Názor k článku VoIP komunikácia už nie je alternatíva, ale budúcnosť od kokoska.rokoska - [intro] Myslim, ze VoIP neni budoucnost, ale jiz dlouho...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 2. 2009 12:29

    kokoska.rokoska (neregistrovaný)
    [intro]
    Myslim, ze VoIP neni budoucnost, ale jiz dlouho soucasnost. Naprosta vetsina velkych spolecnosti na VoIP jiz davno presla, stredni spolecnosti zacaly prechazet v prubehu minulych par let a nyni se "dostava" i na ty nejmensi a potazmo na "retail" :-)
    [/intro]

    Ac si velice vazim jakychkoliv clanku popularizujicich VoIP, tak u teto agitky se obavam, ze celemu VoIP prokazujete medvedi sluzbu, pane kolego Semane :-)

    Na mnoha mistech totiz (urcite v dobre vire) matete potencialni nove uzivatele. Mozna to nekomu pripada jako marginalni problem, ale ja bych presto nektere teze poopravil:

    1. U hovoru z Prahy do Bratislavy s vyuzitim "bezneho VoIP operatora" vetsinou hovor nepotece celou dobu pres internet, ale pouze od uzivatele k operatorovi a dale bude pokracovat po TDM (E1 s SS7), protoze jenom tak je operator schopen garantovat paramerty spojeni vyzadovane platnou legislativou.

    2. Uznavam, ze "SIPovska" RFC patri k tomu nejhorsimu, co kdy v IETF vzniklo, ale to nic nemeni na faktu, ze v realnych implementacich prochazi SIP NATem jak nuz maslem. Jedine, co tomu obcas brani, je snaha vyrobcu noname routeru o implementaci SIP ALG. A tez snahy uzivatelu nastavovat na routerech ruzne "port forwardy", nacitat SIP ALG "prasarny" do iptables...

    3. Nedovedu si predstavit, jak by H.323 mohl zajistit QoS :-) To prece musi udelat router. A ten to muze udelat pro jakykoliv provoz (treba SIP+RTP :-).

    4. IAX je tu s nami jiz peknych par let a stale slycham jak je skvely a zachvilku ovladne scenu VoIP. A porad nic :-) A jsem si prakticky jist, ze tomu tak bude i nadale.
    Nejvesti problem IAXu (krome toho, ze ho nikdo nepodporuje) je prave svazani signalizace se samotnymi hovorovymi daty, coz automaticky znamena spatnou skalovatelnost. Pokud chcete pouzivat jeden server pro dva lidi, neni to problem, ale pokud jich chcete obsluhovat vice, mate smulu. Zatimco u SIPu (venkoncem tato koncepce je "prevzata" z SS7) muzete pomoci loadbalnceru, samostatnych registraru, proxy serveru a RTP forwarderu vytvorit sluzbu pro miliony uzivatelu (napr. 1und1 s 2,4 mio klientu) tak u IAX skoncite na par stovkach - protoze vsechna data (vcetne hovorovych) musi prochazet pres vstupni bod do vasi site (Asteriska).
    A rad bych dodal, ze ta vyhoda s NATem je tez velmi pofiderni (jedina skutecna vyhoda je, ze vzhledem k zanedbatelne rozsirenosti jeste zadneho vyrobce routeru nenapdalo implementovat neco jako IAX ALG :-). Vetsina problemu s NATem je zpusobena malou informovanosti uzivatelu (vcetne spravcu siti) o spravnem zachazeni s connection trackingem na routeru. Neuvedomuji si totiz, ze se jedna o UDP provoz (SIP+RTP i IAX), a meni pravidla na routeru (a restartuji, vypinaji...) aniz by conntrack nejdrive vypnuli a zapnuli ho az po uspesnem nacteni vsech zmen.

    5. Prohlaseni, ze moznosti Asteriska jsou neomezene, je hodne nadsazene i v takto popularizujicim clanku. Ac mam Asteriska pomerne v oblibe, je nutne rici, ze jeho moznosti jsou velmi omezene. Jak vykonove, tak kvalitou implementace (treba chan_sip je fakt hruza) vlastnosti, o celkovem designu (a, oblibene deadlocky) ani nemluve.
    Tim nechci tvrdit, ze je nepouzitelny, ale pri jeho pouzivani musi byt clovek hodne obezretny a musi se pripravit na to, ze jeho nejlepsim pritelem se stane vi/vim/emacs/... a gcc :-)


    Aby muj prispevek nevyznel zbytecne negativne, tak znovu podotykam, ze VoIP je zcela bezny a kvalitni zpusob komunikace, obzvlaste v byznys sfere velmi rozsireny, a cenove dostupny i pro jednotlivce. A s Asteriskem se nakonce taky "da prezit" :-)

    Hezky den a VoIP zdar!

    kokoska.rokoska