Jezismarja, co to je ????
TOHLE JE DOMACI VIDEO NA LINUXU ? Nemyslite doufam ze TOHLE bude nekdy nekdo pouzivat, ze ne ? Nerikejte mi, ze na linuxu neexistujou krasne jednoduchy aplikace jako na windows a na MAC
Protoze tohle neni slozity, to je MASOCHISMUS a OJEB nejvyssiho kalibru !
Jsem fanda tuxe (mandrake positive) :) , ale souhlasim. To ze takove kvalitni free veci jako TMPGEnc, VirtualDub, DVDx nebo DVD2AVI na tucnaka nemame ja skoda velika, prevelika. Zase ale je prave velky prostor pro tvorbu podobneho softu na linux, tak programatori... sup - sup ... necist roota a programovat. :) Kdyz nic, tak minimalne GUI frontendy pro tyhle command-line silenosti. :)
Sam pouzivam kombinaci dvgrab a mencoder- jako masochista si rozhodne nepripadam. Zkousel jsem par tech jednoduchych programku pod windowsy, ale ani z jednim se mi nepovedlo vyprodukovat tak kvalitni vystup jako z mencoderu. Pri grabovani videa ve winech se mi bezne stavalo, ze to v polovine sestrelilo celej system, nebo to zahazovalo snimky. S dvgrabem tyhle problemy nemam. Zatizeni procesoru je pritom daleko mensi nez pod windows. Uznavam, ze ovladani je pro nekoho mozna trochu ujetejsi :), ale casem k tomu urcite nekdo napise GUI, i kdyz me to prijde spis jako vyhoda- co si tam napises to mas :).
Mhm, me osobne by zajimalo, jaka je pri grabovani zatez CPU. Jinymi slovy, jestli na 1.8GHz Celeronu lze vyse uvedenym postupem grabovat video, nebo to chce neco rychlejsiho. (Predpokladam, ze se z kamery sypou data synchronne a ze podteceni dat znamena zahozeni nekolika obrazku. Jestli je to jinak, potom sri...ale nikde jsem to tam vysvetleny nenasel a tudiz me to docela zajima...)
mno, bohuzel nereknu primo zkusenost s dvgrabem, jiz dele nemam svuj linuxovsky comp na stejnem miste jako firewire radic a kameru, nicmene jestlize jsem na Woknech bez problemu graboval na Celeru @ 450 MHz, nevim, proc by to 1.8 GHz stroj nemel zvladat ... tedy pokud nechcete rovnou i komprimovat do nejakeho divxu apod., ale realtime kompresi do mpeg2 (v linuxu pres ffmpeg) jsem uspesne provozoval na PentiuIII @ 557 MHz (pravda, ne uplne v super kvalite), takze i to by snad melo jit...
tady opravdu nezáleží na rychlosti CPU (podle mé zkušenosti stroje nad 500Mhz chodí bezvadně)
na čem opravdu záleží (a co byste si měl spíš ověřit) je rychlost diskového subsystému (řadič, disk)
vyplatí se dva disky, jeden na systém a odkládací soubory (které při prolínačkách a efektech mohou dosáhnout i několika gigabytů) a jeden na grabnuté video
rychlost CPU pocítíte až při efektech...
;)) Avidemux je vynikajuci ... som celkom prekvapeny, ze dost malo ludi o nom vie (minimalne nikto v mojom okoli nevedel, ze existuje alternativa VirtualDub-u na Linux) ... a co sa tyka grabovania DVD tak myslim ze taky DVD::RIP alebo AcidRip tromfnu (hlavne ten DVD::RIP) akykolvek Windozacky nezmysel ;) ...
http://cinepaint.sourceforge.net/
CinePaint is a free open source painting and image retouching program designed to work best with 35mm film and other high resolution high dynamic range images. It is the most popular open source tool in the motion picture industry -- used in 2 Fast 2 Furious, Scooby-Doo, Harry Potter, Stuart Little and other feature films. CinePaint is used for painting of background mattes and for frame-by-frame retouching of movies. CinePaint is available for Linux, Macintosh OS X, Windows, and other popular operating systems.
http://heroinewarrior.com/cinelerra.php3
Cinelerra is not for consumer use. If ease of use, simplicity, and convenience, or stylishness are your thing, you should use Virtualdub, Kino, MJPEG tools or MainActor instead.
To jsou asi dva dnesni TOP linux editory videa . . cinepaint navic vychazi z dilny tvurcu Gimpa . .
Pomineme ted, ze se najdou i klikaci nastroje.
Ojeb a masochismus to muze byt pro lidi line bez ambici trochu premyslet. Protoze pokud nekdo premysli, brzy prijde na to, ze jsou nezridka situace, kdy je prikazova radka 100x efektivnejsi, protoze spousta veci jde treba zautomatizovat pomoci scriptu atd...
Presne tak. Neni nad to strihat video na prikazove radce, upravovat obrazky na prikazove radce, hrat hry v text rezimu jako profici.
Takze filmove efekty se taky delaji bez obrazu? Jen podle frame numbers? Zvuk se taky da strihat bez zvukovky, sluchatek a beden, ze? Bezte s tim uz laskave nekam.
To ze je neco v grafice vubec neznamena, ze to nema profesionalni nastaveni, prave naopak, grafika urychli a ulehci jednoduchou praci a zbytek (ten, co vy pracne pisete na konsoli), se da nastavit pomoci skriptu (Photoshop, koneckoncu GIMP, Premiere atd. ).
PS: opravdu by me zajimalo, jak na konsoli strihate film z dovolene
mno, jednak jsem jeste nevidel digitalni kameru, ktera by neumoznovala nahled alespon v hledacku, kdyz uz ne velkym barevnym displayem, druhak tim uzivatel ztrati maximalne par sekund na spusteni skriptu, vymazani spatneho souboru a opetneho spusteni skriptu; a nevim, proc by mu mel na monitoru zaclanet nahled toho, co se prave grabuje, kdyz mezitim lze delat spoustu jinych uzitecnejsich veci (pravda, mozna pod woknama behem grabovani nic jineho delat nelze :-)
Mhm, no me pripada, ze tohle jsou ty spravny nastroje. Jako predstava, ze si budu hrat s necim, co je oblepeny wokynkama a nejakym obrazkovym pismem me docela desi. Navic tady tohle ma nejake parametry, takze si jednou vymyslim jak to chci, udelam si na to alias nekam do bashrc a mam to tak nafurt.
Podobnym zpusobem mam vymyslene grabovani DVDcek a komprese do DivX a funguje to k uplne spokojenosti.
BTW ojeb, je mozna konfigurace sendmailu, paklize to dela nekdo, kdo to neumi... Za masochismus povazuju nanejvejs tak pouzivani GUI a takovyho toho obrazkovyho, ci runovyho (nebo spise rumovyho) pisma, co maj ve Woknou$ech. Jako prumerny clovek snad umi cist ne? (a nebo jsem vedle?)
ja len na okraj, mal som s libdv/dvgrab problemy - grabnute video obcas nebolo spravne synchronizovane so zvukom (jaj kolkokrat som sa natocil ako tlieskam :) ) a v zvukovej stope sa casto vyskytovalo neprijemne praskanie, ktore sa mi nepodarilo odstranit. Moc si toho uz nepamatam, kameru som mal pozicanu asi pred pol rokom - dvgrab tusim podporuje dva typy dv pre output, a praskalo to iba pri jednom. Odporucam tiez do pozornosti Kino - celkom pekny frontend pre dvgrab a vie aj avc plus nejake linearne strihanie. Kazdopadne, fanusikovia CLI si este len pridu na svoje pri transcode - to uz je riadna zverina, pri pisani trojriadkoveho prikazu sa da aj dva-tri krat urobit.
Jj, to jde taky. Ale mnohem cistsi je podivat se do /etc/group... jinými slovy...
ls -l /dev/raw1394
zjistit gid resp. jméno skupiny, která má oprávnění k tomuto zařízení...
otevřít si /etc/group v editoru - vi, nano, atd...
přidat svoje jméno k příslušné skupině, viz man group...
Teda no to je nahodicka, zrovna sem v sobotu celej den resil jak pod linuxem grabnout dvd a po mnoha experimentech s nejakejma frontendama sem zkoncil u mencoderu a jeho prikazovy radky, protoze mi ty podelany frontendy nechodily, a ja blbec si to chtel zjednodusit, a ta se opet osvedcila. A to tezce... Navic sem do sebe nabalil dalsi informace, jak to na tom dvd vlastne je udelany, takze sem desne stastnej clovek.... :0)
Diky za perfektni nacasovani - precetl jsem si prvni dil, odpoledne jsem dostal do ruky DV kameru s tim, ze mam vyresit pripojeni k pocitaci, grabovani a strihani videa. Objednal jsem IEEE1394 kartu a v den, kdy dorazila, vysel druhy dil clanku. Vcera v noci uz jsem uspesne graboval a prehraval. Nadhera. S Linuxem si hraju teprve nekdy od jara tohoto roku a milym prekvapenim neni konec (asi proto, ze jsem od nej na pocatku nic moc neocekaval). Diky!
Se autor dostal k jádru věci, a článek je to skvělý.
Malá inspirace pro další díl:
Jelikož stříhám DV již od svého počátku na platformě Intel (tehdy karta DVRaptor), vím, že na konci toho celého procesu je buď nahrání zpět na kazetu nebo zakódování. A tady si v Linuxu nevím rady. Vůbec nechápu, který kodek použít. Je jich tak mnoho, úplně se v tom ztrácím, DivX, XviD, MPEG4 a bůhví co ještě.
Autor by se tomuto tématu mohl věnovat. Zajímaly by mě rozdíly různých formátů, co umí, co je umí přehrát (na jaké platformě), formáty pro web a také malé srovnání.
Těším se na další díly!
Neplest format a codec. Format je MPEG1, MPEG2, MPEG4. To co jsi rikal - DivX vsechny verze, XviD a rada dalsich - jsou ruzne codecy ktere generuji videostream ve formatu MPEG4. Bohuzel, standard MPEG4 neni natolik prisny aby byly jejich vystupy zcela kompatibilni. Nicmene ffmpeg zatim umi prehravat vsechny varianty a pokud vim je (krome linuxu) i pro windows ...
Naopak, trefil se velmi dobre. Tohle si lidi strasne casto pletou.
Vy si zase mozna pletete format kontejneru (QuickTime, na kterem je zalozen i kontejner MP4) s formatem video streamu - DivX, XviD, FFmpeg MPEG-4, 3ivx, Apple MPEG-4 a dalsi kodeky skutecne produkuji video proud ve formatu MPEG-4. Ktery pak muzete ulozit celkem do jakehokoli kontejneru, nejen nativniho MP4 (coz je standardni kontejner pro MPEG-4) ale i AVI (ktery je dnes skutecne nejbeznejsi) a dalsich.
Drtiva vetsina lidi si skutecne plete vyznam slov format (napr. MPEG-4) a kodek (napr. DivX). Napr. kodekem DivX kodujete do MPEG-4. V Linuxu se vsak vetsinou pouziva MPEG-4 kodek z opensource FFmpegu, kteremu bohuzel vetsina Linuxaku (dokonce i nekterych autoru video programu) zcela zcestne rika "DivX", nebo ze koduji "do DivXu" (DivX je komercni MPEG-4 kodek od DivXNetworks, ne format). Coz je blbost, zvlast kdyz DivX vubec nepouzivaji, proste koduji do MPEG-4.
Omlouvam se za zdlouhavy prispevek, ale tohle je skutecne tak neuveritelne rozsireny mytus (hlavne ten DivX), ze mi to nedalo...:-)
Mohl by mi nekdo poradit co mam udelat, kdyz pri grabovani videa ze SONY TRV18e (miniDV) pres Fire Wite kartu (Kouwell) se v obraze i zvuku projevuje vicemene pravedelne (po mozna 1 sec) sum ? Na obraze jsou to barevne ctverecky a ve zvuku normalni sum. Pocitac je Celeron 1.1 GHz, 256 MB RAM, HD 40 GB. Graficka karta intergrovana na MB. Disk je schopen zapisovat cca 13 MB/sec. Software: Ulead video studio.
Predem dekuji.
Vit Matejka