Vlákno názorů k článku Vrácení Windows: prohrál jsem bitvu, válka pokračuje... od jeliman - Autor očividně objevil díru na trhu. Další postup...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 6. 2012 12:33

    jeliman (neregistrovaný)

    Autor očividně objevil díru na trhu. Další postup vidím v podání přihlášky do Dne D doprovázenou žádostí o investici na rozjezd výroby notebooků bez OS Windows. Zajisté to bude výdělečný bysnys, který současným výrobcům zcela nepochopitelně uniká. :)

  • 25. 6. 2012 21:42

    pravdokop

    Milý jelimane (jak příhodné jméno),
    "vyrobit" notebook bez OS znamená pouze vynechat fázi nahrávání několika gigabyte dat a tudíž "UŠETŘIT NÁKLADY" jak za SW, tak za pracovní sílu.
    Pokud se to NIKOMU "nevyplatí", tak je něco sakra špatně. V čím zájmu se to asi "NEVYPLATÍ"? Uvažujte...

  • 25. 6. 2012 22:08

    Vít Šesták (v6ak)

    Především: Zisk = příjmy - výdaje. Vy se zde zabývate pouze výdaji, a to jen částečně.

    Do nákladů se musí připočítat i pravděpodobnost neprodání notebooku * cena notebooku. (To je asi mnohem větší položka než náklady na nahrání software z obrazu.) V případě notebooků bez OS je asi pravděpodobnost neprodání mnohem větší.

    (Věnoval jsem se tomu z pohledu jednoho notebooku. Z hlediska jednoho modelu bychom mohli hodnotit třeba počet prodaných kusů. Došli bychom k obdobným výsledkům, ale ovlivnilo by to stranu příjmů.)

    Celkem to i vystihuje stav trhu, kdy se bez OS dají sehnat spíše levnější modely. I pokud by pravděpodobnost neprodání zůstala u dražších notebooků stejná (IMHO se zvýší, pokud si uživatel připlatí, tak spíš se v tom nebude chtít hrabat), byly by zde vyšší náklady na jeden kus.

  • 25. 6. 2012 22:32

    bez přezdívky

    Notebook bez předinstalovaného OS rozhodně není neprodejný. Dodání Windows či jiný OS na něj je vážně fraška (a možná další placená služba prodejce, zvolil bych-li verzi bez OS). Proč bez OS? Protože bych mohl chtít Linux, BSD, použít krabicovou verzi a nebo použít jinou OEM verzi. Místo Home třeba Professional.

    Jak by to šlo řešit?

    Předinstalovaný disk a štítek v zapečetěné obálce. V okamžiku dodání/odběru by se zákazník mohl rozhodnout, zda štítek chce, či ne (a následně nalepí/nenalepí). Bez čísla na štítku neprovedu aktivaci a nemohu dokončit instalaci. Zpět se berou jen obálky bez porušení. Výměnou štítku vyberu verzi, kterou preferuji.

    Opravdu nevidím problém a důvod k obavám s možnou neprodejností. Jak se říká, kdo chce, hledá jak cíle dosáhnout, kdo nechce, hledá proč to nejde.

  • 26. 6. 2012 15:18

    Sten (neregistrovaný)

    Pokud si uživatel připlatí za lepší notebook, tak se v tom naopak často chce více vrtat, proto mívají dražší notebooky na větších trzích konfigurátory (žel ani tam často nelze zvolit, že Windows nechcete).

  • 26. 6. 2012 10:54

    jeliman (neregistrovaný)

    Milý pravdokope (jak nepříhodné jméno :),
    "V čím zájmu se to asi 'NEVYPLATÍ'? Uvažujte..." Chcete říct, že v zájmu Microsoftu? :) Je to vskutku k nevíře, se nenajde ani jediný výrobce, který by se tomuto ohyzdnému gigantu vzepřel. Vždyť může ušetřit tolik nákladů za SW a pracovní sílu!

    Počítače jsou spotřební zboží, když si ho pořídím, chci (a předpokládám, že naprostá většina uživatelů také, rozuměj BFU), aby vše okamžitě bez problémů fungovalo. Microsoft na PC jasně vévodí, protože má nejlepší podporu a je uživatelsky přívětivý. Prodej notebooků jen odráží poptávku ve společnosti. Nehledě na to, že výrobcům se vyplatí podporovat v převážné míře jeden systém namísto dvou. O co by si snížili náklady za SW, by vzápětí vydali za podporu a servis.

  • 26. 6. 2012 15:25

    Sten (neregistrovaný)

    MS na PC vévodí hlavně proto, že je na většině prodávaných systémů, kam se ale dostal pololegálními a občas i nelegálními praktikami. Většina uživatelů operační systém vůbec neřeší a použijí to, co dostanou. Mám několik kamarádů, kteři si koupili Eee (tehdy bylo jenom s Eeebuntu) a používají jej tak, prostě protože se tak prodávalo. Že to nejsou Windows je jim celkem jedno.

    Výrobci nemusí podporovat více systémů, spousta hardware se dělá s oficiální podporou jenom pro Windows. Pokud jej použiju v jiném systému, akorát přijdu o softwarovou podporu, nemusím kvůli tomu kupovat licenci Windows.

  • 19. 7. 2012 23:17

    Gman (neregistrovaný)

    "Počítače jsou spotřební zboží,..."

    nesúhlasím
    Spotrebná elektronika je taká, ktorá slúži primárne na konzum (napr. informácií). Ale vzhľadom k tomu, že PC poskytuje nemalé možnosti produkcie materiálov a diel informatického charakteru a aj ho mnoho ľudí daným spôsobom používa, je nezmysel tvrdiť že PC je spotrebná elektronika.