Názor k článku Velké změny pro linuxový desktop od Jiří Eischmann - Konkrétní čísla vám tu prozrazovat nebudu. K tomu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 4. 2017 23:45

    Jiří Eischmann

    Konkrétní čísla vám tu prozrazovat nebudu. K tomu asi nejsem oprávněný. Za Red Hat počet lidí, kteří dělají přímo na desktopových technologiích, vím přesně, za Canonical pouze z doslechu (dělají, respektive dělali tam naši bývalí kolegové, naopak máme kolegy, kteří pracovali v Canonicalu). Ten poměr byl před propouštěním zhruba 3:1 ve prospěch Red Hatu. Po propouštění je to tak 12:1. Certifikace a hardware QA těžko říct, my máme certifikační tým, který dělá veškerý hardware, takže je těžko určit, kolik z nich dělá na noteboocích a desktopech. Nemyslím si ale, že by se ten poměr nějak dramaticky lišil.

    Jestli si myslíte, že na těchto věcech v Canonicalu někdy pracovalo třeba 300 lidí, tak to jen ukazuje, jak se vaše představy míjejí s realitou. To číslo bylo mnohonásobně menší.

    A jakou má Red Hat motivaci, aby byla Fedora vymazlená pro uživatele? To je velmi jednoduché, jedním slovem se tomu říká mindshare. Pokud někdo používá Fedoru na desktopu (a ze statistik víme, že 85 % uživatelů ji má právě jako desktop), je mnohem pravděpodobnější, že bude v budoucnu používat systém Red Hatu také na serverech nebo v cloudu. Také čím více uživatelů, tím více potenciálních přispěvatelů, kteří všechny ty technologie pomáhají posouvat kupředu. Ne všechno musí generovat přímo peníze, aby to dávalo podnikatelský smysl.