Zákazník skutečně může jít jinam. Stačí se podívat třeba na nabídku HP. Možnosti jsou...
BTW: Pokud by z trhu zmizely všechny počítače s Windows, byli bychom na tom lépe?
Ad nenalepený štítek: zatímco u odlepování štítku by se problém řešil u cca 1 % notebooků, nalepoval by se u 99 %...
Nájemné byl jen příklad špatné regulace, takto to totiž funguje obecně: Nařídíte něco, co se prodejci prodraží, promítne to jinde (třeba do cen). Nařídíte nižší ceny, bude nedostatek (nebo třeba nižší kvalita). To je důvod, proč třeba ani u operátorů nechci regulaci cen, ale otevření trhu. V prvním případě se setkáme s nepříjemnými vedlejšími účinky (dovedu si představit například konec UMTS u nás - jakmile se rozbije UMTS BTS, bude prostě vyřazena), ve druhém dostaneme přirozenou regulaci. Ani povinnost dát nabídku virtuálnímu operátorovi to nezachrání - pokud operátoři nebudou chtít, nabídnou takové podmínky, jaké nebudou zajímavé (prostor se vždy najde), čímž formálně vyhoví regulaci a koza zůstane celá. Pokud bude mít potenciální virtuál k dohodě s operátorem tzv. substitut (tj. možnost postavit si vlastní síť), bude mít operátor na dohodě zájem - odmítnutím nezabrání vstupu na trh, ale připraví se o zisky.
Likvidace konkurence snižováním cen - kde? Apropos, takto se moc vydělat nedá - jakmile cenu časem zvýšíte, přilákáte jinou konkurenci. Pokud ji nezvýšíte, nemáte moc velký zisk.
K začarovanému kruhu - k tomuto problému platformy bych časem chtěl napsat víc, teď ve stručnosti:
* Jedna platforma se prosadila a má momentálně většinu.
* Hromadný přechod na jinou platformu je velmi nákladný.
* Má-li nastat hromadný přechod, musí být nová platforma výrazně lepší.
* Pokud bychom nějak uměle odstranili tuto překážku (např. zvýšili daně a dotovali ty náklady - teď nehledím na to, že zvýšení daní dnes u nás nezvyšuje výnos státu ani na další problémy s touto cestou jako je korupce apod.), znamenalo by to, že bychom přecházeli na novou platformu nejspíš celkem často, takže náklady na přechod by byly vyšší než přínos z nové platformy.