Názor k článku Vladimír Rohel, NCKB: nebudeme odposlouchávat ani vypínat internet od rexx - Tou obcí zřejmě myslíte Jindřichovice pod smrkem. Bylo...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 2. 2013 17:14

    rexx (neregistrovaný)

    Tou obcí zřejmě myslíte Jindřichovice pod smrkem. Bylo to od ní hezké gesto, které ovšem trochu kalí skutečnost, že si tato obec pořídila větrné elektrárny s výraznou finanční pomocí od státu (více viz zde: http://hn.ihned.cz/c1-14047500-elektrarny-vydelaji-obci-miliony-diky-statni-pomoci a tady: http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_spolecnost.asp?r=p_spolecnost&c=A060314_183723_p_spolecnost_wag). A podle tvrzení v některých diskusích (to už jsem líný dohledat) měl dotyčný starosta podíl ve firmě, jež ty elektrárny zaváděla.

    Jistě, stát se ve spoustě věcí angažuje nadmíru, je ale dost pokrytecké to na jedné straně kritizovat a na druhé od téhož státu brát plnými hrstmi peníze (to se možná brzy změní, ale pouze kvůli tomu, že už nebude z čeho dávat - to by však byla diskuse na samostatný článek).

    Navíc je třeba si uvědomit, že nejnižší úředníci si tohle sami nevymýšlejí - rozhodně nestojí o to, přidělávat si práci. Skutečný problém představují stále se množící předpisy a nařízení. A ty pocházejí z parlamentu, případně z ministerstev a aby toho nebylo málo, ještě se do toho míchají předpisy a nařízení z EU. A je jasné, že když se spojí dva úřední bordely (ten náš a unijní), tak výsledný bordel se nejenom sečte, ale přinejmenším znásobí.

    Hodně "pomohlo" také zrušení okresních úřadů v roce 2002. Z cca 80 okresních úřadů vzniklo skoro 200 obcí "třetího typu", což samozřejmě znamenalo zvýšení počtu úředníků (statisticky ovšem ne, protože noví úředníci se již nevykazují jako zaměstnanci státu, ale obcí).

    Takže to začalo už za "křišťála" Grosse (to ještě byl mistr vnitra, premiérem a následně geniálním investorem se stal až později)a jeho následníci to dál mrví bez ohledu na politický původ. Ostatně byrokracii u nás má tradici už ze starého Rakouska (a vlastně již z dob Marie Terezie), při studiu regionálních dějin občas narazíte na kauzy, které se táhly desítky let, než to úřední mašinérie vyřídila. Takže nic nového, jen dnes díky IT a rychlým komunikacím lze objem "byrooperací" mnohonásobně zvýšit) oproti době pergamenu a husích brků.

    Záležitost je to složitá a asi nemá žádné dobré řešení - viz vtip o světlu na konci tunelu, kdy strojvedoucí vidí tři blbce na kolejích (jenže ti blbci jsme my všichni).