Jestli se nepletu, tak "Konzole" je nevyjádřený podmět a proto může být "(Konzole) Playstation dosáhla". Podobně, jako bych napsal "Moje Barum se ojela nezvykle rychle" - je tím myšlena "(pneumatika Barum)", zatímco kdybych napsal "Můj Barum", vypadalo by to za prvé divně, za druhé, v češtině byste to pochopili ne jako označení pro pneumatiku, ale pro celou značku, firmu.
Čeština se k tomu kloní historicky, např. automobily kategorie STW - Station Wagon, se hovorově označovaly "stejšn", "jedeme stejšnem", ... Ženská varianta také byla, ale i s patřičnou kocovkou - tedy "stejšna".
Poměrně přirozeně Češi vnímají ten (play)station, evt. řidčeji ta (play)stationa.
Ale jazyk je věc živoucí, nikdo nemůže vyloučit, že později budeme vnímat "ta playstation", jen aktuálně se k tomu jazyk nekloní.
Podle mě je ten mužský rod ve "stejšn" jako označení vozidla spíš specifická výjimka pro tento konkrétní význam než něco, na čem lze stavět pravidlo.
Koncovka "-tion" (nebo "-cion/-ción") je v románských jazycích, ze kterých pochází, spojena s ženským rodem a do češtiny se slova s touto koncovkou - často přes němčinu - taky zpravidla převádějí s ženským rodem (s koncovkou -ce - revoluce, animace...). Řekl bych, že z tohoto pohledu je v češtině přirozenější vnímat tato slova jako ženského rodu. Vlastně i ten výraz "plejstejšna" nasvědčuje tomu, že máme přirozenou tendenci slova s touto koncovkou poženšťovat. A koneckonců i stanice (coby překlad "station") je ženského rodu, byť nejde o tak přímočarý převod jako ve výše uvedených příkladech. Zkrátka, historicky se čeština v těchto případech spíše kloní k ženskému rodu, protože to vyplývá z původu těch slov, zatímco mužský rod je spíše výstřelek.
Těžko říct, jestli jim to živí aspoň jedna zakázka a existuje důvod pro to ReactOS vyvíjet, nebo jestli to dělají jen z čistého entusiasmu. Logiku to podle mě nemá, kopírovat funkce něčeho, funkce a API, která nikdy stoprocentně nepřevezmete - už jen z toho důvodu, že nejsou veřejná. Jestli je motivace vývojářů vnitřní, či vnější, to se můžeme jen dohadovat. Asi to bude od obojího trochu.
Linux se nestane užitelnějším tím, že v něm půjdou spouštět Win32 aplikace. Kdyby šlo jen o toto, pak by se to dalo lehčeji řešit přes virtualizaci a technologie á la RemoteApp.
Z jakéhosi morálního nadhledu, Microsoft to má jednodušší. Jemu nic nebrání implementovat cokoliv z GNU/Linuxu a může. Tím může z Windows udělat obstojného obojživelníka. Linux ty samé příležitosti nemá, protože nikdy nedostane ani kód, ani podporu pro takovou snahu.
Přesně tak jsem to myslel. Ve skutečnosti to začalo daleko, daleko, daleko dřív. Málokdo si vzpomene na Microsoft VirtualPC (2004, nyní už 13 let nazpět!), které bylo de facto předchůdcem VMware Workstation, a které poprvé umožnilo vývojářům mít na jedné platformě obě funkční. Virtualizace postupovala, a stále je jednodušší virtualizovat a využívat Linux z Windows, než naopak. Cygwin byl určitý mezikrok, Linux subsystem je další.
Linux plýtvá silami v boji na kolbišti, kde pravidla určuje jeden z hráčů. Takový souboj nejde z principu vyhrát, protože druhá strana má tolik síly, že vždy dokáže změnit pravidla tak, aby neprohrála. Síla Linuxu není být přímým konkurentem Windows. Svoje síly má Linux úplně někde jinde, jenže konkurenti vedou víceméně úspěšnou kampaň, aby tyto výhody snižovali.
Silou Linuxu je Open Source. A sila Open Source je ve svobode volby, coz muze nekterym pripadat jako plytvani silami, ale ve skutecnosti je to jedina sila, ktera vubec nuti toho vaseho jedineho hrace jednak nejaka opravidla respektovat a jednak neustale se nejakym smerem slespon zdanlive vyvijet. Kdyby byl svet tak krasne polarizovany - jak by jste si pral, tak v americe by vladl jeste dneska NextStep a tady mozna tak Win95/Nt4.0 Open Source je dalsi kdo - at se vam to libi nebo nebo ne ty pravidla meni a urcuje. Mozna ne tak viditelne (protoze si neplati reklamu a loby), za to velmi durazne.
Vam Windows Subsystem for Linux pripada jako vytezstvi M$? No, ja bych to videl tak ze Open Source nuti M$ do sveho vyprahleho a zranitelneho pisecku zacit poustet i trochu svezich vod...
@tiger: doba sa zmenila, v cele Microsoftu uz par rokov neni blbec Ballmer a tak si postupne zvykame na "MS loves Linux", "MS loves Chrome OS" atd. Len ty si sa nejako zasekol v case a priestore, ako vidno z tvojho M$ :-( Ako keby linuxove spolocnosti a linuxaci nemali radi peniaze. Aj oni musia z niecoho zit, je to len iny model ako za produkt zaplatit... alebo si myslis, ze taky Redhat a dalsi ziju z milodarov?
Ballmer (stejne jako Gates, nebo Jobs) nebyl v zadnem pripade zadny blbec. Byl to obchodnik. Obchodnik bez skrupuli, ktery byl schopny pro par dolacu ze sebe udelat naprosteho saska, jen aby ziskal pozornost davu a zameril ji na to co potreboval, Jeho nikterak nezajimaly nejake idealy ci kvality software. Jeho zajimaly zisky z prodeji licenci M$ produktu a pripadne procenta, ktera z toho bude mit on. A podle toho to taky vypadalo...
... a v podstate vypada do dneska.
Tvrdite, ze doba se zmenila? Dost dobre, ze mozna ano. Ale lide se nazmenili. Vy si myslite, ze hesla "Love Linux" (a co vsechno jeste tak najednou miluji) znamenaji neco jineho nez dalsi sikovny marketingovy tah, na jehoz konci budou chcechtaky pro M$? Jste najivni. M$ si totiz uvedomil, ze mu muze byt srdecne putna jaky editor, office ci webbrowser pouzivate. Dulezite je, ze to bezi na Widlich a tim padem porad muzou udrzovat oligopol a tim i velmi velky vliv na trh. A z toho samozrejme plynou i prachy. Az se uvolni zdrojaky k .NET Frameworku, nebo windows kernelu, pak se mozna budem bavit o tom, ze se zmenila doba. Code (proc mi to furt pripomina Atom? ), ci po nejakych peti letech nova verze Skype me moc neohromi. Vzdyt na Linuxu (da se rict) uz ted ryzuji jak vztekli. Staci vzpomenout vypalne od Google za udajne licence porusene Androidem. Holt komercni subjekt ohnete vyhruzkami, na svobodne se musi jinak. A hned jsou tu priblbla hesla, ktere vymyslely nejake kancelarske mozky pri briefingu u rani kavicky... A hned jim na to nekdo skoci.
Ano, myslim ze i Linuxari chteji vydelavat. Smele do toho. I Red Hat vydelava. Ale na rozdil od M$ respektuje Open Source a stavi na nem. Uz roky. A kam se zrovna v Linuxu podivate, tam najdete jeho stopy. Nad nekterymi z nich se vedou docela vasnive diskuze do rvacky... :) A kolik kdo z nas jednotlive dal za ty produkty do kasicky Red Hatu?
Mam spis obavu, ze linuxova komunita posledni dobou degeneruje. Moc jsme si zvykli na spoustu dne jiz samozrejmych a bezbolestnych veci, ktere za nas udelali pro nase pohodli jini. Zapominame co to stoji prace a namahy. Stejne tak zapominame, co vubec stalo, aby se Linux udrzel a co bylo na pozadi....
To uz vedeli stari rimane pred 2500 lety. Nepritele nedobro porazite, kdyz z nej udelate rimana. Aby jsme nedopadly podobne...
Přijde mi, že mi vkládáte do úst něco, co jsem neřekl. Já jsem psal o tom, že Linux a OSS mají svoji sílu, ale nemají ji v desktopu. Přijde mi škoda, že komunita tráví čas bojůvkami na poli, na kterém si ani náznakem neškrtá.
WSL mi nepřijde jako vítězství Microsoftu, vůbec to nepovažuji za boj. Je to jen jeden krok na cestě.
" Já jsem psal o tom, že Linux a OSS mají svoji sílu, ale nemají ji v desktopu"
A ja Vam na to pisu, ze je to blbost. OSS je naprosto pouzitelny vsude.
"Přijde mi škoda, že komunita tráví čas bojůvkami na poli, na kterém si ani náznakem neškrtá."
OSS treba cele roky bojovalo za to aby jej ti velci hraci nechali vubec dejchat. To Vam prijde jako zbytecna bojuvka? A boj o uzivatele? Jiste ze vzdycky urcity byl a bude - uz z principu.
Ok, ale melo to byt receno drive - v tom prispevku to vyznelo jinak. A taky je treba dodat, ze tu cestu, ci jeji cast, si zase (pres cygwin) proslapaval svobodny software.
Ostatne Cygwin dobre pamatuji - Docela dlouho jsem jej sam pouzival pro multiplatformni projekty (a taky proto ze Licence na Visual Studio byla pro me v te dobe nedostupna), nez se objevil DevC++ a nasledne Code::Blocks. Pak uz se s IDE doslova roztrhl pytel (i kdyz tenhle muj pohled muze zkreslovat prave soft z Linuxu)
Ale vy se se mnou pořád hádáte o svobodný software, ale já vůbec o takovou hádku nemám zájem. Svobodný software má za sebou velké dílo a sám ho používám přes polovinu života. Jediné, co říkám je, že i svobodný software má své slabiny, které nemůže (aspoň ne ve střednědobém horizontu) srovnat. Jednou z nich je např. agresivní marketing. Druhou je "změna pravidel hry": dokud to bylo přínosné, byl OSS pro Microsoft konkurentem a Microsoft ho nechal vysilovat. Jakmile Microsoft přesunul svoje aktivity jinam (aktuálně cloud a pronájem licencí), přestal být Linux konkurentem a může být i kamarádem. Je to hon na kočku a myš, jen s tím, že ta myš má miliardy dolarů a poměrně schopný a akceschopný (i všehoschopný) board, zatímco OSS nic takové z principu mít nemůže.
[Miroslav Šilhavý]
"Ale vy se se mnou pořád hádáte o svobodný software, ale já vůbec o takovou hádku nemám zájem. "
Ne???? Tak proc ji vedete a vyvolavate? Navic - pokud jste to doposud nepostrehl, neni to hadka o Open Source samotnym, ale o jeho principech, ktere celou dobu predkladate jako jeho slabiny.
13 let? Já patřím mezi tu mladší generaci a rozhodně bych neměl zmiňovat, že ještě pamatuji tu verzi od connectixu, kterou pak MS koupil a přetvořil ve svoji verzi 2004. A už vůbec bych neměl zmiňovat, že ještě vím, že to connectix koupil od Applu (HW virtualizace v té době ještě neexistovala, bylo to pomalé jak mrcha, ale pro nás to byl dar z nebes). Kupodivu OSS kominuta měla tyhle poťouchlé nápady ještě dříve, v dobách dosu bylo možné spouštět jeho aplikace přes softpc (či softos nebo jak se to jmenovalo) a to ještě na ryze SW virtualizaci a hned ve vedlejší garáži pracoval Sun na svém JVM, které tu máme dones. Kdo ví, jestli kořeny nesahají ještě hlouběji.
Diverzifikace Linuxu je neskutečná, v tom je jeho síla a nápady, které z toho plynou jsou nedocenitelné, s kontainery také přišel OSS komunita (nechce se mně přemýšlet kdo byl kde dříve) a MS se je zatím neúspěšně snaží asimilovat.
Psal jsem "de facto".
V té době byla penetrace VMW nižší, než VPC a VPC bylo použitelnější - mělo lepší možnosti konfigurace, omezování zdrojů (ehm, nesrovnatelné s dneškem) atp.
VMW Microsoft pak předehnal o míle.
Naopak ve virtualizaci serverů byla VMWare dál od začátku.
...no a taky bychom neměli zapomínat na Citrix, ale to už je zase jiný typ použití.
"Těžko říct.... existuje důvod pro to ReactOS vyvíjet"
Pokud to dotahnou do pouzitelne faze, pujdou na tom poustet miliony programu pro Win32 napsanych zhruba od roku 1995.
"Z jakéhosi morálního nadhledu, Microsoft to má jednodušší."
Jednodussi to ma user linuxu kdyz ho serou windows tak plive na Microsoft, ale na koho ma naplivat uzivatel windows ktereho nasere linux? To neni spravedlive....
Jakou díru do světa by měli dělat?
Tipuji, že jakš-takš spokojených vývojářů s WSL bude na světě víc, než zoufalých desktop uživatelů na Wine.
Cílová skupina je zcela odlišná, ačkoliv technologicky je to to samé na ruby, v podstatě to srovnání nesnese. Podobně, jako nesnese (reálné) srovnání traktor - osobní automobil - formule; můžete srovnat parametry jako je hmotnost, velikost, rychlost, výkon, ale ve skutečnosti není nikdo, kdo by uvažoval o záměně osobáku za formuli, traktoru za osobák apod.
Vyvoj Wine zacal nekdy roku 1993. Win95 vysly roku 1995.
Na Win 3.11 vzniklo dost her, ktere vyuzivalo ciste win32Api a nebylo mozno je spustit ciste pod dosem, A mimochodem DOSove hry dokazaly widle spoustet jeste - co ja vim - v XP bez emulatoru.
At tak ci tak, Nekde jsem nasel clanek, v nemz autori tvrdily, ze hlavnim poslanim Wine bylo zprovoznit Windows hry pro unixove platformy. Casem se idea docela rozrostla, ale to nic nemeni na faktu, ze dneska je malo desktopovych aplikaci pro nez nenajdete alternativu. A ty pro ktere alternativy nejsou jsou stejne v drtive vetsine profilove hodne drahe projekty, ktere "normalne" na desktopu ani v plne mire nevyuzijete
Lepe receno, tezko narazite na ulohu na desktopu, kterou nevyresite pomoci software, ktery mate k dispozici jiz v distru. Chce to jen ten system trochu znat. (Coz plati samozrejme i opacne)
Už jsem to k těm Vašim "dojmům" dohledal. https://wiki.winehq.org/Wine_History
Kořeny 1993, v roce 1996 běžel Word a Excel.
Gaming se začal řešit jako téma poprvé 2001.
:))) a teď už jen čekám, kdy nám vysvětlíte, že Watcom C se používalo kvůli tomu, že "Microsoft" Borland C bylo moc pomalé :))))...
...ale když si pamatujete chráněný režim v dos4gw, tak přeci musíte pamatovat i to, že to bylo životně neslučitelné s chráněným režimem, ve kterém běžěly Windows (3.x - 9x).
"V říjnu zaslali dva američtí senátoři (Ted Cruz a Patrick Leahy) dopis Cookovi, aby vysvětlil, proč byl VPN software z App Store odstraněn. Dodali k tomu, že velcí inovátoři jako Apple mají jak příležitost, tak morální povinnost prosazovat svobodu slova a další základní lidská práva v zemích, kde jsou lidem tato práva odmítána." - čtěte "Americké společnosti mají povinnost sledovat své zákazníky a předávat informace americkým tajným službám." :-D Co by z toho jinak měli ...