Týden v KDE: tři týdny do vydání Plasmy 6.0
Jak píše Nate Graham v pravidelném shrnutí vývoje, je to možná k neuvěření, ale za méně než měsíc je tu Plasma 6.0. Z logiky věci tak vývojáři vrhají veškeré síly na opravování nahlášených chyb a pucování tohoto přelomového vydání co nejblíže k dokonalosti.
Tak například je tu vylepšení UI, kdy pokud uživatel táhne na Plasmě na Waylandu soubor přes nějaké jiné okno, tak toto okno se zvýrazní jen pokud nad ním uživatel na sekundu zastaví, jinak se prostě bere za platné, že uživatel přetahuje soubor někam jinam (původní časový limit pro toto byl jen čtvrt sekundy).
Automatické mizení panelů (resp. Dodge Windows) po probuzení ze spánku už nezobrazí skryté panely/okna. Více vylepšení kvality vyhledávání doznává KRunner. Při používání tématu Breeze Dark už nebudou mít Plasma widgety bílé probliknutí při otevírání. Více konzistentní jsou barvy a tloušťky čar u jednopixelových oddělovačů a okrajů.
Uzavřeno je celkově 149 dalších hlášení chyb. Opravena je i chyba, která na některých GPU konfiguracích vedle ke 100% vytěžování CPU jádra ze strany KWin kdykoli něco chtělo použít PipeWire na nahrání obrazovky (což se děje poměrně často, například pro náhledy oken ve správci úloh či u efektu Overview). Výrazně rychlejší je běh menu Kickoff (rychlejší je i přepínání kategorií při najetí myši). Zlepšuje se i práce se síťově připojenými souborovými systémy.
Připravovány jsou už i novinky pro Plasmu následující někdy po vydání verze 6.0. Kalkulačka dostane bezrámečkový vzhled, widget počasí zobrazí pravděpodobnost deště (Nate vtipně poznamenává, že je-li používáno jako zdroj dat BBC, tak to toto neumí, jednodušší tak bude předpokládat, že v Británii prostě pořád prší se 100% pravděpodobností). Ve widgetu se bude srozumitelněji rozlišovat mezi více zvukovými zařízeními, na základě jejich názvu. Notifikace ukazující přenosy souborů dostanou čistší uspořádání tlačítek. Plasma také nabídne nově při provedení ukončovací akce (vypnutí, restart, odhlášení) v potvrzovací obrazovce jen tuto akci a zrušení, ne celý výběr akcí jako dosud (což osobně nepovažuji za zlepšení).
Patche pro Intel Thread Director Virtualization zvýší výkon i o 14%
Intel Thread Director, tedy kód řídící rozdělování zátěže mezi různé typy CPU jader u hybridních architektur, dostává další vylepšení, speciálně pro běh ve virtualizaci.
Měření na typickém scénáři (Linux jako hostitel, Windows ve VM jako host pro hraní her) nový kód lépe rozmísťuje zátěž mezi P a E jádra a celkově vede k navýšení výkonu – v benchmarku 3DMark o 14 % s procesorem Core i9–13900K a Windows 11 běžícími ve virtuálu.
OBS Studio 30.1 s výrazně lepší podporou AV1
Nejen akcelerace video formátu AV1 skrze rozhraní VA-API, ale i podpora AV1 v rámci výstupu typu WebRTC/WHIP. OBS Studio 30.1 se blíží, k dispozici je nově první beta verze. VA-API akcelerace AV1 se využije s patřičně vybavenými GPU Intel a AMD. Na linuxové frontě pak OBS Studio v této verzi přidává podporu PipeWire pro zařízení zachytávající video.
Tvůrci také dále pracují na podpoře HDR pro HEVC skrze RTMP, škálování obrazu na GPU a některých specifických věcech pro Windows a macOS.
SDL 2.30 vylepšuje podporu Steamu
Nová verze balíku Simple DirectMedia Layer 2.30 je dílčí aktualizací bez zásadních velkých novinek. Přináší opravy některých chyb, podporu formátu 2bit/pixel a speciálně pro Steam je zde nová funkce umožňující Steam API pracovat s ovladačem a událostmi SDL controlleru.
Vulkan Video nově s dekódováním AV1 videa
Do standardu Vulkan Video s vydáním nové verze Vulkan 1.3.277 míří nové rozšíření VK_KHR_video_decode_av1
pro dekódování video formátu AV1, které tak doplní H.264 a H.265. Pracovali na něm společně vývojáři z firem AMD, Intel, Nvidia, Collabora, Red Hata a dalších, což mimo jiné znamená, že řešení by mělo fungovat prakticky všude a být tak obecným dostupným standardem.
Prozatím jde o dekódování, na hardwarově akcelerované kódování AV1 videa skrze API Vulkan třeba také časem dojde.Prioritou bylo mezi širý lid dostat přehrávání AV1. Kromě této novinky pak vývojáři stihli některé dílčí opravy a vylepšení, ale nic zásadního. Více v přehledu na GitHubu projektu.