No, musím říct, že naprosto chápu oba pohledy. Linux mám na NASu, v práci mám na něm rtmp server a nějaké další služby. Na hraní ho mám na Steam Decku, na záložním mobilu (UBPorts), na hodinkách (AsteroidOS), na Raspberry, na moc hezkém firewallu od Sophosu...
Takže se nedá říct, že bych mu nedal šanci a taky se z něj nesnažím udělat za každou cenu kopii Windows.
Na desktopu se o něj pokouším pravidelně a pořád to nějak není ono. Chvilku to vždycky ladím do ideální podoby, až rozbiju něco, co nejde snadno opravit a nechám toho (ono to tedy asi jde snadno opravit, ale jsem prostě lama).
Momentálně se snažím najít rozumné řešení pro tablet. Tam nepotřebuji Adobe a jiný proprietární software, vlastně nic speciálního. Ale když ona ta klávesnice na obrazovce (Onboard) vyskakuje jak se jí chce, nebo spíš nechce.
Nechci se například vzdát Chrome - a ejhle, tam prostě nevyskočí :-). Já samozřejmě vím, že za to tohle konkrétně může Chrome, ale je to pěkný příklad. A občas nevyskakuje ani jinde, kde by měla (problém je možná hlavně to "občas", kdyby nešla vůbec, tak je to snad lepší.).
Aplikace v nativním frameworku se obvykle dají nastavit tak, aby na ten dotyk nějak fungovaly (nebo to nepotřebuju), ale zbytek s tím různě bojuje.
A hromada různých drobných ústrků, na které už jsem asi starej. Pro mě už je docela problém i opustit Ctrl + Alt + V :-).
Chápu, že problém je v uživateli, ale vzhledem k tomu, že ten uživatel jsem já, je to problém podstatný.
Pak je pro běžné uživatele samozřejmě problém, že něco nefunguje
OFTB, v článku se to řeší a všechno je to pravda. Podpora staršího HW je v jádře příkladná atd.
Ale co já se nazlobil v Debianu s dost rozšířenou síťovkou Realtek RTL8111. Jasně, že za to může uzavřený firmware Realteku, ale co to člověku pomůže, když se do toho počítače nemůže dostat přes ssh a nefunguje mu tam internet, aby snadno opravil ten jaderný modul.
Takže zdroje frustrace migrujících uživatelů možná nejsou problémem samotného linuxu, ale frustrovaní jedinci se dost často moc nestarají o to, co je a není fér. Prostě to Ubuntu zase smažou (Já tedy nejčastěji mažu MX Linux, hned potom Mint :-)).
Jinak ale posun desktopového linuxu považuji víceméně za zázrak (vzhledem k počtu uživatelů a nutnému kapitálu). Třeba i ten Proton na Steam Decku se dostal do použitelné podoby neuvěřitelně rychle (asi na to prostě byly peníze). A právě takový Steam Deck přivede možná k linuxovému desktopu další uživatele, protože když tam už ten režim je, tak ho možná každý majitel někdy zkusí (ale i tam musíme vysouvat klávesnici čudlíkovou zkratkou, protože je součástí klienta Steam :-)).
Ještě pro upřesnění, na tabletu jsem zkoušel i ChromeOS, kde je všechno sluníčkové, ale v linuxových aplikacích ta klávesnice taky nevyskakuje :-) A navíc je ten subsystém celej nějakej línej.