v predchozich dvou prispevsich jsem se autora zastaval, nyni to vypada ciste jako "nastvany teenager", ktery trpi obrovskou nespravedlnosti
kdyz ten notebook nabizi jako par (hardware + software), tak je to akceptovat... to je jako, kdyz si objednate v restauraci chleba s maslem, ale vy budete chtit maslo vratit (a za nej penize), ze chcete pastiku, kterou jste si prinesl s sebou... a budete velmi prekvapeni, kdyz vam vemou cely rohlik
predchozi dva clanky hodnotim pozitivne, neni to spatne, ale toto je slatanina, neco ve stylu Radka Hulana
skor by som to prirovnal k situacii - kupis si auto a chces vratit zadne plato, pretoze ty ho nechces a naco by si ho mal teda platit? hlavne v pripade, ze v skodovke je to priplatkova vybava a kupit si ho nemusis. Tak ci tak, stale nechapem o co ti ide - ved si tie windows neinstaluj a hotovo.
vůbec bych nekombinoval vyrobky a software, protoze auto bez plata je uplne neco jineho nez notebook bez windows, ale diametralne. Nastesi mam Mac s MacOS a je to. Na druhou stranu nevim zda jde koupit Macbook bez MacOS. Kazdopadne u Apple jsou drivery i pro Windows, takze pouziti notebooku se meze nekladou.
Proč porovnáváš neporovnatelné? Notebook bez OS sice nepoužiješ pro rozumnou práci, ale zapneš, nastavíš a poté jsi schopen zavést libovolný OS! Je to univerzální počítač ne jednoúčelové vozítko (jako je auto). Vybereš si, který OS potřebuješ používat ne, že ti jej někdo vnutí.
To by me taky zajimalo. Ona se spousta lidi navazi do vyrobcu PC sestav/notebooku, ale nikdo se nenavazi do Apple. Proc? Je to prece uplne ta stejna situace. Uz jste nekdo zkusil neprijmout podminky Apple a nechat si vratit penize za MacOS?
Abych pravdu rekl, premyslim, ze muj dalsi notebook bude macbook, ale ze preinstaluji OS na linux. Proc? To je jednoduche - po hardwarove strance je to uzasny stroj, ktery vydrzi i to nejhrubsi zachazeni detmi. Po softwarove strance se mi nelibi svazanost se vsim, co zacina na 'i'.
Jenomze kdyz se takto clovek rozhodne, holt musi za MacOS zaplatit. Je to moje volba, ktera se do budoucna vyplati. Polocas rozpadu standardniho notebooku (za vytrvaleho pouziti detmi) je cca 1 rok. Macbook se pri stejnem uziti rozpadne za 3 roky, takze nakonec i pres licenci na MacOS se to vyplati :)
.d.
Protože výrobce notebooku "přeprodává" systém dalšího výrobce a podmínky těchto dvou výrobců se liší. Zatímco Apple prodává svůj hardware a svůj software a podmínky jsou stejné. Počítače Mac Pro s 12 jádry se například běžně kupují jako hardware pro video a audio střižny a občas se okamžitě přeinstalují na Windows. Jenže u počítače za 200 tisíc se cena licence za OS prostě neřeší.
u Apple je SW svazany s HW: viz licence (sorry za caps, ale nejdu to prepisovat)
TOTO LICENČNÍ UJEDNÁNÍ O SOFTWARU („LICENCI“) SI DŮKLADNĚ PROSTUDUJTE DŘÍVE,
NEŽ ZAČNETE SOFTWARE APPLE POUŽÍVAT. POUŽITÍM SOFTWARU APPLE VYJADŘUJETE
SVŮJ SOUHLAS S TÍM, ŽE JSTE VÁZÁNI PODMÍNKAMI TÉTO LICENCE. POKUD S PODMÍNKAMI
TÉTO LICENCE NESOUHLASÍTE, SOFTWARE APPLE NEINSTALUJTE A NEPOUŽÍVEJTE A
BUDOU-LI VÁM PŘEDLOŽENY MOŽNOSTI „SOUHLASÍM“ A „NESOUHLASÍM“, KLIKNĚTE NA
„NESOUHLASÍM“. POKUD JSTE SOFTWARE APPLE ZÍSKALI V RÁMCI NÁKUPU HARDWARU
APPLE A NESOUHLASÍTE S PODMÍNKAMI TÉTO LICENCE, MŮŽETE CELÝ BALÍK HARDWARU A
SOFTWARU APPLE VRÁTIT VE STANOVENÉ LHŮTĚ OBCHODU APPLE STORE NEBO
AUTORIZOVANÉMU DISTRIBUTOROVI, OD NĚHOŽ JSTE JEJ ZÍSKALI, A ŽÁDAT VRÁCENÍ KUPNÍ
CENY V SOULADU S REKLAMAČNÍM ŘÁDEM SPOLEČNOSTI APPLE, KTERÝ NAJDETE NA
ADRESE http://www.apple.com/legal/sales_policies/. KUPNÍ CENU LZE NAHRADIT POUZE PŘI
VRÁCENÍ CELÉHO HARDWAROVĚ-SOFTWAROVÉHO BALÍKU.
tohle píšu z MacBook 5.1 (hliníkové unibody) Ubuntu 12.04 připojenej přes wifi a touchpad má ovládání jedním, dvěma a třemi prsty :o)
Mac OS X Lion je fajn a cena Mac OS X updatů se nedá srovnat s cenama MS za Leoparda, Snow Leoparda a Liona, jsem zaplatil dohromady míň než bych dal za jedny OEM Widle a navíc Mac OS X sedí na Apple hardwaru jako prdel na hrnci, nicméně instalace některáho softwaru a doplňků je poněkud problematičtější a dtto konfigurace. Normálních uživatelů se to samozřejmě netýká ti nepotřebují více verzí PostgreSQL, a Slony, funkční Perl DBD atd...
Takže proto jsem po dvou letech přešel na MacBooku na Ubuntu 12.04, předchozí verze Ubuntu, nebyly 100% funkční, 12.04 ano,
Ako vravieval Murphy: "neexistuje taká vec ako obed zadarmo".
Cenotvorba je v dnešných časoch trochu záhadná, takže plesať nad nízkou cenou Mac OS X je dosť naivné. Jeho cena je zrejme porovnateľná s Win, akurát vzhľadom na jeho povinnú zviazanosť s hardvérom sa ju Aplu oplatí deklarovať takto. Napr. preto, že update často pohne zákazníka ku kúpe nového hardvéru, napr. keď sa ukáže, že má väčšie systémové nároky, než mal starší "masox".
BTW, zadarmo nie je ani Linux, pretože jeho sponzori si tie peniaze na nás niekde zarobia. To je asi aj dôvod, prečo sa Canonicalu či Red Hatu nechce ísť do rovnakého sporu ako Crysmanovi Zahradníkovi. Vedia, že by mohli vyprovokovať žaloby na svoj obchodný model, ktorý je postavený na dumpingu. Preto sú obe strany rady, že je to je, ako je.
Napadá mě, pokud by byli výrobci tlačeni vracet plnou cenu Windows, mohlo by se stát něco podobného jako u Maců. Windows by se už neprodávaly krabicově (aspoň ne jednotlivcům) a cena by byla též papírově nižší.
Samozřejmě je rozdíl mezi:
a) příliš málo lidí chce k notebooku Windows, takže se výrobce rozhodně jim vyhovět
b) relativně malá skupinka lidí si toto vydupe, takže výrobce formálně vyhoví (ve spolupráci s MS), ale koza zůstane celá.
Kroky vedoucí ke stavu a) bych asi uvítal (záleží na jejich konkrétní podobě, samozřejmě), v případě b) samozřejmě nikoliv.
Ad dumping: To je ve skutečnosti jen jiný obchodní model, nic proti tomu. Pokud se ale MS rozhodne nabízet něco levně (ale pořád dráž než zadarmo), je to asi jasný dumping :D (podle některých)
Presne tak, Bubu...
Čo sa týka tej cenotvorby, tak na to sú aj také názory, že u Applu sú to v podstate platené opravné balíky – skrátka kompatibilita softvéru medzi verziami nie je tak vysoká ako na Windows, takže v podstate kde máš na Windows opravný balík, tak tam u Applu potrebuješ novú verziu...
Nejak nechapu vyhodu v pouzivani Linuxu na Mac. Preci jenom na os x se da jednoduse doinstalovat balickovaci system macports a je v nem pomerne dost softu z *nixu. A svazanost se vsim co se zacina na 'i' je blbost, jenom to lepe spolupracuje. To bych klidne mohl rict, ze nebudu pouzivat windows, protoze je svazane s officem.
Tato situacia je diametralne odlisna. Skor by som to prirovnal ku kupe auta v cene ktoreho budu potahy s garanciou, ze v pripade, ze ich nechces mas narok na refundaciu (eula). Takze ak tato moznost je, a je legalna a ako taka prezentovana zakaznikovi, a ten si uplatni tento narok tak to nie je vykrikovanie nastvaneho teenagera ale uplatnenie si svojich prav.
Lenze ako je zvykom v nasich koncinach ludia radsej stiahnu usi a chvost a povedia si, ze to nema vyznam (co je podla mna najtragickejsi vyraz ktory sa pouziva u nas) a pre tych ktori toto pravo vyuziju maju len nalepku, ze su otravni.... Smutne
No ja chtel vratit radio za 8.000 kc s tim, ze si tam dam svoje a taky to teda neslo ;-))) ... chtit 8.000 za radio s kazetekam, nebo dnes s CD, co neumi ani SD, nebo aspon MP3 je fakt ulet ;-))
Tak kdyz jsem si kupoval konecne svoje auto a ne firemni, tak jsem si koupil audi a ne hnusnou skodovku s predrazenym radiem ;-)))
Situace na trhu s notebooky lze přirovnat opravdu s prodejem kompletu "namazaný chléb s máslem". V nabídce by byl pouze ten, a kdo by chtěl sádlo, musí si máslo sám setřít. Chléb by nešel zakoupit samostatně.
Celý příběh ale dává jednoznačný závěr:
- ČOI se zachovala správně (koupil jste komplet, při nespokojenosti šel vrátit, je to tedy pro ně OK)
- ÚOHS selhal (nabízet notebooky jen s jedním OS je evidentní poškození volné soutěže).
Pokud jediný úřad, který má možnost systém napravit, nefunguje, lze ho napravit spotřebitelsky.
Odchází mi notebook, tak si pořídím ACER, slušný model v ceně tak kolem 30K. Ihned inicializuji vrácení licence, po půl roce vrátím celý notebook. Ach jo, strašně mě mrzí, že za tu dobu jeho hodnota klesla na polovinu, kupuji tedy na přítelkyni nový aktuální ACER.
Prodejce ma mit nastane procesy tak aby kdyz koncovy zakaznik nechce widle tak aby mu byly vracene nejake prachy stejne jako se to deje u firemnich zakazniku.
Navic je to i logisticky jednodusi nez si brat nazpatek cely pristroj ktery se dal pak spatne prodava protoze uz neni novy.
Kdyby mu ty widle zacalo hazet nahlavu vic lidi a jemu se zacali stosovat pouzity vraceny notebooky, tak by s tim zacal neco delat. Jestlize to ale vrati jeden clovek za pul roku tak to se mu nevyplati ani proskolit personal.
V poslednom odstavci si to presne vystihol. Ale vlastne tak funguje trh. Ak to chce jeden zakaznik, tak sa vobec neoplati tym zaoberat. Ak to chce vela, tak sa toho nejaky obchodnik chyti a vyuzije situaciu vo svoj prospech. To je podla mna uplne prirodzene.
Cize miesto nadavania na neochotnych predajcov si zacnite ziadat to, po com vam srdce prahne (teda notebook bez windowsov) a ked bude dostatocny neuspokojeny dopyt, pride aj ponuka. Volte penazenkou, ako sa zvykne hovorit.
"Tady pomuze asi jen citace: 'Jestlize to ale vrati jeden clovek za pul roku tak to se mu nevyplati ani proskolit personal.'
Proškolit v čem? V tom, že je dobré komunikovat a nehrát mrtvého brouka? Nebo v tom, aby znal podrobnosti produktů, které prodává? Nebo v tom, aby si uměl otevřít hypertextový odkaz?
Nevidím na takovém "proškolení" nic závadného, myslím, že by bylo přínosné u mnoha firem...
Zkuste se prosím zamyslet nad Váším konstruktem (domněnkou, představou...) "jeden clovek za pul roku" - proč myslíte:
(a) že by to snad byla pravda? Doporučuji si projít hypertextové odkazy např. v sekci odkazy.
(b) proč je takovýchto lidí tak málo, a zdali jim nejsou záměrně kladeny překážky?
Ja dokonce vim ze existuje a prodej jinych OEM, ci dokonce free SW, ktery konkuruje danemu SW je zakazana.
Proto bez OS jsou uplne jine stroje a casto jen proto, aby se formalne vyhovelo zakonu a mohlo se rict, ale vzdyt mi bez OS prodavame a neni o ne zajem ... to ze je to smejd, ktery stoji vic nez kvalita i s OEM M$ uz opravdu nikdo nezkouma ....
A co kdyby nekdo vycislil cenu podpory zakaznikum, kteri si z nejakeho rozmaru zvolili notebook s linuxem a nevi si s nim rady? Kdyz nad tim tak premyslim, ono by se mohlo dost dobre stat, ze by takovy notebook stal stejne, nebo jen nepatrne mene, nez ten samy model s Windows. Co by na to pak rikal pan Zahradnik?
Tak to je hodně chabá připomínka, protože kdy ovládá WIN, tak většinou s LINUXem (když vezmeme třeba Ubuntu s Gnome) nebá větší problém. Mám osobní zkušenosti z okolí, přítelkyně měla ubuntu, ale má slabý netbook, tak jí moc nejel dobře flash v prohlížeči, ale když jsem ji nainstalloval XPčka, tak to chtěla hned vrátit zpátky.
Lenže tu nejde o túžby tvojej priateľky, ani o problémy užívateľa s GUI, ale o celkom prozaické problémy s rozchodením časti hardvéru. Výrobcovi je ľahšie to otestovať a vyladiť pre jeden OS, navyše ten, ktorý je výrobcami hardvéru najlepšie podporovaný, než to isté robiť pre x distier Linuxu, ktoré sa navyše nezmyselne upgradujú každého pol roka.
Zaznelo tu už síce, že výrobca sa len má "vzdať zodpovednosti" v prípade nepoužitia Win, lenže týmto by riskoval stratu dobrého mena svojej značky. Nevraviac o novom článku Crysmana Zahradníka, ktorý by sa sťažoval, že nálepka upozorňujúca na nulovú záruku voči Linuxu je pre Linux ponižujúca :-)
Na par milionoch obratu je pri posuvani krabic dnes iba par desattisic hrubej marze. Zasah do procesov moze firmu stat daleko viac nez par desattisic a mozu sa pri tom narobit mnohonasobne vacsie skody. Ked si vsimnete tak firmy nezvyknu nadsene upgradovat systemy a vrtat do nich vzdy ked si to nejaky jednotlivec praje, ale poniektore prevadzkuju v skladoch a vyrobe aplikacie napisane pred 20 rokmi, pretoze naklady na zmenu, a rizika s tou zmenou spojene, su nepredstavitelne.
Pokud jsi socka, žer brambory, chleba bez másla nebo něco udělej se svým životem ať už socka být přestaneš. Psát proto ale články a rok se tím trápit ? Jak vidno nemáš co na práci a tudíž nemáš ani na to si koupit to co chceš.
P.S.: Jsem linuxář, ale na desktop bych si nic jiného než Windows nedal, živí mě to a ty linuxy na serverech se mi z toho dobře spravují. A klidně mě lynčujte.
prirovnani "chleba s maslem v restauraci " drobet pokulhava= chybi ZASADNI informace ze na jidelnim listku pri objednavani chleba s maslem stoji "pokud NECHCETE MASLO NENACINEJTE HO A MY SI HO NECHAME A VAM DAME REFUNDACI" OK, objednate si tedy a kdyz vam to prinesou a vy nechcete maslo tak vam reknou "budto vsechno nebo nic"! A kdyz setito nelibi mladej tak bez jinam. Problem je ten ze at jdete kamkoliv tak v podstate zjistite ze dodavatel masla je mafian kterej ma pod palcem (spise pod tlakem) prakticky vsechny restaurace v okoli. OK, obratite se na antimonopolni urad co s tim a ti vam odpovi blabol ve smyslu "stejne vetsina lidi zere chleba s maslem" tak cosi stezujete? Jeto logicke- kdo by si troufnul jit do valky s tak bohatym mafianem?? A taxe nic nedeje, mafian bohatne cim dal vic a maslo je cim dal horsi kvality... Doporucuju shlednout film Revolution OS, kde je videt ze v USA museli lidi jit demonstrovat do ulic aby s politikou Micro$hitu vubec nekdo zacal neco delat. Mozna opravdu nezbude nez oslovit Evropskou komisi-o kvalite ceskych uradu si vubec nedelam iluzi. A ta komisarka co nedavno slapla do usmevu tel.operatorum se mi zda docela agilni :o)))) Prinejmensim by EU mohla aspon "odebrat cast vypalneho" formou udeleni pokuty pro "zneuzivani monopolniho postaveni" :o))))) i to by me potesilo-nebot ja sem mafii take uz prispel (kdyz mi u Aceru prodali dobry noutas ovsem s PREDINSTALOVANYM nepouzitelnym polotovarem zvanym Vista a na muj pozadavek "downgrade na XP" me psolali do pr...e =nejsou drivery a ani nebudou-zvyknete si na Visty!
jeste jsem zapomel doplnit ze od te doby co semnou u Aceru vybehli a doporucili mi "zvyknout si radeji na Visty" jsem se nas..l pak chvili hledal a po cca 3 pokusech s ruznymi Linux distry zakotvil napevno na Linux Mint na KTEREM MI CHODI PERFEKTNE NAPROSTO VSECHNO, dokonce i specialni Acerovske hardwarove klavesy ktere ani Widle neumely poradne obsluhovat. Prizpusobil jsem si desktop aby mi vyhovoval (s uzasem jsem pozdeji zjistil jak hodne se mnou upraveny desktop podoba tomu jez Apple dodava defaultne ve svych inoutasech- a ktery ja do te doby vubec neznal protoze vuci iFanatismu mam vrozenou averzi) Postupne sem prosel Mintem od ver.9 az po soucasnost a sem presvedcen ze jeto nejvice user-friendly, out-of-the-box a post-Windows-user suitable distro aktualne k nalezeni.Je stabilni jak skala a s SSD bootuje nejakych 9-10sek. Co vic si prat?
PS: diky za clanek -je velmi dobre psany a BOHUZEL vim ze za cas budu resit podobny problem az mi muj noutas odejde...
"...prirovnani "chleba s maslem v restauraci " drobet pokulhava= chybi ZASADNI informace..."
Díky za vybalancování a tip na film. Do teď mi není jasné, co je tak těžkého na tom to pochopit - a už to asi vzdám. Zřejmě je to stejné jako snažit se pochopit, proč někomu nechutné kečup. Prostě to tak je. Někdo holt vdolky, jiný holky; někdo má otevřenou mysl a chápe, někdo drží vrata zavřená a nechápe... ostatně, může jít o jednoho člověka v různých etapách života - sám jsem kdysi býval dost zabedněný :(
nepochopil jste to. pokud se budeme drzet prirovnani k rohliku s maslem, tak je vhodnejsi primer tento: objednam rohlik s maslem, pricemz dostanu i moznost nesouhlasit nasledne s maslem. pokud s maslem tedy nesouhlasim, jsem vazan smlouvou/podminkami domluvit se s vrchnim na postupu s vracenim masla, coz je naprosto legitimni krok. cisnik ale v tomhle pripade postupoval tak, ze mi nabidl/prodal rohlik s maslem, kde u masla vidim, ze ho muzu vratit a dostat zpet penize, ale najednou mi jaksi sdeluje, ze jsem si to nemel kupovat, popripade ze mam vratit cely rohlik i s maslem a koupit si jiny rohlik bez masla, ktery ale nenabizi. bez masla ma jen vafle a fotbalovy mic, ani jedno nechci jist.
uz to chapete ?
potom by to ale na tom HW malo byt jasne uvedene, ze sa predava iba s novou licenciou Windows a nie iba, ze je tam Windows nainstalovany. To ako keby ste si objednali krajec chleba a chcete si dat nan maslo ale oni vam ho prinesu uz natrete s nutelou a az to vidite a chcete tu nutelu prec, tak vam povedia, ze inak vam chleba nemozu predat.
Podla mna by sa tym mala inspekcia zaoberat lebo je to neadekvatna reklama. Pri kazdom nb by malo byt fyzicky a viditelne uvedene, ze nb sa musi predavat iba s windows.
nie, skor by som si to predstavoval ako viditelny napis na kazdom nb nieco v zmysle "This device have to be sold with Windows 7" a nestacilo by iba, ze "windows 7 capable". Keby chcel predavat rovnaky hw ale bez OS tak by tam ten napis byt nemusel. Takto je to zavadzanie zakaznika a dost sa divim, ze EU je spokojna. Asi jej niekto k tej spokojnosti prispieva.
Ako laik to sice mozete takto vysvetlit, ale z pravnej stranky to takto nie je. Nemozete miesta dokopy jedntlive pripady a robit z nich gulas a potom hovorit ze to spolu nepasuje.
Kupili ste si pocitac s OEM, tuto instalaciu mozete pouzivat len na tomto PC. OEM vam ale nikto nevnucuje, OEM je opnuka na trhu, a bud ju akceptujete a kupite, alebo neakceptujete a nekupite.
Kupili ste si FPP, mozete ju preniest na ktorykolvek svoj pocitac. Aj na ten pocitac na ktorom mate OEM. Licencia vam to umoznuje. Licencia na FPP pokial viem nezakazuje instalovat FFP na pocitac kde predtym bolo OEM.......
To ze ste nadobudli dve licencie a mate iba jeden pocitac je vasa vec, to vyrobca ani predajca neriesi. Dokupte si dalsi pocitac alebo predajte niektoru licenciu. Ani predajca FPP, ani predajca OEM, ani predajca HW, nie je povinny skumat a riesit ci komponenty ktore ste si vy zaobstaral, budu spolu pasovat (technicky ci ekonomicky), to si bud riesi klient sam alebo ma na to niekoho kto sa mu o to postara (systemovy integrator).
1. Klidný a systematický nalytický přístup autora je v zásadním rozporu s představou naštvaného teenagera. Jsou i jiné vaše představy takto rozporuplné?
2. Auto vám také prodají i s palivem, nicméně vás nenutí tankovat u té "jejich" pumpy. Vy si objednáváte v restauraci chléb s máslem?
3. Zkuste se naučit číst a přemýšlet u toho.
Problém je ten, že chleba se dá jistě stejně dobře objednat rovnou bez másla jako s máslem. Z uvedeného článku ale očividně vyplývá, že koupit notebook s přesně požadovanými parametry bez OS prostě téměř nelze. Prodejci nabízí desítky, neli stovky možných ,,sestav'' s MS Windows. Proč asi - aby si mohl zákazník vybrat hardware dle své libosti. Proč tedy nenabízí rovnou stejné produkty i bez předinstalovaného Windows? Proč musím být rád, když najdu v obchodě jeden jediný počítač bez Windows, který mi navíc třeba nevyhovuje hardwareově? Kdyby prodejce nabízel notebook, který vyhovuje mým hardwarovým nárokům a neobsahuje Windows, tak přece nebudu kupovat ten s Windows a pak ho vracet! Vždyť to zní naprosto směšně (stejně jak u toho chleba). Za dané situace ale jiná možnost není...
Osobně si myslim, že nějaký nátlak tu ze strany Microsoftu je.
Proč se ve většině obchodech prodávají jen OS Windows? Na většině základních a středních škol se vyučují základy práce v MS Windows a MS Office. Pak lidi, kteří se v počítačích nevyznají ani nevědí, že existuje něco jiného! Jak pak můžou teda něco jiného požadovat!! Celý mi to připadá, že se lidem vnucuje názor, že Windows je ,,to normální, správný'', Mac OS X pro bohatý (přestože nová licence pro Mac OS X je mnohanásobně levnější než pro Windows), Linux pro divný lidi nebo ty, co chtěj ušetřit a o ostatních OS radši ani nemluvě.
Jsem teda rád, že je tu někdo, komu se to stejně jako mně nelíbí.
> prodejci, namísto aby to vzali jako příležitost uspokojit nemalý segment na trhu, k záležitosti přistupují jako k hrozbě.
Mozna, ze ano. 1) Chcete neco jineho a oni by se tim museli zabyvat, pricemz je pohodlnejsi mit zakazniky, kteri chteji vsichni to same. 2) Jak uz tu nekdo nekde nadhazoval, kdyby vyrobce zacal nabizet prilis mnoho ze svych vyrobku bez Widli nebo, nedej boze, rovnou s Linuxem, mohl by mu Microsoft omastit cenu za Licenci a vyrobce by mel cenovou nevyhodu ve srovnani s jinymi vyrobci. Takove praktiky Microsoftu tu jiz v minulosti byly. To, ze "Společnost
Microsoft se v roce 1994 zavázala vůči Evropské komisi neuzavírat s výrobci původního vybavení žádné licenční smlouvy, jejichž ustanovení by zakazovala
nebo omezovala jejich možnost licencovat, prodávat nebo šířit jakékoli operační systémy jiných výrobců než společnosti Microsoft." neznamena, ze jim priste nemohou natahnout cenu za Widle.
"Sice máš pravdu a nevím jestli to tady už padlo ale zkusil si napsat předem Aceru jak to je s vrácením licence?
I kdyby ti ČOI a podobně dalo za pravdu tak Acer by jen poukázal na to že sis to měl zjistit předem."
Ano, souhlasím s tím, že by bylo bývalo možná vhodnější jim napsat předem - zdaleka nejsem neomylný. Nemohl jsem ale tušit, že ACER bude tak arogantně NEkomunikovat...
Každopádně, každý další člověk po mě to může zkusit nejprve předem, určitě.
Co, nicméně, předpokládáte, že by odepsali? Kdyby odepsali, že nic refundovat nelze, co dělat potom? Ono by se moc nezměnilo, stejně bych to musel koupit a postupovat stejně či podobně, protože, jak jsem psal, je třeba účetně zaznamenat NEpoptávku po počítači s MS Windows...
Na celé věci je nejzajímavější, že Microsoft změnil podmínky:
Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady poskytování náhrady. Tyto zásady musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit celý systém, v němž je software instalován.
V tomto okamžiku myslím končí tahanice s výrobci, protože jediný argument proti nim byl, že se nedrží podmínek, které dodávají. Ale s novou formulací jsou z obliga, už je nic nenutí. Takže jako jedinou možnost teď vidím napadnout podmínky Microsoftu za vázaný prodej nebo nějaké monopolní praktiky. Ale samozřejmě to už je mnohem tvrdší oříšek než se soudit s prodejcem ohledně nedodržování licence. Je to smutné, ale zdá se mi, že šance s tím něco udělat opět klesly.
Samozřejmě, IANAL.
Ne tak docela. Tedy alespon ne v CR. Lze se jednoduse soudit o to, ze vyrobek nesplnuje ocekavane vlastnosti (tzn. vlastne reklamace, kdy muze zakaznik dle sveho vlastniho vyberu pozadovat vraceni penez, pricemz sam vrati produkt, a nebo slevu).
V tomto pripade jde o to, ze pokud nepotvrdim licenci, pocitac jiz nema tu funkcnost, uvedenou na fakture (je tam uveden nazev operacniho systemu, takze se ocekava, ze tam bude ten system fungovat, ze budu moct pouzit programy v tomto systemu pritomne apod.). Presne na toto jsem podal zalobu (advokat mi rekl, ze nema cenu resit nejake licence, a ze se proste jedna o obycejny reklamacni problem - nedostal jsem zbozi, ktere vyhovovalo popisu).
Detaily viz. me nejnovejsi blogove zapisky http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog .
ono podle me jde take o kvalitu prodejce. ja treba nemel problem koupit HP notebook bez Windows (resp. s FreeDOSem)... takoveto veci by mel ale kupujici resit pred vlastnim nakupem. ono se da potom na vyrobce lepe "tlacit" a casto dohodnout. resit vse az po koupi s uzavrenyma smlouvama bude vzdy problematicke.
pocitace/tablety etc. se dnes jiz berou jako spotrebni elektronika (viz. takova pracka). z toho take bohuzel casto plyne mala IT gramotnost populace. koho by ale napadlo vyzadovat tablet, mobil nebo TV bez OS? tyto veci se proste prodavaji jako celek a vy jdete ke konkurenci pokud vam napriklad nevyhovuje ovladani.
jsem si jisty, ze k nasi pracce by se take dal vytvorit custom firmware, pracku bez firmware ale asi tezko sezenu, pokud si tedy jednu nepostavim ze soucastek...
abych to uzavrel, firmy jako ACER proste prodavaji spotrebni elektroniku: ber nebo nech byt...
Že se už berou jako "spotřební elektronika", s tím bych v podstatě souhlasil. Nesouhlasím ale s tím, že to skutečně "spotřební elektronika" je. A přirovnání s namazaným chlebem nebo firmware pračky, to dost pokulhává i jako nadsázka.
A že je počítač bez OS zcela "nepoužitelný"? Myslím, že není. Otázkou ovšem je, co to je "použitelný" počítač. Jestli je to počítač, s kterým vlezu na FB, pak mi stejně chybí internetové připojení, proč ho nepřibalit taky. Je-li to počítač, na kterém udělám prezentaci, proč... Jeden by možná skoro mohl tvrdit, že "použitelnost" s OS/bez OS je velmi podobná.
Počítač je podlě mě použitelný ve chvíli, kdy mi BIOS dovolí bootovat z CD mechaniky, USB, sítě a podobně. Mohu si vybrat OS jaký chci, počítač mi to z uživatelského pohledu velmi snadno umožňuje, nemusím být žádný hacker, je to jeho normální vlastnost a je tak záměrně konstruovaný, to je dost podstatné. A nemusím si poté vybrat jenom linux. Stejně tak WIN mohu získat i jinak než OEM, nebyla zde ještě zmíněna MSDNAA, kde mohou studenti v rámci školy či studentské organizace apod. získat taktéž WIN OS.
Tímto jsem chtěl pouze vnést trochu jiný pohled k zamyšlení, nechť si to každý přebere po svém. (BTW sám používám Windows.)
Je asi pravda, že pro velkou část uživatelů PC se počítač == windows (Ale sami možná často ani neví, co to windows nebo OS je, natož třeba i že existují alternativy, nebo jakým jiným způsobem lze OS získat, jak ho nainstalovat. Možná ani neví jak nainstalovat kancelářský balík nebo cokoliv jiného.) a internet je pro ně "ta modrá ikonka vlevo". Viděl jsem i inzerát, kde se jedna slečna snažila prodat prostě "červený notebook". To samozřejmě v žádném případě nikomu nemám ani trochu za zlé a nikomu nepochlebuji, aby to někdo špatně nepochopil. Ale asi potom není v pořádku tvrdit, že obecně lidé skutečně chtějí OEM WIN. Trh zde prostě neexistuje.
Nechť zde jsou pro takové užitavele připraveny např. počítače klidně i s dalším softwarem krom OS, např. formou snadno instalovatelných softwarových balíčků, které by nebyly předinstalovnány a prodávaly by se k novému počítači zvlášť, ale za zvýhodněnou cenu.
Určitě by to někteří lidé také ocenili. Ale ať zůstává možnost volby. A ať mi nikdo netvrdí, že prodat počítač bez OS je nesmysl a že je takový počítač nepoužitelná hromada železa. I když snadno se může stát, že se takové doby dočkáme.
Použitelný počítač - bojím se doby, kdy tento pojem bude definován v zákoně. Každý za použitelný počítač považujeme něco jiného. Někdo nechce instalovat OS, někdo by naopak dokonce chtěl vložit vlastní disk. Lidé mají různé potřeby (byť některé potřeby mohou být častější), takže výrobci nabízejí různá řešení (byť se snaží primárně vyhovět většímu množství lidí). Nejlepší je nechat výrobce, aby si sami odhadli, po čem bude největší poptávka. Vždyť peníze jsou na prvním místě a na ty je potřeba uspokojit odpovídající část poptávky.
Mimochodem, není pravda, že by se trh soustředil jen na nejžádanější řešení. Trh nejspíš začne nejžádanější variantou. Po čase tam ale bude taková konkurence, že se některým víc vyplatí se zabývat okrajovější variantou.
Mimochodem, používám Linux.
"...Ale ať zůstává možnost volby. A ať mi nikdo netvrdí, že prodat počítač bez OS je nesmysl a že je takový počítač nepoužitelná hromada železa. I když snadno se může stát, že se takové doby dočkáme."
Takové doby bych se právě nerad dočkal - a ono to tam vlastně směřuje - viz vývoj a změny (nejen) v EULA... Proto celý tento větrný cirkus...
Díky za příspěvek s připomínkou bootování z USB apod.
Už jsem to v diskuzi zmínil minule. Za zajímavý argument při kontaktování ÚOHS považuji získanou licenci Windows. V drtivé většině případů se jedná o OEM licenci, která neumožňuje software samostatně prodat.
Tím se totiž situace odlišuje od jiných případů vázaného prodeje. Nejen, že vás donutí koupit si něco, co nechcete, ale navíc to nesmíte samostatně prodat.
Jedna z definic inteligence je, ze je to schopnost prizpusobit se a vyrovnat se co nejefektivneji se stavajicimi podminkami.
Auto po stylu D.Quichota bojoval s vetrnymi mlyny....
Pro komedii dobre , ale pro komunitu neudelal zhola nic , jen utvrdil spoustu lidi z druhe strany , ze nekteri jsou neco jako zeleni tj. otravna svoloc.
Samozrejme to neni uplne nejspravnejsi , ale to je tim jaky ma rozdilny pohled na vec prodejce a kupujici z naprosto marginalni skupiny uzivatelu , kteri chteji neco jineho.
Asi se na to musi jit politicky, postavit na tom politicky program a stranu a to protlacit v EU , potom budeme mit kvoty na notebooky s linuxem a linux se bude cpat vsude i tam kde ho drtiva vetsina lidi nechce a myslim ze to by si komunita predstavovala.
Otazka je kdo by takovou stranu podporoval , kdyz ten linux na desktopu chteji jednotky procent uzivatelu ... Mozna najmout gaye ti maji s tim protlacovanim mensim do spolecnosti zkusenosti .... :D
Myslim, ze komunita rozhodne nechce kvoty. Jen moznost zbytecne necpat penize Microsoftu, ktery te komunite jen skodi. Kdyby byla refundace OEM windows za nejaky smysluplny manipulacni poplatek(myslim ze par desetikorun to hrave spravi), tak nemuze nikdo ani pipnout. Product key s licencni samolepkou se bude dodavat v neprusvitne obalce a kdyz jim ho tam necham, tak ho dostane dalsi zakaznik. "Skodny" na tom bude jenom MS.
„Pro komedii dobre , ale pro komunitu neudelal zhola nic , jen utvrdil spoustu lidi z druhe strany , ze nekteri jsou neco jako zeleni tj. otravna svoloc.“
To tak bývá, že někteří lidi z firem považují za otravnou svoloč kohokoli, kdo by nedej bože chtěj přijmout jejich písemnou nabídku (v tomto případě tu na vrácení produktu).
ale mohu potvrdit, že to nebyla lehká cesta a opravdu mi jiná distra na mých počítačích nefungovala úplně bez problémů. Výrobce NTB prostě bez Windows není schopen zajistit plnou funkčnost svého výrobku. Projeďte si prosím diskuzní fóra u linuxových dister. Těch problémů s nefunkčním HW je opravdu hodně. BFU to pak samozřejmě hodí na triko výrobci NTB ne výrobci OS. Podle těch grafů je NTB bez OS mezi 5-10 procenty. Tedy 5x až 10x víc, než je podíl Linuxu na desktopech.
Autor přece nevyžadoval, aby výrobce dodával notebook s jeho oblíbeným OS.
Pouze zcela logicky chtěl vrátit nepotřebnou licenci Windows a narazil na praktiky Microsoftu ve spojení s výrobci, kdy vám pomocí triků vnutí i to co nechcete a vy nemáte jinou možnost než za to zaplatit(pokud notebook potřebujete), protože takto si přizpůsobili trh.
To jak to vypadá není vlastně nic nového. MS se o to snažil už v 80. letech s MS-DOSem. Jenže tehdy neměl zdaleka takovou sílu a PC byl počítač - nikoliv hračka pro kdejakého manipulovatelného hejhulu... Uživatel tehdy věděl, že existují např. OS od Digital Research...věděl, jaké mají výhody atd....
Dnes je jediná možnost - nekupovat u výrobců spotřebního braku, ale u stále relativně solidních firem jako je Dell nebo HP - ti stále ještě se znalým uživatelem trochu počítají a některé modely vám s jiným OS přímo nabídnou.
Přiznejme si to: Tady chtěl někdo prostě otestovat něco co asi ještě nikdo neudělal. Já osobně bych si prostě koupil nejbližší podobný notebook bez OS a neřešil bych to. Nebo bych nechal Wokna, protože stejně je Linux na notebooku poněkud na hraně. Totiž je tu skutečně větší potřeba, a HLAVNĚ: Lecky mizerná podpora výrobce! Vím o čem mluvím už se mi to párkrát vymstilo! A OPRAVDU mne nebaví rozcházet drivery na wifi, kameru, či něco jiného tak jak to bylo za temných dob Windows98 na které jsem si při instalování jedné nejmenované, leč oblíbené distribuce na několik různorodých (asi 4-5 let starých) notebooků vzpomněl. Ale jako pokus otestovat práva uživatele CHVÁLÍM !!!
Pravdou je, že TO co se nabízejí obchody "BEZ OS" není zrovna demonstrací síly a technologického výkvětu. Ovšem vzhledem k faktu, že většina uživatelů chce Wokna, kopíruje nabídka poptávku. Až budou uživatelé lačni po Ubuntu, nebo Debianu, bude většina počítačů s těmito OS. To by se ovšem muselo stát hned několik věcí naráz (třeba krach Mrkvosotu). Asi tak jako bych si přál aby omladina nevoxydovala v MHD hlasitým poslechem HIP(SHIT)HOPU :o)
Většina dnešních uživatelů nechce konkrétní OS Windows. Oni totiž většinou ani netuší co to takový OS je a jeho kvality nijak neposuzují. Důležité je, aby tam šel "ten Fajcbuk" - což je i s Linuxem bezezbytku nožné - a také aby jela upirátěná hra s příšerama, co vypálil Pepa odvedle - tam už je to horší - díky monopolizovanému trhu příšery pojedou shodou okolností jen na Windows nebo pod wine(což vyžaduje znalosti - a to je dnes pro Frantu naprosto nepřekonatelné)...
Už mě moc nebaví opakovat se pod každým dílem téhle stupidní story, ale pořád mi není jasné, proč se autor předem zeptal dodavatele a výrobce na možnost dodání NB bez OS, ale vůbec ho nenapadlo informovat se předem na možnost vrácení OS a refundace. A to přesto, že předem věděl, že ten OS chce vrátit.
Celé je to prostě o troubovi, který zcela vědomě a záměrně koupil zajíce v pytli a teď fňuká.
Díky za názor, odpověď na vaše "proč..." najdete zde:
http://www.root.cz/clanky/vraceni-windows-prohral-jsem-bitvu-valka-pokracuje/nazory/424368/
a související např. zde:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/424175/
Mě přijde, že předchozí příspěvek je víc než jenom o troubovi. Je o člověku, který má usilovnou potřebu nadávat někomu, kdo si koupil výrobek a postupuje přesně podle návrhu licenčního ujednání. Součástí návrhu je i nabídka, kterou on využil.
Nadávat zákazník za to, že využívá nabídky prodejce ve spolupráci s Microsoftem, mi přijde podstatně hloupější než to, co zákazník dělá.
věřím, že můj příspěvek bude smazán pro nevhodnost, takže rychle.
Chtěl jsem NB od zname firmy D*ll a ti parchanti mi jej vnutili s Ubuntu. Nevím, co budu dělat, asi to poženu do Canonicalu. Nemam televizi a telenovely mě nikdy nebraly, ale v ovlivnění tímto seriálem si ji asi pořídím.
Jestli jsi kamaráde přesvědčen, že nám všem tímhle pomáháš, tak jsi na omylu. Ale pokračuj, "maločechů" není nikdy dost :-) rád si počtu další zážitky z tvého pachtění za "pravdou a láskou".
Ve svém nabitém programu, který zahrnuje i různé dobročinné aktivity, edukativní aktivity, volnočasově-zájmové a. pro děti a mádež. Čas, abych si početl o tom, co dělá někdo, kdo to myslí opravdu VÁŽNĚ, ale někde pravidelně vyšetřím.
Děkuji za reakce :-) ,
můj příspěvek je totální nadsázka. Ano mám NB Dell, Ubuntu na mi na měm dlouho běželo a nyní jsem velmi spokojený uživatel W7. Obě platformy považuji za výborné a rád využívám to nejlepší z Lixuxu i Windows. Když něco pořizuji, tak přemýšlím o tom, zda je to pro mě vhodné a ne o tom, že mám v plánu "bojovat s větrnými mlýny".
Promin, ale ty jsi exemplarni priklad tupe ovce. Vazany prodej os s hardware z principu neni spravny (zijeme v trzni ekonomice, v ktere maji fungovat prirozene regulacni mechanismy, aby to fungovalo, musi tu byt zdrava konkurence, coz jaksi nená, kdyz se 99 % hw prodava neoddelitelne s dominantnim os, tomu alternati ni os nemohou konkurovat, at jsou komercni nebo nikoli a poskozuje to i uzivatele toho dominantniho os - imho je to jasna ukazka nerovne hospodarske souteze s prokazatelnym poskozenim spotrebitele, ktery je donucen k neekonomickemu chovani i kdyz si to ne vsichni uvedomuji), ale je vyhodny pro vlastnika dominantniho os. Boj proti tomu je tezky, asi ani nemuze byt uspesny, kdyz je ve spolecnosti tolik tupych ovci jako ty, ale presto spravny. A je dobre na to alespon takto upozornovat.
k windows na desktope/notebooku nieje ziadna plne funkcna alternativa. a bez os je pocitac nepouzitelny. ludia nechcu linux, naco im ho stale chcete vnucovat? podla clanku su na trhu stovky notasov bez OS, tak aky problem? MS iba prirodzene vyuziva neschopnost linuxu vytvorit pouzitelny system.
tieto vase viazane predaje su u kazdeho co len trocha zlozitejsieho vyrobku. krabicove verzie firmwaru do pracky tiez na trhu niesu preto nie zeby to bolo technicky nemozne, ale preto ze by bol nulovy zaujem trhu. a nikto sa nestazuje
Žijeme v tržní ekonomice, kde má být zdravá konkurence. Pokud někde narazím v obchodě na koblihy, v 99 % případů jsou již naplněné marmeládou a neprodají mi je bez ní. Takže ta konkurence není zdravá, protože já je chci plnit domácí marmeládou a ta drtivá většina, které stačí obyčejná marmeláda, mi v tom nemůže bránit. Státe, zasáhni! Donuť těch 99 % prodejců koblih prodávat (proti jejich vůli) i nenaplněné!
To ovšem na tom nic nemění. Na většině pečiva není napsáno vůbec nic, nebo značky za kterými zase sedí jeden ze dvou velkých holdingů. Pokud si koupíš rohlík, koblihu nebo jiné pečivo máš velkou šanci že si ji koupíš se značkou Penam (Agrofert) nebo Delta (United Bakeries, se kterou teď Agrofert/Babiš fúzuje).
Pokud ji tedy nekupuješ od malého pekaře co to peče doma.
A stejně jako v případě Microsoftu si to nekupuješ od nich, ale od prodejců.
Pokud tam ale není nic napsáno, tak musím vycházet z toho, že kupuju od nějakého prodejce pod jeho značkou. A to u MS Windows samozřejmě neplatí. A navíc: pokud bude v podmínkách prodejců koblih, že můžu marmeládu vrátit, tak to možná využiju a budu čekat, že to bude možné i v reálu a ne jen na papíře
A jsme doma. V podmínkách Aceru (resp. prodejce od kterého autor notebook koupil tedy zřejmě Czech Computer), žádné takové právo stanoveno není.
Autor článku se opírá o formulaci v licenčním ujednání MS-EULA. Tedy tu, kterou se kvůli svému náboženskému založení rozhodl nepřijmout. Má tedy na vrácení právo? Podle mě ani náhodou.
Co si tak pamatuju z článku, tak se jedná o boj proti společnému podvodnému jednání prodejce a Microsoftu, kteří společně uživatele vydírají k podepsání dodatečných podmínek, se kterými nebyl před koupí seznámen.
V případě nesouhlasu mu znemožňují počítač používat a zároveň ho šikanují při pokusu o nápravu situace. Připravují ho tak o peníze, které zaplatil (v tomto případě dočasně), jakožto i o úroky z nich (tentokráte trvale) a také o čas,
který tomu dotyčný věnuje (v tomto případě dobrovolně, ale nemusí tomu tak být).
Ale ved predsa trochu pohnite rozumom. Tu nikomu nejde o to, predavat pocitace s Linuxom. V podstate nejde ani o to, predavat ich bez OS. Ak ale nemame ani jednu z tychto moznosti, musi tu existovat vychodisko. A teoreticky aj existuje - mozme vratit licenciu. Ale v praxi sa uplatnuje dost tazko. A to je problem - ak je nieco v EULA, malo by sa to dodrzovat.
Existuju aj sisky plnene nugatovym kremom. Ja preferujem take. A aj si take kupujem. A je ich na trhu dostatok - nemal som pocit obmedzenia.
"Dobře. Změnilo by se pro Vás v praxi něco, kdybyste mohl koupit notebooky (v dané kategorii) se sto různými OS, ale vy byste chtěl ten sto první?"
To myslíte opravdu vážně? Také Vás baví ze mě dělat ufňukánka, co nedostal svou zmrzlinu? Dobrá, tak ještě pár otáček na větrném mlýnu přežiju:
Já přece nechci 100 (ani žádné jiné číslo) různých OS, já chci mít možnost svobodné VOLBY, je to opravdu tak těžké i po 20 letech pádu totalitního režimu pochopit? Já nepotřebuju chytrého pána (vládu, televizní balast, robota...) co mi bude říkat, co je pro mě nejlepší. Já to přece dokážu vědět sám. Mám svobodnou nabídku několika OS, vyberu si, nejsem spokojen, vyberu si něco jiného, jsem spokojen, distributor je spokojen, happy end. (Subjekt ve funkci diktátora pochopitelně spokojen není, ale má volbu nebýt diktátorem...)
> To myslíte opravdu vážně?
Ano.
> Také Vás baví ze mě dělat ufňukánka, co nedostal svou zmrzlinu?
Toto jsem já neřekl.
> Já nepotřebuju chytrého pána (vládu, televizní balast, robota...) co mi
> bude říkat, co je pro mě nejlepší.
A výrobce/prodejce by měl takového "chytrého pána" mít? Pokud kontaktujete kvůli tomu úřady, nemám pro to jiné vysvětlení.
Pokud se s někým svobodně dohodnete na dodání notebooku bez OS či s OS své volby, nemám co namítat. Vy souhlasíte, oni souhlasí, vše je OK. Něco jiného je ale druhou stranu, která se z nějakého důvodu rozhodla dodávat své notebooky se zvoleným OS (asi protože se lépe prodávají; těžko jim MS dává za to vyšší odměnu než je cena jedné licence; navíc každá případná odměna za prodej Windows je de facto sleva) byste chtěl nutit k jinému chování.
Když to ženete takto do extrému: Ano, budu rád, když úřady donutí výrobce prodávat i holý výrobek, za který dostane peníze pokrývající náklady plus marži, kterou chce. Tedy dostane peníze, které mu náleží a neprojde mu způsob vnutit mi s žádoucím zbožím i pro mne neužitečný nepotřebný a nechtěný operační systém.
Vnímám to jako zdravější variantu, než stávající nucené platby licence OS bez ohledu na potřeby zákazníka. Většiny populace/zákazníků se to nijak nedotkne a my, exoti, nebudeme mít nač si v tomto ohledu stěžovat. Vás i zbytek majority snad omezí, že si budete moci svobodně zvolit verzi s OS? A případně i verzi (Starter/Home/Ultimate)?
A proc by to podle vas melo zustat jen u software. Cim je software tak zvlastni? Proc by nemeli vyrobci dostat nakazano prodavat na prani bez vsech oddelitelnych komponent. Napriklad pameti, pevnych disku, napajecich adapteru, kabelu, brasen, manualu, zaruk, podpor, atd. Pro vsechny tyto veci prece nekdo nemusi mit vyuziti, ale plati za ne musime?
Ma tedy podle vas vyrobce pravo prodavat pocitac se softwarem obsazenym v cene? Ano nebo ne?
Nejde o software obecne, ale windows od microsoftu a to proto, ze zde nefunguje zdrave konkurencni prostredi skrze temer absolutni dominaci tohoto OS kterou Microsoft touto pochybnou praktikou udrzuje.
Vyrobce ma pravo prodat pocitac se software v cene, ale nemel by mit pravo ho vnutit nekomu (vsechno nebo nic), tem kdo o nej nestoji za vyuzit dominantniho postaveni tohoto software. Kdyby tento software nemel dominantni postaveni, tak by se vyrobci takto nechovali, protoze by byli sami proti sobe. Je to evidentni selhani trznich mechanismu z duvodu spatne konkurence a v takovem pripade by stat mel chranit spotrebitele.
Ja opravdu nevidim jediny rozumny duvod, kdyz mam plnohodnotne windows nevazane na hardware, proc si mam s kazdym novym hardware neustale kupovat dalsi a dalsi windows, ktera jsou vazana na tento hardware. To je mafianska praktika, kterou si microsoft zvysuje trzby a pro me jako spotrebitele je to krajne nevyhodne.
Nebylo. Opět bych platil za licenci, kterou bych patrně nevyužil (já používám systémy postavené na Debianu, správu si dělám sám). Tyto systémy (u mne Ubuntu a jeho deriváty) jsou dostupné zdarma.
Za mne by bylo (pro mne) vyhovující PC bez OS či s OS, které je dostupné zdarma (GNU/Linux, BSD, FreeDos, ...). Mohu pak používat předinstalované, nebo si tam dát legálně co chci - třeba i koupené krabicové Windows 7 Ultimate, protože by mi sedly více než dnes mnohdy předinstalované placené Home.
No jo, ale kolegovi o fous vyse nejde o software, ale rika ze je to kvuli Microsoftu.
Ja souhlasim, ze pro vase pouziti jsou Windows zbytecne. Ale pro me muze byt stejne tak zbytecne
- napajeci adapter. Mam jich dost.
- privodni snura
- tisteny manual - nikdy jsem navyuzil
- kartonovy obal - vzdy notebook vybalim a vyhodim
- zaruka - preferoval bych si notebook poradne vyzkouset. Na zaruce netrvam.
- technicka podpora prodejce - nikdy jsem jim nevolal, nepotrebuji
- pamet. ty dva 1GB moduly si muzou nechat, stejne bych je nevyuzil, nebo si koupim alespon 2x8GB
- disk - konvencni disk nechci. Radeji bych si tam dal svoje SSD.
Mam tedy taky narok zadat Acer, Evropskou Komisi nebo Richarda Stallmana, aby mi tohle vsechno odecetli od ceny notebooku. Proc bych mel platit za neco co nepotrebuji?
Proc by se se softwarem melo zachazet jinak?
Vaše HW požadavky si řešte sám za sebe, s tím vám opravdu nepomohu. Proč by se mělo o SW smýšlet jinak než o HW jsem vám napsal zde.
http://www.root.cz/clanky/vraceni-windows-prohral-jsem-bitvu-valka-pokracuje/nazory/424545/
Patrně jste to přehlédl.
Co by vyhovovalo kolegovi o fous vedle je kolegovo o fous vedle. Já to popsal tak, jak to cítím.
"No jo, ale kolegovi o fous vyse nejde o software, ale...
Mam tedy taky narok zadat Acer, Evropskou Komisi nebo Richarda Stallmana, aby mi tohle vsechno odecetli od ceny notebooku. Proc bych mel platit za neco..."
Ach jo, pořád dokola... Asi nemá cenu to opakovat. Pokud tomu - (nejen) mým motivům - chcete opravdu porozumět, všechny odpovědi už tady kolem jsou - ať už v seriálu, odkazovaných kauzách či diskusích...
Nejde o software obecne, ale windows od microsoftu
...Ja opravdu nevidim jediny rozumny duvod, kdyz mam plnohodnotne windows nevazane na hardware, proc si mam s kazdym novym hardware neustale kupovat dalsi a dalsi windows, ktera jsou vazana na tento hardware. To je mafianska praktika...
Díky za to, že také ne/vidíte... Doufám, že články a diskuse tohoto typu otevřou oči více lidem (proto jsem to také celé dělal) - zákazníkům = poptávajícím = ...
Proc by nemeli vyrobci dostat nakazano prodavat na prani bez vsech oddelitelnych komponent. Napriklad pameti, pevnych disku, napajecich adapteru, kabelu, brasen, manualu, zaruk, podpor, atd. Pro vsechny tyto veci prece nekdo nemusi mit vyuziti, ale plati za ne musime?
Co se týká výkonu a výbavy sestav, mám širokou nabídku mezi jednotlivými výrobci. Co se týká výběru PC bez OS, jsem v aktuální nabídce dost limitován a vyhovující notebook má pro mne zpravidla jen jednu chybu. Obsahuje licenci, kterou nevyužiji a proto ji nechci platit.
Proto! Nějaké další dotazy, na které jste si při troše snahy schopen odpovědět sám?
Ma tedy podle vas vyrobce pravo prodavat pocitac se softwarem obsazenym v cene? Ano nebo ne?
Nabídka řešení bez OS s možností dokoupení potřebné licence Windows kupujícího nijak neomezuje. Nabídka 2 variant (předinstalovaný OS či bez OS) také ne.
Je to pro vás dostatečná odpověď?
Koblihy ale k zivotu nepotrebujes(maji hromadu substitutu) a kdyz na to prijde, tak si je muzes upect sam. To nemuzes srovnavat s pocitacem, ktery potrebuje pro vykon povolani mozna tretina lidi a navic se mluvi o tom, ze by pristup k internetu mel byt zakladnim lidskym pravem.
Musis hledat primer v necem, bez ceho se lide neobejdou. Treba kdybys ke kazdemu kusu obleceni musel koupit krabici praciho prasku od jednoho monopolu. Vetsina lidi praci prasek vyuzije a prijde jim to jako dobry napad, ale kdyz ty chces prat treba mydlem, tak mas smulu. Musis si ten prasek koupit a jeste ho ani nesmis prodat dal, protoze se smi prodavat jenom s novym kusem obleceni a licence jine pouziti zakazuje.
Já vidím zásadní rozdíl v licenci.
U koblihy mi nikdo nebrání marmeládu vypreparovat a následně si ji třeba namazat na chleba nebo prodat. (Přenést licenci na jiný stroj nebo prodat).
Není to problém Linuxáků. Pokud vlastním krabicové Windows, musím si znovu kupovat licenci, kterou ale nemůžu prodat.
Ať změní licenci tak, že se k HW naváže až po odsouhlasení EULY a do té doby je s ní možné jakkoliv obchodovat.
Na technickej podpore pre enduserov sa dost casto stava ze zakaznik tvrdi ze "on to s pocitacom umi", on je "technik", a pritom o tom vie kulove - na takychto ludi su vsetci na techsupporte zvyknuti. A bohuzial ked spotrebitel tvrdi ze rozumie regulacii a ochrane hospodarskej sutaze, tak je to asi o tom istom. Vas napad zakazat podnikatelom predavat hrusky a jablka v jednom baliku je ukazkovy priklad ako sa hospodarska sutaz deformuje, a nie formuje. Ak bude vela ludi pytat hrusky bez jablk a jablka bez hrusiek, alebo sa nebudu jablkohrusky dobre predavat, podnikatelia sa tomu prisposobia aj sami a nebudu ich predavat.
Jsem pravým opakem typického dredaře.
Mám poměrně málo času a taky na to nemám nervy bojovat s tupostí korporátních mašinérií - takže jsem Microsoftu už několikrát zaplatil za to, co jsem po rozbalení krabice ihned smazal... prostě mně to za to nestálo.
Ale autorovi článku rozumím a vím, proč jej to s.re.
Takže opatrně s těmi urážkami.
mna seru tisice objektivne zlych veci, tiez ich mam chut riesit, ale jeden clovek nic nemoze, to nema zmysel.
miesto tohto traposenia sa treba zamerat na vyrazne zlepsenie linuxu a osvetu medzi uzivatelmi(volit penazenkou, ako to tu uz bolo spominane). moznosti su, len kazda velka vec potrebuje obety a vacsina ludi je sa schopna obetovat bohuzial iba za peniaze
"...Ten Guavara mě nenapadl, ale fakt:..."
Hmm, máte pravdu, ta recesní profilovka zřejmě není moc šťastná. Nejsem komunista, a Che Guevara je složité téma, o kterém vlastně moc nevím, abych pravdu řekl. Tou fotkou se nehlásím k Che Guevarovi, byla kdysi dávno před lety vytvořena z recese - tehdy jsem dokonce paradoxně ještě ani nebyl občansky příliš aktivní.
Nicméně, asi fotku změním, nedělá to dobrý dojem, díky za upozornění.
Než se dám měnit profilovky, napadlo mě, že si nejprve téma "El Che" trošku nastuduju. Pro mě je odkaz Che Guevary ikonický - symbol odboje, boje za svobodu a práva...
Začnu zde na Wiki. Pokud znáte nějaké dobré dokumenty o Che Guevarovi, prosím napište - je jedno, zda budou laděny spíše pro či proti. Naopak uvítám, když se tu sejdou dva protichůdné - a vzhledem ke složitosti tématu vůbec nepochybuji, že existují naprosto odlišné pohledy na celou záležitost...
Je to sice off-topic, uznávám, ale věcné příspěvky na toto téma budou jistě zajímavější, než řada útočných příspěvků o ničem...
Prosím o vynechání nekonstruktivních příspěvků na téma komu to víc sluší, či zda byl El Che lepší pedofil a dredatý hulič nežli já - takovou diskusi zahajte někde v Aha! či Reflexu, tam, narozdíl od zde, zapadne do celkového kontextu, děkuji.
No, ale jedno se mi na nich "libi". A sice, ze nezmenili nazor od minula (uz tomu budou 2 roky!).
"Doufám, že je to už poslední článek tohoto zeleného che guevary protože ten kůrovec se na Šumavě sám neochrání."
Zdali je článek poslední, to nevím, ale s Šumavou jste to trefil přesně - viz zde: http://crysmanovo.blogspot.cz/2012/06/odkryjte-uz-konecne-karty-ministre.html
Držel jsem palce Aceru a jsem rád že to dobře dopadlo.
Když čtu ty odpovědi od ČOI, ÚOHS, atd, ja mi tak trochu trapně za autora. Když je řeč o něm, měl by dodat jakou válku jejiž bitvu právě prohrál má na mysli.
Jestli v tom není podstata problémů. Že nevidí Linux jako svobododný operační systém, který používá pro jeho výhody, ale něco za co je potřeba neustále bojovat a nutit ho někam do mainstreamu navzdory názorům ostatních.
Věřím, že tento typ aktivistických článků bude na nějakou dobu na rootu poslední.
"...Jestli v tom není podstata problémů. Že nevidí Linux jako svobododný operační systém, který používá pro jeho výhody, ale něco za co je potřeba neustále bojovat a nutit ho někam do mainstreamu navzdory názorům ostatních..."
Prosivás, kde jsem komu nutil Linux? Odkazuju na komentář zde:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/422936/
Nemám sílu se pořád dokola bránit lidem jako Vy, co mi dávají do úst něco, co jsem nikde neřekl ani nevyjádřil. Proč to děláte?
M$ ma pres OEM monopol, byl za to i odsouzen a slibovalo se, ze se objevi jako polozka volitelna, stejne jako vyrobci nabyzi mysky, brasny, vetsi HDD, vice RAM etc.
Misto toho to dopadlo tak, ze snizil cenu z 3.000kc na 600kc a vyrobci HW jsou happy, protoze tuhle castku uz nikdo neresi.
Ale principielne by nebyl problem to dat volitelne, ale asi s tim, ze by museli davat zvlast nalepku, nebot z vyroby by uz tam asi instalace M$ byla ... at se to nemusi menit.
Ale jediny zpusob, jak to zjistit, je tuhle volbu nabidnout, nebot velke firmy, co maji s M$ smlouvu ty prachy dostanou zpet od M$ a dnes uz jim to vyrobci HW casto ani neuctuji ... ale jen proto, ze to maji ve smlouve s M$ ....
Takze az bude volba kde si clovek zaskrtne ano chci OS M$ + 600kc ... tak zjistime, jaky je onen zajem.
Trochu mě udivuje, jak jednotlivec dokáže vydat tolik energie. Hlavně když sám píše, že na trhu je ten 13" notebook s OS levnější, než horší ntb bez OS. Tak co řešit? Prostě si ho koupim, zformátuju a hodim si tam ten praštěnej a k ničemu použitelnej linux ;).
Ale chápu, že chování M$ není zcela v pořádku, ale co mají dělat, aby vydělali? Každá firma chce vydělat, tedy pro každou firmu platí "Peníze až na prvním místě". Vždyť kdyby autor měl svou firmu, taky by se snažil na všem a všech jen vydělat.
Ale ať jen neshazuju autora, uvedu jeden příklad proti M$. Třeba krajský úřad nakoupí 100 ks nových PC každý rok. Přestože za těžké prachy má koupenu multilicenci na Windows 7 Pro, je nucen si koupit desktopy s Windows 7 Basic, které pak stejně zformátuje.
Pokud budem počítat cenu OEM W7 za 2 000 Kč, je to už celkem hezká pálka peněz, které navíc jdou z kapes nás všech.
toto je dobry priklad jednej z vyhod centralizacie (teda presneho opaku toho co chcu linuxaci). keby sa nakupy cohokolvek robili nie lokalne ale celostatne a miesto 100 ks pc by kupili rovno 10 000 kusov, tak by mohli byt nie len velmi vyrazne lacnejsie, ale aj plne zkonfigurovane podla poziadavky velkeho zakaznika. nehovoriac o tom ze unifikacia prinasa mnoho dalsich vyhod.
Ohledně profilovky čtěte prosím zde:
http://www.root.cz/clanky/vraceni-windows-prohral-jsem-bitvu-valka-pokracuje/nazory/424387/
A za druhé, ohledně údajného "vnucování nejlinuxovatější pravdy" zde:
http://www.root.cz/clanky/vraceni-windows-prohral-jsem-bitvu-valka-pokracuje/nazory/424381/
Souhlasím s tím, že těch notebooků není moc, ale jen alfacomp.cz má 5 notebooků v kategorii 13" bez OS. A dále, u HP si lze vybrat jakýkoliv model jejich (u výrobce) a pak tento model objednat u prodejce, který má notebooky HP v nabídce - pokud to je standardní model, tak to trvá asi 14 dnů, pokud je to konfigurace na zakázku, tak asi měsíc.
Nevím, jak u jiných výrobců - ale vychází mi z toho, že prodejci budou mít v nabídce hlavně to, co se běžně prodává (a budou to mít i skladem), méně obvyklé varianty ne.
Takže možná stojí za to pořádně hledat notebook PŘED nákupem, než po nákupu hledat mezi paragrafy. Ostatně, i kdyby mu to s tím Acerem vyšlo, tak dostal zpátky 700 čistého - to se teda moc nevyplatí.
Ještě mi vrtá hlavou proč se autor neustále domáhá té MS-EULA. Pokud uzavřel nějakou smlouvu, tak uzavřel především kupní smlouvu s prodejcem u kterého notebook koupil. Pokud má tedy nějaká práva na vrácení tak je má buď
a) podle zákona
b) podle podmínek kupní smlouvy (resp. konkrétních podmínek prodejce)
Žádný nárok ovšem zjevně neměl, tak je zcela v pořádku, že ho všichni poslali do patřčných míst.
Autor se ovšem točí kolem jednoho hloupého ustanovení v MS-EULA, kterou navíc odmítl přijmout. Takže cokoliv je tam psáno, tak se ho ani teoreticky týkat nemůže. Navíc se jedná o smlouvu licenční, uzavřenou s třetí stranou podle autorského zákona, která asi těžko může nějak upravovat nějaké nároky směrem k prodejci. Pokud autor v té MS-EULA našel nějakou zavádějící informaci, tak je to zajímavé, ale asi to není na třídilný bojovně laděný článek s bitvami a válkami.
1. Autor to neřešil s prodejcem, ale s výrobce, s nímž měl uzavřít smlouvu EULA.
2. EULA je smlouva a tak může obsahovat i další ustanovení, autorský zákon tomu nebrání. Oferta (návrh smlouvy) je pro navrhovatele závazná.
Mimochodem doporučuji se podívat do Občanského zákoníku, § 616. Hint: EULA nebyla součást kupní smlouvy.
Vážení,
tedy ti, co si stěžují na to, že se dotyčný ozval a chtěl vrátit peníze na něco, co mu bylo vnuceno.
Nejde o nic jiného, než mít možnost svobodné volby zda si koupím noťas bez nebo s OS od Microsoftu.
Já osobně bych byl pro to, aby EK nařídila výrobcům HW, aby bez jakýchkoli podmínek umožnili vráti licenci vidlí, pokud ji zákazník na HW nechce a na trhu neexistuje stejný výrobek bez OS a levnější o cenu té licence.
Takové řešení je dle mého názoru fér.
Vážený pane,
právě jste svými slovy "mít možnost svobodné volby" vytvořil paskvil. Vy totiž v rámci své svobody vyžadujete aby EK omezila svobodu prodejců prodávat to, co chtějí oni.
Prostě stavíte svobodu své skupiny nad svobodu ostatních, což je dost trapné od vyznavače svobodného softwaru.
A ještě poznámku: svobodný trh znamená, že prodejce nesmí nikoho nutit kupovat, a stejně tak kupující nesmí prodávajícího nutit k tomu, aby prodával co nechce.
Jeden člověk už to v počítačové branži udělal - DELL. Tento pán nebrečel tehdy v novinách rozhlase, televizi, dnes na internetu, že počítače se prodávají v konfiguraci, co on nechce. Dokonce ani nechtěl, aby vláda USA vydala potřebné zákony. On to vzal jako velkou příležitost. Zariskoval, že to co chce on ostatní chtějí také, a nechutně zbohatl.
Takže, vy, co si myslíte, že lidé chtějí počítače bez OS, zariskujte a třeba na tom také nechutně zbohatnete. Ale možná že naopak zkrachujete. Jen nechtějte, jako hloupé ovce, aby se pořád o vás někdo staral.
O Linux nejde. Jakmile lidi zjisti ze widle jsou vratit a dostanou za to prachy. Tak je zacnou "vracet". Opisi si cislo ze samolepky, widle si nainstaluji a prodejci pak vrati medium nebo budou tvrdit ze si je smazali.
Cena licenci se pocita podle nekolika faktoru a jeden z nich je kolik % prodavate bez OS koncovym userum. Firemnim prodavat bez OS muzete. To procento ktery muzete prodat bez OS a porad byt v nejvyhodnejsi kategorii je neco okolo 2%.
Papiry k tomu vam MS posle, pozadejte pro firmu kde delate o zaslani informaci pro ms hw partner program.
Vracet licence linuxakum se nedela protoze pak kvalitne prskaji na webech a zastrasuji windows usery pred tim aby houfne vraceli widle.
Tím, že požaduje svobodu pro menšinu přece nijak neomezil většinu. Většina ať si klidně platí za Widle desátky, ikdyž je nepotřebuje.
A o svobodu prodejců se nebojte, až jednou někdo konečně zatočí s Mrkvosoftími nekalými praktikami, rádi se z mrzkého nevolnictví vrátí k svobodnému prodeji levnějších notebooků bez OS.
Výrobce má především garantovat, že dodaný HW odpovídá specifikaci. Což znamená, že (1) pokud to, co dodá, odporuje příslušným standardům (třeba specifikacím USB), má to být důvod k reklamaci, ať už to s windowsovým driverem funguje jak chce; (2) k HW má být publikována specifikace.
Já jen zírám. Člověk, který se ohání "tržními" principy, chodí plakat na rameno státním úředníkům, když ho tyto principy profackují.
Fakt nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Obzvláště při té "analýze" trhu jsem si nad takovou idiocií trhal vlasy z hlavy.
Linux nikdo nechce. Kdyby ho lidé chtěli, tak by se prodávaly noťasy s předinstalovaným linuxem. To je realita, která vyplývá z mizerného, resp. nulového marketingu. Udělejte použitelné distro, zaplaťte si bohatou marketingovou kampaň a lidé budou chtít linux. V opačném případě to vždy bude marginalita pro pár pošuků s tučňákem na triku.
A k těm příměrům a tržním principům asi tak - Na trhu je řada různých výrobků, od různých vendor-locků, až po naprosto modulární věci, kde si člověk může vybrat ze stovek parametrů. Je to právo výrobce a distributora, smiřte se s tím. Já mám doma Dolce Gusto a až bych si tam rád vyzkoušel kapsle od Nespressa, musím se prostě smířit s tím, že jsem koupil vendor-lock. Stejně tak bych si chtěl koupit iPhona s Androidem, ale nikde ho jak na potvoru neprodávají. A třeba bych chtěl i do svého dývka domů jiný firmware, než ten od Samsungu... a zase nic. Mám si pokaždé stěžovat úředníkům?
Ostatně soudím, že největší zlo jsou aktivisté.
Já jsem neřekl, že notebook je vendor-lock. Nauč se číst.
Řekl jsem, že obchodních modelů je nepřeberně a nikdo nikdy nezaručí, že zrovna tahle věc bude maximálně modulární a umožní zákazníkovi cokoliv. Ber noťas s widlema, nebo nech být. Tvoje volba. Až budete vy linuxáci tvořit dostatečně silnou zákaznickou platformu, obchodníci se vám rádi přizpůsobí. Ale pro pár jedinců se to fakt nevyplatí.
Demagogem jste omylem, nebo cíleně?
Množina nabízených notebooků zahrnuje ty s OS i bez.
Podmnožina bez OS nemá takový rozsah, aby se uspokojily choutky na výkon, výdrž a další vlastnosti, které může mít někdo, kdo se v PC vyzná natolik, že řeší i operační systém.
Paradoxně - chutnější a zajímavější bonbónky - jsou dostupné většinou pouze s Windows. Tím se dostáváte do množiny ideálně vyhovujících po stránce HW, bohužel s vadou nechtěného placeného OS.
Pokud by byly ty samé modely nabízené v obou variantách, myslíte, že by bylo tohoto článku i diskuze zapotřebí?
A? Pointa? Chcete snad vyvodit závěr, že když na trhu nejsou, že zájem o ně není? Není to náhodou tak, že zájem se nemůže projevit právě proto, že nejsou na trhu?
Co je příčina? Co důsledek? Pepa chodí pozdě domů, protože má milenku. Pepa má milenku a proto chodí pozdě domů.
Možná má Pepa jen hodně práce a proto chodí pozdě.
Nabídka a poptávka jsou normální tržní mechanismy. Když si o tom něco nastudujete, nebudete se muset takto hloupě ptát. Obchodník něco nabídne, pokud není zájem, přestane to nabízet. Až tak jednoduché to je. Může poptávku stimulovat vhodným marketingem, který však stojí peníze, tudíž se nějak musí zaplatit. Když si linuxáci udělají dostatečnou marketingovou kampaň, možná bude pak zájem i o ten Linux. Ale silně pochybuji, že by kdy byl větší zájem o počítače bez OS. To je jako kupovat DVD bez firmwaru. Až na pár pošuků se nikdo nechce babrat s tak základními věcmi. Běžný spotřebitel chce koupit, otevřít krabici, zapnout a používat.
Smiřte se s tím, nic jiného vám ostatně nezbývá.
"...Tak je na trh dodejte a vyděláte si,..."
Dokážete pochopit, že existují i lidé, co uznávají jiné hodnoty než "především peníze" a žijí jinou pohádku než "zdravý volný trh existuje jedině bez regulace"?
Já bych chtěl, ať si každý žije jakou pohádku chce, pokud to někoho jiného neomezuje či to neubližuje. Vy a další chcete něco jiného. OK, s tím se nedá nic dělat, máte na to právo. Jen prosím pochopte, že ne každý se řídí výhradně penězi a "zákony trhu"...
Tuto logiku nechápu. Pokud by se takové notebooky opravdu prodávaly, máte možnost zabít dvě mouchy jednou ranou:
a) udělat něco pro komunitu a
b) vydělat si.
Pokud se těch peněz bojíte, můžete klidně věnovat zisk Linux foundation, například.
Já osobně chápu, že existují i jiné hodnoty než peníze. A Vy tu máte příležitost ukázat, že to myslíte vážně a svůj výdělek věnovat např. LiFo.
Myslin, že mnoho zastánců trhu chápe, že jsou i jiné hodnoty než peníze. Peníze jsou jen prostředníkem a ne vše lze za ne koupit.
A pokud jde o principy, už jsem odmítl být placen z grantu a odmítl jsem nabídku práce ve státní sféře, aniž bych se ptal za kolik. A celkově si nemyslím, že bych měl peníze nutně na prvním místě.
> Jen prosím pochopte, že ne každý se řídí výhradně penězi a "zákony trhu"...
Chápu. Při prodeji vlastní práce se jimi klidně neřiďte, nebudu Vám v tom bránit. Nemyslím si totiž, že by bylo správné určovat někomu jinému, jak se má chovat.
"...Já osobně chápu, že existují i jiné hodnoty než peníze...
...Nemyslím si totiž, že by bylo správné určovat někomu jinému, jak se má chovat."
Tady si tedy rozumíme. Akorát jsem se v množství těch komentářů ztratil... Tedy se ptám:
Takže, považujete (nejen) mou snahu za správnou, či nikoliv? Protože pokud já jsem špatný, protože nechci, aby výrobci s Microsoftem určovali, jak se my, zákazníci, máme chovat (tedy co si musíme koupit)... proč oni špatní nejsou, když to evidentně dělají?
PS: Peněz se nebojím, jejich zneužívání však ano.
K té snaze: Zeptám se jinak: Je správné se snažit o pohodlnou dopravu všem obyvatelům daného města? Na to neumím univerzálně dobře odpovědět. Samotná snaha zní určitě chvályhodně, ale záleží na použitých prostředcích. Nebudete-li dbát ohled na použité prostředky, můžete v rámci "veřejného blaha" například zbourat domy stojící v cestě nebo z daní na tuto dopravu vybrat víc, než by lidé byli ochotni zaplatit. Bylo by to v tom případě správné? Asi ne, hned ze dvou důvodů:
1) Nutil byste se zapojit i ty, kteří o to nemají zájem a
2) nemáte přehled, kdy "veřejné blaho" (pohodlná a levná doprava) převáží nad veřejnou škodou (daně, domy apod.), případně naopak. Snadno se tak může stát, že třeba i většině lidí uškodíte, aniž byste si to uvědomoval.
Stejné principy bych uplatňoval i pro notebooky. Je správné bojovat za více notebooků bez OS? Snad ano, ale záleží na prostředcích.
* Ačkoli má vracení licence diskutabilní efekt, nejsem proti. Dostal jste to od výrobce nabídnuto, můžete to využít.
* Že zároveň budete muset vrátit i notebook, to je prostě fakt. Pokud jste studoval podmínky předem, mohl jste to tušit. Pokud ne, ale nikdo vám ani netvrdil, že to půjde vrátit po částech, mohl jste to též tušit.
* Třicetidenní lhůtu na vrácení Windows samostatně ze strany Aceru celkem chápu. Ostatně je to z pohledu EULA určitá benevolence.
* Jestli jste měl právo tu licenci vrátit samostatně později: asi ne, zvlášť pokud jde o benevolenci ze strany Aceru.
* Jestli je od nich ten postup hloupý - asi ano. Nejspíš by je vyšlo levněji vrátit licenci po o něco více než 30 dnech.
* Je správné nakoupit notebook bez OS nebo s Linuxem? Pokud to tak chcete a pokud vám to někdo nabídne, tak určitě.
* Je správné informovat o možnosti nákupu notebooku bez OS? Z mého pohledu určitě. (Povinnost to samozřejmě není.) A i kdybych prodával nějaký OS a měl na tom zájem, musel bych to akceptovat.
* Je správné nabídnout notebook bez OS? Určitě, stejně jako minule.
* Je správné diktovat výrobcům (prodejcům), co mají vyrábět (prodávat)? Předpokládám, že právě tito vědí nejlépe, o co je zájem. Mají k dispozici statistiky, které mohou extrapolovat (například: se zvyšujícím výkonem klesá po noteboocích bez Windows poptávka*). Nemusí tak tyto notebooky prodávat ve všech kategoriích, aby měli představu o zájmu. Správné to ale rozhodně není. Už tu ostatně padlo několik narážek na Windows XP N. komu to tehdy prospělo?
Nabízení notebooků bez OS jsem Vám navrhl, protože:
* Je to přirozená cesta, jak to řešit. Díra na trhu je ve skutečnosti příležitost k výdělku, kdy zároveň pomůžete nějaké skupině lidí.
* Tudy je možné ověřit, zda jste se trefil, nebo mýlil.
* By to bylo podle mého názoru efektivnější než jít na to přes úřady (i kdyby ty úřady vyhověly).
Poznámku o věnování zisku Linux Foundation jsem napsal jako narážku na to, že vám nejde o zisk.
Nemusíte samozřejmě mít celé výrobní linky, stačí zkoumat poptávku a domlouvat se s výrobci na noteboocích bez OS.
Pokud do toho nějakým způsobem půjdete:
* rozhodnete-li se instalovat SUSE Linux Enterprise Desktop, nebudu vám diktovat, že tam máte dávat (např.) Ubuntu
* rozhodnete-li se prodávat notebooky bez OS, nebudu Vám diktovat, že máte prodávat i notebooky s Linuxem
* rozhodnete-li se prodávat jen 13" notebooky, nebudu diktovat, že chci 17"
* rozhodnete-li se prodávat jen notebooky bez integrované grafické karty, opět to beru jako Vaše rozhodnutí. Vaše práce, Vaše investice času, Vaše odpovědnost.
Možná bych na to upozornil, ale vy byste rozhodně neměl povinnost mě poslechnout. Můžete na to totiž mít jiný názor a byl byste právě tím, kdo do toho investuje (přinejmenším čas). Jediné, co bych s tím pak mohl dělat, je jít jinam nebo konkurovat.
*) Vycucáno z prstu, ale bylo by to celkem pochopitelné.. Výkon v Linuxu používám především na kompilaci, zatímco pro Windows je plno her.
"K té snaze: Zeptám se jinak: Je správné se snažit o pohodlnou dopravu všem obyvatelům daného města? Na to neumím univerzálně dobře odpovědět. Samotná snaha zní určitě chvályhodně, ale...
Díky za příspěvek. Bohužel ale, stále si nerozumíme v jedné veledůležité věci, to jest toto:
"...Předpokládám, že právě tito vědí nejlépe, o co je zájem. Mají k dispozici statistiky, které mohou extrapolovat..."
Víte, to, co říkáte, není tak úplně pravda. Bylo první slepice, nebo vejce? Byla první poptávka po notebooku s OS, nebo nabídka notebooku s OS? Když se nabízí jen notebooky s OS Windows - to znamená, že skutečně neexistuje poptávka po bezOSntb? Jak může KDOKOLIV vědět o co já mám zájem, když mu to neřeknu a ani nemám pohodlně jak?!
Jak takovou poptávku vytvoříte, když nemáte jak? (pokud tedy zrovna nechcete stavět vlastní fabriku) Vy "hlasovat peněženkou", jak tu několikrát zaznělo, nemůžete - na to je vám kladeno tolik klacků pod nohy, že se k "hlasování" ani nedostanete...
Na vysoké škole jsem měl mj. také ekonomii. To, že trh selhává a vykazuje za určitých okolností vady, je věc, kterou tvrdí samotná ekonomie, kterou se tady leckdo ohání.
Vy máte nějakou krásnou představu o svobodném volném trhu - jasně, já to beru, taky se mi ten liberalismus na teoretické rovině zamlouvá. Ale ono to prostě samo o sobě nefunguje - ne ve světě korupce a mafiánů (existenci ani jednoho doufám popírat nehodláte).
Znovu se tedy zeptám jinak: "Co přesně je špatného na situaci, kdy si každý uživatel může nainstalovat takový OS, o jaký má zájem?" Co je na tom neliberálního? Nebo dokonce diktátorského? Zdá se mi, že vy (mnoho z vás) jednostranně upřednostňujete zájmy výrobců (často pouze zisk) nad zájmy lidí - proč? Zkuste se vcítit také do druhé strany... Ostatně, co je pro výrobce tak strašně špatného na tom umožnit zákazníkovi koupit si notebook bez OS? Vy opravdu věříte, že to je TAKOVÝ problém, aby se tím dal obhajovat stav na trhu, kdy de facto nemám možnost svobodné volby?
> Byla první poptávka po notebooku s OS, nebo nabídka notebooku s OS?
Byla první poptávka po žárovce, nebo nabídka žárovky? Možná nabídka, protože do té doby nikoho nenapadlo, že by něco takového mohlo existovat. Ale není to jedno? Na trhu se to prosadilo.
> Jak může KDOKOLIV vědět o co já mám zájem, když mu to neřeknu a ani nemám pohodlně jak?!
Pokud nechcete za odpovídající cenu notebook na míru, nejde zde o zájem jednoho konkrétního člověka. (Je-li specifický, je obecně nákladné jej uspokojit.) Zde jde o chování velkého množství lidí, které lze nějak odhadovat. (A lepší možnost nemáme.) Výrobce nabídne notebooky s Linuxem v několika vykonových kategoriích a uvidí, že s vyšším výkonem o to klesá zájem. Může tedy odhadovat, že prodávat špičkový notebook s Linuxem pro něj nemá význam.
A pokud odhadne špatně, díra na trhu je příležitost. Nikdo není vševědoucí.
> korupce
Ta vychází z modelu správce a jako taková se vyskytuje výhradně ve státní sféře.
Já nehájím přímo ani zájmy výrobců, ani zájmy kupujících. Já hajim svobodu. Ať si každý kupuje, co chce, a každý nabízí, co chce.
Bohuzel, nejaka regulace byt musi, protoze vyrobce chce nabizet predrazeny smejd bez zaruky, docili toho treba mafianskym kartelem a zabijenim lidi (ano i M$ ma na rukou krev) ...
Protoze nabizet kvalitni produkt co lide chteji neni jedina cesta, jak donutit lidi neco kupovat, zvlaste kdyz neco chteji, ale vyrobci jim nedaji na vyber, bud budu ve vakuu, nebo se podridim a koupim neco, co vyhodim.
Sezen dnes treba chleba, nemozne, ale lide se vzepreli, koupili si domaci pekarny ;-)) ... ale sezen mouku v obchode nemozne, zbyvaji uz jen mlyny, ty nabidnou 10kg zitne mouky za cenu 1kg v marketu ... NEUVERITELNE ... ale Babis s tim jednou skoncuje a bude nam prodavat chleba do ktereho se chcije a dela se z 60 dnu stareho zmrazku a rychlokvasnic ... a zkus koupit neco jineho .... ano ja to umim, ale ta prace s tim ;-))) ... trh dela vse proto, aby mi prodal smejd, ktery jsem jeste ochoten koupit a neustel zkousi, kam az muze zajit ... a tak prodava predrazene odpadky ....
Možná se mýlím, ale v diskuzi se často argumentuje Win vs. Linux, což je velmi zavádějící. Já jsem si kupoval NTB z levnější řady výrobce, a chtěl sem Win, ale jelikož šlo o nížší řadu, tak byla nabízena jen s Win Home edition, naštěstí se (jelikož šlo o HP) dal zakoupit stroj bez OS, tedy s FreeDOS a k němu sem si koupil normální OEM licenci Win Bussines, čili se domnívám, že model prodeje bez OS by byl ku prospěchu více nakupujícím než je současná představa, osobně to odhaduji tak na 10 až 15% trhu. V reakci ACERu publikované v článku je přirovnání k automobilu, ale špatné, pokud už automobil, přirovnal bych to k pneumatikám. Auto koupím na nějakých které mi dodá prodejce, jelikož by jinak bylo nepoužitelné, ale druhou sadu, většinou zimních, si už vyberu sám, jsem omezen homologací a tedy rozměry, ale podle mnou požadovaných vlastnosti a komfortu si výrobek vyberu sám, dokonce si je pořizovat nemusím, jelikož je mám z minulosti, nebo to risknu bez nich, přestože mi zákon nakazuje jejich používání. Ale i tak se v tomto případě cítím svobodný, což při nákupu NTB rozhodně ne. Přitom v oblasti stolních PC je situace o dost jiná, takže je vidět že poptávka by byla. Proto souhlasím s jakoukoliv aktivitou, která i trh s NTB může trochu více osvobodit.
"Co přesně je špatného na situaci, kdy si každý uživatel může nainstalovat takový OS, o jaký má zájem?"
Na takejto situácii nie je zlé vôbec nič. Dôležité ale je, ako sme sa k tejto situácii dopracovali. Či dobrovoľnou dohodou medzi kupujúcim a predávajúcim alebo prinútením výrobcu k niečomu, čo robiť sám od seba nechcel.
To je ako pýtať sa "Co přesně je špatného na situaci, kdy každý člověk má milion korun"?
No na situácii ako takej nie je zlé nič. Ale keď sa to dosiahne tak, že sa ukradnú peniaze tým, čo majú miliónov viac a rozdajú sa tým, ktorí žiadne nemajú, tak to je už je zlo par excellence.
Proste tak ako ty máš právo nekúpiť si notebook, o ktorý nestojíš, tak má výrobca právo nepredávať notebook, o ktorý nestojí. A je úplne jedno, prečo ho nechce predávať. Zrovna tak je úplne jedno, prečo si ho ty nechceš kúpiť.
Samozrejme, že dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim by mala byť dobrovoľná, ALE zároveň rešpektujúca spoločenskú morálku (ono sa totiž dá "dobrovoľne" dohodnúť na čomkoľvek - extrémne príklady - úžera, alebo sa slabší subjekt podvolí silnejšiemu a nechá si diktovať podmienky, apod.)
Nie je mi celkom jasné čo máte Vy na mysli pod dobrovoľnou dohodou medzi predávajúcim a kupujúcim v kontexte s výrobcami notebookov a ich zákazníkmi. Treba si uvedomiť, že zákazník môže byť ku kúpe donútený aj inak než priamo. V dnešnej dobe mnoho ľudí notebook skutočne potrebuje a to si samozrejme výrobcovia uvedomujú. Keď si s týmto vedomím výrobca neústupčivo a vypočítavo kladie nezmyselné podmienky uvedomujúc si svoju silu a poznajúc situáciu, je to pri najmenšom neetické.
Proste sa uplatňuje princíp "máš silu, tak smieš".
Čo to je "spoločenská morálka"? Morálka väčšiny? A prečo by ma malo zaujímať, akú morálku majú ostatní? Čo je ich do toho aké si ja dohodnem podmienky s mojím dodávateľom? Veď ich sa to absolútne netýka!
Dobrovoľná dohoda medzi predajcami notebookov a zákazníkmi je taká ako ktorákoľvek iná obchodná transakcia. Príde predajca a hovorí "Hele, mám tu taký a taký notebok a som ochotný ho predať za toľko a toľko". A kupujúci buď kúpi, alebo nekúpi. Alebo sa na to pozri z opačnej strany: Je tu kupujúci, ktorý hovorí: "Hele, mám toľko a toľko peňazí a chcel by som taký a taký notebok". A predávajúci mu ho buď dodá alebo nedodá.
A ako chceš zabezpečiť, aby sa neuplatňovalo pravidlo "máš silu, tak smieš"? Veď vyžadovanie toho, aby bola rešpektovaná "spoločenská morálka" je založená presne na tom istom. Morálne je to, čo si väčšina myslí, že je morálne. A uplatní sa to len preto, že väčšina má väčšiu silu to pretlačiť, nie preto, že by to bolo objektívne morálne.
Abych pravdu řekl, nechápu to, co jste napsal. Kupujete na tom trhu zboží, ale nehodláte se řídit jeho zákony? Zkuste tedy najít někoho, kdo vám vyrobí notebook zadarmo - přece takových lidí, kteří mají ty jiné hodnoty než jsou peníze, musí být spousta, ne? Brání vám někdo neřídít se zákony trhu a tak pofidérními hodnotami, jako jsou peníze? Vždyť to nedělejte. Žijte podle vlastních zákonů a principů. Když přitom nikoho nebudete omezovat nebo mu ubližovat, je to přeci OK, ne?
Jine hodnoty "nez predevsim penize" chape asi kazdy. Ale tady se bavime o obchodu, a tam plati penize az na prvnim miste. Acer i MS jsou obchodni spolecnosti, a takova spolecnost se zaklada za ucelem dosahovani zisku. Pokud Acer dosel k rozhodnuti, ze jeho core business je prodavat PC s MS Windows, pak je to jeho svate pravo. Dela to, co zrejme umi nejlepe, ma zodpovednost vuci akcionarum, zamestnancum atd.
To, ze je Vy nejste schopen prevzit zodpovednost za svuj vlastni zivot je smutne, schovavat se za prazdne floskule o "jinych hodnotach" mi pripada ponekud lacine.
Otázka je, do jaké míry se obchodní společnosti můžou chovat libovolně. V tomhle případě je úmyslně poškozován zákazník tím, že při koupi není seznámen s tím, co kupuje. Konkrétně tedy že kupuje systém, který nesmí používat (dokud nepřistoupí na další smlouvu).
Třeba v případě Red Hat Linuxu prodávaného přes partnery dochází k uzavření dvou smluv. Jedna smlouva je s partnerem, druhá smlouva je s Red Hat, Inc, ale zákazník toto dělá s plným vědomím.
V tomto případě dochází ke stejné situaci, kdy zákazník uzavírá na hardware a software smlouvu s prodejcem, ale na software zároveň s třetím subjektem. Vtip je v tom, že ke smlouvě s třetím subjektem je vydírán tím, že je mu znemožněno používání toho, co už zaplatil.
Blbec zustane blbecem ;-)) ne neprodavaly, protoze poptavka neuruje nabidku, ale nabidka urcuje poptavku, takhle to chodi v 21 stoleti.
Je chchi treba jaderny rozpadovy termoclanek, ktery vyrabi el. proud po dobu 80let, je dokonce neskodny a nezneuzitelny, ale pokud nejsem meterologicka stanice, tak mi ho nikdo neproda, pritom jsem schopen zajistit odber, pokud by byla cena zaplatitelna tak i stovek tisic ... ale nikdo to neprodava, stejne tak ja nechci neuspornou strikacku do auta, ja chci vyparovaci karburator, ktery zere jen 40% toho, co moderni strikacka ... ale nidko mi jej neproda a jeste k tomu si auto nesmim prestavet, i kdyz popravde to nikdo nepozna, coz uz kolega overil, jen se divi, ze ma nejake nizke emise ;-)))
Škoda času a energie. Další výkřik do tmy, zcela zbytečné. Nechci notebook s Windows? Nekoupím si notebook s Windows. To je přesně to, proč jsou linuxáci nepříliš dobře ve "společnosti" vnímáni. Kvůli například takovémuto fňukání. Ten Acer je nespravedlivý, protože jsem si od něj koupil notes s Windows, který jsem pak nechtěl, ale přitom jsem dobře věděl, že tam je. Bla bla, Eula, bla a bla. Boj s větrnými mlýny.
Platí stále že věc koupená na internetu lze vrátit do 14-ti dnů?
Co kdyby si dostatečný počet zákazníků, u velkoprodejců jako jsou CZC, ALZA a podobně, si po inernetu koupil notes a pak ho za týden vrátil s odůvodněním že zjistil že nelze ty widle odmítnout ?
když na nás M$ tlačí přes prodejce, pojdme na něho tlačit také tak. až bude mít prodejce 100 rozbalených notesů s widlemi s tím M$ tŘeba začne na toto téma i jednat.
To není pravda. Notebooky bez OS jsou většinou šmejdy a bez OS jsou asi hlavně proto, že jsou buď příliš levné nebo (mnohem pravděpodobnější) protože tam nefungují ani Windows. Schválně si zkuste najít jakýkoliv notebook za 40 000+ bez OS, třeba vám dojde, že takové jsou jenom armádní Getacy.
"To není pravda. Notebooky bez OS jsou většinou šmejdy a bez OS jsou asi hlavně proto, že jsou buď příliš levné nebo (mnohem pravděpodobnější) protože tam nefungují ani Windows. Schválně si zkuste najít jakýkoliv notebook za 40 000+..."
Díky za podnětný komentář. Ani nemusíme jít na 40K. Prostě si to zkuste, uvidíte sami. Až najdete zajímavé modely, klidně je sem postněte - myslím, že tak vytvoříte jeden z mála užitečných příspěvků, protože pár lidem ušetříte práci s hledáním...
PS: A vězte, že tehdy před rokem to bylo ještě těžší než teď - tedy v oblasti 13" notebooků.
Uznávám, že i kolem 20 KCZK je problém sehnat notebook s Linuxem či bez OS. Na druhou stranu, dražší notebooky znamenají nejspíš vyšší marži a tedy by tu měla být i vyšší vůle vyjednávat o podmínkách. Takový Apple by to IMHO neudělal (narušil by tím svoji jablečnou image), ale to je jejich věc. U jiných výrobců je ale celkem možné, že uspějete.
Jinak v rámci 15" a 17" notebooků není problém sehnat od HP nějaký notebook s i3 s Linuxem za rozumnou cenu bez speciální domluvy. Sice to není špičkový stroj (já si nakonec vybral notebook na pět let, takže jsem zvolil radši výkonnější stroj, s i7), ale špatný to není. Situaci u 13" neznám.
"Na druhou stranu, dražší notebooky znamenají nejspíš vyšší marži a tedy by tu měla být i vyšší vůle vyjednávat o podmínkách."
Se mnou tedy moc nevyjednavali (respektive vubec). A to se jednalo presne o 30K. Urcite jste jiz cetl muj staleplynouci pribeh na http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog .
Apple? kupodivu udělal a bez problémů. po prvním spuštěním se ti zobrazí smlouva, jejíž součástí je to, že pokud nesouhlasíš (narozdíl od MS máš i tlačítko nesouhlasím), tak že o máš doručit do applestoru, případně svému distibutorovi, ten ti odinstaluje systém a vrátí prachy.
Mohl byste prosim uvest zdroj. Vazne me takovyto pocin velice zajima. Predpokladam, ze jste popisoval mistni (tzn. v CR) zkusenost (at uz vasi ci nekoho jineho). Je tak? Toto by bylo velice zajimave uvest v takovychto clancich (rad bych to uvedl v mem blogu http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog).
Dekuji.
http://eshop.100mega.cz/notebooky-notebooky-15-6-bez-operacniho-systemu_c13689.html
http://eshop.100mega.cz/dell-latitude-e6420-atg-odolny-konfigurace-na-prani_d82990.html
http://eshop.100mega.cz/notebooky-notebooky-13-3-_c12959.html
http://eshop.100mega.cz/notebooky-notebooky-17-bez-operacniho-systemu_c13691.html
Výběr je.
"http://...
Výběr je."
Myslíte ten právě a pouze jeden 13" notebook Lenovo E330 bez OS? To tedy není vůbec ohromující výběr, řekl bych...
Dívám se špatně já, nebo Vy? Obojí je v tuto hodinu možné...
A kolikpak by si jich velectěný pán přál? Deset stačí? Dvacet? A co má pak udělat obchodník s těmi, které neprodá? Hodit do popelnice, poté, co uspokojí velectěného pána?
Smiřte se s tím, že nejste pro ty firmy zajímavý. Jste minorita a v obchodě se na pozitivní diskriminaci nehraje.
Na to vždy odpovídám - hlasujte peněženkou. Podvedli vás? Máte s nimi špatné zkušenosti? Nekupujte jejich výrobky a nečerpejte jejich služby. Já se takhle rozloučil už třeba s Českou pojišťovnou, nebo Českou spořitelnou. V životě bych si u nich už nic neuzavřel a jsem celkem spokojen. A tak nějak mě ani netrápí, že ty ústavy nadále prosperují. Jsem rád, že nikoliv díky mně.
Můj postup ani postup autora tohoto článku není s hlasováním peněženkou nijak zvlášť v rozporu. Rozdíl je pouze v tom, že autor článku byl zvědavý, zda prodejce alespoň dodatečně bez zbytečného odkladu napraví protiprávní stav.
A jsem rád za cokoli, co může vést k odstanění těchto dle mého názoru nelegálních i nemorálních praktik, kdy prodejce vědomě a za podpory či ekonomického tlaku výrobce dociluje stavu, kdy zákazník už zaplatil svoje peníze, ale nemůže bez dalších omezení využívat zaplacenou věc.
Konkrétně nemůže bez strvzení *dodatečné* smlouvy začít využívat zakoupený bundle hardware + software.
Návrh dodatečné smlouvy sice obsahuje postup k nápravě tohoto protiprávního stavu, který je sám o sobě špatný, nicméně druhá smluvní strana není ochotná
tento navržený postup bezodkladně provést.
Čisté hlasování peněženkou by v tomto případě znamenalo (1) nikdy nekoupit windows an (2) nikdy nekupovat u obchodů, které toto provádějí. A musíš uznat, že obojí může být pro někoho značně nepraktické. Hlasovat peněženkou lze ve chvíli, kdy existuje možnost volby.
Jak mu vysvětlily příslušné úřady, o protiprávní stav nejde, end-of-story.
A ano, jde jen o váš dojem. Jak s tou nelegálností, tak i s tou nemorálností.
Zákazník platit nic nemusí, nikdo ho nenutí tu věc kupovat. Nikdo za ním nestojí a nedrží mu pistoli u hlavy.
Pokud druhá strana není ochotná, lze tu věc vrátit, čemuž se ani ta druhá strana nebrání.
Možnost volby existuje vždy. Vám jen připadá, že těch alternativ je pro vás málo. To je ale úplně jiný problém. Na to, abyste měl stejné množství voleb, jako ostatní zákazníci, musíte naplnit jednu zásadní podmínku - tj. musí vás být hodně, aby obchodníkům stálo za to, se vámi zabývat. Trh je obchod, obchod jsou peníze, peníze jsou alfa-omega trhu. Ostatně, když nabídnete té firmě dost peněz, aby to pro ně bylo zajímavé, jistě vám dodají notebook bez OS a třeba i ovázaný zlatou mašlí. Akorát to budete mít výrazně dražší.
Úřady pouze odpověděly, že daná stížnost se netýkala něčeho, co by ten úřad ve své kompetenci považoval za nelegální. To ale neznamená, že to je určitě legální (úřad není soud, řeší jen věci zjevně nelegální), a už vůbec to nic nevypovídá o možnostech, které nebyly předmětem stížnosti (např. nedodržení kupní smlouvy).
Zákazník uzavřel kupní smlouvu na zboží bez podmínek, dostal zboží s dodatečnými podmínkami, ergo kupní smlouva nebyla dodržena.
Zajímavé, že soudy v Německu a Francii to vidí dost jinak. Asi ti soudci nebyli na tom Správném školení™ ;-)
"Ať to dá k soudu a uvidí se..."
Ó ano, nezávislý neúplatný soud nás zachrání - třeba jako tady
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/natvrdo-uplatny-soudce-a-mlcici-ministerstvo.html - že?
Nebo třeba tady:
http://respekt.ihned.cz/c1-51901950-znicte-dokument-cislo-1439
Co na tom, že myšlenka byla správná, soud rozhodl jinak. Smůla! - tedy neplakejte a šupky zpět k televizi posílat SMS do Superstar... Přece je třeba rozhodovat peněženkou!
PS pro ostatní: o možnosti soudu uvažuji, určitě se s některými z vás spojím (napište mi e-mail) a něco vymyslíme!
„Jak mu vysvětlily příslušné úřady, o protiprávní stav nejde“
Tento názor nesdílím. A nesdílel by ho ani Microsoft, kdyby byl poškozenou stranou. Je to jednání z pozice síly v kombinaci s okrádáním o příliš malé částky, takže se pro těch pár tisícovek či stovek vzniklé škody lidé obvykle nesoudí.
Jestliže prodávající vědomě uvádí kupujícího v omyl, že zakoupený bundle půjde
bez dalších právních kroků ihned užívat, dopouští se dle mého názoru protiprávního jednání.
„Možnost volby existuje vždy. Vám jen připadá, že těch alternativ je pro vás málo.“
Mám za to, že jste si mě s někým spletl či záměrně argumentujete proti něčemu, co vůbec netvrdím.
Jak jsem řekl výše - může jít k soudu a tam se rozhodne. Tohle je mlácení prázdné slámy.
Prodávající nikoho vědomě v omyl neuvedl. Pokud máte pocit, že ano, dejte to k soudu. Nevím, co jiného vám na to odpovědět.
Tvrdil jste, že: "Hlasovat peněženkou lze ve chvíli, kdy existuje možnost volby." Z toho mi logicky vyšlo, že podle vás neexistuje možnost volby. Ale ona existuje. A existuje několik možností volby.
„Jak jsem řekl výše - může jít k soudu a tam se rozhodne. Tohle je mlácení prázdné slámy.“
Však já s názorem, že mlátíš prázdnou slámu, plně souhlasím.
„Prodávající nikoho vědomě v omyl neuvedl.“
Možnost, že by to dělal nevědomě je dle mého názoru vyvrácena v případě, že prodávající po upozornění nejen situaci neuvede neprodleně do pořádku, nýbrž
ve stejné činnosti pokračuje u dalších zákazníků.
Pak už zbývá jenom možnost, že k uvedení v omyl vůbec nedochází, což je ale vyvráceno tím, že je část zákazníků nutností dalšího právního úkonu překvapena
a další část je překvapena obsahem toho ujednání, protože od koupě počítače a OS neočekávají přesně to, co je uvedeno v dodatečné smlouvě.
Další otázka je, zda je podpis EULA vůbec za současné právní úpravy platný, a to netuším.
„Pokud máte pocit, že ano, dejte to k soudu. Nevím, co jiného vám na to odpovědět.“
Proč bych měl dávat někoho k soudu ve sporu jehož vůbec nejsem účastníkem? Vaše rada je sice zajímavá, ale hloupá.
„Tvrdil jste, že: "Hlasovat peněženkou lze ve chvíli, kdy existuje možnost volby." Z toho mi logicky vyšlo, že podle vás neexistuje možnost volby. Ale ona existuje. A existuje několik možností volby.“
To se ale nevylučuje, protože se to týká dvou zcela různých možností volby. Hlasování peněženkou vyžaduje úplně jiné možnosti než dosažení vlastnictví počítače dle vlastního výběru.
"Na to vždy odpovídám - hlasujte peněženkou. Podvedli vás?..."
Vy jste asi opravdu mimo, že? "Hlasujte peněženkou" - super! Ale že to má ten háček, že hlasovací urna je jen jedna, a že k ní vede cesta přes Alpy již vás jistá společnost navíc nutí jít celou pěšky, to už se Vám do krámu nehodí...
S Váma to asi opravdu nemá cenu dále rozebírat...
To je ale jen váš problém. Já mám hlasovacích uren několik a leží hned vedle mě. Každý svého štěstí strůjcem, znáte to přísloví? Anebo tohle: Jaký si to uděláš, takový to máš.
Nadávat na zlý osud, na zlé korporace, na zlé soudy, na hloupé spotřebitele, kteří vás nechápou... to by uměl každý. Ale proč by měl svět vypadat podle vašich měřítek? Máte snad patent na to, co je správné?
Necháme-li si od korporací (a podplacených soudů) vše líbit, lepší to nebude. Jen horší, vždy budou zkoušet, co jim ještě projde. Ty navrhuješ, aby jim prošlo všechno.
Na osud tu, pokud vím, nikdo nenadával.
Hloupí spotřebitelé jsou jen někteří; zpravidla to o sobě netuší a někdy z toho osočují ty ostatní. Že by jim ve skutečnosti záviděli?
Jak si to děláš nejspíš většinu čtenářů nezajímá.
"...Co kdyby si dostatečný počet zákazníků, u velkoprodejců jako jsou CZC, ALZA a podobně, si po inernetu koupil notes a pak ho za týden vrátil s odůvodněním že zjistil že nelze ty widle odmítnout ?..."
Podobnou záležitost jsem komentoval zde: http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/423543/
Moc rád bych, aby k akcím tohoto typu docházet nemuselo, ale když to bude nezbytné... viz onen odkaz.
Především: Zisk = příjmy - výdaje. Vy se zde zabývate pouze výdaji, a to jen částečně.
Do nákladů se musí připočítat i pravděpodobnost neprodání notebooku * cena notebooku. (To je asi mnohem větší položka než náklady na nahrání software z obrazu.) V případě notebooků bez OS je asi pravděpodobnost neprodání mnohem větší.
(Věnoval jsem se tomu z pohledu jednoho notebooku. Z hlediska jednoho modelu bychom mohli hodnotit třeba počet prodaných kusů. Došli bychom k obdobným výsledkům, ale ovlivnilo by to stranu příjmů.)
Celkem to i vystihuje stav trhu, kdy se bez OS dají sehnat spíše levnější modely. I pokud by pravděpodobnost neprodání zůstala u dražších notebooků stejná (IMHO se zvýší, pokud si uživatel připlatí, tak spíš se v tom nebude chtít hrabat), byly by zde vyšší náklady na jeden kus.
Notebook bez předinstalovaného OS rozhodně není neprodejný. Dodání Windows či jiný OS na něj je vážně fraška (a možná další placená služba prodejce, zvolil bych-li verzi bez OS). Proč bez OS? Protože bych mohl chtít Linux, BSD, použít krabicovou verzi a nebo použít jinou OEM verzi. Místo Home třeba Professional.
Jak by to šlo řešit?
Předinstalovaný disk a štítek v zapečetěné obálce. V okamžiku dodání/odběru by se zákazník mohl rozhodnout, zda štítek chce, či ne (a následně nalepí/nenalepí). Bez čísla na štítku neprovedu aktivaci a nemohu dokončit instalaci. Zpět se berou jen obálky bez porušení. Výměnou štítku vyberu verzi, kterou preferuji.
Opravdu nevidím problém a důvod k obavám s možnou neprodejností. Jak se říká, kdo chce, hledá jak cíle dosáhnout, kdo nechce, hledá proč to nejde.
Milý pravdokope (jak nepříhodné jméno :),
"V čím zájmu se to asi 'NEVYPLATÍ'? Uvažujte..." Chcete říct, že v zájmu Microsoftu? :) Je to vskutku k nevíře, se nenajde ani jediný výrobce, který by se tomuto ohyzdnému gigantu vzepřel. Vždyť může ušetřit tolik nákladů za SW a pracovní sílu!
Počítače jsou spotřební zboží, když si ho pořídím, chci (a předpokládám, že naprostá většina uživatelů také, rozuměj BFU), aby vše okamžitě bez problémů fungovalo. Microsoft na PC jasně vévodí, protože má nejlepší podporu a je uživatelsky přívětivý. Prodej notebooků jen odráží poptávku ve společnosti. Nehledě na to, že výrobcům se vyplatí podporovat v převážné míře jeden systém namísto dvou. O co by si snížili náklady za SW, by vzápětí vydali za podporu a servis.
MS na PC vévodí hlavně proto, že je na většině prodávaných systémů, kam se ale dostal pololegálními a občas i nelegálními praktikami. Většina uživatelů operační systém vůbec neřeší a použijí to, co dostanou. Mám několik kamarádů, kteři si koupili Eee (tehdy bylo jenom s Eeebuntu) a používají jej tak, prostě protože se tak prodávalo. Že to nejsou Windows je jim celkem jedno.
Výrobci nemusí podporovat více systémů, spousta hardware se dělá s oficiální podporou jenom pro Windows. Pokud jej použiju v jiném systému, akorát přijdu o softwarovou podporu, nemusím kvůli tomu kupovat licenci Windows.
"Počítače jsou spotřební zboží,..."
nesúhlasím
Spotrebná elektronika je taká, ktorá slúži primárne na konzum (napr. informácií). Ale vzhľadom k tomu, že PC poskytuje nemalé možnosti produkcie materiálov a diel informatického charakteru a aj ho mnoho ľudí daným spôsobom používa, je nezmysel tvrdiť že PC je spotrebná elektronika.
Tak já bych chtěl předně reagovat na článek onoho buřiče a podvratníka, co si dovolil kritizovat poměry v naší prodejně Jednota. Ono se mu prej nelíbí, že si tam musí kupovat kabanos jenom z našeho Masokombinátu VŘSR a když zapáchá , tak ho prý nemůže vrátit a dostat za něj zpátky peníze. To si teda dovolil hodně pomlouvat nám náš kabanos, tady ho žerem celá vesnice a nikdo si nestěžuje, ani starej Vomáčka co se po něm už několikrát poblil. Že prej by si radši kupoval kabanos od Hofnýrka, kterej si ho točí doma. Ten naštěstí nemá od naší neúplatný veterinární komise povolení dodávat do Jednoty, no kdyby jo, tak to už by snad mohla prodávat Jednota zboží od kdekoho! A to by přece soudruzi nešlo, takhle by nám do toho budování socialismu moh kecat kdejakej obejda. Tak co se montuje do něčeho s čim je tady 120% lidí spokojenejch. Vždyť se jenom podívejte na tu jeho fotku, nějak moc dlouhý vlasy má ten živel pedofilní, jenom se na něj podívám a už vidim jak podpaluje stoh u našeho JZD. Zkrátka soudruzi, socialismus si rozvracet nenecháme!
Nechci vytvářet nějaké analogie kabanos/auto/notebook, jen se prosím někteří zamyslete na kategorickými soudy autora. Prostě historie se opakuje, jen slova se mění. Někteří bijci "komunistů" a "prudičů" v téhle diskuzi se výrazivem a myšlením zas tak moc neliší od politruků minulého režimu.
"...Tak co se montuje do něčeho s čim je tady 120% lidí spokojenejch. Vždyť se jenom podívejte na tu jeho fotku, nějak moc dlouhý vlasy má ten živel pedofilní, jenom se na něj podívám a už vidim jak podpaluje stoh u našeho JZD..."
Díky moc za věcné odlehčení (jakkoli se vám toto spojení může zdát jako protimluv), podporu a lehký úsměv, co jste mi vykouzlil/a!
a navíc si evidentně ani nic nepochopil!
To, co popisuješ, je navíc tvrdý kapitalizmus, takže nevím, zda ti s tím pomáhal pan doktor u individuálního vyšetření, nebo jsi to vypotil jako součást terapie skupinového sezení...
Užívání nevhodných srovnání je nějaké nové chování trollů v říji?
Za soudruhů můžeš jíst, co chceš... ovšem to, co se snažíš pranýřovat, je vlastně to, že Adobe Systems nenabízí CorelDRAW!
Jo... a tedy Mašínové měli dlouhé vlasy?? :-P
"Jak má dát výrobce záruku na hardware, který není užíván s doporučeným software? Když si tam nahrajete nějakou vlastní slátaninu, těžko pak dávat garanci, že vám vše pošlape jak výrobce zamýšlel."
1) Přece by nebyl vůbec problém přidat do podmínek větu typu "...v případě, že nebudete používat originálně dodaný OS, výrobce HW nezaručuje 100% funkčnost všech součástí systému..."
Chápu, že arogantní firmy typu např. NVIDIA by toho pravděpodobně rády zneužívaly, ale to bysme se dostali jinam...
2) "...nějakou vlastní slátaninu..."
Proč? Je vám to třeba? Vaříte si někdy něco doma? Zřejmě ne, protože přece dobré jídlo dělají jen v restauraci... Však?
podmínky nikdo nečte. prodejci tak budou zatížení častějšími reklamacemi a dotazy. to jsou náklady navíc. nemluvě o zhoršení image.
výrobci hw a sw jsou úzce propojeni. když vyrobím nový noťas mužu ho prodávat jen když mi ho budou widle podporovat, jinak si ani neškrtnu. proto je v jejich zájmu, to prodávat jako celek.
A já, blbec, dosud žil v iluzi, že zájmem výrobců je dodržovat standardy a specifikace. Právě proto, aby si po HW stránce komponenty "domluvily" snáze a nemuselo se to nějak "emulovat".
Zažil jsem situaci, kdy USB hub s Bluetooth fungoval jen na "spřátelených" základních deskách. Nehledal jsem SW driver, kterak to rozchodit za pomoci asistence procesoru. Prostě jsem jim to šel omlátit o hlavu a koupil si něco, co fungovalo všude.
No, moje pohledy na věc:
- Už hned od prvního článku mám pocit, že autor je příliš útočný. Podle mého názoru by neuškodila trocha skromnosti a uvědomění si své pozice - pro ty společnosti není někdo, pro ně je prostě jen jakási moucha. Neříkám, že je to tak správně (dřív jsme my - zákazníci - byli váženější, ale dnes je to jen o $), ale přílišná útočnost z této pozice automaticky vyvolává obrannou (a tedy i odmítavou) reakci.
- Změna licence MS pro mě není žádným překvapením, čekal jsem to od chvíle, kdy jsem před lety četl článek, kdy se vrátit MS OS skutečně podařilo, tehdy ještě díky staré licenci. No a nevím o ničem, co by MS bránilo ji v budoucnu měnit (to jako do konce své existence mám používat jedinou licenci, co jsme vymysleli před X lety?), ale zase - neříkám, že je (např. morálně) správná.
- Na druhou stranu ale rozhodně souhlasím s tím, že prodávání drtivé většiny notebooků s předinstalovanými Windows je pro mne velmi, velmi nevyhovující. Sám mám jednu licenci, kdy mohu Windows nainstalovat na libovolný počítač (jen jeden v jeden čas) a na rozdíl od OEM jej pak mohu v budoucnu měnit. K čemu mi něco takového je, když mi nový Windows je stejně vnucen?
- Nicméně na další stranu - který zákon nutí prodejce to takto neprodávat? Je to velmi podobné, jako s přirovnáním prodeje rohlíků - když se prodejci rozhodnou najednou prodávat rohlíky s namazaným máslem, je to situace velmi nevýhodná (pro spotřebitele), ale jakým způsobem je porušen zákon, když si nemůžu sehnat samotný rohlík? Samozřejmě momentálně mluvím o tom, kdy se tak rozhodne sám prodejce a nedonutí jej k tomu nějaký jiný prodejce konkrétního másla, (protože to, zda jsou nebo nejsou užívány nekalé praktiky od MS není známé --- byť se přikláním k tomu, že tomu tak je, nejde o nic jiného, než můj osobní neodborný názor).
Na závěr bych ale chtěl určitě podotknout, že s momentální situací nejsem spokojený, ale obávám se, že jediné, co s tím můžeme dělat je nenechat si to líbit.
On toho jeste nenechal:o) OMG. Zacinam si myslet, ze nejvetsi pitomec neni ten autor clanku, ale support ACERu.
Komunikace mela probihat profesionalneji, napriklad:
A) chtel bych vratit Windows v notebooku
B) NE. (TECKA!) zavrit incident a dal se nevyjadrovat .....
Nebo trochu zdvorilej
A) chtel bych vratit Windows v notebooku
B) system je soucasti sestavy, nelze jej vratit, uzaviram ticket jako nepredmetny
Nebo trochu jizlive:)
A) chtel bych vratit Windows v notebooku
B) OK, cenu systemu jsme vycislili na 0.00,- Kc, poslete cislo uctu, na ktery vam penize vratime
Vsechno ostatni je jenom srani si do hnizda a podporovani podobnych individui. A to se vsadte, ze ted se vyroji dalsich 10 blbecku co budou chtit system vratit. A je zcela jasne, ze je poslou do prdele, nicmene to ve svetle prvniho pripadu bude vypadat divne, takze se ACER jenom a pouze poskodil. A jeste mu vratili prachy, to tam musel mit ten clovek zname ne??? No, na druhou stranu muze jit o KOMPLETNI VYMYSL! Neverim, ze by se kdokoliv z tech organizaci, kterym psal, obtezoval tak obsahlou nebo vubec jakoukoliv odpoved psat:)
- Dobry den, chtel bych koupit tohle auto
- OK.
...
...
za mesic
- hele vole, chtel bych vratit tyhle kola, ja tam nechcu nejake komercni micheliny ... na tady je mas, vrat mi za ne prachy
- triiisk, jedna z leva, druha od zdi .......
1. Ano, ale s tím, že možná budete muset plnit další podmínky. Pokud někomu něco nabídnu s tím, že si v případě pokusu o přijetí nabídky mohu říct o plnění libovolných dalších podmínek, je to skoro jako bych to nenabízel.
2. Z některých rozhodnutí soudu zůstává rozum stát, to je pravda. A v případě EK zvlášť.
3. Leda tak vrátit notebook, pokud prodejce/výrobce nesvolí něco jiného.
Vážení diskutéři,
uvědomujete si vůbec, že autor článku bojoval hlavně za Vás ostatní lidi a ne za sebe? A většina z Vás mu ještě nadává a odsuzuje ho. To máte vážně všichni tak vymyté mozky? Proč se navážíte do Linuxu? Vrácení Windows přece s Linuxem nutně nesouvisí! Spousta lidí má legální krabicovou (přenosnou) verzi Windows, proč by je měli platit ještě jednou?
Řešil jsem před dvěma lety nákup notebooku a prostě bez Windows stroj ve vyhovující konfiguraci nebyl. Protože jsem notebook potřeboval, tak jsem ho nakonec stejně koupil. A zaplatil tak za zbytečné Windows v ceně notebooku, které jsem vzápětí přeinstaloval vlasními Window (jiná verze).
Předinstalované Windows jsou důslednem nefungujícího trhu a dohody MS s výrobci, to to nedokážete pochopit? Výrobci vůbec nemusí mít více typů notebooků, mě by úplně stačilo to umožnění vrácení peněz za něco co nechci. Řešitelné je to pro výrobce jednoduše, jen to dobrovolně nebude dělat, protože by pak měl problém s MS.
Různá porovnání s auty a koly si odpusťte, to je naprosto něco jiného. Rozumný člověk ten rozdíl jasně vidí a hloupý jen troluje.
Nejsem žádný komunista ani zastánce regulací a podobně (právě naopak), ale když trh nefunguje, tak něco takového by mělo přijít. Monopol se totiž tržně rozhodně nechová, pro tržní chování je potřeba dokonalá konkurence a ta v tomto segmentu evidentně není!
http://devian.cz/2010/co-je-to-monopol-a-dominantni-postaveni/
> Doporučuji zdraví rozum a studim ekonomie.
Doporučuji též. A možná ještě češtiny.
Překlep a pravopisná chyba je rozdíl.
Četl jste vůbec Vámi odkazovaný text? Jak vysoký podíl má MS na trhu OS v noteboocích? Hodně se to blíží 100%. Kdyby to tak nebylo, tak by ani článek o vrácení OS nevznikl. MS zneužívá své postavení a má zde de facto monopol. Jestli to chcete rozporovat, tak další diskuse poněkud pozbývá smyslu.
No a? Ať se to klidně blíží 100 %.
Problém by tu byl s náklady na možná těžk prodejné notebooky bez Windows. Jinak by nebyl důvod prodávat ntb s OEM Win.
BTW: Menší citace:
Představte si, že vlastníte firmu, která vyrábí dřevěné židle. Jednoho dne objevíte novou techniku výroby, která spotřebuje méně energií, méně pracovní síly, tedy technologii, která sníží vaše výrobní náklady. Jde o inovaci. Díky této inovaci snížíte cenu svých židlí a najednou zjistíte, že ovládáte 90 % trhu. Vždyť jste de facto „monopolista“!
Pokud ale v tuto chvíli usnete na vavřínech, tak si své „dominantní postavení“ moc dlouho neužijete, a to hned z několika důvodů:
Protože máte dominantní postavení na trhu, dosahujete zisku (alespoň z počátku). To láká ostatní podnikatele, aby se chytli příležitosti a vstoupili na trh, pokud začnete stagnovat, rychle vás ti noví z trhu „vyšoupnou“.
I současní výrobci dřevěných židlí inovují. Pokud přestanete inovovat, tak i současní výrobci vás doženou a třeba předeženou.
To je ale překvapení - jste „monopolista“, ale situaci nemáte vůbec snadnou.
Jaké náklady na těžko prodejné notebooky bez Windows? Vždyť to jsou ty samé. Jen je prostě prodají bez OS (nebo na žádost peníze vrátí). Rozhodně to nemůže být složitější než např. přidání RAM, což bývá často možné. Dřívější EULA vrácení Windows umožňovala, teď se proti tomu pojistili. Navíc zde Windows a hardware nejsou pevně spojeny (něco jiného je firmware), je to evidentně vázaný prodej. Prostě mi při koupi jednoho výrobku (notebook) vnutí jiný, který nechci (Windows) a který třeba už i mám. Prostě nechci platit za něco, o co nemám zájem. Je to tak těžké na pochopení?
K Vaší citaci: Jakmile někdo může manipulovat s trhem (a to MS právě dělá), tak bez nějaké "regulace" konkurence jen těžko vznikne. Dominantní hráč ji poměrně lehce zničí hned v zárodku, protože může manipulovat trhem (např. dumpingovými cenami). Myslím, že si pletete ideální volný trh (teorie) s realitou. Proč asi existují antimonopolní úřady? To, že neviditelná ruka trhu vše vyřeší sama, je nesmysl. Je smutné, že tomu ještě někdo věří. Byl by to ideální stav, ale skutečnost je poněkud komplikovanější než tahle "ekonomická teorie". Taková teorie je stejně nesmyslná a škodlivá jako komunistické centrální plánování. Prostě dva extrémy, ale oba poněkud mimo realitu.
Micro$hit ma ve zneuzivani dominantniho postaveni a v pouzivani mafianskych praktik dlouuuuuuhou tradici. Vy jste nikdy nevideli fotku z policejniho registru kde je Bill Gates (zamlada) vyfocen hezky s cislem jako zlocinec? Vy jste nevideli video uplakaneho Billa Gatese kdyz se zpovidal z mafianskych praktik sve firmy pred senatni vysetrovaci komisi USA?? Vy nevite ze tenkrat stacilo jen malo a soudnim rozhodnutim byl Micro$hit rozdelen na 2 casti?? Bill nikdy nebyl vizionar jako Steve Jobs, Bill byl chladnokrevny obchodnik u ktereho byl $ vzdy na 1.miste. Bill umel bez problemu vyuzivat napady druhych aby pak kricel ze Linuxova komunita skodi proprietarnimu SW a vsichni chteji akorat upiratit jeho sqele Widle....presne podle hesla "zlodej krici chytte zlodeje" :o))) dobre jeto videt ve filmu Pirates of Silicon Valley a Revolution OS (o historii Linuxu a jak mu M$ hazel vzdy klacky pod nohy) Me vubec neprekvapuje ze se M$ chova jaxe chova- vzdy se tak chovali a nic jineho neumeji. Jo jeste umeji pod tlakem vymahat "dobrovolne vypalne" ve stylu "mame takovou hromadu $ ze vas usoudime xmrti at uz jste v pravu anebo ne" Dusledkem je ze M$ kasiruje z prodeje konkurencnich Android-founu vice nez z prodeje vlastniho widle-founu. Jak rikam- chladnokrevni obchodnici :o/
..a jak to probihalo je dobre videt zde
http://topdocumentaryfilms.com/revolution-os/
(cca od 58.minuty)
http://topdocumentaryfilms.com/download-true-story-internet/ cela historie vzniku internetu ve 4 video-dilech.... Valka M$ s Netscapem ohledne Exploreru.... vznik Googlu, IT bublina atd. Velmi poucne ;o)
Tento stav ale nie je dôsledok zlyhania trhu. Je to dôsledok štátnych reulácií - konkrétne autorský zákon. Ak by M$ nebol chránený AZ, nemohol by svoje podmienky (neprenosnosť OEM licencie) vynucovať. Takže by bolo možné kúpiť notebook s OS a Windows potom predať niekomu inému.
Ona je otázka, jestli AZ tu nepřenositelnost OEM licence skutečně chrání. Podle mě totiž nikoliv, ale rozhodnutí soudu k tomu není.
AZ možná omezení licence uvádí v § 50, odst. 1 takto:
Licence může být omezena na jednotlivé způsoby užití díla; způsoby užití díla mohou být omezeny rozsahem, zejména co do množství, místa nebo času.
K vysvětlení, co ta jednotlivá omezení znamenají (a tedy co je vlastně smyslem těch omezení), lze využít odst. 3:
Nestanoví-li smlouva nebo nevyplývá-li z jejího účelu jinak, má se za to, že
a) územní rozsah licence je omezen na území České republiky,
b) časový rozsah licence je omezen na dobu obvyklou u daného druhu díla a způsobu užití, nikoli však na dobu delší než jeden rok od poskytnutí licence, a má-li být dílo odevzdáno až po poskytnutí licence, tak od takového odevzdání,
c) množstevní rozsah licence je omezen na množství, které je obvyklé u daného druhu díla a způsobu užití.
Takže to vypadá, že nemůže jít o omezení na konkrétní věc, na které lze tuto licenci využívat, protože nejde o omezení rozsahem ve smyslu § 50 AZ.
"Vážení diskutéři,
uvědomujete si vůbec, že autor článku..."
Díky za podporu a závěrečná slova o trhu a konkurenci. Také nechápu, proč se tolik lidí bojí svobody výběru, a vytvářejí tolik více či méně sofistikovaných teorií o tom, proč si vybrat svobodně OS do svého počítače NEJDE či by jít nemělo.
Připojím krátký známý citát:
"Lidé, kteří tvrdí, že to nejde, by neměli rušit ty, kteří to dělají"
(kdysi mě velmi oslovil na školení zážitkové pedagogiky, mám ho v mysli dodnes)
PS: Vašku, když vydržíte dost dlouho, dredatým komunistou snažícím se někomu něco vnutit se možná ještě stanete, nezoufejte!
Microsoft využíval a využívá všech dostupných možností, aby upevnil svoje postavení, včetně nekalých až nezákonných praktik (viz soudy s MS) a praktik, které poškozují jeho zákazníky i ostatní (přímo nebo oslabením konkurence). A co na to my? Bojujeme za svá práva? Ne, zadupáváme do země a posmíváme se těm z nás, kteří se o to pokouší. Je to smutné. Taky to nechápu.
Pokial bude situacia taka, ako doteraz - ktory vyrobca (ktory chce aj nieco zarobit), da na notebook linux? Prednedavnom som skusal posledne Ubuntu 12.04 na Lenovo T420.. nainstalovalo sa to, dokonca funguje WiFi, Bluetooth aj niektore hotkeys out-of-the-box, ale:
1. ventilator toci ako vysavac, nasledovalo onanovanie s tlp scriptami (ci ako sa to vola) potom aspon stichol.. ale stale mam pocit, ze hreje viac ako pod Windows
2. vydrz na baterie je zalostna (a naozaj ma nebavi citat tyzden fora a skusat nepouzitelne rady)
3. optimus/bumblebee - sice dako funguje, ale.. tu a tam cosi nefunguje, opat ma nebavi citat fora a hladat, preco prave toto nefunguje
Po 10 dnoch laborovania (a to je vraj nb s dobrou podporou v linuxe) navrat k Windows! Ako vyzera "podpora" linuxu pri lacnejsich modeloch inych znaciek, radsej nechcem vediet..
BTW, RC verzia Windows 8 nema problem s power managementom (podobna vydrz ako vo Windows 7), vyrobca ma dokonca drivery (sice beta, ale ma) pre w8 na svojom webe, optimus funguje, atd..
Nejprve se podivim nad volbou zrovna Aceru?
Ale ted k veci: resi se to tu porad dokola, ale asi zase dorostla dalsi generace, tak budiz :-). Nedivim se firmam, ze nechteji dodavat pocitace s OS Linux. Dokazete si predstavit ty dodatecne naklady pro skoleni zametnancu na podpore...? Preinstalovat win umi cvicena opice, ale supportovat Linux to chce trochu fistronu. Nehlede na kompatibilitu systemu s hardwarem. Zacatkem roku jsem porizoval novy firemni notebook a vybiral jsem podle certifikace distribuce, kterou pouzivam - bylo prislibeno, ze je plne funkcni. Koupilo se, partisna s widlema sla do haje a instalovala se ona distribuce. A fungovala? Haha, kulove! Musel jsem se v tom nejakou dobu vrtat, abych vse zprovoznil tak, aby to fungovalo. Myslite si, ze tohle bude chtit uzivatel delat? Ze to ja chci delat pokazde? Uz jsem vyrostl z experimentovani, chci proste pocitac a fungovat!
Kdysi davno jsem si procetl soudni dokumenty tykajici se sporu mezi DOJ a Microsoftem ohledne zneuzivani dominantni pozice na trhu desktopovych operacnich systemu. Ty dokumenty se urcite na internetu jeste nekde vali, takze neni problem se poucit. V nekolika vetach se to popsat neda, nicmene zkratkovite uvedu aspon neco pro ty, kteri o te problematice vubec nic nevi. (Z diskuze je zrejme, ze takovych lidi je spousta.)
1. Autorova bitva je zcela v poradku. Zijeme ve svobodne spolecnosti a obcan ma pravo si stezovat, pokud se mu neco nelibi. Ja osobne autora chvalim za to, ze poukazal na problem, ktery uzivatele Linuxu trapi.
2. Valka je to predem prohrana. Ve sporu DOJ & Microsoft (ve skutecnosti to bylo nekolik sporu) existovaly firmy, ktere si na Microsoft stezovaly, protoze je svym pristupem poskozoval. Soudce musel prokazat, ze existoval softwarovy trh, kde ty firmy podnikaly, a ze Microsoft vyuzil sveho dominantniho postaveni, aby firmy poskodil. Na zaklade tohoto zjisteni soud firmu Microsoft potrestal. V pripade notebooku s predinstalovanymi Windows je situace trochu jina: (i) zadna firma si na Microsoft nestezuje, ze vyrobci predinstalovavaji Windows, a (ii) Microsoft velmi chytre nechal rozhodnuti o licenci Windows na vyrobci - nekteri vyrobci pridavaji Windows jako nedilnou soucast vyrobku.
Kdyz to shrnu: V soucasnem legislativnim prostredi je ta valka predem prohrana. To zminili UOHS i COI. To ale neznamena, ze by se nemelo bojovat. Kdyz se molochum jako je Microsoft necha prilis mnoho volneho prostoru, pak toho zneuziji. Ja osobne jsem Microsoft Tax (poplatek za operacni system, ktery nepouzivate, ale musite si ho koupit) platil mnohokrat.
ale na Alze mi to vyhodilo přes 70 NTB bez OS nebo Linux. Něco je nedostupné, něco je bazarové zboží, ale každopádně výběr tam je. cenově od 6500 do 26000. To mi přijde jako docela dost. Osobně absolutně nechápu, proč si někdo na NTB do 10-12 tisíc koupí Wokna. Nic si na tom nezahraje, na nějakou profi práci to taky není a slouží to jen a pouze na brouzdání po netu, Facebook a možná nějaký dokument. Dostal jsem starší NTB HP 6730s. Starej, ale zadarmo dobrý. Měl předinstalované německé Visty. Zaprasený to bylo, že počítač startoval do plné funkčnosti asi 4 minuty a vypínal se 3. Win 7 fungovaly slušně, ale měl jsem jen trial verzi a platit za Home 2500 se mi nechtělo. Po nainstalování Linux Mint naprostá spokojenost. Na počítači občas dělá přítelkyně. Když tam byly Windowsy, pořád mi telefonovala, že něco nejde otevřít apod. Teď jsem za měsíc neměl jediný telefon. Vše otevře a zobrazí a osobně si myslím, že ani neví, že sice ví, že tam je nějaký Mint, ale že to není Windows, to netuší. Já chápu, že cena OEM licence na NTB je malá, ale přece jen bez OS je NTB levnější skoro o 2 tisíce. To je docela dost
Ted jsem se sem ze zvedavosti vratil a koukam, ze se nezmenilo vubec nic. Stale tu particka (zastydlych) pubertaku mele ty same nesmysly dokola. A kdyz nahodou nekdo napise pravdu (99% uzivatelu chce otevrit notebook a byt pripojenej na wifi, zapojit do nej kameru, ktera bude hned fungovat... a ne se s kazdou blbosti mrcasit dva dny) Proc nenadavate taky na Apple (tam vsechno hned funguje mozna jeste lip nez ve woknech a licencni propojeni HW a SW je absolutni)?? Asi by to bylo trapne, kdyz mate vsichni v kapse iPhone...
1)
cital som anabazu kamila parala uverejnenu na abclinuxu, cital som aj prve dva diely vasho serialu aj plodnu diskusiu pod nimi, tento treti som uz nemal silu precitat cely.
2)
v mojej reakcii som mal na mysli mailovu odpoved z Tue, 16 Aug 2011 10:14:07 +0200 (CEST), konkretne cast "U všech našich výrobků však nabízíme možnost v případě, že neodsouhlasíte licenční podmínky vrátit operační systém do 30 dnů po zakoupení notebooku, kdy tuto službu provádíme v našem servisním středisku v Brně."
text je uvedeny v druhej casti serialu, teda v http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/
3)
doporucujem menej konfrontacny sposob komunikacie, clovek sa sice menej pobavi ale viac vybavi.
1)
cital som anabazu kamila parala uverejnenu na abclinuxu, cital som...
...doporucujem menej konfrontacny sposob komunikacie...
Uznávám, že jsem konfrontační, ale prostě nemám sílu to opakovat tolikrát pořád dokola, prosím o pochopení a znovu Vás odkazuji na řádné pročtení, neboť odpověď na Vaši otázku tam je. Můžete začít tímto: "Kapitola IV. – poznej svého nepřítele" v druhém díle. Ale prosím pokračujte až k textu "...Napíše, že mám možnost OS vrátit do 30 dnů po zakoupení notebooku – a to sice až poté, co 30 dnů od zakoupení notebooku uplynulo vinou neopodstatněných časových prodlev ze strany ACERu..." (ideálně pokračujte i dále)
Pro přehlednost se můžete zkusit podívat i na tu časovou osu. Pokud Vám to i nadále nebude jasné, napište mi, možná si prostě jenom v něčem nerozumíme (?)
pisal som ze som prve dva diely cital cele, ten graf bol v druhom diele.
ok, asi si zjavne nerozumieme, preto zopakujem a vysvetlim povodnu otazku:
"branilo ti nieco kupit dalsi notas a v 30-dnovej lehota vratit OS"
myslene to bolo tak, ze na tento strateny pripad sa vykaslat, vratit im notas, zobrat peniaze, kupit od nich este jeden taky isty a hned poziadat v brnenskej servisnej pobocke o vratenie penazi za OS (tak ako bolo pisane v citovanom maile). po pouceni z prveho pokusu by sa to do 30 dni zvladnut dalo.
"pisal som ze som prve dva diely cital cele, ten graf bol v druhom diele.
ok, asi si zjavne nerozumieme, preto zopakujem a vysvetlim povodnu otazku:
"branilo ti nieco kupit dalsi notas a v 30-dnovej lehota vratit OS"
myslene to bolo tak, ze..."
Aha, už to chápu, přehlédl jsem to klíčové slovo "dalsi" - omlouvám se všem za svou nepozornost.
No, víte, jak už jsem psal jinde v diskusích, nešlo mi o ty peníze, nešlo mi ani o teror či prudu ACERu (jak mi někteří zcela mylně přisuzují), a vlastně mě to z výše popsaných důvodů ani nenapadlo.
Měl jsem a mám jiné cíle - také již několikrát popsáno, odkazy teď hledat nebudu, nicméně, jeden důležitý a související je zde:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/423543/
Proč mě MS nebo výrobce NTB nebo prodejce nutí koupit si OEM licenci, když mám krabicovku?
To je otázka!
Koupil jsem si hru na PS3 a když bych tu samou chtěl zahrát na PC, mám si jí kupovat znovu? Jak rád bych viděl "multilicenci" v herním průmyslu. Tedy koupit si vlastní klíč a s tím si moct zahrát hru na všech podporovaných platformách...
A zase. Nenuti vas k nicemu. Maximalne prodava produkt, ktery vam nevyhovuje nebo nekterou z jeho vlastnosti nevyuzijete.
Fajn, ze mate uz jednou krabici. Ale jinemu by zase mohlo vadit, ze mu s notebookem prodavaji napajeci adapter, ktery mu zbyl z byvaleho notebooku. Nebo pevny disk, kdyz m radeji SSD a navic na tom svem co ma doma uz ma pekne vsechno nainstalovane.
A oni darebaci porad vnucuji nove a nove adaptery a dalsi pevne disky. Navic maji pacholci na vsem marzi. Jestli oni to nakonec nedelaji pro zisk?
Pokud chci koupit konkrétní sestavu a budu mít možnost volby bez OS/freeOS/Windows a budu mít nějaký preferovaný výběr (u mě Linux), tak logicky nekoupím NTB s Windows.
Jasná odpověď - nejsem nucen je koupit. Alespoň v takovém případě. Určitě tu ale všichni chápeme, co mám na mysli já a to, že (dle mého odhadu) 90% NTB je automaticky s OEM Windows a ať chceme nebo ne, jsou mezi nimi i zajímavé kousky, které ale bez OS nekoupíme...
Přirovnání: Koupím si v kamenném obchodě bednu, zdroj, desku, CPU, RAM a HDD a prodejce mi k tomu automaticky dá OEM Windows a já mu je chtě nechtě budu muset zaplatit. Je tohle správné? Ale s NTB se dělá vlastně to samé...
Můj NTB měl také OEM Windows, ale cenová nabídka byla natolik zajímavá, že jsem mi to bylo jedno (koupil jsem "značkovější" NTB za cenu nejlevnějšího pekáče). Windows dávno nemám (ani zálohu).
Příklad: První EEE s Atomem. V jiných zemích byly dvě verze - Windows (12GB SSD), Linux (20GB SSD). Cena stejná. Proč bych měl koupit horší HW a zaplatit licenci za systém který nechci, když za stejnou cenu mám něco lepšího (pro mě)? Proč si musím nechat diktovat co mám kupovat? Ano, kdybych to EEE chtěl, bylo by mi nadiktováno to s Windows, Linuxové se do ČR vůbec nedodávalo...
Pane autore článku,
zbytečně jste s tím strávil čas, nervy a bůhví co ještě ... je to nerovný boj, který jednotlivec nikdy nevyhraje.
Hlavně jste s tím otravoval i ostatní lidi a reakce podle toho byla myslím adekvátní. Proč by Vám taky někdo odpovídal, když z logiky věci jdete proti tomu, co oni prodávají a z čeho mají byznys. Myslím a docela obdivuji, že Vám odpověděli ještě "tak rychle" a slušně :-)
To ví snad každý, kdo v IT nějakou dobu působí a zná Microsoft, že situace s OEM licencema je taková jaká je a jiná nebude. U výrobců typu ASUS a ACER je zaměření jasné.
Zkuste příště kategorie Lenovo, DELL, HP. Tam určitě něco najdete a budete mít i ten komfort, že bez OS, když chcete. Výběr bude citelně omezený, ale bude. Já taky vybral.
Trh prostě je takový, nabízejí výhodné bundle s OS od Microsoftu a na "nějaký" linux Vám víte co, když jak sám uvádíte v grafech atd, to pro výrobce/prodejce nemůže mít zajímavější efekt z hlediska prodejů a zisků.
Články jsem si pročetl a ještě teď se směju, opravdu ste mě rozesmál, že jste vůbec měl ty nervy do toho jít a zdokumentovat to. Mě by to za ty 2 tisíce nestálo a nestojí ani dodnes, ikdyž sdílím Váš názor ohledně svobodné volby OS.
Ale říkám si, že asi máte více volného času, jinak by jste takovou blbost nedělal :-)))
Principy a logika jdou občas proti praktičnosti - Váš případ :-)
+1
Za minulého režimu se říkalo "držet hubu a krok" - pozoruji, že to v nás přetrvává. Máme úžasnou schopnost nechat si sr*t na hlavu. A co je horší, prskat a pištět na (nebo v horším případě lynčovat) ty, kteří si na hlavu sr*t nenechají. Za každého člověka, kdo si na hlavu sr*t nenechá, jsem rád. Autorovi patří ode mne velký dík.
Byl jsi v provomájovém průvodu, nebo prostě pouze prudíš za obrazovkou...? ;-)
To, co on dělá, totiž není žádný boj. To je pouhé vztekání se nad současným stavem (a obecným marazmem kapitalizmu).
Kdyby byl bojoval, tak by se byl obrátil na poslance a senátory, aby změnili stávající zákony, aby změnili ústavu, aby svrhli kapitalistický režim...
:-P
Koncový zákazník, který si kupuje hardware s produkty společnosti
Microsoft předinstalovanými DOEM nebo COEM výrobcem, získává přímou licenci
koncového uživatele od DOEM výrobce, případně COEM výrobce, a nikoli od
společnosti Microsoft.
Takže, pokud tuto licenci použiji u dalších 100 PC, škoda bude způsobena komu? Výrobci NTB? Mrkvochvost tedy nemůže proti tomu nic podniknout, Černého Petra bude mít v ruce výrobce NTB?
Typický případ rozlezlosti MS. kolik uživatelů asi tuší, že mimo Windows existují i jiný alternativní OS? 5%, 10%? Je to jakoby si každý myslel, že auta jezdí jen na benzín.
Tím, že MS + úřady prolezlé MS Windows preferují jen jeden OS, nabývá široká počítačová veřejnost dojmu, že nic jinýho než Windows neexistuje. Proč by si taky instituce, který mají jistě na OS Windows výhodný licence, káleli do svýho hnízda a v případě rozhodnutí proti prodeji hardware s MS OS, o výhodný licence přišly?
Je potřeba si taky uvědomit, že OS Windows by jakákoliv dobrá konkurence v OS jen prospěla. Pak by skoro každý rok nelezl na svět další paskvil Windows, na kterém se léta nic zásadního nezměnilo: pořád je je to jakýsi OS, který je po instalaci totálně rozlezlý na několik GB, minimálně několikrát během své instalace zavirovaný a několikrát za svou existenci z důvodu přehlcení reinstalovaný.
Osobně jsem se dotkl skoro všech verzí Windows počínaje verzí 3.0. Taky jsem měl dojem, že nic jinýho neexistuje. Před pěti lety jsem postupně od MS utíkal z Outlooku na Thunderbird, z IE na Firefox a nakonec z OS Windows na Linux.
Ať každý užívá, co je mu libo, ale zdravýmu trhu by jen prospělo míň Windows.
Škoda, že autor se dost brzo vdal!
Lenže ono nie je vôbec dôležité, či užívateľ tuší, že existuje alternatíva, dôležité je, či ten pocit majú výrobcovia. Pokiaľ by mali, tak tým užívateľom tú alternatívu ponúknu.
Inak je to to samé, ako u tých áut, darmo viem niečo o alternatívnych pohonoch, keď mi ich zatiaľ skoro nikto neponúka. A nemyslím, že by sa to zlepšilo predajom áut bez motora.
"Výrobci by prodávali, pokud by tu byla dostatečná poptávka. A pokud tak podle Vás nečiní, můžete zaplnit díru na trhu a vydělat si."
S Vámi to asi opravdu nemá cenu, že? Proč pořád ignorujete některá FAKTA? (práva plynoucí z EULA, zkreslenost trhu, dohody blížící se kartelovým, ignorace a arogance výrobce...) To tomu opravdu tak nerozumíte, nebo jen schválně mlžíte? Opravdu by mě to zajímalo.
Buď jak buď, na Vaše: "...můžete zaplnit díru na trhu a vydělat si." (a zdaleka nejen Vaše, je to poměrně častý argument lidí, co nevidí) už se tu (a nejen tu) odpovídalo několikrát. Prostě když nemůžete na trhu sehnat boty, ušijte si vlastní. Když Vám nevyhovuje současné státní zřízení, založte si vlastní stát... Že? Přeju dobrou noc s pohádkou o Neviditelné ruce trhu!
> Prostě když nemůžete na trhu sehnat boty, ušijte si vlastní.
Ano, přesně tak. Pokud podobný problém bude mít víc lidí, můžete takové začít prodávat. Zaplníte díru na trhu a vyděláte si. Kde je problém?
Práva plynoucí z EULA - no, těch moc není. Ale využil jste je daným směrem maximálně. (Proti tomu nic nenamítám - když Vám to nabídli...)
Zkreslenost trhu a kartely - odpověď by tu vydala na článek, ale ta "zkreslenost trhu" zní trošku jako "všichni jste divní, jen já jsem normální". A kartely - stejně jako monopol, ani případné kartely nemají svoji pozici jistou, ledaže by ji získali od státu.
> Přeju dobrou noc s pohádkou o Neviditelné ruce trhu!
Já Vám pro změnu přeji dobrou noc s pohádkou O hodném Státu ;)
Kartely mají svou pozici jistou právě díky kapitalistickým principům a kapitalistické svobodě – kterou stát chrání.
V kapitalizmu ovšem žádné kartely nemají svou pozici od státu – vznik kapitalistických kartelů je čistě pouze důsledkem kapitalizmu a jeho svobody v uzavírání smluv.
Vy chcete rohlík v podobě ležaté osmičky. Trh takové rohlíky nenabízí... ó zlá ta neviditelná ruka trhu. Jak si pekaři mohou dovolit neskákat hned k peci a neupéci vám dvě ležaté osmičky, když na ně vy - velký čegevara dostanete chuť? To bychom se na to podívali. Dělnická pěst už jim ukáže, jak funguje trh! Když budu chtít ležatou osmičku, budu ji mít na stole ještě než to dořeknu!
Ne, my chceme počítač bez operačního systému. Pokud chcete kulhající paralelu, pak chceme rohlíky bez návodu jak rohlíky jíst. Pro téměř celou populaci je nemyslitelné kupovat rohlíky bez návodu jak je žvýkat, kousat a polykat.
My máme na výběr
Naše rohlíky bez návodu se procesem výroby, složením a tvarem nijak neliší od vašich. Jen k nim není placený návod - který vy tak krásně žerete.
V tom případě si najděte pekaře, který dodává rohlíky bez návodu. Že je jich málo? No a? Vás je také málo. Málo zájemců, málo pekařů, kteří prodávají rohlíky bez návodu.
Jinak jsem použil naprosto přesnou paralelu. Po abstrakci celého problému to snadno pochopíte. Když si rohlík, či notebook zobecníte na Produkt a tvar rohlíku, či OS na Atribut produktu, tak snad už vysvětlovat dál nemusím.
Řetězec výrobce-distributor-obchodní partner se takto dohodl, vy jste koncový spotřebitel a vaše síla tkví v množství podobných, jako jste vy. Když bude třeba alespoň 30% lidí na trhu požadovat noťas bez OS, obchodníci v tom řetězci se rádi přizpůsobí.
Já už fakt nevím, jak jinak to vysvětlit, aby to pochopil i linuxák.
Potom nechápu možnost odmítnout EULA. Podle mě je zařízení, které po zapnutí je schopné začít instgalovat jakýkoliv OS, plně funkční, tedy OS není nedílnou součástí zařízení. Férový by bylo, aby každý zařízení existovalo ve verzi bez OS za cenu X. Zařízení s OS by pak logicky mělo stát X + cena OS. Nebo naopak by pak neměl být problém s jakoukoli refundací za odmítnutou licenci OS. To je podle mě férový a rovný přístup na trhu.
Zatím jako jediný lék se mi jeví neustále kupovat v e-shopu např. notebook, který je na trhu jen s OS Windows a vracet jej s odmítnutou EULA, a to stále a opakovaně - furt a furt.
Vacsie firmy, najma tie s vacsinou obsiahnuteho trhu, si su schopne "poptavku" zabezpecit vlastnymi cestami.
Schopnosti nabidky? Myslite nieco ako "Internet explorer je nedelitelnou sucastou windows a preto ho nie je mozne zo systemu odstranit."? A vidite, prislo antitrustove opatrenie europskej komisie a dalo sa. Teda nie je to uplne presne, odstraneny nie je, ale aspon mate pri instalacii systemu moznost volby.
Tuto by mali mat aj zaujemcovia o kupu notebookov. Bez ohladu na to, ci maju zakupeny krabicovy Windows zvlast, alebo tam chcu nainstalovat cokolvek ine.
Ten první odstavec jsem nepochopil.
Antitrustové opatření evropské komise má s tržními principy společného asi tolik, jako já s Dalajlámou. Je to stejné, jako že Sudety byly nedělitelnou součástí Čech. Vidíte, mocnosti se v Mnichově dohodly a najednou byly Sudety německé.
Mocenskou pozicí se tady moc neohánějte, to se dá poměrně snadno zneužít.
Internet Explorer byl součástí Windows, obé bylo ve vlastnictví společnosti Microsoft a ten jako tvůrce a vlastník měl právo si stanovit podmínky užívání.
Zájemci mají takovou možnost volby, jakou jim určuje jejich pozice na trhu. Když je jich málo, mají malou pozici, tedy i malou možnost volby. Já bych třeba chtěl, aby třeba filmoví distributoři promítali v kinech asijské filmy. Co mám dělat? Mám je prudit stejným způsobem jako autor, žalovat na ně na úřadech, aby mi dali větší možnost volby asijských filmů?
V prvom odseku sa hovorilo o tom, ze uz davno nie je znamych pat slov "Najdi potrebu potom ju uspokoj" jedinym sposobom, ako si firma s takym postavenim na trhu ako ma MS, dokaze na seba zarobit. Oni potrebu nehladaju. Oni si ju vytvaraju!
Podla mna bolo antitrustove opatrenie s vyberom browsera vhodnym korektnym riesenim a osobne mi je sympaticke. Percento trhu s browsermi sice pre IE kleslo, ale existuje dalej. Ako tu uz niekto povedal, svet browserov je teraz na platforme windows viac farebnejsi. Aj IE teraz viac respektuje formaty a nevyraba si ich vlastne mutacie, na ktore si neraz zanadaval nejeden svedomity webdeveloper. Takze to opatrenie okrem 'zfarebnenia' sveta browserov, dopomohlo aj k zvyseniu kvality IE.
Tym som chcel tiez povedat, ze riesenie na podobnej baze v oblasti notebookov a s nimi zviazanych OS iba jednej firmy, by som si vedel predstavit. A ani zdaleka by neznamenalo pad MS, ale prispelo ku skvalitneniu vsetkych OS do hry vstupujucich. Ale hlavne by rozsirilo moznosti vyberu pre zakaznikov.
Pre autora clanku, pre Vas, pre mna ...
Myslim, ze sucasne trzne principy by tym neutrpeli.
Jak si ji vytvářejí? A proč by si ji měli vytvářet? A co je vlastně ta "potřeba"?
Žádný státní zásah do fungování trhu není korektní, notabene takovýto násilný. Vytváří to nebezpečný precedent a navíc je to úplně zbytečné. Vliv na poměr prohlížečů to nemělo žádný. S IE zatočily až inovace na straně Mozilly a agresivní kampaň Googlu na svůj Chrome v posledních pár letech.
Microsoft začal víc respektovat standardy a inovuje hlavně kvůli nenadálé konkurenci a trvalému propadu podílu IE. Kvůli ničemu jinému. Tím rozhodnutím jen úředníci stáhli MS o pár miliard, což byl také hlavní důvod celé té frašky.
Nic jako přirozený monopol neexistuje a žádné dominantní postavení není trvalé. Chce to trochu nastudovat ty tržní principy a vědomosti přijdou samy.
Zákazníci mají výběr už dnes a vybírají Windows. Je to pro ně dobrý kompromis mezi vysokou cenou OS od Applu a roztříštěností a nesrozumitelností linuxu. Kdyby chtěli, jistě si vyberou linux, ale oni nechtějí. Dokážete to pochopit? Dokážete přijmout fakt, že na svobodném trhu můžou dva subjekty uzavírat libovolné kontrakty, a když se tedy dohodnou výrobci notebooků s výrobcem OS, že budou instalovat jeho produkt, je vám do toho z prominutím exkrement? To jsou ty tržní principy. Když si každou chvíli přijde někdo, kdo má problém s tím, že pro distributory je příliš nezajímavý a bude chtít nějakou regulaci, můžeme se se svobodným trhem rozloučit úplně.
Ačkoli jsem, pokud si dobře vzpomínám, v době toho zásahu ještě neměl jasno, jestli je dobře udělat nějaký zásah, bylo mi tehdy jasné, že Ballot screen je hovadina. Zkuste mi do něj prolobbovat Lynx!
Za chvilku by mohl být Ballot screen i v Ubuntu, jestli chceme repo Ubuntu či třeba Debianu. A proč nenabidnout rovnou repo Fedory i s jejím balíčkovacím systémem...
Je to vecou nazoru. Vy obaja mate svoj nazor, ja mam svoj nazor.
Nic take ako idealny trh, ktory by riesil vsetky podobne anomalie sam neexistuje.
Ano Ballot je mozno otravny, ale ponuka moznost vyberu, hovori o tom, ze okrem toho modreho E existuje aj nieco cervene, oranzove ... Ano mozete si tvrdit, ze to bol trh a konkurencia, pre mna to stale bude tou moznostou vyberu.
Pokial o tom neviete, nemozete to chciet. Vyber je jednoduchy. Zvlast pre tych jednoduchych ludkov, co kupuju notebooky ako spotrebnu elektroniku, ktorymi sa tu mnohi ohanaju. Kupujte pocitac s legalnym OS, hovori reklama. Clovek chce byt korektny, tak si ho kupi. Lenze v drvivej, takmer sto percentnej, vacsine pripadov nedostava na vyber (cest vynimkam). Moze si vybrat iba windows.
Ved ja nechcem nikomu ublizit, ani mu nedajboze siahnut na jeho zisky. Lobujem iba v prospech spotrebitela (a tym ste aj Vy), ktoremu napriek tomu, ze na trhu existuje viac ekvivalentov, je neustale "podsuvany" tento jediny.
Preco ste proti moznosti volby pre kazdeho zakaznika. Aj pre bezneho cloviecika, ktory si laptop kupuje ako spotrebnu elektroniku.
Myslim, ze sa na celu situaciu moc pozerate z pohladu firmy, skuste sa na to pozriet ocami kupujuceho/zakaznika. Ak by mnou popisovany jav nejakym sposobom nastal, aky vplyv by to malo na zakaznika? Aj ked by mu predajca odporucil variantu s windows, aspon vie, ze existuju aj alternativy. Na netbooku, ci na vacsine laptopov sa nik najnovsie herne pecky hrat nebude. Ani robit DTP.
Vzdy som si myslel, ze viac moznosti vyberu, o ktorych je zakaznik informovany, trhu iba prospieva. Ci nie?
Mluvíte sice hezky, ale nemáte pravdu. Existují nesezdatelná práva - právo na život či právo na vlastnictví. Jsou to takzvaná přirozená práva, na která se nevyplatí sahat. Kdokoliv na tato práva zkusil sáhnout, provedl na společnosti dost ošklivé škody. Vám třeba přijde, že takový drobný zásah do vlastnictví, jako bylo soudní rozhodnutí o Ballot screenu není na škodu, ale pletete se. Společnost stojí na principech a jakmile ty principy začnete porušovat, spustíte lavinu. Nejprve pozvolnou, ale posléze s sebou bude brát všechno, co jí stojí v cestě. Stejný mocenský systém, který napálil Microsoftu tu pokutu a rozhodl o Ballotu, nedávno schválil bezprecedentní schramstnutí moci, zvané ESM.
Proto je od vás pokrytecké, co říkáte. Microsoft je soukromá společnost, Windows je její produkt, jehož součástí je ten Internet Explorer. Nařizovat mu z pozice moci takové věci, jako jak má nakládat se svým vlastnictvím, je špatné a je jedno, zda se vám to líbilo. Je to asi jako kdybyste neměl rád souseda a radoval se z toho, že mu stát nařídil zbourat barák, aby na tom místě postavil dálnici. Vy máte radost, že neoblíbený soused zmizí a navíc to máte kousek na dálnici do města. Prostě win-win situace. Ale je to správné? Je správné sahat jiným na jejich vlastnická práva jen proto, že to pro pár jiných lidí může být výhodné?
Já na tu situaci nekoukám z pohledu nějakých firem, já na to koukám z pohledu těch principů, na kterých stojí lidská společnost. To, co vy preferujete, se nazývá Utilitarismus. Všeobecný užitek na úkor několika málo jedinců. Jenže tím se dá obhájit třeba i situace, kdy zdravému člověku odeberete orgány a s jejich pomocí zachráníte život pěti jiným lidem. Jeden život za pět jiných. Dům jednoho majitele za spokojenost celé obce. Pokuta a regulace jedné velké firmě za pocit uspokojení jedné komunity. No jo, ale co až jednou ukážou na vás?
Trochu jsem načal filozofickou rovinu, tak doufám, že to jádro sdělení je jasné.
A svobodný trh, který řeší všechny anomálie tu být ani nemůže, když ho pořád někdo křiví. Tak ani nemůžete tvrdit, že nemůže fungovat. To přeci nemá logiku.
Vlastnictví zavazuje ;-)
I rozhodnutí MS zařadit IE do Windows byl zásah moci do svobodného a tehdy fungujícího trhu, protože konkurence byla závislá na těch Windows.
Velmi svobodný trh byl třeba v USA tak do třicátých let. Skočilo to Standard Oil a Černým pátkem. Samozřejmě svobodný trh funguje. Ale trvá mu to desítky let.
Vy jste tak mimo, až se mi z toho chce brečet. Asi to neumíte vysvětlit tak, aby to pochopil i blbec/asociál/hovádko boží (nevím v jakém hanlivém významu jste myslel označení linuxák)
Váš příklad ukazoval nesmyslný požadavek (tvar) modifikující ve výsledku produkt i jeho proces výroby. Jelikož diskuze s vámi je mrháním mého času, nebudu jej s vámi dál ztrácet. Raději si vydělám na další zbytečnou licenci Windows, abych ji mohl dát do poličky k ostatním a celé to přemazal něčím, co mi umožní pracovat.
Svým způsobem vám závidím, že vám situace na trhu vyhovuje. Jste šťastný člověk.
Bláboly. Já fakt nemůžu za to, že nezvládnete abstrahovat jednoduchý problém a hledáte v tom pořád nějaké složitosti. A přitom je to tak jednoduché. Principem je prodej Produktu s nějakým Atributem. Atribut buď chci nebo nechci. Pokud však Atribut nechci a Distributor prodává Produkt jen s tím Atributem, musím ho nějak přesvědčit. Distributora lze zpravidla přesvědčit jen a jen velikostí poptávky. Když budu sám, vytvářím poptávku, limitně se blížící nule. Když nás bude tisíc, máme poptávku výrazně větší. Když nás bude milion, bude naše poptávka pro nadnárodního Distributora dostatečně velká, aby se námi začal zabývat vážně.
Už vám to dál nebudu vysvětlovat. To jsou naprosté základy (nejen) ekonomiky.
To nebyla poznámka určená neschopným trollům, ale těm, kteří něco dokážou a dokázat chtějí. A pár takových se už našlo, dokonce od nich velcí výrobci s několikaletým zpožděním kopírují.
Já mám jiné priority, navíc hlasuju peněženkou a používám dodavatele, kteří jsou schopni mi poskytnout to, o co mám zájem já.
"Trh je o marketingu a marketing o penězích. Kdo to chápe, prodává. Kdo ne,..."
Inu, pokud je toto pro Vás v životě to hlavní... Je to z mého pohledu smutné. A asi si nemáme v současnosti moc o čem povídat. Vaše ležaté osmičky a čegevary snad ani nemá cenu komentovat. Každopádně, díky za názor - čtenáři si udělají obrázek sami.
Na to stačí logický předpoklad.
Pokud nejsou pro lidi hlavní spotřeba a prachy, neměly by prosperovat velké nadnárodní firmy a lidé by se měli spíš než vydělávání peněz věnovat spíše svým koníčkům. Ale ouha - není tomu tak. Lidé vydělávají, snaží se vydělat co nejvíc a velké firmy prosperují, protože konzum kvete. A kvete i tam, kam zavítal poměrně nedávno. Kvete i v muslimských zemích, kvete i v chudých zemích, kvete všude.
Skutečně, nepotřebuji mít od nikoho nic potvrzeno přímo, stačí se rozhlédnout. :-)
Přemýšlel jsem, že na to budu reagovat. Já jsem akorát instaloval (a dnes používám) Linux, ale ostatní se mě netýká, což není v rozporu s tou větou. Ta věta totiž neříká nic o [každém, kdo si instaluje Linux], ale říká o [některých lidech, že ti si instalují Linux a brblají ...]. S RedHatem to není v rozporu.
Už mne těmi útoky začínáte nudit. Umíte i argumentovat?
Ano, trh je o marketingu a marketing o penězích. Kdo to chápe, prodává. Kdo ne, kupuje jak ovce, nepřemýšlí a stává se obětí konzumu a nabídky. Pak bezmyšlenkovitě kupuje co potřebuje a k tomu i to, co mu vnutí. Protože nemyslí vlastní hlavou. Myslet bolí, vás ale ne.
Není to košér? Není. Stejně jako vaše "brblá, kydy, hloupých..."
<i>Kdo ne, kupuje jak ovce, nepřemýšlí a stává se obětí konzumu a nabídky. Pak bezmyšlenkovitě kupuje co potřebuje a k tomu i to, co mu vnutí. Protože nemyslí vlastní hlavou.</i>
Miliony lidí na světě jsou obětí konzumu, protože nemyslí vlastní hlavou. Jděte, mesiáši a otevřete jim mysl. Určitě je přesvědčíte, aby začali myslet vlastní hlavou... (a když už ne vlastní, tak třeba tou vaší).
(Původně jsem chtěl napsat něco ve smylu, že miliony lidí na světě jsou blázni, jen vy jste letadlo - což mi přišlo také docela trefné...)
Par mesiasu tady uz bylo a podle vseho (historie) se jim povedlo zmenit (at uz to je otevrit nebo zavrit) mysl ne jen milionum lidi, ale rovnou miliardam.
OT: Nvm, jestli jde o stejneho Lokutuse, ale pokud ano. Tak diky za vyber hudby, co jsem si pred mnoha lety stahl na MU na lekarske. Dodnes ho mam pojmenovany Lokutus:).
Milý staříku, překroutil jste kulový. Pokud jste si vyvodil, že ta teze o marketingu je ptákovina, tak je mi líto, ale jste vážně mimo. Co nechápete na faktu, že trh je o marketingu? Nebo že marketing je o penězích? Obzvlášť v tvrzení na tento blábol.
To je standardní chování trhu. Firma si zaplatí za pár milionů marketingovou kampaň, tím dostane značku do povědomí a lidé ten produkt začnou poptávat. Hledat v tom cokoliv složitějšího, je minimálně srandovní.
Jo, takto uvažuje typický linuxák. Místo aby něco s danou situací dělal, mrmlá si jen něco o Microsoftu, monopolech a Billu Gatesovi. Poznal jsem jich v životě tolik, že bych si mohl nakreslit časovou osu, kdy se ve standardní diskusi vytasí s těmito kravinami.
Reagoval jsem na toto:
Trh je o marketingu a marketing o penězích. Kdo to chápe, prodává. Kdo ne, instaluje linux a brblá si pod fousy nějaké kydy o zlém microsoftu a hloupých uživatelích.
Tímto:
Ano, trh je o marketingu a marketing o penězích. Kdo to chápe, prodává. Kdo ne, kupuje jak ovce, nepřemýšlí a stává se obětí konzumu a nabídky. Pak bezmyšlenkovitě kupuje co potřebuje a k tomu i to, co mu vnutí. Protože nemyslí vlastní hlavou. Myslet bolí, vás ale ne.
Podle vás člověk nechápající trh automaticky instaluje linux = je linuxák. To je stejná hovadina, jako že člověk kupující to co je je tupá ovce bez mozku. To jsem rozporoval, to jste nepochopil. Tak jako vy naštěstí neuvažuje typický uživatel Windows. To je vaše specialita.
Jsem rád za lidi, kteří mají pochopení pro potřeby ostatních. Obzvláště, pokud je tyto potřeby nijak neomezují. Vy mezi ně rozhodně nepatříte.
Už jsem si zvyknul, že zdejší lidé nepoznají ironii, ani když je praští přes rypák, ale že nedáváte ani nadsázku... to je fakt bída. Vyjděte si trochu ven mezi lidi.
Pokud reagujete na něco, co nebylo určeno vám, a jen proto, že jste nepochopil nadsázku, tak je mi líto, ale podle mého nepatříte mezi ty bystřejší. Celou dobu tu povídám o tržních principech. To jsou principy, na kterých je postaven trh. To je to, co umožnilo autorovi té slátaniny koupit si ten notebook. Celou dobu tu čtu poznámky zakyslých linuxáků na téma zlý microsoft a widle. Tak jsem si v rámci nadsázky a ironie dovolil takovou menší paušalizaci. Kvůli tomu jste vygeneroval toto zbytečné vlákno? A k tomu marketingu - neboli meritu věci - máte něco konkrétního?
Já reagoval na formu vašeho příspěvku. Nerozporoval jsem fungování trhu či marketing.
Paušalizujete (vy, lidi od linuxu... že zdejší lidé nepoznají ironii, ani když je praští přes rypák... a tak dále.) Generalizujete. Jdete do osobních urážek (ale podle mého nepatříte mezi ty bystřejší). Zkrátka se mi nelíbí, že se chováte jako hulvát.
Z toho titulu mi za další argumentaci nestojíte, byť některé vaše názory byly v jádru zajímavé. Přeji hezký den.
Celkem by se dalo souhlasit.
Ale může být trh vším?
A může být marketing trhem?
A mohou býti peníze marketingem?
Ale prdlajs milý brachu :D - za prachy si spoustu věcí nekoupíš a on takovej chutnej a voňavej rohlík, ten klasickej, von je Ti vlastně k nezaplacení.
Stejně jako přelez těžký skalní sedmy, kde bojuješ o život.
Ne všechno je za prachy. Ale to člověk pochopí až časem. Někdy. A někdy ne. Každého boj.
Zrovna u Tebe bych takovýto přístup nečekal a zrovna s Tebou bych na tu sedmu nevyrazil.
Asi TAK!!!
Neřekl jsem, že všechno je trh a všechno jsou prachy. Při přelezu skalní sedmy asi neřešíš nejen prachy, ani trh, ale dokonce je ti buřt asi i Microsoft s Windowsama.
Avšak všechno, co se týká trhu, jsou prachy a marketing. Marketing je za prachy, zároveň prachy přináší. Trh je prodej zboží z služeb za prachy, marketing umožňuje dostat značku do povědomí a vydělat na ní prachy. A ani ten voňavej rohlík ti žádnej pekař nebude péci zadarmo.
"Typický případ rozlezlosti MS. kolik uživatelů asi tuší, že mimo Windows existují i jiný alternativní OS? 5%, 10%? Je to jakoby si každý myslel, že auta jezdí jen na benzín..."
Poměrně zdařilé přirovnání, řekl bych. Cože? Nafta? Plyn? Solár? Vodík? Elektřina? Jo tak, vy jste jedním z těch přes ty konspirace...
"...Ať každý užívá, co je mu libo,..."
Přesně. Doufám, že se nám to všem aktivním společnými silami podaří. Ale jak tak pozoruju jedince trpící fóbií ze svobodné volby a ztráty diktátu, snadné to nebude.
"...Škoda, že autor se dost brzo vdal!"
Já to ještě nevzdal, určitě se spojím s dalšími lidmi typu dumblog, Páral, DarkThinker... a něco vymyslíme - nějakou společnou platformu pro výměnu informací a zkušeností, happeningy, akce...
"Ale jak tak pozoruju jedince trpící fóbií ze svobodné volby a ztráty diktátu, snadné to nebude."
Svobodné volby se nebojím, bojím se toho diktátu. Mnohokrát jsem tu četl něco ve smyslu "trhu je potřeba pomoct", ale například jsem neviděl jediné vysvětlení, proč by to mělo dopadnout jinak než u Windows XP N. Úřady nemají kouzelný proutek, kterým rázem změní celý trh a ten se bude chovat podle jejich představ. Naopak, je tu mnoho příkladů, kdy v "zájmu veřejného blaha" se úřady snažily něco zregulovat, ale výsledek byl úplně jiný. Kromě mnohokrát opakovaného Windows XP N bych uvedl třeba "řešení nezaměstnanosti" ve Španělsku zákazem propouštění nebo Hooverova "protikrizová" opatření. Příkladů je IMHO dost.
Ano, byl bych rád, kdyby tu byly notebooky bez OS ve větším množství. Ale z uvedených důvodů si nemyslím, že by to měly diktovat úřady.
Furt tu slyším něco o manipulaci trhem. Prý by MS prodával menší množství licencí dráž. Což by ale byl jeho konec - pokud by se zmenšil zájem Windows, těžko za ně může bojovat zvýšením ceny. Jiný argument jsem tu - co si pamatuju - nenašel. Jo vlastně, ještě dumping. Aby MS dumpoval víc než Ubuntu, musel by Windows prodávat za zápornou cenu. O čemž pochybuju.
Ano, ne vše reaguje přímo na Váš komentář. A taky jsem některé reakce nechal bez přímé reakce. Tímto se některým diskutujícím omlouvám, že na ně reaguji někde jinde.
Tento názor byl sepsán ve webovém prohlížeči pořízeném za dumpingovou cenu.
Bolo tym myslene skor toto:
"Jo vlastně, ještě dumping. Aby MS dumpoval víc než Ubuntu, musel by Windows prodávat za zápornou cenu. O čemž pochybuju."
Tu ste ten vyraz pouzil hned v dvoch tvaroch. Vyrazy, proti ktorych pouzivaniu som, sam bezne nepouzivam. Maximalne na ich nevhodne pouzitie upozornim.
Asi sme v tomto rozdielni. A to budeme asi aj v inych bodoch Vasej retoriky.
Zacinam vsak z nej mat pocit, ze je na mojej odlisnosti asi nieco zle.
Dakujem, takto je to pre mna zrozumitelnejsie. :D
Pre vysvetlenie, mojim umyslom nebolo "prudit".
V niektorych nazoroch sme si tak blizki az sa tomu divim a v niektorych zas tak diametralne odlisni, az sa tomu divim este viac.
Co sa vsak musi nechat, autor clankov mal odvahu urobit to, na co ostatni nemaju odvahu a vyhovaraju sa na nedostatok casu (mozno ho niektori aj skutocne nemaju), alebo si pre to vysvetlenie snazia najst ine odovodnenie. Nech to urobil viac, ci menej osobitym sposobom, moje eticke citenie to neuraza a ma moje sympatie.
Tvrdit ze "Úřady nemají kouzelný proutek" a "Naopak, je tu mnoho příkladů, kdy v "zájmu veřejného blaha" se úřady snažily něco zregulovat, ale výsledek byl úplně jiný." je jedna strana mince, druha je ta, ze nie vsetky regulacie su nepodarene/nezmyselne/neziaduce... Jednou z nich je napriklad regulacia v podobe minimalnej mzdy. Nevravim, ze je zregulovana dobre ci zle, ani ze by sa to nedalo zariadit inak (tam az moje vedomosti nesiahaju a ani sa o to nesnazim), ale myslim, ze je lepsie ked ju mame, ako keby vobec neexistovala.
Nadobudam z Vasich prispevkov taky dojem, ze Vam v podstate ani tak nevadi regulacia ako taka, ako to, ze mate obavy z toho, ze nebude dobra, alebo bude podobne nelogicka ako napriklad "řešení nezaměstnanosti ve Španělsku zákazem propouštění".
Minimální mzda je velmi dobrý příklad špatné regulace. Zkusím to jen trošku přeformulovat:
Všichni, kdo dostávají mzdu nižší než X, musejí být propuštěni. Nikdo nemůže být za tuto mzdu nově najat, i kdyby to sám chtěl.
Minimální mzda je ve skutečnosti podpora nezaměstnanosti. Zakazuje pracovat těm nejchudším, jejichž výše mzdu nedosáhla úrovně vyžadované zákonem. Je to i statistický trik, jak zvýšit průměrnou mzdu - stačí těm nejchudším zakázat pracovat.
Jestli jsem principiálně proti regulacím, nebo zastávám pragmatický pohled, že je potřeba si dat pozor - těžko říct. Od té doby, kdy jsem se tím začal zabývat, jsem našel jediný druh akceptovatelné regulace - přechodné ustanovení po čas deregulace. Například u nájmů. Regulace cen snižuje zájem stavět nové domy apod., takže zvyšuje nedostatek a zvyšuje i tržní cenu. Okamžitá deregulace by mohla vzbudit nepokoje apod. Proto pozvolná deregulace, kdy se během ní stihne trh vrátit no normálu, může být lepším řešením.
Nezaoberam sa studiom podobnych zalezitosti, ale mam na tuto vec trosku iny pohlad. Ak by neexistovala regulacia v podobe minimalnej mzdy, predpokladam pokles miezd u vacsiny zamestnancov, ktori ju dostavaju. Preco by mali zamestnavatelia platit viac, ked nemusia? Potom mnohi, co su zamestnani za minimalnu mzdu, by sa dostavali do do nelichotiveho stavu a chudoba, ktoru spominate by sa iba prehlbovala aj medzi pracujucimi.
Vo svojom zivote som si zvykol, ze riesenia su neni iba dobre a iba zle. Kazde so sebou prinasaju nejake plusy aj minusy. Z tohoto dovodu regulaciu neodsudzujem a z mojho pohladu moze byt aj prospesna.
Pripad situacie na trhu, popisovany v clanku, je podla mna nezdravy a zasah zo strany tych, ktori dostali nasu doveru vo volbach, v podstate povazujem za potrebny. Ci uz to bude formou regulacie, alebo inou.
Ako hovorim, problematike regulacie trhu sa nevenujem, ale ked sa tak pozeram napriklad na opatrenie europskej komisie v suvislosti s vyberom browsera pri instalacii Windows, da sa toto nazvat regulaciou? Zasah to je, to ano, ale neviem, ci by sa to dalo nazvat regulaciou.
Mojmirov prispevok v komentaroch pod odkazovanym clankom ale myslim dava za pravdu skor mne. A pride mi ako fundovany.
Ako vsak hovorim, nezaoberam sa danym odvetvim. Tu otazky regulacie minimalnej mzdy nevyriesime.
Stav takmer absolutnej dominancie MS s predinstalovanymi OS na trhu notebookov mi nepride ako normalna a bezna zalezitost, nad ktorou sa iba mavne rukou, alebo prejde bez povsimnutia. A rozhodne s tym nieco treba robit.
V dobe este davno pred tymto stavom na trhu, som mal aj ja zakupenu plnu verziu windows. Dnes uz ju nevlastnim a s windows nepracujem. Ani v case, ked som tuto licenciu vlastnil, ani teraz vsak nepochybujem o tom, ze takyto stav nie je zdravy a treba s nim nieco robit.
Ja som sa k tomu este neodhodlal a asi ani neodhodlam, nazor vsak mam jednoznacny a vo vela bodoch sa zhoduje s nazorom autora clanku. A aspon tymto mu vyjadrujem podporu.
Mozete so mnou nesuhlasit, mate na to pravo, zatial mi vsak ziadny prispevok nedal dovod k zamysleniu sa nad tym, ze sa mozno mylim, natoz k zmene nazoru.
Něco s tím udělat? Ale klidně. Můžete propagovat Linux, můžete jej činit přívětivějším, můžete pro něj psát aplikace... Možností je spousta. A jsou zcela legitimní.
A možná není vhodné se soustředit na desktop, jak jej dnes známe. Neříkám, že desktop zahyne, ale už teď pomalu ztrácí důležitost. (Příspěvek píšu z mobilního telefonu.)
Nemyslím si ale, že by to mohly vyřešit úřady. Důvody jsem psal a ostatně mě ani nenapadá moc případů, kdy by úřednici či politici něco reálně dostali na trh. Ano, třeba biopaliva, ale to je jiný příběh.
Díky bodlince za podporu a komentáře. Nemusíme se ve všem shodnout (dokonce by to mohlo být nežádoucí). Jsem rád za uživatele jako bodlinka, se kterými se pravděpodobně dá rozumně diskutovat i v neshodě, protože (nabyl jsem dojmu) nevypouštějí výroky typu "toto je realita", "nikdo nechce", "já znám trh", "0,1 %"... - což se o některých zde angažovaných říct rozhodně nedá...
Zde je prostě jen vidět, že uživatele MS OS tato bolest nepálí, protože prostě jsou zvyklí používat Win v domnění, že nic lepšího než Win je už nemůže potkat, což je hodně hodně smutný. Pravděpodobně by většina z nich změnila názor, kdyby se najednou místo jejich Win na počítačích při prodeji objevil jiný OS a oni za něj museli platit aniž by o něj stáli, protože chtějí svoje wWin.
Tady proboha nejde o to, jestli chci na svým hardware Win, Linux MacOs, BSD nebo cokoliv jinýho. Tady jde o to, že se platí za to, co někdo nechce a nepotřebuje.
Jak jsem psal výše Microsoftu by prospěla zdravá konkurence tak, jako kdysi konkurence prospěla VZP a jiným institucím. Najednou se mohli všichni přetrhnout s novinkama, bonusama a čímkoliv jiným jen aby vylepšili svoje produkty. Jak může MS něco zásadně vylepšovat, když je k tomu nic nenutí? Upřímně, kolik uživateluů Win je unešeno s vylepšením mezi XP a 7? Když vypnete u všech verzí akcelerované gr. prostředí, objevíte se skoro ve Win95 :-). Viry jsou stále, anriviry a antispyware stále brzdí PC a to už od doby MS DOS a to je skoro 30 let! Co se tedy změnilo?
Jsem rád, že autor svůj boj o vrácení prostředků za nepoužitou licenci Win nevzdal. Pokud by se snad měla založit nějaká organizace, která by za toto vše nějakým způsobem měla bojovat, připojím se.
Predstav si, ze existuji uzivatele, kteri si Win vybrali dobrovolne (ac napriklad v praci jedou bez problemu na Linuxu kazdy den, takze Linux u nich v souctu casu vede) a navic jsou ochotni za nej zaplatit - a dokonce i navic, protoze ho na svem PC jednoduse chteji!
Ano, pestrost by urcite trhu prospela a take Windows svoji dominantni pozici pomalu ztraci - jak diky napr. Applu tak i diky vsem moznym mobilnim ne-pc zarizenim. Ale spilat ze za vsechny neuspechy Linuxu mohl vzdy a vsude MS je bohuzel jen zboznym pranim, je mi lito ;) A ta energie venovana nastvanym dopisum a rozmazavanim zde na rootu (kde se hezky poplacame po ramenou a prd se zmeni) by skutecne sla venovat jinde a urcite efektivneji, to je cele ;)
PS: Prave to, ze se v zakladu az tak nezmenilo je nemaly klic uspechu. To vi napriklad i Linus, proto jeho caste vylevy o 'poruseni zpetne kompatibility' ze - to neznamena, ze neni pokrok ;)
Tak i za me diky autorovi za projevenou snahu a poutave cteni. Rozhodne jsem drzel palce, ikdyz jsem v hloubi duse ani nedoufal v pro nas linuxaky zajimavy vysledek.
Ono je to stejne jako treba se smartphony - taky si nekoupite telo iPhonu bez iOS s tim, ze si tam chcete nahrat androidi CyanogenMOD a usetrit.
Vyrobce nikdo nenuti nabizet notesy s jinym OS nez s Widlema a ani nema povinnost ke svym vyrobkum nabizet alternativy, ty notebooky jsou proste ucelena reseni "hw + os/firmware" stejne jak telefony, tablety, televize, routery, mp3 prehravace...
je to vsechno vec nabidky a poptavky
Debian se taky da nainstalovat na toustovac a presto maloktery obchodnik nabizi toustovace s predinstalovanym Debianem a nakonfigurovanym Apachem :D
peace!
Pro zajímavost jsem se blíže podíval na to, jak probíhal můj pokus o vrácení licence Windows Home Premium 64 u firmy ACER v jejím brněnském středisku. Napsal jsem jim na začátku roku 2011 (tj. půl roku před Vámi) a odpověděli mi za tři dny (!) s tím, že vrácení licence možné je. Následovalo dalších asi 15 emailů, několik telefonátů, několikanásobné zbytečné poskytnutí stejných údajů, nutnost dopravit svůj notebook do jejich servisního střediska a na několik dní se bez něj obejít. V jednu chvíli dokonce došlo k podobné situaci jako u Vás: třebas jsme se domluvili, že nebudu z důvodů zahraničního pobytu s to dopravit k nim notebook dříve jak za měsíc, napsali mi poté, že už uplynulo 30 dní od možného vrácení licence. Stačilo však připomenout naši domluvu a vyšli mi vstříc. A přestože to bylo celé velmi únavné, chovali se tehdy korektně a já si toho vážil a věřil jsem, že až budou vracet další lidé své licence, půjde to už snadněji a bez těch zmatků.
Podíval jsem se nyní i na znění tehdejší EULA, o které jsem se ve své žádosti o vrácení licence opíral:
"Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software
nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a
zjistěte jeho zásady poskytování náhrady."
Je škoda, že něco, co nějakým způsobem jen krátce před Vaším pokusem fungovalo, již nefunguje: EULA se zdá být méně vstřícnou a stejně tak firma ACER. Vrácení licence nebylo rozhodně jednoduché a sotva jej využíval každý, přesto by nyní mohla mít firma ACER zde spíše opatrně pozitivní článek než tento a já bych třeba o ní uvažoval i do budoucna...
Urcite s tebou. Aj ked su tu veci ktore sa mohli spravit aj pred aj po. Pokial ti vyrobca odmieta preplatit windows a mas nato pravo tahaj sa po sudoch neni to moc zabavne ale podstatne je presadit si svoje! nebol by to prvi takyto pripad. Osobne som si kupil lenovo thinkpad s DOS-om (bez dosu len licencia) nevadilo mi to pretoze ta cena je taka ako by som kupoval bez neho.
Já bych chtěl autora článku velice pochválit. O vázaném prodeji, o podvodné nabídce ze strany Microsoftu vědomě doručované prodejci hardware jejich zákazníkům, a podobných praktikách nebudu už nic dodávat. Většina diskutérů si názor utvořila předem.
Že úřady nezasahují proti dodatečným podmínkám a vydírání nemožností používat zakoupený počítač ani za něj okamžitě získat zpět peníze, taky není úplně dobrá vizitka.
Ale co je hlavní, diskuze pod článkem dokazuje OBROVSKÝ zájem ze strany diskutérů o tuto problematiku. A je jedno, jestli s autorem souhlasí či nesouhlasí či jestli mu nadávají nebo ho hájí. Hlavní je, že se dobře baví a mají se kde vyřádit a root.cz přinášejí čtenost. Takže ještě jednou...
DOBRÁ PRÁCE
Nezmysel, tie veci, čo sa tu riešia, sa riešili tak pred 10 rokmi. Ale to je typické pre zarytých Linuxákov, nielen ich názory, ale aj ich obľúbený OS je 10 rokov pozadu, čo je škoda, lebo tým len odradzujú ostatných, čo by Linux chceli skúsiť.
V tom čase boli naozaj predajcovia tlačení Microsoftom predávať počítače iba s Windows, zdôvodnené to bolo softwérovým pirátstvom. Teraz to už nemôžu robiť, riešilo sa to u antimonopolných úradoch alebo EK, dostali to zakázané. Musia na trhu ponúkať aj PC bez OS. A naopak u počítačov s Windows si MS môže dovoliť viazať licenciu s HW, pretože možnosť voľby tu je. A znenie licencie potom MS zmenil, to by autor mal vedieť, táto informácia nie je žiadna novinka. To, že je ponuka bez OS biedna, súvisí len a len s nízkym dopytom.
Síce diskusia vzbudila "OBROVSKÝ" záujem, ale MÁLOKTO s diskutujúciuch si naozaj počítač bez OS kúpi, a ešte MÁLOKTO z toho mála si tam nenahodí Win načierno.
"Nezmysel, tie veci, čo sa tu riešia, sa riešili tak pred 10 rokmi. Ale to...
...A znenie licencie potom MS zmenil, to by autor mal vedieť...
Inu, zřejmě mi tehdy chyběla křišťálová koule (KK), popř. neutuchající potřeba zkoumat ob den EULAs.
Vám evidentně křišťálová koule slouží:
...to je typické pre zarytých Linuxákov...
...obľúbený OS je 10 rokov pozadu...
...MÁLOKTO s diskutujúciuch si naozaj počítač bez OS kúpi...
...MÁLOKTO z toho mála si tam nenahodí Win načierno.
O kvalitě jejích (KK) domněnkových služeb a predikcí pod taktovkou neviditelné ruky mám ale, s dovolením, pochybnosti.
"Já bych chtěl autora článku velice pochválit. O vázaném prodeji...
Ale co je hlavní, diskuze pod článkem dokazuje OBROVSKÝ zájem ze strany diskutérů o tuto problematiku. A je jedno, jestli s autorem souhlasí či nesouhlasí či jestli mu nadávají nebo ho hájí. Hlavní je, že se dobře baví a mají se kde vyřádit a root.cz přinášejí čtenost..."
Díky. Tak obrovský zájem mě také mile překvapil. Tak obrovské rozdíly v míře otevřenosti myslí a demagogických schopností také (i když ne mile).
No, že by mi bylo příjemné snášet nadávky, urážky a hlavně opakované podsouvání něčeho, co jsem neřekl, to se rozhodně říct nedá, ale samozřejmě uznávám, že princip je v této záležitosti důležitější než moje emoce.
O "zábavu a čtenost" mi ale nešlo, to jste si špatně vyložil! Pokud to rootu prospívá, tím lépe, synergie je obvykle jevem žádoucím, ale "zábava" to rozhodně není - alespoň ne pro hodně lidí tady v diskusích...
„Díky. Tak obrovský zájem mě také mile překvapil. Tak obrovské rozdíly v míře otevřenosti myslí a demagogických schopností také (i když ne mile).“
Aspoň si zvykneš a natrénuješ si ignorování blbců, takže tě nerozhodí :).
„No, že by mi bylo příjemné snášet nadávky, urážky a hlavně opakované podsouvání něčeho, co jsem neřekl, to se rozhodně říct nedá, ale samozřejmě uznávám, že princip je v této záležitosti důležitější než moje emoce.“
Tak zas na druhou stranu si i tady vyzkoušíš, jak dokážeš na nadávajícího blbce reagovat, aniž bys překročil hranice toho, co vyhovuje tobě.
„O "zábavu a čtenost" mi ale nešlo, to jste si špatně vyložil! Pokud to rootu prospívá, tím lépe, synergie je obvykle jevem žádoucím, ale "zábava" to rozhodně není - alespoň ne pro hodně lidí tady v diskusích...“
Prosím nevykat. Nevyložil, důvodům rozumím, nepíšu ani tak o tobě jako o reagujících.
Pan Zahradnik se stale nepoucil a stale pouziva pro vyjadreni dat naprosto nevhodne typy grafu (srovnani poctu notebooku s/bez OS u jednotlivych prodejcu). Nemluve pak o tom, ze ocividne jediny "spravny nazor" je ten, ktery zastava sam autor - tudiz COI i UOHS jsou banda nekompetentnich lemplu, a ktere jsou jakozto urady odsouzene k zaniku.
"Pan Zahradnik se stale nepoucil a stale pouziva pro vyjadreni dat naprosto nevhodne typy grafu (srovnani poctu notebooku s/bez OS u jednotlivych prodejcu)..."
Pokud umíte udělat lepší grafy a průzkum, prosím, do toho, jistě tím potěšíte spoustu (nejen) o problematiku se zajímajících lidí. Víte, ono to celé sepsat a prožít dalo dost práce a vzalo hodně energie. Je snadné říct: "To's udělal blbě"... Pokud to umíte lépe, udělejte to.
"...ze ocividne jediny 'spravny nazor' je ten, ktery zastava sam autor..."
Promiňte, ale zřejmě naše oči fungují jinak, neb pro mne je očividné něco jiného. Ale to je oslava diverzity - a tu já mám rád. Pokud i nyní to všechno ve Vašich očích znamená "Zahradník je jediný, kdo má správný názor", asi nemá cenu dále pokračovat. Snad jen kdybyste dodal ty grafy...
Nevhodnost grafu spociva ve forme - ne v "krase" grafu. Proc pouzivate spojity graf? Jaka je hodnota grafu v bodech mezi CZC a 100mega? Z daneho grafu se dozvidame, ze pocet notebooku s/bez OS mezi prodejnou CZC a 100mega je 700. Misto hrani si s OOo/LO stacilo pouze zvolit graf sloupcovy.
A ackoliv chapu neodsouhlaseni EULA jako legitimni pozadavek, musite pochopit, ze Vase potreba je ve svete IT stale nevidana. Prodejci ani vyrobci tyto situace neresi - jde o jednotky pripadu za rok. Nemyslim si tedy, ze by slo vylozene o nejakou nevoli, porusovani licence nebo odepirani prava - vyrobcum se to proste jenom nevyplati, a pak se clovek nestaci divit, kam az se v korporatnim jednani dostane.
Vždyť k mobilu taky máte pevný OS, v tabletech mnohdy taky a ve čtečkách elektronických knih taky. A bývalo to odjakživa, že k pořítači člověk dostal OS. Jen PC byla výjimka.
Jinak já jsem, ke své spokojenosti, sehnal notebook bez OS přesně podle mých parametrů od společnosti Lenovo. Konfiguraci jsem si vyjednal přes AutoCont.
Já už jsem asi starší generace, proto si pamatuju tuhle kauzu:
http://www.zvedavec.org/pocitace/2006/10/1777-pozor-na-firmu-acer-konec-dobry-vsechno-dobre.htm
Asi všichni předpokládáme, že není problém OS nenainstalovat a prodat železo tak, jak je. Podle mého názoru a zkušenosti je chyba obracet se s tímto specifickým požadavkem na velkého prodejce. V malých firmách většinou není problém pro jednoho zákazníka něco udělat jinak, ve velké firmě jeden zákazník nikoho nezajímá. Při tom předpokládám ovšem, že instalaci OS provádí prodejce, od kterého se počítač kupuje. Pokud tu instalaci OS neprovádí tento prodejce, ale někdo z distribučního kanálu blíže výrobci, je to opět podle mého názoru věcí tohoto prodejce, aby si tuhle výjimku v rámci distribučního kanálu na přání zákazníka dojednal. A zase - to bude pravděpodobně ochotný udělat menší prodejce.
Chtěl bych poděkovat za tuto sérii článků. Téma mě velmi zajímá a s chutí jsem vše přečetl. V podstatě s Vámi ve všem souhlasím. Ale ta diskuze pod články - s prominutím - to je HNUS. Kolik urážek a nadávek jste musel spolknout a ještě máte chuť na ně reagovat. Klobouk dolů. Máte můj obdiv.
K tématu se radši vyjadřovat nebudu ;-)
Chlapík to napísal celé zle. Už mám plné zuby týchto arogantných "linux freedom fighterov", ktorí si o sebe myslia že sú elekronickým prevtelením Che Guevary. Z toho listu dýcha arogania, nadradenosť a absolútne zaslepenie subkultúrnym linux trendom. Títo sú najhorší. Väčšina užívateľov windowsu je po jednoduchom vysvetlení ochotná vyskúšať linux distro. Ale takíto linux mastri niesu ani len ochotní pripustiť, že win môže byť v niektorých ohľadoch lepší operačný systém. Keď je niekto schopný si hľadať štatistiky o dopyte po notebookoch s OS, tak nemá sojenie s realitou. na to netreba štatistiky, na to sa stačí rozhliadnuť naokolo. To je sťažnosť, akokeby ja som sa sťažoval, že si chcem kúpiť auto s automatickou prevodovkou, ale na trhu pre môj model automatickú prevodovku nemajú. Takže je to DISKRIMINÁCIA! Výrobca predsa musí profitovať. Nebude na trh dodávať prístroje bez OS, keď je jasné, že sa jednoducho nepredajú! Obchodnej inšpekcii mal napísať priamo, že má problém, lebo zmluva obsahuje ujednanie o vrátení, ktoré nejde uplatniť. A nie drísty okolo o chudákovi linuxovi a držgrošovi Billovi. Taký email keď si niekto na ČOIke otvorí tak si hneď pomyslí: "Ejha, ďaľśí kkt freedom free-cool-in (čítaj Frikulín)" A podľa toho bude aj odpoveď. PS: som užívateľom Linuxu, keď pracujem, pracujem v linuxe, keď niekomu inštalujem nový systém, snažím sa ho prekonvertovať na linux, ak to ide. Ale niekedy sa WIN vyslovene hodí. Hlavne pre ľudí, čo sa tomu veľmi nerozumeju alebo nemajú ochotu sa učiť nové veci. Takým do hlavy linux nevtlčieš.
Tady je myslím řeč o několika problémech:
(1) Zda má výrobce právo prodávat výrobek A pouze za podmínky, že si od něj koupíte i výrobek B, ačkoliv A je dobře použitelný i bez B. Tomu se říká vázaný prodej a některé jeho formy jsou zákonem/judikaturou zakázané.
(2) Zda má výrobce právo prodávat výrobek, aniž by vám dopředu řekl všechny podmínky jeho používání.
(1) Ale houby. Predevsim jde o to, jestli ma vyrobce pravo prodavat vyrobek v takove konfiguraci (a software nebo OS je jen jednou z mnoha polozek konfigurace), ktera vyhovuje jeho trznim zajmum a zaroven i 98.8% jeho zakazniku a nebo by mel byt nucen prihlizet k pranim minorit (byt opravnenym).
(2) Jako treba by mel taky nekam napsat, ze kdyz by nahodou uzivatel byl padlej na hlavu, ze neruci za to, ze se vam neudela nevolno kdyz notebook po ca rozmixuje v Blenderu, smichate s cocacolou a vypije?
"Chlapík to napísal celé zle. Už mám plné zuby týchto arogantných "linux freedom fighterov", ktorí si o sebe myslia že sú elekronickým prevtelením Che Guevary. Z toho listu dýcha arogania,..."
1) pokud se Vám nelíbí jen to, JAK jsem to napsal (tedy s myšlenkami souhlasíte), napište to lépe Vy a přispějte.
2) zaslepenost a arogance? Kde? Copak já chtěl nutit všem Linux? Já chtěl a chci svobodnou volbu. Je mi jedno, jestli Linux, Onux, Bipox nebo Windows... Ať si každý provozuje, co je mu libo. Současný stav "na 98 % notebooků Windows only" považuji za nesprávný a prokazatelně zmanipulovaný.
3) nejsem žádný "linux mastr", sám jsem používal mnoho let Windows. Ani v jednom ze svých článků či komentářů jsem na Windows jako OS neplival.
4) "...Keď je niekto schopný si hľadať štatistiky o dopyte po notebookoch s OS, tak nemá sojenie s realitou. na to netreba štatistiky, na to sa stačí rozhliadnuť naokolo..."
Cože? Takže já nejsem ve spojení s realitou, protože jsem se rozhlídl okolo a udělal z toho rozhledu 4 grafy? To myslíte vážně?
5) "...Výrobca predsa musí profitovať. Nebude na trh dodávať prístroje bez OS, keď je jasné, že sa jednoducho nepredajú!..."
Ayay, asi jsem si to měl nejprve přečíst celé... Další pán s křišťálovou koulí, co je mu všechno jasné. Toto nemá cenu, loučím se, nashledanou.
Presne tak...!
Síce obdivujem súdruha Ernesta Che Guevarru a vážim si jeho neoceniteľný príspevok k svetovej revolúcii, ale ale tak si myslím, že to je naozaj ako taký príklad, že si niekto kúpi auto, ale ho kúpiť bez pneumatík, prípadne chce vrátiť pneumatiky, pretože sa mu nepáči ich výrobca, alebo preto, že má v garáži lepšie atď.
A tiež súhlasím s tým, že také útoky a prízemné vyhrážky s vyhadzovaním im na oči „prozákaznícky prístup“ a podobne, naozaj svedčí skôr o tom, že pisateľom je len nejaký drzý, grobianský chuj, možno aj provokatér.
"Presne tak...!
Síce obdivujem súdruha Ernesta Che Guevarru a vážim si jeho neoceniteľný príspevok k svetovej revolúcii, ale ale tak si myslím, že to je naozaj ako taký príklad, že si niekto kúpi auto, ale ho kúpiť bez pneumatík, prípadne chce vrátiť pneumatiky, pretože sa mu nepáči ich výrobca, alebo preto, že má v garáži lepšie atď.
A tiež súhlasím s tým, že také útoky a prízemné vyhrážky s vyhadzovaním im na oči "prozákaznícky prístup" a podobne, naozaj svedčí skôr o tom, že pisateľom je len nejaký drzý, grobianský chuj, možno aj provokatér."
1. Prosím, byl bych rád, kdybychom se obešli bez "soudruhů" a dalších narážek na mou údajnou politickou orientaci. Jednak jsem Komunisty nikdy nevolil a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bych měl, druhak je to stejně irelevantní, a za třetí, je bezpřínosné někoho takto nálepkovat na základě ... (?)
2. O srovnávání s auty, koblihami, lednicemi a pivem, pračkách a práškách apod. tu již bylo napsáno mnoho - některá jsou poměrně povedená, jiná ne. Princip ale zůstává stejný - a vy ho zřejmě nechápete (což ale není Vaše povinnost)
3. Na nikoho jsem neútočil, a už vůbec jsem nikomu nevyhrožoval. Pokud narážíte na můj e-mail ACERu, kde píšu:
"...Vzhledem k tomu, že dle vašeho oficiálního stanoviska
[http://www.acer-group.com/public/index/services.htm] je "jednou z
vašich základních hodnot je prozákaznický přístup'" a že "Acer věří v
umístění první priority na naslouchání a uspokojování potřeb zákazníků",
doufám, že se nejen dohodneme my (já a Acer) na uspokojivém řešení pro
nás pro oba, ale že hlavně Acer přehodnotí globálně svou politiku
vnucování jediného operačního systému bez možnosti výběru, aby lidi
nebyli nuceni psát tyto zdlouhavé a náročné e-maily. Rozumím tomu, že
většina lidí chce Windows. Nevím ale, proč by ti, co je nechtějí, měli
být diskriminováni (?)..."
Kde jsou tam výhružky a útoky?
Nebo snad myslíte toto:
"...Jak mám rozumět vašemu "prozákaznickém přístupu"? - viz
http://www.webcitation.org/60Jzw3dId - především věty typu "...Acer believes in
placing first priority on listening and satisfying customer needs..." působí v tomto kontextu poněkud prázdně. Produkty společnosti Acer se mi líbí...
...
Velmi se vám omlouvám za nazlobený tón, ale váš postup mi jednoduše nepřijde
pro-zákaznický. Doufám, že se jedná jen o nějaké nedorozumění, že to prostě
někde zapadlo či tak něco - to se může stát, a že se vše již brzo vysvětlí a
uzavře, ať už to dopadne jakkoli. Tohle vaše komunikační ticho je dosti
úmorné..."
Pokud tady vidíte útok a výhružky, tak žijeme v jiných světech a pravděpodobně se neshodneme. Já totiž spíše než v "omlouvám se" vidím útok ve výrazech typu "drzý chuj"...
Když jsem si předloni na podzim vybíral z notebooků HP, tak všechny, které mě zaujaly, byly dostupné jak s Win7, tak s GNU/Linuxem (už si nepamatuji distribuci) či bez OS a ty s GNU/Linuxem či bez OS byly přiměřeně levnější. Z těch co jsem si mezi nimi vybíral to byly HP630, HP635 a HP 4525s (stejná HW sestava jak s Win tak bez nich).
ja naopak moc dobrou zkusenost nemam. Ani s HP ani s ACERem. Netrvam presne na tom, aby displej notebooku byl 13,2617 palce, mel barvu #ffc0c0 apod. Ale moje zkusenost za posledni roky (vybiral jsem si 3 notebooky):
- zeleza bez OS nebo s Linuxem je malo
- kdyz uz takove zelezo je a je napr. uvedene v ceniku ACER pro aktualni mesic, tak je vsude vyprodany
- u HP - jsou psane obe verze s WIN i LIN, ale po objednani napisi, ze LIN verze neni
Takze muj vysledek je, ze jsem ze 3 pokusu koupil 1x linux a 2x OEM M$ licenci. Ale nemam tolik nervu a casu, abych se s nekym takhle dohadoval jako autor.
Rozhodne se mi takovy stav nelibi, ale asi se tezko neco zmeni
Pridam jednu zkusenost meho byvaleho kolegy.
Jedna nejmenovana ceska banka se ho pokusila stahnout o poplatek za mezi statni prevod penez v cene cca 200% z prevedene castky s tim ze se jedna o standardni poplatek.
Kolega nelenil, kontaktoval urad pro orcharu spotrebitele a prinesl jim potvrzeni ze jestli to urychlene neurovnaji tak je ten urad na sve naklady zazaluje.
A ted k veci.
Bundlovani sw a hw je v Evropske unii zakazane a nasledujici soudnich rozhodnuti tomu dava za pravdu
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_refund#License_refund_cases
Zkuste tedy kontaktovat
http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_en.htm
a lokalni kancelar
http://www.evropskyspotrebitel.cz/
Prestoze mi vase retorika moc nevyhovuje v tom o co se snazite vam moc fandim.
Cituji: "Bundlovani sw a hw je v Evropske unii zakazane". Tak jednoduche to urcite neni. Zakazane je nutit zakaznika, aby si k danemu vyrobku prikoupil jeste dalsi. Jenze vyrobci notebooku se s Microsoftem dohodli, ze software a hardware v notebooku je nedelitelnou soucasti toho vyrobku. Paragraf ohledne bundlovani by se dal pouzit, pokud by se aktivne ozvaly firmy souperici s Microsoftem. Treba Red Hat, SUSE nebo Canonical. Pak by soud mohl rozhodnout, ze vyrobce musi umoznit dodat HW i bez SW. Neco takoveho se ale zatim nestalo a s ohledem na silu Microsoftu se to v dohledne dobe ani nestane. Rozhodnuti odvolaciho soudu ve Francii spis ukazuje, ze soudci nejsou jednotni, jak tu situaci posuzovat.
Z hlediska uzivatelu Linuxu by bylo lepsi, kdyby bylo mozne koupit libovolny notebook bez OS. To je snad jasne kazdemu. Potiz je v tom, ze Microsoft ma spoustu nastroju, jak to uzivateli zneprijemnit. Pravni osetreni tehle situace by si mohly vynutit konkurencni firmy (ne nejake sdruzeni uzivatelu Linuxu, to je prilis mala ryba). Jenze ty firmy si to ted nechteji s Microsoftem rozhazet.
"...Pridam jednu zkusenost meho byvaleho kolegy.
Jedna nejmenovana...
http://www.evropskyspotrebitel.cz/
..."
Díky za názor a odkazy, na poslední jmenovaný pravděpodobně napíšu, díky.
No, tak na http://www.evropskyspotrebitel.cz/ psát nebudu, neboť po pozornějším přečtení úvodní strany jsem se dozvěděl, že:
"Pomůžeme ve sporu s prodejcem z jiné země EU, Norska či Islandu"
(což není náš případ)
a že
"Nezabýváme se vnitrostátními případy v rámci ČR (pomoc zde)"
(což je náš případ)
Po kliknutí na ono "zde" se otevře seznam odkazů, z nichž zřejmě relevantní bude "Sdružení českých spotřebitelů" a "Evropská komise" - tak pokud budu mít energii a čas, napíšu jim.
Tahle diskuse mě přivedla na dobrý vtip.
Kolik lidí je potřeba k tomu, aby vysvětlili průměrnému linuxákovi jednoduché tržní principy?
Dva. Jeden mluví a druhý mu to ukazuje v myšlenkových mapách.
Pět. Jeden mluví a zbylí čtyři otáčejí židlí, na které linuxák sedí, a to proti směru, ve kterém se mu točí myšlenky.
O jeden víc, než je kapacita zásobníku zacykleného průměrného linuxáka. Mluví jeden po druhém a po chybové hlášce Stack overflow to linuxák konečně pochopí.
V tu chvíli bude díra na trhu a někdo se jejího zaplnění velmi rád ujme. On ten Microsoft dnes už nemá majoritu v prohlížečích, že? Ani nemá majoritu v OS pro chytré telefony, že? A dokonce mu solidně rychle utekl i trh s tablety, či internetovou reklamou. Všechno potenciální miliardové trhy. Zaspal dobu, našly se jiné subjekty a ochotně ho převálcovaly. Stejně tak Nokii, která ještě před pár lety totálně dominovala. Dneska má de-facto nulovou hodnotu, protože během pěti let ztratila celý trh.
Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně, natož dominance v nějaké oblasti.
Povinná četba ;-)
není se co divit, od toho je většina, aby byla ovládána.....
Jasně, že korporacím jde o peníze a zákazník je jenom prostředek, jak se k tímto peňězům dostat.
Kdyby měli korporace dostatek volnosti, tak vodu by nám nedodávali potrubím za pár drobných, ale v litrových baleních spolu s balením mýdla a kartáčů aby to bylo dražší.
Jak to, že tomu ještě tak není?
Kdyby to udělali najednou, tak by se lidi asi vzbouřili, lepší je oblbovat je po kapičkách a postupně utahovat "šroubky" jak je to i v případě korporace Microsoft.
Jak utahují šroubky?
Kdysi nebyl problém koupit počítač bez OS, dokonce se v těch letech nepamatuji, že by takovéto nabídky vůbec byli.
Pak přišlo prvé přitáhnutí šroubku - OEM software na některých počítačích. NA ŽÁDOST KUPUJÍCÍHO.
Pak OEM bez žádosti - ale se smlouvou, která dovolovala nepřijmout a neinstalovat a vrátit peníze
Pak OEM skoro NA VŠECH POČÍTAČÍCH NA TRHU bez možnosti odinstalace jedině s možností vrácení CELÉHO POČíTAČE.
Sledujete mě?
Vidíte to?
Co bude příště?
Dají vám Windows už při narození do hlavy a když ho nebudete chtít mít v hlavě tak budete muset vrátit "celý výrobek"????
Teď samozřejmě (doufám) přeháním, ale jen proto abych ilustroval to, co někteří zatím nevidí.
Čím dál větší zájem korporací dát zákazníkovi čím méně možností rozhodování.
Ať se stádo rozhoduje čím dál méně ať dělají to, co chceme my a bez řečí.
Vedou nás jako stádo ovcí tam kam chtějí a většina ještě při tom souhlasně bečí.
A když jedna ovečka zvedne hlavu a vidí trochu dále, tak jej ostatní ovce okřiknou ať dá pokoj a hne se se stádem, vždyť ten pastíř už ví kam ty všechny ovce vede....
Víte to vy taky?????
Dříve kupovali počítači hlavně ajťáci. Technicky zdatní lidé, kteří neměli problém si počítač přizpůsobit. Pak se však trh otevřel a dnes tvoří většinu zákazníků uživatelé, kteří si nic nechtějí přizpůsobovat. Chtějí otevřít krabici, vybalit komp, zapnout a začít pracovat.
Stačíte mě sledovat?
No a protože tito lidé tvoří na trhu takzvanou majoritu, obchodníci se jim přizpůsobili a začali jim nabízet počítače s předinstalovaným systémem, aby se s tím ti lidé nemuseli trápit.
A tak je to všude. Nebo si můžete koupit Samsung Galaxy S III bez Androida a poměrné částky, kterou si Samsung započítal do ceny přístroje kvůli licenčním podmínkám?
že pro ty, jenž nejsou schopni instalovat svoje oblíbené Windowsy je tu ta možnost koupit počítač s Windowsy již nainstalovanými.
Všechna čest a sláva.
Ovšem kde je problém?
Že je čím dál, tím méně možností výběru.
A když chce někdo počítač, kam by si nainstaloval co chce dle své vlastní vůle je na něho pohlíženo jako na blázna, který chce něco na hranici nemožného.
Takový jedinec si připadá jako Dávid v krajině Goliášů svorně a jednohlasně pějících jednu a tutéž revoluční píseň.
A co je divné?
Že jim to ani už nepřijde divné...
Jste pěkně zpovykaný. Kdybyste pamatoval komunismus, ani by vás nenapadlo žehrat v dnešní době na menší výběr.
Core celého tržního systému je v nabídce/poptávce a jejich vzájemné interakce. Nic složitého v tom nehledejte. Tak to prostě je.
Počítač bez OS je marginalita - v rámci miliardového trhu nevýznamná odchylka od normálu. Firmám se prostě nevyplatí dělat širší nabídku pro tak malý segment trhu. Jednou se to třeba zlomí, trh bude tak saturovaný, že ti distributoři začnou více cílit na minority, ale zatím tomu tak není.
Jsem ročník 68 takže jsem si jich užil docela dost....
Možná proto mám alergii na všechny projevy totality ať už jsou ze strany kohokoliv.
Teď se nám tady hezky usazuje totalita docela jiná než komunistická, jádro má však stejné.
Nepřemýšlet, nechtít mít výběr, stát pěkně v řadě, čekat až co řeknou ti velcí a silní a hubovat na všechny ty, kteří si dovolují vybočit a žádat svá práva....
Najvíc mě ale bolí nevšímavost lidí, kteří tuto jinou totalitu nevidí a hubují na ty, kteří se snaží s tím něco dělat.
Ano, s tím tržním systémem máte pravdu otázka je, proč lidi žádají právě ty Windowsy.
Ono odpověď je tak trochu jako z knihy Hlava XXII.
Lidi chtějí Windowsy proto, protože jiní lidé mají Windowsy a ti jiní lidé mají windowsy proto, protože jiní lidé mají windowsy....no jo....Microsoft prostě ovládnul trh dobrou strategií tak, že i když jejich systém není až tak o moc lepší tak jej mají všichni, protože ho mají všichni.
Děti na školách nebo už v školce se učí na jediném systému a tak podobně...
A ten kdo se chce z tohoto bludného kruhu vymanit (anebo alespoň VIDÍ ŽE JE V BLUDNÉM KRUHU) je tak nějak pro všechny divnej....
No jo, to znám....
To je přeci kravina. Nikdo nikoho nenutí násilím stát v řadě, nepřemýšlet, nechtít mít na výběr... Pokud něco takového existuje, jde ten požadavek zdola - od spotřebitelů. A třeba právě proto, že je toho na výběr moc a už je to prostě unavuje. Nechtějí instalovat systém pokaždé, když si koupí počítač. Nechtějí si nic složitě konfigurovat a hledat různé distribuce a řešit různorodost a vzájemnou kompatibilitu. Chtějí prostě danou věc používat.
Proč chtějí lidé Windowsy? Na to je jednoduchá odpověď. Protože Microsoft investoval hromadu peněz do marketingu, a také protože lidem to vyhovuje. Ze stejného důvodu lidé chtějí i Apple a třeba Samsung Galaxy S III. Protože na to všude vidí reklamu. Až uvidí všude reklamu na Linux, budou chtít Linux, protože jim to bude připadat COOL a IN, zatímco Windowsy už budou obstarožní a nezajímavé. Ze stejného důvodu ztratil Windows Mobile jedním vrzem celý trh chytrých telefonů. Protože lidé zareagovali na iPhona, Androida a než se v MS vzpamatovali, měli kulový.
Je to tak jak píšete, mimovolně jste mi vaší odpovědí dobře nahrál, děkuji...
Na jedné straně píšete, že výrobci reagují na požadavky spotřebitelů takřikajíc zezdola a na straně druhé správně říkáte, že lidi se řídí dobrým marketingem. Že prostě rádi berou to co je COOL a IN a podobně. Výrobci je ženou kupovat věci na základě marketingu a ne na základě kvality.
Takže fakticky nereagují na to, co lidé chtějí.
Oni jim říkají co MAJÍ CHTÍT! A to je setskramentskej rozdíl.
Já začínal v devadesátých letech s grafikou a animací na počítači. Tehdy to byli fakt kvalitní UNIX-ové stroje, (Silicon Graphics)kde to byla kvalita bez kompromisů. Pamatuji, kdy tuto kvalitu nahradili stroje s windowsama a byla to hrůza....
PC-čka s windowsama tyto kvalitní stroje doslova "převálcovali" agresivní marketingovou strategií a nikoliv kvalitou.
Prostě svými cenami a množstvím a agresivní strategií je doslova "vytlačili" ze světa.
To nebylo "zezdola" a už vůbec ne "na přání zákazníka" my tehdy byli velmi nešťastní ale prostě jiné cesty nebylo, ta kvalitní firma přestala pod tlakem trhu vyrábět a dělat update svého operačního systému. (IRIX).
Takže mohu srovnávat a pamatuji na rozdíl od mladších jak to celé bylo....
Takže výsledkem je, že ty windowsy jsou všude a všude jsou proto, protože jsou všude.
Ne však na přání spotřebitelů ale proto, protože jsou agresivnější.
Jak to vidíme i na příkladu jejich obchodní strategie co se týče dodávání OS do nových laptopů.
Ptám se (ačkoli Windows běžně nepoužívám, vyjma IEVMs), jak by vypadal dnešní svět počítačů, kdyby sem nepřišly Windows. Byly by počítače rozšířeny mezi lidi tak, jako dnes? Pokud ne, kolik by Vás stál počítač? Kolik by stál notebook?
Nechci říkat, že Windows jsou krásné a úžasné a že bychom bez nich dnes nic neměli, ale je celkem možné, že za mnohé můžeme vděčit právě Windows. A i jejich marketingu. (Případně marketingu někoho jiného, pokud by se v historii dostal do popředí někdo jiný.) A za výkonný hardware můžeme vděčit hráčům, kteří vlastně tlačí jeho vývoj.
Ano, situace zde není rozhodně černobílá a já se tu snažím ukázat tu druhou barvu.
Právěže i já jsem zástancem mnohobarevnosti a jistě by bylo i ode mne nesprávné chtít aby byly všechny stoje unixové. To by byl opačný a zcela nezdravý extrém. Všeho moc škodí a zdravý kompromis je nejlepší. Windows je jistě dobrým řešením pro ty jenž nejsou profesionály v oboru Real Time simulací kapalin (třeba)nebo nemají dost peněz nebo pro ty profesionály kteří potřebují kancelářské aplikace a pod. (ať si každý doplní sám) je toho jistě hodně na co je windows dobrý.
Lacinost počítačů s windows jistě může za to, že jsou dnes tak rozšířené a to je dobře.
Chtělo by to ovšem mnohem širší možnost výběru a mnohem víc informovanosti o jiných možnostech.
Dnes ale i děti ve škole nic jiného než windows neznají takže pro co se rozhodnou jako dospělí?
Windows učinil svět počítačů mnohem dostupnější.
Ale, žel mnohem šedší, mnohem méně barevnější.
A to je škoda.
Ano, Microsoft převálcoval trh díky agresivnímu marketingu. Tak to je ve všech oblastech trhu. Chápu, že v tak mladém odvětví je to šok, obzvláště pro pamětníky, ale musíte sám uznat, že Unix by si koncoví uživatelé asi zas-až-tak neužili.
Moje teta ještě začátkem devadesátek pracovala na starých sazečských strojích z padesátých let. Smrdělo tam roztavené olovo, byl tam ukrutný randál, celé to prostředí bylo dost nezdravé. Agresivní marketing Microsoftu a prosazení platformy IBM PC zlevnilo počítače takovým způsobem, že nebývale rozkvetlo DTP. Poté, co se státní tiskárny rozpustily, teta se naučila pracovat s počítačem a pokračovala ve své oboru sazečky na těch DTP systémech. Myslíte, že by to bylo možné, kdyby to bylo podle vás?
Bez ohledu na Microsoft a počítače vůbec, trh ovládají peníze. Samotný produkt, byť sebelepší, se sám neprodá. Na to potřebujete obchodníka. Obchodník však není technik a vidí před sebou jen produkt a jeho finanční potenciál. Vypíchne si z toho pár pozitiv, aby měl na čem postavit svou kampaň a pak dělá to, co umí nejlépe - prodává, dělá kampaně a pomáhá dostat lidem danou značku do povědomí. Nenutí je, aby to kupovali. Je na každém, zda se pro koupi rozhodne. A faktem je, že na tak rozmanitém trhu, jaký máme dnes (to je ta vaše mnohobarevnost), rozhoduje cool faktor. To je naprosto logické, protože když máte vedle sebe dva výkonné konkurenční stroje, oba jsou až na pár drobných rozdílů technologická špička s naprosto podobnými parametry, musíte přijít s něčím, čím ty lidi zaujmete. To nedělá svět šedivější, spíš naopak. Stačí se jen podívat na technologickou řadu dnes a před dvaceti lety. Nejde jen o výkon, ale o rozmanitost zařízení a jejich rozšíření.
Windowsy nemohou být nejlepší na všechno.
Asi každý soudný člověk musí uznat, že tahle situace na trhu není normální. Tak silná nadvláda jedného hráče na trhu nikdy nedělala dobro. A to v žádném oboru nejen na trhu s operačními systémy. Nedostatek konkurence neprospívá konečnému zákazníkovi, který je nucen kupovat jen to co mu tento moloch podhodí jestli chce nebo nechce. Ať už je windows sebelepší nikdy nemůže být dobrý NA VŠECHNO. Ale situace dnešných dní je právě taková. Od sekretářky přes hráče, vývojáře automobilů i lékaře až po inženýry, kteří projektují atomové elektrárny všechny tyto různorodé aplikace běží na těch samých windowsech. To je nenormální situace. Z Windowsů se tak stal obrovský moloch, který musí být tak nějak dobrý NA VŠECHNO. Je to jak mutifunkční zařízení které skenuje, tiskne, faxuje, dělá diapozitivy a cojávím co ještě. Ale pořádně nedělá nic z toho. Když chci profesionální kvalitní tisk tak tisknu na tiskárné NA TO URČENÉ. Nechci aby ta tiskárna měla v sobě ještě i automat na kafe. To si udělám v samostatném automatu na kafe - na tom určeném a udělá mi to kafe lepší jak tiskárna :-)
Ale ty windowsy jsou právě takové. Aby je všichni kupovali musí vyhovět všem musí mít v sobě nástroje schopné obsluhovat aplikace jak pro sekretářky tak i pro raketové inženýry.
A možná i to kafe by byly schopny udělat, možná mají v sobě i drivery na zapojení kávového automatu.
Ale nevím, jestli bych si na něm pochutnal.......
Ale nic takového přeci neexistuje. Jsou mraky zařízení a platforem, kde Microsoft žádnou nadvládu nemá, nebo dokonce kde ani neexistuje. V podstatě jednáme jen a jen o platformě IBM PC, která pár let určovala vývoj, pomohla rozvoji a rozšíření internetu a online služeb. Dnes už existují alternativy, a to nemluvím jen o Applu nebo Linuxu. Rok od roku se celý trh stěhuje z univerzálních písíček na různá koncová zařízení s nějakou konkrétní specializací. Microsoft jen využil díry na trhu v osmdesátých a devadesátých letech a dnes se ještě trochu veze na té vlně úspěchu. A ten úspěch měl jen a jen proto, že konkurence nevěděla, co a jak vlastně lidem nabídnout. IBM je moloch, který má problém se rozhýbat, technologické firmy devadesátých let skončily buď na dotcom bublině, nebo je požrala silnější konkurence.
Každý nový a rozvíjející se trh je turbulentní a je na úrovni divokého západu, než se trochu stabilizuje. Zkuste si přečíst o počátcích rádiového vysílání na FM frekvencích.
Prostě a jasně - konkurence existuje a roste. Kdybyste tohle napsal před deseti lety, váhavě bych s vámi možná souhlasil, ale dnes je to totálně pasé. A jen díky tomu, že existuje, je nucen Microsoft inovovat také. A inovuje - jenže tím pořád jen dohání trendy, které zaspal. Tak to na trhu chodí. Kdo usne na vavřínech, ujede mu vlak.
Driv nebo pozdeji se historici shodnou na tom, ze Microsoft byl jeden z nejvetsich "technology killers" v pocitacove branzi: systematicky likvidoval konkurencni inovativni firmy, aby nemohly ohrozit jeho dominantni pozici. Castecne se to podarilo potlacit soudem vynucenym dohledem nad Microsoftem. Ten dohled ale uz zkoncil a je jen otazkou, kdy Microsoft ty svoje stare triky zacne znovu praktikovat.
Je jasne, ze nikdo nevi, jak by to vypadalo, kdyby Microsoft neexistoval. Ale lide maji ohromny tvorivy potencial. A proto jsem presvedcen, ze bez Microsoftu by svet IT byl dal, nez v soucasne dobe je.
To je nesmysl. Přečtěte si historii PC a Microsoftu. V době, kdy osobním počítačem byl předražený Mac a IBM bohorovně předhodila Microsoftu kost na hlodání (PC), protože staří páprdové viděli budoucnost v terminálech a centralizovaném výpočetním výkonu, tak tehdy Microsoft tu kost adoptoval a prodal lidem. Prodal jim něco, co nemělo budoucnost - skládačku. Oproti konkurenci na tehdejší dobu naprosto otevřená platforma a jen díky tomu se ten trh tak rychle rozšířil.
Bylo to inovativní? Z technologického hlediska asi ne, ale z obchodního rozhodně. Nebýt IBM PC a Microsoftu, dneska by se možná počítače prodávaly jako DVD - naprosto uzavřené systémy.
Vite, ja si o historii PC a Microsoftu cist nemusim. Ja jsem v te dobe zil a informace jsem mel z prvni ruky, ne prevypravene PR oddelenim Microsoftu. To, co pisete, je z casti pravda. Ale krome MS-DOSu se prodaval i DR-DOS. Byl levnejsi a lepsi. Dale byly k dispozici nove verze CP/M. A v dobe, kdy prisly Windows 3.1, byl na trhu i kvalitnejsi alternativni produkt (nemecky, jmeno si uz nepamatuji). A to uz vubec nehovorim o vselijakych Unixech, OS/2, ... Proc se neprosadily? Protoze Microsoft dokazal vyuzit svou pozici na trhu, kterou ziskal smlouvou s IBM. Kdyby Microsoft neexistoval, tak by se prosadily tyhle levne produkty. Zasadni rozdil by byl v tom, ze by na trhu byla vetsi konkurence, a proto i vetsi tlak na inovaci. Kdo zazil absurdni vyuzivani pameti MS-DOSem, tomu bylo jasne, ze Microsoft zadny inovator neni. A levne pocitace byly treba ZX-spectra, Amigy, ... ale ne PC. A se skladackou typu PC by drive nebo pozdeji nekdo prisel. Skutecne si myslim, ze kdyby nebylo Microsoftu, tak by svet IT byl o nekolik let napred.
Kdyby, kdyby... Táta vždycky říkával - kdyby byly v zadeli ryby, nemusely by být v rybníku.
Microsoft tam byl, udělal si smlouvu s IBM a dokázal se prosadit. Kdyby se neprosadil on, prosadil by se někdo jiný s jiným produktem a dnes byste nadával na něj. Konkurence by byla zase jen taková, jakou by dovolili velcí hráči.
A že není Microsoft technologický inovátor? No a? To je snad nějaká čestná funkce?
Takže všechny ty vaše dojmy jsou sice hezké, ale je to totální pohádka o hodném princi a zlém drakovi. Takové to černobílé vidění světa. Smiřte se s tím, že svět, potažmo trh, funguje jinak, než byste si přál. A netočí se jen okolo počítačů a operačních systémů.
Ako reakciu na Vas prispevok (aj na tie ostatne v tejto diskusii) pouzijem Vase vlastne slova.
Takže všechny ty vaše dojmy jsou sice hezké, ale je to totální pohádka o hodném princi a zlém drakovi. Takové to černobílé vidění světa. Smiřte se s tím, že svět, potažmo trh, funguje jinak, než byste si přál. A netočí se jen okolo počítačů a operačních systémů.
Reagoval jsem na prispevek Vita Sestaka (cituji):
"Ptám se (ačkoli Windows běžně nepoužívám, vyjma IEVMs), jak by vypadal dnešní svět počítačů, kdyby sem nepřišly Windows. Byly by počítače rozšířeny mezi lidi tak, jako dnes? Pokud ne, kolik by Vás stál počítač? Kolik by stál notebook?"
Hlavne z toho duvodu, ze mezi lidmi je rozsireny nazor, ze Microsoft dal pocitace obycejnym lidem, a ze prave on byl tahounem trhu IT. Tohle (a jine nesmysly glorifikujici Microsoft) byvalo pred mnoha lety bezne prezentovano na webech jako je zive.cz. Proto jsem prezentoval i pohled z druhe strany.
A co se pohadky o zlem drakovi tyce: Ze praktiky Microsoftu zacaly byt neunosne pro cele odvetvi IT neni zadna pohadka. To konstatoval soud. Soudce rozhodl, ze Microsoft musi byt rozdelen na nekolik nezavislych firem. V te dobe se ale do vlady USA dostali republikani, kteri svou kampan zalozili na podpore velkych koncernu. Po lobingu Microsoftu doslo k odvolani soudce a novy soud naridil jen dohled nad Microsoftem.
Klidne zde muzete prezentovat sve nazory o tom, ze vy rozumite, jak trh funguje, zatimco my ostatni zijeme v bludu. Ale laskave si uvedomte, ze kdyz byl Microsoft pod dohledem soudu, tak si nedovolil bundlovat Windows s hardware. Par let pote, co dohled skoncil, Microsoft EULA zmenil tak, ze to bundlovani uz mozne je a ve velkem meritku se deje. A jak znam Microsoft, tak na pilu bude tlacit dal. Jeho fandove si urcite rochni blahem, ale uzivatele Linuxu na to koukaji s opravnenym podezrenim, protoze je to poskozuje.
> To konstatoval soud.
Vzpomínám si na deset typů důkazů, mezi nimiž byl i tento: důkaz autoritou.
Samozřejmě, ne všechna rozhodnutí soudu jsou moudrá. Například: http://www.root.cz/zpravicky/mapy-google-jsou-podle-francouzskeho-soudu-nelegalni/
Je nesmysl firmy nějak státem omezovat, stejně jako je státem podporovat. Bude-li firma násilné rozdělena, stejně tu nebude záruka, že se těch několik malých firem nebude chovat jako jedna. Vím, na papíře to funguje. Ten snese všechno. Akorát ta blbá realita je holt jiná.
Lide maji ruzne nazory na to, jak by mel trh fungovat. To je normalni a na zapade se nad tim nikdo nepozastavuje. Co tam budi rozpaky je, kdyz zastanci volneho trhu z Ceske republiky poucuji zapad, jak se ma zmenit, aby byl vice liberalni. Prosty clovek ze zapadu si rika: "Jsou chudi, maji vysokou miru korupce a nizkou konkurenceschopnost se svetovou spickou. Takovy system si tam zavedli a nam radi, abychom to udelali podle nich. Preskocilo jim snad?"
Toz asi tolik k vasim nazorum na fungovani trhu. Na zapade ziji uz hodne dlouho, a proto spoustu veci vidim jinak. Ale nikomu sve nazory nehodlam vnucovat. Proste jen nabizim pohled z jineho uhlu.
To není argument. To, že někde něco dělají nebo říkají takhle neznamená, že my to děláme nebo říkáme blbě. My, narozdíl od západu, máme bohaté zkušenosti se totalitami. A jak to tak vypadá, západ si ty zkušenosti bude muset prožít sám.
Přičemž my mluvíme o principech. Principech, na kterých byla vystavěna každá svobodná společnost. Takové principy, které zakotvili do americké ústavy otcové zakladatelé, kteří by si nad dnešním západem ťukali na čelo a ptali by se: "Přeskočilo jim snad?"
"Je nesmysl firmy nějak státem omezovat, stejně jako je státem podporovat" ???! jasne! vysledky takovehoto "neomezovani" alias deregulace vidime aktualne my vsichni- a dekujeme za to hlavne soudruhu Bushovi a tee jeho parte ktera odstranila deregulaci bank +defacto paralyzovala financni dohled. Plody teto "svobody podnikani" bank ted sklizime vsichni - NEE vsak ti kdoz ji zpusobili.Silne bych vam doporucoval oprasit si anglictinu a poslechnout si nektere podcasty americky OPRAVDU nezavislych medii (=NEE Foxnews, CNN apod vetese) anebo PRIMO si poslechnout co sami Americani rikaji o soucasnem stavu te jejich "svobodne neregulovane trzni spolecnosti"...... pak byste nemoh vypustit takovej blabol. Ja ziju ve Skandinavii kde stat reguluje pomerne dost veci a na vymahatelnosti prava si dava zalezet, obcas zatoci i s velkymi operatory ci bankami. Vysledkem je ze tu mame jedny z nejlevnejsich telekomunikaci na svete o internetu ani nemluve (ja osobne 100/100mbs bez limitu na trafik za ekvivalkent 180kc/mesicne) o tom si American muze nechat jen zdat! Firmy jsou zde nato aby byly prinosem pro spolecnost ve ktere funguji- v USA (a Cesku zrejme taky) je jedina priorita firem maximalizace zisku za jakoukoliv cenu. Cemu vy osobne jako spotrebitel/obyvatel zeme byste dal prednost??
Ano, já rozumím trhu. A nějaké dohledy soudu na trh prostě nepatří, protože jej křiví. On ten lobbing nedělá jen Microsoft, že? Snadno se pak takový "spravedlivý soud" může stát nástrojem konkurenčního boje, a to bez ohledu na to, zda jsou u moci republikáni nebo takzvaní demokraté. Co si budeme povídat, slavný Ballot Screen také vznikl jen na základě intervence Opery aka konkurence.
Trh je trh a nejlépe funguje, když ho nikdo mocensky neovlivňuje.
To, co jste psal, jsou prostě jen a jen vaše dojmy. Nevíte, jak by to vypadalo, kdyby Microsoft neexistoval. Můžete se o tom dohadovat, můžete si stavět teorie, ale nic konkrétního nemáte. Zato realita je taková, že tu Microsoft byl, díky jemu se rozšířila platforma IBM PC, díky tomu že si to nikdo nelicencoval a byla to otevřená platforma. A Microsoft měl velké marketingové a obchodní schopnosti, aby to rozšířil mezi lidi. Tak to prostě je, to je realita. A protože se počítače rozšířily mezi lidi, mohl se rozšířit internet a online služby. Klidně to rozporujte jak chcete, ale uvědomte si, že rozporujete fakta - realitu. A argumentujete dojmy.
Svuj nazor na extremni trzni liberalismus typu "dohledy soudu na trh nepatri" jsem vyjadril ve svem predeslem prispevku Vitu Sestakovi.
Zde se zminim jen o rozsireni internetu mezi lidi. Ja a rada dalsich nadsencu jsme venovali spustu usili tomu, aby internet byl svobodnou siti zalozenou na verejne pristupnych standardech. V dobe, kdy cely svet prochazel marketingovou masazi Microsoftu o tom, ze Internet je mrtvy, a ze budoucnost je jen v privatnim MSN (Microsoft Network), bylo treba vystoupit a rict teto koncepci jasne ne. (Pozor, soucasne MSN ma s puvodnim konceptem Microsoftu pramalo spolecneho.) Boj za prosazovani technicky dobrych reseni se tahne celym mym zivotem a se zadnou jinou firmou jsem nemel tolik problemu jako s Microsoftem. Kristalovou kouli nemam, ale neco mi rika, ze cas, kdy bude treba opet proti praktikam Microsoftu vystoupit se blizi. Vic se k vasemu nazoru, ze zde prezentuji jen sve dojmy, nebudu vyjadrovat.
Vaše úsilí o svobodný internet se nekříží s úsilím Microsoftu masově rozšířit platformu PC s připojením k internetu mezi lidi.
Mám pocit, že já mluvím o voze a vy o koze. Možná je to tím, že se na tu problematiku koukám skrz ten trh, zatímco vy na to koukáte skrz ty technologie. Jenže to jsou dvě odlišné věci. Jistě jste pro zachování standardů a svobodného internetu udělal velice záslužnou práci, ale faktem je, že Microsoft narval miliardy dolarů do marketingu a díky tomu rozšířil povědomí lidí o počítačích, připojených k internetu, jako o standardním koncovém spotřebním zboží, které už nespadá do oblasti sci-fi, ale každý si ho může koupit.
Microsoft dal prostě lidem na tu dobu levný systém na práci, hraní her a brouzdání po internetu. To je prostě fakt.
Divil byste se, ale já bych byl asi i ochoten přispět na projekt pro podporu určité podoby otevřenosti. Například platím Jabbimu VIP příspěvky. Muselo by se to ale omezovat na činosti jako je:
* osvěta a
* nabídnutí alternativy.
Naopak by to nesmělo se dovolávat úřadů pro svoji podporu. Pokud lidé nebudou chtít se podle těch myšlenek zařídit ani po nabídnutí alternativy ani po osvětě (de facto marketingu), tím míň tu bude legitinmích důvodů jim do jejich svobodné volby zasahovat.
vidim ze pan kolega je ze Svedska- zdravim! a vyjadruji podporu vasim nazorum zde na foru. Kdyz jste zminil stary napad M$ na "nahrazeni" internetu privatni MSN siti naskocila mi hned zprava poslednich dni= cose zase soudruhum v lidove demokratickem USA vylihlo v ramci "kdebytak slo jeste urvat nejakou tu kacku" v hlave. Zcela vazne se zaobiraji myslenkou ze by se melo umoznit jednotlivym statum zpoplatnit datove toky internetu vzajemnym si vyuctovavanim ala propojovaci poplatky u mezinarodnich telefonatu- v podstate podobny model jaky pouzivaji operatori pri mezinarodnich hovorech.Asi by to narokovalo instalovani vykonnych black-boxu (neco co uz stejne NSA ma na vychodnim i zapadnim pobrezi USA) pres ktere by sel "trafik do zeme" (a ktere poskytuji mraky uzitecnych info kdyz na ne prilozite ucho) "Nedemokraticti" Cinani podobnou vec s uspechem provozuji uz roky pod obchodnim nazvem The Big Firewall of China :o))))
Jsi už hodně „daleko za dobou“...!
Proč by si měly státy účtovat jakési „propojovací poplatky“, když už nyní zde zuří neoliberální globální kapitalizmus, který usiluje o likvidaci států a jejich nahrazení neomezeně vládnoucími kapitalistickými korporacemi?
Internet je už dneska drtivě kapitalistický a už dneska si kapitalističtí provozovatelé internetu účtují takové poplatky. A to od drobných poskytovatelů až po provozovatele páteřních sítí.
Velký čínský firewall je pouhou obranou proti kyberterorizmu ze strany Spojených států agresivních a jejich nohsledů.
Prostě... socializmus vám dává skutečná práva, zatímco kapitalizmus vám dává pouze svobody (záporné, negativní).
Tedy: za socializmu máš sice pouze několik výrobků, ale můžeš si s nimi dělat, co chceš. Prostě můžeš si vybrat jakýkoliv noťas a nahodit si na něj cokoliv, zcela svobodně a neomezeně. Je libo Hackintosh (s Bulldozerem)? Klidně!
Za kapitalizmu máš sice více výrobků, ale jsi přísně omezen stávající nabídkou, což znamená, že když máš onen Bulldozer, tak to vylučuje, že bys na něm mohl mít Mac OS X.
A podobně by to bylo i v tomhle případě. Za komunistů by byl spíš něco jako 1 vysoce konfigurovatelný noťas, nebo by se dokonce prodávaly v součástkách a státní výchova by kázala, aby si ho každý uměl sestavil sám... :-)
Ale ten podstatný rozdíl je v tom, že komunisté by naslouchali lidu, a ačkoliv by možná ten noťas byl i s určitým OS, tak by sis ho mohl vyměnit za jakýkoliv jiný, ale cenu by dodání OS znatelně nenavyšovalo, neboť socializmus používá nákladovou kalkulaci – cena závisí od nákladů – zatímco v kapitalizmu cena závisí od vzácnosti, kterou ovšem kapitalisté uměle vytvářejí právě těmi nesmyslnými konstrukcemi o „duševním vlastnictví“.
A o tom je i vlastně i podstata autorova série článků...
Jemu nevadí, že tam dostal Windows. Jemu vadí, že za něj musí zaplatit, ačkoliv jeho hodnota je nulová, ovšem kapitalista tvrdí, že nikoliv.
Je to prostě pouze rozhořčení nad tou zrůdnou neefektivitou kapitalizmu.
Socializmus by dokázal takový noťas vyrobit za cenu levnější o Windows.
Už chápeš?
Řešením je ovšem svrhnout kapitalizmus, nikoliv pokoušet se hrát dle kapitalistických pravidel, protože to kapitalistickou překážku – jakoby balvan na silnici – neodstraní, pouze snad najde další krkolomnou stezku kolem něj.
" Za kapitalizmu máš sice více výrobků, ale jsi přísně omezen stávající nabídkou, což znamená, že když máš onen Bulldozer, tak to vylučuje, že bys na něm mohl mít Mac OS X."
Zatímco za socialismu by Apple ani neexistoval, protože by nemohl takto získat punc "JustWorks machines". Ano, pak bychom to opravdu neřešili...
"Za komunistů by byl spíš něco jako 1 vysoce konfigurovatelný noťas, nebo by se dokonce prodávaly v součástkách a státní výchova by kázala, aby si ho každý uměl sestavil sám... :-)"
To je vynikající ukázka centrálního plánování. Osobně se nemyslím, že by to bylo schopno dojít až sem, ale dejme tomu. Centrálně se stanoví, že každý chce mít možnost koupit jakkoli absurdní konfigurací. Co koupit, sám si sestavit. Musí to umět i kuchař, který chce zapnout notebook a vyhledat si na internetu recept. Individualizace do mrtě (vyšší, než po jaké je poptávka) bude prodražovat všechny modely - i těm, kteří o to nemají zájem.
Kapitalismus se potřebám i možnostem přizpůsobí lépe. Mohli bychom najít někde například prodej hotových sestav / prodej procesorů v průběhu času. Nejspíš by se ten poměr zvyšoval, protože se počítače přibližovaly běžným uživatelům. U notebooků se možnost individuální konfigurace až tak moc neobjevuje (pokud chcete jen jeden kus), protože se to prodražuje.
Mimochodem, podívejte se třeba na HP 4730s. Máte danou úhlopříčku a tak nějak i kategorii. Můžete si vybrat ale z mnoha konfigurací (disk, procesor, OS) a dost možná si vyberete. (Neříkám, že zrovna vám bude vyhovovat zrovna 4730s, můžete ale zabrousit k jinému modelu, třeba k 4530s pro 15".) Podobně to mají i další výrobci, já si nakonec vybral jinde, ale uznávám, že nabídku mají u HP slušnou.
Jestli by nebylo lepší možnost absolutně si to (třeba v rámci 4730s) nakonfigurovat? To by ale znamenalo víc lidské práce a větší dodací dobu (nebo školení prodejců) a ve výsledku i vyšší cenu. Jestli by se to vyplatilo - pokud by to bylo tak výhodné, proč by to již nedělali všichni výrobci?
"zatímco v kapitalizmu cena závisí od vzácnosti, kterou ovšem kapitalisté uměle vytvářejí právě těmi nesmyslnými konstrukcemi o „duševním vlastnictví“."
Cena závisí na relativní vzácnosti, abychom byli přesnější. Můžu zabalit balík smradlavých ponožek a vlastnoručně to podepsat. Na trhu bude jeden kus (nebo možná několik málo kusů, zapocitam-li substituty), ale asi to nebude mít moc velkou cenu, protože to vzhledem k poptávce nebude tak vzácné. Na druhou stranu, mobil, který držím v ruce, se na trhu asi vyskytuje ve větším množství, ale jeho relativní vzácnost (vzhledem k poptávce) je větší.
Kalkulace ceny podle vzácnosti má ten význam, že vzácnější věci bude větší zájem vyrábět. Náklady zde mimochodem taky hrají svoji roli - ovlivňují zisk. Přirozeně to směřuje k prioritní výrobě toho nejvzácnějšího co nejefektivnějším způsobem.
Duševní vlastnictví je celkem problematická věc. Na jednu stranu motivuje, na druhou stranu při přehnání (zejména v oblasti patentů) má nepříjemné následky. Zejména patenty jsou ale aktivita státu a ne čistě volného trhu.
Lokutus, v inom Vašom príspevku ste napísali toto:
Já na tu situaci nekoukám z pohledu nějakých firem, já na to koukám z pohledu těch principů, na kterých stojí lidská společnost. To, co vy preferujete, se nazývá Utilitarismus. Všeobecný užitek na úkor několika málo jedinců. Jenže tím se dá obhájit třeba i situace, kdy zdravému člověku odeberete orgány a s jejich pomocí zachráníte život pěti jiným lidem. Jeden život za pět jiných. Dům jednoho majitele za spokojenost celé obce. Pokuta a regulace jedné velké firmě za pocit uspokojení jedné komunity. No jo, ale co až jednou ukážou na vás?
Čo keby sme Váš príklad aplikovali na odvetvie IT:
To čo Vy preferujete sa nazýva Utilitarizmus. Všeobecný úžitok na úkor niekoľkých jedincov. Lenže tým sa dá obhájiť aj situácia, keď sa menšina ajťákov musí prispôsobiť počítačovo menej zdatnej väčšine ľudí. Čo keď ste ajťák?
Sledujete sa?
Především: v utilitarismu není principiálně důležité, kdo je většina a kdo menšina. Důležité je, že se nějakým způsobem měří "užitek lidu"*, a při boji za "užitek lidu" není podstatné, kdo o něco přijde.
Mnoho uživatelů chce na notebooku Windows. Notebooky se jim vyrábějí sériově i s Windows. To je naprosto vpořádku. My chceme notebooky bez OS. To je taky naprosto vpořádku. Dokonce těžíme z vývoje procesorů a jiného hardware zejména pro uživatele Windows. (Nebylo-li by hráčů, mohl bych dnes kompilovat na i7?) Akorát se asi nevyplatí vyrábět notebooky bez OS a distribuovat je stejně jako notebooky s Windows. Jaké je řešení?
a) Výrobci budou muset povinně vyrábět notebooky bez OS. (výsledek: nejspíš podobný Windows XP N)
b) Jako a), ale bude nařízený cenový rozdíl oproti notebookům s OS. (výsledek: nejspíš se z povinnnosti vyrobí pár kusů bez OS a navíc se zdraží všechny notebooky)
c) Jako b), ale ještě bude minimální množství vyrobených notebooků bez OS. (výsledek: prodejci je stejně nebudou nabízet, nastane tedy zdražení všech notebooků)
d) Jako c), ale podobné regulace budou i pro prodejce. Utěsní se i případné další díry, takže zákon nepůjde obejít. (výsledek: Nabízet se budou oboje notebooky, ale musí se pokrýt dodatečné náklady => větší ceny, méně výrobců, méně modelů)
e) Najít způsob, jak by mohly být i notebooky bez OS pro výrobce zajímavé. (Ony teda zajímavé jsou, ale v menší míře než notebooky s Windows, takže se jich prodává méně.) Nebo najít způsob, jak by mohly být zajímavější, aby jich bylo více. Jedna z možností je dělat hromadnou poptávku po takovýchto noteboocích. Výrobci by tak dostávali lepší informace o poptávce a byly by pro ně tyto notebooky zajímavější. Zvažuji to, ale mám i jinou práci. (Na druhou stranu, pokud to neudělám, nebudu si stěžovat, že to neudělal nikdo jiný.)
Možnosti a), b) a c) nejsou utilitaristické, pokud nebude cílem snížit množství notebooků. (I tak si může utilitarista definovat užitek - chce lidi zbavit těch ošklivých notebooků, protože nejlépe ví, co lidé potřebují.) Možnost d) může být utilitaristická i v případě, kdy budeme "blaho lidu" měřit dostupností notebooků bez OS (ty by možná byly o něco levnější) a budeme ignorovat co lidé ve skutečnosti chtějí. Všechny možnosti a) až d) jsou ale proti těm principům. Na tom si trvám i u d): pokud by například Romové** chtěli, aby každý prodejce uměl u romštinu (náklady na školení) a nezajímalo by je, že tím zvyšují náklady všem, asi byste byl taky proti.
Naopak možnost e) je v souladu se zmíněnými principy. Že může být v souladu s utilitarismem, to je snad jasné.
To, že něco je v souladu s utilitarismem, ještě neznamená, že je to špatné. V souladu s utilitarismem může být kdeco.
Pozn.: Směr většina proti menšině (např. "obyčejní lidé" vs. "bohatí") je jen to, co se dobře prodává ve volbách. Odmítnutí utilitarismu neznamená, že člověk musí nutné stát vždy na straně menšiny. Pak by musel stát i na straně těch Romů, kteří chtějí "pozitivní diskriminaci".
*) Ten se nedá objektivně měřit, takže při troše šikovnosti pak jde obhájit ledacos.
**) Můžeme použít jinou skupinu lidí a jiný jazyk, podle libosti.
Díky bohu je tu i pár lidí, co mají mozek na myšlení. Ti ostatní ho už asi odpojili a myslí už jen míchou. To řekl kdysi Boris Vian o vojácích, bohužel se to aplikuje už na drtivou většinu populace.
Je to přesně tak, jak říkáš, jde to pomalu a přes generace... ale jako rakovina... až do chvíle, když už nebude pomoci.
Není to tak dlouho, co se 18-letí lidí bavili o filozofii, probírali Schopenhaurea a Nietscheho, nyní se baví o tom, jestil nějaká frcka z BigBrothera šukala s Petrem, nebo Pavlem ve sprše... taky určitý vývoj myšlení. Na ten byste neměli zapomenout, když zjišťujete, jak mnozí lidé dnes uvažují...
To že se dá většina laptopů koupit jen s Windows je v principu naprosté svinstvo, o tom není pochyb. Prakticky ale o nic nejde, protože cena OEM licence Windows je vpodstatě vykompenzována tím, že výrobce dostává peníze od Symantecu a dalších za to, že je nový počítač zaneřáděný zkušebními verzemi kdejakého šmejdu.
Takže jde o princip a v tom případě by možná bylo lepší otravovat život nějakému politikovi a ne chudákovi prodejci.
Ja teda nevim, z toho co sem tu zatim procital, nebyl nikdo z tech, kdo tu nadavaj na linuxaky co si to vymejsli za hovadiny, schopnej odpovedet na to jak to maj resit lidi co jiz vlastni platnou neOEM verzi Windousu. Ja kdyz pred par lety byl na VS, tak jsem meli moznost ziskat Windows naprosto zdarma pres MSDNAA. Proc bych proboha v takovym pripade mel platit za dalsi licenci, kterou jako jiz spokojeny uzivatel Windows stejne nevyuziju?
A v čom je problém? Proste si tú vlastnú platnú neOEM licenciu preinštaluješ cez originálnu OEM.
Paralela: Pred pár rokmi som vŕtal do dreva dieru o veľkosti 4mm, tak som si kúpil jeden vrták o priemere 4mm. Dnes som si kúpil sadu vrtákov a v sade bol aj 4mm vrták, ktorý už ale mám, tak som im ho chcel vrátiť a požadoval naspäť peniaze. Predsa prečo by som mal platiť za ďalší vrták, ktorý aj tak nepoužijem?
Vážený pane autore,
Máte plně pravdu. Ti, co vám zde spílají, se dopouštějí klasických logicko-racionální chyb, a sice, že si pletou problem tzv. principiální, tedy podstatný, a problém konjukturální, do kterého pletou takové plky, jako, že "už to tak je zavedené, a co naděláš", nebo OS stejně nějaký potřebuješ, tak co... prostě klasická česká nedospělost a vesnickovatá nanicovitá intelektuální lenost.
Ta porovnání o chlebu s máslem jsou nelgická. Kdž už teda srovnání s něčím skandálním v restauracích, tak je to např. ten šílený "Couvert", což znamená francouzsky příbor, zde vám k tomu dodají příbor+chleba+omáčky. Nic ti neřeknou, a na účtě máš 35 kaček o nich diskrétně mlčíš. Necheš omáčky? Máš dietu a chleba nechceš? Nevadí, musíš zaplatit, "protože to tak je v menu"... další malá krádež, při 100 jídlech denně to je 3500 kaček za nic.
Jiný příklad by byl třeba nákup kabátu za 10 000 kde by si řekli o 12 000 s tím, že v kapsách máš už koženou peněženku, náprsní tašku, kapesník, protože ty přece budeš potřebovat. A našly by se hejna blbů, co by ti spílali, kdybys chtěl ty dva tácy odečíst, s tím, že si ty doplňky koupíš sám a jinde.
Další malá česká sviňárnička: ve čtvrtek či v pátek stojí většina deníků a pár kaček navíc, protože s tím máš program na TV. Nechceš? Smůla. Zaplatíš! To je zásadně zakázáno, dokonce to má svůj název. Násilný prodej, či něco podobného. Ten tvůj případ je přesně totéž a samozřejmě to dělá Apple, a samořejmě nemáš šanci koupit ty jejich sračky bez OS.
Máte pane 100% pravdu: doporučuji Vám spojit se s hochem, co bojuje proti bankovním poplatkům: i když se jedná obsahově o zcela jinou bitvu, je v mnohém hodně podobná. A nenechte se odradit hlupáky, ať v institucích, nebo zde, že jste vedle: vůbec vedle nejste a máte pravdu proti většině, která už je tak zblblá konzumací a nekritickým přístupem ke všemu, že si z vás dělají šprťouchlata....
Nikdo nikoho nenuti, ale pan ma pravdu. Proste ti to prinesou na stul pred jidlem, tvari se to jako pozornost, abys netrpel hlady a zabil trochu cas nez ti prinesou to co sis objednal. V podstate neco jako kdyz ti prinesou "pozornost" arasidy v misce nebo tak neco. Akorat ze pak na ucte najdes tech 35kc. Jedina vec jak se tomuhle branit je, hned je s tim poslat pryc, kdyz ti to davaj na stul, ze to proste nechces.
Já pořád nechápu, v čem je ten zásadní problém. Nikdo mě nenutí v té hospodě jíst, uvedené to v jídeláku musí být, můžete se svobodně rozhodnout tam nejíst, ani tam nechodit... tak co je vám do toho, jaké podmínky si tam stanovili? To musí celý svět dělat přesně to, co se vám líbí? Třeba někomu dochucovadla a pečivo k jídlu vyhovuje. Tak proč by nemohly nějaké hospody něco takového nabízet? To jste komunista, že chcete každému lajnovat, co může a co nesmí?
Ja sice chapu, ze kdyz ty chodis do jedny hospody, tak to tam znas a vis jak to tam chodi. Ja treba takovyhle "stesti" nemam a musim chodit do ruznych hospod po republice, takze sorry ale fakt nevim jak to v kazdy z nich presne chodi. Ano, v jidelaku to "nedke" maj, ale prolezej obcas vsech tech 973 polozek.. A ver tomu, ze komunista fakt nejsem a nikomu nic lajnovat nechci. Aspon ne do ty doby, dokud se se mnou nekdo nesnazi vy*ebavat. Ono vzhledem k tomu, zes to nikdy ocividne nezazil, tak ani nevis jak to probiha. Me 35kc fakt nevytrhne, jde mi spis o ten zpusob, jak to delaj a nejlepsi prdel je, kdyz ti takhle prinesou nake okoralej a napul ztvrdlej chleba, tomu rikam fakt servis.. A muzes si usetrit komentare, ze tam nemam chodit, to vim, takze do urcitych mist zavitam po takovyhle zkusenosti jen jednou a priste uz "volim penezenkou" nekde jinde.
Když vám přinesou okoralý chléb, který jste nepožadoval, není od věci se zeptat: "Ten chléb jsem nepožadoval, to je v ceně?"
Pokud řeknou, že je k tomu připočten couvert, zvednu se odcházím, byť jsem si předtím objednal. Vždyť je to tak jednoduché...
A fakt mi raději ani neříkejte, že vám dělá problém si pročíst jídelák, abyste našel nějaké špeky. To je jako byste si nepřečetl smlouvu na úvěr, protože je moc dlouhá a pak se divil, že máte platit 200 % úroky.
Zrovna nedávno jsem řešil případ, kdy si kamarád představoval, že pojem "jedno pivo" je vždy půllitr a strašně se divil, když mu přinesli pivo ve sklenici o obsahu 0,4l. Čti lístek, vole - jsem mu řekl. A to samé mohu doporučit i vám.
„Pokud řeknou, že je k tomu připočten couvert, zvednu se odcházím, byť jsem si předtím objednal. Vždyť je to tak jednoduché...“
Dvakrát jsem si couvertu všiml při placení :). Nebylo to tolik, abych se tím zabýval a nepamatuju si, jak moc výrazně to bylo napsané v lístku. Navíc to byly restaurace, kam bych se rád zase vrátil.
„To je jako byste si nepřečetl smlouvu na úvěr, protože je moc dlouhá a pak se divil, že máte platit 200 % úroky.“
Taková smlouva je napadnutelná.
Dvakrát jsem si couvertu všiml při placení
To ale není problém té restaurace, nebo ano?
Nebylo to tolik, abych se tím zabýval a nepamatuju si, jak moc výrazně to bylo napsané v lístku
dtto
Navíc to byly restaurace, kam bych se rád zase vrátil
V tom případě u vás převážil užitek, které vám to zařízení přináší nad znechucením, které jste cítil při placení couvertu. To je naprosto normální, každý člověk váží mnohokrát denně svá rozhodnutí a vybírá to nejlepší možné, neboť ideální věci existují jen v teoretické fyzice. Také se rád vrátím do restaurace La Bodeguita, byť mě tam nedávno podvedli. A to jen proto, že tam prostě výborně vaří a cítím se tam dobře. Jen si příště dám pozor, co si objednávám. ;-)
„tak co je vám do toho, jaké podmínky si tam stanovili“
[ironie]
Přesně tak, co vám je do toho, jaké podmínky si oni stanovili. Přeci není důvod, aby byl zákazník předem informován, co ho ta sranda bude stát :D.
[/ironie]
Když obhajuješ nepoctivé taktiky typu „nechám ho to sežrat a pak mu můžu naúčtovat libovolnou cenu, přece už to sežral, tak musí zaplatit“, tak chápu, že se v diskuzi asi neshodneme :).
My se v diskusi určitě neshodneme, to je axiom, o kterém nemá smysl polemizovat. A to nejen proto, že mi jako správný demagog vkládáte do úst věci, které jsem neřekl.
A k tomu zbytku - nastudujte si pojem konkludentní souhlas. Třeba v MHD nemusíte podepisovat písemný souhlas s provozním řádem, souhlasíte s tím konkludentně - vstupem do vozu. Stejné je to s restaurací. Pokud má restaurace ve svých podmínkách (jídelním lístku) stanovenou třeba právě tu částku za couvert, nebo spropitné v hodnotě 12 %, vstupem a objednáním konkludentně s těmito podmínkami souhlasíte. Nic nepoctivého na tom není. Může se vám to zdát neetické a pak je opět na místě hlasování peněženkou. Zvednu se a odcházím, příště už nepřijdu, svým přátelům a známým dám na toto zařízení patřičnou referenci.
„My se v diskusi určitě neshodneme, to je axiom, o kterém nemá smysl polemizovat.“
Pokud sis to zvolil jako axiom, tak pak celkem rozumím tvému způsobu diskuze.
„Pokud má restaurace ve svých podmínkách (jídelním lístku) stanovenou třeba právě tu částku za couvert, nebo spropitné v hodnotě 12 %, vstupem a objednáním konkludentně s těmito podmínkami souhlasíte. Může se vám to zdát neetické a pak je opět na místě hlasování peněženkou.“
Já v tom nic neetického nevidím.
Nic si z toho nedělal, on dává příklady, které bagatelizují to, co nejen já vnímám jako trn v patě. Jistě, že není problém vstát a odejít z nevyhovující restaurace, protože je kam jít. V oblasti PC už kam jít moc není, téměř všude na mne koukají spatra z Wokna :-)
Pán rozumí trhu a tím to hasne ;-) Výrobci mají právo nabízet co chtějí, já mám právo držet hubu a krok a cálovat, co si řeknou. A nebo svobodně nekupovat a zkusit existovat <ironie>na počítadle pro prvňáky</ironie>. Jsem docela rád, že nejsem sám, kdo se s jeho pohledem na svět nemůže jen tak ztotožnit.
Ano, je tam vyfocený autor. Aneb najděte deset rozdílů... :-)
"A to rovnou dvakrat: jednou za to, ze to je troll a podruhe za to, ze ma jako avatara masoveho vraha ..."
Záležitost s profilovkou jsem komentoval zde:
http://www.root.cz/clanky/vraceni-windows-prohral-jsem-bitvu-valka-pokracuje/nazory/424340/vlakno/
Uplne nechapem dementnost ludi ktori pisu komentare k clankom na rootu. Su snad este horsi nez spolocnosti spominane v clanku.
Porovnanie s chlebom a maslom je sice zaujimave, ale presnejsie by to malo byt:
"Objednam si chleba s maslom, a na tanieri co mi donesu je listocek ze mozem maslo vratit ak ho nechcem"
Preco tuto moznost nevyuzit ak tu je? Ak chcem kupit notebook konkretnych parametrov a nieje mozne ho kupit bez OS, tak mi dava vyrobca moznost OS vratit, tuto moznost si je mozne precitat pred aktivaciou systemu.
Zakladny problem celej kauzy bol, ze MS slubuje nieco, co nieje mozne v reale uskutocnit. Pred EU sa tym padom vsetci tvaria, ze neexistuje ziaden monopol ale realita je ina.
TO JE TEN CORE PROBLEM... demen.i
Specifikace zde: http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-u310-graphite-gray-d331915.htm
vzhledem k tomu, že je malá poptávka a budu s tím mít dost práce, je cena 16 000,- bez DPH. Z méně to bohužel neumím udělat. Pokud se Vás najde dost, rád Vám dodám i jiné konfigurace, stačí když pod tento příspěvek na sebe hodíte kontakt. Pokud Vás bude dost, rád slevím :) Chtěl jsem pro komunitu udělat něco konkrétního... Také bych rád věděl, jaká by byla nejlepší konfigurace, abych mohl NB sestavit přesně na míru požadavkům, snad se mi podaří najít rozumný kompromis.
Předem děkuji za Vaše návrhy.
Okolo 20ks. Od Lenova bych ale uměl jiné varianty, například Lenovo ThinkPad Edge E330/ B970/ 4GB/ 750G/ 13,3"HD mat/ BT za 12670 bez DPH a bez poštovného a balného, což už je srovnatelné. V této konfiguraci bych to zvládnul i od jednoho kusu. Je tohle konfigurace, která by byla pro Linux vhodná?
Omlouvám se, že píšu až teď, byl jsem pryč.
Ptal jsem se spíš proto, jestli by měl smysl agregovat poptávku. Ja mam momentalne novy notebook, takze to primo nevyuziju.
Kontakt na me - http://contact.v6ak.com/
viz link
http://forum.notebookreview.com/acer/427347-windows-tax-refund-acer-notebook-acer-aspire-1410-1810t.html
borec dostal zpatky od Aceru 60$
"viz link
http://forum.notebookreview.com/acer/427347-windows-tax-refund-acer-notebook-acer-aspire-1410-1810t.html
borec dostal zpatky od Aceru 60$"
Skvělý odkaz, díky.
I když mi Váš styl místy nesedl, přesto díky za Vaše články. V principu s Vámi souhlasím, i když sám jsem se nějakým vracením přibalených zavaděčů her moc nezabýval a bral to spíš jako spropitné (v ceně čistokrevného thinkpadu se těch pár stovek ztratí)... Stejně jde všude na disk hned debian.
Škoda že se diskuze pod články na dříve odborně zaměřených serverech (i na rootu a lupě) zvrhly do čehosi ve stylu manéží pod články na bulvárních portálech a nemá smysl hrabat se v té žumpě a hledat tam něco přínosného... :^(
Fakt se divím lidem, co sem chodí zdarma trollovat...
Ja kupuji repasovane NB, neb za smesnou cenu dostanu IBM ci lenovo thinkpad a jsou ne jen kvalitneji nez ACER/ASUS, ale mnohdy i mnohem vykonnejsi i kdyz papirove jsou slabsi .....
Sice je mam taky s windows, ale pochybuji ze za ne platim ;-)) ty uz zaplatil nekdo jiny, ted pisi z tinpadu za 4.500 kc ;-)) ... takze to by pri oem cene M$ asi ten HW dotovali ;-)))
Já to vidím takhle, na trhu vznikla mezera podle pisatele velká, fajn. Takže, jste mohl už dva měsíce místo hádání s úředním molochem prodávat svoje vlastní notebooky s vyladěným linuxem, osobně bych projevil zájem o BSD, opět podle mě
ať už by jste oslovil Asus, Acer nebo třeba Lenovo s tím že máte zájem prodávat jejich stroje s jiným OS, firmy by souhlas k prodeji a nějaké určitě ne špatné podmínky navrhly sami.
S reklamou třeba zde na Rootu, by jste mohl dělat co vás baví a i pro komunitu by jste byl přínosem.
Osobne s autorem souhlasim. PC neni auto - nelze to srovnavat s prumyslem automobilovym. Ja osobne pouzivam na laptopu OpenBSD/FreeBSD. Coz me velmi limituje pri vyberu notebooku. Ne kazdy vyrobce je ochoten uvolnit specifikaci. Tyto problemy se ale resi v Linux, ne kazdy vendor je ochoten dat k dispozici Linux developerum specifikace HW.
Nevidim jediny duvod, proc by nemel byt OS volitelnou soucasti. Neco ve stylu: notebook je dodavan s predinstalovanym OS Windows (teto a teto verze) - na pozadani je mozno dodat bez OS. Jednoduche, jak procesne, tak ucetne.
Autor má pravdu v tom, že pokud EULA popisují, že prodejce sdělí kupujícímu, jak získat refundaci za nevyužitý software - že by mu prodejce měl tento refund bez keců a prodlev umožnit.
Autor ovšem nepochopil, že nabídka ve stylu "refund za SW je nula korun, neboť naše náklady s tím spojené jsou vyšší než OEM cena software, a proto můžete vrátit celý NB a my vám vrátíme plnou kupní cenu" - je nabídka korektní, exaktní, a zákonu vyhovující. Kdyby mu rovnou řekli, že takový zásah stojí 2000 za práci servismena a za 800 že mu odečtou widle, asi by to bylo srozumitelnější, ale výsledek by byl stejný.
Mnohé věci jsou levnější, když se dělají na automatech ve vlakových množstvích - vyjmout z takto masové produkce jednu komoditu, nějak jí upravit a samostatně distribuovat, je velice nákladné - proto je NB bez software dražší a/nebo hůře vybavený, protože do té zaběhnuté výrobní linky se prostě musí udělat ruční zásah, separátně to skladovat, popisovat, přepravovat, inzerovat a prodávat, pro prodejce držet to jako další položku na skladě a v ceníku, atd. , pokud se prodají 4ks za rok tak se to nevyplatí.
"Autor má pravdu v tom, že pokud EULA popisují, že prodejce sdělí kupujícímu, jak získat refundaci za nevyužitý software - že by mu prodejce měl tento refund bez keců a prodlev umožnit...
Mnohé věci jsou levnější, když se dělají na automatech ve vlakových množstvích - vyjmout z takto masové produkce jednu komoditu, nějak jí upravit a samostatně distribuovat, je velice nákladné...
"
Jsem rád, že na rozdíl od některých Vám alespoň nepřijde divné chtít něco, na co mám explicitně a jasně uvedené právo. Nicméně, nerozumíme si v jedné věci. Vy předpokládáte, že všechny fabriky fungují tak, že hrnou na všechny HDD Windows a pak, ex post, je třeba je občas zpětně mazat a/nebo něco s nima dělat.
Ale celá situace se dá řešit i jinak - konstruktivních návrhů už tu pár bylo. A kreativci jistě najdou další. Jde o to, že výchozí stav by měl být <b>prázdný HDD</b> bez OS či čehokoliv dalšího - ať si tam každý dá, co je mu libo.
Jak řešit otázku, jak tam co nejefektivněji nacpat masově nějaký OS (kvůli businessu), je věcí k řešení - ale podle mě nijak složitou. Cesty existují - a nejsou to žádné otřesné horské klikatice. Stačí jen přestat si nechat DIKTOVAT jaký mám mít na svém PC po zakoupení OS, popř. jakou značku piwa mám mít v lednici atd. Není k tomu žádný rozumný důvod.
Každý nechť si najde svou metaforu, kde se mu nebude líbit, že si něco musí koupit, i když to nepotřebuje. Není to přece tak těžké... Pak si položte otázku: "Proč?!". Komu to prosívá? Kdo z toho má užitek? Já? Vy? Kdepak...
pro všechny fabriky na světě je ideální pásová výroba. identického kusu. ford-t: pamatujete? jeden model, jedna výbava, a můžete mít jakoukoliv barvu pokud je černá. jakákoliv individualizace prodražuje.
jedna možnost je, že se zákazníkům přizpůsobím: udělám takovou produktovou řadu, že každému vyrobím více či méně na míru přesně takový produkt, jaký si přeje. například u aut to takhle dneska již funguje - kombinací výbavy a barev i pro to nejobyčejnější embéčko je stovky.
druhá možnost je, tipnout dvě, tři, deset, nejpoužívanějších konfigurací - a ty pak sekat po vlakách. ano lze to, dělat to bez OS - ale já o klienty bez OS nestojím, obsloužit je je příliš drahé a přitom je jich málo. a že většina zákazníků prostě widle chce, a to že tam má OEM verzi za třetinovou cenu je pro výrobce konkurenční výhoda - to vám asi došlo.
existují firmy, které vám notebook postaví na míru a bez OS - samozřejmě za cenu zohledňující ruční práci a dražší zázemí (a více položek na skladě atd). vy jste si vybral zglajchšaltovaný průměr a chtěl jste ho individualizovat - ano dodavatel pochybil v komunikaci, měl nesprávně až nepravdivě definované obchodní podmínky - a kdyby na marketingovém oddělení neseděli idioti, poslali vám litr a vás do háje, a byl by klid. totéž by zopakovali párkrát do roka, nic by na tom netratili - ve slušné firmě by vás pan ředitel pozval na kafe a ten litr by vám dal třeba i ze svýho, aby o tom nemusel účtovat - já ve své firmě bych to tak udělal. ale myslím že hlavní chyba je, že jste si (vědomě!) vybral něco, co jste vlastně nechtěl.
Zdravím Vás. Také jsem loni před vánoci kupoval NB, také jsem chtěl bez os.
Ačkoliv nejsem linuxově založen, mám multilicenci w 7 a přišlo mi divné platit za další licenci, když už jsem zaplatil dříve.
Bohužel jsem nebyl schopen sehnat požadovaný NB bez OS, slyšel jsem totéž co Vy, jen jinými slovy.
Pokus o vrácení jsem provedl hned v prodejně, ale řekli mi, že prostě ne.
Nu což, mám tedy další licenci, aktivoval jsem jí a až jednou ... možná... notebook prodám / budu měnit za nový, zkusím opět NB bez os..
Chtěl bych autorovi poděkovat že se pokusil. Já už nemám na tyhle boje morál... zeptal jsem se obchodníka, ten řekl že to bez woken neumí. Takže jsem objednal s těmi Win7 Pro, zkusil jsem se na ten systém podívat ale to je fakt na nic. Debian tam byl nainstalován asi po hodince.
Díky tedy za tu snahu.
Ďakujem za seba a myslím že aj iných používateľov za ukážku ako to funguje. Na článkoch je vidieť aké to musí byť vyčerpávajúce a frustrujúce takto bojovať. Pri tomto poslednom článku som už necítil tú silu ktorú si mal predtým, ale je to pochopiteľné. Veľmi kladne hodnotím že fakt sa nevzdávaš a bojuješ v boji ktorý sa zdá byť vopred prehraný.
Chcel by som tiež poďakovať serveru root.cz že uverejnili tento článok, pretože pochybujem že by som sa o tom niekedy dozvedel z dennej tlače alebo s televízii.
Nesúhlasím tiež s tým že vo väčšine počítačov je predinštalovaný Windows, ja som zažil veľa prípadov kedy som si kúpil nový počítač a windows som hneď zmazal a nainštaloval Linux.
A želám ti aby si vydržal v tom boji a nevzdal sa možnože tesne pred cieľom. Obdivujem tvoju vytrvalosť a myslím že si dôkazom že aj jeden človek čo si ide za svojim dokáže niečo zmeniť.
Takze si umyselne kupil nieco co ti nevyhovuje napriek tomu ze si zaplatenim defacto suhlasil s faktom ze sa predava HW+SW spolu,co z teba robi obycajneho spekulanta. Na druhej strane je obchodnik ktory porusuje pravidla lebo ti tie podmienky neposkytol pred kupou cim mozno porusil nejake pravidla alebo zakon... Kazdopadne je to strata casu a navyse sracka ako linux aj tak nestoji za ten boj.
Nebylo by od věci podat žalobu, nikoliv na výrobce, ale na prodejce. Je tu mnoho komentářů a mnoho balastu, ale nikod se nezmiňuje o tom, že prodej výrobku, zboží či služby nesmí být vázán na další prodej výrobku, zboží, materiálu, služby.
V rozporu se zákonem je např. prodávat krabičku cigaret současně se zápalkami nebo se zapalovačem, můžete to přibalit jen zdarma, ale ta cena musí být naprosto stejná jako kdyby se jednalo o samotnou krabičku cigaret - viz cena na kolku.
Neobstojí nějaké hloupé cancy o tom, že bez ohně si nezapálíte cigaretu...
S nákupem noťasů je to naprosto stejné a zákony v ČR v tomhle nedělají vyjímku. Mimochodem, kupukete si snad vždycky např. mobilní telefon i se SIM kartou nebo chcete tvrdit, že není možné si pořídit samotnou SIM kartu bez mobilu?
Další věc, který je zde opomíjena je ta, že za zboží , výrobky, služby odpovídá dle zákona vždy jen prodávající, nikoliv výrobce, nikoliv dodavatel, nikoliv nějaký zprostředkovatel.
A konečně - pokud se obracíte na úřady je vhodné tak činit vždy jen písemnou formou a to doporučeně nebo mít elektronický podpis. V opačném případě by adresát mohl být drzý a neodpovědět vůbec a neporušil by tím žádný zákon. Tohle rád dělá ČTU. Setkal jsem se s případy, kdy někdo si spletl ČOI s ČTU, ČOI poctivě přeposlala mail na ČTU a ten neodpověděl, protože to nebylo v souladu se zákonem, neobtěžoval se ani napsat email adresátovi, aby svůj podnět zaslaný elektronicky doložil i papírovou formou nebo to poslal ještě jednou s el. podpisem.
UOHS musí odpovědět do třiceti dní, totéž se týká všech ostatních úřadů, ale i prodávajících všeho možného (např. při reklamaci).
Přichází v úvahu pouze žaloba na prodávajícího , který se musí vždy zodpovídat. Takový případ v ČR snad ještě nebyl u tohoto typu zboží a jistě by bylo zajímavé a cenné, kdyby takový soud proběhl a s výsledky by byla obeznámena veřejnost.
Jediné schůdné řešení je tedy celý tento problém řešit soudní cestou.
Poznámky: Dobrým a účinným nápadem, který zde zazněl, je pořídit si Notebook i s OS přes internet (např. u Alza nebo CZC) a pak to bez údání důvodu vrátit a žádat i zaplacení peněz spojených s odesláním zboží zpět k prodávajícímu.
Pokud by tohle prodávající neuznal, pak je nesporné , že byste soudní proces vyhráli. A jak zde bylo správně napsáno, udělá - li to více lidí, bude to pro prodávající vzztyčený prst a výzva k tomu, aby změnili své zažité obchodní jednání.
Zdravim,
Konecne rozumnejsi nazor. My jako zakaznici rozhodujeme co se bude prodavat. At uz to z kratkodobeho hlediska vypada jakkoliv tak z dlouhodobeho to tak vzdycky dopadlo. Urcite bych drzel palce v bitve proti prodejcum a nasledne vyrobcu. Z historie vim ze to muze i uspet (napr. kdy jsme vraceli CD kvuli prvnim ne moc povedenym ochranam proti kopirovani kdyz CD neslo prehrat v PC, atp.)
Ovsem - pro lidi co to se svym novym notebookem mysli vazne bych doplnil, ze normalni notebook vetsinou ma i kod verze bez OS coz ovsem normalni prodejce vi (at uz se do Evropy dovazi hodne ci mene). Nechapu koho napadlo brat alza ci czc za standard, stejne tak ACER.
Autorovi clanku bych doporucil vzdy navstivit obchod ktery dane problematice rozumi a ne ty co se za co nejnizssi cenu snazi prodat nejakou krabici.
"...Ovsem - pro lidi co to se svym novym notebookem mysli vazne bych doplnil, ze normalni notebook vetsinou ma i kod verze bez OS coz ovsem normalni prodejce vi (at uz se do Evropy dovazi hodne ci mene). Nechapu koho napadlo brat alza ci czc za standard, stejne tak ACER.
Autorovi clanku bych doporucil vzdy navstivit obchod ktery dane problematice rozumi..."
Díky za názor. Každopádně, mohl byste tedy doporučit konkrétní obchody či servery? Ať je z tohoto příspěvku i nějaký praktický přínos...
"Nebylo by od věci podat žalobu, nikoliv na výrobce, ale na prodejce. Je tu mnoho komentářů a mnoho balastu, ale nikod se nezmiňuje o tom, že prodej výrobku, zboží či služby nesmí být vázán na další prodej výrobku, zboží, materiálu, služby.
V rozporu se zákonem je..."
Díky za názor. Nepřišlo by mi ale správné takto "trestat" jen jednoho vybraného prodejce. Když už jít touto cestou, tak ne cíleně u jednoho prodejce - ten nese IMHO nejmenší podíl viny. Z toho důvodu ani já osobně "žalobu na prodejce" nezvažuju, protože tam není primární příčina problému.
Úřadům jsem samozřejmě psal přes jejich oficiální elektronickou podatelnu - což také doporučuji všem případným zájemcům. Papírové dopisy netřeba, e-podatelna je podle mě ekvivalentní.
Začnete trestat prodej zapalovače s cigaretami a cigarety se budou samostatně prodávat za cenu cigaret se zapalovačem. (Předpokládám teda, že by po hromadném balení byla poptávka. Jinak není důvod to prodávat dohromady.) Komu to (kromě právníků) prospěje?
Ostatně jsem tu podobný příklad již několikrát zmiňoval - Windows XP N. Nevidím jediný důvod, proč by to mělo dopadnout jinak.
Je možné, že se této problematice začne věnovat více lidí, až podobný problém potká Windows. MS chce z nějakého důvodu prodej Win 8 co možná nejrychleji nastartovat a prodat co nejrychleji co nejvíce.
S tím jsou spojeny jejich prodejní akce, například snížená cena ($70) PRO verze (krabicové, ne OEM) do 31.1.2013 .
Stejně tak zlevnění updaty z předchozích verzí (včetně XP). Tady nevím, jak to bude s licencí, jestli nepůjde o OEM.
Každopádně... spousta lidí bude mít stejný problém... budou už mít 'výhodně' koupené Windows, jenže nepůjde koupit počítač, tím méně notebook a bez šance u tabletů, kde by už OEM verze Win nebyla.
Pak začnou chodit stížnosti i z řad příznivců Windows.
Toto je ten pravý, na ktorého sa treba obrátiť
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/degucht/
Lenže Microsoft tu nikomu v ničom nebráni.
Skutočne, to by si sa mal (alebo EK) predovšetkým obrátiť na výrobcov počítačov, prečo takto dodávajú počítače s OS Windows.
Lenže tvoje „riešenie“ je tak absurdné, ako keby si chcel žalovať nejakú mliekáreň za to, že tvoj obchodný dom ponúka maslo len od nej.
Keď už, tak by si mal skôr žalovať ten obchodný dom!
Ja skutočne verím tomu, že Microsoft nijako nenúti výrobcov počítačov a nevnucuje im násilím zmluvy na OEM dodávky Windowsu.
Oveľa viac sa mi však páči aktivizmus gréckych ľavičiarov:
http://www.dsl.sk/article.php?article=12735
V podstate to totiž ani nie je nič zvláštne, pretože Microsoft zarobil oveľa, oveľa viac svojimi licenciami na Helénskej republike, nezriedka s pochybnými vyjednávacími praktikami.
Postoj ČOI mne nepřekvapuje, toto není jejich parketa, kterou by odborně zvládali - bez despektu, obchodní praktiky jsou samy o sobě dost složité téma, k tomu ještě složitost obchodovaných produktů... Nicméně z pozice tržní hrstky kverulantů se mi jeví postup "koupit s Win, odmítnout, hádat se o vrácení Win, vrátit (Win nebo celé PC)" jako neefektivní. Lépe je zajít do Mironetu, který celkem ochotně prodává kdeco bez OS už pár let. Autor zjevně tuto firmu nezná, byť jsem mu ji pod minulým článkem připomínal. Ale je dobře, že se občas někdo systematicky ozývá, ono totiž stokrát nic umoří i vola...
...uznavam, mohl jsem byt asi trochu slusnejsi ;-) ovsem vysledek by to stejne neovlivnilo.
From h@n.cz Fri Mar 11 17:51:51 2005
Subject: vaio notebook
dobry den,
rad bych zakoupil nektery z notebooku VAIO, ale odrazuje mme jedina vec:
spolu s timto notebookem jsem nucen kupovat software ktery nepotrebuji, a
abych pravdu rekl ani nechci. pouzivam operacni system linux prave proto
abych nemusel platit penize spolecnosti microsoft(r). chtel bych se vas
tedy zeptat zda je mozne zakoupit vas produkt bez tohoto software (a
samozrejme za odpovidajici cenu).
s pozdravem
-------------------------------8<--------------------------------
From Tomas.Hrzan@eu.sony.com Wed Mar 16 13:23:30 2005
Subject: VAIO ntb.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz týkající se notebooků Sony VAIO.
Pro informaci - VAIO notebooky jsou zvláštní právě především svou znamenitou
softwarovou výbavou na které si SOny zakládá. Budu Vás muset tedy v tomto
směru zklamat, ale není možno dostat notebook VAIO bez software ani za
sníženou cenu.
S pozdravem
-------------------------------8<--------------------------------
From h@n.cz Fri Mar 18 14:30:52 2005
Subject: Re: VAIO ntb.
dobry den,
Vase odpoved mne ani ne tak uspokojila, jako pobavila. vim o VAIO
notebookach mnoho, chci si jej poridit, ale ze jsou znamy PREDEVSIM svou
znamenitou sw vybavou ctu od Vas poprve. mluvit takhle o displayi, o
velikosti, o cemkoli jinem, dal bych vam za pravdu. Takhle Vas bohuzel mam
opet jen za reklamniho panaka bez vlastniho nazoru. Software ktery je
spolu s VAIO dodavan neni nicim vyjimecny. A system Microsoft(r)
windows(r) povazovat za "znamenity" - bojim se ze mi praskne branice :-)
Inu, holt s windows si ho nekoupim. Nashledanou
-------------------------------8<--------------------------------
From Tomas.Hrzan@eu.sony.com Fri Mar 18 14:37:41 2005
Subject: RE: VAIO ntb.
Pokud se domníváte, že Microsoft Windows je pouze jediný software dodávaný k
VAIO notebooku, tak od Vás beru i toho reklamního panáka.
A pokud tušíte, co ve VAIO noteboocích nachází za software, tak mi řekněte
dalšího výrobce, který Vám se schopen prodat takto softwarově vybavený
notebook.
S přáním hezkého víkendu
-------------------------------8<--------------------------------
From h@n.cz Fri Mar 18 14:52:04 2005
Subject: RE: VAIO ntb.
dobry den,
takze reklamniho panaka neberete.. (aneb ja se nedomnivam, dokonce umim i
cist a na strankach sony si i najit tech. popis produktu ;-))
A druha cast je irelevantni, nebot z puvodniho dotazu je zrejme ze
software na notebooku nechci! k cemu mi ma byt napr. adobe photoshop, kdyz
notebook potrebuji na provozovani linuxovych aplikaci? atd atd..
hezky vikend.
-------------------------------8<--------------------------------
From Tomas.Hrzan@eu.sony.com Fri Mar 18 15:06:35 2005
Subject: RE: VAIO ntb.
A domníváte se, že lze koupit nové auto bez např. světel, pokud budu jezdit
jenom ve dne a za hezkého počasí??
S pozdravem
-------------------------------8<--------------------------------
From h@n.cz Mon Mar 21 16:07:18 2005
Subject: RE: VAIO ntb.
:-))))))
pane, zde je zasadni rozdil: svelta jsou na kazdem aute ze zakona povinna.
operacni system (+nadstandardni software) nikoli.
cele je to otom ze vy mate OEM smlouvu s microsoftem a dalsimi giganty z
oblasti SW a snazite se svym zakaznikum nacpat jejich vyrobky. Muzete mi
vysvetlit proc bych si mel kupovat microsoft produkty (a na ne navazane
dalsi - nebo mi snad jste schopni napr. zminovany fotoshop prodat s vaio
notebookem ve verzi pro macOS X?), pokud pouzivam mnohem lepsi? Ja vas
nechapu - snazim se koupit vas produkt. notebook. a vy mi ho nechcete
prodat pokud si nekoupim dalsich 10 kravin ktere nejen ze nepotrebuji, ale
ani nechci a nevim proc bych mel tedy za ne platit (a tim tyto nenazrane
firmy podporovat). jedine co potrebuji je VAS NOTEBOOK. chapete to nebo to
chcete vysvetlit kladivem?
s pozdravem
a PS: vyjmenujte mi ze vsech tech slavnych SW produktu jediny, ktery ke
sve cinnosti nepotrebuje MS Windows.. neni, ze?
-------------------------------8<--------------------------------
communication breakdown: no response from SONY.
Možná by mi někdo mohl vysvětlit můj omyl, ale mě se zdá případ celkem jasný:
a) Na trhu je z 98 % poptávka po noteboocích s předinstalovanými OEM Windows.
b) Acer a jiné společnosti na tuto poptávku odpovídají tím, že nakupují
od Microsoftu licence na systémy, které instalují na prodávané stroje.
Tyto společnosti tedy dle mého názoru nijak nepodporují monopolizaci, pouze přizpůsobují nabídku poptávce, jak by logicky činit měly. Co se týče snahy vynutit si finanční náhradu za nepoužívaný systém, i v původní EULA uvedené v prvním článku stojí:
"Instead, contact the manufacturer or installer to determine their return policy for a refund or credit."
I podle této původní nezměněné EULA si tedy podmínky finanční náhrady určuje výrobce či instalátor (v tomto případě tedy Acer), což je dle mého vzhledem k tomu, že OEM licenci zakoupil od Microsoftu ve snaze uspokojit tržní poptávku naprosto logické.
Nepředstírám, že jsem ekonomem odborníkem a možná mi prostě něco uniklo. Pokud se tak stalo, mohl by mi někdo prosím případ osvětlit?
"Možná by mi někdo mohl vysvětlit můj omyl, ale mě se zdá případ celkem jasný:
a) Na trhu je z 98 % poptávka po noteboocích s předinstalovanými OEM Windows..."
Zajímalo by mě, odkud berete těch 98 % - už se to tady řešilo... Ale to není to nejpodstatnější. Problém není v detailech, ale v celku - ve zvrácené filosofii "maximalizace zisku jakožto globální priorita lidstva".
Všechno už tady bylo... budete do čtení muset investovat více času a trochu to projít. Nebo počkat na někoho, kdo Vám to tu znova podesáté naservíruje. Ale odpovědi jsou jak v původních článcích, tak pro Vás možná raději i v diskusích ke článkům. Bohužel, diskuse jsou plné balastu, takže to budete muset nějak přehrabat.
Přesně tak, soudruhu Crysmane, překážky vězí právě ve zrůdném kapitalizmu.
Nejlepší cestou by tudíž byla tzv. propaganda činu.
Statisícová odborářská shromáždění, jakkoliv hlučná, nemají žádný účinek, neboť kapitalistický režim si vůbec nevšímá.
Bylo by tedy vhodné propašovat střelné zbraně a začít tzv. „klidné demonstrace“.
Zatím je to ovšem stejné, jako kdyby ses rozhořčoval nad tím, že ti prodají auto pouze s pneumatikami, ačkoliv ty máš v pneumatiky garáži.
Tenhle případ je ukázkovým příkladem hospodářské neefektivity kapitalizmu i jasným příkladem kapitalistické arogance.
(Není to ovšem jediný případ – ani zdaleka ne!)
Zatím máš pouze volbu nebrat to... Při objednávce prostředky komunikace na dálku máš v ČR možnost vrátit to do 2 týdnů (včetně doručení). Tahle možnost existuje právě pro takové případy, kdy si to u zadání objednávky – tedy závazného projevu vůle (předmětnou věc zakoupit) – nemáš možnost se s danou věcí svými smysly dostatečně obeznámit (prohlédnout atp.) – i z morálního hlediska bych v tom neshledával žádné chytračení, vždyť ty jsi se snažil o dané věci zjistit co nejvíce, včetně podrobností i o licenčních podmínkách té „nedílné součásti“...
Při nákupu by tě měl prodejce každopádně obeznámit s danými licenčními podmínkami, neboť jinak by se kapitalista dopustil užívání klamavé obchodní praktiky.
Obchodní praktika je klamavá, opomene-li podnikatel uvést důležitý údaj, jenž s přihlédnutím ke všem okolnostem lze po podnikateli spravedlivě požadovat; za opomenutí se považuje též uvedení důležitého údaje nesrozumitelným nebo nejednoznačným způsobem (zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb., § 5, ods. 1, písm. c)).
" Tahle možnost existuje právě pro takové případy, kdy si to u zadání objednávky – tedy závazného projevu vůle (předmětnou věc zakoupit) – nemáš možnost se s danou věcí svými smysly dostatečně obeznámit (prohlédnout atp.)"
To znám - taky jsem si nedávno kupoval auto a když mi dorazilo poštou domů, zjistil jsem, že mě prodávající strašně podvedl: byly na něm navíc pneumatiky, ačkoli jsem je nechtěl. #lol
Minule som si v Tescu kúpil rohlíky posypané soľou, ale chcel som bez soli. Tie však nemali. A nemali ani žiadnu politiku vrátenia nepoužitej soli! A v Kauflande mali iba rohlíky s makom. Mal by som sa tiež obrátiť na ČOI, ÚOHS, EK alebo dokonca na Súd pre ľudské práva?
Sloboda voľby! Hlavne teda moja - sloboda voľby Tesca ani Kauflandu ma nezaujíma!
Je to tak správne?
"Minule som si v Tescu kúpil rohlíky posypané soľou, ale chcel som bez soli..."
Vaše argumentace a přirovnání jsou zcestná hned z několika důvodů - všechny, které mám na mysli, tu už byly vysvětleny či objasněny, nebudu to tady dohledávat, nejsem placený "argument support". Kdo chce a je připraven, informace se k němu dostanou...
Vaše představa (svobody) volby je též zkreslená. Zkuste namísto racia a ega zapojit intuici a sdílení. Pokud to nejde, tak holt nejde... Vesmír se kvůli ani jednomu z nás nezboří.
Ako vieš, že je to moja predstava slobody, ktorá je skreslená? Ako vieš, že zrovna tá tvoja predstava slobody je tá pravá? Ako môžeš slobodou nazvať systém, kde má nejaká skupina ľudí voči tebe povinnosť ti dodávať to, čo chceš a to len kvôli tomu, že to proste tak chceš?
Čo to znamená "zapojiť intuici a sdílení"? Mne intuícia hovorí, že nemám žiadne právo kohokoľvek k čomukoľvek nútiť. A že toto právo nemá ani nikto iný voči mne. Tebe snáď intuícia hovorí niečo iné? Že si nejaký lepší ako ostatní aby si im diktoval, čo môžu a čo nemôžu predávať? Ďakujem, to radšej ostatnem pri racionalite a "egoizme". Btw: nie je egoizmom skôr práve tvoj postoj? Tj. keď ty vyžaduješ, aby sa niekto cudzí správal tak, ako ty chceš?
Zkoušel jsem mírnější cestu a pro většinu uživatelů potřebnější myslím.
A to, vyměnit předinstalovaný systém Windows 7 Home premium za Windows 7 Professional. prý nelze. Uživatel si má řešit sám. Tvrdí produkt manažer prodejce. Tzn. koupit si ten operační systém 2x ke stejnému notebooku. :-(
ako dlhorocneho uzivatela linuxu ma tato situacia tiez vytaca do vyvrtky, ALE... po precitani niekolkych clankov na tuto temu a po tom, co som sa dobre nasral na zly microsoft a opat ukludnil, som dosiel k nazoru, ze:
- mame slobodny trh, cize firmy maju pravo predavat cokolvek sa im len zachce, chelby s maslom, bez masla, pocitace s win alebo bez neho, ak sa nieco niekomu nepaci, moze si zalozit vlastnu firmu a vyplnit dieru na trhu
- riesit situaciu po kadejakych EU uradoch, do toho by som sa osobne nepustal, ak je ale niekto ochotny to robit a pripadne este dosiahne uspech, budem rad (nemam taky pravny rozhlad, aby som vedel posudit, nakolko je OS oddelitelna alebo nie sucast pocitaca atdatd - pacilo by sa mi, ak by slo kupit pocitac bez OS, no nutit obchodnikovi predat mi 'chlieb s maslom' bez masla je proti trhu)
- moj osobny pristup je jednak osveta (kolko ludi ani nevie, ze nejaky predisntalovany OS kupuju, ze su aj alternativy atd - toto im treba povedat, moji stari rodicia napriklad funguju na linuxe a su uplne spokojni vzhladom na financnu stranku veci), potom, ako tu uz niekto pisal, vytvaranie dopytu - ked raz za cas kupujem novy pocitac, preco pri prieskume trhu neodmailovat 15tim alebo aj viacerym obchodnikom e-mail ze ste linuxovy uzivatel, chcete taky a taky novy pocitac ale nemate zaujem o win, ako vam vedia pomoct; obchodnikovi je srdecne jedno ci predava win alebo nie, ale ak vidi dostatocny zaujem ludi, sortiment rozhodne rozsiri.
- posledna vec, pre tych zasadovych je pozriet sa aj inde, na okolite staty - v rakusku, nemecku ci srbsku je situacia ovela lepsia a pocitace bez OS nie je velky problem zohnat
Vec sa ma tak, ze Acer vobec nehra mrtveho chrobaka a na nic necaka. Nemusi. Ma davno prepocitane, kolko ludi chce vratit OS a kolko si ho ponecha (ci uz preto, ze starosti s vracanim nechcu mat - cosi tusia, alebo im vyhovuje OS MS). Maju tak spocitane, ze len nejake male percento ide do odporu a tym sa pre Acer stava akousi minoritou bez ktorej sa da "zit". Kaslu na Vas. Treba si to priznat.
Dalsou vecou ne necinnost uradov a vyjadrovanie sa "k veci". Vidim, ze v Cesku to nie je o nic lepsie ako na Slovensku. Urady zvacsa ovladaju politicki nominanti, rodinkari atd. Vsade dalej vladne korupcia, nezaujem o veci verejne atd. Proste bananovy stat.
Ono se na to musi koukat i v otazce nakladu na hole PC.
Jiste jste si vsiml ze vyrobky co nejsou "main stream" jsou drazsi, treba disky, pameti....
A ted se na to kouknete z pohledu vyrobce PC. Oimagovat disk a soupnout ho do notebooku je automaticke a ted kvuli par procentim by museli pro kazdou klavesnici udelat i par NTB bez systemu, tj o to rozsirit distribucni kanal a sklady.
Ja bych treba chtel koupit notebook s systemem "N" (bez media playeru) nebo jina specialita... Proste to je custom zalezitost a to se nevyplati.
Reseni je do ceniku dat "custom edice notebooku podle prani, napriklad s jinym OS nebo bez OS..." ale za cenu +20 procent (protoze se bude posilat DHL primo od misky s rejzi....)
Bude to uspesne?? Asi ne... proc to delat??? Nikdo nevi.... delat to vubec??? Ne, proc neni zajem. Pokud nechci z presvedceni OS, vyberte jinou firmu - Dell i HP to prodat umi, takze nadavejte a ignorujte ACER a ne MS.
Proč si nelze koupit iOS bez počítače od Applu?
Proč si nemůžu koupit mobilní telefon bez nainstalovaného software a dát si tam co chci?
Proč si nemůžu koupit tablet bez předinstalovaného OS (Apple, Android...)?
Proč si nemůžu koupit nové auto bez kol a namontovat si tam vlastní?
Proč nedostanete automaticky aktualizaci na novou verzi operačního systému od Apple na Váš starý iPhone, když Apple vydá nový iPhone?
Tomu všemu se říká obchodní politika. Prodáváte výrobek jako celek, protože na tom více vyděláte. V obhodech to vidíte všude kolem sebe. Bundluje se k sobě několik věcí, dá se tomu výhodnější cena než když byste si to kupoval vše zvlášť a k tomu Vám ještě přibalí něco, co nepotřebujete. Dělá to tak každý. Lidé to ví a běžně akceptují. Pokud jde ale o Microsoft, tak na ten se zásadně nadává ;-)
Proč si nelze koupit iOS bez počítače od Applu?
A k čemu by Vám byl? BTW ony se Windows nedají koupit samostatně?
Proč si nemůžu koupit mobilní telefon bez nainstalovaného software a dát si tam co chci?
A co byste si tam dal?
Proč si nemůžu koupit tablet bez předinstalovaného OS (Apple, Android...)?
Opět: co byste si tam dal? Jo aha, iOS nebo Android :-)
Proč si nemůžu koupit nové auto bez kol a namontovat si tam vlastní?
Tak si kupte auto i s koly, dejte si tam vlastní a kola prodejte. A jak mám toto udělat s OEM Windows mi poradíte?
Proč nedostanete automaticky aktualizaci na novou verzi operačního systému od Apple na Váš starý iPhone, když Apple vydá nový iPhone?
Tohle jsem nepochopil. Jak to souvisí s problémem?
Bundluje se k sobě několik věcí, dá se tomu výhodnější cena než když byste si to kupoval vše zvlášť...
Když to nechci bundlované, tak si zajdu do vedlejšho obchodu a koupím to samostatně. U NTB to ale udělám ztěží. Takže?
Tak přidám taky svůj názor, i když do diskuzí moc nepřispívám.
Shazovat někoho, kdo se bije za svá práva a potažmo (v tomto případě nepochybně) i za práva dalších, je čirá a nefalšovaná hloupost. Proč si to myslím? Napadají mě pouze 2 kategorie lidí, kteří toto dělají:
1. takoví, kteří mají přímý zájem na zachování stávajícího stavu
2. hlupáci
Normální člověk, pokud se ho něco netýká, tak nemá důvod něco takového dělat. Hlupáků vidím kolem sebe dnes a denně kvanta. Odsuzují něco nebo někoho na základě svých krátkozrakých názorů bez širšího pohledu nebo relevantních informací.
Tak a teď něco k samotnému problému. PC a operační systém jsou věci tak specifické, že je nelze srovnávat ani s mobily, tím méně s auty nebo dokonce rohlíky či koblihami. Vývoj dnešního OS je časově a finančně velmi nákladný, srovnání s marmeládou je opravdu komické.
Proč si myslím, že u PC s OS jde o vázaný prodej? Je to jednoduché. Oba výrobky jsou majetky dvou naprosto nezávislých subjektů. Není mi známo, že by si Dell nebo Asus brali od MS Windows a přizpůsobovali si jej pro svůj hardware (jako je to např. u Androidu). Rovněž mi není známo, že by byly Windows psány na zakázku pro tyto výrobce (jako je to např. u firmware do aut). Jsou to prostě naprosto samostatné a plnohodnotné produkty.
Proč si myslím, že je tímto poškozován zákazník? Je to jednoduché. Je mu vnucován ZA ÚPLATU k jednomu plnohodnotném produktu jiný plnohodnotný produkt. Nejde o to prodávat PC (notebooky) bez předinstalovaného OS, jde o to mít možnost tento druhý placený produkt vrátit a obdržet zpět peníze. Důvodů může být více, nejen ten, že zákazník chce používat nějakou distribuci linuxu, ale třeba má krabicovou verzi, nebo nechce Win7 Home premium, ale Ultimate a podobně.
Proč si myslím, že regulace trhu je potřebná? Trh sám o sobě je slabý. Myšlenka, že vše vyřeší nějaká neviditelná ruka nebo systém nabídky a poptávky je velice naivní. Příkladem může být stav mobilního trhu u nás, kdy ČTÚ jakožto regulátor selhává, nebo ne až tak dávná kauza kartelové dohody velkých dodavatelů pohonných hmot. Určitě by se zdejším křiklounům líbilo platit za litr benzínu třeba 60 Kč :-) Dominantní postavení na trhu dává subjektu velkou moc, pomocí které může trh deformovat ve svůj prospěch. Může si diktovat různé podmínky a uměle znevýhodňovat konkurenci, pokud nějaká vůbec existuje. Může hrozit svým partnerům sankcemi, jejichž zavedení by je velice znevýhodnilo vůči jejich konkurenci, za což byl klepnutý přes prsty i MS, není to tedy něco, co by si někdo vymyslel, aby MS očerňoval. Trh je takový, jací jsou lidé, protože lidé tvoří trh. Dokud budou na světě existovat lidé, kteří budou pro svůj prospěch ochotni podnikat jakékoliv aktivity, i ty neetické, bude třeba regulace. Pozor! Nejedná se o trest za to, že je někdo úspěšný, jak se mnozí snaží nesmyslně argumentovat. Je to trest za zneužívání postavení.
Autorovi chci předat svůj dík a obdiv, že má ty nervy :-)
Srovnání s koblihami apod. je dobré k tomu, že k tomu nebudou mít diskutující (snad) přímo nějaký vztah. V případě notebooků je situace na Linuxovém webu poněkud jiná.
Ad poškozování zákazníka: zákazníkovi není nic nuceno, zákazník může koupit, nebo jít jinam. Každý notebook s Windows jeho možnosti zvyšuje, dokonce i pokud nechce používat Windows.
Reálná možnost vrácení pouze licence Windows za vrácení peněz by byla fajn, ale nese s sebou určité náklady, které prostě musí někdo zaplatit, ať se nám to líbí nebo ne. A platit to bude ve výsledku zákazník, jiná možnost není. To jsem rozebíral tady kousek vedle.
Před navrhováním nějaké regulace doporučuji nastudovat, k čemu všemu může regulace vést. Ona se totiž vždy projeví na druhé straně. Například kvůli regulaci cen nájemného bylo málo bytů.
V případě operátorů vidím problém jinde. Ne že by ČTÚ neregulovat - on reguluje a velmi úspěšně, například účinně zreguloval počet operátorů na našem trhu. A u U:fona i jeho podobu - kolik let se U:fon snažil získat GSM licenci, aby mohl dobře konkurovat ostatním operátorům? (A stejně nezískal...) Podstatnou podmínkou fungování tržních principů je možnost vstupu nového hráče na trh. Ta je ale státem úspěšně omezena.
V případě pohonných hmot situaci tak dobře neznám, ale tam snad nováček nemá umělé zábrany vstupu na trh, takže tam situace jako u mobilních operátorů asi jen tak nenastane.
K dominantnímu postavení: http://devian.cz/2010/co-je-to-monopol-a-dominantni-postaveni/
Řekl bych, že srovnávání je právě dost zavádějící, hlavně u tohoto problému, protože prostě se nelze ani náhodou přiblížit situaci PC vs OS. Něco jiného by bylo, kdyby vývoj máku nebo marmelády trval roky a stál miliony dolarů a existovalo něco jako kompatibilita marmelád a máků :-)
Zákazník je poškozován, protože je mu navíc vnucován placený produkt, o který nemusí mít zájem. Jít jinam by mohl v případě, že by bylo kam, což ovšem není. Pokud chce (nebo musí) koupit, nemá jinou možnost. Windows třeba používat chce, ale už má své (nebo chce jiné), takže nezbývá, než platit 2x.
Vrácení Windows nemusí být nijak extra nákladné, stačilo by chtít. Dodávat štítek nenalepený s tím, že jeho navrácení bude proplaceno. Není třeba žádné návštěvy servisu, nebo něco podobného.
Regulace: netvrdil jsem, že je všespásná. V případě nájmu může být i kontraproduktivní. Ale je to nejspíš jediná účinná cesta, jak chránit spotřebitele před zvůlí velkých společností. Nebýt antimonopolních zákonů, nebyla by v podstatě šance se ubránit s tím, jakou mocí a jakými prostředky mohou tyto společnosti disponovat.
ČTU je regulátor víceméně na baterky :-) Někdy jakž takž funguje, ale co si budeme povídat. Situace u nás je oproti západu katastrofa.
Tam nešlo o bránění vstupu nových dodejců na trh, ale o likvidaci konkurence umělým snižováním cen. Blížší informace už si nepamatuju, vím, že padaly dost vysoké pokuty.
Není ani třeba číst nějaké blogy, že má MS na trhu OS pro osobní počítače výraznou dominanci snad netřeba spekulovat. A že změnit tento trend v dohledném časovém horizontu je takřka vyloučeno z mnoha důvodů, ať již je to cena a čas vývoje alternativního OS či jeho protlačení na maintreamový trh, čemuž brání současná situace (software, ovladače, výrobci s OEM Windows na cca 95 až 97 % PC a NTB). Je to začarovaný kruh. Je z něj cesta ven, ale je to cesta dlouhá a trnitá. Do té doby, než bude skutečná konkurence pro PC desktop OS, bude MS prostě dominantní.
Zákazník skutečně může jít jinam. Stačí se podívat třeba na nabídku HP. Možnosti jsou...
BTW: Pokud by z trhu zmizely všechny počítače s Windows, byli bychom na tom lépe?
Ad nenalepený štítek: zatímco u odlepování štítku by se problém řešil u cca 1 % notebooků, nalepoval by se u 99 %...
Nájemné byl jen příklad špatné regulace, takto to totiž funguje obecně: Nařídíte něco, co se prodejci prodraží, promítne to jinde (třeba do cen). Nařídíte nižší ceny, bude nedostatek (nebo třeba nižší kvalita). To je důvod, proč třeba ani u operátorů nechci regulaci cen, ale otevření trhu. V prvním případě se setkáme s nepříjemnými vedlejšími účinky (dovedu si představit například konec UMTS u nás - jakmile se rozbije UMTS BTS, bude prostě vyřazena), ve druhém dostaneme přirozenou regulaci. Ani povinnost dát nabídku virtuálnímu operátorovi to nezachrání - pokud operátoři nebudou chtít, nabídnou takové podmínky, jaké nebudou zajímavé (prostor se vždy najde), čímž formálně vyhoví regulaci a koza zůstane celá. Pokud bude mít potenciální virtuál k dohodě s operátorem tzv. substitut (tj. možnost postavit si vlastní síť), bude mít operátor na dohodě zájem - odmítnutím nezabrání vstupu na trh, ale připraví se o zisky.
Likvidace konkurence snižováním cen - kde? Apropos, takto se moc vydělat nedá - jakmile cenu časem zvýšíte, přilákáte jinou konkurenci. Pokud ji nezvýšíte, nemáte moc velký zisk.
K začarovanému kruhu - k tomuto problému platformy bych časem chtěl napsat víc, teď ve stručnosti:
* Jedna platforma se prosadila a má momentálně většinu.
* Hromadný přechod na jinou platformu je velmi nákladný.
* Má-li nastat hromadný přechod, musí být nová platforma výrazně lepší.
* Pokud bychom nějak uměle odstranili tuto překážku (např. zvýšili daně a dotovali ty náklady - teď nehledím na to, že zvýšení daní dnes u nás nezvyšuje výnos státu ani na další problémy s touto cestou jako je korupce apod.), znamenalo by to, že bychom přecházeli na novou platformu nejspíš celkem často, takže náklady na přechod by byly vyšší než přínos z nové platformy.
Ta nabídka je hodně, ale opravdu hodně omezená, to není o výběru. A ne, nemyslím si, že bez Windows by bylo líp, sám je na desktopu používám. Teď budu kupovat upgrade WinXP -> Win8, ale až se mi potentují mašiny s Win8 a budu potřebovat nové, co pak budu dělat, budu mít krabicové Win8 a dostanu s novými další OEM licence.
Odlepení štítku u 1 %... by mě zajímalo, proč zrovna 1 %, nebo zase narážíte na penetraci linuxu na desktopu? Pochybuju, že někdo ví, kolik by to ve skutečnosti bylo, kolik lidí by prodávanou OEM licenci nevyužilo, ať už z jakýchkoliv důvodů. BTW to je takový problém ten štítek nalepit? :-)
Jsou případy, kdy otevření trhu může fungovat, ale jsou i takové, kde je to velmi obtížné, dnešní stav na poli PC desktop je hezkým příkladem. Vstup nových subjektů na trh je velmi těžký a je potřeba dominantnímu hráči zabránit ve zneužívání svého postavení.
Já už si přesně nepamatuju, jak to s těmi palivy bylo. Našel jsem třeba tohle: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/164258-letity-pripad-kartelu-cerpadlaru-se-vraci-na-pocatek/?mobileRedirect=off
A poslední bod: nahrazení jednoho problému druhým :-) Hromadný přechod není řešení, řešením je aspoň trošku vyvážená nabídka na trhu.
> Odlepení štítku u 1 %... by mě zajímalo, proč zrovna 1 %
Nejde tu o konkrétní čísla, ale asi se shodneme, které číslo bude větší (a to výrazně).
> BTW to je takový problém ten štítek nalepit? :-)
Pokud se notebooky prodávají v krabicích... A možná nejde jen o štítek, ale i obsah HDD.
> Vstup nových subjektů na trh je velmi těžký a je potřeba dominantnímu hráči zabránit ve zneužívání svého postavení.
Proč je těžký vstup nových subjektů? Protože by nezískali dostatek zákazníků. Co se ale stane, pokud začne dominantní subjekt svoji pozici používat nějak proti svým zákazníkům? Nevytvoří náhodou právě ten prostor pro konkurenci, který ji dnes chybí?
> řešením je aspoň trošku vyvážená nabídka na trhu.
Nabídka čeho? OS, nebo notebooků?
K palivům:
> Podle dřívějších závěrů ÚOHS firmy v květnu 2001 zdražily naráz asi o korunu a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala. Vyloučily tak konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc, tvrdil ÚOHS.
Pokud se jim povedlo zvýšit ceny a tím vyloučit konkurenci z trhu, gratuluji jim, jsou snad historicky první, kdo takto obrátil ekonomické zákony naruby.
Ovšem že větší bude nejspíš ta část uživatelů, kteří si OEM ponechají :-) Ale já osobně si myslím, že ani ta druhá část rozhodně nebude zanedbatelná, kor v dnešní době, kdy se NTB staly "spotřebním zbožím" a ledaskdy nepřežijí záruční dobu.
Obsah HDD by snad zůstal stejný. Prostě nechci OEM, nainstaluju svůj systém a štítek vrátím.
Těžký je proto, co jsem psal ve 2. komentáři a Vám jistě nemusím vysvětlovat, proč je to konrétně u OS pro desktop výrazně obtížné. Kdyby nebylo, proč má MS pořád více než 90 % na desktopu?
Nabídka OS. Nechci tady teď rozebírat, co je teď a že linux a Mac a kdesi cosi. Bohužel v současnosti je MS Windows výrazně ve vedení (myslím desktop) a hned tak se to nezmění.
To jsou věci, že jo? :-) Ale to byl jen příklad, kauz by se jistě našlo víc. Třeba mě napadá rozdělení AT&T.
Díky uživateli <i>Seti</i> za přínosné příspěvky a slova v nich, a za pohotové reakce.
Jak jsem psal už někde jinde, je fascinující, jak někteří tak zarytě hledají, proč něco NEJDE, přehlížeje při tom tolik možností, jak by to ŠLO. Ale to je jen část celkového problému a problémů postmoderní neokapitalistické společnosti vůbec...
By to šlo... tak to udělejte...
Pokud nejsem spokojen s tím, co mi nabízí nějaká firma, mám několik možností (kromě spokojit se s tím a nekupovat to):
* Pokusit se s nimi domluvit. (Ano, nemusejí chtít.)
* Pokusit se najít lepší nabídku u konkurence, případně se domluvit s konkurencí. (Ano, nemusí být.)
* Udělat to sám. V takovém případě možná nebudete chtít dodávat někomu notebooky bez BIOSu, bez mechaniky nebo bez disku. Nebo možná ano, to je každopádně na Vás. Záleží na Vaší cílové skupině zákazníků - peníze jste v tomto případě investoval Vy, takže nemusíte poslouchat zákazníky, které nechcete oslovit. Samozřejmě, nebudete-li poslouchat nikoho, moc lidí od vás nenakoupí a skončíte. Svoji cílovou skupinu asi poslouchat budete (ve vlastním zájmu). Pokud se ale zaměříte na notebooky bez OS, nemusíte poslouchat zákazníky, kteří chtějí OEM Windows (pro něj levnější než "krabičák"). Nejspíš je slušně odmítnete. Jeden výrobce přece nemusí obsloužit celý segment, stejně jako Apple nedělá mobily s hardwarovou klávesnicí, Nokia nedělá Androidy a Sony pro změnu dělá výhradně kousky s Androidem. Je na výběr.
Možnosti tu jsou. Ale chtít po někom, aby dělal proti své vůli něco, do čeho by se člověk sám nepustil, mi přijde, no, zvláštní.
"By to šlo... tak to udělejte...
Pokud nejsem spokojen s tím, co mi nabízí nějaká firma, mám..."
Hmm, to, co píšete, zní rozumně. Má to ale tento háček: Pokud se nejde s prodejcem domluvit, a pokud ani neexistuje odpovídající nabídka u konkurence (přestože by snadno mohla), či jsou kladeny zákazníkovi umělé a nesmyslné překážky, jak se k žádanému produktu dostat, tak je něco špatně. Něco systémově špatně - ne u jednoho zákazníka, ne u jednoho prodejce...
Opravdu vám doporučuji trochu googlování o praktikách a kauzách společnosti Microsoft, stejně jako si něco načíst/nasledovat o konceptu open source a free software (free ne jako zadarmo, ale free jako volný, svobodný). Osobně se mi líbí a doporučuji zde kýmsi už doporučovaný dokument Revolution OS - není dlouhý, je dobře udělaný, srozumitelný... Spousta jmen a odkazů na další věci - slušný úvod do problematiky.
Možnost "udělej si to sám" je neakceptovatelná z důvodů, které tu již také byly popsány. Resp. možnost je to zcela legitimní a akceptovatelná, nicméně, nelze ji používat jako návrh "řešení" problému, který spočívá principiálně jinde. Resp. lze to, ale není to správně.
Pokud se mluví o relativní dokonalosti svobodného trhu, není to o tom, že musí nabídnout za každých okolností to, co chcete. Ani že je naprosto dokonalý. Je to o tom, že kdykoli se chová někdo nedokonale (natož pokud by to byl houf firem), je tu možnost to napravit. Ta možnost - pokud se to povede - je odměněna ziskem. Tedy nevidím problém v tomto řešení, zvlášť pokud tu je možnost, kdy není potřeba stavět výrobní linky a najímat vývojáře.
Microsoft ať si dělá co chce. OSS znám, na notebooku je asi drtivá většina softwaru opensource. Na mobilu ne a některý software ani nemám zdarma. Nevidím na tom ale nic špatného. Pokud autor za tu aplikaci chce zaplatit a přijde mi užitečná, proč ne. A stejně tak s otevřeným zdrojovým kódem - pokud autor nechce zveřejnit zdrojový kód, beru to jako jeho svobodnou volbu, kterou mohu a nemusím respektovat. (Tzn. mohu se podívat po OSS konkurenci, pokud chci.) Autor tu aplikaci napsal s nějakým cílem, jedním z těch cílů může být výdělek a opensource licence pro něj nemusí být vhodná. Kdyby ho někdo nutil k publikaci veškerého SW jako OSS, možná by ten software ani nenapsal.
Díky uživateli <i>Seti</i> za přínosné příspěvky a slova v nich, a za pohotové reakce.
Jak jsem psal už někde jinde, je fascinující, jak někteří tak zarytě hledají, proč něco NEJDE, přehlížeje při tom tolik možností, jak by to ŠLO. Ale to je jen část celkového problému a problémů postmoderní neokapitalistické společnosti vůbec...
Reálná možnost nějak málo přispět v boji proti monopolizaci...
http://www.ubuntu.cz/anketa-asus-bez-os