
gnome jde z klávesnice ovládat tak, že BFU si myslí že čaruješ
a i s myškou jde ovládat svižně oproti woknum
a to všechno je rychlí, animovaný, minimalistický a s dotekem estetiky
vyjít na mne s wokním UI, tak to je, ... opravdu k smíchu
díky bohu že nemáš šanci zpomalit vyvoj.
Do tech strejcu uz se taky v dolnim intervalu pocitam a rikam rovnou, ze me je DE prakticky putna. Ja necumim celej den na DE, jen musim spustit par aplikaci (stejne v naproste vetsine pripadu na fullscreen) a prepinat mezi nimi. Pokud DE dokaze navic zobrazit prijeti zpravy na mail ci do IM, jen dobre, ale to je tak vsechno. DE nesmi hlavne zdrzovat a uz vubec by nemelo frikulinsky zabirat zbytecne plochu, proste jen tise sedet v pozadi :)
To je přesně ono.
20 letý kok... ehm frikulín masturbuje nad skvělými obrázky a spřádá plány o dobytí světa. Jestli to uživatele otravuje, to neřeší.
"Strejda" musí vydělávat a pokud mu prostředí vnucuje frikulínovy experimenty(většinu z nich čas stejně zahodí), leze mu to na nervy. Práce s PC většinově opravdu není masturbace nad bizarními uspořádáními prvků GUI.
Na druhé straně je škoda, že právě to podivné Gnome3 funguje a KDE, které vyznává neotravující klasiku, je v tak zuboženém stavu :-( Holt paradoxy.
Tvrdit že krok Canonicalu je vlastně pozitivní mi přijde jako z nouze ctnost. Mark Shuttleworth investoval do Canonicalu spoustu peněz a úsilí. Jenže je celkem jasné, že na linuxovém desktopu se vydělává velmi obtížně, protože za něj zákazníci nic neplatí. Podle posledních známých čísel z roku 2016 byl Canonical pořád ve ztrátě, s dluhem 401M dolarů. Tipnul bych si, že tohle bylo moc i na Shuttlewortha, a po vyhodnocení finančního roku (který končil k 31.3.2017 - všimněte si, že oznámení škrtů přišlo 5.4.2017) se rozhodl zaříznout největší díry, kterými odtékaly peníze.
https://beta.companieshouse.gov.uk/company/06870835/filing-history
Canonical zřejmě vycouval z nejvíce ztrátových projektů, a zmenší ztrátu. Jenže je otázkou, jak moc bude mít v dlouhodobé perspektivě zdroje na stabilizaci a rozvoj desktopového Linuxu. Buď najde aktivity, kterými bude Shuttlewortho hobby financovat, nebo může skončit jako Mandriva. A otázka je, kdo se pak bude tomu ladění a rozvoji desktopového Linuxu věnovat.
I když považuji za pravděpodobné, že třeba zaměstnanci Red Hatu věří desktopovému Linuxu, tak pro tu firmu je Fedora spíš hobby pár zaměstnanců a beta test nějakých technologií. Firma nemá finanční zájem vymazlit Fedoru na desktopu k dokonalosti. Oni potřebují přesvědčit managera s kravatou, aby běžel svůj Oracle nebo SAP na RHEL s Premium Subscription, protože to je 1300 USD ročně, a 15 takových zákazníků zaplatí náklady na jednoho junior developera v nějaké levné zemi typu ČR. Nebo ještě lépe aby ulovili někoho na RHEL pro IBM System z s Premium Subscription, protože to je hned 18000 USD ročně. A odkud jdou peníze, tam se soustředí vývoj. Když je něco z toho použitelné na desktopu, nebo je potřeba technologii vyzkoušet, tak je tu betatest jménem Fedora. Dost podobné je to u ostatních hráčů. A je to důvod, proč je i podle zdejších diskutérů Ubuntu to nejvymazlenější desktopové distro. Jenže to tak nemusí být do budoucna, a není mi jasné, kdo tu práci na desktopu bude odvádět.
Kdo to dočetl až sem: jaký je váš dojem z celé věci?
Když tu máme povolanou osobu, zkusím se zeptat: kolik zaměstnanců Red Hatu pracuje výhradně na desktopových technologiích? Kolik jich pracuje na ladění Fedory, na takových těch věcech jako aby OS při probuzení nezmrznul, opět se připojila WiFi, nerozpadla se grafika a dál správně fungoval power management? Kolik jich dělá certifikace HW pro Fedoru a spolupracuje s výrobci HW na předinstalacích Fedory? A jakou má Red Hat finanční motivaci, aby Fedora byla vymazlená pro uživatele?
Canonical se dlouhá léta zabýval primárně desktopovým Linuxem, a podle všeho většina z těch 500 lidí dělala právě na těchto věcech.
Konkrétní čísla vám tu prozrazovat nebudu. K tomu asi nejsem oprávněný. Za Red Hat počet lidí, kteří dělají přímo na desktopových technologiích, vím přesně, za Canonical pouze z doslechu (dělají, respektive dělali tam naši bývalí kolegové, naopak máme kolegy, kteří pracovali v Canonicalu). Ten poměr byl před propouštěním zhruba 3:1 ve prospěch Red Hatu. Po propouštění je to tak 12:1. Certifikace a hardware QA těžko říct, my máme certifikační tým, který dělá veškerý hardware, takže je těžko určit, kolik z nich dělá na noteboocích a desktopech. Nemyslím si ale, že by se ten poměr nějak dramaticky lišil.
Jestli si myslíte, že na těchto věcech v Canonicalu někdy pracovalo třeba 300 lidí, tak to jen ukazuje, jak se vaše představy míjejí s realitou. To číslo bylo mnohonásobně menší.
A jakou má Red Hat motivaci, aby byla Fedora vymazlená pro uživatele? To je velmi jednoduché, jedním slovem se tomu říká mindshare. Pokud někdo používá Fedoru na desktopu (a ze statistik víme, že 85 % uživatelů ji má právě jako desktop), je mnohem pravděpodobnější, že bude v budoucnu používat systém Red Hatu také na serverech nebo v cloudu. Také čím více uživatelů, tím více potenciálních přispěvatelů, kteří všechny ty technologie pomáhají posouvat kupředu. Ne všechno musí generovat přímo peníze, aby to dávalo podnikatelský smysl.
Takže jsme se nedozvěděli, kolik lidí v RH pracuje výhradně na desktopových technologiích. Víte kolik jich pracuje na přímo na nich, neřeknete kolik, ale z doslechu je to víc než to bylo v Canonicalu.
Ano, RH má certifikační tým. A certifikuje HW pro Fedoru? Pokud jsem si všiml, tak RH sestavuje Hardware Compatibility List pouze pro své komerční produkty. Mimochodem https://hardware.redhat.com/ je k dispozici jen s RH účtem, dost možná jen s předplatným.
Ohledně spolupráce s OEM partnery jste neodpověděl. Předpokládám Fedora se předinstalovaná od velkých výrobců HW vůbec nedodává, takže tím otázka asi padá. Pro srovnání Canonical spolupracuje na předinstalacích zdarma dostupného Ubuntu a na jeho certifikaci na daném HW minimálně s Lenovem, HP, IBM a Dellem, nejspíš i s Acerem.
To co popisujete jako motivaci RH, aby vymazlil Fedoru na desktopu, je v podstatě reklama. Odhlédněme od toho, že Fedora nemá ani název spojený s Red Hatem (Fedora se má k Red Hatu jako řekněme Pink Prophet k Oracle, nebo Programs k Microsoftu). Chápu že to má smysl třeba v tom, že projekt nabere spoustu lidí, a z nich může vybírat zaměstnance. Ten zbytek pak odvede nějakou práci na projektu, kterou v lepším případě můžete prodat v rámci komerčního produktu (a když ne, tak to stejně dělají zdarma, takže to nevadí). Souhlas že kdo používá Fedoru na desktopu, bude s vyšší pravděpodobností používat Red Hat na serverech, ale otázka je, jestli (a jaká) je tam kauzalita.
Takže když to shrnu, tak Fedora nebyla, není a nejspíš nikdy nebude primárním zaměřením Red Hatu. Je to "hobby" které slouží jako reklama, zjednodušuje lovení zaměstnanců, umožňuje Red Hatu dostat nějakou práci bez placení a provést beta test na uživatelích.
Pozitivní.
Pokud někdo vymazlí desktop pro platící zákazníky a v rámci licence můžu ten samý desktop používat i doma (Fedora, CentOS), tak nemám problém.
Pokud hypoteticky skončí RH, zdrojáky nezmizí a dál se z toho dá pokračovat. A kdybych byl nespokojený s vývojem, dá se to samý, co používám, migrovat jinam, třeba na OpenSUSE,... V případě MS není záskok k dispozici.
"Waylandu jakožto nástupci X11" - rád přejdu, hned jak to budu moci používat remote aplikace, schránku s historiií, vlastní programátorský layout klávesnice a pořádný WM funkčně alespoň zhruba odpovídající tomu co umí stařičké IceWM + cmd interface odpovídající xdotool+wmctrl. Do té doby se bojím toho, že mi přestanou fungovat stávající X11.
Upozorňuji, že jsem do svého výčtu nenapsal žádnou konkrétní technologii a ty co jsem napsal berte jako příklady. Je mi totiž úplně jedno, zda např. remote aplikace své okno na můj desktop promítá pomocí ssh+X nebo RDP protokolu, ale musí to umět dostatečně funkčně.
Já bych navíc potřeboval aby mohl být oddělený window manager (jakožto GUI ke správě oken) od compositoru (jakožto serveru, který okna skládá do paměti grafické karty), protože je mi jasné, že taková plejáda windowmanagerů jako je v linuxu vznikla právě proto, že se nemusely starat navíc o "hardwarové věci". V tomhle stavu prakticky nejsou windowmanagery portovatelné, i když jejich hlavní přínos často není o X11 protokolu. (Notion, Xmonad, awesome, ...)
Já Canonicalu fandil, dokonce jsem si koupil před rokem tablet od Bq s Ubuntu Touch. Na Ubuntu jsem pracoval přes 10 let, před šesti lety jsem opustil úplně Windows a pracoval už jen s Ubuntu a to i v práci. Unity jsem si hned oblíbil a je pro mě nejpřívětivějším prostředí, které jsem kdy používal, vede i nad Mac OS X. Canonical mě teď hodně zklamal. Unity je na Ubuntu 16.04, jehož podpora je do dubna 2021, takže ještě 4 roky nic nemusím měnit. Unity bude ještě v archívech Ubuntu 18.04, čímž by se podpora mohla prodloužit o další dva roky. Do té doby doufám uspěje projekt Yunit, dost je teď sleduji a jsem přihlášen na jejich diskuzní skupiny. Poprvé mám chuť se zapojit do něčeho takového a pomoci Yunit uspět. Tohle DE nesmí zaniknout. Momentálně v práci jedu na Mac OS X necelý měsíc, a pokud by nemělo Yunit uspět, nejspíše skončím u Applu a na Linux zanevřu. Gnome je pro mě nepoužitelné, má odlišnou filozofii od toho, jak si představuji desktop, viděl jsem, že KDE se dá nakonfigurovat, aby se Unity podobalo co nejvíce, ale není to ono. Blízké měsíce ukážou, zda Yunit má šanci na úspěch, nebo mám skončit u Applu. Doufám, že uspěje Yunit.
Chalani z Red Hatu, nič v zlom, ale to vaše GNOME 3 je tragédia! By ma zaujímalo kto to dizajnuje. Každý rozumný človek si nakoniec dá radšej Cinnamon alebo MATE. KDE s Plasmou by bolo super, len je neprehladnejšie ako W10. Unity bolo jediné svieže DE za posledné roky (odmysliac si farby).
K tomu Gnome by som rád povedal nasledujúce:
- Naozaj zbytočne obrovské ikony (hlavne na starých laptopoch je to neznesiteľné)
- Nezmyselne umiestnená lišta s časom a aplikáciami, ktorá sa nedá nejako skryť a svieti tam stále to isté (uznávam, že túto chybu čiastočne malo aj Unity, ale tam aspoň presunuli menu a písalo názov aktívneho programu)
- Neskutočné plytvanie vertikálnym priestorom
- Neschopnosť skyť titulky na oknách ak nie je program napísaný natívne v GTK
- Nemožnosť nastaviť rýchlosť scrollovania!!!
- Väčšina UI nastavení neprístupná (musí sa stiahnuť tweak utilita)
- Prepínanie medzi aplikáciami pri viacerých okien jeden aplikácie je utrpenie (ak tomu človek chce predísť musím ísť do dashboardu)
- Zvláštne navrhnutý dashboard, hlavne vyhľadávanie
- Chýba mi vyhľadávanie v menu aktuálne programu ako bolo v Unity
- Ten nový dizajn nautilusu je žart?
- Dosť neintuitívne rozmiestnenie ikon
- Vyvíjať niečo pre GTK3? To ozaj radšej QT
Je to len môj názor. Koľko ľudí toľko chutí. Možno išlo o snahu urobiť medzník medzi dotykovým grafickým prostredím a štandartným grafickým prostredím. Bohužiaľ nevyšlo, môj Helix si s tým naozaj nerozumie. A rád by som pomohol pri vývoji, ale už 10 rokov nikto nevyriešil problém s nastavením scrollovania, čo považujem za kľúčovú vlastnosť. A workaround cez xinput a pod. nepovažujem za riešenie! Týmto u mňa Ubuntu stratil na význame. Fedora nezvláda novú radu Nvidia kariet a z ničoho nič prestal fungovať STEAM. Kedysi bola radosť na Linuxe pracovať, teraz je to zase raz boj :/
Jako uživatel GNOME můžu jen souhlasit, obzvlášť ten Nautilus, kde se nedá ani vytvořit prázdný textový soubor bez šablony apod.
Gnome se mi moc líbí, umím s ním pracovat efektivněji než s čímkoli jiným, ale cítím se jako ve vězení.
Zkouším migrovat na KDE, ale to mi včera spadlo jen při pokusu o odhlášení a už nenabehlo dokud jsem nesmazal veškeré konfigurační soubory.
S KDE4 jsem byl plně spokojený, pak přišla Plasma 5, ta mi minulý duben 2x spadla za sebou po odpojení externího a monitoru a jednou po změně tapety a po kliknutí na kalendář trvalo 2 vteřiny, než vyskočilo okno, rok jsem ho měl na černé listině. Teď se snažím vrátit, zkusím to na úplně novým uživateli a pokud to spadne ještě jednou, už Plasmu nebudu chtít vidět. Takže stejně skončím u Gnome, které je skoro perfektní, jen u něj někdo nepřemýšlí. A musím mu přiznat tu stabilitu a rychlost, ve které mě nezklamalo, ale ke spokojenosti budu mít pořád daleko. Kéž by ta Plasma nepadala.
Nabízí se XFCE a MATE, no jo, ale já mám rád, když to nějak vypadá a je v aktivním vývoji. Bohužel situace linuxového desktopu je smutná, KDE nemá lidi na testování, jen na přidávání blbosti a Gnome není kompatibilní s Homo Sapiens Sapiens, cílem je zřejmě nějaký úplně jiný druh, zvlášť to platí pro Nautilus.
Pokiaľ hovoríš o surovom GNOME, tak máš pravdu. GNOME má však aj rozšírenia, cez ktoré si môžeš upraviť prostredie podľa seba. Môže vyzerať ako Unity, Cinnamon, Windows 7, Mac OS alebo aj inak.
Niekomu vyhovuje KDE, inému Xfce. Neodsudzujem prostredie len preto, že mi nevyhovuje, alebo preto, že som ho poriadne nepreskúmal.
"Naozaj zbytočne obrovské ikony (hlavne na starých laptopoch je to neznesiteľné)"
Jenomže ne každý má tak dobrý oči, aby viděl ikonky 5x5 pixelů. Navíc jsou 99,9% času skrytý (kromě horního pruhu), takže nevím, čemu to vadí.
"Nezmyselne umiestnená lišta s časom a aplikáciami, ktorá sa nedá nejako skryť a svieti tam stále to isté (uznávam, že túto chybu čiastočne malo aj Unity, ale tam aspoň presunuli menu a písalo názov aktívneho programu)"
Pokud by byla svisle na pravé straně monitoru a písmo se otočáilo o 90°, mělo by to větší smysl?
Vedle "Activity" taky vidím název aktivního programu. Navíc se ten pruh dá upravit dle vlastní potřeby - dal jsem si tam kontrolky NumLock, CapsLock, jde tam hodit rychlost připojení, analogový hodiny, rychlost CPU, využití RAM, kapacita disku,... Když už to tam je, proč nevyházet, co se ti nelíbí a nedat tam věci, co se mění a zajímají tě?
"Neskutočné plytvanie vertikálnym priestorom"
Kde? Viděl jsi někdy majoritu - Ribbon na Widlích?
"Neschopnosť skyť titulky na oknách ak nie je program napísaný natívne v GTK"
Tak to nevím, ještě jsem se o to nepokoušel. Kde to nechci, tam jedu na full screen i bez horního pruhu (Terminál, browser, VLC,...) a horní lištu oželím.
"Nemožnosť nastaviť rýchlosť scrollovania!!!"
Nastavit jde, ale změny se uplatní až po restartu Gnome :( Stejně jako přepnutí scrollování na touchpadu ze dvou prstů na dráhu na pravé straně...
"Väčšina UI nastavení neprístupná (musí sa stiahnuť tweak utilita)"
Kdo ví, co chce, tomu to v terminálu sebere 20s.
Kdo neví, co dělá, ten si to nedodrbe tak, že by nevěděl, jak zpátky.
Kde je problém?
"Prepínanie medzi aplikáciami pri viacerých okien jeden aplikácie je utrpenie (ak tomu človek chce predísť musím ísť do dashboardu)"
A tohle je zase věc, kterou já oceňuju. Aplikace přepínám TABem, instance/okna vlnovkou.Když se potřebuju dostat z jednoho okna FF do druhýho, nemotá se tam třeba VLC, ale řeším to v rámci programu.
To samý Lazarus - otevřený hlavní okno, editor textu, design formuláře, zprávy, object inspector. Přepínáš mezi tím jedním tlačítkem bez toho, že by se tam pletlo třeba gitg... Naprosto super featura.
"Zvláštne navrhnutý dashboard, hlavne vyhľadávanie"
Tak si nastav, co má hledat, kde má hledat a jak to zborazovat. Jde to dokonce i bez tweak utility.
"Chýba mi vyhľadávanie v menu aktuálne programu ako bolo v Unity"
Nechápu, mě to na čtyřech strojích funguje úplně normálně. Error mezi židlí a klávesnicí?
"Ten nový dizajn nautilusu je žart?"
Ne, celý Nautilus je tvořený někým, kdo má smysl pro hodně černý humor. Asi přetáhli někoho, kdo dělal Explorer na Widlích.
"Dosť neintuitívne rozmiestnenie ikon"
A proč si je nepřeházíš?
"Vyvíjať niečo pre GTK3? To ozaj radšej QT"
Tohle je věc spíš osobních preferencí, ne argument pro hodnocení výsledku.
Team by měl ideálně dělat v tom, co ovládá, pokud to jde. Jinak si musí nastudovat nový věci a stojí to zbytečně čas/peníze a zpožďuje projekt.
Navíc za Qt stojí komerční firma a někdy tam může nastat i problém s licencováním. Párkrát už podmínky změnili. A co pak? Připlácet a nechat se vydírat, nebo všechno přepisovat? Jinak je to Qt celkem hezký, co jsem to tak zběžně zkoušel...