Používám linux už od doby, kdy mi ve starých Windows XP Pro přestal fungovat Google Chrome :) tedy asi nějakých 10? let. Ale zajímala by mě jedna věc: proč je většina distribucí tak strašně ošklivá, nebo minimálně fádní? Já si tedy našel Mint a vzhled WinXP, ale Ubuntu se evidentně nechalo inspirovat MacOS, protože ikonka na zavření okna je vlevo nahoře (popřípadě vlevo dole), což je pro Windozáky šílený nezvyk. Navíc je všechno buď šedivé, bledě hnědé, nebo jinak nevýrazné.
Je pravda, že článek je z roku 2015 a tehdy někdy jsem to testoval, ale koukni se sám. :) https://www.linux-mint-czech.cz/2015/12/je-pro-novacky-lepsi-ubuntu-nebo-linux-mint/
Pokud si dobře pamatuju, tak v Ubuntu se ty ovládací prvky přesunuly zleva do prava cca před 14ti lety s prvním příchodem unity.. - a tenkrát šla postupně do háje velká část ovládacích prvků a uživatelských nastavení, které dříve byly v GNOME v základu a dělali z Ubuntu tak dokonalou věc.. všechny ovládací prvky okna na levé straně jsou úžasný nápad, bohužel, v dnešní době už v základu nejsou ani virtuální plochy, a aby člověk měl ty samé možnosti, jako před 14+ lety, tak si musí doinstalovat několik tweak toolů, které ale ne vždy fungují správně.. - čímž se uživatelské prostředí Ubuntu nepříjemně hodně přibližuje k Windows..
Možná jsem výjimka, ale mně se prostředí Unity líbilo:
1) Výškově úspornější, protože sloučil window title a menubar.
2) Fungovalo MultiDPI (více monitorů, s různým DPI) 10 let před Waylandem. Samozřejmě jen Gtk a Qt aplikace, což byla většina, a Firefox sami opatchovali.
Ovládací tlačítka okna vlevo mi vyhovují, jsem zvyklý už od Windows 3.x zavírat okna v levém horním rohu. Ve Windows to jde dodnes (double click), u Linuxu je to pro mě docela deal breaker.
Neštěstí je, když se "zvrácený člověk" jako vy dostane do vývojářského týmu. :) Nic ve zlém, jen si tak rýpám. Miliony lidí chce close ikonku vpravo nahoře a velkou, nějaké desetitisíce to chce vlevo nahoře a malou, ale bez průzkumu se to udělá vlevo a pak se reaguje až na hromadnou kritiku.
Dnes se totéž děje u automobilů. Veškeré ovládání na dotykový displej, ale ouha, on člověk občas řídí v zimních rukavicích, upatlaný od hamburgeru a staré dobré mechanické čudlíky by se hodily. Tak se začnou některé vracet, protože ovládání "vše přes displej" je prostě nesmysl. Ale moderní. :)
No jo, kde jsou ty casy, kdy si clovek patchoval kernel i kvuli tomu, aby mel rozumne funkcni suspend a nemusel ho wokynkarum zavidet :-)
no, ja teda neviem, ale suspend ma stale dost problem fungovat na hw, kolega ma nb fujitsu intel i7 a openSuse Tumbleweed s posleným kernelom a ani ťuk, ja mam Asus nb s AMD R5 Ubuntu 24.04 a ani ťuk....
takže nejako to zrovna dobré nie je, aj keď slubovali, že 6.4 toto odstráni a máme tu 6.8 a stale to nefunguje....
Ten suspend funguje absolútne bez problémov... v prípade hibernace stačí pridať len `resume` parameter do `/etc/default/grub`. V mojom prípade som len upravil:
- GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
+ GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash resume=/dev/nvme0n1p3"
a to bolo úplne celé. V GNOME som potom už len nainštaloval doplnok "System Action - Hibernate" aby som to mal na jeden klik v menu. A teraz takto hibernujem laptop bežne.
A to mi funguje úplne na každom laptope čo som testoval (celá rodina má doma laptopy aj Intel aj AMD, Asus, HP, Dell, Lenovo. Všetko funguje bez problémov na všetkých, a to ako Ubuntu 20.04. tak 22.04. či 24.04. jediný problém (ešte som neprišiel na to ako) je u 24.04. ak zvolím šifrovanie na TPM2.0 skrz LVM a LUKS, tak toto ešte nemám doriešené... ale v prípade že šifrujem disk až po inštalácii skrz utilitu z terminálu pomocou cryptsetup tak ani to nie je problém ak chcem mať aj šifrovaný SWAP.
3. 5. 2024, 19:21 editováno autorem komentáře
Jenže to šlo o žertovný komentář na adresu objektivně existujících chyb. Zde já to používám jako komentář vůči lidem, kteří Linuxu vyčítají věci, které jsou prostě součástí té platformy. Stejně by mi přišla blbost Huawei vyčítat, že nemají Google Services.
Jinak já si neosvojuji absolutně žádné právo hovořit za celou linuxovou komunitu. Jsem asi ten poslední v řadě, kdo by měl takové právo mít, pokud vůbec.
Relativny uspech Linuxu je sposobeny tym ze vo svete PC panuje zufalstvo ze clovek nema vyber OS. Vlastne okrem Windows si clovek nemoze na svoje zelezo nainstalovat nic ine (nepliest si OS X ktory je pevne zviazany s HW). Ak by bol minimalne este jeden (viac by bolo lepsie) pouzitelny OS tak Linux nema na desktope ani tie minimalne percenta ako teraz.
P.S. Aby bolo jasne bavime sa cisto o desktope v inych kategoriach uz toto neplati.
Já to spouštím nejčastěji v kubuntu přes sosumi :) Není to úplně nejnovější, ale na 22.04 funguje
https://github.com/popey/sosumi-snap
3. 5. 2024, 08:31 editováno autorem komentáře
Je dovod preco tu nieje.
Ten OS by si musel komercializovat a to je zabijak pouzitelnosti(ak neratam ine prekazky). Ak by bol nekomercny, tak by to bol linux alebo nieco velmi podobne :)
Linux je podla mna jediny sposob ako tu mat pouzitelny OS. Pouzitelny pre mna, pre Jezka, pre teba alebo pre X dalsich roznych ludi s roznymi preferenciami, ktori preto pouzivaju rozne distribucie(graficke prostredia a nastavenia).
Linux sa posunul o parnik od roku +- 2000, ked som s nim zacal koketovat.
Svět linuxu je na tom prostě a jednoduše poněkud jinak, něž ten Windowsí či OSovský. Když něco v linuxu pracuje jinak, než jsou uživatelé zmíněných majoritních platforem zvyklí, je špatný linux a hned je nepoužitelný. Když něco nefunguje u dvou majoritních platforem, je to prostě akceptováno jako normální a přirozená věc. Lidé jsou čím dál tím více línější a ono to hledání a učení bolí, je to otravné a nechce se nám do toho. Jakmile je nějaké menu či tlačítko jinde, jiné, nebo nedej bože aby mělo jinou barvu, je všechno špatně a nepoužitelné. Když se něco změní v Androidu, tak se to prostě změnilo, nic s tím nelze udělat, musíme to akceptovat. Když je něco špatně v jablkovém mobilu, to nevadí, společenský status uživatele to nijak neovlivní a ani se o tom nemluví.
Když si kupuju auto a zvolím konkrétní značku, proto, že je má oblíbená, nebo proto, že se nutně potřebuji zařadit do nějaké skupiny lidí, musím přijmout, že ne všechno v tom autě je přesně tak, jak si přeji. Nelze vyhovět úplně každému. A s linuxem je to podobné. Je jiný. Některé věci tam fungují jinak, některé věci neumí. A přitom převážnou část věcí dělá lépe, rychleji, spolehlivěji. Jen je potřeba se učit a hledat, najít cestu jak je dělat jinak. Mám linux jako hlavní platformu spoustu let. V serverové oblasti je bezkonkurenční. V desktopu je, alespoň pro mě, také jedinečný a nevidím jediný důvod, proč bych se měl vracet k WIN. Samozřejmě Windows také musím používat. A rozhodně netvrdím, že je s nimi všechno špatně jen proto, že se změnila dolní lišta, nebo je něco zakulacené či naopak hranaté. Fungují dobře. Jenže se nechci a nehodlám smířit s tím, co Microsoft dělá a jak se chová. Windows jsem zaplatil a nevidím jediný důvod, proč bych měl být nucen k přihlašování pod účtem Microsoft, nehodlám být tlačen do použávání jejich Edge jen proto, že je to pro Microsoft výhodné. Pro Microsoft výhodné. Nechci být obtěžován tím, že se Microsoft neustále více a více snaží vytřískat prostřednictvím svého hlavního produktu další a další peníze a tvrdí, že je to pro mě výhodné. Není. Kdo tuto skutečnost nevidí, nebo komu to dokonce vyhovuje, je u Windows správně. Stejná situace je s firmou Ado**. Většina lidí v dané oblasti je používá a tvrdí, že jsou nejlepší a nemají konkurenci. Ano, lze souhlasit s prvním tvrzením, nejlepší patrně jsou (bylo by s podivem, kdyby tomu tak, vzhledem k cenám produktů a příjmům firmy nebylo). Ale jde to dělat jinak, jsou tu použitelné alternativy. Nefungují přesně jako ty od Ado**? No do háje, to nutně musí? Prsit se, že nějaká fotka či video jsou lepší jen proto, že byly zpracovány právě v produktech Ado** je nesmysl. Toho kdo se na fotku nebo video dívá zajímá jejich obsah. Cesta, jakou byly pořízeny nebo zpracovány, je pro diváka nepodstatná.
Chci tím prostě říci, že linux jako takový je úžasný svět. Nejen tím jak funguje. Především tím, kdo a jak jej tvoří. Je fascinujícím protikladem naprosto tvrdého byznysu a diktátu několika nejbohatších korporátů. A ti, kteří linux mnohdy naprosto nesmyslně kritizují, by se v první řadě měli zamyslet sami nad sebou. Kritika je samozřejmě důležitá a cenná už jen proto, aby věci mohly být lepší a posouvaly se vpřed. Ale kritizovat třeba slepici za to, že nesnesla úplně přesně takové vejce, jaké snesla jiná slepice je prostě nemysl. Ona si to každá slepice snáší tak, jak umí. Nikdo nás nenutí jíst konkrétní vejce. Jistě, ta vejce mohla být větší, nebo menší, nebo mohla mít jinou barvu skořápky, nebo jinou barvu žloutku, že... Ale když ta vejce chceme jíst - díky, slepice. Když ti vejce nechutnají, nežer je a nepomlouvej slepice. Ulov si třeba mamuta :-)
Mimochodem, křiklouni, ano vy, kteří to vidí úplně všechno špatně a jinak, než byste sami chtěli, už jste, kromě kritiky, přispěli prací nebo penězi proto, aby to všechno bylo lepší? Ne, že? Jistě, je lepší se poslušně vrátit do zajetých kolejí a nedělat nic.
Tento příspěvek není nijak adresný, vyjadřuje pouze můj pohled a nechtěl se neuctivě dotknout slepic, mamutů, ani Ježka. Křiklouni se ozvou sami :-)
No... patřím k těm, co v minulosti na Linux několikrát zkoušeli přejít, ale nakonec se vrátili k tomu, co už znají. Důvodů bylo pokaždé víc, ale dá se to shrnout do věty "Nebyla výrazná motivace ke změně, protože stávající systém funguje dostatečně dobře".
Ty důvody, které třeba nejsou úplně zřejmé a se kterými jsem se na začátku potýkal (samozřejmě můžou být pro každého jiné):
1) Chci přejít na Linux - jenže na který? Každý vychvaluje svoji distribuci, zavalí vás tunou technických údajů, ze kterých si stejně nevyberete, protože byste nejdřív museli nastudovat, o čem to celé je. To se dá vyřešit i tak vyberete jednu free random verzi, na druhou stranu to znamená, že tím strávíte mnohem víc času. Takže když není dostatečná motivace...
2) Když stávající systém funguje dostatečně dobře, jaká je motivace přecházet na jiný, kde se budu muset všechno učit znova? Jedině, když mi přinese zásadní výhodu. Takže proč měnit operační systém, když u toho budu muset překopat mnoho dalších věcí, včetně stylu práce? Schválně - zkusím hledat: první odkaz https://proc.linux.cz/proc/ - důvody:
* Moderní - není jediný, stávající systém taky není zastaralý, dál
* Bezpečný - no, něco trochu o tom vím, takže bezpečnost je do značné míry záležitostí nastavení (které zatím neznám). Neposílá žádnou telemetrii do MS, to je velké plus. AV a Firewall mají by default i ostatní systémy. Že budou moje data v bezpečí? Z předchozích pokusů o přechod si pamatuju tahanice o souborový systém, jejich konverze (a taky ztrátu dat při failnutých konverzích).
* Zcela ovladatelný - bezpochyby a je to plus, i když se to člověk musí naučit. Problém je v tom, že výběr distribuce se podobá výběru sekty, do které se v rámci náboženství přidáte (a podle toho z váma bude nakládáno, pokud někde požádáte o radu - viz dále). "Chování Linuxu je za každých okolností předvídatelné, ovladatelné a dohledatelné." mno možná, ale na začátku u přechodu rozhodně ne, protože prostě nevíte. Tuhle výhodu oceníte až mnohem později.
* Velké množství aplikací - super, ostatní systémy to mají taky, ale na začátku je to další bariéra, protože musíte vybrat náhrady za to, co jste používali doteď (byť srovnávače alternativ existují), přeučit se a taky předtím zjistit, jakou má daná aplikace reputaci.
* Internet samozřejmostí - ano, to doufám :) řekněme, že už používám Firefox a Thunderbird, takže to patrně nebude velký rozdíl
* Kancelářské nástroje - řekněme, že LibreOffice už používám na Windows, takže to nebude problém
* Multimédia - řekněme, že už požívám VLC a nebudu muset zdlouhavě vybírat další (teda na některá videa kódovaná v novějších kodecích asi jo, ale budiž - to je třeba i jinde)
* Hry - řekněme, že téhle části dám nízkou prioritu - buď to oželím, vyřeším emulací, či budu provozovat dual boot.
* Variabilní a přizpůsobitelný - super, opět ale využiji až později, ne při přechodu. Tam je potřeba jedna funkční konfigurace, se kterou se dá fungovat bez potíží a bude se podobat tomu, co znám. Hrát se s tím dá později. Největší problém je "vyber si GNOME, KDE, Xfce, Cinnamon..." další vrstva, kterou musím studovat a rozhodovat se, do které "sekty" se přidám.
* Vzdálená správa - to umožňuje i stávající systém bez potíží, jak GUI, tak příkazový řádek
* Kvalifikovaná podpora a dokumentace - tohle vypadá dobře, ale je to největší kámen úrazu: kromě toho, že dokumentace je psaná hlavně pro znalé, tak najít postup, který funguje dneska, bývá občas problém (např. když se přešlo na systemd, najít informace o konfiguraci síťovky byl neskutečný opruz). Kromě toho je tu problém s "lidmi co ví a můžete se jich zeptat" - viz dále.
* Dostupný v češtině - super do chvíle, než potřebujete něco ladit, ale není problém přepnout do angličtiny. možnost češtiny je určitě fajn, palec nahoru.
* Pro všechny zdarma - svobodný software je super nejen pro svojí cenu. řekněme, že mě tahle filozofie oslovuje a Linux je jejím symbolem.
3) Když mám problém, tak hledám nebo si chci nechat poradit - běžný postup. Potíž nastává ve chvíli, kdy se veřejně zeptáte na nějakou triviálnost a první co dostanete je studená sprcha od lidí, co si na vás zhojí ego. Dostaví se tak nutně pocit, že Linux není systém, ale náboženství, do kterého jste právě vstoupili jako novicové, takže si budete muset přetrpět spoustu situací, kdy vám budou lidé z komunity dávat ostentativně najevo, že jsou v hierarchii nad vámi (možná trochu přeháním, ale vážně jen trochu) - protože hierarchie podle toho, co kdo zná, tu funguje od začátku a kdo tomu nerozumí, s tím budem preventivně zametat podlahu, protože proč, když nám to projde. Často s odůvodněním "když to chceš používat, tak se ku**a snaž víc!". Tak dík, ale na tohle nemám čas ani kapacitu.
Přeháním? Nevěříte? Malý úryvek předchozího příspěvku:
Mimochodem, křiklouni, ano vy, kteří to vidí úplně všechno špatně a jinak, než byste sami chtěli, už jste, kromě kritiky, přispěli prací nebo penězi proto, aby to všechno bylo lepší? Ne, že? Jistě, je lepší se poslušně vrátit do zajetých kolejí a nedělat nic.
jj, po takové masáži je lepší se vrátit původnímu systému a radši fungovat s tím, že je nedokonalý.
Nechápejte mě špatně: Linux považuju za super systém. Jen když se k přechodu servíruje kýbl bordelu jako zákusek, tak si raději nechávám zajít chuť. Říkejte tomu třeba lenost.
PS: Ne že by tohle byl problém jen u přechodu na Linux - podobně to funguje v mnoha dalších specializovaných odborných komunitách. A možná tady je jádro pudla: Linux je především pro fanjnšmekry a odborníky - ne proto, že by takový byl sám o sobě, ale že lidé, kteří se kolem něj pohybují mu dávají tuhle auru výjimečnosti a ta pak (třeba nechtěně) zvedá laťku pro ty, kteří by se třeba i rádi přidali, ale nechce se jim šplhat přes takhle vysokou zeď, když jinde jsou ty zdi nižší.
PS2: Klidně to celé zdrbejte :) je to jen názor jednoho člověka, co se snažil mnohokráte vyměnit Windows za Linux, ale z výše uvedených důvodů se vrátil a s lehkým pocitem hořkosti funguje dál pod Windows. Třeba ten dlouhý text pomůže k pochopení, kde může být zakopaný pes. Nebo taky ne - to už ponechávám laskavému čtenáři k posouzení.
Užívejte dnešního dne s jakýmkoliv systémem, který vám vyhovuje!
> Moderní - není jediný, stávající systém taky není zastaralý, dál
Ja by som linux nepovazoval za moderny, predsa len stava na unixoch a ich filozofii, ze vsetko je text. Odkedy som si skusil PowerShell, tak hento povazujem za peklo na zemi. Preco by som sa mal triafat ktory stlpec vtej utilite to je, alebo ako vyparsovat nieco z vystupu programu a dufat, ze sa v nazve niecoho neobjavi diakritika alebodelimiter, ked mozem na inom systeme pouzit priamo API opreacneho systemu, alebo Powershell a vysledok dostat priamo ako objekt este aj spravneho datoveho typu?
Přesně tahle pohodlnost a spoléhání se přímo na API systému mi na Windows pije krev. Zvlášť ve chvílích, kdy to nezafunguje správně, protože systém si myslí něco jiného, než je třeba. (Typicky: přepočítávání data/času na podle lokální zóny na UTC či naopak, když něco takového nikdo nechce, nepochopení kódové stránky a tedy diakritiky v souborech...)
Přeci jen: na těch Unixech má člověk ty texty tak nějak pod kontrolou.
A ve výsledku používám na Windows proudy textu a unixové utilitky.
Chci přejít na Linux - jenže na který?
Napiš si co na počítači děláš a podle toho si vyber. Sice je distribucí jako much, ale ve finále je to vše hodně podobné.
Já používal DOS a potom Windows, protože jsem hrál hry. To s věkem odešlo a rázem jsem stál před otázkou: Proč kupovat licenci Windows, proč se trápit u aktualizací, které nechci, proč stále kupovat nový HW, abych mohl mít novější systém?
Já jsem chtěl stabilní systém, kde bude minimum aktualizací a který bude fungovat/vypadat/chovat se pořád stejně na HW, který mi stačí. Vybral jsem před drahnými lety Debian Stable. Mám klid. Správa systému triviální a vše prostě funguje a nic se nekazí.
Všichni senioři u nás v rodině dostali Thinkpad T420 a Debian stable. Mají klid a já taky. Nebylo nic horšího než hodinové telefonáty po aktualizacích Windows. Na to nervy nemám, rodiče 75+ a tahle generace počítači nepolíbená je katastrofa, to bych musel být Dalajláma abych se po dvacátem stejném dotazu totálně nevytočil. Na jednu stranu je chápu, já taky už dnes teenagerům někdy vůbec nerozumím.
Stačí mi Windows v práci a jeden problém za druhým. A je to vždy po aktualizacích. Naposledy nefunkční VPN (docela problém když sedím 200 km od firmy a v pátek večer už se nepřipojím a ve firmě nikdo, kdo by tu aktualizaci odinstaloval).
Když stávající systém funguje dostatečně dobře, jaká je motivace přecházet na jiný, kde se budu muset všechno učit znova?
A proč vlastně přecházet, když stávající systém vyhovuje? Když to člověk chce zkoušet nebo se učit nové věci, tak dual boot a sem tam si tam odskočit a třeba to bude vyhovovat. Jinak přecházet bez důvodu/potřeby asi nemá smysl.
Když mám problém, tak hledám nebo si chci nechat poradit - běžný postup. Potíž nastává ve chvíli, kdy se veřejně zeptáte na nějakou triviálnost a první co dostanete je studená sprcha od lidí, co si na vás zhojí ego...
Tohle je bohužel smutný fakt, který nejen Linux fóra provází od nepaměti. V Linux fórech je to ovšem často extrém. Podle mě je to dáno tím, že se tam pohybují lidi co programují a ti překypují logickou inteligencí, ale k tomu jim chybí empatie. Co oni běžně znají a obratem logikou vyřeší očekávají od ostatních. Běžná věc u lidí, co jim nedělá problém programování nebo matematika. S těmi se špatně v běžném životě jedná a ti se právě vyskytují v oblasti informatiky. Navíc domnělá anonymita internetu, dělá z lidí něco, čím ve skutečnosti nejsou.
Mě to taky extrémně vždy štvalo, tak jsem to vyřešil tak, že sem si fóra jen pročítal a neptal se. Postupem času se ty dětské nemoci u Linuxu většinou vyřešili a skutečným problémů je dnes minimum (z mé zkušenosti u Debian Stable distribuce).
U mě je to jednoduší o ten fakt, že jsem velmi nenároční uživatel. Drobné úpravy fotek GIMP, prohlížení gThumb, VLC muzika a filmy, Audacity + KDLIVE video a úprava hudby, editor nano nebo VIM (ani po letech mi nejde do ruky to ovládání ale učím se), VPN + Remmina připojení do práce. Prohlížeč Brave. Nic jiného nepoužívám, protože nepotřebuji. A když ano, tak si prostě najdu jednoduchý program jako PDF arranger, když jsem potřeboval spojit PDF soubory.
V tomhle ohledu mi Linux moc vyhovuje, protože je vždy nějaký free šikovný prográmek, co mi vyřeší problém, který mám. Nemusím hledat nějaký shareware nebo trial verze. Prostě nějaký borec to napsal a dal volně k užívání. Za mě geniální a velmi vstřícné chování, i kvůli tomu jsem na Linux před víc jak 20 lety komplet přešel.
Manželka má MacBook Air na konzumaci obsahu a je to fajn stroj se super displayem (taky ho na internet používám - teď z něj píšu), ovšem MacOS postupně zpomaluje a časem nutí uživatele k přechodu na novější model i tím, že přestane dělat aktualizace.
Tohle u Linux není. Mě vyhovuje primárně ta svoboda a to byla ta moje motivace. Ze začátku to byl taky dual boot do Windows a postupně sem do Win potřeboval čím dál méně až jsem koupil nový disk a tam dal jen Debian a už se nevrátil.
Sonoma bez problemu podporuje Apple HW z roků 2018-2019 takže nuceni do hw upgradů bych tak nějak jako problém neviděl. Kromě toho MacOS 12 (Monterey) je stále podporován, updatován a podporuje modely až po early 2015, což jsou v podstatě 9 let staré plečky.
Ja osobně mám AirBook M1 a nějaké zpomalení nepozoruji. Jako “desktop” mám i3-N305 s openSUSE MicroOS je to překvapivě celkem svižné, má to minimální spotřebu a na to domácí programování v Elixír, Bun a všelijakých mikrokontrolerů (esp32c3, stm32, bl808) to bohatě stačí.
Ha, tak takto to myšleno nebylo, i když uznávám, že to tak vyznělo. Má poznámka se týkala křiklounů, kteří jen uplivávají jak je linux na prd, že raději budou stále používat WIN, nebo OS. Tam za solidní programy platí - a ne málo. Ale od těch opensource a free napsaných pro linux očekávají, že budou srovnatelné, nebo lepší. A to mnohdy opravdu nejde, třeba vůli různým patentovaným řešením, nebo prostě proto, že není možné v malých neplacených týmech (či silou jednotlivce) nahradit práci desítek, stovek, tisíců placených full-time vývojářů. Ale poslat malý dar či zapojit se tito křiklouni nechtějí. Tak to bylo myšleno.
Co se týká různých fór a žádostí o rady - ano, jsou tam borci, kteří už zapomenuli na své začátky v linuxu. Těch normálních, kteří pomoci chtějí, je však rozhodně více.
Ja si ty clanky hrozne rad ctu na zive.cz abych zjistil jak dany autor je hloupy.
Bud chci zmenu, pac na soucasnem se mi neco nelibi a nebo chci zkusit neco jineho a pak je logicke ze to bude jine.
Nejvic se mi libi jak tam breci ze maji koupeny Vegas/Photoshop a ten jim na linuxu nejde :D a kdyz uz si ho koupili, tak ho tam chteji a pres emulaci to je napikacu.
Toto je projev lidske hlouposti :D
Ten bezešvý mód je fajn (pokud funguje), ale nic to nemění na skutečnosti, že kvůli spuštění toho jednoho programu tam máte ještě režii celého OS, včetně nevyžádaného balastu (OneDrivem počínaje).
Místo updatování jednoho OS, updatujete a ladíte dva. Tři giga RAM vyhodíte jen na běh dalšího systému. Atd., atp.
Kolik dnes stojí 3 GB RAM? Mně to přijde jako cesta nejmenšího odporu, zvlášť když bych doporučil řešení BFU. CrossOver/WINE bude mít vždycky omezení kompaitbility a dualboot znamená poukládat a pozavírat rozdělanou práci.
EDIT: "máte ještě režii celého OS" -- To máte i v případě WSL2 nebo Dockeru v OS mimo Linux. A nikoho to netrápí, je to něco v pozadí. Celý OS dnes beží i na hodinkách, takže by to váš notebook/desktop měl zvládnout ;-)
4. 5. 2024, 17:22 editováno autorem komentáře
Obvykle člověk pacuje s tím, co má, takže pokud se rozhodnete pracovat na notebooku se 16 GB RAM (protože taková prostě máte), jen VM + Win vás stojí čtvrtinu daného množství (při 32 GB osminu).
Ta paměť se mnohem lépe hodí pro běh toho programu. Těžko si řeknete: aha, tenhle obrázek se miž zpracovat nepodaří, skočím si do obchodu pro nějakou paměť.
;o) Ten upgrade taky nemusí být úplně jednoduchý.
(Což neznamená, že stejně se nemůžete o strop
zarazit i bez VM - jen to bude o ty 3 až 4 giga později.)
pracovat na notebooku
Já se na to zeptám za posledních 20 let asi po milionté, ale proč na práci notebook?
Jaké to má konkrétní výhody? Desktop je levnější, výkonnější, jednotlivé komponenty se dají vyměnit, takže když v pondělí zjistím, že "na obrázek" to nestačí, tak v úterý mám dvojnásobek ram. Ptám se zcela vážně. V kompu mám 64GB RAM a když mi v pondělí "mrdne v kouli" tak v úterý mám 128.
Ano, např protože nemusíte synchronizovat práci. Zvlášť po pandemii už se často půl týdne dělá z domova. Navíc CPu je tam ten samý, co máte v desktopu, 64 GB RAM taky není problém. V dobách nedostatku výkonných grafických karet dokonce lidi a firmy kupovali notebooky, kde byly a bez "kryptopřirážky".
@RRŠ: Když chcete používat jiný OS než Windows, tak podle toho musíte vybírat HW, v tomhle případě i velikost RAM. Linux je s námi už 30 let, takže aby jste se dostal do vaší situace, tak by to musel být nějaký nováček, kdo si koupil sestavu v supermarketu, na které pořádně nefunguje ani Windows a hry se na plné nastavení sekaj.
Navíc 16 GB RAM není jako 16 GB RAM. V PC světě je RAM levná a rozšiřitelná (i ve většině notebooků). A v Apple světě je hardwarově komprimovaná a efektivněji využitá (zero copy mezi (ko)procesory). Většina lidí na macOS má Parallels a 16 GB RAM a je happy*. On taky Windows bere tím míň RAM, čím méně je jí k dispozici. Navíc ve virtuálce je potřeba zlomek RAM pro virtuální HW oproti fyzickému.
*) "je happy" v trochu pokrouceném smyslu Apple ekosystému. Pro porovnání vtip:
- Ty jsi ženatý? To musíš být šťastný.
- Jo to musím, to musím.
Ano, např protože nemusíte synchronizovat práci.
Tohle má být výhoda? Od toho je přece git, kdy každý drobný commit okamžitě pošlu na server. Přijdu domů, udělám git pull a volně pokračuju, kde jsem před chvílí skončil. Vůbec nemusím tahat ntb. Doslova volně pokračuju tam, kde jsem ve druhé místnosti přestal. Tím chci říct, že od té doby, co jsem začal používat SVN (při studiu na VŠ) a potom git, tak je pro mne existence ntb vlastně o to "nepochopitelnější".
To je taky takový dobře přisleplý závěr.
Ne není, k tomu jsem došel za x let. Někdo tady psal o nějakém screenshotu nebo to můžeme zobecnit na poznámku a klidně třeba fotografii fyzické tabule v nějaké místnosti. Tohle rozhodně patří do návrhové dokumentace. Protože v realitě se může stát, že ten ntb někdo ukradne, zničí se u autonehody apod. Proto je lepší si vše ukládat na vzdálené úložiště. A když už mám vzdálené úložiště, tak nemusím tahat NTB.
Jakkoliv já osobně to řeším Syncthingem.
Fajn, v pořádku. Já na to měl od roku 2002 SVN. Tempový repositář, do kterého patří tento kreativní nepořádek. To repo se dá smazat vždycky. A nebo nejlépe nikdy.
Někdy o koupi notebooku tak úplně svobodně nerozhodujete - buď vám do toho kecá zaměstnavatel, nebo (peněženkou) manželka: Miláčku, abych mohl upravit ty fotky z dovolený, jak si byla na pláži v těch nádhernejch plavkách, potřebuju si koupit ten herní notebook s extra grafickou kartou a 64 GB RAM...
;oD
Kromě toho, virtuálka dává víc, než 50 % RAM pro hostovaný OS, jen nerada (ale jde to, jen se člověk musí s tím vykřičníčkem smířit).
Ale hlavní je, že to celé je jisté nepohodlí při používání těžce placené aplikace.
Proto platí: Používáš Photoshop? - Máš na výběr Windows nebo Mac.
To už je trochu váš problém, že i když desítky let víte omezení ne-windowskovských OS, tak se necháte opakovaně tlačit do takových rozhodnutí.
Jinak já nemám nic proti použití vhodného OS pro požadavky daného uživatele. Však dnes bych řekl víc linuxů na desktopu je ve WSL2 a Docker než na fyzickém HW.
> Heron: Od toho je přece git
Může jít i o otevřené karty v prohlížeči (i když to se dnes do nějaké míry synchronizuje), karty s testovacími requesty v Postman, lokálně puštěná aplikace v průběhu debugování, neuložený screenshot k nějakému úkolu/bugu (a i kdyby, ten nebudu dávat do SVN/GIT), rozepsaný komentář, ...
No nevím, já tedy manželce prostě oznámím, že notebook X je mrtvý, Dave, mrtvý a tudíž musím koupit notebook Y (protože mě částečně živí), bude stát tolik a tolik a hotovo. Ale možná to není problém proto, že fakt nepotřebuju drahé a nepříjemné extra herní notebooky ale bohatě mi stačí stroje za patnáct tisíc a dokud ten notebook fakt není mrtvý, nekupuju nový.
Možná proto, že mohu pracovat úplně všude, kde mám volno? Běžně pracuju v autě, když vozím děti na kroužky, úplně běžně ve vlacích, někdy v tramvaji, na nádraží... a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho.
Jako ano, v obou kancelářích používám desktopy, ale to má několik dalších důvodů nesouvisejících s prací. Notebook by bohatě stačil.
2Heron 4. 5. 2024 17:36
Proč? Protože výkon NTB je plně dostačující na vše co potřebuji abych byl maximálně produktivní a efektivní(a to už cca skoro 20 let ). Optimálně nakonfigurovaný stroj jenž je nezaplevelen balastem se schopným uživatelem prostě nemá problémy. Ale abys byl v obraze měním NTB průměrně 1x za 2-4 roky.
Navodu, jak se zbavit toho ruzneho bloatware je na internetu hromada. Neceho se instantne zbavite pres powershell, neco vyresi treba jen zastaveni te sluzby v services manageru...
A vzhledem k tomu, ze jen pro sve privatni potreby bezne updatuju par desitek OS me jedna VM navic fakt nevytrhne... :-)
2 Tovach:
“ Zajímala by mě statistika: Photoshop/Lightroom nezbytně potřebuji k práci vs Photoshop/Lightroom chci na doma na úpravu soukromých fotek.”
Tihle domaci pirati, to je taky kategorie, nedavno sem potkal typa, co jeste piratil WinRar ikdyz mel na PC 7zip...
A znam jednu “fotografku”, ktera taky potrebovala piratit photoshop… kdyz dostala ukazanou hromadu jinych appek na fotky, tak se prece nebude ucit neco noveho….
Byť pirátů bude asi celkem velké množství, tak já se potkávám mnohem spíš s hrdými majiteli licence na poslední nepředplácený Photoshop, protože ten jim na domácí úpravy fotek víc než dostačuje (a u mí s ním, jsou naň zvyklí). Předplatné se jim ale už nevyplatí.
Ten WinRAR ve Vašem příkladu IMHO ukazuje na uživatele, který zamrzl někde u Windows XP a ke každému novému systému se chová, jako by to byla ta ixpéčka. To jsou pro mne nejsnadnější oběti pro obrácení na víru Linuxovou
, protože mají v zásadě nízké nároky a pokud se podaří zprovoznit těch pár jejich oblíbených programů - a nahradit pecky pro archeology - budou je ochotně používat. (Na GIMP nepřejdou, ale zprovoznit starší Photoshop ve Wine možné je...)
Linux má svoje specifika, konkrétně můžu zmínit problém, kdy jsem si koupil nový Asus a nefungoval na žádné distribuci zvuk. Naštěstí vývojáři kernelu cca do měsíce zvládli chybu opravit.
Používám Manjaro už přes 4 roky. Steam klient fungoval perfektně. Pokud člověk hraje single-player kampaně tak úplně v pohodě. Pokud chcete hrát multiplayer tak je lepší dual-boot, protože prostě vývojáři anticheatu na Linux kašlou.
Co se týče ostatních use-cases mimo gaming, tak všechno krásně šlape pro obyčejnýho usera, kterej potřebuje browser, music player, video player a stačí mu open-source aternativy k Office.
Tak hlavně jde o to, že z toho článku vyplyne - MS Windows mne štvou - reklama, prostředí atd. Jakou mám alternativu? No přece Linux!
A základní nepochopení - chcete Windows zdarma? Nainstalujte si Linux!
A ejhle, ony tam Win aplikace, které nutně potřebuju používat (a argument, že jsem do nich investoval peníze je relevantní) nefungují. Ten Linux je ale šmejd! Prý alternativa zdarma! Prd! Zmetek a ani to neinstalujte, ztráta času.
Jenže jak se časy mění a víc a víc věcí se dostává k online fungování, začíná se ten problém "nefunkčních" aplikací stírat. Mnoho aplikací má své Linux a Win verze (třeba prohlížeče), takže ve Firefoxu si spustíte stránku a ona funguje jak ve Win tak v Linux a stejně.
Herní věci se dostávají na Steam a tam už je občas taky jedno, na čem hrajete. A co je více zarážející - má osobní zkušenost s běžným lidmi, používajícími počítač. Je jedno, jaký systém mají. Když mohou udělat to co potřebují, tak mnohdy není ani důležité, jaká aplikace jim v tom asistuje. A je jedno jestli v Linuxu, Win nebo macOS.
3. 5. 2024, 10:28 editováno autorem komentáře
Na druhou stranu - jaká je nejčastější aplikace, která je zmiňovaná, že na Linuxu nefunguje? Podle mne se to lety scvrklo do aplikací jedné firmy - Adobe. Uživatelé jejich produktů jsou ti, kteří říkají, že Linux je na nic, protože tam Adobe produkty nefungují.
V ostatních kategoriích existují dostatečně dobré alternativy (i komerční), které jsou buď Linux verzí téhož ve Win nebo konkurencí.
tak ani Afinity balik sa pre Linux nerobi, nie je to iba Adobe, Nové Ubuntu príjemne prekvapilo, má v Appkách na jeden klik install veci, na ktoré inde musíte robiť harakiri instalacie a tu klik a všetko hotovo a to vravim o JetBrains IDEčkách, 1Password, Obsidian a dalsie co pouzivam na macOS... a to sa mi teda velmi paci, skoda, ze Afinity nie je, to by bola už iná pecka...
Tohle je zase opačný extrém, říkat, že všechno krom apple má alternativu. Nemá. Já žiju na linuxu, ale fakt je takový, že bych bez něj žít uměl, kdybych musel. Bez windows ne.
Pro mě jsou to věci jako VirtualDJ, Traktor, Serato, Djay, Fruity loops (ale i další, toto jsou ty nejzásadnější)
Ano, některé z nich se po pětadvaceti saltech dozadu dají přinutit k běhu pod wine, ale připoj k tomu midi kontroléry, aby to aspoň 10 minut nespadlo, fungovalo mapování od výrobce a nemělo letence jako česká pošta. To prostě neuděláš.
Zadruhé samozřejmě známá věc - hry. Ano, některé se nechají znásilnit a spustí se v lutrisu, playonlinux, ... ale zkus si tu stejnou hru spustit na linuxu a pak na win na stejném hw (já jsem to udělal mockrát) a ta kvalita obrazu je prostě naprosto nesrovnatelná. Takže s ohledem na fakt, že windows 10 pro stojí 99Kč je absurdní se o to vůbec pokoušet. Prostě restartuju a všechno plnohodnotně funguje včetně podrogného nastavení grafiky, chlazení, vsync/freesync, apod. Funguje na kliknutí, ne na instalaci 500 balíčků s 1500 závislostí, načež hodinu opravuješ balíčkovací systém kvůli pythonu 3.10 vs 3.11
Normálně myslící člověk prostě používá OS jako nástroj stejně jakom kladivo, nebo šroubovák. Každý je dobrý k něčemu.
Tak s tou kvalitou těch her bych to tak špatně neviděl. Pokud hra podporuje Vulkan a běží třeba přes proton tak tam moc rozdílů nejni. Ale nehraju ve 4K, raytracing podle mě nestojí za nutnou investici a jsem obecně poměrně nenáročný. Přece jenom, na mém prvním PC běžel DOOM II ve 12 fps :-).
A Windows 10 nestojí 99Kč, že to náš zákon nezakazuje přeprodeje OEM neznamená, že je to správně (a oni to často jsou různé vývojářské licence, které jsou úplně mimo). Pokud člověk nesouhlasí s EULA, neměl by ji potvrzovat.
Většina her je ale v DirectX, ne Vulkanu. A raytracing je s námi již 5 let, takže ho využívá už dost her (někdy více, někdy méně). Jinak ten Windows jde používat i úplně zadarmo, od desítek je to "nekonečný trial", jako WinRAR nebo Total Commander. (To je BTW klasický typ boje MS proti Linuxu - odpadnou uživatelé, kteří by na Linux přešli kvůli ceně.)
3. 5. 2024, 14:11 editováno autorem komentáře
Normálně myslící člověk prostě používá OS jako nástroj stejně jakom kladivo, nebo šroubovák. Každý je dobrý k něčemu.
To jistě, ale jen do doby, než ho šroubovák nebo kladivo začne šmírovat, zahodí mu rozdělanou práci kvůli instalaci aktualizací nebo mu bude horem pádem vnucovat, jak ho má používat.
No, musím říct, že naprosto chápu oba pohledy. Linux mám na NASu, v práci mám na něm rtmp server a nějaké další služby. Na hraní ho mám na Steam Decku, na záložním mobilu (UBPorts), na hodinkách (AsteroidOS), na Raspberry, na moc hezkém firewallu od Sophosu...
Takže se nedá říct, že bych mu nedal šanci a taky se z něj nesnažím udělat za každou cenu kopii Windows.
Na desktopu se o něj pokouším pravidelně a pořád to nějak není ono. Chvilku to vždycky ladím do ideální podoby, až rozbiju něco, co nejde snadno opravit a nechám toho (ono to tedy asi jde snadno opravit, ale jsem prostě lama).
Momentálně se snažím najít rozumné řešení pro tablet. Tam nepotřebuji Adobe a jiný proprietární software, vlastně nic speciálního. Ale když ona ta klávesnice na obrazovce (Onboard) vyskakuje jak se jí chce, nebo spíš nechce.
Nechci se například vzdát Chrome - a ejhle, tam prostě nevyskočí :-). Já samozřejmě vím, že za to tohle konkrétně může Chrome, ale je to pěkný příklad. A občas nevyskakuje ani jinde, kde by měla (problém je možná hlavně to "občas", kdyby nešla vůbec, tak je to snad lepší.).
Aplikace v nativním frameworku se obvykle dají nastavit tak, aby na ten dotyk nějak fungovaly (nebo to nepotřebuju), ale zbytek s tím různě bojuje.
A hromada různých drobných ústrků, na které už jsem asi starej. Pro mě už je docela problém i opustit Ctrl + Alt + V :-).
Chápu, že problém je v uživateli, ale vzhledem k tomu, že ten uživatel jsem já, je to problém podstatný.
Pak je pro běžné uživatele samozřejmě problém, že něco nefunguje
OFTB, v článku se to řeší a všechno je to pravda. Podpora staršího HW je v jádře příkladná atd.
Ale co já se nazlobil v Debianu s dost rozšířenou síťovkou Realtek RTL8111. Jasně, že za to může uzavřený firmware Realteku, ale co to člověku pomůže, když se do toho počítače nemůže dostat přes ssh a nefunguje mu tam internet, aby snadno opravil ten jaderný modul.
Takže zdroje frustrace migrujících uživatelů možná nejsou problémem samotného linuxu, ale frustrovaní jedinci se dost často moc nestarají o to, co je a není fér. Prostě to Ubuntu zase smažou (Já tedy nejčastěji mažu MX Linux, hned potom Mint :-)).
Jinak ale posun desktopového linuxu považuji víceméně za zázrak (vzhledem k počtu uživatelů a nutnému kapitálu). Třeba i ten Proton na Steam Decku se dostal do použitelné podoby neuvěřitelně rychle (asi na to prostě byly peníze). A právě takový Steam Deck přivede možná k linuxovému desktopu další uživatele, protože když tam už ten režim je, tak ho možná každý majitel někdy zkusí (ale i tam musíme vysouvat klávesnici čudlíkovou zkratkou, protože je součástí klienta Steam :-)).
Ještě pro upřesnění, na tabletu jsem zkoušel i ChromeOS, kde je všechno sluníčkové, ale v linuxových aplikacích ta klávesnice taky nevyskakuje :-) A navíc je ten subsystém celej nějakej línej.
Teď mám pocit, že to nemyslíš ironicky. Což ale nechápu, protože ten článek kvalitou nevyniká (spíš naopak).
Označit slovem "vlastnost" to že firma neudělá ovladače hardwaru pro linuxové jádro mi přijde jako solidní ohnutí významu slova "vlastnost".
Clickbait nadpis jak vyšitý.
Úvodní nesouvisející připomínka startreku je takové ... Ježkovské :)
Co třeba je ten článek z této věty?: " jsem narazil na jedno takové povídání, " Proč není odkaz? Autor o článku píše, ale čtenář ho nesmí znát?
Druhá půlka článku je vzpomínání na staré doby.
Souhlasím s názorem autora článku, že spousta lidí nachází v linuxu chyby, co by se asi nemělo označovat jako chyby, ale spíš jako nezájem výrobce. Ale ta omáčka kolem toho mi nepřijde jako vrchol tvorby na rootu, spíš jako debata u piva v pátek večer.
No, třeba nakonec důvod, proč zmiňují Jean-Luca rozklíčujete. Nicméně k věci: nemám ve zvyku linkovat zive, takže pro ty, kdo by pátrali - a zde máte objektivně pravdu, že do roka by to mohlo zapadnout - jde o tento text: https://www.zive.cz/clanky/opustil-jsem-jedenactky-a-nainstaloval-ubuntu-po-sesti-hodinach-jsem-se-bohuzel-pokorne-vratil-zpet/sc-3-a-226662/default.aspx
Uvádět zdroje, nebo alespoň odkázat na text o kterém se píše, je naprosté minimum, co by měl zvládnout každý, kdo doufá že text po něm bude číst i někdo jiný. Natož někdo, kdo se živí novinařinou.
Ale tohle už jsme spolu několikrát řešili, a k nápravě nedošlo, a už asi ani nikdy nedojde, co?
Poznámka: autocitace se jaksi nepočítají.
2K> : nemyslím to ironicky či sarkasticky. Fakt to myslím vážně. Neříkám že se jedná nejlepší článek na rootu. Neříkám že je jedná o nejlepší článek Ježka. Jenom říkám že patří k nejlepším co tu napsal(respektive co jsem od něho zde četl od té doby co tu začal psát). Článek je napsán tak, že upozorňuje na vlastní "postřeh jenž si všiml" a zamýšlí se nad tím "proč a z jakého důvodu" . Článek je prakticky pouze jeho názor a já se domnívám že daný "postřeh" není zcestný a toto by mělo být povinné čtení pro každého kdo chce "vážně" změnit OS.
Ja nevim, kde se prislo na to, ze windows snad nekdy fungoval, ne nikdy nefungoval a vzdy to byl OS na hrani her a u serveru je to katastrofa dodnes, napr. porad windows neumi defragmentovat RAM, chybi mu uplne zakladni fce pro chod OS a to jak desktopoveho, takl serveru, dobra, desktop muzeme vypnout kazdy den.
Delal jsme v kde cem, od MacOS, pres starsi DIGITAL na 16bit, 8bit ... ale bavme se o 32bit PC - od DOS po OS/2 Warp - coz byl v te dobe nejlepsi desktopový system a byl nejlepsi i na PC servery - napr. pod nim skvele bezen Novell ;-) - nebot jeho DOS varinta byla ciry sh** az po LotusDomino server, nebo jako file server.
OS/2 Warp byl samozrejme horsi nez Unixy na lepsich RISC CPU, ale tam zacal tlacit Linux a tak Linux nahradil jako desktop tak servery na OS/2 Warp a nakonec i servery na DIGITAL Tru65 - cena a pomer cena vykon - jasne Alpha byly nejlepsi CPU te doby, ale s prichodem AMD64 uz jsme meli tolik vykonu, ze Alpha nebyla potreba.
Ted Desktop, vyhovoval mi IceWM - nebo zral ~1MB RAM a na ikonky na plose jsem mel klon z OS/2 - coz zral ani ne 0.5M.
Vyhoda byla jasna, tam kde kolegove s Win98 a pozdeji XP nemeli RAM, nebot jim ji sezarl samotny OS, tam ja mel temer celou RAM pro programy ;-)
Pak ale prislo KDE v1 - uplna revoluce, neco co nemel ani MacOS, natoz windows, asi to kopirovali z BeOS - a to nehovorim o faktu, ze tam fungovala akcelerace videa, a tak sly prehravat filmy i na slabem CPU bez cikani, nerkuli na silnem ;-) a to uz na ATI kartach, treba uz R128, vypalovat CD a zaroven pracovat, to treba windows neumely, kdyz se na Win. vypalovalo, vse se ukoncilo a na PC se vubec nesahalo, jinak to spadlo a poskodilo CR ... v linuxu pak takove CD slo aspon zavrit a neco tam bylo ;-) - windows to zpocatku ani neumely, kdyz bylo CD poskozene .... to v Linuxu v te dobe vypalovani fungovalo, k tomu se mohlo browsit Netscapem, koukat na TV - TV karty v te dobe fungovaly skvele v Linuxu a velmi spatne ve windows napr.
Pak prislo KDE2 ktere bylo jeste hezci a KDE3 byla myslim ta nenazrana potvora zvlaste na RAM.
Pak prisel velky boom portovani programu z UNIX desktopu, hlavne CAD/CAM a 3D - jako Maya, Houdiny atd. ... paradox je ze dnes plno CAD programu co v te dobe na windows mely tak 20% fci linuxovych nakonec pro Linux prestali vydavat .... smutny pribeh.
Tez nam chybi porad poradna nahrada Photoshopu ;-) ale asi to vyresi editace fotek pres web prohlizec ;-) - paradoxne jim to bezi na Linux serverech ;-)
Bohuzel programy jako Luminar Neo, Affinity Photo, CaptureOne jsou jen pro Win/MAC -- je to velka skoda pro Linux, pritom Linux ma vice uzivatelu nez MacOS - a dokonce plno Linuxaky ma prave MacOS protoze opravdu nehodla delat tyhle veci na windows, ktere jsou silene pomale na vse, co vyzaduje delsi zatez CPU/GPU a praci s hodne RAM - vazne si myslite ze je ten jejich ARM tak super? ne neni, je horsi nez AMD ;-) - jenze kdyz porovname program na Win vs Free-Mach-BSD - tak vyhraje logicky Unix like OS ... dokud Apple nemel BSD system, tak to byla tragedie a bylo to pomale --- jen windows v te dobe byly jeste horsi, smal jsme se jablickarum, kdyz jsme jim ukazal napr. rychlost Mapple na OS/2 Warp nebo Linuxu na PC ... nebo na Alpha Tru64.
Suma sumarum je Linux na desktop paradoxne nejlepsi, i na server, vse tam funguje jak ma, HW ma lepsi kompatibilitu nez s windows a sh* win only HW uz dnes snad ani neni, neb kazdy takovy vyrobce zkrachopval presne v dobe, kdy se preslo na w7 a vse tem lidem prestalo fungovat ;-) - a vyrobce rekl, sorry v* ten HW je vazan na XP a nejde upravit na W7 - kupte si novy - koupili, ale uz od firmy, kde to bezelo vsude.
Co nas trapi je nektery komercni SW - ale mnoho SW je tak skevleho, ze se tlaci i na Windows a MacOS - treba pro kreslire KRITA, Inkscape, Blender, VLC, Firefox, Darktable, dokonce i ten GIMP neni zase tak spatny na mnohe upravy.
Kamos kdysi rekl, ze Linuxu dekuje za to, ze windows vubec funguji, ze si presne vzpomina na doby placenehio SW a shareware, kdy freeware na win stal casto za h*** a jen diky Linux GNU SW, ktery se nakonec zacal portovat na Windows byl zbaven toho bordelu ;-))
A kdyz jsme si koupil MacOS na M1 tak jsme zazil presne to same, samy polo az nefunkcni SW a jeste za nej chteji penize - zachranil me BREW ;-) - jasne na MacOS je i skvely SW a funguje tam skvele - ale treba prohlizece onbrazku, co jsou pry nejlepsi nic nezbrazuji, hlavne RAWy ktere maji umet vubec neumi ;-)) - a to za to chteji 100USD / rok ... LYN treba funguje skvle, ale na kazde FAT vam udela neksutecny bordel, pro kazdy soubor udela soubor zacinajici teckou ... nejde to vypnout pro co k**** dela ... takze bud Linuxovy Geequie - ktery funguje skvele, nebo NX-View ... btw. na OS/2 Wapr byl PM-View.
Je az s podivem, kolik spatnych programu se na MacOS prodava jen proto, ze neexistuje jina moznost - treba Remmina nema na MacOS variantu, jsou 2 SW - PLACENE co se ji podobaji, nejsou tak dobre, ale OK, na Windows je MobaXterm ... suma sumarum je lepsi si na MacOS dat Linux a tam Remminu ;-) ... a bez BREW by byl MacOS uplne jak v 90` ... plny sh* shareware, nove SW za predplatne ;-) ... a nemoznost neco samostane upgradovat ... nebot free SW do Applestore nemuze - nedoplatili by se ;-)
Mám přesně tři důvody, proč na desktopu zůstávám ve Windows a nepřešel jsem na Linux:
1.- setrvačnost: měl jsem Windows od verse 3.10 dál, aktuálně jsem na desítkách s hrozbou upgrade o číslo výš,
2.- chybějící driver pro televizní kartu, která sice má podpouru pro Linux, ovšem už nikoliv pro dvoutunerové provedení; to by asi bylo řešitelní, ale práce s tím spojená mne odrazuje,
3.- bankovnictví: moje banka sice nevyžaduje Windows pro internetové bankovnictví, ale zprovoznit přihlašování čipovou kartou přes Wine je práce na dva dny a bylo by nutné ji třikrát - čtyřikrát do roka zopakovat.
A mám spoustu důvodů, proč mám v notebooku Linux, byť v dualbootu s Windows (kvůli tomu bankovnictví...), počínaje tím, že nepotřebuji registraci, nepotřebuji účet Microsoft
(ani Apple
), necpou se mi tam nechtěné cloudy ani nevyžádané programy, je ochotné to fungovat zcela off-line, a nepoužívám žádnou aplikaci, která by Linux vyloženě nesnášela (a nehraju hry).
Popravdě řečeno: vzhledem k tomu, že aplikace mám na obou systémech v zásadě totožné, ani si moc neuvědomuji a neřeším, který OS zrovna používám.
3. 5. 2024, 16:57 editováno autorem komentáře
Víte, ono by to chtělo si přečíst ten kritizovaný článek
https://www.zive.cz/clanky/opustil-jsem-jedenactky-a-nainstaloval-ubuntu-po-sesti-hodinach-jsem-se-bohuzel-pokorne-vratil-zpet/sc-3-a-226662/default.aspx
a teprve pak pochopit o co jde. Že tam autor uvádí zcela konkrétní aplikace, které používá ve Windows, a které v Linuxu nejsou. Cituji doslova
".., pokud utratíte tisíce korun za programy, které se naučíte ovládat a jejichž nákupu opravdu nelitujete, tak tolik rozšířená rada: „Ale vždyť přece můžeš používat Gimp, Inkscape, LibreOffice a hromadu alternativních střižen videa,“ je k ničemu;.
Ale obecně, v případě lidí, kteří používají počítač ve své odborné profesi, je nutné počítat s tím, že mají na Windows nakoupené programy řešící problematiku v té jejich odborné profesi, se zabudovaným know how A potom, tedy rada typu 'sám si na to napište vlastní řešení (třeba tabulku se všemi vzorci v Calcu) asi není to co je nadchne k přechodu na Linux..
Ano... je to v tom článku postavené jako vendor-lock. Prostě když si koupím auto na benzín, musím do něj lít benzín, abych mohl jezdit. A že je nafta výhodnější? Co nadělám... Ano, můžu auto na benzín se ztrátou prodat. Ale musím se s tou ztrátou smířit.
Nejedou Adobe* věci v Linuxu? Tak nemůžu používat Linux nebo věci od Adobe... Je to moje volba a volba Adobe. Za to Linux nemůže, kvůli tomu není špatný.
3. 5. 2024, 22:16 editováno autorem komentáře
Ale ono tak nějak občas není jiné řešení. Třeba na vážně míněný střih videa je použitelné akorát tak DaVinci Resolve (Studio). Zbytek je buď spíš za trest (KDEnlive...), nebo pro uživatele se specifickým workflow (Cinelerra, Lightworks). Třeba Olive vypadá docela nadějně, ale už tak vypadá docela dlouho :-).
Píšu to ovšem jen proto, že uvádíte, že lze přejít na jiné řešení.. Někdy to prostě snadno nejde (no dobře, možná na to Resolve, ale když já ho fakt nemám rád :-)). Ale v tomto konkrétním případě na tom asi zas tak nezáleží.
Zaujímavé, že zrovna ten Blender je trójsky kôň linuxu, pritom o Gimp počúvam len samé zlé reči. Pritom Gimp nie je taký hrozný.
Blender nemá jednoduché ovládanie, ale kto sa chce, ten sa asi naučí. Ja som používal 3D studio max na škole na rendrovanie barákov. Z blenderu by som sa zbláznil.
Napodiv aj audacity je celkom populárne. Najprv reči "To nie je DAW" a potom zistia, že často to stačí. To hovorím ako, človek, čo má legálne logic pro.
Vidíte - já Audacity i GIMP používám rozhodně déle, než Linuxový desktop. ;o)
Já mám pocit, že ten Blender měli hlavně na animaci - jsou to kluci filmařský. Už jsem tu dával k dobru historku, jak se s tím Linuxem učili: dali jsme si on-line schůzku a oni nastavovali, já kibicoval. Aby to měli přeci jen trochu přívětivější, doporučil jsem jim Double Commander (a Midnight Commander do terminálu, pochopitelně) - to je podobné jako wokenní Total Commander, takže si s tím poradili. Pak došlo na něco, co se mělo udělat v terminálu, a ten jeden se zeptal: Jak se jmenuje to druhý, co není DC?
- a jeho kolega se ozval: Marvel?
. Od té doby mají Marvel Commander... ;oD
Linux jsem pouzival na primarnim desktopu v dobe Mandriva linuxu. Koupil jsem si DVD, pak dalsi DVD s upgradem. Mandrivu jsem miloval, fungovalo mi vypalovani CD/DVD, fungovalo mi prehravani videi, dvd medii, hudba, prohlizec, kancelarsky balik, vytunene zalohovani, … No a pak jsem si poridil zrkadlovku. Prace s raw byla vicemene nemozna, fotit primo z pripojeneho fotaku ve studiu bylo nemozne, k tomu jsem si poridil notas (nejaky dell) na ktery jsem nainstaloval Mandriva a zacali ruzne potize typu nefunkcni uspavani, nefunkcni automaticke pripojovani medii,… misto zalohovani par gigabajtu jsem potreboval zalohovat stovky gigabajtu az terabajty a zjistil jsem ze tehdejsi borgbackup bezi jenom singlecore takze zalohy trvali dele nez jsem byl schopen obetovat casu. A pak jsem si poridil iphone a macbook pro a postupne jsem presel do apple sveta. Borgbackup i po 10ti letech umi jenom singlecore a ja misto stovek gigabajtu zalohuji pole ktere ma 300TB, pak dalsi pole ktere ma 30TB a pak dalsi pole ktere ma 1PB+. Vse doma, castecne firemni data z firmy kterou vlastnim, castecne soukrome data jako videa z ruznych akci, dokumenty, data ktere produkuji, atd. Linux na hlavnim desktopu nepouzivam protoze mi macos nabizi veci typu notifikace na udalost v kalendari s ohledem na dopravni situaci, mobilni hovory z macu, prevzati probihajiciho hovoru z telefonu na mac, a par dalsich drobnosti. K zalohovani jiz nepouzivam borgbackup ktery i po 10ti letech porad umi jenom singlecore ale hashbackup ktery umi vytizit vsechny cores, bluray vypaluji bez problemu, vse mi tak nejak funguje a prejit na linux v podstate nemam. Mam desktop i notebook s linuxem k testovani a porad najdu neco co mi nevyhovuje. Ze se mi obcas rozsype btrfs jsem si tak nejak uz zvykl, i na Jirsakove moudra ze jemu to funguje a problem je evidentne u me, ze se mi notas obcas neprobudi jsem si taky zvykl, ze mi obcas wifi nevidi zadne wifi a pomuze jenom reboot jsem si taky zvykl. Ale tak nejak porad doufam ze se jednou objevi funkcni distribuce kde vse bude fungovat a bude to splnovat me ocekavani z pohledu funkcionality.
Jsem už moc starej. Taková optimistická proroctví tady byla při konci XP, při konci W7 a teď to teda má změnit konec W10?
Dva důvody, proč se nic nezmění:
1) řada lidí zůstane u (již nepodporovaných) W10 - stejně, jako najdete lidi s W7 nebo dokonce XP
2) v nabídce repasovaných notebooků už notebooky s parametry pro W11 najdete za dost nízké ceny, protože minimální požadavky na procesor už představují dost staré kousky
Mno :-D
Tak já rovnou napíšu proč. Linux je pro mě profesionální nástroj na profesionální stroje. Servery. Takže pokud desktop, klidně. Bude to mít profesionální kernel, profesionální balíčky vyladěné na výkon a ti uživatelé tohle budou brát jako výhodu.
Realita? Chceme uspávání do čehokoliv. Chceme přepínání sítí. Chceme BT sluchátka.
Takže, místo toho, aby zvukový systém zvládal dneska už zcela zastaralý HW (192kHz/32b), tak se udělalo pulse audio stylem "44.1 musí stačit každému" a funguje tam BT. Tohle pro mě není žádná výhoda. Tohle nechci. Nejdřív ten zvukový server musí zvládat to co zvládá HW a teprve až potom se budeme zabývat BT sluchátky.
Prostě s "útokem na desktop" se do linuxu dostávají stále obskurdnější věci.
Zatímco ty Widle šly přesně opačným směrem. Na desktopu mám W11, mám tam Hyper-V, ssh a vedle toho pařím pecky v poslední verzi vulkánu nebo dx a mám profesionální zvukovku nastavenou na default 96kHz / 32b. Tedy něco, o čem si v linuxu můžu nechat jenom zdát.
No vidíte. A pak je další skupina uživatelů, kterým je to úplně jedno a Linux v klidu využívají a ta úplně největší skupina uživatelů by mohla využívat prakticky cokoliv a to, co používá používá hlavně ze setrvačnosti nebo prostě proto, že to nějak dostali.
Napadlo vás to? Mně zase přijdou směšné řeči o profesionálních zvukovkách a peckách běžících na poslední verzi Vulkánu, což mě zajímá zhruba stejně, jako fotbal a automobilové závody, tedy vůbec.
Jenže tyhle dvě skupiny vůbec nijak nekolidují. Naopak, se můžou skvěle doplňovat.
Pokud budu mít zvukový server zvládající levou zadní 192kHz/32b, tak někomu, kdo má 15 let starý hw ten zvukový server bude fungovat na 44.1 také a bude mít zatížení CPU 0.01%. Pokud se spokojíme se serverem "44.1 musí stačit", tak se ale potom ti uživatelé 15 let starého hw nesmí divit, že tohle jim vytíží cpu na 50%.
Takže ten můj přístup pomůže úplně všem. Těm, co mají a chtějí mít starý HW (nemám vůbec nic proti), stejně tak těm, kteří si každý rok kupují nejnovější gaming.
Je mi fuk, co používáš, ale PA lze snadno nastavit na jakýkoliv interní samplerate a I/O formát (interně asi jede ve float32, jako většina sound serverů) https://askubuntu.com/a/138624 .
====
Tedy něco, o čem si v linuxu můžu nechat jenom zdát.
====
Hm, testoval jsem i generátor frekvence 9.2MHz S32 samplerate 19,2MHz -> kernelí device alsa-loopback -> analyzátor jaaa, běží úplně v pohodě (bitrate 614Mb/s) https://www.diyaudio.com/community/threads/support-for-high-samplerates-in-sw-analyzers.349239/post-6133979
access: RW_INTERLEAVED
format: S32_LE
subformat: STD
channels: 1
rate: 19200000 (19200000/1)
period_size: 262144
buffer_size: 2097152
https://www.diyaudio.com/community/attachments/jaaa-19-2mhzfs-png.827711/
https://www.diyaudio.com/community/attachments/jaaa-png.814732/
Samplerate/formát/kanály jsou "jenom" parametry streamu, stejně se všude předávají bloky bajtů.
S tebou jsem se o tom už hádal na abclinuxu. Nemá smysl v tom pokračovat. Evidentně jsme na úplně jiných planetách. Ty i v těch odkazovaných diskusích řešíš rekompilaci kernelu apod. Fajn, good for you.
Já chci nastavit v konfigu: samlerate=max a zapomenout. Nechci vůbec řešit konkrétní resampler, nechci vůbec řešit formát, nechci řešit nic. Na zvukové kartě je napsáno 192/32, nastavím 192/32 a má to fungovat. A dokonce ani vůbec nechci řešit ten jeden řádek v konfiguraci. Ideální stav, který si představuji je: mám hw jistých schopností, tak se software automaticky přenastaví na tyto možnosti.
Ano, je to z mé strany trochu trolling, ale takto to funguje u těch her. Máš GPU s těmito a těmito schopnostmi? Hra se tomu automaticky přizpůsobí a podle toho se nastaví. Nemusíš na to vůbec sahat a řešit, který dx level zrovna máš nastavit. Proto nastavuju 192kHz. Ne proto, že bych to slyšel. Ne proto, že bych potřeboval generovat tóny. Pro mě je to "nastav a zapomeň". A jestli tohle v OS A funguje a v OS B nefunguje, tak nechci potom měsíce řešit rekompilace kernelu.
Ano, já jsem si to vyřešil tak, že mám více zvukovek, mixážní pult. Některé zvukovky v PA zakázané a používám je pouze pro jednu vybranou appku a pouze na alsa. A napsal jsem o tom článek. Ale má to takto fungovat? Opravu má být zvukový server o tom, že si máš pečlivě vybrat, který zvukový hw má obsluhovat a který ne? Není už jenom tohle náhodou známka naprostého selhání hlavního smyslu toho zvukového serveru? Jehož smysl má být "mám 30 appek, které hrají zvuk, 5 multikanálových zvukovek a já jako server to bez problémů přeroutuju dle potřeby".
A co ti brání to v konfigu PA nastavit? To přece nijak nesouvisí s mým překompilování kernelu při testování výkonu alsy (šlo jen o navýšení dvou konstant modulu snd-aloop, navíc absolutně nijak nesouvisející s PA). Mluvíš o 192kHz, na to žádnou kompilaci od začátku alsy ani PA nepotřebuješ.
Pokud používáš aplikaci komunikující napřímo se zvukovkou, logicky musíš říci ostatním aplikacím, aby ti na zvukovku nešahaly. Úplně stejně musíš ve windows zařízení povolit wasapi-exclusive a zakliknout jeho prioritu. Tady je jediný rozdíl, že tu není ta priorita, takže systém neodřízne stávajícího klienta, který má zvukovku otevřenou, ale zabrání přístupu toho druhého.
Když ale použiješ ASIO, jsi na tom úplně naprosto stejně jako přímý přístup přes alsu (jen s hloupými a zbytečnými omezeními, které ASIO s defaultními knihovnami má). Když budeš přehrávat youtube v prohlížeči (tj. windows mixer zvukovku používá), nedostaneš se na stejnou zvukovku z jiné aplikace přes ASIO. Logicky, je zabraná. Úplně stejně jako v linuxu.
Pokud nechceš napřímo do zvukovky přes alsu, můžeš jet přes zvukový server, nic tě neomezuje. Můžeš si pro konkrétní aplikaci vybrat jinou zvukovku a jet více streamů najednou. Do multikanálu teď jedu ze speaker-test -c6 kanály 5.1, současně do stereozvukovky přehrávám youtube video, samozřejmě obojí přes PA (PW ještě nepoužívám).
Ve videu má windows (ze spousty důvodů) podstatný náskok, ale zrovna v audiu je to spíše naopak. Obzvláště pokud si to chceš detailněji nastavit, jak potřebuješ. Až s příchodem wasapi exclusive se to zlepšilo, ale pořád tu straší ASIO.
Můžeš argumentovat, že linux na audio nikdo nepoužívá, ale tam jsou důvodem chybějící drivery na složité profi zvukovky, návyk profíků na nelinuxové DAWy a celkově návyky profíků na windowsy. Rozhodně to není možnostmi audio systému linuxu.
A co ti brání to v konfigu PA nastavit?
To, že to nefunguje.
Řešil jsem to u AudioQuest DragonFly (2014), řešil jsem to u Roland Rubix (2018). V tom prvním případě 96kHz na AMD Bulldozer (2013), ve druhém 192kHz na AMD Ryzen (2017). Nastavíš 192kHz a máš po zvuku. A jsi v obou případech na bleading edge nejnovějším procesoru (dobře, v danou domu měly oba rok).
Proč jsem to nastavoval? Jednoduše proto, že default PA je 44.1/48. Tedy pokud je první stream 44.1, tak budou všechny další streamy resamplovány na 44.1. Pokud je první stream 48, tak máš resample na 48. Takže zcela náhodně podle počasí se ti to resampluje nebo neresampluje.
A tomu jsem chtěl zabránit. Chtěl jsem to mít deterministické, tak jsem jednoduše nastavil maximum. Bude se vždy resamplovat všechno na dopředu známý formát. A tohle jednoduše nefunguje. Ale ten první Ryzen nejvyšší řady nezvládal PA. Vytížení CPU na 100%, pochopitelně výpadky zvuku. Jediné řešení bylo nechat default. Nebo to v PA zakázat a nechat to pouze exlusivně na alse. Tím pádem u toho DragonFly už ani nemusím mít SW resampling, protože Vážka umí kde co.
Tvůj setup neznám a možná ti tehdy něco nefungovalo.
Mně to docela funguje: v daemon.conf jsem dal defaultní samplerate na 192kHz, formát klasicky s32le. Připojím 8ch USB zvukovku, co umí všechny samplerates. V PA nastavím, aby tahle zvukovka jela na 8kanálů a byla defaultní.
Spustím speaker-test -c 8 -r 44100 (defaultní plugin alsa->pulseaudio), takže PA resampluje na 192kHz, výstup do zvukovky správný 192kHz/s32le/8ch (mimochodem, tohle ve win nijak neověříš), load PA (resampling 8 kanálů 44.1->192) mám 5% jádra Ryzen 5600X.
Když dám speaker-test -r 192000, PA nic neresampluje a load je 0.5% jádra.
Přehodím USB zvukovku na 384kHz/10ch/16bit (na malém ARMu mi běží linuxový USB audio gadget, takže si mohu nastavit jakékoliv parametry zvukovky), přehodím PA na 384kHz, v konfiguraci vyberu 10ch, speaker-test -r 44100 -c 10 load cca 9% - PA resampling 44.1->384 10ch současně.
768kHz konfig již PA odmítne, má někde natvrdo horní limit. Ale věřím, že po jeho zvýšení by jelo úplně v pohodě, není důvod, aby ne.
Něco trochu nestandardního - 290kHz/26ch/16bit - PA resampling 44.1 -> 290kHz 26kanálů cca 12% jádra.
Tak nevím, co dělám špatně :-)
======
Tedy pokud je první stream 44.1, tak budou všechny další streamy resamplovány na 44.1. Pokud je první stream 48, tak máš resample na 48. Takže zcela náhodně podle počasí se ti to resampluje nebo neresampluje.
======
Logicky pokud chceš mít vždy jen jeden samplerate, stačí dát default i secondary na stejnou hodnotu. Mimochodem - jak secondary nastavíš ve win?
4. 5. 2024, 13:11 editováno autorem komentáře
mimochodem, tohle ve win nijak neověříš
Na tohle mám ten dragonfly. Má RGB ledku a svítí barvou podle zvoleného formátu. Takže ve win vždy svítí barvou 96kHz (taková nějaká fialová). Takhle jsem více méně zjistil, že PA přepíná formáty.
stačí dát default i secondary na stejnou hodnotu
Ano, to já vím, proto jsem nastavil 192.
Mimochodem - jak secondary nastavíš ve win?
Netuším, já nejsem expert na windows ani na zvuk ve windows. Kdysi dávno jsem ve W7 nastavil formát na 96/32, na Vážce vidím od té doby stále stejnou barvu. (A ano, nejsem debil, zkontroloval jsem to v nastavení ovladačů po update na 10 i na 11. ;-) )
Tak nevím, co dělám špatně :-)
To já vím naprosto přesně. A už jsme to řešili před lety na abclinuxu ;-) Používáš příliš jednoduchý resampler. Já jsem si stylem "nastav a zapomeň" vybral ten nejlepší a hw nejnáročnější a náhle i tehdy best of Ryzen 1700X nestíhal.
Dneska upřímně vůbec nemám chuť se tím zabývat. Nevím, jestli R7 5800X by to už zvládal nebo ne. Mám W11 a jsem happy. Linux a FreeBSD na serverech, W11 na desktopu, už je tady tak nějak vše, co potřebuju, vše funguje, dragonfly svítí jednou barvou a já jsem happy.
=========
Na tohle mám ten dragonfly. Má RGB ledku a svítí barvou podle zvoleného formátu. Takže ve win vždy svítí barvou 96kHz (taková nějaká fialová). Takhle jsem více méně zjistil, že PA přepíná formáty.
=========
Aha, takže jedna z X typů zvukovek má indikaci. A když ji nemá (tedy drtivá většina zvukovek, včetně interních), tak co?
====
To já vím naprosto přesně. A už jsme to řešili před lety na abclinuxu ;-) Používáš příliš jednoduchý resampler. Já jsem si stylem "nastav a zapomeň" vybral ten nejlepší a hw nejnáročnější a náhle i tehdy best of Ryzen 1700X nestíhal.
====
Takže v linuxu sis zjistil, jak nakonfigurovat CPU-nejnáročnější resampler a je to chyba linuxu. Tedy to, že ve win si to nemůžeš změnit, je výhoda, protože si to nemůžeš překonfigurováním rozbít.
Buďme ale konkrétní: defaultní resampler v mém PA je speex-float-1. Na https://src.infinitewave.ca/ není, tedy jej nemůžeme porovnat s windows. Nicméně jej můžeme porovnat s nejlepším resamplerem široko daleko SoX VHQ https://lastique.github.io/src_test/ . Rozdíly neumím posoudit, protože v tom porovnání není win.
speex-float-1 : PA resampling 44.1 -> 192kHz 10ch load 8%
PA samozřejmě soxr-vhq má (možná neměl tehdy, ale v tvém hodnocení linux audio používáš přítomný čas):
soxr-vhq: PA resampling 44.1 -> 192kHz 10ch load 5%
U soxu již můžeme porovnat kvalitu s win https://src.infinitewave.ca/?Top=Windows10&Bot=SoX14_VHQ_LP&Spec=0100 . Na první pohled pořádný rozdíl. Na poslech - netuším, spíše neslyšitelné.
Je velmi pravděpodobné, že ten speex-float-1 by byl minimálně stejně dobrý jako ten ve win mixeru.
chyba linuxu
To jsem nikde nenapsal. Celé tohle vlákno je o tom, kde já bych rád viděl linux a proč si myslím, že jeho nástup na desktop je pro linux dost špatná správa (z mého pohledu).
Tedy to, že ve win si to nemůžeš změnit, je výhoda, protože si to nemůžeš překonfigurováním rozbít.
No zrovna v tomto případě to výhoda je, protože více méně všechno, co jsem v PA zkoušel (mimo default), skončilo s nějakými problémy. Takže za mě je opravu lepší snížit množství voleb pouze na ty, které jsou odzkoušené, bezpečné apod. Takže jestli se někdo v nějaké fázi PA chtěl pochlubit, kolik to má možností a kolik to umí různých kodeků, tak to dopadlo dost špatně, pokud to na top hw té doby nejelo. Případně by na nastavení PA měl člověk mít vysokou školu z digitálního zpracování signálu. Odpovím stejně jako v jiné diskusi. Pokud bych to měl, tak si to napíšu rovnou sám a PA vůbec nepotřebuju.
Bola jedina chvilka kedy som veril ze to Linux da! Bolo to s prichodom Netbookov niekde okolo roku 2007. Tieto podla mna uzasne zariadenia ktore pouzivali Intel Atom a mali predinstalovane Windows XP a v podstate sa s tym systemom nadali rozumne pouzivat. Jedina volba bolo naistalovat tam Linux a nakolko skoro vsetky boli HW uplne rovnake bolo to aj celkom jednoduche. Len snovu nevyuzil sance, tak ako vzdy. Prisiel Windows XP Netbook Edition (neskor Tiny XP) a ten OS uz bol minimalne pouzitelny a Linux odisiel z dlhym nosom ako vzdy...
P.S. Nechapem toto fatalne zlyhanie, ked mal Linux vsetky predpoklady prerazit. Prakticky totozny HW a hlavne sa to pouzivalo na pracu a nie hry.
Tehdy tam výrobci dali Linux jen proto, aby MS donutili zlevnit licenci. Vzhledem k nízké ceně těchto zařízení byla dost % jejich ceny. To se jim podařilo ($100 --> $10), takže proč investovat do údržby Linuxu (ten se pod rukama furt mění, vyvýjí ho totiž někdo jiný a odmítá mít stabilní ABI pro ovladače - ovladače, které opět dělají třetí strany, takže výrobce zařízení je nemůže upravit pro nový kernel; na to dojely např. aktualizace některých telefonů Google Pixel).
Z pohledu uživatele vidím problém taky v tom, že tam nejel Flash. Na tom umřely všechny linuxové note/net-booky, než přišel ChromeOS (tam Flash oficiálně fungoval, dokonce předinstalovaný a udržovaný).
Ono to s drivery a podporou neni uplne ruzove. Samozrejme to neni problem linuxu, ze se pouzivaji proprietarni, ale kdyz ty otevrene nejsou vetsinou zadna slava. Zvlast kdyz chce clovek rozjet nejakou hru.
Tak 15, mozna i vice let zpatky jsem na starsim pocitaci nainstaloval novou verzi distribuce, jenze novy proprietarni driver danou kartu nepodporoval, stary byl pomaly a starsi verze proprietarniho driveru uz zase nejela pod novym kernelem. Uz ani nevim, jak jsem to vyresil, asi downgradem jadra nebo distribuce. I tak to bylo drbani, pocitac tam byl, chteli jsme dat LANku, ale proste to neslo. A prachy na nove zelezo nebyly :D
Vsechny problem v clanku bych rekl, ze naprosto nejlepe reprezentuje Android. Bezi to na linuxovem jadre, ale vetsina vyrobcu telefonu a komponent se k nejakemu open source vubec nema. Pokud to neni mainstream, ktery se dostane do LineageOS, ma to MediaTek a vyrobce je pohodovy, tak ten stary telefon proste nemate sanci updatovat. Stejna situace je s UHD (vlastne i FullHD) videem. Jak to neni certifikovane na Widewine nejakeho urovne nebo proste jenom staci, ze vyrobce aplikace se nedohodne s vyrobcem zarizeni, tak si tam proste stream na FullHD nepustite, i kdyby to melo 4k displej. Ze jsou uz druhy den od vydani nove serie vsude 4k torrenty je vsem jedno.
Widwwine a celý ten ekosystém kolem DRM je čiré zlo. Nejmenovaný VOIP mi odmítá pustit FullHD stream do Chrome ve Windows (byť to má být dle jeho stránek plně podporované) jen proto, že to nevrací správnou identifikaci prohlížeče. A není to tak, že bych tam měl nějaké blokátory či doplňky - to jen můj zaměstnavatel má potřebu si ten prohlížeč podepsat, aby se vědělo, že to je instalované ze schváleného zdroje.
Vše je o zvyku. MASOVKA (Microsoft). Bývalý spolupracovník (zapřisáhlý uživatel Skoda/Volkswagen) před pár lety musel z finančních důvodů po Octavia jako v pořadí 6 vozidlo "klesnout" na levnější Citroen. Pak si přiznal, že se nechápe, proč chtěl pořád českou masovku na trhu, když s Citroenem je hlavně po pražských cestách lepší jízda, levnější díly + v základní ceně bylo to, za co si Skoda nechá draho připlatit. Plus velká variabilita vybavení při koupi.
4. 5. 2024, 16:44 editováno autorem komentáře
Používám jak windows, tak linux. Otázkou pro mne tedy je jen to, co použít jako primární systém a co ve virtuálu.
Nemůžu se obejít bez win, protože používám některé programy (např. Sparx EA), bez kterých se prostě neobejdu a které prostě jinde nefungují. Na druhou stranu používám některé nástroje a programy, které naopak nefungují jinde než v linuxovém prostředí (calibreweb např.).
Nyní mám primární win a používám buď docker nebo virtualbox a ubuntu v něm.
Nerozumím tomu, proč bych měl mít jen jeden systém a jedno prostředí. Stejně mám NAS s linuxem tablet a telefon s androidem a ke všemu přístup na linuxové prostředí CLI.
Přiznám se, že takové "jalové" úvahy, jaké jsou v tomhle článku, bych už dnes skutečně nečekal.
Používat samozřejmě můžete zcela co chcete a pokud vám to vyhovuje a neumírají kvůli tomu koťátka a motýle, je vám to zcela přáno. Ale spoustě lidí startovat virtuální stroje kvůli něčemu, co jinde nemají moc nevyhovuje. Navíc dost žerou paměť. A té je v dnešní době desítek gigabajtů nějak stále méně...
Jen pro zajímavost, Parallels je ukázka maximální optimalizace pro použití u BFU:
- Windows uvnitř je provázán s macOS venku, např sdílené složky, ikony Win aplikací na ploše macOS, okna Win aplikací v seznamu při přepínání aplikací v macOS
- Windows uvnitř žere jen asi 3 GB RAM, je optimalizován pro co nejmenší spotřebu RAM (což je v Apple ekosystému nutnost, protože za víc RAM se platí zlatem)
- Windows uvnitř se automaticky uspává (uvolní CPU a RAM) po nečinnosti, takže není problém s BFU, který nezavírá programy
6. 5. 2024, 13:58 editováno autorem komentáře