"Možná by to byl lepší příklad než prefabrikovat zmínky o starých editorech z ciziny, které znáte jen z internetu."
tak to jste hodne strelil vedle - vsechny ty editory jsem aktivne pouzival, ostatne jak by se jinak mohl ve screenshotu SpeedScriptu objevit muj clanek? Navic odkazy na texteditors.com (posledni tri v clanku) vedou na temata, ktera jsem tam zalozil a udelal screenshoty. Dtto uprava toho e.com - "tisnik" je muj nick (viz screenshot v clanku).
"Popularita textových editorů určených pro tvůrčí psaní je do určité míry reakcí na stále se zvyšující komplikovanost uživatelských rozhraní, různých oznamovačů nových zpráv, připravených update atd. – počítač (resp. jeho rozhraní viditelné uživateli) se tak ze sluhy, který pouze tiše očekával příkazy od uživatele změnil v zařízení, které si (mnohdy neustále) vyžaduje pozornost a tím pádem ji odvádí od reálné práce."
toto je hodně pravda, to rozhraní je dnes skutečně takové, že si tablet/smartphone/počítač doslova vynucuje pozornost. Nemodální dialogy z aplikací v backgroundu jsou jedna věc, další miliony notifikací doslova o všem.
T602 tedy nebyla moc distraction-free ;) Stacilo si drbnout do stolu, myska poskocila a zacalo se psat uplne jinde, nez kde clovek skoncil.
Taky prepinani na 60Hz video mod je rekneme pro konformni praci to nejhorsi. Tim trpely vsechny editory bezici v grafice, zajimave je ze ty profesionalni bezely v textu - Wordperfect, MS Word (for DOS), WordStar, XYWriter.
V textu mohlo běžet to, čemu stačily znaky v grafické kartě. Do EGA se daly nahrát, ale to byla až pozdější rozmařilost. CGA a Hercules vyžadovaly výměnu ROM s generátorem znaků.
Editory v grafickém režimu nevznikaly jen u nás (kvůli češtině), ale třeba Chi-writer se dal použít na češtinu, důvodem vzniku byla ale potřeba psát chemické vzorce.