Nejlepsi vec na tomto clanku je vyber tematu. Kazdy, kdo se mota okolo pocitacu potrebuje cas od casu vyrobit nejaky web (od ceho jsou kamaradi, ze). Clovek by rekl, ze to je ukol trivialni, ale jakmile se jednou ponori do bazin php kodu, malokdy se vrati nepoznamenan. Bylo by uzasne mit encyklopedii php frameworku, aby se clovek neztratil jeste nez zacne.
Genialni na php je, ze se v nem da skvele prasit. Problem s php je ten, ze se v nem neskutecne prasi. Typicka zivotni cesta vyspeleho php programatora je: bastlic v php - prechod na java nebo jine a pochopeni zakladu softwaroveho inzenyrstvi - zjisteni, ze kdyz je ukazneny, muze to same delat v php s mensimi naroky na zdroje a jednoduseji a tudiz selektivni navrat k php. Problem s php frameworky je ten, ze jejich tvurci pochazeji vetsinou ze stadia 1.
Typicke je to napriklad pro termin MVC. Kazdy si s nim vymyva hubu, ale malokdo tusi, k cemu je to vlastne dobre a jak to udelat spravne. Nedavno mi kamarad pro jeden projekt doporucil Silverstripe. Pry MVC framework s knihovnou pro ORM a vubec vsechno, co je potreba. Kdyz jsem se na to podival, zjistil jsem, ze model je soucasti kontroleru a view umi zobrazit pouze potomky nejake pripravene tridy. Kluci asi hodne hulili, kdyz si o MVC cetli, jestli si o nem vubec cetli. O ORM a ostatnim uz se radsi nezminuju. Separace logiky, dat a zobrazeni nesmi byt pouze "jako", musi znamenat realne oddeleni, tedy teoreticky moznost mixovat M, V a C z ruznych frameworku dohromady. Jediny framework zmineny v clanku, o kterem vim, ze to dovoluje, je Zend Framework (ale dost jich neznam moc podrobne).
Takhle je to s vetsinou php frameworku a jsou to problemy podle meho daleko dulezitejsi, nez rychlost renderovani stranky. Upgradovat server neni nic moc, ale sehnat dobreho programatora, ktery by byl ochotny se pustit do prace s knihovnou, ktera vypada jako parodie na navrhove vzory, to je nemozne - ja uz to taky v zivote neudelam.