VLC 3.0.0 se spoustou velkých novinek
Na světě je nová hlavní verze přehrávače VLC. Vydání 3.0.0 s kódovým jménem Vetinari (pojmenováno po Havelocku Vetinarim, patriciji Ankh-Morporku z knižní série Zeměplocha Terryho Pratchetta) přináší několik důležitých novinek a posílá řadu 2.x do důchodu.
Jednou z nich je aktivace hardwarové akcelerace videa ve výchozím nastavení. Podporována je nejen pro 4k, ale i 8k videa. Zmizet by tak měl poměrně častý dojem, že VLC je u mnoha videí línější než přehrávače jiné. Trojková řada zvládá také 10bit barvy i HDR a 12bitových barev a v neposlední řadě také stále populárnější 360° videa a 3D Audio, a to až do 3. „ambisonického“ řádu. Pro HD audio kodeky (E-AC3, Dolby TrueHD, DTS-HD – kromě posledně jmenovaného to funguje i skrze PulseAudio) je na HDMI podporováno přeposlání dál (HDMI passthrough), dále nechybí podpora streamování do Chromecast zařízení, a to i pro formáty, které nejsou na podporovány nativně. VLC 3.0.0 si také poradí s prohlížením obsahu síťových jednotek / NAS (SMB, FTP, SFTP, NFS, …). Jo a mimochodem, konečně je zde funkční pdopora Blu-ray Java menu (BD-J), pokud to tedy někoho zajímá (nijak zásadně to nesouvisí s AACS / BD+).
Z hlediska hardwarové akcelerace videa je kupříkladu možné přehrávání 8k 48fps H.265 360° videa na telefonu Samsung Galaxy S8, či přehrávání 8k H.265 60p 360° videa na Windows 10 za použití integrované grafiky v procesoru Intel Core i7.
Na Windows běží hardwarová akcelerace H.265/HEVC přes rozhraní DxVA2 a Direct3D 11, na Androidu přes OMX a MediaCodec, na macOS a iOS přes VideoToolbox (platí i pro H.264), na Linuxu došlo k vylepšením dekodéru a renderingu VA-API a výchozím video výstupem je OpenGL (platí i pro BSD). Stahujte.
Záplaty na Spectre/Meltdown pro ARM backportovány do 4.15, na 4.14 se pracuje
Ač nebývá příliš zvykem zpětně zanášet starší dlouhodobě podporované řady jádra novotami, v případě Spectre a Meltdown každý jistě pochopí výjimečnost situace žádající si výjimečná opatření.
Pro budoucí jádro 4.16 byly určité opravy chyb zaslány včas během začleňovacího okna. Pro aktuální nejvyšší stabilní jádro 4.15 (nyní je venku verze 4.15.2) zadal Will Deacon z ARM Holdings Git pull request zaslaný Gregu Kroah-Hartmanovi a tyto úpravy budou začleněny i do této již existující verze. Další vývojář pak již nyní pracuje na tom, aby se opravy dostaly i do řady 4.14, což je aktuálně nejvyšší s dlouhodobou podporou (aktuální verze je 4.14.18). Uvidíme, jestli se podaří i toto realizovat.
Krátce
- SK Hynix představil 72vrstvé 512Gbit NAND flash čipy. Ve spojení s firemním SSD řadičem můžeme čekat příchod dalších 4TB SSD, resp. zlevňování SSD obecně (SK Hynix se s dalším nárůstem počtu NAND flash die v jednom čipu připojuje k aktuální špičce v podobě Micronu, Toshiby a Samsungu).
- G.Skill představil paměťové moduly DDR4–4700, aktuálně nejrychlejší na světě. 8GB moduly s časováním CL19–19–19–39 používají hodně zvýšené napětí 1,45 V (standardem pro DDR4 běžných parametrů je spíše 1,2 V, maximálně 1,35 V). Aktuálně výrobcem otestovaná kompatibilita na nejvyšším taktu je se základní deskou MSI Z370I GAMING PRO CARBON AC v kombinaci s Intel Core i7–8700k.
- Samsung hodlá investovat 27,7 miliardy dolarů do nové, v pořadí již druhé továrny na výrobu čipů v Pyeongtaek.
- Low-endová GeForce GTX 1030 prý dostala v tichosti podporu G-Sync. Otázkou je, proč.
- Valve najal dalšího vývojáře GPU ovladačů pro Linux. Daniel Schürmann pracuje na Radeon Vulkan Mesa ovladači.
- Beta verze Chrome/Chromium 65 podporuje CSS Paint API. Další novinky shrnuje blogpost projektu Chromium.
- V Canonical se zvažuje, že Ubuntu 18.04 LTS přijde s možností instalovat Snap balíčky už ve výchozím nastavení.
- Výrobce dronů DJI nastavil pro své produkty v aktualizacích dočasné bezletové zóny nad sportovišti aktuálně probíhajících zimních olympijských her v Pchjongčchangu.
- Qualcomm odmítl i druhou, tříbiliónovou nabídku Broadcomu na odkoupení firmy. Odůvodňuje to mimo jiné nedávnou nákladnou akvizicí firmy NXP a také zářnou budoucností 5G éry, do které má firma skvěle našlápnuto.