Se autor dostal k jádru věci, a článek je to skvělý.
Malá inspirace pro další díl:
Jelikož stříhám DV již od svého počátku na platformě Intel (tehdy karta DVRaptor), vím, že na konci toho celého procesu je buď nahrání zpět na kazetu nebo zakódování. A tady si v Linuxu nevím rady. Vůbec nechápu, který kodek použít. Je jich tak mnoho, úplně se v tom ztrácím, DivX, XviD, MPEG4 a bůhví co ještě.
Autor by se tomuto tématu mohl věnovat. Zajímaly by mě rozdíly různých formátů, co umí, co je umí přehrát (na jaké platformě), formáty pro web a také malé srovnání.
Těším se na další díly!
Neplest format a codec. Format je MPEG1, MPEG2, MPEG4. To co jsi rikal - DivX vsechny verze, XviD a rada dalsich - jsou ruzne codecy ktere generuji videostream ve formatu MPEG4. Bohuzel, standard MPEG4 neni natolik prisny aby byly jejich vystupy zcela kompatibilni. Nicmene ffmpeg zatim umi prehravat vsechny varianty a pokud vim je (krome linuxu) i pro windows ...
Naopak, trefil se velmi dobre. Tohle si lidi strasne casto pletou.
Vy si zase mozna pletete format kontejneru (QuickTime, na kterem je zalozen i kontejner MP4) s formatem video streamu - DivX, XviD, FFmpeg MPEG-4, 3ivx, Apple MPEG-4 a dalsi kodeky skutecne produkuji video proud ve formatu MPEG-4. Ktery pak muzete ulozit celkem do jakehokoli kontejneru, nejen nativniho MP4 (coz je standardni kontejner pro MPEG-4) ale i AVI (ktery je dnes skutecne nejbeznejsi) a dalsich.
Drtiva vetsina lidi si skutecne plete vyznam slov format (napr. MPEG-4) a kodek (napr. DivX). Napr. kodekem DivX kodujete do MPEG-4. V Linuxu se vsak vetsinou pouziva MPEG-4 kodek z opensource FFmpegu, kteremu bohuzel vetsina Linuxaku (dokonce i nekterych autoru video programu) zcela zcestne rika "DivX", nebo ze koduji "do DivXu" (DivX je komercni MPEG-4 kodek od DivXNetworks, ne format). Coz je blbost, zvlast kdyz DivX vubec nepouzivaji, proste koduji do MPEG-4.
Omlouvam se za zdlouhavy prispevek, ale tohle je skutecne tak neuveritelne rozsireny mytus (hlavne ten DivX), ze mi to nedalo...:-)