Vlákno názorů k článku Většinu GPS navigací zmate levné zařízení s RPi, pošle uživatele jinam od MasoxCZ - Á jasně, úplně vidím jak se mě celou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 7. 2018 10:44

    MasoxCZ (neregistrovaný)

    Á jasně, úplně vidím jak se mě celou cestu někdo drží do 50ti metrů (uvedeno v článku: "dařilo se ovlivňovat do odstupu 50 metrů").
    Ad přesnost hodin: NENÍ třeba mít v autě hodiny přesnější než má to RPičko (které si je může LTEčkem prát z NTP s přesností velmi slušnou; totéž dělá i ten mobil, kromě toho že navigační soft nejspíš čas průměruje ze signálu GPSky). Podstatné je, zda časové značky falešného signálu nějak významně vybočují mimo rozsah časových značek, přijímaných ze skutečných satelitů, a jak v čase "plave" vypočtená vzdálenost tohoto vysílače od přijímače. Ze vzájemného časového posunu přijímaných signálů (které dostávají časová razítka z palubních atomových hodin satelitů) se totiž zjišťuje vzdálenost přijímače od jednotlivých satelitů, a pokud posun značek falešného vysílače podezřele kolísá, není nic jednoduššího než jej ignorovat a tím útok zmařit.
    Navíc i sám přijímač vyhodnocuje validitu fixu, a pokud přijímaná data jeho algoritmy vyhodnotí jako nedávající smysl, nahodí do NMEA datagramu příznak "NEVALIDNÍ FIX". Např. TomTom tuhle situaci moc pěkně indikuje zastavením vykreslování mapy a přechodem do monochromního (šedého) režimu zobrazení mapového výřezu.

    A pokud řidič není úplně dementní mimoň (což je bohužel až zarážející procento, viz skoky aut ze zrušených mostů, do rybníků, a podobně), během pár sekund přijde na to, že se s navigací něco děje a začne to řešit.

  • 19. 7. 2018 11:18

    j (neregistrovaný)

    Ze ty netusis jak to GPS funguje? Jednak ty hodiny tech satelitu sou o par radu presnejsi nez NTP, druhak prave ten castovej udaj a jeho posun je ta informace, ze ktery se vypocitava poloha. A zatreti, ty se vubec nemusis tvarit jako falesnej satelit, protoze jak uz pisu asi po dvacaty, GPS (a i ostatni) predpoklada pozemni stanice. A ty si takovou klidne muzes koupit (jen to asi nebudes chtit platit).

    To ze podobny ptakoviny jsou v pripade rizeni auta ucinny jen na kreteny je samozrejme fakt, ale tech na silnicich je neurekom.

  • 19. 7. 2018 11:20

    František Ryšánek

    Re: Ad přesnost hodin:

    Výrobci časoměrných GPS obvykle udávají ve specifikacích přesnost proti UTC lepší než cca 100 ns - u svých lepších modelů s výstupem PPS a třeba i 10 MHz (nejlépe navzájem fázově synchronními). Reálná přesnost závěsu GPS přijímače na družicích je spíš v nízkých desítkách ns. Vemte si že za nanosekundu uletí nosná GPS ve vakuu a ve vzduchu asi 30 cm. GPS přijímač má ve svém srdci časovou základnu, která z principu své funkce má k dispozici takto přesný čas, odvozený ze satelitních signálů - ty vnější výstupy jdou přímo z této interní časové základny (oscilátor s děličkou).

    Přes NTP na nezatíženém lokálním ethernetu (nejlíp přímý propoj "kříženým kabelem") dosáhnete přesnost tak na 20-50 mikrosekund, end to end, ntpd to ntpd, na Linuxu na holém slušně vychovaném PC hardwaru.

    Když si vezmete round-trip a jeho kolísání na LTE, tak je otázka, jakou přesnost by plnohodnotný ntpd dokázal na takovém médiu dosáhnout. Osobně bych odhadoval v jednotkách milisekund nebo spíš horší.

    "Zavěsit přesný zdroj PPS a 10 MHz na NTP" - to je relativně častý požadavek zákazníků, a dost těžko se vysvětluje, že to nakonec nějak jde, ale přesnost bude každopádně o pár řádů horší, než má přímý příjem GPS.

    Otázkou je, jak je to s časováním v LTE-A multi-cell MIMO. V debatách ohledně PTP se tuším mluví o požadavku na přesnost fázové synchronizace základnových vysílačů na úrovni cca 1 us. Což je o řád nebo dva horší než GPS, ale už to není tak daleko. Spíš ale váhám, jestli takhle přesný absolutní čas má k dispozici taky demodulátor v MT a pokud ano, tak jestli se dá použít k "jemnému usazení" ToD informace přijaté over NTP over IP. Odhadem spíš nikoli. Resp. zda se dá "takt referenčních hodin" (PPS?) vytáhnout z LTE demodulátoru v nějakém mobilu nebo modemu do externího zařízení (SDR podvrhátoru). Pravděpodobně nikoli. Což nevylučuje teoretickou možnost, postavit si na SDRku ještě taky přijímač LTE, a hodiny si extrahovat po svém :-) Možná by k tomu stačilo dekódovat jednu-dvě spodní vrstvy framingu nad PHY. Až na to že samotné PHY je tuším nějaké OFDM... A pokud nemáte informaci o poloze (odkud? no z GPS!), tak budete těžko post-kompenzovat dopplerovské posuvy za pohybu...

    Se zbytkem Vašeho příspěvku zcela souhlasím :-)

  • 19. 7. 2018 12:01

    Karel (neregistrovaný)

    Máte dost malou představivost.

    Jste bohatý podnikatel a jedete na nějaké jednání, výstavu, mistrovství světa nebo konferenci třebas v Mexiku. Přistanete v Mexico City, na letišti si zajdete do Hertzu a vyzvednete si zarezervovaný vůz. Do navigace zadáte adresu hotelu a jedete. No a ta vás zavede do nějaké zapadlé uličky. Najednou je před vámi dodávka, za vámi dodávka. Než se nadějete, tak vám klepe chlap pistolí na okénko. Tak otevřete, dostanete přes hlavu pytel a další z borců jen sáhne pod blatník vašeho auta a vezme tu krabičku, díky které vás navigace dovedla na místo přepadení.

    Tak si to shrňme:

    1. Dosah 50 metrů je zcela dostatečný, když je vysílač přímo v autě.
    2. Jste ve městě, které neznáte - těžko tedy posoudíte, zda jedete dobře.
    3. Jste ve státě s obrovskou kriminalitou (desítky vražd denně, stovky loupežných přepadení), takže je naprosto běžné si půjčit auto a jezdit sám. Sednout do neznámého taxíku je tam riziko.
    4. Díky rezervaci v půjčovně aut, ke které mají přístup i "kriminální živly", o vás ví dopředu a mohli si proklepnout, zda jim za to stojíte.
    5. Je to zrovna ten typ města, kde se stísněné nebezpečné uličky potkávají s rušnými ulicemi. Takže není nutné vás půl hodiny navigovat do okrajové čtvrti. Na zjištění, že je asi něco špatně, budete mít vteřiny.
    6. Zrovna v Mexiku jsou z minulého století známé případy, kdy parta kriminálníků měla vytištěné vlastní upravené mapy, které pak v autopůjčovně dali vytipované oběti. Ta jela podle podvržené mapy a dostala se tam, kam neměla. GPS jim to zkomplikovala, ale jak se ukazuje, tak jim možná zase svitla naděje. Pokud to tedy už nějakou dobu nepoužívají - oni se tam bohatí lidé ztrácí tak nějak pořád a policie v polovině případů ani nepřijde na to kdy, kde a jak. Prostě se někde za městem najde vykradený vrak auta z půjčovky a nikdo neví, jak se tam dostal a kde je majitel.
    7. Některým z nás hází klacky pod nohy srovnání s naší kriminalitou. Vidíme ty naše kriminálníky. Jenže v Mexiku operují i gangy, které mají vyšší rozpočet než celá Policie ČR. Ty největší pak trumfnou i rozpočet naší armády. Mají prostředky, mají zdroje, mají zájem. A s ohledem na to, že tam ročně umírají desítky tisíc lidí, tak je zjevné, že se s tím nepářou.

    Jinými slovy - v ČR tohle nebude představovat žádné větší nebezpečí. Ale jsou místa na světě, kde je to průser.

  • 19. 7. 2018 15:59

    j (neregistrovaný)

    Mas v tom nakej hokej, kdyz sem bohatej podnikatel co jede na jednani/vystavu/... tak me u meho soukromeho tryskace na letisti vyzvedne limuzina s ridicem a barem. Uz jen proto, ze nemam cas se zaobirat hledanim toho, kam a kudy ze to mam vlastne jet. Protoze se pripravuju trebas na to jednani a hodina myho casu stoji par tisic $$$ kdyz malo.

    A pokud bych nejakym nedopatrenim chtel cestovat do zemi jako je Mexiko, tak se da prepokladat, ze limuzinu bude doprovazet 50 pozuby ozbrojenych kontraktoru.

  • 20. 7. 2018 13:11

    Karel (neregistrovaný)

    To jste nezaměstnaný nebo důchodce? Znáte vůbec hodnotu peněz? A znáte ceny tryskáčů a bodyguardů? Umíte si to "hodina stojí pár tisíc $$$" vůbec představit? I kdyby to byl jen 1000 USD, tak to znamená měsíční příjem přes 3 miliony Kč. Takže někdo, kdo si měsíčně vydělá jen půl milionu Kč je podle vás socka? Proboha v jakých příjmových relacích žijete vy?

  • 20. 7. 2018 15:09

    Petr Neni (neregistrovaný)

    Karle, psal jste v puvodnim prispevku o bohatem podnikateli. V situaci, kdy tady na rootu lidi do prace nechtej vstavat do prace za min nez 250k mesicne nemuzete myslet vazne ze bohaty podnikatel vydelava jenom 500k mesicne. Ta story co jste popsal je hotovy Sicario 2. Jet do rizikovych zemi jako Mexiko, Brazilie nebo nekam do Afriky je vzdy o zhodnoceni rizik a jejich mitigaci. Pokud jste bohaty podnikatel, vydelavate dostatecne na to aby jste si zvazil jestli v rizikove zemi nepredstavujete cil a jestli extra naklady na zabezpeceni vasi bezpecnosti jsou zapotrebi nebo ne. Unest vas muzou jenom proto ze jste turista. Ale proc to delat takhle komplikovane s fejkovanim gps kdyz vas muzou unest primo z ulice? To fejkovani gps signalu ma urcite potencial, ale jako prostredek k unosum ho nevidim.

  • 22. 7. 2018 9:51

    thr

    Jenže problém je právě v tom, že pokud bude technika pro únos s fake GPS dostupná levně, tak její nasazení bude dávat smysl už pro únos toho podnikatele s příjmem 250-500k CZK měsíčně a dosažitelným výkupným či lupem v jednotkách miliónů korun (resp stovkách tisíc dolarů).

    Co si budeme namlouvat, i zločin se ve výsledku řídí ekonomickými zákony a pokud by podobný únos vyžadoval velké výdaje a dlouhou přípravu, tak to nebude dávat smysl mimo pár opravdu extrémně bohatých lidí (a ti se zase často budou skutečně chránit jinak). Ale pokud náklady klesnou, tak okamžitě rozsah zajímavých cílů narůstá řádově...