Pro tel. s androidem doporučuji MPDroid: https://market.android.com/details?id=com.namelessdev.mpdroid
Hlavne v clanku chyba, ze pri nastaveni mpd-enkodera na "lame" mu Debian vystrci prostrednik z terminalu:
Starting Music Player Daemon: mpdoutput: line 291: couldn't find shout encoder plugin "lame"
Aborted
Klasika, licencie, ako pisu priamo na stranke mpd: http://mpd.wikia.com/wiki/Install#Debian_Install_Procedure
Standardne ide ogg. Pre mp3 treba v Debiane kompilovat...
No rekl bych ze jim je po tom kulovy. Jak autor pise vlastni radio. Takze za predpokladu ze streamovana muzika je kopii vlastneneho dila a stream poskytnu treti osobe je to stejne jako si prehrat neco ze zminovaneho mobilu. V okamziku kdy se na muj stream pripoji dalsich par lidi bych uz osu mohl zacit zajimat. Tedy pokud me nezakousne muj poskytovatel za pretezovani linky.
Doufam ze timto prispevkem nerozjedu silenou debatu ohledne prav a zdrueni jako je zminovana osa.
Představa počítače běžícího i když na něm nic nedělám se mi moc nelíbí (spotřeba, hlučnost). Dá se to řešit i netbookem, ale... Já problém "svého" rádia vyřešil nákupem NASu Netgear STORA. Spotřeba je okolo 20W v chodu a asi 3W když disky spí. I v chodu je to velice tiché (mám tam zatím jen jeden disk - je to na dva - RAID). Podporuje to standard DLNA, takže videa/hudbu/fotky z toho lze přehrát v čemkoliv (PC,TV,MOBIL). Přehrávat lze přes webový přehrávač (například když jsem v práci), mediaplayer, mobil s androidem (netřeba nic instalovat, ale doporučuji iMediaShare, nebo HIPSERV). Je v tom i torrentí klient, takže stahovačům se to také bude líbit. Zarytým LINUXákům se možná nebude líbit fakt, že se v tom nemůžou vrtat (z mého pohledu však není proč. Vše funguje dobře a uživatelsky jednoduše - topínkovač, nebo pračku také nerozebírám).
Více třeba zde: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000600000013FU&Search=STORA&SearchType=1
Pěkně jste si naletěl :o)
1. I NAS má záruku na funkčnost a dokonce i možnost zboží vrátit (nevím kde nakupujete Vy, ale já zcela určitě v
normálních obchodech, kde je záruka povinná).
2. Nikde jsem nepsal že jsou v tom Widle (a také že NEJSOU, ale i KDYBY byly a FUNGOVALO TO, tak je mi to FUK).
3. Nevěříte mi, že vše funguje? No, zvát Vás určitě nebudu :o)! Mě osobně stačí, že zapnu TV/netbook/mobil/tablet a mám přístup ke svým filmům a hudbě. Nic nikde nepadá (mimochodem ani moje Windows7 na jednom z PC (ale ani moje oblíbené openSuse ne, tak je to 1:1), jen android v tabletu občas zazlobí).
4. Pokud jde o "fušerství": Divil by jste se, jak se dá zfušovat i ten topinkovač ;o) ! Mimochodem, kde berete tu jistotu, že Linuxové zařízení nelze zfušovat? A kde berete tu jistotu, že mezi Linuxáky nejsou i diletanti? Jsou to snad NADLidé?
5. S tím heslem můžete mít pravdu, ale to by jste nemohl opravdu věřit nikdy a nikomu (což je sice v IT téměř zásada, ale všeho s mírou). Mimochodem, používáte FaceBook (já tedy NE) ? Pokud ano, tak jsou debaty o nějakém soukromý a bezpečí dost zbytečné, ne?
Možná patříte mezi cvoky, co musí mít Linux i ve splachovači na WC a spát chodíte s plyšovým Tuxem (ale ANO, také ho mám, no). Možná Vám není žádné zařízení dobré, pokud ho nerozeberete a nedokážete si, že jste LEPŠÍ než jeho tvůrci.
Tuto obsesi Vám nikdo nebere, klidně si strkejte ruce a nos kam chcete, ale nepodléhejte díky tomu dojmu, že jen VY jste TEN NEJ a statní jsou hlupáci. Občas se to nevyplácí.
A uvědomte si, že operační systém, byť i ten NEJlepší (pro mne to byl AmigaOS) je JEN prostředek který Vám umožní spustit software ve kterém pracujete! Přece nepracuji v Linuxu/Windows, ale obyčejně v nějakém SW v NĚM spuštěném (lhostejno, zda Excel, AutoCad, AVRStudio či třeba medicinský software)! Nic víc, nic míň...
Tiez som planoval kupit nejake podobne zariadenie no po dlhsej uvahe som to nakoniec zavrhol. Taketo zariadenia maju zvycajne slabe CPU (co je logicke) a sirka pasma pre pristup k ulozistu je tym padom dost biedna.
"Nedavno" prisla na trh platforma AMD Fusion, konkretne mam na mysli Zacate CPU. Cenovo sa taky "blackbox" NAS vyrovna PC postavenemu na spominanej AMD platforme. Je ale predom jasne z coho za tie iste peniaze dostaneme viac.
Ja si teda radsej postavim vlastne HTPC/NAS/PC v jednom, ktore je schopne vyuzit domacu 1Gbps siet, prehrat FullHD Blueray film, a este na nom mozem aj pracovat (na pracu pouzivam xterm, ssh(fs), vim/gvim).
Taktiez ako velke plus mi pride moznost vlastnprucneho upgrade HW, SW a rozsirovanie funkcnosti podla potreby.
Samozrejme proti gustu ziaden disputat. Nie kazdy preferuje DIY pristup.
Pokud jde o výkon, měl jsem také obavy (pod dojmem zkušeností jednoho kolegy, který si koupil nějaký šunt alá HuangHienHong). Ale NetGear je přece jen trochu značka, tak jsem do toho šel. Původně jsem si chtěl NAS postavit (na Atomu), ale nedařilo se. Navíc má STORA velice praktickou a pěknou skříňku (pro 2 HDD), to doma neudělám (jsem manuálně levej no).
Pokud jde o systém uvnitř, je tam HipServer (Axentra), lze použít i OpenStora, takže šťourači a milovníci nastavování všeho možného mají příležitost se vyblbnout.
Ale zpět k výkonu:
HW: CPU 1GHz (ARM?), 256MB Ram (některé modely prý jen 128), Ethernet 10/100/1000
Hned první den jsem provedl následující test: Ze stolního PC, notebooku a netbooku jsem ze Story přehrával video (DivX). Napřed z každého to stejné, pak to stejné, ale z jiných časových pozic. Potom z každého jiné video.
Souběžně s tím z mobilu MP3.
Vše šlo naprosto BEZ problémů. HD Video jsem zatím netestoval (nemám ani na čem). Nutno dodat, že je velice důležité, jak dobrý máte router (já starý Well, takže to na něho bylo dost).
Krátce jsem otestoval i možnost spustit Torrentího klienta ze STORY (dva soubory jsem stahoval, ze dvou šla data ode mne). Souběžně s tím jsem přehrával video. Opět bez problému. Nicméně nejsem stahovač a člověk nikdy neví...
Pokud jde o klienty: Win7 a Android vidí Storu jako mediaserver a připojí s k ní bez problémů. WinXP si to musí namapovat jako disk. OpenSuse jsem netestoval, neboť moje Linuxová mašinka není pro media vybavena (mám industrialPC pro experimenty s MCU).
Co si ale určitě budu stavět, tak malý přehrávač. Chtěl bych ho udělat z Raspberry Pi (už tu o něm byl článek).
Hezký den všem...
Hezký článek, díky.
Já k podobnému účelu už několik let používám IceGenerator, který dokáže generovat streamy přímo z uložených souborů bez rekomprese a tedy s téměř nulovou náročností. Běží mi tak odma jukebox, který občas používám, když nevím, co konkrétně bych si pustil.
no a nebo dokonce má (ten 2 roky starý) telefon samotný 32GB, takže jeho offline uložiště se kartou zvětší o dalších třeba 32GB... a pokud nestačí ani to (a nebo člověk doma něco zapoměl nahrát), tak si holt pustí v telefonu bash, sshčkem se logne domů a potřebnou zábavu si dle potřeby bezpečným sftp sosne do phonu...a nebo koneckonců rovnou pustí v nějakám tom multimed. playeru, protože si prostě ten domácí remote disk mountne via sshfs. Případně totéž i via GUI, když je člověk (třeba na dovolené) líný i na ten terminál.
Akorát že to chtělo ve správný čas koupit správný telefon, který uživateli dovoluje normálně svobodně fungovat.
Super, ihned nam prosim zaslete vas playlist vcetne casu hrani, poctu posluchacu a my vam na zaklade toho nauctujeme poplatky. Dekujeme.
S pozdravem Vase OSA.
{: podporujeme hudbu, podporujte s nami :}
info@osa.cz | www.osa.cz
OSA - Ochranný svaz autorský,
Osová ulice 3,
111 60 Praha 60.
počet posluchačů = 1 (já)
playlist = mnou zpívaná písnička "chrochy ve vaně s akustikou dlaždiček" a "sonáta pro kloktadlo"
Chcete-li písničky slyšet, musíte podepsat licenční smlouvu a zaplatit 1500Kč za každé přehrání - (dejme tomu 1.5Mkč za celou organizaci bez omezení).
Přístup je chráněn šifrovanou VPN.
Těším se na další jednání
S přátelským pozdravem
Mr. X
Dobry den, vase zpivana i chrochtana pisnicka podleha take poplatkum osa za autorske uziti. Kdysi jsme to jednomu vysvetlovali na nasem facebooku ale ani zaboha to nemohl pochopit proc musi platit i za svou vlastni tvorbu tak jsme ho museli zabanovat a smazat jeho komenty aby uz nic nemohl psat. Skrze sifrovanou VPN neni nikde jistota, ze na vasi VPN neposloucha i nekdo jiny, protoze vam prave hacknul certifikaty. Takze dle §123 a §345, potazmo §654 souvisejicim s §789 autorskeho zakona jste povinnen platit autorske poplatky ve vysi 5 korun za kazde takto internetem prenesene poslechnuti.
S pozdravem OSA.
PS: cislo uctu najdete na nasem webu www.osa.cz, jako variabilni symbol prosim uzivejte vyhradne vase rodne cislo, v opacnem pripade muze byt platba vymahana vsemi dostupnymi pravnimi prostredky.
Moje vlastní tvorba, nejsem-li zastupován OSA, poplatkům OSA nepodléhá.
Pouze jsem povinen akci (jakékoli veřejné provozování) předem nahlásit, dodat playlist, sdělit počet posluchačů (míst v sále), vstupné ... načež se v tom zm*di z OSA budou chvíli rýpat, jesli se náhodou nepodaří objevit převzaté části melodií a textů. Pokud neobjeví, nic neplatím.
Ale to je extrém ... jinak viz http://www.osa.cz/doln%C3%AD-menu/pt%C3%A1te-se/internetov%C3%A9-r%C3%A1dio.aspx
Ze strany OSA docela chucpe.
Zajímavá související diskuze
http://www.zvukarina.cz/forum/ze-zivota-nezarazene-bar/osa-t1127.html
A ještě drzejší a hnusnější je tohle
http://www.zive.cz/clanky/novy-autorsky-zakon-creative-commons-pod-dohledem/sc-3-a-153306/
http://piratskenoviny.cz/?c_id=32402
http://www.citarny.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2712:skandalni-novy-autorsky-zakon-osa-opt-adi-za-zady-spolenosti&catid=46:aktualne-ze-sveta-knih&Itemid=4195
A spousty dalších ... škoda slov, snad jen hrubé násilí by mohlo situaci zlepšit.
Dobry den, ani VPS vam nepomuze, protoze zastupujeme i mezinarodni nahravaci spolecnosti se kterymi mame smlouvy, navic je vse podlozeno v autorskem zakone §4 - §987. Vubec si nedokazete predstavit co usili a uplatku nas stalo zblbnout poslance natolik aby nam tohle odhlasovali. Z vybranych castek jsou samozrejme vyplaceny nahradni odmeny autorum za uziti dila dle aktualnich sazebniku OSA. Pokud zde nechate adresu vaseho trvaleho bydliste, muzeme vam take zaslat veskere propagacni materialy tykajici se plateb za uziti autorskych del. Radi vam vse take vysvetlime pri vasi navsteve v nasem sidle OSA.
S pozdravem OSA.
Este perlicka, clanok na: http://www.abclinuxu.cz/blog/msk/2006/8/osa-soza
Citujem z komentarov dole:
"Súhlasím s autorom tohto článku. som autor a hudobník a nevidím dôvod aby som platil nejaké poplatky za to, že zahrám koncert, alebo vypisoval milióny papierov, nejakej organizácii, presnejšie občianskemu združeniu, ktoré si myslí, že má monopol na zastupovanie muzikantov."
"Aj my sme sa dostali do "problemu" so SOZOU - zorganizovali sme si koncert, vsetko kapely mimo SOZY, zvukar a vyhadzovaci sa platili zo vstupneho, priestor bol zadarmo, majitelovi stacila velka trzba. Skratka klasicka samoorganizacia konertu. A zrazu sa tam o cca 23:00 objavil bezkrky clovek zo SOZY, zevraj mame nieco podpisat a potom nam poslu fakturu. A ze sme si nesplnili povinnost nahlasit akciu 10 dni vopred SOZE. Podotykam, ze na meste bola akcia nahlasena. Pytal sa, kto je organizator, tak sme povedali ze nikto. A on, ze teda pride faktura, este drahsia, majitelovi podniku. Opytali sme sa ho este, ci sme spravili priestupok, a on ze nie, ale spravili sme vec, na zaklade ktorej musime zapltit fakturu. Po tychto slovach, ked nam bolo jasne ze sme nespravili priestupok, sme tohto pana poslali prec a odvtedy sa nic nestalo, ziadna posta neprisla.
Pocul som o podobnom pripade, kedy jeden kamos robieval pravidelne taketo undergroundove koncerty v jednom podniku a takyto bezchrbtak zo SOZY mu nakazal, ze ma zaplatit za vsetkych 53 koncertov, ktore tam spravil. Kedze jeho meno nikdy nefigurovalo na ziadnom papieri, chodili nejake listy zo SOZY majitelovi toho podniku, ktory ich ale ani neotvaral a hadzal rovno do kosa. A tiez sa nic nestalo.
Takze radim vam, ktori sa dostanete do podobnej situacie - nic nepodpisujte a poslite toho vypalnika prec. Som presvedceny, ze SOZA nema ziadne pravo vstupovat medzi vas a vasich posluchacov na koncerte, a este za to pytat peniaze. Je to obycajna vypalnicka banda darmozracov, ktori sa snazia spoplatnit vsetko co vytvorite, a posielanim svojich agentov na koncerty skusaju, kto sa zlakne a zacne im platit. Nikdy! "
Osobně k tomuto účelu používám subsonic. To funguje trochu jinak - nestreamuje živě hudbu, ale posílá překódované soubory (pokud si tedy zapnu například omezení bitrate) klientům. Oproti streamingu mám výhodu volné tvorby playlistu na požádání (klient řekne serveru "pošli mi tohle a tohle"). Požadované skladby jsou navíc uloženy v cache, takže nevadí ani když jsem chvíli bez připojení (třeba v tunelu).
Přehrávat se dá buď přes webové rozhraní, nebo přes aplikaci, přičemž za největší nevýhodu považuji fakt, že pokud chcete na server přistupovat z mobilního klienta (aplikace pro android, ...), musí být server licencovaný - ale těch pár euro přes paypal snad není pro většinu lidí problém.
Super clanek jak si zprovoznit net radio, ale priklad uziti mi uz tak stastny neprijde. Ale to uz je vec vkusu a nazoru.
Zrovna tak memu v kusu vyhovuje velka cast z 20 playlistu ze SomaFM:
http://somafm.com/
a za usetree penize na datech a lektrine muzete podporit toto radio;-)
1. proč používat icecast, když mpd funguje i jako httpd server?
2. nevíte někdo jak zprovoznit více instancí mpd?
3. existuje plugin do firefoxu, kde si mohu inetstreaming poslouchat (alespoň na úrovni chrome), stačila by mi i možnost jak poslouchat lame encoding v MP pod win7
předem díky za odpovědi