Vlákno názorů k článku Víra v boha open source od M.D. - Musím ocenit autorovu odvahu popisovat tak kontroverzní pohnutky...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2005 10:36

    M.D. (neregistrovaný)
    Musím ocenit autorovu odvahu popisovat tak kontroverzní pohnutky týkající se používání Linuxu (a spol.). Jako sám linuxák tomu rozumím, i když v jiné rovině musím nesouhlasit -- nesnáším takové ty situace, kdy mi (hypoteticky) má silně křesťansky založená babička řekne: "S touhle dívkou by ses měl seznámit. Chodí pravidelně do kostela a věří v Boha." (A tudíž splňuje nutnou a dostačující podmínku pro to, aby byla slušná a hodná?)

    Když pracuji v Linuxu, tak se cítím "jako doma" (je to v jistém smyslu "můj" systém, znám pár kernelových hackerů, občas nekam pošlu nějaký vlastní patch), zatímco ve Windows se cítím jako "na návštěvě v Redmondu".

    Ale to neznamená, že uživatelé Windows "nejsou osvícení". Přiznejme si, ze jsou oblasti IT, kde (zatím) open source řešení nemohou closed source nahradit. Výběr by měl být vždy motivován konkrétním nasazením, stejně jako si člověk na dojíždění do práce raději koupí malé auto než dodávku.

    Na druhou stranu, já sám zvýhodňuji open source oproti closed source vždy nějakým koeficientem (řekněme 1,5x), protože ta svoboda se ve fíčurách nepozná, ale je pro mě důležitá. Je už tohle to náboženství, o kterém píše autor článku?
  • 2. 5. 2005 13:08

    pan HO (neregistrovaný)
    no ten kooeficient je to nabozenstvi. kdybys napsal , ze linux ti vyhovuje proto , ze .... a par vecnych argumentu tak to ma objektivni zaklad ne ?

    ale jinak souhlasim s celym prizpevkem jde o to na co se co hodi a podle toho se rozhodovat nemit rudo pred ocima kdyz se mluvi o closed source a zaroven to neprehanet s open source.

    no a to je mi spis vlastni zase ta druha strana jsem uzivatel winu :) tedy ne , ze bych byl linuxem nebo obecne open sourcem nepolibeny spis znam jeho vyhody , ktere by mi zatim neprinasely z mnoha duvodu ulehceni a zlepseni efektivity prace , ale to neznamena ze az se role obrati, ze bych do nej nesel .
  • 3. 5. 2005 9:33

    M.D. (neregistrovaný)
    To zvýhodnění kvůli svobodě možná není na první pohled věcný argument, ale moje (zdůrazňuji, že moje -- nemusí to platit obecně) praxe ukazuje, že např. mít možnost přístupu ke zdrojovým kódům je velká výhoda (z hlediska řešení problémů, které v praxi řeším, dokonce objektivní výhoda).

    Takže za předpokladu, že třeba IIS je po čistě technické stránce o něco lepší než Apache (což si nemyslim, ale nechť je to hypoteticky pravda), tak stejně dám přednost Apachi, protože IIS není svobodný software.

    Náboženství by to IMHO bylo, kdybych opravdu všechny lidi kolem sebe "evangelizoval", tj. snažil se jim zabránit v používání closed source softwaru bez ohledu na konkrétní potřeby a možnosti. Takhle je to jenom nastavení vah priorit, ale snažím se nemít černobílé vidění světa.
  • 2. 5. 2005 13:29

    Valleyman (neregistrovaný)
    Uprimne receno, nechci reagovat na nejaky predchozi prispevek nebo tak podobne, ani na clanek, jen pisi, jak to citim ja...

    rozsirovani linuxu jsem jiz vzdal, unavily me reakce lidi, kteri proste nejsou jeste natolik "vyspeli" nebo prilis ovlivneni microsoft platformou, aby presli na "spravnou cestu", vyrostl jsem s pocitaci, delal jsem na rade systemu (unixovych) ale open source s Panem RMS mi dava jisty pocit uspokojeni a dusevniho klidu ci rovnovahy, berte me jako blazna, fanatika, asi jim jsem, kdosi se tu odvolaval na pana doktora J. F. Nashe, proto bych to navazal, i on mel vizi, stejne jako RMS a dalsi, a ja verim v tuto myslenku, dava mi muj lepsi svet, linux komunita je skvela, ale soucasne neodsuzuji windozaky, je to jejich volba, stejne jako co si vezmou na sebe nebo tak, je jedno na co maji nebo nemaji penize, to roli nehraje, ja potrebuji byt u pocitace, me nekonecne brouzdani "modrou sferou" je uspokojujici a pro me naprosto nezbytne, stydel bych se napsat program mimo licenci GPL.
  • 3. 5. 2005 8:57

    Boromir (neregistrovaný)
    Valleymane, to chce vydržet. Myslím, že cesta open source je správná a na to příjde mnohem větší procento lidí, než dnes. Jsem přesvědčen, že v řadě případů nasazení closed source je nutné nebo výhodné, ale počet jeho nasazení, jaké je dnes, není vůbec zapotřebí. Vývoj open source jde dopředu dostatečně rychle a kopíruje dnešní potřeby.
    I když např. Microsoft vydá nový OS (Longhorn), kde bude spousta užitečných věcí, přesto zůstává ekonomická otázka jeho nasazení i problematika bezpečnosti stále otevřená. Je to tak, že když chci jezdit ve městě do práce autem, nekoupím si k tomu Avii. (není to správný příměr, i v OS lze dělat velmi rozsáhlé a komplikované projekty).
    Jsem obchodník a svět businessu je velmi tvrdý. Každý pohyb rukou musí být zaplacen, nikdo nic nedá zadarmo a nikdy tomu nebylo jinak. Avšak v oblasti OS se zdá, že platí trochu jiná pravidla a jsem tím docela příjemně překvapen. Jak už jsem psal, hodně lidí mi tady pomohlo a je na každém, zda tuto službu někomu dalšímu vrátí - i bez nároku na provizi, odměnu, plat.
  • 3. 5. 2005 17:20

    Michal Kubeček (neregistrovaný)

    stydel bych se napsat program mimo licenci GPL

    Proboha, lidi, uvědomte si už konečně, že GPL není zdaleka jediná otevřená licence. Měli by se snad autoři Apache, Mozilly, OpenSSL nebo Firebirda stydět jen proto, že své projekty z různých důvodů neasimilovali pod GPL???

  • 4. 5. 2005 9:39

    Pichi
    Nikdo netvrdí, že GPL je jediná otevřená licence, ale otevřená licence je zkrátka někomu málo. GPL je svobodná licence, přičemž to slovo svoboda má specifický význam. GPL je o svobodě uživatele postavené před svobodu autora a je jen na něm jestli tuto "nesvobodu" pro něj nevyváží jiné benefity. Pro mě jsou benefity GPL natolik diametrálně větší, že o jiné licenci prostě neuvažuji.
  • 4. 5. 2005 19:08

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    Opět vidím oblíbené usurpování si termínu svoboda. Pro mne jsou licence zmíněných produktů (BSD-style, MPL, IPL/IDPL, …) jednoduše a prostě svobodnější než GPL. Sofismus, vysvětlující, že když dáte někomu méně svobody (kladete více omezujících podmínek na to, co smí s produktem dělat), dáváte mu jí tím vlastně více, můžete vynechat. Už jsem ho slyšel mockrát, považuji to za bohapustý nesmysl.
  • 3. 5. 2005 23:29

    matejcik (neregistrovaný)
    "Přiznejme si, ze jsou oblasti IT, kde (zatím) open source řešení nemohou closed source nahradit."

    ehm ... konkrétněji? kde přesně nemůže opensource řešení nahradit closed-source?

    pokud je to myšleno tak, že příslušné opensource řešení neexistuje, nebylo dosud napsáno, pak je to "jenom" chybná formulace.

    a jestli je to myšleno tak, že closed source jako takové má nějakou konkrétní výhodu pro nějakou konkrétní aplikaci, pak by mě zajímalo, jakou výhodu a jakou aplikaci.
    no flame (!), pouze bych rád věděl, kde by se nějaká aplikace nedala použít, kdyby výrobci ruplo a zveřejnil zdrojové kódy.
  • 3. 5. 2005 23:42

    M.D. (neregistrovaný)

    pokud je to myšleno tak, že příslušné opensource řešení neexistuje, nebylo dosud napsáno, pak je to "jenom" chybná formulace.

    Ano, tak jsem to myslel (a upřímně řečeno mě opravdu nenapadlo, že by to někdo zrovna na Root.cz mohl pochopit nějak jinak :)). Netvrdím tedy, že existují nějaké principielní překážky, pouze komentuji status quo.