mozna je to zajimavej clanek, jen skoda, ze je v jazyce ktery se mi tak spatne cte
nemam chut rozjizdet cesko-slovensky flame, ale bohuzel uz jsem z generace pro kterou je anglictina citelnejsi nez slovenstina, takze pokud by bylo hlasovani, tak muj hlas by potom mely spis clanky v cestine
clanek je velmi zajimavy obsahem, ale je fakt, ze se mi taky necte nejak zvlast dobre. zvlastni pristihnout se preskakovat i informacne hodnotnejsi odstavce jen kvuli slozitosti porozumeni jazyku...
Nemyslím si, že by slovenština byla natolik rozdílná, aby se jí nedalo porozumět - i když, možná to je tím, že jsem "staršího výrobního data" a jsem na ni víc zvyklý :)
Každopádně věřím tomu, že když si dáte tu práci a pár článků ve slovenštině si přečtete, mozek se přizpůsobí.
Pokud nekdo napise clanek v cestine, nikdo mu ho tu urcite nevyhodi. A tobe (a nam vsem) urcite prospeje, kdyz si slovencinu trosku procvicis.
Jsem velmi rad, ze patrim ke generaci, ktera nerozumi tomu, ze slovenstine lze nerozumet (ac se zda, ze ten problem neni vymysleny), ale jsem presto presvedecen, ze je potreba se ji naucit nez proti ni kafrat.
Nápodobně. Jen ať se mládež cvičí, je to ostuda, že si přestáváme rozumět, ačkoliv mezi našima jazykama je menší rozdíl než mezi německýma nářečíma ze dvou konců jednoho údolí. I když chápu, že teď je praxe málo. Taky občas už vycházím ze cviku. Tím víc mi ale slovenština chybí.
Mno tak myslim ze na rootu nepocita nikdo s tim, ze by maldi zajdove meli potrebu vytvaret pobockove ustredny. Ja sem tesne po skole a slovenstiny sem mel jeste ve skole docela dost.
Co si pamatuju tak v patnacti jsem si hral tehdy jeste s relatkovou PBX jiste nejmenovane firmy(majitel se ozral a firma krachla). ISDN nebo nedejboze Eckove linky byli tehdy snem cajzlaku v pragli. Nevim proc tolik podcenujes mlady
Mam 28 a z casu na cas sa mi stane, ze nerozumiem dake ceske slovko .. U nas v TV je kopec ceskeho programu, tak asi preto .. Mlada slovenska generacia sa tiez uci, i ked to trva dlhsie ako kedysi.
Napriek tomu, ze verim, ze ti slovencina robi problemy - kedze ju nepouzivas, je to pre mna velmi zvlastne ..
Tak ako dycham, tak ako spim, rovnako rozumiem ceskemu jazyku. Nieviem, ako to vnimaju ludia v CR, pretoze si myslim, ze rozumiet slovenskemu jazyku im na kvalite zivota nijako neprida, pre mna by to bol nenormalny handikep. Uz len preto, ze na ceskom webe travim 20% casu na nete ..
To je jen nezvyk, chce to trochu cvicit a precist si par knih nebo skript slovensky, zlomi se to. Taky mi zpocatku velmi vadilo - za dob federace, kdy byla 1/3 poradu v TV slovenska a clovek rozumel vsemu. Stacilo prelouskat ucebnici C (vydala Alfa) + skripta k LISPu a bylo po problemu.
Cteni textu je uplne jina dovednost nez rozumet mluvenemu jazyku. Proto se to ve statnicich z jazyka meri a hodnoti oddelene.
Ach jaj a toto je presne ten dovod preco nam skoro ziadny cech nerozumie.. Takze sa uvedomte pepici.. my slovaci s vasim jazykom nemame problem... cim to asi bude?
Bude to prostě tím, že jste na češtinu odkázáni mnohem častěji, než my na slovenštinu, protože je to větší jazyk. A k tomu musím nutně dodat: bohužel - protože mě mrzí, když už Slováci začínají mluvit česky, aby naší mládeži usnadnili komunikaci. A pak je to pochopitelně ještě horší.
>my slovaci s vasim jazykom nemame problem... cim to asi bude?
To vím velice dobře. Když jsem byl na dovolené na Slovensku, tak tam bylo k dispozici spousta českých knih, v trafikách jsou české noviny a Slováci vidí spoustu českých filmů.
U nás je situace bohužel úplně opačná. Slovenské texty se prakticky nedají sehnat, možná pouze ve specializovaném knihkupectví.
Já jsem také ze starší generace a tak mi slovenština nečiní problémy rozumět. I když bych asi nebyl schopen vytvořit správnou slovenskou větu.
nejhorsi jsou nacionalisticky a xenofobni kecy nebo kecy z lenosti ... dehonestovat ostatni je ta nejjednodussi a nejubozejsi vec ... slozitejsi je pak postavit se k tomu jako k vyzve ... ja jsem taky z generace, tera uz slovenstinu moc nezazila, ale musel bych byt idiot abych nerozumnel slovensky aspon v mire abych chapal text. Pro idioty, nacionalisty a lenochy je tu pak jeste jedna pomucka: http://www.e-slovensko.cz/slovnik/. Fakt jsem znechucenej z tehle lidi a omlouvam se vsem, kterych se to dotyka a kteri na to doplaci ... slovenstina je krasna rec a jen upozornim, ze stale existuji takovi jazykovedci, kteri ji povazuji za ceskoslovensky jazyk, stejne jako cestinu .. takze fakt jste me zklamali, vy vsichni, ktery myslite v pozach a zavreny ve svym anglo-sasko-arogantnim svete.
>ale bohuzel uz jsem z generace pro kterou je anglictina citelnejsi nez slovenstina...
O tom teda moc pochybujem, to asi hodne prehanas. To by si musel zit v krajine kde sa hovori anglicky.
Skus si zobrat nejaky zlozitejsi anglicky text a slovensky text a oba prelozit do cestiny - pisomne, tak aby to malo hlavu a patu a dalo sa to aj citat a potom porovnaj co si prelozil rychlejsie.
V angličtině mi také nejsou jasné 100% všechny výrazy a vadí to ? Berte to jako upozornění na zajímavý nástroj. Autor přeci uvedl odkazy na web projektu. Pokud tedy "potřebujete" angličtinu, stačí kliknout ...
Děkuji autorovi a prosím pokračovat v takových typech příspěvků.
Mozna muj dotaz bude znit hloupe, protoze se v teto oblasti nevyznam. Nicmene, da se hovor iniciovany pres lokalni Asterisk server presmerovat na komercniho VoIP operatora, jako je 802.vox nebo ha-loo? A opacne od operatora na lokalni asterisk?
otazka nie je vonkoncom hlupa, Vas zaujem o Asterisk ma tesi . Samozrejme smerovanie na VoIP operatorov oboma smery je bez problemov, navyse aj vacsina alternativnych operatorov ma na svojej strane Asterisk :-). Myslim ze to bude tema na dalsi clanok ...
navyse aj vacsina alternativnych operatorov ma na svojej strane Asterisk :-).
No, obávám se, že někteří ano... Ačkoliv asterisk používám i u nás ve firmě, tak mám před ním předřazený OpenSIP (dříve OpenSER), a asterisk mám jen jako gateway mezi naší PBX a internetem. Myslím, že malou firmu asterisk celkem v klidu utáhne (i takovou instalaci mám, konkrétně 4 pobočky směrované podle různých pravidel na a ze 3 čísel VOX), ale velkou firmu s (řekněme) 50-ti až 100 telefony a s případnou změnou komprimace hlasu... To si tedy už moc představit nedokážu, resp. představit si to dokážu, ale to železo by muselo být sakra výkonné.
Souhlasim s predrecnikem :-) Nekteri, bohuzel, ano...
Aby to nebyl jen vykrik do tmy, tak pridam par drobnosti :-)
1. Asteriska mam, rekl bych, docela v oblibe.
2. A myslim, ze toho utahne trochu vic, nez 100 lidi. Nejvice realnych uzivatelu Asteriska jako PBX jsem videl cca 540 a na "ctyrjadru" to nebyl problem. Znam tez callcentrum, jez pres Asteriska prohani pres 10.000 hovoru denne.
3. Predrazeni SERu/Kamailia/OpenSIPSu povazuji za naprostou nezbytnost :-) protoze Asterisk zachazi s registraceni "tak nejak podivne", navic se takto da cely SIP provoz mnohem lepe ovladat.
3. Vyse zminene nic nemeni na tom, ze pro operatory se IMO moc nehodi, protoze cely Asterisk je protkan potencialnimi (i prakticky se vyskytujicimi) deadlocky, SIP kanal neni zadna krasa (ale da se celkem snadno upravit, navic mnoho toho zachrani predrazena proxy), navic skalovatelnost opravdu neni nic-moc. 500 uzivatelu je pro operatora "nic"...
Zaujimalo by ma, ci niektoremu slovakovi vadi cestina( ale tu sa to asi nedozviem, kto cita root-a, asi nema problem). Celkovo mam pocit, ze to bol ciastocne problem aj za stareho CS[SF]R. Slovaci po cesky rozumeju, cesi po slovensky - s mensimi problemami a mladsia generacia s vecsimi.
Muzska cast populace mivala dvoulety intenzivni sblizovaci kurs, zvany vojenska zakladni sluzby. Po strance jazyka byl sice ponekud monotematicky (hlavni temata byla p**a apod.), za prihodne konstelace clovek pochytil i madarske vyrazy. Viz slovnik vojensko-cesky, http://www.hradec.org/vcs.html.
Pletu se, nebo u vas lidi dost koukaj na cesky televize a a ve slovenskych mate dost starych ceskych filmu? V tomhle hodne delala dvojjazycnost medii, jak zmizela tak si clovek odvyka, i kdyz predtim v tom nevidel rozdil. Mladsi generace uz je kapitola sama pro sebe...
Proč asi... Asi proto, že procento Slováků v republice už je poměrně zanedbatelné oproti době, kdy třetina obyvatel ČSSR/ČSFR byli Slováci. Teď nám zbývá pár mediálních osobností, které už navíc často mluví stejně česky, pár starých filmů a semtam zprávy ze Slovenska.
Před 2 lety jsme se rozhodli plnou parou skočit do VoIP a díky blogu tehdejšího šéfa Systinetu jsme použili Asterisk.
Tehdy byl AsteriskNow ještě v plenkách a jeho použití bylo otřesné, sice jednoduché na instalaci, nastavení "for dummies", funkční, ale na jakékoliv složitější konfigurace nepoužitelné.
Použili jsme tedy nadstavbu FreePBX, který používáme dodnes a jsme s ním velice spokojeni. Umožňuje jak nastavení "for dummies", tak i složitější věcičky a kdo si chce psát vlastní skripty, tak není problém, FreePBX umožňuje jejich plnou integraci (tady trochu rozporuji názor v článku, že u FreePBX je to obtížné).
Máme spřátelenou firmu, kde běží Asterisk napojený přes PRI ISDN na GTS, mají na tom připojené desítky telefonů, ať už lokálně nebo přes pobočky po ČR. Pro telefony mimo LAN (zvláště kde mají pomalý a nespolehlivý upload na ADSL) velmi doporučuji zakoupit kodeky G.729, které se nám velmi osvědčily. K naší ústředně jsme jim vytvořili SIP trunk, aby nám mohli volat přímo.
Naši ústřednu provozujeme na páteřní lince virtuálně pod XENem, kde máme propojení SIP trunk na 802.cz a SIP trunk na Gizmo5 do USA (pro levné volání na mobilní telefony United mobile +44). Vše funguje výborně, jediný problém je občasná nespolehlivost Gizmo5, ale to přímo nesouvisí s Asteriskem.
Jelikož jsem byl na počátku totální laik, tak jsem na rozběhnutí a pochopení všecho strávil desítky hodin, ale jelikož mě to bavilo, nelituju toho. Funguje to jak má, nemusíme být svázáni s omezenými možnostmi HW ústředny, má to rozhraní pro přístup např. CRM systému a pokud by nám něco nevyhovovalo, můžeme do toho dodělávat další věci.
Takže určitě doporučuji zájemcům do toho skočit a pokud nechcete trávit hodiny nad instalací, kompilací, ladění, tak skočte do připravené distribuce. Doporučuji rovnou jít do Trixboxu, protože pokud od ústředny budete toho potřebovat něco více, FreePBX nadstavba se mi zdá lepší než AsteriskNOW.
FreePBX mozem chvalit az do neba :-) , mam skusensti samozrejme aj s komercnymi PBX ,ale ked som prvy krat videl FreePBX tak som len pozeral ze toto moze byt free... , Pokrocile vlastnosti a jednoduche ovladanie ...
Nechcel som v clanku FreePBX nic vytknut , len je trosku zlozitejsie robit vlastne skripty a dial plan nakolko to vyzaduje trosku studia, kde a co zapisat ... , zatial co AsteriskNow pouziva "cisty" Asterisk. Ale myslim , ze to je uz minulost nakolko AsteriskNow ohlasil integraciu s FreePBX cize je to pochvala na FreePBX priamo od stvoritela :-) , ktora nepotrebuje viac slov .
Mám ještě na Vás doplňující dotaz. Jakým způsobem se u připravených distribucí provádí upgrade?
V současné době máme relativně komplikované HOWTO, kde se provádí kompilace Zaptel driverů, driverů pro Sangoma PRI ISDN karty, pak upgrade Asterisku, atd. Je to sice funkční, ale není to to pravé ořechové...
Pokud nainstaluji Trixbox, upgrade všech komponent se provádí už přímo v distribuci nebo musím vždy provést stažení nového ISO image a přeinstalovat původní distribuci?
obecne yum update :-) a upgrade je vykonaný nakolko ked mate povoleny repositar trixbox , tak Vam to upgraduje aj TRixbox , ale ten upgrade je len na "prvy dojem" a potm mamte s tym viac prace kym zistite co vsetko Vam vlastne nefunguje .....
Radcej doporucujem , ked mate urobenu stabilnu konfiguraciu a nepotrebujete upgradovat tak to nerobit. Urcite doporucujem cestu kompilacie jednotlivych casti , teda asterisk, Zapatel driverov, Libpri kniznice a ak mate Sangomu tak aj wanpipe driveru (ten urcite doporucujem upgradovat , lebo sangoma dozrieva ako vino - stale je lepsia :-) ) je to sice zdlhava cesta a asi ste ju aj absolvovali , ale aj naistejsia a mate vsetko pod kontrolou. A FreePBX doporucujem urobit upgrade podla postupu , ktory FreePBX dorucuje na svojej stranke , problematicke boli upgrady zo starsich verzii na aktualnu priamo cez FreePBX a tiez ked mate naistalovane a pouzivate aj neoficialne moduly vo FreePBX.
Zdravím, možná je to dotaz trošku mimo ale zajímalo by mě na jakém stroji a za jakých podmínek ústřednu provozujete. Uvažuji taky o jejím nasazení a zatím si nedovedu představit hw nároky. Děkuji;-)
...GUI teda grafic user interface...
+se mi zda, ze tam chybi carka za GUI, ale neumim tak dobre slovensky, abych se to odvazil oznacit za chybu.
Celkove je ta forma takova bez ladu a skladu, ale jak jiz bylo naznaceno (a ja souhlasim), kvalitni obsah je dulezitejsi.
Neviem ci sa to tyka priamo Asterisk-u, alebo su nejake speciality aj v ramci tych distribucii, ale zaujimala by ma podpora HW t.j. roznych typov kariet ako E1, ISDN-PRI, ISDN-BRI, analog, moznost upgradu FW na tych kartach, podpora kodekov a podobne. Ak by bolo nieco take mozne v dalsich dieloch tak by ma to potesilo.
U nás používáme kartu Digium TE405, což je E1 karta. Na druhém konci je ústředna a vše funguje jak má. Rád bych možná příště vyzkoušel karty od Sangomy, některé věci v tom Digiu mi přišly tak trošku nešikovné, musím však říct, že je teď nedokážu specifikovat, protože od rozchození už nějaká doba uplynula a už jsem se tomu delší dobu nevěnoval, možná bych ale třeba začal tím, že tehdy už Sangoma měla kartu pro PCIExpress, zatímco Digium ne, možná, že jsem tento dojem získal i z čtení různých příspěvků na fóru Asterisku.
Dále jsem kdesi našel (a teď nemám ten správný link) i speciální gateway PXS to VoIP, která uměla (tuším) 30 portů FXS a na výstupu byl SIP (a 100Mbps ethernet).
Dále se doporučují tzv. Rhino gatewaye, které umí převést T1 na 24 FXS portů a dají se napojit na Digium kartu (tam lze nastavit, zda se jednotlivý port chová jako T1 nebo E1). Pro tento účel lze najít i jiný hardware. Jinak se můžete podívat na http://www.daktela.cz/ , kde HW pro asterisk prodávají a můžete si udělat obrázek o tom, co všechno umí asterisk obsloužit.
Zdraví
Honza Marek
Omlouvám se za nesouvisející dotaz, ale nevěděl by někdo co je za fonty na prvním screenshotu ? Jsou naprosto úžasný chci je mít na svym desktopu .. Díky
Ma nekdo zkusenost s AskoziaPBX? Je to jen hracka anebo pouzitelna vec?
Nejhezci vlastnosti AskoznaPBX je, ze existuje LiveCD/Install, ktere ma jen cca 30MB, tedy zlomek velikosti v porovnani s TrixBox a AsteriskNOW. AskoziaPBX je postavena na FreeBSD, Asterisku a nastavuje se pres prehledne webove rozhrani.
Neberte velikost instalačního balíku za vlastnost, o kterou se chcete při rozhodování opřít. Velikost ISO image nemá vliv na použitelnost Asterisku. Vyzkoušejte i ten Trixbox a rozhodujte se podle použitelnosti pro vás a ne podle velikosti balíku, to je maximálně třešnička na dortu, ale nic zásadního. Radši jednou měsíčně budu tahat velký ISO image než trávit desítky hodin konfigurací a řešení problémů...
Predne dik za clanek (to ze je ve slovenstine me tesi, aspon ji trochu oprasim ;))
Rad bych se zeptal, zda-li nekdo nevi od dobrem linku/dokumentu pro zacatecnika. Neco v tom smyslu jaky HW je treba na vytvoreni telefonie pro malou kancelar. Jakou linku je treba objednat u telefonniho operatora, abych na ni mohl pouzivat vice cisel a ta smerovat na ruzne koncove telefony. V praci tu mame ustrednu Siemens (HiPath 3700/3750) a ovlada se pres windowsi rozhrani. Zajimalo by me napr. jaky je rozdil mezi takovout ustrednou a ustrednou zalozenou na Asterixu.
Prijde mi, ze vetsina clanku je bud hodne obecna, nebo naopak hodne technicka. Mozna mi unikl nejaky serial o telefonii?
som rad ze slovencina nie je problem :-), dnes vysiel clanok , ktory sa zobera hardware pre platformu Asterisk, ale temu ktoru ste nacrtol by som urcite rad pripravil v samostatnom clanku .. . Dakujem za podnet.
Skusal som instalaciu Asterisknow aj Trixbox pod Virtualbox 2.2.0 pre WIN ( Vista 32bit ), ale asi nieco robim zle, instalacia ok, ale neviem sa dostat do GUI. Mozete mi pomoct? Dakujem.