Na druhou stranu - jaká je nejčastější aplikace, která je zmiňovaná, že na Linuxu nefunguje? Podle mne se to lety scvrklo do aplikací jedné firmy - Adobe. Uživatelé jejich produktů jsou ti, kteří říkají, že Linux je na nic, protože tam Adobe produkty nefungují.
V ostatních kategoriích existují dostatečně dobré alternativy (i komerční), které jsou buď Linux verzí téhož ve Win nebo konkurencí.
tak ani Afinity balik sa pre Linux nerobi, nie je to iba Adobe, Nové Ubuntu príjemne prekvapilo, má v Appkách na jeden klik install veci, na ktoré inde musíte robiť harakiri instalacie a tu klik a všetko hotovo a to vravim o JetBrains IDEčkách, 1Password, Obsidian a dalsie co pouzivam na macOS... a to sa mi teda velmi paci, skoda, ze Afinity nie je, to by bola už iná pecka...
Tohle je zase opačný extrém, říkat, že všechno krom apple má alternativu. Nemá. Já žiju na linuxu, ale fakt je takový, že bych bez něj žít uměl, kdybych musel. Bez windows ne.
Pro mě jsou to věci jako VirtualDJ, Traktor, Serato, Djay, Fruity loops (ale i další, toto jsou ty nejzásadnější)
Ano, některé z nich se po pětadvaceti saltech dozadu dají přinutit k běhu pod wine, ale připoj k tomu midi kontroléry, aby to aspoň 10 minut nespadlo, fungovalo mapování od výrobce a nemělo letence jako česká pošta. To prostě neuděláš.
Zadruhé samozřejmě známá věc - hry. Ano, některé se nechají znásilnit a spustí se v lutrisu, playonlinux, ... ale zkus si tu stejnou hru spustit na linuxu a pak na win na stejném hw (já jsem to udělal mockrát) a ta kvalita obrazu je prostě naprosto nesrovnatelná. Takže s ohledem na fakt, že windows 10 pro stojí 99Kč je absurdní se o to vůbec pokoušet. Prostě restartuju a všechno plnohodnotně funguje včetně podrogného nastavení grafiky, chlazení, vsync/freesync, apod. Funguje na kliknutí, ne na instalaci 500 balíčků s 1500 závislostí, načež hodinu opravuješ balíčkovací systém kvůli pythonu 3.10 vs 3.11
Normálně myslící člověk prostě používá OS jako nástroj stejně jakom kladivo, nebo šroubovák. Každý je dobrý k něčemu.
Tak s tou kvalitou těch her bych to tak špatně neviděl. Pokud hra podporuje Vulkan a běží třeba přes proton tak tam moc rozdílů nejni. Ale nehraju ve 4K, raytracing podle mě nestojí za nutnou investici a jsem obecně poměrně nenáročný. Přece jenom, na mém prvním PC běžel DOOM II ve 12 fps :-).
A Windows 10 nestojí 99Kč, že to náš zákon nezakazuje přeprodeje OEM neznamená, že je to správně (a oni to často jsou různé vývojářské licence, které jsou úplně mimo). Pokud člověk nesouhlasí s EULA, neměl by ji potvrzovat.
Většina her je ale v DirectX, ne Vulkanu. A raytracing je s námi již 5 let, takže ho využívá už dost her (někdy více, někdy méně). Jinak ten Windows jde používat i úplně zadarmo, od desítek je to "nekonečný trial", jako WinRAR nebo Total Commander. (To je BTW klasický typ boje MS proti Linuxu - odpadnou uživatelé, kteří by na Linux přešli kvůli ceně.)
3. 5. 2024, 14:11 editováno autorem komentáře
Normálně myslící člověk prostě používá OS jako nástroj stejně jakom kladivo, nebo šroubovák. Každý je dobrý k něčemu.
To jistě, ale jen do doby, než ho šroubovák nebo kladivo začne šmírovat, zahodí mu rozdělanou práci kvůli instalaci aktualizací nebo mu bude horem pádem vnucovat, jak ho má používat.