FLOW3 je enterprise framework, který by se dal srovnávat spíše se Struts a Javovskými frameworky, než s frameworky pro PHP. Samozřejmě, že kódu napíšete o něco víc (už proto, že je nutné řešit dependency injection), na hodně velké projekty se ale (ve světě PHP) asi nic nehodí víc.
Obecně je navíc nutné poznamenat, že verze 1.0 bude využívat PHP 6 (a současná SVN verze vyžaduje PHP 5.3 a vyšší), takže na výraznější nasazení si ještě chvilku počkáme.
Přesně tak - bez Symfony nebude tento seriál kompletní. Recenze ve stejném dílu jako ZendFW by byla přínosná, protože právě tyto dva frameworky jsou v souvislosti s vytvářením aplikací v PHP nejčastěji zmiňované.
Doufám, že své opomenutí autoři seriálu napravili a dodatečně otestovali i Symfony. Bez něj by totiž srovnání ztrácelo význam. Už se těším i na závěrečné srovnávací grafy všech FW, na jaké jsme zvyklí u testů HW ;o)
No pokud by chteli autori pojmout stejnou formu vyctu zakladnich vlastnosti, zdroj rychlosti zpracovani SELECT a UPDATE atd. tak snad ani neni potreba aby tam Symfony mezi nimi figurovalo.
Protoze jediny framework, ktery by se mohl snazit konkurovat Symfony je prave Zend, ale oba dva tyto frameworky se lisi da se rict od zakladu, navic Symfony muze pouzivat jakkylovi modul Zend framework jako svuj vlastni, takze se ani neda mluvit o prime konkurenci, spise o jednostrane moznosti kooperace, bohuzel zpetne nekompatibilni pro Zend vyvojare.
Dokumentace je na velmi propracovane urovni, mnozstvi dostupnych pluginu at uz samotnych aplikaci nebo modelovych behaviors nema mezi PHP frameworky zadneho soupere, lehce rozsiritelne a velmi inspirativni pake tasky pro spravu celeho projektu od budovani modelu az po reindexaci vyhledavanych dat, rozvijejici se komunita, moznost vyberu ORM (Propel, Doctrine) a nasledne pouziti napr DB finder pluginu Vam z programovani udela opravdovou radost. Ve vyctu pozitiv by se dalo pokracovat dale, ale to snad ani neni potreba, kdo se Symfony nekdy delal vetsi projekt ve vice lidech pravdepodobne nesahne po jine volbe (pokud zustane u PHP).
Co se tyce rychlosti obsluhy daneho frameworku webserverem, tak to prece neni jen o zakladnim SELECT a UPDATE coz je vicemene zalezitost pouzite ORM vrstvy, databaze, a hlavne take stroje (stroju) kde dany vysledek bezi. Skoda ze autori nezminili moznosti cachovani jednotlivych soucasti vysledne aplikace, coz ve vysledku ma velmi velky dopad na sviznost celeho webu.
Tesi me ze se autori pokusili vnest vhled mezi mozne nastroje k praci PHP vyvojaru, kazdy takovy clanek jen obohacuje povedomi vsech kteri se v tehle oblasti pohuybuji, ale asi bych to vzal za jiny konec a zacal temi nejvice pouzivanymi frameworky. Take postradam zminku o tom jak je ktery framework narocny co se tyce learning curve a jak siroka je komunita u nas a v zahranici. Informace o stroji na kterem autori provadeli testovani by taky pridala na hodnote podane informace.
Dekuji autorum za jejich praci a doufam ze se v pristim dile dockame zajimavych informaci o zbytku sveta PHP frameworku a ne jen o Zendu a Nette.
Dobry den,
dekuji za krasne popsane symfony, takze uz je neni treba ani testovat:)
Test symfony chystame doplnit, ale bohuzel nyni casove nestihame, takze se objevi v nejbilzsim moznem terminu.
Jinak Zend moduly muze vyuzivat vice frameworku - nejen symfony, taktez moznost pridani napr. doctrine je nejakym zpusobem mozna u velkeho mnozstvi fw.
Informace o strojich, na kterych bylo testovano jsou uvedeny v prvnim dile tohoto serialu.
Viem ze vysie zmienovane nie su php framworky, aj ked Doctrine je k tomu celkom blizko..(samozrejme nie MVC) Napriek tomu by ma zaujimalo porovnanie tychto ORM vrstiev. Doctrine je uz k dispozicii v stabilnej verzii 1.0.0 . Porovnanie by mohlo byt zaujimave napr pre uzivatelov symfony(ktory by sa tu tiez mohol objavit). Ja osobne pouzivam Zend framework v kombinacii s Doctrinom, ktory mi vyhovuje ovela viac ako Zend_Db.
Propel som skusal v suvislosti s frameworkom Symfony, verzia 1.3 vyzera velmi slubne. Mna doctrine oslovil svojim DQL, a taktiez napriklad priamou podporou stromov, ci I18n pluginom.. ;)
Qcodo používam už dlhšiu dobu a som sním veľmi spokojný. Má síce nejaké muchy, ale ináč je jeho návrh veľmi dobre premyslený a prevedený. Vidno, že jeho autor Mike Ho nieje žiadny amatér... frameworku aj napriek slabšej dokumentácii dávam jednotku ;)